Benoeming nieuwe directeur stuit op moeilijkheden Beter salarieringsbeleid Geen uitspraak over uitgelekt AZ-plan Raad kiest voor zwembad in Zuid-West "Dag dames. O nee, het zijn agenten!" Commissie onderzoekt affaire Welzijnsbron goed nieuws 17i DINSDAG 26 OKTOBER 1976 De Jong toch directeur Groenoordhal "1 ,8 LEIDEN - De gemeenteraad heeft A. A. F. M. (André) de Jong gisteravond benoemd tot I.,1 directeur van de Groenoordhallen, als opvolger van T. C. (Ton) Daey Ouwens die dit jaar i- door diezelfde gemeenteraad werd ontslagen. De benoeming van De Jong is niet zonder slag of stoot door de raad aanvaard, hetgeen blijkt uit de stemming: 22 raadsleden stemden 'j op De Jong, zeven stemden blanco en vijf raadsleden stemden, kennelijk bij wijze van protest op CDA-raadslid Van Zijp, die geen kandidaat was. Sinds Daey Ouwens door de ge- 1 meente achtereenvolgens met ver lof gestuurd, geschorst en ontsla- g gen werd, heeft De Jong de functie e van directeur - hij was onder Daey r Ouwens adjunct-directeur - waar genomen. In deze periode van twee-en-een-half jaar heeft De Jong t dat, zoals wethouder Van Aken 8 stelde, naar ieders tevredenheid gedaan. Dat er vanuit de gemeente- raad toch bezwaren tegen zijn be- noeming werden ingebracht - door CPN, CDA en WD - lag dan ook niet aan het functioneren van De Jong (beide fracties lieten daar geen twijfel over bestaan), maar aan oorzaken buiten zijn schuld. Het college van B en W heeft voor de vervulling van de directeursfunctie namelijk geen meervoudige voor- dracht gedaan (er was maar een - kandidaat genoemd); het tweede bezwaar was dat Daey Ouwens we- I liswaar door de gemeenteraad ont slagen is, maar daartegen bij de ambtenarenrechter in beroep is ge- gaan, dus zijn functie weer terug zou kunnen krijgen en dan heeft de Groenoordhal twee directeuren, aldus de redenering van met name de WD. Bovendien kantte het CPN-raadslid Hoeven zich tegen de benoeming omdat op dit moment van De Jong naar aanleiding van „relevante gegevens, die hem ter beschikking waren gekomen en die reden zijn om niet een enkelvou dige voordracht te doen". Vermoe delijk doelde Hoeven daarmee op mededelingen, die Daey Ouwens in een brief aan de gemeenteraadsle den over De Jong heeft gedaan. Hoeven hoorde met instemming een suggestie van burgemeester Vis aan, om hierover in een beslo ten vergadering verder te praten, maar na een informeel beraad tij dens een schorsing van de verga dering werd daarvan afgezien. Principe In de discussie die vervolgens werd gevoerd, stelde WD,er Wessels nog eens nadrukkelijk dat De Jong „voor de grootst mogelijke meer derheid van mijn fractie aanvaard baar is". Hij verzette zich echter tegen de enkelvoudige voordracht, die het college had gedaan, omdat ditzelfde college hier zich in het verleden een principieel tegen stander van heeft getoond: bij de benoeming van een directeur van Endegeest. Toen wilde het college de toenmalig waarnemend- directeur Mojet niet op een enkel voudige voordracht plaatsen. Wes sels memoreerde dat er nadien nog twee enkelvoudige voordrachten door B en W zijn gedaan: Boot (thans directeur sociale dienst) en De Jong. En zoals gezegd vreesde hij de situatie die zou kunnen ont staan, als de ambtenarenrechter van oordeel is, dat het ontslag van Daey Ouwens nietig moet worden verklaard. Op dit laatste punt ging burgemeester Vis in. Hij verwees daarbij naar een brief, die de ge meente van haar juridisch adviseur in de kwestie-Daey Ouwens over dit probleem heeft ontvangen. Daarin wordt de procedure aange geven, die mogelijk gevolgd zal worden. Deze zou er, aldus Vis, zo uit kunnen zien: de rechter ver klaart het ontslag nietig, maar de gemeente laat Daey Ouwens niet terugkeren. Daey Ouwens kan dan in beroep gaan tegen het feit dat een uitspraak van de rechter niet wordt Initiatief van Leiden voor regionaal huis vestingsbeleid LEIDEN - Het Leidse college van B en W heeft het initiatief genomen om in de Leidse regio te komen tot een regionaal huisvestingsbeleid. De wethouder Van Aken, Verboom en Waal zullen trachten een werk groep te formeren, die