Iedereen verschuilt zich achter iedereen Raadhuis van Zoeterwoude einde van dit jaar gereed Commissie welzijn: zelfstandig werken weidse agenda DONDERDAG 4 NOVEMBER 1976 Wethouder Thorn herinnert zich afspraken niet Door Hans Meijer en OEGSTGEEST - "Als U zorgt dat U werk krijgt, dan zorgen wij dat U een huis krijgt". Dank zij deze - hoogst ongebruike lijke - afspraak zit Dolf de Graaf, '58 jaar en sinds 30 jaar inwoner van Oegstgeest met de gebakken peren. Want omdat hij rekende op een snelle oplos sing van zijn problemen, tever geefs hoopte op een wat soepel beleid en daardoor klem kwam te zitten tussen de officiële ra deren van de Oegstgeester so ciale dienst dreigt hij nu finan cieel en geestelijk in de moei lijkheden te komen. De Graaf zit al sinds drie weken over spannen thuis. De moeilijkheden begonnen toen De Graaf in 1973 tegelijker tijd failliet ging en van zijn vrouw scheidde. Door zijn fail lissement kwam hij niet alleen zonder inkomsten, maar ver loor hij ook zijn huis, dat ver kocht moest worden om een deel van de schulden te dekkem Zijn vrouw werd keurig door de gemeente Oegstgeest onderge bracht in een fiat - voor De Graaf was er pas na zes weken een bijstandsuitkering en hij moest zelf maar zien aan woon ruimte te komen: "Want we kunnen je toch niet vlak bij je vrouw in een flat zetten? meende de Oegstgeester sociale dienst. WOONBOOT Uiteindelijk vond De Graaf on derdak in een woonboot, dié hij voor een jaar kon huren. "Ik dacht, dat is lang genoeg, dan heb ik wel een huis". Het was niet lang genoeg en in mei moest hij er eigenlijk uitzijn. De Graaf wist dat te rekken tot sep tember, maar toen sommeerde de kantonrechter hem de ark te verlaten: "Ik kwam op een dag thuis en toen stonden al mijn spullen opgeslagen bij een boer. Ik had geen thuis meer en ik wist helemaal niet meer wat ik moest doen. Ik heb twee nach ten in mijn auto rondgereden en zelfs bij de politie aangeklopt of die me niet konden helpen." Intussen was De Graaf bij de sociale dienst blijven aandrin gen en tenslotte kwam er een toezegging van wethouder Thorn en van de ambtenaar Verkerk. "Als jij zorgt dat je werk krijgt dan zullen wij wel zorgen dat er een huis voor je komt". De Graaf vond werk. In april begon hij, als vrachtwagen chauffeur, bij het Katwijkse emballagebedrijf Guldemond. In september, vijf maanden la ter dus, had de gemeente nog altijd niets voor hem gevonden. "Wij hebben zelf geen wonin gen", vertelde de sociale dienst, "We zijn afhankelijk van de wo ningbouwverenigingen en als die niets aanbieden kunnen wij ook niets doen. Wethouder Thorn herinnerde zich plotse ling de gemaakte afspraak niet "Het is geen zaak voor ons, dit is een zaak voor huisvesting", is de andere opmerking die De Graaf regelmatig te horen krygt. Als De Graaf twee nachten in zijn auto slaapt gaat het Pvd A- raadslid Kohlbeck zich met de problemen van De Graaf bezig houden. "Iedereen verschuilt zich hier achter iedereen, zonder dat die man daadwerkelijk geholpen wordt", aldus Kohlbeck, die druk op wethouder Thorn uit oefent om, zo niet voor een huis, dat toch voor onderdak te zor gen. "Anders komt die man bij mij in huis en zal ik de publieke opinie wakker schudden." Er komt een noodoplossing. De Graaf krijgt een kamer in het pension Bakker aan de Gever sstraat. Voor dertig gulden per dag mag hij daar eten en slapen. "Maakt U zich maar niet onge rust, als de man niet betaalt dan zullen wij de huur wel in oude maken", deelt de gemeente Oegstgeest, die er overigens zorgvuldig voor waakt om ook maar enige toezegging schrifte lijk vast te leggen, mee. Tegen over De Graaf worden de zaken zo onduidelijk uitgelegd dat hij aanneemt dat de gemeente Oegstgeest zijn huur zal betalen én hij daarin niets hoeft bij te dragen. Pas veel later wordt hem duidelijk dat hij wel dege lijk zelf de huur op moet bren gen. De Graaf verdient bij Gulde mond een netto-salaris van 280 gulden per wéék. Zijn eigen auto is verbrand en hij leent geld van zijn baas om