'Ik hoop dat Ter Aar een manager verwacht' Leidsbankp uit de roulatie Diefstal dupeert arts Vijftien lokalen voor dependance Coligny Burgemeester Verhoef: Streep door stuntje modezaak WOENSDAG 3 NOVEMBER 1976 TER AAR/WOERDEN - De plaatselijke melkboer reageert verbaasd „Wat Verhoef weg uit Woerden? Da's dan niet best man. Want da's een hele goeie Door Jan Westerlaken Foto's Wini Dijkman In ieder geval weet deze handelaar precies uit te duiden waar we de bungalow van de Woerdense we thouder kunnen vinden: door het centrum van de stad rijden en dan richting Barwoutswaarder aan houden. Het klopt. Langs het smal le, modderige weggetje woont Ter Aars nieuwe burgervader. Daar, halverwege Nieuwerbrug aan de Rijn, in het echte groene hart, staat Verhoefs kapitale huis, dat al leen te bereiken is via een "op rijlaan" van een paar honderd me ter lang. Op enkele meters afstand van de woning grazen koeien. Zij kijken verstoord omhoog als er een auto voorbij rijdt. Zo'n "ding" is een zeldzaamheid in de polder. Veehouder Piet verhoef is achten veertigjaar. Ruim tien jaar is hij we thouder en loco-burgemeester van Woerden. De voornaamste porte feuille, die hij beheert, is ruimte lijke ordening. In 1966 kwam Ver hoef, na een "rustpauze" van twee jaar, als lijsttrekker voor de KVP terug in de raad. Zijn verkiezing als wethouder volgde direct daarop. De kersverse burgemeester is ge trouwd en heeft één dochter (Ma rian) van twaalf jaar. Naast het we thouderschap bekleedt hij een aan tal functies in de landbouwwereld. Fles Midden in de ruime kamer van zijn bungalow staat een ronde tafel en daar middenop een fles rode wijn. Z'n dochter heeft die vorige week gewonnen op de jaarmarkt. Toen al zei ze tegen haar vader als je bur gemeester wordt, krijg je die. Ze beplakte de fles met papiertjes waarop staat "Ter Aar - burge meester - voor de grote beslissing". Marian hield haar woord en zo kan (burger)vader Verhoef op één van zijn schaarse vrije avonden af en toe eens een glas geestrijk vocht inne- Z'n eerste reactie op de benoeming, die 16 november ingaat "Tien jaar wethouder zijn in Woerden vergt heel wat van je. Ik geloof, dat je be ter tien jaar burgemeester kunt zijn, dan wethouder. Natuurlijk ben ik blij met Ter Aar. Ik ben gehecht aan het platteland. Dat wil ik dienen. Als ik het karakter van Ter Aar taxeer, dan kunnen ze daar wel ie mand gebruiken, die verbonden heid heeft met dat platteland". De problematiek in Ter Aar is Ver hoef niet vreerpd. Hij weet te vertel len, dat de tuinbouw duidelijk de aandacht verdient; er problemen zijn met de verhouding wer ken/wonen; het voortgezet onder wijs (een plaatselijke mavo) toch wel tot de mogelijkheden behoort en dat de aanleg van een fietspad tussen Alphen en Ter Aar snel aan de orde komt. Omschakeling Toch moet het een hele omschake ling zijn: eerst veehouder en nu burgemeester? Verhoef geeft dit zonder slag of stoot toe. "Ja", stelt hij. "Maar het leven is aaneengeregen van om schakelingen. Die flexibiliteit heb ik gelukkig wel. Alleen hoop ik, dat men in Ter Aar een soort manager verwacht en niet iemand, die de nadruk legt op de representatieve kant van het burgemeesterschap. Echt moeilijkheden verwacht ik niet. Ik heb nogal wat ervaring op gedaan in al die jaren. En als het in Woerden lukt, zal het in Ter Aar toch zeker ook wel gaan? In Ider geval ben ik vol goede moed." Heeft hij de keus om burgemeester te worden bewust gemaakt. Was Verhoef het veehouder zijn "zat" "Nee, nee, nee! Mijn Keus was doorgaan met het wethouderschap of te solliciteren op een bugemees- terspost. Ruimtelijke ordening is een zware portefeuille. Je krijt dan nog wel eens wat kritiek voor de voeten gesmeten. Vaak gebeurt het dat men dan op de persoonlijke toer gaat. Dat vreet aan je. Neem nou de laatste jaren: de planologen bege leiden betemmingsplannen zo in tensief, dat ik me dikwijls heb afge vraagd of we nu wel eens tot wer ken zouden toekomen. Ik ben een werker. Dat altijd maar weer op nieuw beschouwen, is niets voor mij. Eens moet je een beslissing kunnen