voor 1 ja nuari van het volgend jaar de nood zakelijke gesprekken met de om liggende gemeenten heeft gevoerd over de plannen. Als dat lukt zal er in het eerste kwartaal van 1977 een ambtelijke werkgroep worden ge formeerd, die de zaak verder gaat voorbereiden. Meer Leids nieuws op pagina 13 uitgevoerd. Vervolgens kan één van de partijen tegen de uitspraak die daarover volgt, ook weer in ho ger beroep gaan. Vis: „Indien wij dit proces zouden verliezen, dan zal de gemeente schadevergoeding aan Daey Ouwens moeten betalen. Dat is een risico dat we bewust nemwn". Met andere woorden: Daey Ouwens zal niet meer als di recteur van de Groenoordhal(len) kunnen functioneren; de gemeente kan hooguit veroordeeld worden tot het betalen van een schadever goeding. Onrust De lange duur van bovengeschetste procedures werd door wethouder Van Aken (personeelszaken) als één van de argumenten gebruikt, waarom De Jong nu al benoemd moet worden. Ook signaleerde Van Aken de „onzekerheid ^n daardoor onrust" die er bij het personeel van de Groenoordhal in de loop der ja ren is ontstaan. Over het doen van meervoudige voordrachten bij be noemingen zei de wethouder „Dat was, is en zal een principe van het college blijven". Maar in dit geval wilde hij De Jong een dergelijke „competitie" niet aandoen, temeer daar hij feitelijk al twee-en-een-half jaar als directeur fungeert. „Wij zijn bijzonder tevreden over de wijze waarop hij dat heeft gedaan. Er is geen enkele klacht binnengeko men." Met deze woorden over tuigde Van Aken CDA en WD niet van de noodzaak tot een enkelvou dige voordracht. Bleijie (CDA): „Dat is een zwaktebod. We zeggen nu: De Jong zou misschien niet door de molen komen. Hij zou juist wel door de molen komen". Hoe ven (CPN) zei niet te willen mee werken aan het financiële risico, dat de gemeente door de benoe ming van een directeur neemt. De uitslag van de stemming is hier boven vermeld, waarbij nog aange tekend kan worden, dat enkele raadsleden zich kennelijk hebben laten inspireren door het feit dat Van Zijp - toen nog geen raadslid - kandidaat was voor de functie, die later door Daey Ouwens zou wor den vervuld. Een mooie zaak. Meneer De J., een drieënvijftig jarige Rotterdamse koopman, is 13 juni omstreeks 01.45 uur in kennelijke staat van dronken schap aangetroffen op de open bare rijweg, de Julianalaan in Kaagdorp. Het staat allemaal netjes in het proces-verbaal, en de getuigende wachtmeester eerste klas groep Alkemade vertelt nog eens na hoe hij en zijn collega bij de dronken schap van De J. betrokken wer den. Het was stil op het Kaageiland. We deden onze ronde en toen zagen we die meneer en een mevrouw lopen. Zo luidt de uit erst summiere verklaring. Rechter "Hoe liep die me- "Bijzonder onvast, hij wan kelde van de linker- naar de rechterzijde van de rijbaan". "Heeft u zyn adem genekt?" "Die riekte naar alcohol". "Hoe sprak meneer?" "Enigszins met dubbele tong". "Hij weigerde zijn naam op te geven. Hij zei: daar hebt u niets mee te maken, ik mag doen wat ik wil". En over meneers wan del: "Hij is een paar keer in de heg gevallen die langs de weg staat, en hij liep tegen een klein hekje aan, hij sloeg er bijna overheen". De officier vraagt dan of de heeft". wankelende gang wachtmeester nog eens precies wil vertellen hoe meneer De J. in het begin de aandacht trok van de twee patrouillerende agenten. "Vlak na het Kompas, een me ter of twintig er voorbij, ston den een man en een vrouw in een rus. Ik weet niet wat ze daar stonden te doen. Toen we er voorbij liepen, zei de man: dag dames. En toen: o nee, het zijn politieagenten. Achter ons lie pen twee mensen, en toen die voorbij liepen zei de man: weer twee politiemannen; o nee, het zijn gewone mensen. De men sen die achter ons liepen die vroegen ons wat. We stonden ermee te praten, toen die man begon mee te praten". "Later zijn we achter hem aangelopen, omdat hij zo waggelde". De advocaat van meneer De J1 stelt wat weinig belangrijke vragen, en deelt een paar spel- deprikjes uit. Meneer De J. zelf trekt veel feller van leer en LEIDSE KANTONRECHTER LEIDEN 8 In de