Schaakteamheeft toch nog moeite met Luxemburg Wijngaard en Van Eek Nederlandse finale-winnaars Vitesse-speler geeft journalist 'kopstoot' 5Moskoubeperkt toerisme Invoering zomertijd kost Amsterdamse tennissers veelgeld Leidse Tourproloog in 1978 op 29 juni DINSDAG 26 OKTOBER 1976 CflQOQOQ<XWOeWOQOOCOQOOOOOOQOOQOOOOOQOOOQOQQOOOOQQOOOC»gCCQQgOOOOOOOgOgg|OOOOOOOQOOOOCCOOgOgOO<»OQOOOOOOgQOOQOggO<»OCKK Holland Bokstoemooi verder volkomen Oosteuropese aangelegenheid ROTTERDAM - Het zesde interna-' best bezocht. Met twaalfduizend tionale Holland-bokstoernooi toeschouwers zou de organisatie heeft twee Nederlandse winnaars quitte hebben gespeeld, opgeleverd: lichtwelter gewicht Voor de Nederlandse bokssport Tonny van Eek en zwaarwelter- gewicht Ron Wijngaard. Voor het overige was het een volkomen Oosteuropese aangelegenheid. Oost-Duitsland leverde drie win naars, Bulgarije en Roemenië elk twee, terwijl Joegoslavië en Po len één eerste prijs mee naar huis konden nemen. De zesde editie van het tweejaar lijkse toernooi heeft gedurende vier dagen kwalitatief zeer goed boksen gebracht. Het toernooi had echter niet de aantrekkings kracht, die de orgenisatoren er van verwacht hadden. In totaal kwamen er slechts vijfduizend toeschouwers. Met drieduizend kijkers was de finaleavond het lijkt het toernooi een succes! De Nederlandse Boks Bond (NBB) dient echter wel in aanmerking te nemen, dat de zwaardere ge wichtsklassen, waarin de Neder landse vertegenwoordigers in de prijzen vielen, kwalitatief het minst bezet waren. Tonny va Eek werd winnaar bij de lichtweltergewichten. De Am sterdammer werd door geen van de vijf juryleden als winnaar ge zien, maar kreeg toch de eerste prijs. Twee juryleden gaven de partij aan Early (60-58 en 59-58), de andere drie scoorden een on beslist (59-59). Van Eek kreeg wel de drie voorkeurstemmen, die in zo'n geval moeten worden uitge bracht. Van Eek, die zijn vierde partij in vijf dagen bokste, nam direct het midden van de ring en was dank zij goed voetenwerk aanvanke lijk steeds te snel voor de En gelsman. Vooral de rechtse hoe ken van de Amsterdamse tim merman kwamen goed door. Halverwege de tweede ronde nam Early het initiatief over en liet Van Eek zich verleiden tot lijf aan lijf gevecht, dat de Brit duide lijk beter afging. Langzaam slonk de voorsprong van de vijfvoudige Nederlandse kampioen. Early, die in de derde ronde een wenk brauwblessure opliep, probeerde daarna het gevecht te forceren. Hij schroefde het tempo op, maar kreeg toch geen beslissend voor deel. De betere indruk, die Van Eek in het gevecht had gemaakt gaf de doorslag in het voordeel van de Nederlander. Ron Wijngaard werd de tweede Nederlandse toernooiwinnaar. Na de halve finales stond over igens al vast dat de winnaar uit Nederland zou komen. Met Wijngaard had namelijk ook Ad- rie Magielsen de eindstrijd be reikt. Het interessante van het duel in het zwaarweltergewicht was dat het een revanche zou worden van een partij uit de na tionale titelstrijd. Magielsen ver sloeg Wijngaard toen door k.o. in de eerste ronde. Wijngaard kreeg zijn revanche maar de manier waarop zal hem niet hebben be vredigd. In de derde ronde adviseerde Anyas