Eisen van leiders Rhodesië Arabische top eens met vredesplan Riad Transkei onafhankelijk zonder feest Nieuw: Floxil de keelpijnstiller. Spaarrentetot Systeem-Sparen Verontrustend rapport over kerncentrales Libanese burgeroorlog: DINSDAG 26 OKTOBER 1976 BUITENLAND ADVERTENTIE UMTATA/JOHANNESBURG (AFP/UPI) - Transkei, een van de Zuidafrikaanse thuislanden, is vannacht (23.00 uur onze tijd) for meel onafhankelijk geworden. Omdat Transkei door vrijwel de hele wereld wordt gezien als een 'ongewenst kind van de apartheid', waren in de hoofdstad Umtata vrijwel geen buitenlandse verte genwoordigers bij de machtsover dracht De Zuidafrikaanse presi dent Diederichs overhandigde hier een document waarin de onafhan kelijkheid werd bezegeld, en de gouden pen waarmee het stuk is ondertekend, aan premier Kaiser Matanzima van Transkei. In het nieuwe stadion van Umtata zongen vervolgens zo'n 35.000 toe schouwers het nieuwe volkslied 'Nkosi sikelele Afrika' (God zegene Afrika), terwijl de Zuidafrikaanse vlag werd gestreken. De EG-staten, de Verenigde Staten, en de Organisatie van Afrikaanse Eenheid hebben al laten weten dat zij Transkei, de vrucht van de 'grote apartheid' (territoriale scheiding van de rassen en stammen) niet wil len erkennen. Ook van de Ver enigde Naties heeft Transkei geen enkele vorm van erkenning te ver wachten, zo verklaarde VN- secretaris-generaal Waldheim gis teren. 'De zogenaamde onafhanke lijkheid' van Transkei is slechts be doeld ter voortzetting van de apar theidspolitiek en instandhouding van de blanke minderheidsrege ring, aldus Waldheim. Zelfs zeven van de acht overige thuisland-leiders lieten in Umtata verstek gaan. Premier Matanzima van Transkei zorgde aan de vooravond van de onafhankelijkheid voor enige op schudding. In een interview met de Keniase 'Nation' zei hij dat Trans kei zou kunnen toestaan dat op zijn grondgebied bases worden geves tigd van de Zuidafrikaanse bevrij dingsbewegingen ANC en PAC. Waarnemers zien die opzienba rende uitlating vooral als een po ging van Matanzima om zich te rechtvaardigen ten opzichte van de buitenwereld, di,e hem als 'mario net van Pretoria' ziet. Het is zeer. onwaarschijnlijk dat het ooit zover zal komen dat Transkei een vrijha ven wordt voor de bevrijdingsbe wegingen, te meer daar Transkei met Pretoria een 'nietaanvalsver- drag' heeft getekend waarin beide landen zich verplichten geen on dermijnende activiteit op zijn eigen grondgebied, gericht op het gebied van de ander, toe te staan. En ter wijl Matanzima zijn opzienbarend interview gaf arriveerden in Um tata 750 Zuidafrikaanse agenten die tijdens de onafhankelijkheidsfees ten voor handhaving van rust en orde moeten zorgen. In een redevoering zei Matanzima opnieuw dat hij de rassendiscrimi natie, die kenmerkend is voor de Zuidafrikaanse samenleving ten stelligste afwijst. Hoewel Matan zima zegt dat Transkei geen ras sendiscriminatie zal kennen blij ven veel apartheidswetten voorlo pig van kracht, zelfs de zeer om streden wetten die huwelijken en- sexuele omgang tussen mensen van verschillend ras verbieden. Hoewel de autoriteiten voor 40.000 liter bier, een vrije dag en overvloe dige versieringen hadden gezorgd heerste in Transkei niet de uitbun dige feeststemming, waarin andere Afrikaanse staten hun onafhanke lijkheid gevierd hebben. Voor het tijdstip van de onafhanke lijkheid zijn duizenden mensen TYanskei ontvlucht. De Zuidafri kaanse autoriteiten, die hen over de grens opvangen, brengen de vluch telingen naar een tentenkamp bij Queenstown, 160 km ten westen van Umtata. De vluchtelingen komen, vaak met wat geiten en koeien en wat simpel huisraad, uit het district Herschel, dat Zuid-Afrika dit jaar onverwacht afstond om het grondgebied van Transkei te vergroten. Ze menen dat voor hen niets goeds te ver wachten valt van het bewind van Matanzima. 