een nieuwe te kopen. Dat betaalt hij met 25 gulden in de week terug. Er blijven voor hem dus 255 gulden over, waarvan hij er 210 aan huur moet betalen. Is dat Jacques Onderwater "genoeg? "Dat is meer dan ge- noeg", aldus wethouder Thorn, "Want hij krijgt in het pension 'te eten. Van oris krijgt hij geen cent meer. Als hij meer wil heb ben dan gaat hij maar naar het ministerie". Eind oktober stapt pensio nhoudster mevrouw Bakker naar de gemeente, want de huurschuld van De Graaf be draagt zo'n kleine vijftienhon derd gulden. Hij heeft tweemaal honderd gulden betaald. Opnieuw herinnert de ge meente zich gemaakte afspra ken niet. „Nee, mevrouw, wij hebben de huur niet gegaran deerd." Mevr. Bakker, en de zoonvkn zoon van Graaf, blij ven aandringen en B. en W. be sluiten uiteindelijk toch de ach terstallige huur maar te betalen. Maar per 1 november moet De Graaf het zelf weer doen, staat duidelijk onderstreept in de brief waarin B. en W. aan me vrouw Bakker meedelen alsnog de huur te willen betalen. Me vrouw Bakken „Dit is de aller laatste keer dat ik iemand van de gemeentelijke sociale dienst van Oegstgeest wil hebben. Van Leiden krijgen we ook weieens mensen, maar met Leiden heb ben we nooit moeilijkheden we hoeven niet eens te vragen, nee, we krijgen elke week keurig een cheque in de bus." Aan heet begin van deze week zag het er naar uit dat De Graaff dus opnieuw in de moeilijkhe den zou komen. Mevr. Bakker brengt echter uitkomst door de huur te verlagen tot twintig gulden per dag. Ze kookt dan echter niet meer voor De Graaf: „Hij eet al heel vaak buitens huis, dat moet hij dan maar blij ven doen". Maar ik kon hem toch ook niet op straat zetten. Waar moet hij heen? En zo heeft De Graaf dan nu 115 gulden per week om van te le ven, maar daar moet hij dan wel van eten. Op het ministerie van CRM, dat bijstandsuitkeringen aan voormalig zelfstandigen regelt, vindt men de afspraak over het huis hoogst ongebruikelijk; „Een gemeente is ten alle tijde vrij om bepaalde voorwaarden aan dat soort hulp te verbinden, maar het lijkt me op zijn minst ongebruikelijk om iemand van 58 jaar te vragen werk te vinden. Dat is in de randstad helemaal geen eenvoudige zaak", aldus een woordvoerder van het mi nisterie. De opmerkingen van wethou der TTiorn - die sinds de komst van wethouder Van Belle en de daarmee gepaard gaande portefeuille-wisseling geen we thouder van sociale zaken meer is- dat De Graaf „geen cent meer krijgt omdat hij er geen recht op heeft" en dat De Graaf „zijn handen dicht mag knijpen omdat we toch al meer gedaan 'hebben dan we hadden hoeven doen", daarmee doelend op het onderbrengen van De Graaf in een pension, worden door het ministerie direct ontzenuwd. „Als die man kan aantonen dat hij op extreem hoge kosten zit - en daar lijkt het in dit geval heel erg op - dan heeft hij recht op aanvullende bijstand," aldus de woordvoerder die verder zegt Wethouder Thorn: "Geen cent dat de gemeente wel degelijk veiplicht is voor een dakloze huisvesting te zoeken, beste" „Ik wil niet dat er over deze zaak ook maar één letter in de krant komt", aldus wethouder Thorn, die zich alweer gemaakte af spraken niet herinnert. Een ambtenaar van de sociale dienst herinnert zich die afspraken wel, omdat ze ergens in de pa pieren vermeld staan. „Dat kan die man niet weten, want hy was er niet bij", aldus Thorn, maar plotseling wil hy niet meer ontkennen dat er iets der gelijks afgesproken is. Ook kent hij zijn stukken slecht. „We hebben in B. en W. besloten één maand huur te betalen. „Op de vraag waarom er dan twee maanden betaald worden, ant woordt hy: „Gut, zit De Graaf daar dan al wëer twee maan den?" „U moet er niet over schrijven, want het is helemaal geen be ste," zegt wethouder Thorn nog, waarmee doelend op het feit dat De Graaf wat kennissen op het woonwagenkamp heeft.op de vraag of het verleden of de ken nissenkring van iemand criteria zijn voor het al of niet verlenen van hulp antwoordt Thorn la coniek: „We hebben hem toch