PvdA wil onderzeeboten afschaffen Stoelendans om Europese landbouwzetel in Brussel Rapport: FransH. verminderd toerekeningsvatbaar 'Zeg cultureel verdrag met Zuid-Afrika op CBR doet de "eend" in de ban MAASTRICHT - Psychiater D. Mulder en psycholoog J. Dorp mans kunnen de Maastrichtse rechtbank met betrekking tot Frans H. maar één advies geven: een onvoorwaardelijke gevange nisstraf. Volgens hen dekt een dergelijke straf alle Frans ten laste gelegde fei ten - insulinemoorden, diefstallen en het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst - als die feiten ten minste bewezen worden geacht. Zij vinden Frans in verminderde mate toerekenbaar, maar geloven niet dat andere maatregelen, bijvoor beeld een ter beschikking stelling van de regering, nodig zijn. De psychiater en de psycholoog hebben onafhankelijk van elkaar een rapport over Frans opgesteld. Later bleek dat ze tot dezelfde ker nachtige visie op de 41-jarige hoofdverpleger waren gekomen. De heer Mulder, districtspsychiater in het arrondissement Den Haag, vindt van Frans: "Hij is zeer ego centrisch, weinig flexibel en doel gericht. Het streven naar macht is hem van kindsbeen af ingegoten. Zijn overmaat aan welbespraakt heid kun je zien als het afhouden van een evenwichtig contact met zijn medemens. Hij functioneert neurotisch. Zijn medemens beleeft hij als een object waar hij mee kan manipuleren. Dat deed hij ook in de kliniek. Daar kon hij als het ware freewheelen. Zijn agressie is altijd sterk onderdrukt, ondermeer doordat hij in zijn kindeijaren geen verweer had tegen de plagerijen met zijn hazelip". Volgens de psychiater heeft Frans vroeger altijd al toneel willen spe len, maar heeft zijn vader hem dat verboden. De heer Mulder "De to neelrol die hij in het dagelijks leven speelt zet hij onnatuurlijk neer". Klinisch-psycholoog Dorpmans, directeur van het penitentiair selec tiecentrum in Den Haag, noemt hem: "Dwangmatig en eerder sluw dan slim. Aan de ene kant is hij nog steeds het brave jongetje van vroe ger, met daaraan gekoppeld een or thodoxe geloofshantering, aan de andere kant is het de heerszucht en de eigengereidheid". Frans zelf heeft de psychiater ge zegd dat hij zich edelmoedig en een goed mens vindt, die zichzelf altijd heeft weggecijferd in het belang van de bejaarden. Beide getuige-deskundigen zien geen samenhang tussen' de door Frans gepleegde diefstallen en de moorden. Een motief voor Frans' doden komt niet duidelijk uit hun rapportage tevoorschijn. Er is een vage verwijzing naar Frans' gevoel voor orde en netheid. Ze zijn het erover eens dat de werk situatie, met name het door Frans aangevoerde personeelstekort in Lückerheide, niet van beslissende invloed is geweest voor zijn prak tijken. Ook zijn ze het erover eens dat een herhaling zich kan voor doen als Frans opnieuw in een posi tie komt waarin hij macht kan uit oefenen, zonder dat er voldoende controle of tegenspel wordt gele verd. Het oordeel van Dorpmans en Mul der komt in grote lijnen overeen met dat van dr. J. G. Schnitzler. De laatste onderzocht Frans bijna een jaar geleden in de psychiatrische observatiekliniek voor het gevan geniswezen. De rechtbank vroeg echter om een nieuw onderzoek, omdat het oordeel van psychiater Schnitzler destijds te sterk afweek van dat van de eveneens aan het POK verbonden psycholoog drs. Derks. De kritiek, die officier van justitie mr. J. Booster tijdens de eerste aflevering van dit proces op het onderzoek van Derks uitte, hield hij gisteren in stand, gesteund door de nieuwe rapporten. DEN HAAG (SP) Minister Vredeling moet de NAVO „keihard" vertellen dat onze onder zeeboten niet worden vervangen. Die eis heeft de defensie- en buitenlandspecialist van de PvdA, Piet Dankert, in het Tweede-Kamerdebat over de NAVO gesteld. Pas als de NAVO ermee akkoord gaat dat de onderzeeboten worden opgedoekt kan er volgens Dankert worden gepraat over: Vervanging van de Neptune-patrouillevliegtuigen van de marine;* De optie op nog 18 F-18 straaljagers van de luchtmacht;* De latere vervanging van de NF-5 jagers. DEN HAAG (SP) - Nederland moet volgens de PvdA en de PPR het culturele verdrag met Zuid-Afrika opzeggen. Het PvdA-Kamerlid Ter Beek en PPR-fractievoorzitter De Gaay Fortman hebben dit gisteren in de Tweede Kamer van minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) geëist. De minister heeft tot nu toe al tijd hardnekkig geweigerd de culturele banden tussen Neder land en Zuid-Afrika te verbre ken. Het akkoord geeft de mo gelijkheid om Zuid-Afrika af en toe flink de waarheid te zeggen. De confessionelen (KVP, ARP en CHU) en de WD zijn het met hem eens en vinden dat het cul turele verdrag voorlopig intact moet blijven. Langs culturele kanalen wil de regering druk uitoefenen op premier Vorster en de zijnen om een einde te maken aan de apar theidspolitiek. Veel resultaten heeft dit tot dusver niet opgele verd. Daarom drongen PvdA en PPR er gisteren krachtig op aan om het culturele akkoord met Zuid-Afrika te beëindigen. De Gaay Fortman: "Dit verdrag verplicht ons de Zuidafrikaanse rassenwetten te respecteren. Het maakt Nederland mede plichtig aan de apartheid". De tegenwerping van minister 'Agglomeratie Eindhoven vervult een pioniersfunctie' EINDHOVEN (ANP) - De agglo meratie Eindhoven vervult in het kader van de reorganisatie van het binnenlands bestuur een pioniers functie. Dit zei Ed van Thijn, frac tievoorzitter van de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer, giste ravond in Eindhoven tijdens een verkiezingsbijeenkomst van zijn partij. Vandaag worden in de agg lomeratie voor de eerkte keer 55 le den voor de agglomeratieraad ge kozen. Volgens Van Thijn heeft de bestuurlijke reorganisatie van Ne derland een treurige lijdensweg af gelegd. "Dat komt omdat in Neder land nu eenmaal een bestuurlijke conservatisme heerst. Elk bestuur lijk orgaan vindt het moeilijk om bevoegdheden aften staan. Daarbij wil ik beslist ook de hand in eigen boezem steken," aldus Van Thijn. Een tweede factor waarom de or ganisatie zo lang duurt moet, aldus Van Thijn, gezocht worden in het perfectionisme dat wordt nage streefd. "We willen er zoiets schoons en moois van maken. Dat betekent dat er stapels rapporten en nota's verschijnen en dat kost tijd." Van Thijn sprak in Eindhoven de noodzaak uit de knoop nu maar eens door te hakken.'Ik hoop dat de ontwikkeling in de agglomeratie Eindhoven een landelijke stimu lans zal zijn. Gewestvorming maakt besturen namelijk doelmatiger en democratischer," aldus Van Thijn die daaraan toevoegde de agglome ratie Eindhoven wel als overgangs fase te zien omdat hij geen voor stander is van een vierde bestuurs laag. De toekomstige nieuwe ge westen moeten, zo meent Van Thijn, in de plaats komen van de huidige provincies. Relus ter Beek. Van der Stoel is dat verbreking van het culturele akkoord Zuid-Afrika in een "heilloos iso lement" brengt, dat de apar theidspolitiek eerder zal ver starren dan versoepelen. Met verbreking van het cultu reel akkoord wil de PvdA de Zuidafrikaanse regering een stok tussen de benen steken. De regering van premier Vorster is er op uit om de banden met het Westen zo nauw mogelijk aan te halen. Het AR-Kamerlid Scholten vindt dat Nederland - in nauwe samenwerking met de andere EG-landen - stappen moest on dernemen om Zuid-Afrika tot andere gedachten te brengen. 