ringarts de partij te staken omdat Magielsen met een zwaar bloedende rechter wenkbrauw i de ring stond. Wijngaard had op dat moment dat de partij werd af gebroken wel een voorsprong op punten. Hij had die opgebouwd door enkele goede linkse hoeken op het lichaam. René Rutten, was, hoewel hij zich moedig verdedigde, kansloos tegen de Poolse middengewicht Janovski, die drie ronden tech nisch superieur was. Voor half- zwaargewicht John Smit duurde de finale een minuut en elf se conden. De Veendammer ging tegen de JoegoslaviërOtto Gerlic na een linkse hoek op de maag als een blok tegen het canvas en werd uitgeteld. De zwaarbes- norde Gerlic heeft van het Holland-toernooi te v den nog geen twee minuten ir ring behoeven te staan. Datzelfde geldt voor de Bulgaarse zwaargewicht Georghi Stoime- nov, die de Deen Hermansen binnen veertig seconden twee keer met een linkse op de lever velde. Hermansen kwam ook de tweede maal nog overeind maar werd - reglementair - door de Oostduitse scheidsrechter Wolf naar zijn hoek gestuurd. De partijen in de lichtere gewichts klasse werden een volledige Oos teuropese aangelegenheid. De Ierse papiergewicht Carson en de Schotse Bantam Bambrick, die als enige Westeuropeanen tot een eindstrijd waren doorgedrongen, hadden daarin niets in te brengen tegen respectievelijk Turei (Roemenië) en diens landgenoot Burdihoi. De meeste indruk maakte Richard Nowakowski. De Oostduitser, Montreal bij de vederge wichten - hij bokste in Rotter dam een klasse hoger - de zilve ren medaille won, was opnieuw ongenaakbaar nu voor de Roe meen Marian Lazar. Uitslagen andere finales: „Vlieggewicht": Claus Gertenbach (Odl.) wint op punten van Nita Robu (Roe.); Derde plaats: Kre- simir Markovic (Joe.) en Tony Noonan (Ier.). „Vedergewicht": Tzacho Andrei- kovski (Bul.) wint op punten van Roman Gotfryd (Pol.); Derde plaats: Christian Zornov)Odl.)en John Hutchinson (Sch.). „Weltergewicht":Ulrich Beyer (Odl) wint op punten van Srba Stankovic (Joe.); Derde plaats: Athenasios Aliades (Gri.) en Frank Rasmussen (Den.). ^^^^^^^^^^^^^^MÖWWOOOWWÖOOOOOOOOCÖOÖÖOOOCOÖÖÖOOOOOOÖOOOOÖOOOOOOOOOOOOOÖOOOOCXJÖOOOOOOOOÖOOOOOOOÖÖOÖÖOOÖOW Eerste winst in Olympiade in Haifa HAIFA - In de eerste ronde van de schaakolympiade in Haifa heeft Nederland met 3Vi gewonnen van Luxemburg. Anders dan in vorige jaren wordt de Olympiade deze keer verspeeld volgens het Zwitsers systeem, dat wil zeggen dat in iedere ronde landen met een gelijk puntenaantal tegen elkaar spelen. In de eerste ronde moesten de sterke landen tegen de zwakke en de Nederlanders dachten het dan ook niet erg moeilijk te zullen krijgen. UTRECHT - Utrechts burge- meester H. J. L. Vonhoff be treurt het optreden van suppor ters van FC Utrecht zondag voor en tijdens de wedstrijd tegen Ajax in Amsterdam, maar hij ziet geen aanleiding bij het bestuur van de club aan te drin gen op extra maatregelen. Een woordvoerder van de gemeente zei gisteren desgevraagd dat Vonhoff deze week geen over leg zal voeren met het bestuur van FC Utrecht over de gebeur tenissen in het Ajax-stadion. Aanhangers van de eredivisie club uit de Domstad achter volgden, zwaaiend metfietsket- tingen, zondag op een