Feyenoord onderstreept in Kuip de Europese klasse Er staat een échte auto voor u Jklaar:DeAlfetta Kaiserslautern onder de voet gelopen: 5-0 Kodes met blessure van baan Eerste zaalvoetbal- verlies voor Swift Selectie basketbalteam Schakers na winst op Chili vaster op kop DONDERDAG 4 NOVEMBER 1976 SPORT PAGINA 17 Kaiserlautem-trainer Ribbeek Kodes: geblesseerd. HAARLEM - De organisatie van Steur en Roffel van het A'mro- circuit voor proftennissers worden wel door pech achtervolgd. Viel vo rig jaar Tom Okker al uit op de eer ste avond van de Zesdaagse, giste ravond werd de Tsjech Jan Kodes in de eerste partij van de avond in de Kennemerhal in Haarlem tegen Tom Okker achterhaald door het noodlot. Bij de stand van 4-3, 300 voor Okker verstapte Kodes zich op de supersnelle baan bij een volley, zeeg ter aarde en ging, nadat fysio therapeut Koert een rekverband om zijn enkel had aangelgd, strom pelend naar de kleedkamer. Kodes wilde de beslissing of hij verder kan spelen of niet nog enige tijd uitstel len, maar het was duidelijk dat hij het tennis op dit niveau niet zou kunnen voortzetten. Vandaag zal Kodes definitief beslissen of hij in staat is verder te spelen. Die kans lijkt erg gering. De organisatoren trachten inmiddels een van de uit geschakelde spelers van de prof- toernooien in Keulen of Londen naar Nederland te krijgen, om de opengevallen plaats in te nemen. Daarna zal de resterende dagen een halve competitie tegen het viertal spelers worden gehouden met op de laatste dag in Arnhem de win naars en de verliezers tegen elkaar. De plaats in het dubbelspel van Kodes werd gisteravond overge nomen door onze landgenoot Jan Hordijk, die op de tribune zat. Hor dijk zag tegen dit onverwachte top- tennis begrijpelijk een beetje op, maar goed gesteund door Okker speelde hij verrassend sterk. De Nederlanders namen onder en thousiaste aanmoedigingen de lei ding met 3-1 maar zij verloren met 4-6 en 6-7 na een enerverende strijd waarbij Hordijk helemaal niet uit de toon viel. Het tweede enkelspel op deze avond tussen Bob Lutz en Zeljko Franuvolk werd door eerstge noemde gewonnen met 6-3,2-6,6-0. Steur en Roffel hebben bij het or ganiseren van dit toernooi eerst erg veel tegenwerking ondervonden van de Nederlandse tennisbond, die lange tijd staande hield dat der gelijke kleine toernooitjes niet meer mogen worden georganiseerd van de ILTF. De bond is lange tijd blijven dwars liggen, zodat Roffel en Steur de or ganisatie zelfs zes weken moesten stilleggen. Uiteindelijk kregen zij dan toch het fiat, maar toen was het erg moeilijk om een gedegen viertal spelers te krijgen. ROTTERDAM - De staande ovatie, waarmee Feyenoord door de 36.000 toeschouwers in de Kuip halverwege het UEFA-cup duel tegen Kaiserslautern werd beloond was typerend. Net zo goed als het fluitconcert waarop de tegen stander uit de tweede ronde bij het opnieuw betreden van het veld werd getracteerd. Feyenoord had aangevallen. En hoe, met durf eerst, met flair later. Dat moest ook wel om het nuttige werk, in Kaiserslautern verricht (2-2) te vol tooien. Datzelfde uitgangspunt, spelen op winst, gold ook de Duitsers. Die lieten het evenwel volkomen afweten en presenteerden zich ronduit als een laffe ploeg die daarvoor de hoge rekening kreeg aangeboden. Hoon wat was het schamele Kai serslautern restte na Feyenoord s klinkende 5-0. Al in het eerste duel had