geholpen. We hadden in Kat wijk zelfs een huis voor hem." Navraag leert dat ook dat niet klopt. Katwijk heeft slechts meegedeeld dat De Graaf, op grond van een economische binding, in principe recht heeft op een woning. Er is nooit ge zegd dat er eenwoning be schikbaar is. ZOETERWOUDE - Met opoffering van een flink stuk van hun vrije zaterdag hebben de Zoeterwoudse gemeen teambtenaren de verhuizing naar het nieuwe gedeelte van het gemeentehuis vorige week toch kunnen voltooien en kon men maandagmorgen in de nieuwe werkruimten aan de slag. Daarmee kwam een einde aan de te krappe behuizing van het gemeente lijk apparaat die, door de sterke groei van het ambtenarenkorps, steeds knellender werd. Tijdens de bouwperiode van acht maanden, waarin alle afdelingen in enkele kamers plus een grote bouwkeet waren samen geperst, kon men zelfs spreken van een regelrechte noodsituatie. Er moest worden geïmproviseerd om alles draaiende te houden. Soms, als de ruimtenood te hoog werd, kregen ambtenaren hun werk mee naar huis. Ook voor burgemeester Detmers was er geen kamer meer beschik baar. Nog is het leed niet helemaal geleden want nu wordt het oude gedeelte onder handen genomen. Het krijgt vrijwel geheel een representatieve bestemming. Op de verdieping komt de nieuwe raadzaal die driemaal zo groot word als de Oude. Naast de royale ruimte voor de raad is daardoor ook veel meer plaats voor publiek. Grote commissiekamer Aan de raadzaal grenst een grote commissiekamer. Op de begane grond blijven de kamers van de burgemeester en van de secretaris gehand haafd. De afdeling sociale zaken wordt ondergebracht in de oude raad zaal. Een grote hal vormt het verbindingsstuk met de nieuwbouw en hierin heeft de bode een centrale positie. Vanuit de nieuwe entree aan de noordzijde is de afdeling bevolking, bewust functioneel, het meest nabij. Gelijkvloers komen ook de afdelingen financiën en algemene zaken terwijl gemeentewerken boven zetelt. Op de verdieping is ook een kan tine voor het personeel gecreërd, een voorziening die men in het oude gebouw moest ontberen. Opnieuw wordt ook onderdak verleend aan de politie. Dit in afwachting van de bouw van het nieuwe postbureau met twee dienstwoningen. In het ontwerp van architect van der Sterre, dat in recordtijd onder leiding van uitvoerder Hauser door het Bouwbedrijf Bosman gestalte heeft gekregen, is ook een grote kelderruimte opgenomen. Hierin wordt het archief ondergebracht. Aan het eind van het jaar hoopt men geheel gereed te hebben waarna een officiële opening zal volgen. Nog net Het is nog net gelukt om er van daag een piepklein Allegaartje tussendoor te drukken. Een heel kleintje dus. Een heleboel klein tjes zullen vrijdag te vinden zijn bij de viering van het 10-jarig be staan van de speelzaal „Peuters- hoekje". Zaterdag is er ook feest, maar dat voor de voormalige be zoekers van de speelzaal. Dit laat ste festijn speelt zich af in de grote zaal van de Rijnlandflat aan de Leidse Bachstraat. Lustrum In het kader van de viering van het lustrum van de studentenvereni ging SSRL start vanavond de cy clus: „De Mens: homo politicus?". Er is ook een forumdiscussie over de door de kerken gepropageerde, „nieuwe levensstijl" en de daar aan verbonden consequenties voor de economische orde. In het forum hebben dr. L. de Graaf (CNV), dr. J. B. Opschoor (werk groep nieuwe levensstijl), prof W. A. A. M. de Roos (econoom) en ir. J. W. M. van Rooij (NCW). OEGSTGEEST - Langdurig hiel den de leden van de Oegstgeester commissie onderwijs en maat schappelijke aangelegenheden zich gisteravond bezig met de verorde- uciensieproblematiek. Daar ko men Piet Dankert (PvdA), KVP- defensie-specialist J. van Eisen, A. Ploeg (WD), Van Winkel (PPR) en ds. Landsman en prof. Verkuyl namens de NH- en gereformeerde kerken. De bijeenkomst van van avond is in het gebouw van SSR aan de Hogewoerd 108, zaterdag vinden de gebeurtenissen plaats in het academiegebouw aan het Rapenburg. Aanvang vrijdag 20.00 uur en zaterdag 9.30 