Sollen met belangen bedrijven Nederland verspeelt belangrijke post EG Schade Ursula9 loopt in miljoenen Kerk moet objectief en eerlijk zijn Zionistenbond:Van Agt moet zich tegen het Palestina-comité keren familie Dagelijks over de krant aandelen oma kunst en puzzles VARIA PAGINA jg SGP/GPV, CDA en VVD verwijten Leids college: LEIDEN - De gemeenteraad heeft gisteravond besloten om te verklaren dat er een herziening wordt voorbereid van het bestemmingsplan voor het gedeelte tussen Lage Rijndijk, SumatrastraatTimorstraat en de Zijl. Met dit juridische middel wil de gemeente de vestiging van een beton- mortelcentrale in dit deel van de Kooi voorkomen. De industriebestemming van bovengenoemd terrein zou moeten worden omgezet in woonbestemmingDeze affaire is al zeer lang slepende en de procedure lokte gisteren dan ook royaal kritiek uit van de zijde van SGP/GPV, CDA en WD. Deze partijen verweten het college onvoorzich tig omspringen met de belangen van de bedrijven, die bij de Zijl geves tigd zijn en de werkgelegenheid. Volgens het nieuw te maken bestem mingsplan zouden de bedrijven namelijk op den duur moeten verhuizen Houtman (SGP/GPV) diende een voorstel in dat een andere plaats voor deze bedrijven gegarandeerd moet zijn, alvorens een nieuw bestem mingsplan wordt vastgesteld. Dit voorstel werd door de meerderheid van de raad (PvdA, PPRID'66, PSP en CPN) verworpen. Wel werd er een voorstel van Van Baaren(PvdA) aangenomen, waarin vastgelegd werd dat er in het bestemmingsplan z.g. overgangsbepalingen moeten worden opgenomen, waardoor de bedrijven niet meteen hoeven te verhuizenOok dient het college een overzicht te geven van het overleg dat met de bedrij ven is gevoerd en aan te geven welke vervangende ruimte er is. Een voorstel va van Duijn (WD) om pas na overleg met raadscommissies door B. en W. een beslissing te laten nemen op verzoeken van de in het betreffende gebied gevestigde bedrijven tot uitbreiding of bouw, weid door linkse partijen en het college van B. en W. verworpen. Houtman verweet het college dat de het contacten met de bedrijven slecht heeft onderhoudenhetgeen omgebleken is uit het feit dat er door B.enW. op een gegeven moment verontschuldigingen hiervoor zijn aangeboden. Ook laakte hij uitspraken in het openbaar gedaan door wethouder Ver boom over een mogelijke bouw van een betoncentrale op het terrein van Wernink,die nogal wat onrust hebben veroorzaakt. Waal (Verboom was niet aanwezig) gaf dit laatste toe. KortomHoutman noemde het beleid van het college in deze een ,JCarel Appelbeleid" ,/Ik rotzooi maar wat aan") en daarmee vertolkte hij mede de gevoelens van WD en CDA. In burgerkle ding gestoken schuifelen 53 ex- soldaten - voor malige Japanse bewakers en toe nmalige krijgsge vangenen - over de brug over de rivier de Kwai, die zij 33 jaar ge leden hielpen bouwenDe op merkelijke reünie, waaraan geen Nederlanders meededenvond gisteren plaats. BRUSSEL (SP) - Nederland verspeelt vrijwel zeker de belangrijke agrarische portefeuille in de EG. Onze landgenoot ir. Lardinois geeft deze post op. Het is niet te verwachten dat een Nederlander hem kan opvolgen. De agrarische portefeuille is na het voorzitterschap de belangrijkste in de Eu ropese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG. DEN HAAG - Een uit vijf perso nen bestaande delegatie van de PvdA is op uitnodiging van de Noorse Socialistische Partij giste ren vertrokken voor een driedaags bezoek aan Noorwegen. Doel van het bezoek is te komen tot intensie vere samenwerking tussen PvdA en de Scandinavische Socialisti sche Partijen. Gespreksthema's zullen ondermeer zijn: het buiten lands beleid en