gegeven moment supporters van Ajax tot op het veld. Volgens de woordvoerder is de heer Vonhoff verontrust over de misdragingen van de Voet balsupporters in het algemeen. Hij acht het uit den boze dat be zoekers kettingen of andere "wapens" meenemen naar het stadion. Maar volgens de bur- gervader zijn de maatregelen, die Utrecht onlangs heeft ge nomen (zoals extra politie bewaking), voldoende om de gemoederen in het stadion Gal genwaard in de hand te houden. De Arnhemse sportjournalist René van Eijck heeft gisteren bij de politie aangifte gedaan van mishandeling door de Vitesse-speler Herman Veen- endaal. De voetballer had zich geërgerd aan het verslag van de betrokken journalist over de ontmoeting FSC-Vitesse, een week geleden. Daarin stond dat hij te egoïstisch had gespeeld. Veenendaal maakte zich daar zondag voor de wedstrijd Vites- se-FC Den Bosch zo kwaad over dat hij de journalist bij de keel greep en een kopstoot gaf. Het UEFA-jeugdelftal (spe lers van 16 tot 18 jaar) voetbalt dinsdag 23 november tegen het jonge Zwitserse team in de voorronde van het UEFA- toernooi. Voor de wedstrijd in het stadion van FSC zijn de vol gende spelers geselecteerd: Pe ter Huis in 't Veld (Almania), Joop Hiele (Feyenoord), Eddy Ridderhof (Feyenoord), Ed Ur- lings (FSC), Marting Langhen- kel (Go Ahead Eagles), Roger Schou wenaar (Haarlem), Mattie Bours (Haslou), Edo Ophof (NEC), Frans Koenen (NEC), Fred Filippo. Peter Hendriks (NEC), Ronald Jans (PEC Zwolle), Wil Jansen (PSV), Michel Valke (Sparta R.), Fred Filippo (UVS) en Willy Bothmer (VW). Celtic heeft zich gisteravond geplaatst voor de eindstrijd van het toernooi om de Schotse lea guecup. In de halve finales ver sloeg Celtic met 2-1 Hearts. Dat viel echter tegen. Aan het eer- 1ste bord kreeg Donner met zwart tegen Stull in een damegambiet een nogal symmetrische stelling waarin hij slechter stond en nauwe lijks op winst kon hopen. Zijn tegenstander deed het echter niet best en in een eindspel wist Donner handig te winnen. Ree kwam met wit tegen Feller in een Catalaanse opening uitstekend te staan kreeg ook snel een gewon nen stand maar koos toen een ver keerd plan. Hij won een pion maar kon daarna niet verder komen en kreeg zelfs een bedenkelijke positie waaruit hij werd gered door een remiseaanbod van Feller. Ligterink kreeg met zwart tegen Schammo al gauw na de Siciliaanse opening een superieur eindspel dat hij zonder veel moeilijkheden tot winst voerde. Kuijpers werd door Schneider verrast door een oude in ferieure tegenaanval in het Sici- liaans die nauwkeurig tegenspel vereist Toen Kuijpers in de ope ning niet de nauwkeurigste me thode had gevolgd werd het zeer spannend. Tenslotte won Kuijpers door een betere behandeling van het eindspel. In de volgende ronde speelt Neder land in principe tegen een land dat ook 3Va punt heeft gehaald. Aan de herenolympiade doen 48 landen mee. De Nederlandse damesploeg speelt in een voorronde van 6 lan den waarvan er twee overgaan naar de finale. Nederland zal daar zeker bij horen. In de eerste ronde werd met 3-0 gewonnen van Wales. Van der Mije won van Garwell, Vreeken van Brunker en Belle van Davies. Aan de damesolympiade doen 23 