uur. Hoofdpijn Defensie En na al deze moeilijke woorden moet onze schrijfmachine, in ver band met ernstige hoofdpijn klachten weer even bijkomen. nmg op ae conmissie welzijnszorg voor bejaarden. Enige tijd gelden hebben de betrok ken partijen, die eventueel zitting zullen gaan nemen in de commissie, al in een tweetal hoorzittingen de vragen en bezwaren kenbaar kun nen maken. Deze gesprekken hebben ertoe ge leid dat er diverse wijzigingen in de concept-verordening zijn aange bracht. Bij een aantal artikelen van de verordening werden er door Be ckers (PPR) suggesties gedaan, die de werkzaamheid en een zelfstan dige functie van de commissie nog beter zouden benadrukken. Voorts merkte zij op het wenselijk te vin den dat naast het college van BenW ook de raad een zo breed mogelijke wijze geïnformeerd zou worden over de gerichte werkzaamheden In de raadsvergadering van de cember zal men zich definitief kun nen uitspreken over de verorde ning, waarna gedeputeerde staten nog hun goedkeuring eraan moeten verlenen. Over het tijdstip waarop de commissie geïnstalleerd kan worden, wilde wethouder Gmelich Meijling zich nog niet uitspreken. De leden van de commissie spraken zich uit vóór het voorstel tot het uit reiken van een voorlichtingsbro chure over het lager- en kleuteron derwijs in Oegstgeest. In december aanstaande zal de brochure ver schijnen. Het ligt in de bedoeling dit voorlichtingsblad uit te geven aan ouders van kinderen die in 1977 voor het eerst naar de lagere en kleuterscholen gaan. Men sprak zich-er voor uit in plaats van het voorgestelde aantal (600), 800 bro chures te laten drukken, daar het wenselijk werd geacht ook aan de nieuwe inwoners van de gemeente een brochure te verstrekken. Uit een onderzoek is gebleken dat de leerlingen van de openbare kleuter en lagere scholen binnen de ge meente er soms erg „warmpjes" bij zitten. Temperaturen van 25 gra den in de klaslokalen waren geen uitzondering. Mede gezien vanuit energiebesparing werd voorgesteld door middel van een aantal kleine voorzieningen het onmogelijk te maken in de toekomst nog indivi dueel de temperatuur op de scholen te regelen, hetgeen de volle instem ming had van de commissie. In de naaste toekomstvalt eenzelfde voorstel te verwachten aangaande de diverse gebouwen van het ge meentehuis. Donderdag v.d. Valkboumanweg 236, Leiderdorp. Bijbelstudie en gesprekskring Baptis tengemeente, 8 uur nam. Steenstraat lb. Wereldwinkel, 9.30 uur Pieterskerkhof 4, Architectenburo, gra tis advies, 8-9 uur nam., tel. 141217. 't Breehuys, Breestraat 19, Repesteel, 7.30-10 uur nam.; keramiekkursus, ge spreksgroep Praxi, theaterwerkgroep, 8-10 uur nam.; koffiebar, 8-11 uur nam. Troef, Noordeinde 2a, creagroep, foto grafie. 8-10 uur nam. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, druk- puntmassage, jazz-ballet, biologisch tuinieren, fotograferen, schilderen en tekenfen. Go, alle groepen vanaf 8 uur Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilie, open café avond, 9-12 uur nam. Welfare lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, spreekuur alg. Ned. In validen Bond, 7-8 uur nam.; tel. 01717- 3309. Gemeentehuis Warmond, commissie fi nanciën, 8 uur nam. Gemeentehuis Voorschoten, commissie openbare werken, 8 uur nam. Leidse Schouwburg, Fons Jansen met zijn nieuwe programma "Fons Jansen 5". 8.15 uur nam. Stadhuis, commissie beroepsschriften, 4 i.werkgroep wijkraden, 7.30 uur SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Dag en nacht bereik baar, vertrouwelijk. