Grote opkomst verkiezingen in YS Geen vorderingen op overleg-Rhodes Ruim 70 pet. naar stembus Birma staat aanrand van bankroet 'Democratie in India ten einde' FORD IS ZIJN STEM KWUT Sparen. Uw geld groeit in 6 jaar en 4 maanden van f596591 naar f ï.0005- met ABN Kasbiljetten Chaos door stakingen in Madrid GRENS IRAK- SYRIE EVEN DICHT WOENSDAG 3 NOVEMBER 1976 Deze Amerikaanse was van plan, indien zij een zoon zou krijgen, deze naar de (nieuwe) president van de Verenigde Staten te noemen. Aangezien de uitslag op het moment van de geboorte nog niet bekend was en zij toevallig ook een twee ling kreeg, bleef ook in dit geval de uit slag nog onbetwist: de tweeling werd zowel naar Ford als naar Carter ge noemd. WASHINGTON (DPA) - Ford heeft zich in de campagne zo moeten inspannen en zich kennelijk de verkiezingsdag zo aangetrokken dat hij ziin stem kwijt is. Lukash zou ervoor zorgen dat de stembanden van de president dusdanig snel zouden zijn hersteld dat hij zijn mening over de verkiezingsuitslag zou kunnen geven. RANGOON (DPA) - Generaal Ne Win, de president van Birma, heeft verklaard dat het economisch beleid van zijn socialistische militaire rege ring is mislukt. Sinds maandag beraadt de "so cialistische programpartij'' zich op een buitengewoon congres over hervormingen die het land van een bankroet moeten redden. Voor het eerst hebben Ne Win en de secretaris-generaal van de staatspartij, generaal San Joe, openlijk toegegeven dat hun politiek gefaald heeft. Op de partijdag verklaarde de president "Wij hebben onze doelen niet bereikt. In het volk en zelfs binnen de party is twijfel gerezen over de juistheid van ons beleid". Generaal San Joe consta teerde een "verval van de so ciale, politieke en organisato rische orde", die volgens hem er aan moet worden toege schreven, dat de besluiten van de partij niet worden uit gevoerd en partijleden zich al leen bekommeren om be houd van eigen voorrechten. De secretaris-generaal van de partij erkende ook dat de be volking onvoldoende ver zorgd wordt, dat de levenss tandaard is gedaald en dat daarentegen de corruptie van dag tot dag toerieemt. Hij noemde de economische toe stand "ernstig". Waarnemers in Rangoon zien in de zelfkritiek van Ne Win een laatste poging van hem om zijn militaire bewind te red den, dat sinds 14 jaar op auto ritaire wijze in Birma heerst. In die 14 jaar bewoog de staat seconomie zich in dalende lijn - de jonge industrie ver viel en de landbouwproduk- tie liep terug. In het voorjaar werd bovendien duidelijk dat de olievondsten voor de kust van Birma nauwelijks de moeite van een exploitatie waard zijn. De economische zorgen van het bewind van Ne Win worden nog verzwaard door de voort durende botsingen met ge wapende minderheidsgroe pen zoals de Karens die meer autonomie wensen. In Ran goon is er intussen naast een groeiend verzet onder de stu denten ook een ondergrondse oppositie binnen de strijd krachten ontstaan. WASHINGTON (DPA/UPI)- Van de voorspelde apathie van de kiezers bij de Amerikaanse presi dentsverkiezingen is gisteren niets te merken geweest. In vele delen van het land vormden zich al voor de opening van de stemlokalen lange rijen mensen die hun stem vroeg wilden uitbrengen. Vele van de ruim 70 procent kiezers moesten daardoor soms twee uur wachten voor zij konden worden toegelaten. i Betty Grand irWas- President Ford en zijn vri brachten hun stem uit Rapids en vlogen daarna hington terug. Jimmy Carter ging in Plains, in de staat Georgia, naar de stembus. Zowel Ford als Carter verklaarden bij het stemmen nog er zeker van te zijn de verkiezingen te Na een van de spannendste en op scherp van het mes gestreden ver kiezingsstrijden uit de Ameri kaanse geschiedenis overschreed Carter pas om negen uur vanmor gen de grens van 270 kiesmannen, die hij voor een overwinning nodig had. De 63-jarige Republikeinse president Gerald Ford die in augus tus 1974 als opvolger van Richard Nixon - afgetreden naar aanleiding van het Watergate- afluisterschandaal - het Witte Huis was ingetrokken, had tot dat uur nog enige hopp kunnen koesteren. Hoewel Carter