landen mee. Uitslagen: Nederland-Luxemburg 3Va-Va; Donner Stull 1-0, Ree-Feller V*-V«, Ligterink-Schammo 1-0, Kuijpers-Schneider 1-0. Verenigde Staten-Iran 2-1 1 afg., Argentinië-Venezuela 3-0 1 afg., Israël-Uruguay 3V2-V2, Ierland- West-Duitsland Va-2Va 1 afg., Engeland-Nieuw Zeeland 2-1 1 afg., Dominicaanse Republiek- Zweden 0-2 2 afg., Canada- Monaco 4-0, Hongkong-IJsland 0-3 1 afg., Filippijnen-Faroer Eilan den 4-0, Guemsey-Oostenrijk 0-4, Spanje-Amerikaanse Maagden Ei landen 4-0, Nederlandse Antillen- Zwitserland 0-3 1 afg., Australië- Japan 3-0+1 afg., Andorra-Italië 0-3+1 afg., Finland-Britse Maag den Eilanden 3-0 1 afg., Costarica-Chili Va-2Va 1 afg., Colomiba-Nieuw Guinea 3 Va-Va, Thailand-Noorwegen Va-2Va 1 afg., Wales-Honduras 1-1 2 afg., Bermuda-Denemarken 1-2 1 afg., België-Guatamala 0-0 4 afg., Bolivia-Schotland 0-4, Frankrijk- Paraguay 1-0 3 afg. Stand: 1/5 Canada, Filippijnen, Oostenrijk, Spanje, Schotland 4, 6/8. Nederland, Israël, Columbia 3Va, 9/14. Argentinië, IJsland, Zwit serland, Australië, Italië, Finland 3 1 afg. 15/17. West-Duitsland, Chi li, Noorwegen 2Va 1 afg., 18/21. Verenigde Staten, Engeland, De nemarken, Zweden 2+1 afgl, 22. Frankrijk 1+3 afg., 23/24. Wales, Honduras 1 2 afg., 25/27. Iran, N IEUW Zeeland, Bermuda 1 1 afg., 28/30. Ierland, Costarica, Thailand Va 1 afgl, 31/33. Luxemburg, Uru guay, Nieuw Guinea Va, 34/35. Bel gië, Guatamala 0 4,36. Paraguay 0 3, 37. Dominicaanse Republiek 0 2 afgl, 38/43. Venezuela, Hong kong, Nederlandse Antillen, Japan, Andorra, Britse Maagden Eilanden 0 1 afg., 44/48. Monaco, Faroer Ei landen, Guernsey, Amerikaanse Maagden Eilanden, Bolivia 0. MOSKOU - Niet meer dan zo'n 300.000 buitenlandse toeristen zullen de Olympische Spelen van 1980 in Moskou kunnen bijwonen. Vladislav Tsjesjenko hoofd van de afdeling propaganda van de spelen, verklaarde dit tijdens een persconferentie in de Russische hoofdstad. Moskou kan tegelijk slechts ongeveer 100.000 buitenlanders tijdelijke huisvesting bie den. Aangenomen wordt dat deze gemiddeld niet langer dan vijf of zes dagen zullen blijven. Aangezien de spelen zestien dagen duren is er ruimte beschikbaar voor in totaal 300.000 sportliefhebbers uit het buitenland. Alleen reizigers die door bemiddeling van het staatsreisbureau Intourist naar Rusland komen kunnen de wedstrijden bezoeken. Voor de Russen die van buiten de hoofdstad komen en de Spelen willen bijwonen zijn ook zo'n 100.000 slaapplaatsen beschikbaar in Moskou. „Niki Lauda normaal mens geworden" MILAAN/WENEN - Enzo Fer rari zal vanmiddag zijn mening geven over het opgeven van Niki Lauda tijdens de Grote Prijs van Japan, waardoor de Oostenrijker de wereldtitel ver speelde. Lauda reed zijn Ferrari na één ronde terug naar de spits, omdat hij verder racen op het natte Fuji-circuit te gevaarlijk vond. In de Italiaanse en Oostenrijkse kranten wordt het besluit van Lauda gerespecteerd en zelfs een beetje bewonderd. „Hij is niet meer de coureur van vroe ger, hij is een normaal mens geworden", verklaarden velen vooral in de talrijke Ferrari- clubs in Italië. Stadio (Bologna) schrijft „Lauda vond in de voor hem NikiLauda. dramatische situatie de moed toe te geven