'Als de Zuidafrikaanse rege ring op dit heilloze pad voort gaat, is een bloedig drama on vermijdelijk", waarschuwde hij. De Tweede Kamer is niet tegen een wapenembargo van Zuid- Afrika, als de Veiligheidsraad zo'n maatregel afkondigt en alle landen zich eraan houden. Zolang het zover nog niet is, wil len de progressieven dat Neder land - behalve opzegging van het culturele verdrag - op eigen houtje een hele reeks maatrege len tegen Zuid-Afrika neemt: De regering moet zich hele maal onthouden van economi sche activiteiten in Zuid-Afrika. 3 De regering moet geen enkele medewerking meer verlenen aan transacties van het bedrijfs leven met Zuid-Afrika. Zo wil de PvdA een volledige stopzet ting van kredietgaranties voor Zuid-Afrikaanse orders. De regering moet onderne mingen die met Zuid-Afrika handel bedrijven op de vingers tikken. "Want", zo zei Ter Beek van de PvdA, "het uitspreken van zorg over het vertrappen van de mensenrechten in een bepaald land is niet voldoende. Om uit ing te geven aan onze onvrede moeten ook economische maat regelen genomen worden". Het VVD-Kamerlid De Koster vond de Nederlandse regering af en toe veel te eenzijdig. Zo heeft Nederland wel geprotes teerd tegen de terreur in Chili, maar niet tegen de vervolging in de Sowjet-Unie, de massa moorden in Guinee en de on derdrukking van de Koerden in Irak. "Links" grijpt volgens de WD in de buitenlandse politiek veel te hoog. De Koster "Er wordt veel tijd en aandacht besteed aan problemen waar de Neder landse regering toch geen en kele invloed op kan uitoefe Daartegenover zou Nederland dan volgens Dankert de bereidheid kunnen tonen NAVO-taken die we houden beter te doen of uit te brei den. De socialistische woordvoerder voerde als motief voor zijn eisen aan, dat door het uitblijven van standaardisatie van materieel en taakverdeling tussen de bondgeno ten, de tweede periode uit de defen sienota '74 (de periode 1979-'84) een „tweede puinperiode" dreigt te worden. Hij gaf Vredeling daar de schuld van omdat deze twee, drie jaar eerder voorbehoud bij de NAVO had moeten maken ten aan zien van materieelprojecten. Dankert zei ook dat zijn partij vindt dat de regering niet lang meer mag wachten met de uitvoering van in de defensienota „voorwaardelijk" aangekondigde inkrimping van de troepensterkte. Hoewel die voor waarde - resultaat bij de ontwape ningsbesprekingen tussen Oost en West (NBFR) - nog niet is vervuld, meent Dankert dat dan toch maar over herziening van de afspraken met de NAVO moet worden ge praat. LELYSTAD - Over vijf weken kunnen automobilisten binnen een half uur van Enkhuizen naar Lelystad rijden en omgekeerd. Dat gebeu rt dan via de nieuwe Markerwaarddijk, die prins Claus op 14 december officieel voor het verkeer zal openstellen. Met de aanleg van de dijken weg, die een lengte heeft van ruim 25 kilometerwas een bedrag van 272 miljoen gulden gemoeid. ADVERTENTIE De fabrikant van Peter Stuyvesant Extra Mild maakt bekend, dat het MINISTERIE van VOLKSGEZONDHEID in zijn mededeling van 29.9.76 heeft gepubliceerd dat Peter Stuyvesant Extra Mild de allerlaagste in teergehalte is van de 152 onderzochte sigarettenmerken. Vier jaar geëist dodelijke messteek AMSTERDAM (ANP) - De officier van justitie bij de rechtbank in Am sterdam, mr. S. Habermehl, heeft gisteren vier jaar gevangenisstraf geëist tegen de 21-jarige timmer man Bert van G. wegens het toe brengen van een