al vroeg zeker kon zijn van de overwinning in zijn eigen zuiden, heeft hij urenlang moeten wachten op het verlossende bericht uit Mis sissippi, dat hem op 272 kiesman- stemmen bracht en daarmee twee kiesmanstemmen boven de ver eiste voor het presidentschap. Korte tijd nadat het persbureau UPI hiermee Carter tot president had geproclameerd, meldden ook de grote televisiemaatschappijen ABC, NBC en CBS Carters zege. President Ford voelde er echter nog niet voor zich officieel gewon nen te geven. „Moeilijkheden" Wel hadden Fords campagneleider James Baker en perschef Ronald ons land heeft de resultaten van de Nessen gezegd dat hun man „moei- presidentsverkiezingen in de Ver- lijkheden" had. Een van de facto- Record Verkiezingszingsfunctionarissen spraken van een recordopkomst. Goed weer, en dat was het gisteren in het grootste deel van het land, werd algemeen als gunstig voor de Democraten (Carter) gezien, omdat de opkomst dan groter is en de De mocraten de grootste partij vor men. Ter vergelijking: bij de presi dentsverkiezingen van 1972 kwam slechts 55 procent van de kiezers naar de stembus. Behalve voor een president stem den de Amerikanen ook voor alle 435 zetels van het Huis van Afge vaardigden, 33 nieuwe leden voor de 100 zetels tellende Senaat, veer tien gouverneurs en een groot aan tal functionarissen, van rechters tot hondenmeppers. Kolonie President Ford en zijn vannacht nog optimistisch gestemd. enigde Staten in speciale bijeen komsten in Amsterdam (Hilton) en Leiden (sociëteit Minerva) afge wacht. Vooral in Amsterdam bestond die daaraan bijdroegen i feit dat de Republikeinse verwach ting dat Ford twee of drie zuidelijke staten zou winnen, niet in vervul ling is gegaan. grote belangstelling voor de door Na de overweldigende zege van Ri- Democraten en Republikeinen nauwe samenwerking op touw ge zette bijeenkomst, komst. Het chard Nixon op George McGovern vier jaar geleden had geen Ameri kaan verwacht dat zich zulk een zo druk, dat vrijwel niemand kort spannende nek-aan-nek-r; i middernacht de aankomst 1 de nieuwe Amerikaanse ambassa deur in ons land, McCloskey, op merkte. Hij is overigens nog i ontwikkelen. Tegen het einde van de verkiezingscampagne had Ford zelfs in de opiniepeilingen ingelo pen, na aanvankelijk op Carter ach- kort in Nederland, dat zijn tergelegen te hebben, meeste landgenoten hier hem nog in tegenstelling tot de presidents- i vandaag niet kennen Om ongeveer kwart over vijf van ochtend waren nog vijftien Ameri kanen in het Amsterdamse Hilton hotel de verkiezingsuitslagen aan het volgen. De meeste bezoekers van de bijeenkomst waren na het heid vroege ontbyt (om vier uur) ver trokken. Er zijn ruim 550 bezoekers geweest, waarvan ruim 300 Ameri kanen. verkiezingen leed het al snel geen twijfijl meer dat de Democratische partij haar duidelijke overwicht in het Congres zou behouden. Er komt niet veel verandering in de huidige Democratische meerder- 190 op 145. Ook in de Senaat tekende zich een Democratische meerderheid van 62 democraten tegen 36 Republi keinen af. Sinds eeuw De 52 jaar oude pindaboer derzeeboottechnicus Jimmy Carter jeugdschaaksociëteit geschaakt kers deelden me de bijeenkomst bijwonen. Genève bijeenge- Het Britse ministerie van Buiten zij hebben kennelijk landse Zaken heeft gisteren ver klaard dat.Engeland het recht op achtervolgingsacties over interna tionale grenzen door nationale strijdkrachten niet erkent. „Wij zijn van mening dat er geen achtervolgingsacties mogen Devoorzittervandeconferentie.de plaatsvinden", zo zei een woord- Brit Ivor Richard, zei echter dat de voerder van het ministerie. Hij bijeenkomst „nuttig en zakelijk" voegde daaraan toe dat het recht op was geweest en dat het „harde on- dergelijke acties door Engeland derhandelen" was begonnen. De niet wordt erkend; Rhodesische premier, Ian Smith, door het volkenrecht GENEVE (Reuter/DPA/UPI) - De delegaties naar de Rhodesië- conferentie zijn gisteren derhalf weest, 1 nog geen echte vorderingen ge maakt bij het vaststellen van een vaste datum voor een onafhanke lijk Rhodesië onder een zwarte