Ze nemen ons in de bij CRM" Lissese verzamelt kast vol kikkers Bewoners: „We nemen niet langer Gemeente: „Actie begrijpelijk „Als een wagen in brand raakt, moet je rennen voor je leven" mmm DINSDAG 26 OKTOBER 1976 STREEK PAGINA 4 - NIEUWE UITGAVEN ALPHEN AAN DEN RIJN - De gevaren die de bewoners van het Alphense woonwagen kamp bedreigen zijn vele en velerlei. De onvoldoende sani taire voorzieningen zijn er voor een belangrijk deel oor zaak van, dat ziekten onder kinderen zich als een lopend vuurtje door het hele kamp verspreiden. Elektrische lei dingen liggen onbeschut; kun nen stuk geknabbeld worden door honden, maar ook door onwetende kinderen worden doorgeknipt. Alle stromend water komt uit de zes kranen, zodat men voor elk wissewasje (ook bij ziekte) gedwongen is de beschutting van de wagen te verlaten, wagens die inge richt zijn op een aansluiting op de waterleiding. Het grootste gevaar dat de be woners bedreigt, is brand. "De wagens staan zo dicht tegen elkaar aan, dat je elkaar het eten van het bord kijkt. Bo vendien staan er in de nauwe ruimtes tussen de' wagens olievaten voor onze kachels en gasflessen. Als er een wagen in de brand raakt, dan moet je rennen voor je leven, allemaal, want dan gaat het hele kamp eraan. Die vaten en flessen zijn dan ware bommen", aldus sa mengevat de grieven van de bewoners. Die even hard als wethouder Van Leeuwen ho pen, dat het nieuwe kamp voor de winter van het volgend jaar in gereedheid is raad zich wel af. of dat nou werke lijk de oplossing zou blijken te zijn. Aan het Goudse Rijpad werd in elk geval 6Vs hectare grond aange kocht. waar mede door toene mende druk vanuit de verenigin gen van woonwagenbewoners wijzigden de inzichten omtrent het te voeren beleid. Er moesten, meer verspreid over de regio, kleinere kampen komen. Voor Alphen betekende dat onder meer een kamp met dertig, in plaats van honderd staanplaat sen. Voor de woonwagenbewo ner zou dan draaglijk wonen mo gelijk worden, zo redeneerde men bij CRM. Dat één en ander gevolgen had voor de gemeen schappelijke regeling en dat niet alle gemeentes even blij waren met die nieuwe inzichten (ze ble ven daardoor toch hun kampjes, die bovendien belangrijk verbe terd moesten worden, houden) laat zich raden Van Soeker cokene. Recepten uit de oudheid en middeleeuwen, door J. M. van Winter. Uitgeverij Unie boek, Bussum. 19.50. Uw zesde zintuig, door Prof. Dr. H Holzer. Uitgeverij Teleboek, Am sterdam. 18.-' Het nieuw medisch gezinsboek. Praktische vraagbaak voor uw ge zondheid door Dr. G. Venzmer. Bewerkt door Aart C. Gisolf, arts e.a. Uitgeverij Zomer Keuning, Wageningen. 45.- Zwervend langs Veluwse wegen. Natuur en folklore van de Veluwe, door Jac. Gazenbeek, 14.90 Boord-koekjes-taarten, door Ina Hoffmann - Grill-barbeque, door Hans Belterman - Kaas-wijn, door Lily van Pareren en Wina Bom - Salades-rauwkost, door Cecile Thyssen Wina's Culinaria Zomer Keuning. Per deeltje 6.50. Onkruidenstip. Een ruig verhaal over wilde groenten en bessen, door Willem Overmars Hanneke Woerderman. Zomer Keuning. 12.50. Heldetuinen in kleur, door B en V. Proudley. Nederlandse bewerking Dieneke van Raalte. Moussault's Uitgeverij, Baarn. 24.50 ALPHEN AAN DEN RIJN - De actie van de woonwagenbewoners van het Alphense kamp, die gistermorgen met oude auto's, vrachtauto's en dergelijke het verkeer op de Steekterweg tus sen Zwammerdam en Alphen (rijksweg 11) één uur lang lam legden, was niet gericht tegen de gemeente Alphen aan den Rijn, maar tegen het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk. "Tegen de gemeente hebben we niks, die staat nou achter ons. De plannen voor een nieuw kamp liggen kant en klaar, maar nu is CRM erop aan het beknibbelen. 