Feyenoord zijn visitekaartje afgegeven. Toen echter namen de Rotterdammers genoegen met het beste van het spel, twee doelpunten en (slechts) een gelijkspel. Nu, voor eigen publiek, was het zaak de echte krachtsverhoudingen neer te zetten. Geen hautain gedoe, geen arrogantie, want de recente duels tegen Kaiserslautern en de FC Den Haag hadden geleerd, dat die on deugden beter achterwege konden blijven. Negentig minuten gaan ditmaal, negentig minuten werken, dat was het door Boskov voorge schreven concept. Het werkte ver bluffend. Het leek alsof er in het veld een leeuw tegenover een wezel stond, zo bang gedroegen de gasten zich. Al beweerde Kaiserslautem- trainer Errich Ribbeek, dat zijn ploeg slechts door domme fouten zo was afgegaan. Niet de behou dende taktiek was daar debet aan. Maar wat dan als je, laat het zo zijn, door twee stupiditeiten op 0-2 komt, met zeven, acht mensen de salniettemin blijven hangen? Met de pauze in zicht vanaf de midden lijn blijft terugspelen op je doelman en je geen enkele maal serieus pro beert om nu eens aan die andere zijde van het veld de bal rond te spelen? Kaiserslautern volhardde daarin. Die lafheid werd door de energieke Rotterdammers op on barmhartige wijze aan de kaak ge steld. Want na vijfenveertig minu ten stond het al 4-0. Uittikken De Duitsers, die zich op eigen veld ook al hadden late uittikken, wa ren nu met ander bedoelingen ge komen. 'Achter' alles dicht en dan maar zien of de twee spitsen, Sand- berg en Toppmöller, via snelle uit vallen succes zouden kunnen boe ken. Gezien de eerdere ervaring met Feyenoord én vanwege de re putatie van dit uiterst snelle en Door Ad van Kaam schotvaardige duo een niet zo ver-, wonderlijk uitgangspunt. Alleen, er kwam in de praktijk nauwelijks iets van terecht. Want Sandberg is nog maar half-fit en Klaus Topp möller zoekt al tijden (tevergeefs) naar de vorm. En als, om elk risico uit te bannen, dan ook nog eens de steun uit de tweede lijn ontbeerd moet worden is het te begrijpen, dat het voor dit tweetal moeilijk op boksen is tegen een overmacht aan klasseverdedigers. Na tien minuten al hadden Wim Rijsbergen (uitste kend op dreef) en Dick Schneider het gevaar volkomen ingedamd, waarna de groenwitte Boskov- brigade zich geheel kon wijden aan de offensieve taak. Een taak die in derdaad vereenvoudigd werd door twee kapitale blunders in de Duitse defensie. Nadat eerst de beweeg lijke Vreysen zelf een goede kans had verprutst, legde hij na een kwartier toch de basis voor de ope ningstreffer van de Rotterdam mers. Met een fel sprintje lokte hij Scheller naar de vleugel, waarna Wim Jansen attent het gat indook en exact op tijd door Dick Schnei der bediend werd met een uitge kiende pass. Er was niemand om Jansen de vrije doortocht te belet ten en de frêle middenvelder aar zelde niet, rukte snel op en schoot van dichtbij raak, 1-0. Feyenoord ging door. Zonder schroom stormde afwisselend verdedigers en halfspelers mee naar voren, ach ter elke bal werd met overgave ge jaagd, de vertragende acties van Kaiserslautern ten spijt. Heel snel verloor één van de Duitsers het hoofd. Harry Vos bracht bij de vijandelijke cornervlag Wilhelmi in moeilijkheden, die prompt in pa niek raakte en op onbenullige wijze dwars door het midden wilde uit verdedigen. Nico Jansen onder schepte gretig en kwam meteen al leen voor doelman Hellström. In t De totale