nemen." Achterlaten Hij laat wel wat achten een prach tig huis in een even mooie omge ving" Verhoef: "Dit punt heeft ver schrikkelijk zwaar gewogen. Vooral voor m'n vrouw. Zij heeft een heel moeilijke beslissing moe ten nemen. Ik stond zelf ook voor een moeilijke keus. De KVP had mij een kamerzetel aangeboden en ik stond op de nominatie voor het burgemeesterschap van Ter Aar. r Het echtpaar Verhoef Het is een kwestie van afwegen ge weest waarbij ik me heb afge vraagd: hoe is die kamezetel. Na tuurlijk ik had voor de Kamer kun nen kiezen. Maar men had mij al landbouw toebedacht. Dat bete kent altijd onderweg zijn en weinig thuis. Zeker dan had ik hier kun nen blijven wonen. MaarEnfin dit is toch wel aantrekkelijker. De schaduw van het verhuizen komen we wel overheen." Vermoedelijk zal de ambstwoning in Ter Aar pas na de jaarwisseling weer worden bemand. Verhoef ziet het op en neer reizen niet als een probleem. "Ik ben dat wel ge wend." Zijn benoeming op zo'n korte ter mijn (16 november) zal voor Woer den we wat problemen geven "Reken maar," reageert Verhoef. "Dat vind ik jammer. Ik kan m'n werk nu niet afmaken. Vanzelf sprekend zal ik m'n tempo wat ver hogen, maar alles klaar krijgen, nee. dat lukt me jiooit." En dat weegt zwaar bij de wethou der. Vooral omdat hij de bouw van een nieuw ziekenhuis niet kan af ronden. Gedeputeerde Staten heb ben deze zaak afgeketst. "Ik had het graag tot een goed einde gebracht. Helaas In zijn Woerdense periode als ge meentebestuurder heeft Verhoef de nodige huizen laten bouwen. Nu komt hij in een gemeente waar met mondjesmaat woningbouw mag worden gepleegd "Dat betekent voor mij een duide lijk andere instelling. Maar bouwen voor de eigen bevolking, ook al is dat op kleine schaal, is prettig. Het Per fiets de winkel in De Noord wijkerhoutse we thouder Heemskerk heeft gis teren op sportieve wijze de vernieuwde fietsenzaak van Gijs van Dam in de Haven straat geopend. Per fiets snelde hij door een breed pa pieren lint en de opening was daarmee een feit. Rijwielhersteller Van Dam vierde gisteren dubbel feest. Want de zaak bestaat ook vijf tig jaar. In 1926 legde Knelis van Dam de basis Zoon Gijs nam in 1946 het roer over en inmiddels zit ook diens zoon Jan in de zaak. ZWARTE MAP WEG Vandaag krijgt in mijn rubriek de jonge Leidse arts Ferry Breedveld de gelegenheid een noodkreet te slaken. Vorige week, in de nacht van woensdag op donderdag werd uit zijn in de buurt van de Boer- haavezalen in Leiden geparkeerde lelijke eend, naast zijn leren jasje ook nog een zwarte multo-map ge stolen met daarin talloze blaadjes ingewikkeld cijfermateriaal. Abacadabra Voor een buitenstaander abacada bra en ook op geen enkele wijze in baar geld om te zetten, maar voor de arts van onschatbare waarde. Het zijn namelijk de resultaten van een vijf maanden durend onder zoek dat Breedveld samen met twee analystes verrichtte voor het centraal laboratorium van de bloedtransfusiedienst in Amster dam. De in de zwarte map opgebor gen grafieken en berekeningen kunnen mogelijk een belangrijke bijdrage leveren in de strijd tegen bloedziekten, zoals leukemie. VOORSCHOTEN - De Voor- achutense commissie Alge mene Zaken constateerde bij de behandeling van de gemeente begroting dat de groep Voor schoten van de rijkspolitie bijna Op volledige sterkte is. De orga nieke sterkte is 29 man, prak tisch zij er 25. Nog steeds wordt regelmatig personeel aan de fei telijke dienst onttrokken voor taakvervulling elders. In dit jaar is gestart met het instituut „wijkagent". Volgens de burgemeester is de wijkagent al goed aan het „in burgeren", de commissieleden waren hem nog nimmer tegen gekomen. Volgens de burge meester is dat een teken van goed gedrag. Knelpunten bij de politie blij ven er zoals, „het stelen als de raven" in de omgeving van het station waar geen fiets of auto veilig is. Er wordt thans inten sief gecontroleerd op de nale ving van de parkeerverbo- den.Volgens Mr. Begeer (WD) gaat het wat te ver wanneer drie poli tiefunktionaris sen par keerbonnen in het centrum lo pen uit