jtts&IK leder kind moet ermee kunnen spelen Continue-rooster opnieuw in schoolraad Oegstgeest [Le/cfee agenda Voorschotens bedrijf importeert speelgoed voor gehandicapten 'Men' was er niet DINSDAG 26 OKTOBER 197i£ VOORSCHOTEN - Het begon goed beschouwd eigenlijk al lemaal doordat Philip van Ast tot dan toe succesvol rij schoolhouder - uit Voorscho ten - in het ziekenhuis terecht kwam. De kwaal, of liever ge zegd de kwalen, waren der mate ernstig dat ieder ander gedacht zou hebben "dit is het einde van mijn carrière". Een hartinfarct, een long- embolie en pleurites hadden Van Ast - "voor een uitge breide tienduizend kilome terbeurt", zoals hij zelf zegt - in het ziekenhuis gebracht. Door Hans Meijer Van Ast, gek op mensen, maar vooral op kinderen, ontdekte in het Leiderdorpse Elisabeth Ziekenhuis een groep kinde ren, vier gehandicapten en twee valide. Hij ontdekte ook dat er voor de twee gezonde kinderen spejelgoed te over was; voor de gehandicapten was er nagenoeg niets. Dat was de basis voor ITH- Benelux, groothandel in speelgoed voor gehandicap ten, die Van Ast, samen met mevrouw R.I.K. Diekstra- Strache opzette. "Voor haar was het een lolletje, en voor mij eigenlijk ook - alhoewel ik in mijn achterhoofd toch wel het idee had dat ik er van zou moeten leven, want aan een rijschool hoefik nooit van mijn leven meer te denken." Een kinderfietsje, bruikbaar als gewoon kinderfietsjevoor een ge handicapt kind en als wandelwa gen. Ieder kind Intussen is het allang geen lol letje meer, want in de dertien maanden, dat de firma nu be staat, is het aantal contacten al dermate uitgebreid dat de verkoop vrijwel alle tijd van de twee opeist. "We houden rechtstreeks contact met in stituten en kleuterscholen in Nederland en Duitsland. Verpleegtehuizen, zieken huizen, kinderdagverblijven, alles komt aan bod. We reizen er met z'n tweeën naar toe om te demonstreren en vrijwel iedereen is er gek van." Het unieke van ITH is dat men speelgoed levert waar ider kind, gezond of gehandicapt, mee kan spelen. "Tot nu toe was er bijvoorbeeld wel speelgoed voor blinden. Dat wordt gemaakt met de ge dachte: een blinde ziet toch geen kleuren. Maar daardoor kan die blinde niet samen met een ziend kind spelen. Ons speelgoed is erop gebaseerd dat ieder kind, geestelijk of li chamelijk gehandicapt, blind of gezond ermee moet kun nen spelen." Uitgeprobeerd ITH importeert bovendien in overleg met verplegend per soneel, therapeuten en kinde ren. "Alles wat we voeren is eerst uitgeprobeerd. We ple gen veel overleg. Neem nou bijvoorbeeld puzzels. Voor een geestelijk gehandicapt kind kan een puzzeltje van vijf grote stukken al veel te moeilijk zijn - nou, dan laten we het gewoon in drie of in twee stukken zagen." Het speelgoed komt uit Oost- en West-Duits land, van Werk- stadt Kassei, Finken Verlag Ober-Ursel en Kwalitats- Speilbau uit Oslar. Het assor timent omvat voornamelijk houten, veilig speelgoed dat bovendien erg sterk is: "Ik sta avond aan avond met een houten treintje te demonstre ren. Elke avond ga ik er bo venop staan. Niet stuk te krij gen." Mevrouw Diekstra en Van Ast tussen het speelgoed: "Het begon allemaal "Zakelijk gezien doen we het natuurlijk helemaal ver keerd," aldus Van Ast, "Want als je uit zakelijk oogpunt iets exclusiefs als dit hebt dan moet je dat duur verkopen. Daar kun je rijk van worden. Dat is bij ons nu net niet de bedoeling. Het gaat er bij ons juist om dat zoveel mogelijk kinderen ermee kunnen spe len. Wat heb ik eraan om één dure sjoelbak te