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging, Mare 45, tel. 149441 (maandag t/m vrijdag 9.00-10.00 uur). Moederhulp Diefstal van versterkers in Leiden opgelost LEIDEN - De Leidse politie heeft de diefstal van een groot aantal versterkers met een totale im- portwaarde van 30.000,- opge lost. In verband met deze diefstal zijn twee 20-jarige Leidenaars aangehouden. De versterkers werden vorige week vrijdag nacht gestolen uit een met zeildoek afgedekte en ver zegelde vrachtwagen die gepar keerd stond in de Trompstraat. De uit Antwerpen afkomstige lading was bestemd voor Amsterdam, maar de chauffeur onderbrak de rit om in Leiden zin nachtrust te genieten. Toen hij 's-ochtends weg wilde rijden kwam de diefstal aan het licht. Dank zij het door omwonen den opgegeven signalement van een auto, die voor het vervoer van de gestolen versterkers moet zijn gebruikt, kon de politie al vrij spoedig een 20-jarige Leidenaar zonder beroep aanhouden. Na deze arrestatie werden vrijwel alle versterkers teruggevonden. De politie trof echter in de niet nader aangeduide bergplaats ook andere gestolen goederen aan, waarvan de herkomst nog niet is achter haald. In de omgeving van deze vindplaats werd tenslotte ook de tweede dader, eveneens een 20- jarige Leidenaar zonder beroep, aangehouden. Deze tweede ver dachte is inmiddels aan de officier van Justitie in Den Haag voorge leid. De politie zet het onderzoek in deze zaak voort. Wisseltruc LEIDEN - Een Leidse melkhande laar is gisteren het slachtoffer ge worden van een wisseltruc. Twee tot nóg toe onbekend gebleven bui tenlanders, vermoedelijk Italianen, kochten in de Munnikenstraat voor 2,88 aan zuivelprodukten. Ze be taalden de melkman met een briefje van duizend en wilden in- plaats van een serie honderdjes graag bankbiljetten van 10 en 25 terughebben. Toen aan deze wens niet kon worden voldaan betaalden het tweetal met een briefje van 5,-. Pas nadat het duo was verdwenen miste de melkman uit zyn geldtas een bankbiljet van duizend en tien briefjes van honderd. Burgerlijke stand LEIDEN - Geboren: Suzanne Nicole, d. v. F. List en M. C. Vos; Michael Johan nes, z. v. J. A. J. Caspers en C. P. Heems kerk; Mehdi z. v. Chifi Aaoui en J. Wiersma; Petrus Theodorus z. v. J. A. Duijnhoven en H. A. Jonker; Johannes Theodorus Leonardus z. v. R. H. M. v. d. Hulst en M. H. E. Remmen. Gehuwd: D. v. d. Heijden en J. W. C. aard (74) m; P. J. Wetselaar (72) n Bureau Moederhulp (niet gehuwde moederzorg), Terweepark 2, tel. 151068. Mej. J. Schrama, maatschappelijk werk ster. Dienstencentrum Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening aan verongelukte hon den, katten, vogels e.d. in de gemeenten' Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht be reikbaar, tel. 134687. Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk. Oude Rijn 44c, spreekuurdagelijks 14.00^15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Advocaten spreekuur Koord-studio Centrum voor intermenselijke betrek kingen. Geopend ma. t/m vrij. 10.00-18.00 uur en 19.30-23.00 uur. Zon dag 19.30-23.00 uur, Oude Rijn 88. tel. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad. Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord, vanHogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi, Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier. Buur thuis 1 Morskwartier, Topaaslaan, tel. 761198, woensdag 10.00-13.00 uur, Tuin- stadwijk. Herengracht 45, vrijdag 10.30-11.30uur. Leidse Rechtswinkel J[uridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775. Geopend: ma. en woe. van 11-13 uur, di. en dó. van 18.30-20.30 uur. Van Hogen- dorpstraat 36: geopend ma. van 19-21 Onderwij swinkel Sophiastraat 36, tel. 126325. Geopend maandag t/m vrijdag 12.00-17.30 uur. ZOETERWOUDE - Morgen vangt de kaartcompetitie van de Zoeterwoudse KPJ aan in het Don Boscohuis. Evenals bij de kaarta vond die onlangs wer;d gehouden ten behoeve van de Zoeterwoudse missionarissen zal ook nu weer de koebel rinkelen voor de pitprijs. Iedereen kan deelnemen. OEGSTGEEST - Bij een snel heidscontrole op de Geversstraat in Oegstgeest werden vanmorgen 17 automobilisten bekeurd. De snel heden varieerden van 65 tot 82 ki lometer per uur. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 37,85 Per post 48,25 Jaarabonnement 139,90 Jaarabonnement p. post 181,50 Losse nummers 0,55 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. By automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2