Yan Agt wil wel premier worden Kritiek op ziekenfondsen Nog meer duisternis en strakkere procesvoering II1I Ludwina blijft in hechtenis Westland/ Utrecht Proces Lückerheidekliniek: Veilig beleggen in de waardestukken van de Karl Gustav verwant met koningin Juliana Consumentenbond: WWSÏ.AG 26 OKTOBER 1976 PAGINA?! wegen. Intussen is ook gebleken, dat uit het op de benedenverdiepingen gevestigde reis- en uitzendbureau vrijwel niets van waarde is verdwe nen. Volgens de politie was erin het weekeinde in deze kantoren geen geld aanwezig. De moordbrigade heeft inmiddels «en buurtonderzoek ingesteld, dat niets nieuws aan het licht zou heb ben gebracht. Aan het onderzoek wordt meegewerkt door dertig re chercheurs en technici. 'ADVERTENTIE. UTRECHT (ANP) - De Consumen- vloed van de verzekerden i tenbond heeft kritiek op het func- premies voor en het pakket tioneren van de ziekenfondsen. Die aanvullende verzekering. kritiek betreft met name de inge wikkelde administratie, de voc lichting aan de verzekerden, de i Volgens het blad de "Consumen tengids" is uit een enquete geble ken, dat bijna een kwart van dege- Tegen verhoogde afgifteprijs Hypotheekbank nv Leiden. Botermarkt 28. Hoek 't Gangetje. 071 -132645 de nen die de afgelopen twee jaar hun de verzekering moesten wijzigen vanwege verhuizing, verandering van werkkring, burgerlijke staat, inkomen e.d., moeilijkheden heeft ondervonden bij het doorvoeren van deze wijzigingen. De voor naamste klacht was dat het zo lang duurde en dat er een enorme pa pierwinkel aan te pas kwam. Voor bepaalde verstrekkingen is vooraf een machtiging van het zie kenfonds nodig. De machtigingen variëren van een eenvoudige mei- ding bij het fonds (bijvoorbeeld bij ziekenhuisopname) tot uitgebreide voorschriften zoals bij psycho therapeutische hulp. Soms moet de verzekerde ook nog verklaringen tekenen. Het systeem van beoorde len van geval tot geval belast de •verzekerde volgens de Consumen tenbond teveel met overbodige administratieve beslommeringen. De bond meent, dat het verstandig zou zijn, deze "micro-controle" te. vervangen door een "macro- controle": het op basis van statisti sche gegevens signaleren van af wijkingen. De consumentengids noemt het zeer de vraag, of de verzekerden wel in redelijke mate invloed heb ben op het bestuur van hun zieken fonds. In veel van die besturen zit ten ook vertegenwoordigers van de medewerkers (artsen e.d.) en dat zal ook het geval zijn in de pas opge richte vereniging van ziekenfond sen waarin op 1 januari de vier nu nog bestaande ziekenfondsorgani saties opgaan. "Het komt erop neer. dat in feite de tegenpartij de zaak mee be stuurt",aldus de "consumenten gids", die hieraan toevoegt dat in een bestuur van een vereniging van verzekerden alleen verzekerden behoren te zitten. "Het is ons nog nooit ter ore gekomen dat bijvoor beeld de landelijke specialisten vereniging ook maar overwogen heeft patiënten tot het bestuur toe te laten." DEN HAAG (SP) - CDA-lijsttrekker Van Agt eist dat de PvdA „een goede prijs" betaalt voor voortzetting van de regeringssamenwerking met de christen-democraten na de Kamerverkiezingen in mei. Anders gaan KVP, ARP en CHU - verenigd in het CDA - net als vóór 1973 weer met de WD in zee, zo dreigde Van Agt onverholen gistermiddag op een bijeenkomst in Den Haag. Dit is het CDA-antwoord op de harde voorwaarden die PvdA en PPR stellen aan de totstandko- mimg van een tweede kabinet-Den Uyl. De progressieven willen alleen verder regeren met het CDA als zij na de verkiezingen meer dan vijftig zetels krijgen in de Tweede Kamer, de progressieve combinatie groter wordt dan het CDA en Den Uyl minister-president mag worden. Van Agt zei niet welke prijs de PvdA moet betalen. Wel stelde hij zich - tegenover