meerderheidsregering. dat hij eerst nog Robert Moegabe, de woordvoerder s de eerste politicus uit het zuiden van de Verenigde Staten die sinds ruim een eeuw tot president werd gekozen. het Leidse schaakkampioen schap voor spelers tot 16 jaar. Er zal volgens het Zwitsers systeem ge speeld worden. verklaarde dat men gisteren geen datum voor de onafhankelijkheid had vastgesteld. Hij zei dat hij Ge nève vandaag „in ieder geval" ver- laat.Het overleg verloopt te lang- ADVERTENTIE Het ministerie reageerde met zijn verklaring op de uitspraak van de Rhodesische regering afgelopen zondag dat achtervolgingsacties tegen guerrillastrijders tot in Mo- hij heeft thuis dringenden zambique in overeenstemming zijn verder gemeld, zaken te doen. Maar zijn medewer- met „de internationale gebruiken." „Wij zijn niet van mening dat het volkenrecht dergelijke acties toe staat", aldus de woordvoerder. Hij zei dat de Britse regering nog geen bevestiging heeft gekregen van be richten dat Rhodesische troepen bij acties in Mozambique enige honderden guerrillastrijders heb ben gedood. „Wij volgen de ont wikkelingen echter nauwkeurig", zo voegde hij hieraan toe. het volksleger werd de aanval in Mozambique scherp veroordeeld. De gevechten tussen Rhodesiërsen Mozambikaanse troepen in Mo zambique du^en nog voort, zo heeft het Mozambikaanse persagent schap gisteren gemeld. De gevechten, waarbij de Rhode- siërs pantserwagens, artillerie, vliegtuigen en cavalerie gebruiken, zijn volgens het persagentschap in tensief. Zij concentreerden zich in de provincies Tete en Gaza die aan Rhodesië grenzen. In Gaza vielen de Rhodesiërs het spoorwegstation van Mapai aan. Zij doodden 10 burgers en verwond den 30 mensen, onder wie vrouwen en kinderen. In Tete probeerden de Rhodesiërs op te rukken, zo werd MADRID (Reuter) - Botsingen tus sen oproerpolitie en duizenden stakende buschauffeurs, die van de vroege ochtend tot in de middag voortduurden, hebben gisteren chaos veroorzaakt in het centrum van Madrid. Op de zesde dag van de staking om hogere lonen ver spreidden de moeilijkheden zich van het belangrijkste busstation in het noorden van de Spaanse hoofd stad naar de belangrijkste winkel gebieden. Winkels en bars aan de Gran Via liepen leeg toen de politie traangasgranaten en rookbommen naar de schreeuwende demon stranten gooide. Agenten in burger verrichten enkele arrestaties. Vol gens juridische kringen werden drie van de zeven stakingsleiders die vorige week werden gearres teerd, overgebracht naar de Carabanchel-gevangenis in af wachting van hun proces. Het hof voor openbare orde, fat politieke misdrijven berecht, liet de anderen op borgtocht vrij. De drie zullen vermoedelijk beschuldigd worden van aanzetting tot staking waar voor zij tot maximaal zes jaar ge vangenisstraf kunnen worden ver oordeeld. Militairen en particulie ren busondernemingen hielden een nooddienst in stand voor de anderhalf miljoen buspassagiers. Door de botsingen tussen politie en stakers kwam het verkeer op tal van plaatsen tot stilstand. In de on dergrondse reden veiligheidsagen ten mee na een oproep tot staking uit solidariteit met de buschauf feurs die behalven loonsverhoging vrijlating van de gearresteerde lei ders eisen. DAMASCUS (Reuter) - Syrië heeft Irak ervan beschuldigd de grens tussen de twee landen gisteren ver scheidene uren lang te hebben ge sloten, naar het veronderstelt als - gevolg van een treffen tussen een heden van het Iraakse leger. Het officiële Syrische persbureau Sana, dat gisteravond de herope ning van de grens meldde, citeerde reizigers uit Irak die gezegd hadden dat er op de weg ten westen van Bagdad ongewone troepenver plaatsingen waren geweest. Syrische voertuigen die gisteren naar Irak wilden werden door de snel uitgebreide grensbewaking te ruggestuurd. "Dit zenuwachtige vertoon doet vermoeden dat zich in Irak be paalde tot dusver niet bekende ge beurtenissen voordoen", aldus de Syrische bekendmaking. Irak was de enige Arabische staat op de recente topconferentie over Libanon die niet akkoord ging met de besluiten welke eerder in de hoofdstad van Saoedi-Arabië, Riad