verkopen, als ik ook drie, kwalitatief even goede, goedkope kan leveren. Dan kunnen drie kinderen tegelijk spelen in plaats van "Als we op een instituut zijn ga ik ook tussen de kinderen zit ten spelen. Je moest eens we ten wat een enorme voldoe ning het geeft als je ziet hoe goed het gaat." Het gaat zo goed omdat het speelgoed erg doordacht ge maakt is. Blokken voor spas- tici kregen speciale magnee tjes, zodat ze aan elkaar blij ven zitten en niet door een onverhoedse of wat ongecon troleerde beweging omgesto ten worden. Rasterspelen, gewoon een spel maar ook zeer geschikt hulpmiddel om kinderen te leren rekenen. lolletje." kunnen helemaal worden aangepast aan de mogelijk heden van een kind. Rijdende beestjes, als bijvoorbeeld eendjes, rijden niet zo maar, maar maken die beweging die typerend is voor het dier. Zo kan een blinde voelen dat een eend waggelt, een konijn huppelt en een rups en een slang zich slingerend voort bewegen. Van Ast wil zijn speelgoed niet gewoon in de speelgoedwin kels hebben. "Daar wordt het veel te duur van, en dat is niet de bedoeling. Niet dat ik die mensen onder de duiven wil schieten, integendeel, n komt meteen weer een flinke smak op de prijs voor het in de winékl ligt en dan is het voor veel mensen, maar ook voor veel instituten weer veel te duur." De komende maand is voor ITH een drukke, want er wordt een flink stuk promotio- nwerk op touw gezet. "Want, laten we maar eerlijk zijn, er moet ook een keer omzet ko men, want tenslotte moeten we ervan leven. Mijn vrouw en kinderen moeten ook eten, hoe idealistisch de gedachte achter ITH ook is." Voorlichtingsbrochure onderwijs op komst Stichting moet theater redden VOORSCHOTEN - Opgericht is op 21 oktober de Stichting SIGT (Stichting tot instandhouding van het Greenway-theater Voorscho ten). De stichting stelt zich ten doel het instandhouden van de plaatse lijke bioscoop in de Schoolstraat 23b; men wil dit bereiken door het organiseren van inzamelingen en andere akties in de ruimste zin en het, zo mogelijk, zelf aankopen van de bioscoop. Apart Het Greenway-theater is onderge bracht in het complex „Het Wapen van Voorschoten". De huidige ei genaar, H. Deurlo, wil hotel, restau rant en bioscoop verkopen en heeft daarom per 1 januari 1977 de huur opgezegd. Hij is wel bereid om de bioscoop apart te verkopen. De vraagprijs is f 150.000,-. De bio scoop wordt geëxploiteerd door het echtpaar Nieuwenhuizen, die dit bij wijze van hobby doet. Het echt paar wil wel de exploitatie voortzet ten, maar ziet na een aankoop geen rendabele exploitatiemogelijkhe den. De commissie culturele zaken ziet geen kans de bioscoop onder te brengen in het Cultureel Centrum en, indien er geen stappen onder nomen worden, zal de bioscoop eind van dit jaar ophouden te be staan. Het bestuur van de Stichting SIGT moet bestaan uit tenminste drie en ten hoogste negen leden. Op dit moment zijn er drie bestuursleden. De Stichting heeft door middel van een brief B en W. en de gemeente raad geïnformeerd, daarnaast zijn ook de leden van de culturele commissie en deelnemers aan het overleg Vorming- en Ontwikke- limgswerk benaderd. Gewond door zonnescherm LEIDEN - Een 36-jarige Leidenaar raakte gisteravond aan het hoofd gewond, toen hij in de Abraham Crynssenstraat tegen het neergela ten zonnescherm van een bloe menkiosk bep. De voetganger had het uitstekende scherm door de duisternis niet gezien. Hij kreeg een gapende hoofdwond en moest door de EHD naar het Academisch Zie kenhuis worden overgebracht. OEGSTGEEST - De Oegstgeester schoolraad vergadert vanavond - zoals voorzitter A. J. W. F. M. Kohlbeck mee deelde „ditmaal echt voor het laatst" - over het voorstel van PvdA/PPR om te komen tot een continuerooster op lagere en kleuterscholen. De progressieve fractie van Oegstgeest vroeg wethouder Gmelich Meijling destijds om een experiment in die rich ting. Deze speelde het door aan de schoolraad. Doel van een continue-rooster is de kinderen een hele dag. dus ook tijdens de middagpauze, op school te houden. Een dergelijke lange periode zou niet slecht voor de kinderen zijn, terwijl het element „samen eten" een vormend karak ter zou hebben. Daarnaast vormt de wens van veel wer kende vrouwen om de kinderen ook tussen de middag op school te houden een argument voor het continue-rooster. Juist dit laatste argument is tot nu toe breekpunt in de schoolraad geweest. Een deel van de raad meent dat de werkende vrouw inderdaad wat meer tijd moet hebben, terwijl het merendeel van de raad zich op het standpunt stelt dat de kinderen tussen de middag rustig thuis moet kunnen zijn. „Je kunt je daarbij afvragen of een moeder, die de hele morgen heeft gewerkt en moet rennen om het kind van school te halen en eten klaar te maken wel in staat is om het kind zo rustig op te vangen", aldus voorzitter Kohlbeck, die destijds de vragen in de Oegstgeesterraad stelde. Tot nu toe heeft alleen de Wassenaarse Montessorischool een continue-rooster. In de vergadering van de schoolraad, die vanavond om 20.00 uur in het gemeentehuis van Oegstgeest begint, wordt verder ondermeer gesproken over een Voorlichtingsbro chure over het onderwijs in Oegstgeest. Daarnaast komen de vaststelling van het bedrag per leerling, de wet op het basisonderwijs en de gemeentebegroting aan de orde. Tenslotte wordt een overzicht gegeven van de schooltijden gedurende het afgelopen schooljaar. t Kohlbeck: "Echt voor het laatst". KOORKRING De dekanale koorkring Zoeter- woude, die vorig jaar nieuw leven werd ingeblazen, blijkt springle vend, zo meldt onze correspondent. Voorwaar een verheugend bericht, dat bovendien gestaafd wordt door een fors aantal activiteiten, die het komend seizoen ontplooid worden. Deze zijn deels een vervolg van tival op het programma. Om 16.00 ontwikkehngen, die het vorig sei- uur is het allemaal afgelopen, zoen werden ingezet. Onder het na- Op 10 november is er een korena- volgende tussenkopje - anders vond voor zowel dames- als heren- wordt het zo'n onleesbare grijze koren. Men zal daar Nederlandse massa-geven we wat van die activi- beurtzangen instuderen, teiten. KINDERKOREN Zaterdag is er, in de Dienaarkerk, een kinderkorendag. Het begint om 11.00 uur met een Eucharistievie ring, daarna worden gezamenlijk liederen gezongen, die vooraf ge zamenlijk worden gerepeteerd. Na een koffietafel staat er een songfes- CABARET Cabaret valt er ook aan te kondigen, maar dat heeft dan weer helemaal niets met de dekanale koorkring van doen. Dat gebeurt in het Leids Vrijetijdscentrum. Het staflid Schottelndreier, die een niet afla tende stroom nieuws op ons af stuurt, meldt deze keer dat er aan staande vrijdag voor fl. 2,50 of fl.3,50 (afhankelijk van het bezit van een üdmaatschapskaart) gela chen kan worden om de moppen van de 73-jarige Leidse conferen cier Bart Boer. Verder treedt het cabaret "Met zonder met" op en worden er korte Nederlandse speelfilms vertoond. OPBRENGST Even snel de opbrengst van de Leidse collecte van het Chilifront: zesduizendzeshonderdenveertien gulden en drieèntwintig cent. Een