'Ze willen ons geen land en geen geld geven. Er zullen een hoop moeilijkheden komen', zei een vluchteling. De vluchtelingen vrezen stamtwisten. Floxil zuigtabletten helpen snel, vóórdat uw keelpijn erger wordt. Twee krachtig werkende antiseptica bestrijden uitbreiding van keel- en mondholte-infecties. U kunt weer slikken en praten zonder pijn. Floxil. Aangenaam zacht van smaak. 24 Zuigtabletten in handige doordrukstrips. f 3.95. Uitsluitend bij uw drogist cn apotheek GENÈVE - De zwarte Rhodesische leiders Nkomo en Moegabe hebben gisteren na een be spreking met de voorzitter van de komende Rhodesië-conferentie, de Brit Richards, een ge meenschappelijke verklaring uitgegeven met de volgende eisen: I Vrijlating van alle politieke ge- Rhodesië onderdelen van het ak- Amerikaans onderzoek: vangenen. Voor sommigen van hen moet een regeling worden getrof fen opdat ze deel kunnen de Geneefse conferentie; koord afwezen verklaarde de Britse regering {Jat Kissinger Voorstellen op tafel had gelegd, waarover on derhandeld kon worden. Later be- i Het Rhodesische leger moet zich vestigde Kissinger dat het plan Een Britse minister moet de Ge- die niet meer ter discussie gesteld neefse conferentie voorzitten; kunnen worden. t Engeland moet opheldering ver schaffen inzake zijn rol op de Ge neefse conferentie, en wordt ver antwoordelijk geacht voor de deko lonisatie van Rhodesië. De delegé- Inmiddels zijn alle deelnemers aan de door Engeland belegde Rhodesië-conferentie in Genève gearriveerd. Nadat zondag Nkomo i Moegabe gelijktijdig in Genève tie van premier Ian Smith moet aankwamen, werd het nationalisti- deel uitmaken van de Britse dele gatie in Genève; Engeland moet de onkosten be talen voor alle Afrikaanse deelne mers aan de conferentie. Nkomo en Moegabe wilden niet zeggen of deze eisen bedoeld zijn als hun voorwaarden voor deelne ming aan de Geneefse conferentie, die over twee dagen begint In Washington hebben Ameri kaanse regeringsfunctionarissen gezegd dat premier Smith op Ame rikaans advies heeft geëist dat de ministersposten van defensie en openbare orde in handen van blan ken zouden blijven. Maar het ad vies betrof uitsluitend het tijdstip waarop Smith die eis moest stellen, en hield niet in dat de VS, en de geraadpleegde Afrikaanse presi denten, akkoord gingen met blanke ministers op deze sleutelposten, zoals Smith nu beweert Invallen Als de meningsverschillen over de inhoud en de betekenis van het "plan-Kissinger" voor Rhodesië voortduren kan het nodig zijn dat minister Kissinger zelf naar Ge nève komt om de zaken recht te zet ten, zo suggereerde de Rhodesische premier Smith gisteren in Genève. Smith houdt vast aan zijn stand punt dat de onderhandelingen met de nationalisten "binnen het kader van het akkoord van Kissinger" moeten plaatsvinden. De bespre kingen gaan volgens hem over het "invullen" van dat akkoord. Maar volgens zegslieden in Was hington vindt het minister Kissin ger een reis naar Genève beslist niet de aangewezen weg om de geschil len tussen de blanke en de Afri kaanse delegaties uit de weg te sche kamp gisteren gecompleteerd door de aankomst van bisschop Abel Moezorewa en dominee Sitho- le. Beiden verklaarden na aan komst dat de nationalisten, on danks hun onderlinge geschillen, een eensgezind standpunt innemen ten aanzien van de conferentie. Als Smith zijn standpunt dat alleen de uitvoering van het plan- Kissinger ter discussie staat, niet verandert, kunnen we weer van vo ren af aan beginnen, zo verklaarde Moezorewa. Moezorewa vond het "absoluut on aanvaardbaar" dat de minister sposten van defensie en openbare orde tijdens de overgangsperiode door blanke ministers bemand zouden worden. Smith heeft ge zegd dat zijn standpunt wat dit be treft onwrikbaar is. De zwarte Rhodesische leiders Moegabe (links) en Nkomo arriveren in