aan zijn angst. Hunt werd wereldkampioen, Lauda menselijker". „Hij heeft de grenzen van de waanzin gevon den", meent de Corriere Delia Sera uit Milaan, „Zijn robotpak heeft hij daarom uitgetrokken". In Oostenrijk was er niets dan lof voor het besluit van de vroe gere „racecomputer". Het Weense blad Kurier schrijft „Het moedige optreden van Lauda is een protest tegen de uitbuiting van de coureurs en het gehele systeem van de au tosport". AMSTERDAM - De invoering van de zomertijd in 1977 kan de Amsterdamse tennissers veel geld gaan kosten. Wanneer de plannen van de particuliere tennisbaan-exploitanten in de hoofdstad doorgaan zal de baanhuur in de avonduren stij gen met 35 procent. Voor de clubs betekent dat een kosten- verhoging van tegen de vijftig gulden per lid. De landelijke vereniging van tennispark directies heeft zijn leden, naast de trend-verhoging die op achteneenhalf procent is gesteld, geadviseerd de avond- baanhuur te verhogen met tien procent omdat in het nieuwe seizoen door de invoering van de zomertijd langer kan worden gespeeld. De Amsterdamse ex ploitanten hebben echter een ander rekensommetje gemaakt. Zij gaan er van uit dat in de afgelöpen jaren een gemiddelde zomeravond tweeen een half uur duurde, en dat daar met in gang van 1977 een vol uur bij komt. Zij zeggen dat is veertig procent meer speeltijd. Wij vra gen een verhoging van de baan huur van 35 procent. Een aantal clubs in de hoofdstad meent dat deze verhoging buiten propor ties is en dat een dergelijke prijsverhoging een ernstige be lemmering zal vormen voor het recreatieve tennis in Amster dam. Cajkovski ontslagen bij Kickers FRANKFORT - Kickers Offen bach, tweede in de tweede Westduitse Bundesliga zuid, heeft trainer Tsjick Cajkovski ontslagen. De training zal voor lopig worden geleid door de spelers Wolfgang Rausch en Sigi Held. Cajkovski was in ja nuari bij Kickers Offenbach ge komen als opvolger van Otto Rehhagel, die door de Duitse voetbalbond was geschorst. De ploeg uit Offenbach is met het ontslag van Cajkovski zijn derde leidinggevende figuur in een maand kwijtgeraakt. Voor zitter Hans-Leo Böhm en ma nager Willy Konrad namen in de laatste vier weken zelf ont- Sigi Held.mede-trainer. Joegoslaaf Slobodan Cendic zonder trainer zat, heeft Man fred Krafft als opvolger aange trokken. LEIDEN - De definitieve datum voor de Leidse proloog vdn de Tour de France 1978 is vastgesteld. De renners zullen in dat jaar op donderdag 29 juni dwars door de Sleutelstad rijden. Over een parcours, waaraan morgen de goedkeuring moet worden gehecht. Twee route-deskundigen van de Tour-organisatie komen woens dag naar Leiden om het traject aan een onderzoek te onderwer pen. Voorlopig is dat als volgt uitgestippeld: Groenoordhal - Wil lem de Zwijgerlaan - Oegstgeesterweg - linksaf het Schuttersveld op - langs Molen de Valk - de Beestenmarkt op - langs het water van de Nieuwe Beestenmarkt - over de Blauwpoortsbru^- Prin- sessekade - Kort Rapenburg - Breestraat - Hogewoerd - Water- steeg - Hooigracht - Haarlemmerstraat - Mare - Kaarlemmertrek- v; art en terug naar de Groenoordhal. Donner: handig winst.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11