ontreddering in beeld. Jan van Deinsen scoort 4-0 voor Feyenoord. terwijl doelman Helslróm komt c een positie waarin hij zelden faalt. Even simpel als fraai zorgde de ro buuste spits voor 2-0. Risicoloos Daarna nam Feyenoord definitiei het heft in handen, ook al omdat de Duitsers niet van zins bleken iets aan de achterstand te gaan doen. Integendeel, Kaiserslautern bleef de bal risicoloos rondspelen, het geen soms impliceerde, dat het le der over een afstand van dertig ter op de eigen doelman werd te ruggespeeld. Feyenoord daarente gen joeg, "bevrijd" onverdroten voort. Wilde het eigen publiek be wijzen de stijgende lijn te pakken te hebben en mogelijk ook weer eens aan klantenbinding doen. Boven dien was het de opdracht van Bos kov: 'blijven gaan'. Dat laatste is so-wie-so de lijfspreuk van Nico Jansen, die tegen Kaiserslautern niet alleen zijn faam van 'killer' waarmaakte, maar tevens het be wijs wilde leveren van de opgaande lijn waarin zijn spel zich beweegt. Dat deed de rondborstige Amster dammer met succes bij de twee an dere treffers bijvoorbeeld. Welis waar worstelde hij zich eerst weer 'ouderwets' langs twee man, maar vervolgens legde hij toch knap te rug op Theo de Jong, die verwoes tend kon uithalen: 3-0. Twee minu ten later hielp hij Jan van Deinsen zijn zelfvertrouwen wat opvijzelen: 4-0. - Ovatie De staande ovatie bij rust was na tuurlijk bestemd voor de hele ploeg, want er was immers knap, snel en doeltreffend gespeeld. Maar het applaus gold toch vooral Nico Jansen. Tot verbazing van de toeschouwers wijzigde Kaiserslautern ook na de hervatting het conept niet of nau welijks. TYainer Ribbeek: "Ja, toen hoefde het niet meer, we waren al kansloos. Feyenoord kon vrijuit doorgaan concept dat is tenslotte een Europese topclub". Hetgeen geschiedde, want de Rotterdam mers dolden daarna met hun tegen standers als waren het amateurs. De Duitsers vielen alleen nog op in negatief opzicht. Zoals bijvoor beeld aanvoerder en laatste man Diehl, die zijn 'misgrepen' ten aan zien van Nico Jansen met meedo genloze charges trachtte te camou fleren. De bepaald niet 'helderzien de' Italiaanse arbiter Michilotti be- trafte Diehl uiteindelijk met een gele kaart (Theo de Jong had er in de eerste helft ook één gekregen wegens onbesuisd inlopen op Riedl) en even later zelfs met een strafschop, toen hij Jansen in het beruchte gebied onderuit had ge- Tevreden Daarvoor had Feyenoord nog een zestal mogelijkheden onbenut ge laten, één maal de lat geraakt (Vreysen) en Rijsbergen (Van Dae- le) en Wim Jansen (Jan Verheyen) naar de douches zien vertrekken. Over de wedstrijd was Vujadin Boskov uiteraard wel tevreden, maar niet over dat laatste. Boskov: "Vier blessures (Rijsbergen, Jan sen, Schneider en Vreysen) heb ik aan deze wedstrijd overgehouden en gezien onze competitiebelangen komt dit erg slecht uit. Maar goed, daar komen we wel weer overheen. Belangrijker is, dat Feyenoord zich uitstekend gepresenteerd heeft. Als wij zo blijven voetballen, met die inzet, is er geen tegenstander tegen ons opgewassen". LEIDEN/LISSE - De verras singen waren niet van de lucht in de vierde ronde van de zaal voetbalcompetitie. Hoofd klassekoploper Swift/'t Win keltje moest tegen De Tegel- handel het eerste verlies in casseren (3-2) en Oegstgeest, tot voor gisteren nog puntloos, verpletterde LDWS met 5-0. Zwaanvogels won in een ener