Genève voor inleidende besprekingen met de Britse voórzitter van de Rhodesië-conferentie, de Brit Ivor Richards. Officieel begint de bijeenkomst op 28 oktober. CAIRO (Reuter/AFP/UPI) - Op de Arabische topconferentie die giste ren in Cairo begon, is men het spoedig eens geworden over het vredesplan voor Libanon, dab zes Arabische leiders een week tevoren in de Saoedi-Arabische hoffdstad Riad hadden opgesteld. I rak dat al eerder kritiek op het plan had laten horen, was het enige land dat weigerde de besluiten van de "mini-top" te onderschrijven. De vorming van een Arabische vredesmacht van 30.000 man die de rust in het door de langdurige bur geroorlog geteisterde Libanon Helemaal uitgesloten is een per soonlijk optreden van Kissinger niet, maar Kissinger acht het niet in zijn belang verwikkeld te raken in meningsverschillen met radicale Afrikaanse leiders die zijn plan af wijzen, aldus de zegslieden. Smith zegt dat hij het plan- Kissinger heeft aanvaard in de overtuiging dat. het ging om een totaal-pakket, waarover niet meer onderhandeld kon worden. Nadat de nationalisten en de presidenten van de Afrikaanse buurlanden van Dr. Benjamin Spock, de man van het wereldberoemde baby-boek, is gisteren in Little Rock, in de Amerikaanse staat Arkansasin het huwe lijk getreden met Mary Councille. Dr. Spock, wiens tweede huwelijk dit is, is 73 jaar, zijn bruid 35 jaar. ADVERTENTIE JL De rente die wij vergoeden op spaar gelden loopt van 41/4% tot 91/2%. Vraag bij een van onze kantoren ook eens naar ons spaarpapier aan toonder dat, afhankelijk van de gekozen vormen, een rente geeft van 7% tot 9%. m NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK moet herstellen, schijnt echter nog moeilijkheden op te leveren. Een verrassende ontwikkeling was de komst van een Libische delega tie, nadat de regering in Tripoli eer der had laten weten dat zij de top conferentie zou boycotten omdat zij deze bijeenkomst tijdverspilling achtte. De komst van de Libische delegatie zou, volgens waarnemers, het ge volg kunnen zijn van een kort be zoek dat de Palestijnse leider Jas- ser Arafat zondag aan Tripoli heeft gebracht. Het hoofd van de Iraakse delegatie, de minister van buitenlandse zaken Saadoen Hamadi, deed een felle aanval op Syrië. Hij eiste dat dit land zijn troepen uit Libanon terug trekt. Volgens hem was de regering in Damascus verantwoordelijk voor de crisis, terwijl zij ook door haar militaire ingrijpen de recht streeks bij het conflict betrokken partijen verhinderde tot een ak koord te komen. Volgens het vorige week aanvaarde vredesplan hebben in deze com missie Egypte, Syrië, Saoedi- Arabië en Koeweit zitting. Sadat opende de conferentie met een waarschuwing aan Israël zich niet te mengen in de situatie in Zuidelijk Libanon. "Wij allen zul len ons met vastberadenheid en kracht verzetten tegen Israëlische stappen ten aanzien van Zuidelijk Libanon", zei de Egyptische presi dent. Hij roerde daarmee een van de problemen aan waarvoor de con ferentie zich gesteld ziet: De voort- Demonstranten in Moskou opgepakt MOSKOU (UPI/Reuter) - De Rus sische politie heeft gisteren 25 joodse activisten in Moskou in hechtenis genomen. Het gaat om dezelfde Russische joden die al een week lang demonstreren tegen de weigering van de autoriteiten hen naar Israël te laten emigreren. Dit heeft de vrouw van een van de de monstranten gisteren aan westerse verslaggevers verteld. De actie van de autoriteiten is kennelijk bedoeld om de protestdemonstraties een halt toe te roepen tijdens de zitting deze week van de opperste Sowjet, het Russische parlement. Mevrouw Slepak, echtgenote van de natuurkundige WladimirSlepak die de demonstraties mede organi- zalem heeft de Israëlische premier, seert, zei dat haar man en de 24 an- Jit^jak Rabin, afwijzend gerea- deren werden "weggevoerd" toen geerd