Renovatiewinkel aan de Javastraat zijn gister middag de prijzen uitgereikt van de tekenwedstrijd die op de vier basisscholen in de Kooi werd gehouden ter gelegenheid van het werkbezoek van de koningin anderhalve week geleden. De school kinderen kregen de opdracht werkstukken te maken over de onder werpen renovatie, vernieuwbouw en straatverbeteringEr werd een jury geformeerd onder voorzitterschap van gemeentevoorlich- ter Jan Lelieveldt en met Joop Beemer en Jacques Wesseling. De Alphens Ariénsschool had drie collectieve werkstukken ingele verd en kreeg daarvoor een boekenbon.In de groep renovatie was de uitslag als volgt: lHans Nieuwenburg,2 Bert van Leeuwen, 3 Nico van der Weijden; Barbara Sieberts en Yvonne van Dorp kregen een eervolle vermelding Vernieuwbouw 1 Piet Harteveld, 2 Marga Hockx, 3 Marja Bekooi. Straatverbetering: 1 Wilma Hogendoom, 2e Hester Spierenburg, 3 Barend Keyzer. Alle deelnemende scholen kregen voorts van B. en W. een tegeltableau met het wapen van Leiden. De organisatie van de wedstrijd was voor een groot deel in handen van Hanneke de Winter van het clubhuis De Mirt. Op de foto (onder) maakt Jan Lelieveldt de prijswinnaars bekend. ABVA eist van Universiteit en AZL: LEIDEN - Een vertegenwoordiger van de Algemene Bond van Over heidspersoneel (ABVA) heeft giste ravond meer dan 1000 handteke ningen aangeboden aan de voorzit ter van het college van bestuur van de Leidse universiteit, mr. K. J. Cath, om een aantal eisen over het salarièrings- en promotiebeleid binnen de universiteit en het Aca demisch Ziekenhuis kracht bij te zetten. De ondertekenaars van de petitie, die zowel behoren tot het admini stratief/technisch personeel als het wetenschappelijk personeel, eisen dat er met ingang van 1 januari 1977 geen personeel meer in de laagste salarisschalen wordt onderge bracht en dat er voor enkele overige schalen een versnelde en vereen voudigde promotieregeling wordt toegepast. De ABVA-vertegenwoordiger Sjoerd Karsten zette gisteravond tijdens een vergadering van de uni versiteitsraad uiteen dat mén in de laagste salarisschalen erg veel moeite moet doen om er materieel op vooruit te gaan. Voor elke be vordering moet er een functie omschrijving en -waardering wor den gemaakt, wat niet alleen veel tijd in beslag neemt maar de zaken er bovendien niet doorzichtiger op maakt. Hetzelfde geldt in feite ook voor de hogere schalen. Daarnaast liggen volgens Karsten de laagste schalen te laag en moeten de func ties in deze schalen omhoog wor den getrokken. Concreet eisen de ondertekenaars van de petitie dat het beleid binnen universiteit en Academisch Ziekenhuis irielk ge val aan de volgende voorwaarden voldoet duidelijkheid tegenover perso neelsleden over te bereiken rangen en schalen en de maatstaven daar- er moet niet meer voor elke be vordering een functiewaardering nodig zijn; een belemmering van ons vak- bondsrecht en een belemmering van de democratisering voor het personeel", aldus de vertegen woordiger 'van de ABVA. Overigens verklaarde Karsten dat de handtekeningenactie van de ABVA niet overal zonder hinder nissen is verlopen. "We hebben ge constateerd dat we niet overal heb ben kunnen komen. Op Statio nsweg 46 (het bureau van de uni versiteit, red.) werden we door di verse chefs van afdelingen belem merd in onze actie. Dat betekent vraagt zich wanhopig af waarom dit in zijn schoenen ge schoven wordt. De schoolklas in het zaaltje van de kanton rechter zit er gniffelend by: zo, dat is nou dus een heuse dron kelap. Uitgebreid wordt de vrouw van verdachte bespro ken: was zij niet dronken? Kon zij hem ondersteunen? Dat laat ste ontkent verdachte. Zijn vrouw is een kop kleineren is in gewicht de helft van de kolos sale 110 kilo van hemzelf. De rechter wijst er fijntjes op dat in het proces-verbaal staat dat de vrouw getracht heefteen man te ondersteunen. De officier houdt zich aan het proces-verbaal en acht kenne lijke staat van dronkenschap bewezen. "Meneer heeft so wieso een wat zware tongval, heb ik nu hier gehoord, maar lallend spreken, zoals in het verbaal staat, is wat anders dan wat ik