dodelijke mes steek na een ruzie op zaterdaga vond 20 juni jl. in de Lange Leid- sedwarsstraat in Amsterdam. Slachtoffer daarbij was de 20-jarige Hagenaar René Borst. Uitspraak dinsdag 16 november. LEEUWARDEN - Lachende gezich ten na de goede afloop van het ha chelijke ongeluk dat de 24-jarige vlieger B. Duyveman (2de van links) gisteren met een Starfighter overkwam. De uit het Brabantse Uden afkomstige Duyveman kreeg gistermiddag omstreeks drie uur, vliegend boven de Waddenzee, pro blemen met zijn Starfighter. Hij vloog op dat moment in een forma tie van vier die op de terugweg was naar de vliegbasis Volkel. Het vlieg tuig van Duyveman stortte neer maar de vlieger kon zich via zijn schietstoel redden. Binnen een kwartier werd hij door een red dingshelikopter (waarvan de be manning op de foto) uit zee opge pikt. Over de oorzaak van het onge luk is nog niets naders bekend. DEN HAAG (SP) - De PvdA, CDA en VVD eisen elk de Nederlandse zetel in de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Ge meenschap, voor zich op. Dit is gis teren duidelijk geworden in de Tweede Kamer, waar de opvolging van landbouwcommissaris Lardi- nois (KVP) ter sprake kwam. Lardinois verlaat op 1 januari 1977 Brussel. Hij wordt directeur bij de Rabo-bank. Over zijn opvolging wordt achter de schermen hard ge vochten. Elke grote partij eist deze belangrijke zetel op. Of Nederland de landbouwporte- feuille houdt is nog onzeker. Er zijn sterke aanwijzigingen dat - als ge volg van het Nederlandse treuzelen - een Italiaan op deze post komt. In politiek Den Haag w,as men giste ren nogal optimistisch over het be houd van "Landbouw" voor Neder land. Het WD-Kamerlid Berkhouwer gaf de verschillende bewindslieden die een gooi doen naar "Brussel" een stevige uitbrander. "Ongeveer de helft van het kabinet schijnt mee te doen aan de bijzonder weinig stijlvolle stoelendans om de bezet ting van de leegstaande zetel in Brussel", riep hij smalend uit. Als kandidaten voor de opvolging van Lardinois worden genoemd: minister Vredeling (Defensie), staatssecretaris Brinkhorst (Bui tenlandse Zaken), minister Boersma (Sociale Zaken), minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) en minister Pronk (Ontwikkelings samenwerking). Dit zijn allemaal Christen-Democraten en progres- nerde nog eens aan de afspraak tus sen de drie Beneluxlanden. Neder land, België en Luxemburg hebben ooit eens afgesproken dat de drie belangrijke politiek stromingen - socialisten, christen-democraten en liberalen - aan bod komen in de Europese Commissie. Nu de Bel gen vrijwel zeker een christen democraat EG-commissaris maken en Luxemburg een socialist stuurt, moet het kabinet-Den Uyl een libe raal benoemen, vindt de VVD. De CHU'er Kruisinga klaagde ero ver dat de christen-democraten in de nieuwe Europese Commissie ondervertegenwoordigd zijn. Daarom eist hij de Nederlandse ze tel voor het CDA op. De belangrijk ste christen-democratische kandi daat is minister Van der Stee van landbouw. Bezoek functionaris Transkei afgezegd DEN HAAG (ANP) - Het bezoek aan Nederland van een vertegen woordiger van de vorige week c afhankelijk geworden bantoestan Transkei in Afrika is afgezegd. Ma joor E. Keswa, een bestuurder uit Transkei, zou op uitnodiging 1 de Nederlands-Zuidafrikaanse werkgemeenschap, naar Neder land komen. De reden waarom Keswa heeft afgezegd is niet be kend. Transkei is nog door geen enkel land buiten Zuid-Afrika kend omdat de bantoestan als e produkt van de apartheidspolitiek wordt gezien. Niet alle auto 's geschikt voor het rijexamen RIJSWIJK (SP) - Straks