'Ze houden ons aan het lijntje, terwijl de situatie onhoudbaar is. We worden door CRM in de ma ling genomen en dat nemen we niet meer", aldus de woordvoer der van de woonwagenbewoners Schaaf sr. Bitter Hij blijkt uitstekend geïnformeerd, want wethouder Van Leeuwen heeft twee, voor hem zeer teleur stellende, ontmoetingen met ambtenaren van het ministerie achter de rug, waarvan hij ons bitter verslag deed Van Leeuwen noemde de gister ge houden acties van de woonwa genbewoners "volkomen begrij pelijk". Al het hij uitdrukkelijk het nut en het inhoudelijke ervan in het midden. "Dat het tot een uitbarsting is gekomen, heeft ons niet verbaasd. Verbazingwek kend kan eigenlijk alleen maar worden genoemd, dat de mensen niet eerder van hun ongenoegen hebben laten blijken". Niet onplezierige' kanten van de blokkade noemde hij het feit dat die niet al te lang duurde en dat de woonwagenbewoners zeiden, dat hun actie zich niet tegen de gemeente, maar tegen CRM richtte. Wethouder Van Leeuwen ging in het kort ("ik zou er langzamer hand een dik boek over kunnen schrijven") in op de lange voor geschiedenis die uiteindeüjk leidde tot de weg-blokkade van gisteren. "Jarenlang is er een woonwagenbewoners-beleid ge voerd. dat die naam beleid eigen lijk niet waard was. Een aantal gemeenten richtten een kamp op, legde er op z'n best wat tegels neer, zette er een toiletgebouwtje op en dat was het dan wel zo on geveer. Veel werd er niet aan ge daan". Die opvattingen werden zo n acht jaar geleden door CRM niet meer genomen. Er kwamen maatrege len, die erop gericht waren om in regio's grote, centrale kampen in te richten en de kleine kampjes vrijwel allemaal op te doeken. In die gedachten zou Alphen in een regio van 37 gemeenten een groot kamp met honderd standplaat sen en ondermeer Gouda en Nieuwerkerk kleine kampjes krijgen. Oplossing Er kwam een gemeenschappelijke regeling. Alphen verklaarde zich bereid om een dergelijk kamp in te richten, al vroeg de Alphense Minister Geschrokken door de alarmerende berichten over het hard teruglo pen van het aantal kik kers in de Hollandse watertjes, besloot de Lissese schoonheids specialiste Riet v. d. Burg een paar jaar ge leden zoveel mogelijk van die diertjes in huis te nemenZe heeft er nu een oude vaatkast vol van. In alle maten en smaken. Van glas, van leer, van porce- lein, van hout, van schelpen, van kledingstof, van marse pein, opwindbaar, als plan- tenhanger, op sterk water, groen maar ook rood en blauw, met stippeltjes en strepen, 40 centimeter groot maar ook zo dik als een vin gertop. Ze heefst kunstkik kers die lopen, ze heeft er een die klikt. Precies 130 heeft ze er nu in totaal en de kast is nog lang niet vol. Riet v. d. Burg ("ik ben als de dood voor echte kikkers"), scharrelde haar beestjes overal op. Vlak in de buurt maar ook op vakantie in Spanje, Engeland en Joegos lavië en laatst dook ze een an tieke op in Oostenrijk. Te gortig "Het moet natuurlijk een lol letje blijven", vertelde ze mij. "Ergens moet je een streep trekken. Laatst werd er mij een aangeboden voor 165 gulden. Dat vind ik net iets te gortig". "Overigens, het aantal echte kikkers neemt weer toe. Ach ter mijn huis hoor ik ze nu ook weer. Gelukkig maar". Mak**?. I Riet van den Burg: >rAls de dood voor échte kikkers rping, maar wie schetst onze ver bazing, toen het plan weer van ta-l fel werd geveegd. Het was nog te groot, er was nog te veel groen, nog te veel verharding. De wasge legenheid bij elke twee woonwa