te schrijven. De heer Ie- stra (PCC) meende dat er snel Van Wijk: Geef publiek spreektijd in de raad een einde moet komen aan de chaos op het parkeerterrein van het Adegeestersportpark. Hij vreest dat geen ambulance er in noogevallen doorheen kan ko men. De commissieleden had den in het algemeen grote waardering voor de groep Voorschoten van de rijkspoli tie. Er wordt in Voorschoten aan een gemeentelijke rampenplan gewerkt. Het plan komt in de gemeenteraad, onder meer op aandringen van het Rijk. De raad kan een totaal overzicht van de laatste nieuwe aanschaf fingen voor de brandweer ver wachten en tevens een over zicht van de diverse belonin gen. De geschatte beloningen voor 1977 zijn geringer dan die van dit jaar en de commissiele den willen weten of dit een ge volg is van minder oefenen, een onderbezetting of gewoon door fiet ontbreken van grote bran den. m Drs. Van Wijk (PPV) verzocht de burgemeester te willen'on derzoeken of het ambtsgebed aan het begin van de vergader ing niet aangepast moet worden aan de moderne tijd en tevens vroeg hij de mogelijkheid voor jde burgers op de publike tri bune om voor, na of tijdens een (raadsvergadering een kort woordje te mogen zeggen. Beide verzoeken zullen door de burgemeester gebracht worden in de vergadering van B. en W. Voor het lidmaatschap van de Raad van Europese Gemeenten is een bedrag van f 2300,- uitge trokken. De commissie ziet het nut van een dergelijk bedrag niet in en verwacht wordt dat tegen deze post in de raadsver gadering bezwaar gemaakt zal worden. LEIDERDORP - De Louise de Colignyschool krijgt een dependance van vijftien lokalen in Leiderdorp. De lokalen, die overigens bestemd zijn voor tijdelijke huisvesting van de school, zullen in de buurt van de Visser't Hooft scholengemeenschap in het bestemmingsplan Buitenhof komen te staan. Intussen wordt, op basis van de nota uitgangspunten Buitenhof,, een globaal bestemmingsplan voor het gebied voorbereid. Daarin wordt rekening gehouden met de plaats van de dependance. Verder heeft men rekening gehouden met het feit dat Buitenhof voornamelijk bestemd is voor woningbouw. Om te voorkomen dat voor woning bouw bedoelde grond een be stemming "schoolsportterrein" zal een kwestie van omschakeling zijn. In Ter Aar krijg je een heel an dere opdracht dan hier. Toch zal er gebouwd moeten worden want er is een reële behoefte aan woningen in Midden Holland. De prijzen van huizen stijgen de pan uit. En dat komt heus niet alleen door de infla tie." De twee veehoudersbedrijven één in Woerden, de ander in Alphen, waarvan Verhoef eigenaar is, blij ven doordraaien op naam van zijn medewerkers. In de weekeinden zal hij de zaken waarnemen. Ook als hij al burgemeester in Ter Aar is. Voor de zaterdag en zondag is hij eerste invaller, zoals hij zelf zegt. Zo gaat 2ijn "hobby", want zo en niet anders beschouwd Verhoef z'n werk, niet helemaal verloren. AR-leden Ter Aar willen Aantjes laten "zakken" TER AAR - Leden van de Anti Re volutionaire Kiesvereniging heb ben "groot bezwaar" gemaakt, dat Aantjes (fractieleider) en Boersma (minister van sociale zaken) op de eerste plaatsen van de kandidaten lijst voor de Tweede Kamer worden geplaatst. Zij maakten hun grieven bekend tijdens een bijeenkomst, die gisteravond werd gehouden. Hun argument voor het niet aan de top plaatsen op de kandidatenlijst: de medewerking van Aantjes en Boersma aan het kabinet-Den Uyl is onjuist. De overige aanwezige ARP-leden waren het met dit standpunt echter niet eens. Daarom kwamen de ka merleden toch bovenaan de lijst te recht. De ARP Ter Aar koos als nieuwe voorzitter de heer C. JBesemer Jz. Het is de bedoeling, dat er binnen afzienbare tijd besprekingen wor den begonnen met de CHU en KVP om te komen tot de vorming van een plaatselijke CDA. Voor de ko mende gemeenteraadsverkiezin gen wil de ARP een gezamenlijke lijst voor één CDA-fractie. krijgt hebben B. en W. inmiddels besloten dat de dependance ge bruik zal maken van de voorzienin gen op het sportpark De Bloemerd. Artikel 19 Om een snelle realisering van de school