het defensiebeleid, de energiepolitiek en de sche situatie. Minder mensen groot gezin DEN HAAG (ANP) - De da ling van de huwelijksvrucht baarheid in het recente verle den is veroorzaakt door twee ontwikkelingen: de huidige welvaartsmaatschappij, het aantal mensen dat min of meer gedwongen is zijn voldoening te zoeken in een groot gezin neemt af. De daling van de huwelijks vruchtbaarheid zal nog wel een tijdje doorgaan. Tot deze bevindingen is het Nederlands interuniversitair demografisch instituut (NIDI) gekomen bij de analyse dat op verzoek van de staatscommis sie bevolkingsvraagstuk werd verricht. De ene bron, waaruit de ont wikkelingen voortvloeien die de daling van de huwelijks vruchtbaarheid veroorzaken, is de huidige welvaartsmaat schappij. De stijging van het inkomen stelt verhoudings gewijs meer mensen in staat deel te nemen aan activiteiten die een belangrijke voldoe ning schenken. Wanneer de vrouw niet te veel kinderen heeft kan ze gaan werken, waardoor het gezinsinkomen weer stijgt. Dit werken staat gezinsuitbreiding bovendien in de weg. Het proces heeft zodoende de neiging zichzelf op twee manieren te verster ken. Ook zijn er mensen die de nad ruk leggen op de negatieve as pecten van de welvaartmaat schappij met betrekking tot hun toekomst. Vanwege be- zorgheid hierover zijn de be trokken gezinnen geneigd hun nakomelingschap dras tisch te beperken in aantal, al dus het Nidi. LUDWIGSHAFEN (SP) - "De schade loopt voor ons in ieder geval in de miljoenen". Hoewel het Zwit serse bedrijf Toba AG nog versto ken is van concrete gegevens is de Nederlandse vertegenwoordiger M. A. Mulders ervan overtuigd dat ,het zinken van de plezierboot "Ur sula" von Basel, zaterdagmorgen jbij Ludwigshafen, forse financiële [gevolgen voor zijn bedrijf. "Als we alleen al kijken naar het bergen van het schip, daarmee is al een hoog [bedrag gemoeid", aldus Mulders, die meldt dat Toba vandaag beslist [welke bergingsmaatschappij het schip uit de Rijn bij Ludwigshafen zal lichten. Een mankement in de stuurinrich ting is naar alle waarschijnlijkheid de oorzaak geweest van de aanva ring. De kapitein kon het schip niet langer in bedwang houden, waarna het een van de pijlers van de nieuwe Konrad Adenauer-brug ramde en over een aanzienlijke lengte werd opengereten. In korte tijd zonk de Ursula von Basel. Omdat de acht- Itien Nederlandse bemanningsle den zich aanvankelijk vooral om het lot van hun negentig passagiers bekommerden, werden zij later ge confronteerd met forse schade aan hun bagage. Toen zij uiteindelijk, nadat alle passagiers veilig aan wal waren gezet, hun hutten wilden op zoeken, bleken deze vrijwel onbe reikbaar. De meeste opvarenden, allen Zwitsers, zetten na de zonder paniek verlopen reddingsactie, hun reis per bus voort. Ze hadden een vierdaagse trip Bazel-Mainz achter de rug en zouden even voorbij Ludwigshaven van boord gaan. De landbouwcommissaris beschikt over ongeveer driekwart van het gehele budget van de Euromarkt. Waarschijnlijk komt deze post per 1 januari in handen van de Italiaanse minister van Landbouw, Giovanni Marcora. Hij wilde gisteren dit be richt niet ontkennen. Intussen is nog steeds niet bekend wie ons land in de Europese Com missie gaat vertegenwoordigen. Het kabinet-Den Uyl heeft de kwestie nog nauwelijks besproken. Toch was het aanvankelijk de be doeling om rond deze tijd tot een keuze te komen. De Nederlandse socialisten in het Europese parle ment dringen er op aan dat een PvdA-lid de KVP'er Lardinois gaat opvolgen. De in Den Haag optredende vertra ging schijnt de voornaamste oor zaak voor het verspelen van onze sleutelpositie in Brussel. Verschil