vanmiddag heb gehoord. Meneer schrijft verder dat hij hinkt omdat hij onder behande ling is van een reumatoloog, maar ik heb opgelet toen me neer de zaal binnenkwam, en je kan bepaald niet zeggen dat Bij zijn laatste woord trekt de advocaat alle registers open. Het gaat daarbij niet om de boete maar om het principe: meneer De J. wil niet iets op zijn strafblad hebben dat hij niet gedaan heeft. Een beetje op zichtig probeert de pleiter een juridische kronkel te geven aan dronkenschap: wanneer is ie mand kennelijk dronken? Je ziet de officier denken: je smoesjes zijn goed, maar je praatjes deugen niet. Het blijkt weer dat iemand zon der getuigen machteloos staat tegenover twee agenten, want ook de rechter houdt vast aan het ambtsedig proces-verbaal en aan het onder ede vertelde verhaal van de wachtmeester. Meneer had een wankele, onze kere gang, had een naar alcohol riekende adem en een lallende stem: bij elkaar voldoende om te spreken van kennelijke staat van dronkenschap, waaraan aanstoot genomen kon worden. De politie krijgt nog een pluim op de hoed voor het goede op treden. Meneer De J. zal waar schijnlijk nog jaren zitten te mokken op zijn motorboot, niet om de vijfentwintig gulden boe te, maar om de schande van een strafblad. Tenzij hij in cassatie gaat bij de Hoge Raad. TOM MAAS LEIDEN - De gemeenteraad heeft gisteravond gekozen voor de bouw van een nieuw open zwem bad in Zuid-West, nabij de Vijf Mei-sporthal. Twee weken gele den hielden met name de fracties van CDA en SGP/GPV een plei dooi in de raad, om het nieuwe zwembad in het Morskwartier te laten bouwen, maar daar bleek geen meerderheid voor te vinden. Op voorstel van het raadslid Dui- vesteijn (PvdA) zal het nieuwe zwembad worden voorzien van een beweegbare bodem, zodat er naast recreatie-zwemmen ook zwem- en polowedstrijden kunnen plaatsvinden. Wethouder Tesse- laar deelde mee dat de kosten van het zwembad hierdoor hoger wor den: van 3.500.000 gulden naar 3.720.000 gulden. Zoals bekend wordt de bouw van het bad voor namelijk gefinancierd met gelden van de (nu nog gemeentelijke) N.V. Leidsche Duinwater Maatschap pij. Onduidelijk is wat de toekomst van het Zweilandbad is. Het col lege wilde in onderhandeling tre den met de Leidse zwemvereni gingen hierover, maar op voorstel van Bosch (CDA) zal nu ook onder zocht worden of het Zweilandbad kan worden gebruikt voor scholen voor het voortgezet onderwijs en voor recreatief zwemmen (met name ten behoeve van groepen huisvrouwen, bejaarden en ge handicapten). De toekomst van het Zweilandbad zal nog in een nader voorstel van B en W ter sprake komen, aldus wethouder Tesselaar. Toen de gemeenteraad later op de avond het structuurplan voor Leiden-west behandelde, merkte Duivestein op, dat er in het Mors kwartier in ieder geval wel ruimte voor een vierde open bad in Lei den gereserveerd moet blijven. Vonnis bevestigd LEIDEN/DEN HAAG - Het Haagse gerechtshof heeft het von- ftis bevestigd van de Haagse recht bank, waarbij een 34-jarige bar keeper uit Leiden werd veroor deeld tot 9 maanden gevangenis- ftraf en 5 jaar intrekking van het ft bewijs. herdachte reed onder invloed in ■en auto over de Hoge Morsweg en Jtwam toen 'in botsing met een bromfietser. Diens duo-passagiere werd bij de botsing ernstig gewond. LEIDEN - De gemeentelijke com missie voor de rekeningen (be staande uit raadsleden) zal een on derzoek instellen naar de wijze waarop de plannen tot het oprich ten van een zwembad op kosten van de Leidsche Duinwater Maat schappij zijn voorbereid en bege leid door het vorige en huidige col lege van B en W en de raad van commissarissen van de LDM (de affaire-Welzynsbron). Dit heeft de, gemeenteraad gistera vond besloten op een voorstel van CDA-fractieleider Driessen. Deze wilde ook de handelwijzen van be stuur en directeur van de zg. Stich ting welzijnsbron (voortgekomen uit de LDM) in het onderzoek be trekken, maar daar ging de raad, met name het linkerdeel, niet mee akkoord. Evenmin wilde de ge meenteraad nu al in het onderzoek betrekken hoe de gemaakte kosten ten dele aan de LDM of de ge meente