heel bedragje dus, dat ten goede komt aan het Chileens verzet. INFO Weer een info (informatie, voor niet-ingewijden) avond in clubhuis De Klinker aan de Leidse Berlage- straat. Fred Volmer, van voorlich ting (die van de gemeente) komt er vertellen wat er in het stadhuis zoal te vinden is. Aanvang morgena vond om 20.00 uur. POMP Loop naar de pomp, met je creativi teit. Een nuttige bezigheid, want de Warmondse galerie De Pomp brengt van alles en geeft ook veel mensen een kans. Daaronder Greetje en Theo de Vroomen en Kees van Kampen, die er houtd- raaiwerken, tekeningen en litho's exposeren. Zij doen dat tot 15 no vember, dagelijks van 13.00 tot 17.00 en van 19.00 tot 22.00 uur. Dinsdag Rijnsburgerweg 163, spreekuur alg bureau voor levens- en gezinsvra gen, 7.30-8.30 uur nam. Hooigracht 38, spreekuur stichting huisvesting werkende jongeren, a 7,30-8.30 uur nam. I Gerard Brandtstraat 6, informa- tieavond Baha'i gemeenschap, 8 m Nieuwe Rijn 20 a, vrouwencafé, 9-1 Steenstraat lb, Wereldwinkel, 9.30 uur v.m-6 uur nam. 't Breehuys, Breestraat 19, open i huis, ouderen soos, Repelsteel, 2-5 uur nam., volksdansgroep, 7-8.30 uur nam., yoga-cursus, 8-10 uur Troef, Noordeinde 2a, koken, 5-8 uur nam., yoga, 6.30-8 uur nam., Nederlands, 8-10 uur nam., jazzbal- let, 9-10 uur nam. Steenschuur 6, Leidsche Vereni ging van Postzegelverzamelaars, 8 Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, yoga, zeefdrukken, jazz-ballet, fo tografen, tekenen en schilderen, alle groepen vanaf 8 uur nam. Nieuwe Rijn 19, openbare lezing Rozekruisers Genootschap „De komende nieuwe mens", 8 uur Morsweg 10, vergadering werk groep stedelijke ontwikkeling en werkgroep verkeer 't Parlement, Nieuwe Rijn 52, pro testbijeenkomst tegen milieuhef fing van MAN, 8 uur nam. Stadhuis, commissie volkshuisves ting, commissie economische aan gelegenheden, 8 uur nam., com missie economische aangelegen heden en sociale zorg, maatsch. aangelegenheden, gezondheids zorg en cultuur, 9.30 uur nam. Antonius Clubhuis, filmavond van de Ned. Chr. Reisvereniging, 8 uur Stadsgehoorzaal, uitvoering Con Amore met o.a. „Ein Deutsches Requim", 8 uur nam. Woensdag Voorlichting LEIDERDORP - Het speet burge meester M. A. van der Have van Leiderdorp dat ,,men"er niet was, de burger van Leiderdorp - om mee te praten over het nieuwe raadhuis, dat in het bestemmingsplan Win kelhof moet verrijzen. Gisteravond werd in de Menswordingskerk een voorlichtingsbijeenkomst gehou den voor ambtenaren, raadsleden en vooral ook de Leiderdorpse bur gerij, die het echter af liet weten. „Men,' was er dus niet, de raads- en commissieleden wel. CDA- fractieleider J. Hekkelman: „Ik Hekkelman: „Ik ben misschien leek, maar op de tekening komt het raadhuis over als een citadel, een soort burcht op een rots van waar uit bestuurd gaat worden. Door de kleine ramen lijkt het of de over heid op de burgerij gaat schieten. Is het de bedoeling van de ontwerpers geweest om die afstand te schep pen?" Hekkelman meende verder dat de typische bouwstijl - het raadhuis bestaat uit drie torenach tige units - kostenverhogend werkt. Zo dacht ook PvdA-er A. Willems erover. Hij vond, evenals Hekkel man, het raadhuis een te besloten karakter hebben, een soort bunke rachtige sfeer. Architect Van Moort „De ramen zijn zo klein omdat daarover voor schriften bestaan. Eenderde van de gevel bestaat uit glas, dat maakt het regelen van het klimaat eenvoudi ger en bespaart energie. De onder ste etage heeft wel veel glas, wat harmonieert met de etalagesfeer