mogelijk te maken stellen B. en W. voor een beslissing te nemen op grond van artikel 19 van de wet op de ruimtelijke ordening, die het mogelijk maakt al te bouwen voor het betreffende bestemmingsplan is aangenomen. Verslag De hele zaak komt aanstaande maandag in de Leiderdorpse com missie ruimtelijke ordening, die zich verder bezig zal houden met gezondheidszorg en maatschappe lijke dienstverlening. Dit naar aan leiding van een verslag van de sa menwerkende Leiderdorpse huis artsen, Midden Rijnland en kruis vereniging. door Herman van Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. De adjunct-directeur van de Leidse damesmodezaak Waals, de heer A. Lesgever, is door de controledienst van de Nederlandse Bank op de vingers getikt omdat hij "vals geld in omloop heeft gebracht". Ferry Breedveld: "Hele buurt afgezocht Onvindbaar De gedupeerde arts vertelde mij: "Ik heb de hele buurt al afgezocht. Ook de politie is voor me in de weer geweest. Maar tot nu toe zonder re sultaat. De map blijft onvindbaar. Ik vrees nu het ergste. Mijn twee medewerksters heb ik nog niet durven inlichten over deze diefstal. Ze hebben enorm hard gewerkt aan dit onderzoek. Maar als die map niet boven water komt zal ik het ze toch moeten vertellen". Misschien dat het niet zo ver hoeft te komen. Want ik roep alle Leide- naars op naar die zwarte map (50x35 cm) uit te zien. Wordt die ge vonden dan hoeft de jonge arts dit belangrijke onderzoek niet over te doen en kan hij zich weer inzetten voor andere urgente onderzoeken. Wie iets over de map weet kan me opbellen (elke morgen tot tien uur). Ik heb er ook geen bezwaar tegen als degene die de map uit de auto haalde me even laat weten waar ik 'm kan komen ophalen. De map mag ook (met of zonder naam van afzender) naar de krant worden op gestuurd of bij het Leidsch Dag blad aan de Witte Singel worden gedeponeerd. Het gaat om bankbiljetten van 5,10, 25 en 100 gulden die hij, gestoken in een ander jasje, al een week lang gebruikt om er de kortingen op een groot aantal artikelen vi sueel mee te maken. Nep-tientjes Bij e n korting van dertig gulden bijvoorbeeld zitten er drie nep- tientjes aan het artikel vastge prikt. Het stuntje moet nu wor den stopgezet. Gisteravond voor sluitingstijd moesten alle namaak-bankbiljetten uit het zicht zijn verdwenen. Zo niet, zo vertelde mij de adjunct- directeur, dan zou hij een boete krijgen die de zaak meer zou kos ten dan de bankbiljettenactie ooit zou kunnen opleveren. Ernst "Ik dacht eerst dat ze een grapje maakten toen ze mij daarover opbelden", zegt Lesgever, "maar het bleek toch bittere emst. En je doet dan maar wat de heren beve len. Aan narigheid in mijn zaak heb ik geen boodschap. Al wil dat niet zeggen dat ik het eens ben met de Nederlandse Bank. Voor zover ik weet heb ik niets gedaan dat niet door de beugel kan. De biljetten zijn nota bene vervaar digd in overleg met de politie". De drukkerij heeft twee soorten "bankpapier" afgeleverd. Bij soort nummer één zijn de vier bankbiljetten stuk voor stuk op ongeveer de helft van de ware grootte fotografisch afgednikt op Adjunct-directeur Lesgever met het gewraakte honderdje. "Het lijkt me erg moeilijk hier een wisseltruc mee uit te halen". dik gekleurd papier met boven dien nog in kapitale letters het opschrift "korting". Soort num mer twee zijn honderd gulden bil jetten van een meter lang en vijf tig centimeter hoog. "Het lijkt me onzinnig te veronderstellen dat met dergelijke biljetten wissel trucs kunnen worden uitge haald", zegt Lesgever, „maar toch heeft de Nederlandse Bank bezwaren, uitgehaald. Ik zou ook het auteursrecht met voeten hebben getreden. Mijn aanbod om daar geld voor te betalen heeft men afgewezen. Ze willen waarschijnlijk gewoon dwars bomen". Kwijt De stunt met de bankbiljetten is verkeerd uitgepakt. De duizend gulden voor de drukkerij is Les gever kwijt. "Die grote honderd gulden biljetten raak ik schien nog kwijt als poster", zegt hij", dan hebben we er tenminste nog een beetje lol van".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4