gens mat zestien vierkante meter in plaats van 15,60 vierkante me ter. Over dat soort dingen werd gepraat, prietpraat over punten en komma's. Ik heb het niet tot het eind kunnen aanhoren", al dus Van Leeuwen, die zich over dit gesprek nog altijd kwaad kan maken. Het Alphense woonwagenkamp Drama De noodzakelijke wijziging van de gemeenschappelijke regeling bleek een eerste negatieve erva ring die Alphen zou opdoen met het ministerie Van Leeuwen: "We stuurden de nieuwe regeling in. Vier maanden later pas kregen we die bijna ongewijzigd terug." Het echte drama stond echter nog te beginnen. Alphen nam een -deskundig bureau op het gebied van het ontwerpen van woonwa genkampen in de arm: een bu reau, dat volgens de wethouder niet alleen in dit soort werken bedreven is. maar ook bij CRM bekend is Dat ingenieursbureau kreeg opdracht om een kamp voor dertig staanplaatsen te ont- es buitenkraantjes voor 20 gezinnen wikkelen. Huiswerk Van Leeuwen. "We gaven het bu reau een program van eisen mee. Een program, dat uitgebreid be sproken was met mensen uit het woonwagenwerk en van CRM. Dezelfde mensen die nu zeggen, dat de zaak niet klopt", zegt hij er bitter achteraan. En fel vervolgend: 't Program van ons stond zelfs model voor veel regio's; CRM kwam zelfs infor meren of men het met bronver melding mocht verspreiden." Gebaseerd op dit program kwam het ingenieursbureau met een ontwerp: "Erg mooi. niet goed koop". zo karakteriseert Van met 23 kinderen (Archieffoto) Leeuwen het. Maar omdat bij de opstelling ervan CRM constant was geraadpleegd, wilde Van Leeuwen het graag presenteren in Den Haag. "Opgetogen, in m'n argeloosheid, ging ik in juli naar Den Haag. Die opgetogenheid was na twee uur vergaderen wel over, van het hele plan deugde volgens het ministe rie niets. Het was te duur, te groot en dat het klopte volgens het pro gramma van eisen moest ik dan nog maar eens gaan narekenen. Was het wel zo, dan achtte het mi nisterie zich daaraan niet gebon den. Ik kreeg huiswerk mee: ons plan kwam neer op tachtigdui zend gulden per staanplaats en dat moest vijfenzestigduizend gulden worden". Van Leeuwen, teleurgesteld omdat hij daarover tussentijds niets te horen had gekregen, gaf het in genieursbureau opdracht om in "voortdurend overleg met CRM" een plan te maken, dat de goed keuring van het ministerie wel weg zou kunnen dragen. Dat plan kwam en met wat minder groen, wat minder verharding, wat minder ruimte, nog iets bo ven de vijfenzestigduizend gul den per staanplaats en kwalitatief nog altijd goed. In het voorover leg kwam er geen bezwaar van het ministerie, maar dat kwam er wel tijdens een halverwege deze maand gehouden gesprek. "We waren in opperbeste stern- En die zijn adviseurs maar weer heeft opgedragen om te bekijken of er niet nog ergens een tegel af kan. "Maar van bepaalde voor waarden kan en wil ik niet af. Ik wil alleen een kamp met kwali teit", aldus de wethouder. Die vastbesloten is om rechtstreeks naar de minister te stappen, als de gemeente voor de derde keer het hoofd zou stoten. De wethouder neemt het niet veel langer meer, de bewoners van*het woonwagenkamp ook niet. De actie van gisteren noemen ze zelf een prik-actie, express (nog) niet ondernomen in het spitsuur. Zo dat de hinder voor het verkeer met ai te groot was, ook al omdat de politie de gelegenheid had om het verkeer via de Kort Steekter weg en de J.C. Hoogendoomlaan om te leiden. Een actie, omdat de situatie onhoudbaar is, zo vinden de bewoners. „Dat moet mijn over-grootmoeder zijn De Leidse huisvrouw Maria Nieboer-Klap van de'Lage Rijndijk heeft een