kunnen worden vergoed. Ook dit voorstel van Driessen stuitte op verzet van PPR/D'66, PSP, PvdA en CPN. Met name gaat het hierbij om het handelen van we thouder Van Aken, die in de vorige raadsperiode (toen hij wel PvdA- raadslid, maar nog geen wethouder was) als bezoldigd directeur van de Welzijnsbron functioneerde. De Welzijnsbron is een stichting die door de commissarissen van de LDM (voornamelijk raadsleden, omdat de gemeente de aandelen van deze N.V. bezit) in het leven was geroepen. Het doel was dat de LDM, alvorens een streekbedrijf te worden, een zwembad aan de ge meente Leiden zou schenken. Er werd een plan gemaakt voor de bouw van een bad op een terrein aan de Vondellaan (waar nu een ijs hal staat). Ook werden er kosten gemaakt: de stichting had een be zoldigd directeur (Van Aken) en de architect moest eveneens betaald worden. Het plan aan de Vondel laan is, zoals inmiddels zeer zicht baar is, niet uitgevoerd. Wethouder Tesselaar zei gisteren in de gemeenteraadsvergadering, dat het bestuur en de directeur van de Welzijnsbron uit het onderzoek kunnen worden gelaten, omdat zij in opdracht handelden van de raad van commissarissen van de LDM. Deze raad ging weer af op stimule rende uitspraken van het vorige college van B en W. Het huidige col lege is o.a. bij de affaire betrokken doordat het de jaarstukken van de LDM over 1975 heeft.gekeurd en in orde bevonden CITROËN* v MEMO van de Citroën agent géén prijsverhoging 2CV nog steeds vanaf 6.999,- GS nog steeds vanaf 13.180,- modellen 1977 maak een proefrit la Citroën LEIDEN - De Leidse universiteits raad heeft gisteravond geen uit spraak gedaan over het vorige week uitgelekte plan voor de toekom stige huisvesting van het acade misch ziekenhuis. Dat plan behelst gedeeltelijke nieuwbouw op het sportterrein bij het Piet Paaltjen- spad en voor de rest het opknappen van de bestaande ziekenhuisge bouwen. In een verklaring over de recente ontwikkelingen rondom de nieuw- bouwplannen ontraadde mr. W.G. Koppelaars van het college van be stuur de universiteitsraad een uit spraak te doen omdat er onvol doende bekend was over het nieuwe plan. Eerder sprak de me dische faculteitsraad van de uni versiteit zich tegen het nieuwe plan, aangeduid als plan D, uit. Plan D was begin vorige week al in de universiteitsraad - in besloten vergadering - aan de orde geweest. Er was het college van bestuur toen geheimhouding opgelegd door een ambtelijke commissie van diverse ministeries, die staatssecretaris Klein over de nieuwbouwplannen moet adviseren. Volgens mr. Kop pelaars was dat gebeurd onder het mom van: als jullie het nieuwe plan openbaar maken, mag je op natio naal nivpau niet meer meepraten. Eveneens vorige week publiceerde deze krant echter het geheime plan, dat vervolgens publiekelijk door de medische faculteitsraad werd ver worpen. Inmiddels blijkt dat het college van bestuur al veel eerder aan "Den Haag" kenbaar heeft ge maakt dat het nieuwe plan geen goede basis biedt voor wat het aca demisch ziekenhuis en de universi teit willen. Toch staat het vast, zo weten welin gelichte kringen te melden, dat de ministerraad - waarschiinlijk vrijdag - een difinitieve keuze zal doen uit dit nieuwe plan D en het zg. plan C (is een nieuw ziekenhuis naast en gedeeltelijk aansluitend op het bestaande ziekenhuis). Mr. Koppelaars sprak dat gisteravond min of meer tegen: "Wij zijn ervan overtuigd dat het kabinet zal kiezen uit de oorspronkelijke voorstel len". Het raadslid Koornstra legde er gis teravond nog de nadruk op dat de universiteitsraad zich weliswaar voor een nieuw ziekenhuis naast en gedeeltelijk aansluitend op het be staande (plan C) heeft uitgespro ken, maar dat dit uitsluitend is ge beurd vanuit het oogpunt van pa tiëntenzorg, onderwijs en onder zoek. "Dat wekt de suggestie dat wij ons ook zouden hebben uitge sproken over de woningbouw en de aansluiting daarvan op de Vogel wijk, de tien hectare grond die er eventueel zou vrijkomen voor de gemeente bij het station en derge lijke. Maar dat is beslist niet het ge val".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3