lende andere landen weten al pre cies wie ze gaan benoemen en welke portefeuille zij opeisen. Ge volg is dat zij de meest invloedrijke zetels momenteel naar zich toe ha len, waarna de laatkomers mogen onderhandelen om de minder be langrijke posten. Nerderland bezette sedert het be gin van de Europese integratie de post landbouw. Dr. Sicco Mans- holt, grondlegger van het eg- landbouwbeleid, beheerde die por tefeuille gedurende veertien jaar. In het laatste jaar voor zijn vertrek was hij tevens voorzitter van de Eu ropese Commissie, de allerhoogste post in Brussel. Begin 1973 werd hij opgevolgd door ir. Lardinois, tot dan toe minister van landbouw en visserij in Den Gesprek over haar uitspraken Lardinois geeft belangrijke post AMSTERDAM (ANP) - Het be stuur van de Nederlandse Zionis tenbond heeft minister Van Agt van Justitie gevraagd openlijk stel ling te nemen tegen het Palestina- comite Nederland. "Het comité be hoort tot een netwerk van personen "Geen voorrang meer voor Surinaamse woning zoekenden" ROTTERDAM (ANP) - De Feder atie van Rotterdamse Woning bouwverenigingen voelt er niet voor ook in 1977 voorrang te verle nen aan Surinaahise (en Antilliaan se) woningzoekenden. Dit omdat er steeds meer misbruik van het hui dige toewijzingssysteem zou wor den gemaakt. Hierdoor zal Rotter dam nu als de „zoete inval" gelden onder alle. Surinamers en Antillia- nen in Nederland. In de tweede helft van vorig jaar toen er dagelijks honderden rijks genoten naar Nederland kwam maakte Rotterdam met de plaatse lijke woningbouwcorporaties de afspraak dat er per jaar 800 wonin gen zouden worden gereserwerd voor de nieuw aangekomen emi granten. „Is het onbegrijpelijk, dat het en thousiasme bij onze medewerkers aan de oplossing van dit probleem in de der tijd aanmerkelijk is ge daald?", zo vraagt de federatie zich af. Voorzitter Wiersma heeft de ge meente gevraagd op korte termijn alle betrokken partijen uit te nodi gen voor een gesprek. en instellingen, dat als doel heeft terroristische activiteiten te onder nemen tegen zionistische instellin gen in Nederland", aldus het be stuur in een gisteren aan de be windsman verzonden telegram. Het bestuur van de Zionistenbond sprak zijn bezorgdheid uit over het feit dat in Nederland bepaalde per sonen en groepen ongestoord hun gang kunnen gaan, die openlijk pleiten voor de gewelddadige ver nietiging van de met Nederland "bevriende staat Israel". Het Nederlands Palestina comité heeft gisteravond in een reactie op het verzoek van de Nederlandse Zionistenbond "met klem gepro testeerd tegen deze insinuerende aantijgingen". Het comité vindt dat, afgezien van de vraag of de beschulidigingen juist zijn, "er op niet toelaatbare wijze verbanden worden gesugge reerd met als doel het Nederlands Palestina-comité in diskrediet te brengen". "De valse aantijgingen van de Ne derlandse Zionistenbond moeten kennelijk dienen om de systemati sche hetze tegen het comité nieuw leven in te blazen", aldus het Pales tina comité. NIJKERK - Mr. G. A. Wagner, president-directeur van de Ko ninklijke Shell, vindt, dat de kerk niet mag ontaarden in een sociale, economische of politieke actie groep. Zij moet bij haar maat schappelijke uitspraken en daden eerlijk en objectief zijn, wil zij niet aan geloofwaardigheid inboeten. De president-directeur, die piet in deze kwalitiet sprak maar als lid i de Hervormde Kerk dat een ictie in het bedrijfsleven heeft, zei dit op een diakonale conferentie in Nijkerk waaraan 360 hervormde diakenen deelnamen en waar de vraag aan de orde kwam of de kerk soms te ver gaat in haar bemoeienis met de samenleving. Mr. Wagner bekeek deze kwestie