Den Uyl, de lijs taanvoerder van de PvdA - uit drukkelijk kandidaat voor het premierschap in het nieuwe kabi net Van Agt „Ik zou het best kun nen. Zoals ook De Jong, Cals en an- JERUZALEM (SP) - De Israë lische rechter mevr. Chana Even Oi heeft gisteren beslo ten de 23-jarige Nederlandse verdachte Ludwina J. wegens de ernst van de misdrijven waaivan zij op basis van de speciale Israëlische veiligheids- en noodwetten wordt beschuldigd tot het eind van het proces in voorlo pige hechtenis te houden. Ludwina J. zal als lid van een dere niet-economen het gekund hebben". Toch mag Den Uyl van het CDA best opnieuw minister-president worden. „Maar dan moet daar wel wat tegenover staan", zei Van Agt CHU-fractieleider Kruisinga heeft eerder gezegd dat het CDA in ruil voor het afstaan van de voorzitters- stoel in het Catshuis aan Den Uyl twee ministersetels extra moet hebben. Van Agt zette de deur naar de WD wijd open. De WD is niet melaats", zei hij. „Maar een fatsoenlijke, de mocratische partij, die ik niet bij voorbaat als een stuk vuil wil weg werpen". Toch gaf de CDA-lijsttrekker aan illegale organisatie terecht staan op beschuldiging van het in gevaar brengen van de veiligheid van de staat Israël, wegens dienstverlening aan en spionage voor een vijande lijke organisatie. Tijdens de korte rechtszitting had zij niets op de beschuldi gingen te zeggen. Desge vraagd verzocht zij de rechter een pro deo-advocaat aan te wijzen. voortzetting van de samenwerking met de PvdA de voorkeur. „Er moe ten duidelijke redenen zijn om de partner van de afgelopen vier jaar te verlaten", meende hij. Maar Van Agt voelt er niets voor om „met een bos rozen in de hand op de stoep van de PvdA" te gaan staan. „Als het niet lukt de coalitie met de PvdA voort te zetten, zijn er andere mogelijkheden", reageerde hij la coniek. Samenwerking met de WD is er één van. De kans dat de PvdA na de verkie zingen opnieuw in de regering komt acht Van Agt niet zo groot. De socialisten hebben voor zichzelf een barrière opgeworpen. „De PvdA is nu zo aan het frutselen dat ze vrijwel zeker in de oppositie komt", zei hij. Het beleid van het kabinet-Den Uyl zal voor de confessionelen geen in zet van de verkiezingen zijn. In de verkiezingsstrijd zullen de CDA-partijen de abortus-kwestie niet centraal stellen. Het gaat ons - zo zei Van Agt - om een „ethisch reveil", een herbezinning op de we zenlijke waarden voor mens en sa menleving. Het CDA wil in de eerste plaats op komen voor de zwakken. Dat zijn, aldus Van Agt, niet altijd de werk nemers. Maar wel de zelfstandigen, de werklozen, de kleine spaarders, de pensioentrekkers, de eenzamen, de bejaarden, de mensen die dage lijks „rot werk" moeten doen en de inwoners van de ontwikkelings- landen. Dubbele moord was roofmoord AMSTERDAM (ANP) - De moord brigade van de Amsterdamse poli tie is tot de overtuiging gekomen, dat de daders van de dubbele moord vrijdagnacht in een woning aan het Spui in de hoofdstad hun slachtoffers beroofd moeten heb ben. Want volgens vrienden van de 21-jarige Josje Dogger en de 22- jarige Job Hartman, wier lijken za terdag in de woning werden aange troffen, moet het tweetal in het be zit zijn geweest van een paar hon derd gulden, die niet door de politie zijn teruggevonden. De moord moet ook vrijdagnacht na drie uur zijn gepleegd. Want tot dat tijdstip waren Josje en Job in het gezelschap van deze vrienden, in een café in de Amsterdamse bin nenstad. Daarna scheidden hun MAASTRICHT (SP) - De 48-jarige arts mevr. J.A. Kint zegt geen kwaad woord over Frans. "Hij was rustig, uitermate netjes en er trots op om te laten zien hoe schoon zijn afdeling er uit zag. Ik heb nooit on prettige ervaringen met hem ge had. Hy was vol zorg voor de pa tiënten op zijn