op een verzoek om met chris- zij bij het gebouw van de opperste tenen in Zuid-Libanon te praten Sowjet aankwamen om de autori- over Israëlische militaire steun aan teiten geschrevei; petities te over- |]un s*rÓd tegen de mohamme- handigen. daanse strijdkrachten. durende gevechten tussen de rechtse christenen en Palestijnse eenheden in het zuiden van Liba non, en de herhaaldelijk gemelde Israëlische hulpverlening aan de christenen. De Egyptische president vroeg tenslotte om meer Arabische steun voor de PLO. "Ons antwoord aan degenen die geloven dat de Pales- tijnen een terugslag hebben onder vonden als gevolg van de bloedige gebeurtenissen in Libanon zou moeten zijn meer en meer hulp voor de PLO". Aan de conferentie nemen 19 afge vaardigden deel, waaronder een de legatie van de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie (PLO) onder Ara fat. Er zijn 14 staatshoofden onder wie de belangrijkste, die van Egyp te, Saoedi-Arabië, Syrië, Libanon en Jordanië, zijn. De leiders van de overige vijf staten hebben elk mi nisters afgevaardigd. In de uitwerking van het vrede splan gaat het met name om de sa menstelling, bewapening en finan ciering van de vredesmacht. Deze voorstellen komen aan de orde op de tweede vergadering van de staatshoofden die voor vanochtend op het programma stond. In conferentiekringen verwacht men dat een derde deel van de vre desmacht of wellicht nog meer zal worden gevormd door Syrische mi litairen. Dit Syrische aandeel zal van bijzonder belang zijn voor het zuiden van Libanon, dat rechtse Libanezen willen "bevrijden" van Palestijnen. Deze Libanese troepen werken nauw samen met de Syri sche militairen in hun strijd tegen de mohammedaanse Libanezen en Palestijnen. Egypte zou wel wapens maaf geen militairen willen leveren. De deelnemers aan de topconferen tie hebben tevens besloten twee punten aan de agenda toe te voe gen: een studie van de situatie in de door Israël bezette gebieden en de toestand in Zuid-Libanon. Dit laatste punt houdt verband met beschuldigingen dat Israël zich aan de zijde van de rechtse Libanezen in de strijd mengt. Naar een woordvoerder van de Arabische Liga gisteren meedeelde wordt het bestand dat vorige week als onderdeel van het vredesplan van Riad van kracht werd, met uit zondering van enkele onbeteke nende schendingen behoorlijk na geleefd. De spanning blijft echter hoog, vooral in het zuiden waar de partijen elkaar over en weer van in breuken op het bestand beschuldi gen. Volgens politieke kringen in Jeru- WASHINGTON - Een weten schappelijk onderzoek, dat twaalf jaar heeft geduurd en dat door de Amerikaanse regering met 5.2 mil joen dollar is gesteund, heeft uit gewezen dat mensen, die werken in bedrijven waar kernenergie wordt gebruikt en daar worden blootges teld aan bestraling waarvan de sterkste beneden de door de over heid vastgestelde gevaarsnormen ligt, veel grotere kans hebben om kanker te stereven dan men tot nu toe had aangenomen. Van overheidswege worden de conclusies van dit onderzoek nu in tensief bestudeerd. Worden de be vindingen van het eindrapport be vestigd, dan kan dit van grote in vloed worden op het verdere ge bruik van kernenergie in de Ver enigde Staten. Het onderzoek is verricht dppr dr. Thomas F. Nancuso, hoogleraar aan de universiteit van Pittsburgh en dr. Alice Stewart, een Engelse arts met een wereldfaam als des kundige op het gebied van epide- miën. Zij hebben een vergelijkend onderzoek verricht aan de hand van de overlijdensactes van 3883 men sen, die tussen dejaren 1944 en 1972 hebben gewerkt in de federale kernenergie-centrale van Hanford in de noordelijke staat Washington. De onderzoekers kwamen daarbij tot de conclusie, dat 473 van deze 3883 mensen, die aan een straling hebben blootgestaan die beneden de toegelaten normen bleek, aan kanker zijn overleden. Men