privé- speurtocht op touw gezet naar haar reeds lang geleden overleden over-grootmoeder Annette van de Mee- Nieuwenhuizen. Wat ze wil is in het bezit komem van een foto van haar overgroot moeder. „Ik weet van mijn vader dat er van haar een prentje moet zijn gemaakt. Nu ik dat weet rust ik niet voordat ik het in mijn bezit heb." Annette van de Mee- Nieuwenhuizen, zo is tot nu toe uit het onderzoek geble ken, was zo'n honderd jaar geleden marketentster bij het Vierde Regiment Infan terie dat gelegerd was in de Leidse Doelenkazerne. Haar taak: de infanteristen tij dens hun marsen door stad en land bij tijd en wijle van een borreltje voorzien. Die hartversterkertjes tapte ze uit een jenevervaatje, dat ze altijd bij zich droeg als ze met de soldaten mee op mars King Ze hoorde als het ware tot de vaste inboedel van het regi ment. Elke dag was ze pa raat. Geen mars sloeg ze over. Zelfs niet als ze op het punt van bevallen stond. De meeste van haar kinderen werden dan ook tijdens een mars ter wereld gebracht. Als Annette niet op mars was Leidse zoekt voormalige marketenster woonde ze met haar gezin in een huisje op het Doelenter rein. Haar man was bij het zelfde regiment in dienst als klusjesman. Dit zijn zo'n beetje de gegevens waarmee mevrouw Nieboer-Klap op onderzoek is getogen. Veel vorderingen heeft ze tot nu toe niet ge maakt. De Legervoorlich- tingsdienst kon haar niet verder helpen, bij de ge meente Leiden klopte ze ook al tevergeefs aan en in het Krijgskundig-archief bleek ook al geen bruikbaar mate riaal te zijn opgeborgen. Schilderij Het enige aanknopingspunt voor haar is een schilderij dat zich in het Leids leger museum bevindt. Het da teert uit 1870 en laat een op een heidevlakte opmarche rende Nederlandse kolonne infanteristen zien, het Leidse Vierde Regiment. Op dat schilderij, hoewel erg klein, staat ook de marketentster. Zo goed als zeker stelt dat De familie Schaaf: "Er staan twin tig wagens op het kamp, terwijl er maar achttien mogen staan. Achttien kleine wagens wel te verstaan, daar is het kamp inder tijd voor opgezet, maar de wa gens zijn inmiddels veel breder geworden". Het sanitair op het kamp, waar twintig gezinnen rriet. het wordt ons door mevrouw Schaaf voor gerekend, 23 kinderen >vonen. Die 63 mensen hebben de be schikking over maar zes toiletten en zes kraantjes: buiten, hetgeen vooral bij de winterdag en slecht weer geen pretje is. haar overgrootmoeder voor. „Ik ken haar natuurlijk niet van gezicht, dus kan ik haar ook niet herkennen. Maar elk regiment had maar één mar- ketetntster. Dus dat moet ze wel zijn", zegt ze. Voor haar is nu de kous niet af. Want het gaat haar om een foto, niet om een schilderij. BIJ HAAR VERDERE SPEURACTIE KRIJGT ZE IN IEDER GEVAL HULP VAN SERGE ANT*7cMA- JOOR Schaffer van het Le germuseum. Hij weet erg veel over de geschiedenis van het Vierde Regiment. „Eigenlijk is het onbegrijpe lijk dat een mens zoveel moeite wil doen om z'n over grootmoeder op een foto te zien", zegt ze,„maar ik heb nu eenmaal die drang in me. Ik ben razend nieuwsgierig naar hoe ze er in haar uni form heeft uitgezien en hoe haar gezicht is." Marketentster Annette van de Mee-Nieuwenhuizen (op la tere leeftijd werd ze aardap pelschilster in de Morspoort) is het leger niet tot haar pen sionering trouw kunnen blijven. Ze werd met haar gezin zomaar van de ene op de andere dag op straat gezet nadat haar man was betrapt bij het stelen van een gouden horloge van een van de in fanteristen. Zijn poging om de armoede te verlichten werd haar fataal.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4