verende strijd met 7-5 van Go- dyla United. Van Gerven de Jong klopte in Lisse BMW v.d. Plas met 4-3. De Tegelhandel nam tegen het wat te gehaast spelend Swift voor rust een 2-0 voorsprong. Bobbie Logger passeerde met een ondoorzichtige schijnbe weging doelman Van As van Swift voor de eerste maal. Siem v.d. Linden voegde daar de tweede treffer aan toe, na een sublieme combinatie met Jan Heshusius. Na de doelwis- seling kwam Swift sterk op zetten, maar de ploeg ope reerde vaak te individualis tisch om veel succes te kunnen hebben, al scoorde Koos van Egmond al snel 1-2 met een diagonaal schot. Door een fraaie actie van Siem v.d. Lin den liep de Tegelhandel weer uit. Wim de Roo punterde tens lotte 2-3 langs doelman Kern- ping. De gelijkmaker van Koos van Egmond keurde arbiter v.d. Akker wegens hands van De Roo af. Zwaanvogels en Godyla Uni ted leverden een zeer aantrek kelijk en in hoog tempo ge speeld duel af, waarin Zwaan vogels met 7-5 zegevierde. Voor rust kon Zwaanvogels, met Huub de Goey als verdien stelijk debutant, Godyla nog niet op een achterstand zetten. Ben Heemskerk en Huub de Goey zorgden met ieder twee goals voor vier Zwaanvogels- treffers, maar Jos Faas, Theo Godyla, Johan Elferink en Harry v.d. Zwet legden na mens Godyla even veel ge wicht in de schaal. Na de doel- wisseling liep Zwaanvogels dankzij Pim Huib Meer (2x) en Ruud de Groot plotseling uit tot 7-4. Ruud v.d. Voort scoorde daarna nogmaals voor Godyla: 7-5. In de slotfase miste Pim v.d. Meer van Zwaanvogels een penalty. Oegstgeest liet tegen LDWS zien dat de magere klassering op de hoofdklasseranglijst op een vergissing berust. De schotvaardige Oegstgeestena- ren liepen door een goal van Peter Wieman voor rust en Per- fors, Kraay (2x) en Daan Vreeken moeiteloos uit naar 5-0. LDWS speelde ver onder zijn kunnen, en wist zich slechts één scoringskans te scheppen. George Moesman wist doelman Paauw echter niet te passeren. Van Gerven won in de THB-hal met 4-3 van Lisse. Voor rust was Van Gerven veel sterker, hetgeen resulteerde in een 3-1 voorsprong, tot stand geko men door goals van Fred Dobbe (2) en Gerard van Beek. Wim v.d. Plas scoorde met een vliegend schot tegen. Na de rust kwam v.d. Plas op gelijke hoogte, toen Van Eeuwijk naar de kant was gestuurd. Ger Zwaan en Wim van Duyn te kenden voor die goals, die ech ter niet genoeg bleken te zijn voor het gelijke spel. Twee mi nuten voor tijd passeerde Ge rard van Beek v.d. Plas- doelman Floor Schaap voor de vierde keer: 4-3. STAND HOOFDKLASSE Swift Van Gerven Zwaanvogels Tegelhandel Oegstgeest Godyla Utd. v.d. Plas LDWS 4 3 0 1 6 4 3 0 1 6 4 2 115 4 2 115 3 10 2 2 3 10 2 2 4 10 3 2 4 10 3 2 AMSTERDAM - Bondscoach Jan Janbroers van de Nederlandse Basket ball Bond heeft gisteren zijn voorlopige selectie voor het Nederlands team bekendgemaakt. Janbroers moet Oranje voorbereiden op het Europese kwalificatietoernooi voor de A-kampioenschappen, dat van 14 tot 22 mei 1977 in Scandinavië wordt gehouden. Nederland speelt in Stockholm onder andere tegen Zweden, Polen, West-Duitsland en Hongarije. Voorts zal Oranje deelnemen aan het toernooi in Bremerhaven in april volgend jaar. Voor de centrale trainingen die op 14 november beginnen heeft Janbroers een beroep gedaan op de volgende 22 spelers: Dan Cramer, Al Faber, Everett Fopma, Ron Kruidhof, Herman Pluim en Harry Kip (allen Kinzo), Kees