stelde vast, dat er in dertig van deze 473 gevallen geen kanker zou zyn opge treden als de slachtoffers niet aan de bestraling hadden blootgestaan. De gegevens, die uit het rapport van dr. Marcuso en dr. Stewart naar voren zijn gekomen, hebben tal van vragen opgeroepen, die nu op nieuw in studie worden genomen. Roger Mattson, directeur van de afdeling gezondheid en veiligheid van de Commissie van Toezicht op Kernenergie heeft volgens de New York Times gezegd, dat achter de MADRID (UPI) - De Spaanse poli tie heeft gisteren bekendgemaakt dat zij in het hele land 43 aanhou dingen heeft verricht in een optre den tegen linkse extremisten. De arrestanten zouden aanslagen hebben gepleegd of hebben be raamd. Er is een groot aantal wa pens en ander bezwarend materiaal gevonden. Daarbij zijn 50 handgra naten die uit een munitie opslagplaats van het leger waren gestolen. Volgens de politie behoren de aan gehouden extremisten tot de on dergrondse van „groepen van het anti-fascistische verzet van de eer ste oktober", een tak van de „com munistische partij van Spanje- nieuwe stijl", een maoïstische splintergroepering. De datum in de naam van de tak verwijst naar de moord in 1975 op vier Madrileense politieagenten door stadsguerrille- wetenschappelijke methodes, die de onderzoekers hebben toegepast, vraagtekens kunnen worden ge plaatst. Hij voegde daar echter aan toe, dat de conclusies van het rap port een diepgaand onderzoek noodzakelijk maken, omdat zij zouden kunnen worden uitgelegd als een bewijs, dat in de veilig heidsnormen, die zijn vastgesteld door de Nationale Academie voor wetenschappen het risico van kan ker, veroorzaakt door blootstelling aan atoomstraling, ernstig wordt onderschat. In de Verenigde Staten werken on geveer 85.000 mensen in kernener giebedrijven, waar zij aan bestra ling onderhevig zijn. Als het rapport van de twee onder zoekers op juistheid blijkt te berus ten, zou dat volgens Tge New York Timestwee belangrijke consequen ties kunnen hebben. In de eerste plaats zal men dan moeten nagaan of het aanbrengen van een meer af doende bescherming tegen bestra ling die kanker veroorzaakt niet dermate kostbaar zou worden, dat zij de voordelen van het opekken van electrische energie met kern reactors volledig teniet doet. Verder zou het rapport van dr. Mancuso en dr. Stewart er toe kun nen leiden, dat de overheid een drastische herziening zou moeter^ aanbrengen in haar schattingen van het aantal doden, dat onder dé burgerbevolking zou kunnen valt len als er een ernstig ongeluk met een kernreactor gebeurt. Ook Chinese kleuters zeer revolutionair PEKING - De Chinese kinde ren, die van hun ouders de „misdaadverhalen" horen over de weduwe van Mao, Tsjiang Tsjing, en haar anti- partij-kliek, vertonen dezelfde „politieke" houding als de volwassenen. Zondag en maandag sloegen de kleuters met hun vuisten grimmig op de karikaturen, die op de muren van Peking zijn aangebracht, en die Tsjiang Tsjing, Wang Hoe-fen, Tsjang Tsjun-tsjiao en Yao Wen-yoean belachelijk ma ken. De vier worden in Peking beschuldigd van een poging tot een staatsgreep. De ouders van de kleuters van hoogstens zes jaar oud, moeten hun kin deren zelfs manen hun „revo lutionair enthousiasme" enigszins in toom te houden. De karikaturen verschenen in groten getale op de muren, om aan de grote demonstraties van de laatste vier dagen kracht bij te zetten. ADVERTENTIE Hoe u automatisch meer kunt sparen. en u vlugger iets moois bij elkaar heeft. Lijkt het u prettig om ongemerkt een mooi bedrag bi| elkaar te sparen? Vindt u het verstandig om automatisch meer rente geld te maken? Systeem-Sparen is één van de nieuwe diensten van de spaarbank. Het maakt sparen 20 gemakkelijk, dat u er geen omkijken naar hebt Loopt u eens LEDSE SPAARBANK

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9