van het naastgelegen winkelcen trum. De toegankelijkheid voor de burger wordt daardoor vergroot." Op die onderste vedieping krijgt de Leiderdorpse gemeentelijke voor lichtingsdienst een belangrijke plaats. Van Moort zag in het ont werp overigens flink wat kosten besparende maatregelen als ge metselde buitenmuren,"dat is goedkoper dan elke andere con structie", en het terugbrengen en van het vloeroppervlak van 4500 vierkante meter in het oorspronke lijke plan tot minder dan 4000. Het kostenaspect speelt overigens een belangrijke rol in de besluit vorming want de kosten van het raadhuis stegen van de in 1973 ge noemde duizend gulden per vier kante meter tot zeventienhonderd gulden, exclusief de grondprijs. „En dat kan", aldus oud-raadsLid Van den Oever, „zelfs „Zelfs in Lei derdorp een struikelblok zijn". LEIDEN - In het gebouw van de Louise de Coligny Scholenge meenschap aan de Sumatrastraat is in de afgelopen herfstvakantie in gebroken. De daders gingen er vandoor met een geluidsfilmpro jector en een bandrecorder ter waarde van f2000,-. Men is het schoolgebouw binnengekomen door het forceren van een boven licht in de bergruimte van de men torenkamer. Volkshuis, informatie en inschr\jvi kinderclubs, 2-3.30 uur nam. Ontmoetingscentrum, hoek Boshuiz laan, bejaarden soos Zuid West, 2.30 t "t Breehuys, Breestraat 19. open huis 2-5 uur nam., vegetaries eethuis, 6-7.30 uur nam., gespreksgroep, kreatieve werka- vond 8-10 uur nam, koffiebar, 8-11 uur Clubhuis De Klinker, Berlagestraat 2, I infoavond, 7,30-10 uur nam. Vyfhovenhuis, Hoflaan 169, spreekuur Alg. Ned. Invaliden bond, do. van 9-11 Vrijetijdscentrum. Breestraat 66, volks dansen, zeefdrukken, muziek workshop, fotoclub, pottenbakken, astrologie, alle groepen vanaf 8 uur nam. Morsweg 10, vergadering werkgroep leefbaarheid en stedelijk wonen en werkgroep monumenten, 8 uur nam. Gemeentehuis Oegstgeest, commissie verkeer, 8 uur nam. Leidse Schouwburg. Hoofdstad Ope rette met „Der Vogelhandier", 8.15 uur Donderdag v. d. Valk Boumanweg 236, Leiderdorp, Bijbelstudie en gesprekskring Baptis tengemeente. 8 uur nam. Steenstraat lb. Wereldwinkel, 9.30 uur Vm,-9 uur nam. Geversstraat 65, Oegstgeest, sociëteit voor kamerbewoners en alleenstaanden, 6-1 uur nam. 't Breehuys, Breestraat 19, Repelsteel, 7.38-10 uur nam., keramiekcursus, ge spreksgroep Praxi, theaterwerkgroep, 8-10 uur nam., koffiebar 8-11 uur nam. Troef, Noordeinde 2a, Crfeagroep, 8-10 .Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, druk- puntmassage, jazz-ballet, biologisch tuinieren, fotograferen, schilderen en tekenen, go, alle groepen vanaf 8 uur Architektenbureau, Pieterskerkhof 4, gratis advies, 8-9 uur nam, tel. 141217. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilie open café-avond, 9-12 uur. Welfare lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, spreekuur Alg. Ned. Invaliden bond. 01717-3309. Stadhuis, commissie onderwijs, ree: tie, samenlevingsopbouw en sport. 8 nam., Stadhuis, werkgroep kabel-t' tel. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B V Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54— Giro 57,055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941 Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-130500'. In dien in gesprek 071-134539. Kwartaalabonnement 37,85 Per post 48.25 Jaarabonnement 139,90 Jaarabonnement p. post 181,50 Losse nummere 0,55 Abonnementsgelden by voor uitbetaling té voldoen. Bij automatische overschry ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2