zal men in de Citroën 2CV4 geen rijexamen meer kunnen af leggen. Dat blijkt uit een brief, die het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR) in Rijswijk onlangs aan alle rijschoolhouders heeft gestuurd. De maatregel gaat in op 1 januari 1978. Daaruit blijkt dat het CBR an dere maatstaven aanlegt dan de Rijksdienst voor het Weg verkeer, die auto's van bij voorbeeld het type "lelijke eend" geen strobreed in de weg legt. De "eend" is ovengens niet het enige type auto dat het CBR ongeschikt acht om het rijexamen in af te nemen. Al eerder keurde het CBR an dere autotypes af, zoals de Datsun 120Y Coupé, de Mazda 818 Coupé, de Renault 15 en 17 TS en de TL model len, de Scoda 110R Coupé, de Chevette de Luxe, de Toyota Corolla 30 Coupé, de Mutsub- ishi Celesta. Op grond van artikel 105 van het Wegenverkeersreglement heeft het CBR het recht om zelf te bepalen welke typen auto's geschikt zijn om het rijexamen in af te leggen. In dat artikel staat dat het "af leggen van een proefrit ge schiedt met een daarvoor ge schikt motorvoertuig, zulks ter beoordeling van het CBR". De heer W. A. G. ^esterlaken, chef van de Technische Dienst van het CBR: "Open voertuigen achten we bij voorbeeld niet geschikt, om dat de examinator de kans heeft drijfnat te worden. En ook auto's, die niet vier nor male zitplaatsen hebben, om dat er behalve de examinator ook wel eens een inspecteur moet meerijden. In auto's met een buitenlands kenteken nemen we bijvoorbeeld evenmin examen af'. Klachten Na een aantal klachten van examinators heeft het CBR nu dus onlangs ook de Ci troën 2CV4 en de 2CV Special in "de ban gedaan". Westerlaken: "Het ging er bij dit type om dat de examinator niet voldoende in staat is om bij het rijexamen de vaardig heid van de kandidaat vol doende te beoordelen en dat zich voorts gevaarlijke situa ties voordoen. Gebleken is dat de 2CV4 bij tegenwind soms niet in staat is een in haalmanoeuvre uit te voeren of veilig van de invoegstrook op de grote weg te komen". "Het gaat dus uitsluitend om de mogelijkheden van het testen van de rijvaardigheid. Dat be tekent echter niet dat wij daarmee een negatief oordeel willen uitspreken over deze auto's. Ze voldoen namelijk volledig aan de door de Rijksdienst voor het Wegver keer gestelde eisen voor deel name aan het verkeer". Tegen de Citroën 2CV6 en de Citroën Dyane heeft het CBR overigens geen bezwaar om het rijvaardigheidsexamen in af te leggen. Van de ongeveer 840.000 rijexamens, die het CBR jaar lijks afneemt, wordt over igens maar een uiterst gering aantal in de Citroën 2CV4 en de Special afgelegd. De meeste rijscholen waren al overgeschakeld op de krach tiger 2CV6. In de praktijk heeft de beslissing van het CBR dus nauwelijks gevolg. Bij de importeur van de "lelijke eend", Citroën Nederland in Amsterdam, was men aan vankelijk nogal geschrokken van de mededeling van het CBR. Later heeft het CBR daarom nog eens benadrukt dat het niet ging om een on gunstige beoordeling in het algemeen van de 2CV4. Citroën Nederland verwacht overigens niet dat de verko pen van de "eend", die al meer dan dertig jaar wordt gedproduceerd, nu zullen da len. Citroën verkoopt in ons land per jaar zo'n 7.000 lelijke eenden. "De 2CV4 werd als lesauto toch al nauwelijks ge bruikt", aldus de importeur. Dat zelfde geldt voor autotypen, die het Centraal Bureau Rij vaardigheidsbewijzen (een stichting, die de overheidsta ken uitvoert) in het verleden al had afgekeurd, zoals de Fiat 500 en 600, de Trabant 600, de Honda 600 en de NSU Prinz.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7