Akerboom, Jan Dekker, Theo Kropman en John van Vliet (allen Remington). Hugo Harrewijn. Kees Limmen en Walter Ombre (allen Bui toni), Wiebe Gorter en Bert Kragtwijk Delta Lloyd), Jan Loorbach en Gerrit van Buuren (Disco Danser RZ), Jimmy Woudstra en Antoon van Helfteren (Pioneer Punch), Rob Zeilstra en Renso Zwiers (Nat. Ned. Do- nar) en Ruud Harrewijn (Arke Reizen). In de selectie is niet zoveel zichtbaar de door Janbroers bij zijn ambtsaan vaarding beloofde verjonging. Een oudgediende als Jan Sikking van Pio neer Punch maakt geen deel meer uit van de ploeg, terwijl jongeren als Kees Limmen (21). Theo Kropman (21), Renso Zwiers (21) en Bert Kragt wijk (18) een kans lijken te krijgen. Laatstgenoemden maakten vorig sei zoen overegens ook korte tijd deel uit van de selectie van Bill Sheridan, maar beide spelers bedankten om studieredenen. Opvallend is verder de terugkeer in de nationale selectie van Ruud Harrewijn, die zijn interland carrière doorbroken zag worden door een ernstige knieblessure driejaar geleden. De selectie telt maar liefst 8 zogenaamde Nederlandse Amerika nen, alleen Rob Visser (Buitoni), Mark ten Hoeve (Kinzo) en Jimmy Dijk stra (NN Donar) werden niet uitverkozen. HANS JACOBS HAIFA - In de negende ronde van de schaakolympiade had Nederland het geluk te moeten spelen tegen Chili, een land dat, zoals dat in wedstrijden volgens het Zwitsers systeem wel meer gebeurt, hoger was gekomen dan gezien zijn speelkracht verwacht zou mogen worden. Nederland maakte van de gelegenheid goed gebruik en kwam door een 3 V2-V2 overwinning vaster aan kop. Sosonko kreeg met zwart tegen Silva in zijn geliefde drakenvariant een gunstige stelling. Hij wikkelde af naar een goed winst spel en won dat zonder veel moeite. Donner moest met wit tegen Donoso na een damegambiet zeer nauwkeu rig spelen om een openingsvoordeeltje te behouden. Dat lukte hem niet en toen waren serieuze winstpogingen eigenlijk nauwelijks meer mogelijk. Remise bleek onvermijdelijk. Ree kreeg met zwart tegen Frias na een Siciliaanse verdediging sterke druk op de damevleugel. Een eindspel met twee torens van Ree tegen een dame van Frias leverde Ree winst op. Kuipers had het tegen de in tijdnood verkerende Scholz erg gemakkelijk. Engeland, een gevaarlijke concurrent van Nederland staat in zijn match van deze ronde tegen Israël met 2-1 voor, maar zal de afgebroken partij waarschijnlijk verliezen, zodat-Nederland flink uitloopt. De Verenigde Stateff wint misschien zijn wedstrijd tegen West-Duitsland maar zeker'** ■niet met hoge cijfers, al met al was dit een zeer gunstige ronde voor ADVERTENTIE De Alletta van Alfa Romeo. 1600 of 1800 cc motor voorin. 5-Versnellingsbak met differentieel achterin. De Dion achterwielophanging. Perfekte wegligging. Kooiconstructie met energie-absorberende zónes. Topsnelheid boven 175 km/u. Garantie 12 maanden. Alfetta 1,6-125 pk-18.690- Alfetta 1,8-140pk -20.690- Verkrijgbaar in 12 modellen vanaf 13.340 Alphen a/d Rijn: Autobedr. Do van Nielen B.V., Wilbelminalaan 13-17, telefoon 01720-91291/72884: Leiden: B.V. Autom. Imp. H. A. MaaslanH Vnnr^rhnW^n 17 v. Om te voorkomen dat we straks in de kou staan, zouden wij eigenlijk allemaal voor de winter invalt onze banden, remmen en lichten moeten laten controleren. Kunnen wij u daar vandaag al warm voor krijgen? De politie.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17