afdeling, vooral voor de bedlegerigen". Mevr. Kint is een van de artsen die met Frans H. op de afdeling Nach tegaal van de Lückerheidekliniek in Kerkrade hebben gewerkt. Be halve zij werd ook de 32-jarige arts mevr. S. Liem-Ie Kwee gisteren tij dens de voortgezette behandeling van de Maastrichtse rechtbank ge hoord. Die voortzetting kenmerkt zich door enkele veranderingen die zich hebben voorgedaan in vergelijking met de eerste drie weken van dit langdurige proces, eind april, begin mei. Allereerst hoofd persoon Frans H., de zondag 41 jaar geworden hoofdverpleger uit Kerkrade die wordt beschuldigd van een aantal insuline-moorden op bejaarde en demente patiënten van de Lücker heidekliniek. Hij is opnieuw ster ker vermagerd. Bovendien heeft hij nu, zittend op het verdachtenbank je, een tafeltje voor zich waarop een blocnote en een balpen liggen. Frans maakt aantekeningen. Hij doet dat om getuigen zonodig vra gen te kunnen stellen. Er is ook een nieuwe rechtbank president. Dat is mr. F. Eliëns. Hij vervangt mr. G. Hermesdorf, die zich aan het einde van de eerste af levering van dit monsterproces "om gezondheidsredenen" terug trok. Mr. Eliëns laat doorscheme ren een strakkere procesvoering voor te staan. Voorts is er de raadsman, mr. J. Hermans. Dezelfde weliswaar als een half jaar geleden, maar veel strijdvaardiger nu. Hij gaat een felle dialoogmiet uit de weg, of dat nu is met officier van Justitie mr. J. Booster of met de rechtbankpresi dent. Hij springt er eerder tussen dan bij de eerste behandeling. Dr. Kint, die alleen 's avonds en 's nachts in het weekeinde in de kli niek waarnam, vindt dat de bege leiding tijdens het weekeinde van de oude en in slechte toestand ver kerende patiënten in Lückerheide tekort schoot, omdat men dan krap zat met het personeel. Frans heeft altijd dat personeelstekort als een van de redenen genoemd waarom hij in enkele gevallen er toe over is gegaan patiënten met insuline in te spuiten. In zijn algemeenheid gold dat niet. Zeker niet in 1972. Toen is de direc tie van Lückerheide zelfs gaan pra ten met de gemeentelijke sociale diensten van Amsterdam en Rot terdam om, als het ware, patiënten uit het westen des lands te "ronse len". Een andere reden voor zijn praktij ken met de injectiespuit had Frans gezien in het functioneren van de arts Liem-Ie Kwee. Frans beweerde tijdens de eerste drie procesweken dat hij spoot omdat deze vrouwe lijke arts toch niet kwam als hij haar belde en de patiënten tenslotte toch rustig moeten worden. Mevr. Liem daar gisteren over "Als het nodig was voor de patiënt kwam ik echt. Maar als we het tele fonisch af konden doen, bijvoor beeld bij een heel duidelijke aflo pende zaak, kwam ik niet". Het herinneringsvermogen van deze arts van Chinese komaf bleek gisteren nogal wat tekort te schie ten. Zo werden haar verschillende verwijten voorgehouden die met name door Frans en door een an dere hoofdverpleger waren ge maakt. Rechtbankpresident mr. Eliëns: "Het hoofd van de ver pleegkundige dienst zegt dat u in het dagrapport had laten zetten dat u 's nachts niet gewaarschuwd wenste te worden bij sterfgeval len". Mevr. Liem: "Dat herinner ik me niet". Mr. Eliëns: "Er wordt ook gezegd dat u niet wilde praten met de mente bejaarde patiënten die u om een gesprek vroegen. U zou gezegd hebben, dat u daar niet aan kon be-t ginnen omdat u anders de hele dag wel kon gaan praten". Mevr. Liem: "Kan ik me niet herin- Mr. Eliëns: "U zou volgens enkele hoofdverplegers een patiënte steevast hebben begroet met „sieg heil", en dat alleen omdat ze van Duitse afkomst was". Mevr. Liem: "Kan ik me niet herin neren". Er was destijds zelfs een onderzoek naar mevr. Liem geweest door de geneeskundige inspectie van der volksgezondheid. Daarbij waren