door zes Arabische leiders waren genomen. Deze kwamen neer op een goedkeuring van de Syrische militaire aanwezigheid in Libanon en een verzoening met de Pales tijnse leider Jasser Arafat met het bewind in Damascus. Van Iraakse zijde is over de kwestie geen uitleg gegeven. De twee buurlanden, die geregeerd worden door elkaar niet erg vrien delijk gezinde stromingen van de Baath-partij, liggen al jarenlang met elkaar overhoop over kwesties die het Midden-Oosten betreffen. Sinds de cirsis in Libanon zijn de betrekkingen verder verslechterd. TENNIS - Adriano Panatta heeft gisteren een vierspelerstoernooi in Montevideo gewonnen. In de finale won hij met 7-5, 3-6, 6-2 van de Ar gentijn Vilas. In de strijd om de derde plaats won Nastase van zijn landgenoot Tiriac. Bij de ABN zijn kasbiljetten te koop: dat is een spaarvorm waarbij uw geld aanzienlijk groeit, maar waarbij de rente pas na enige jaren wordt uitgekeerd. U profiteert dus van rente op rente. Er zijn kasbiljetten met verschillende looptijden: 2jaar+ 4 mnd., 3 jaar+4mnd„ 4jaar+4mnd.,5jaar+4mnd.en 6jaar-f4mnd. met een rentevergoeding van resp. 63/t, 7/4, 73/t, 8^4 en 8/2%. Een voorbeeld: koopt u op 4 nov. 1976 een kasbiljet, waarvoor u op 1 maart 1983 f 1.000,- wordt uitgekeerd, dan betaalt u daarvoor f596,91. De aankoopprijs hangt af van de datum waarop u ze koopt. Kasbiljetten zijn aan toonder. U kunt ze gewoon aan de balie kopen, voor uzelf of als een geschenk voor een ander. Algemene Bank Nederland Ook de zwarte delegaties naar de conferentie in Genève hebben gis teren in scherpe bewoordingen hun afkeuring uitgesproken over de achtervolgingsacties van Rhodesi sche troepen tegen guerrillastrij ders in Mozambique. Josjua Nkomo, de leider van de Af rikaanse volksunie van Zimbabwe, verklaarde dat Ian Smith de agres sor is die probeert de aandacht van de conferentie af te leiden." „Zijn beschuldigingen tegen Mo zambique zyn vals. Hij (Smith) voert vergeldingsacties uit tegen Mozambique terwijl de vrijheids strijders vanuit Rnodesie opereren. Dit moet veroordeeld worden."Be richten dat Rhodesische veilig heidstroepen in Mozambique enige honderden guerrillos hebben ge dood en daar voorts zeven oplei dingskampen van de vrijheids strijders hebben vernietigd, noemde Nkomo „absurd". „De Rhodesiërs hebben vluchtelingen gedood. Zij hebben vrouwen en kinderen afgeslacht. Hieruit blijkt hoe bruut Smith kan zijn", aldus Nkomo. Ook in kringen rondom NEW DELHI (DPA) - De goedkeu ring van het 44-ste amendement op de Indiase grondwet is gisteren door de oppositie in dé Tweede Kamer van het parlement betitéld als het definitieve „einde van de democratie". India is volgens haar nu een „con stitutionele dictatuur" geworden en de Tweede Kamer heeft zichzelf „gecastreerd". Met de 366 stemmen van haar eigen congrespartij, de op Moskou gerichte communisten en enkele onafhankelijke afgevaar digden, haalde premier Indira Gandhi met gemak een meerder heid van tweederde en meer dan de helft van het aantal afgevaardig den. De regering noemde het resultaat van de stemming een „beslissende stap voorwaarts op de weg naar de sociaal-economische economische revolutie en de sociale rechtvaar digheid voor de massa". Minister van justitie H. R. Gokhale, die de amendementen op de grondwet heeft verdedigd, sprak van het „mooiste uur" van het In diase parlement. De grondswetsveranderingen, vastgelegd in samen 59 amende menten, geven premier Gandhi volgens juristen onbeperkte macht en binden de handen van de presi dent. De burgerij is een aantal „plichten" opgelegd rond de dienstbaarheid aan het vaderland. Stakingen kun nen met de grondwet in strijd wor den verklaard en als zodanig wor den aangepakt. Politieke partijen kunnen Wegens „anti- nationale"opstelling worden ver boden. De justitie is geen onafhankelijke „derde macht" meer. Zij kan voort aan geen grondwet veranderingen meer aanvechten. In het debat over de veranderingen heeft premier Gandhi het begrip „basisstructuur van de grondwet" betiteld als een „uitvinden van de rechter".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9