vanuit het be drijfsleven en dr. Albert van den Heuvel, secretaris-generaal van de Hervormde Kerk, leidde de discus sie in namens de kerk. Mr. Wagner poneerde, dat de kerk zonder voldoende kennis van za ken geen uitspraken mag doen. Be ter is het voor de kerk, dat zij rich ting geeft en verdraagzaamheid be vordert jegens hen die tot handelen geroepen zijn en zich niet tot praten kunnen beperken. Naar aanleiding van de discussie tussen de Wereld raad van Kerken en de Amrobank inzake Zuid-Afrika wees hij de op vatting van de hand, dat in het za kenleven het geweten geen rol zou spelen. Volgens hem doet een goede onderneming haar uiterste best dienstbaar te zijn aan de sa menleving, ook in andere landen. Dr. Van den Heuvel ging ervan uit dat de kerk met de neus op de feiten wordt gedrukt. De kerkelijke be moeienis met de maatschappij 13 in het algemeen geen probleem, maar zodra zij zich concreet uitspreekt of weigert aan bepaalde politieke ac ties deel te nemen, is de boot aan. Kerk en bedrijfsleven moeten, zo zei Van den Heuvel, samen probe ren processen op gang te brengen waardoor de kwalitiet van de sa menleving wordt verbeterd. De ob jectiviteit die van de kerk wordt ge vraagd houdt in, dat zij naar ieder- luistert, bijvoorbeeld ook naar warte werknemers van de Shell zich in vakbonden willen orga- zich te laten horen. In de Hongaarse plaats Ddnszentmiklós i Op de foto zien we een appelsorteermachine Vi De vastenaktie van het dekenaat Leiden ten' behoeve van Thailand heeft 85.000 opgebracht. De de kenale werkgroep voor missie, ontwikkelingssamenwerking en vrede kreeg van de rk Raad voor Ontwikkeling in Bangkok een be dankbrief voor de geweldige inzet van het dekenaat Leiden met een rapport over het verloop van het suikerrietproject. En via de Neder landse Vastenaktie ontving de groep een rapport over de beste ding van het mikroprojecten-fonds. Uit een en ander blijkt duidelijk dat de gelden terechtkomen waar ze nodig zijn. De secretaris van de werkgroep, de heer B. G. E. van der Knaap, meldde ons, dat in januari het project voor de volgende vaste naktie wordt bekendgemaakt. De hervormde Raad voor de Zending (Oegstgeest) zal van de begroting 1977 een bedrag van 200.000 besteden voor evangelisa- men onlangs overgegaan tot automatisering bij het appeloogsten, tiewerk in eigen land. De plannen n Nederlandse makelij die ineen boomgaard het sorteerwerk doet. worden raad en ook in overleg met de gere formeerde zending uitgewerkt. Als 25 procent van de Nederlandse be volking opgeeft bij geen kerk te be horen, dan is er, volgens „Oegst geest", alle reden zich af te vragen waarom zendingswerk wel ver weg en niet dichtbij. Hervormde Kerk: aangenomen naar 's Gravenzande K. Ooms Arn hem, naar Gameren kand. H. J. Boer Spijk (ZH); bedankt voor IJs- selmuiden M. Verduin Brakel, voor Sneek B. Jager Roden. Geref. Ker ken: beroepen te Scheveningen J. Vegh Aalsmeer; aangenomen naar Assen M. M. den Hollander Ma- riënberg. Geref. Kerken Vrijge maakt: bebankt voor Den Bosch en voor Rotterdam M. Brandes Erme- lo. Chr. Geref. Kerken: aangeno men naar Maarssen kand. N. D. Rietveld Apeldoorn; bedankt voor Hilversum C. Langbroek (leger- pred.) Veenendaal, voor Zierikzee JOosterland en voor Eindhoven A. Hoogerland Krabbendijke. voor 's Gravenzande A Hofman Scheven ingen, voor Scherpenisse W. C. Lamain Grand Rapids. In een onderzoek door de pers dienst van het bisdom Breda heeft de NCRV de hoogste waardering gekregen voor haar radiopro gramma's over kerk en samenle ving. Tweede werd de IKON (vooral voor zijn tv-programma's) en derde de KRO.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 19