geen zaken naar voren gekomen die? maatregelen tegen haar noodzake lijk maakten. Toch bleek gisteren duidelijk dat mevr. Liem niet goed heeft kunnen functioneren binnen Lückerheide. Nog voordat ze maar eén stap bin nen de kliniek had gezet was de stemming onder alle lagen van het personeel al tegen haar geweest. Volgens haar collega Kint waren opmerkingen als "we krijgen die 'bruine loempia wel klein" en "laat die pinda maar komen" in de hele kliniek te horen. Dat was ook later merkbaar geweest, gezien de tal loze spanningen die er ontstonden tussen dr. Liem en het overige per soneel. De zitting duurt voort. DELFT (SP) - De Zweedse koning Karl Gustav sinds gisteren met zijn vrouw Silvia op staatsbezoek in ons land, is verwant met Ko ningin Juliana. Die verwantschap loopt via de ouders van Koningin Emma, de grootmoeder van onze vorstin. Delftenaar Ruud Verniers, die veel van zijn vrije tijd gebruikt voor het samenstellen van stam bomen van koningshnizen en1 daarnaast ook nog de foto's bij el kaar zoekt, heeft dat duidelijk feemaakt. Koningin Emma had een zuster, Helena Frederica Augustine prin ses van Waldeck, die trouwde met Leopold prins van Groot- Brittannië en Ierland, hertog van Albany en hertog van Saksen- Coburg en Gotha, en een van hun nazaten is de huidige Zweedse ko ning. Adelheid Emma Wilhelmina Theresia koningin-regentes der Nederlanden, prinses van vrouw bvrouw van koning Willem III en de moeder van koningin Wilhel mina was de dochter van George Victor, vorst van Waldeck Pyr- mont. De moeder van koningin Emma en haar zuster Helena Fre derica Augustine was Helena Wil helmina, prinses van Nassau. De zuster van koningin Wilhelmina schonk het leven aan Karei Eduard, prins van Groot- Brittanniè en Ierland. Diens dochter Sibylla trouwde in 1932 met Gustaaf Adolf, wiens zoon Karl Gustav de huidige ko ning van Zweden is. Ontkersting Gezamenlijke publikatie van het Ministerie van Economische Zaken.de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (Vegin) en N.V. Nederlandse Gasunie correspondentieadres postbus i9.Gron,ngen tegengaan ST. PHILIPSLAND (SP) - De vier aannemersbedrijven in het Zeeuwse dorp St Phi ipsland willen alleen nog woningen beschikbaar stellen aan mensen met wat zij noemen „een algemene christelijke levensovertuiging". Ze hebben dit meegedeeld in een brief aan de gemeenteraad van het over wegend orthodox-protestantse dorp. De vier aannemers, allen lid van de SGP, willen hiermee de wat zij noemen „verdergaande ontker stening" van het dorp tegengaan. In een brief aan de raad omschrij ven zij hun besluit als volgt „M°t betrekking van het probleem tot de ontkerstening der gemeente heb ben wij gemeend de grote vraag naar woningen, die wij zonder meer verwachten, een selectie toe te pas- sen bij de verkoop. AMSTERDAM-Omstuwd door veiligheidsfunctionarissen en een menigte belangstellenden lopen Koning Karl Gustavprinses Beatrixkoning in Silvia, prins Claus achter haar) en burgemeester Samkalden van Amsterdam naar het paleis op de Dam. Voor onze toekomst. Aardgas is een energie waar we heel wat dingen mee doen: verwarmen, koken, water verwarmen, produkten mee maken. Maar de voorraden aardgas zijn niet onuit puttelijk. Er komt een moment, al duurt dat nog tientallen jaren, dat we op andere énergie moeten overstappen. Het ontwik kelen van nieuwe vormen van energie met dezelfde kwaliteiten als aardgas zal nog veel tijd vergen. Daarom is het verstandig zo lang mogelijk te doen met wat we hebben. Hoe? Een voorbeeld: niet denken 'wat is het warm in de kamer, laat ik het raam maar 'n tijdje openzetten'. Nee, temper dan de verwar ming liever. Dan vliegt er tenminste geen stukje toe komst de lucht in.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7