FEYENOORD: LAATSTE WOORD Geels: rentree Suurbier was dè 'oppepper' Scorebord Topscorers 5 Grote vorm is terug bij winnende Rotterdammers 'Ketting reactie' in Meer MAANDAG 25 OKTOBER 1976 SPORT MW 11 8 2 1 18 26- 7 Vitesse 10 7 2 1 16 31- 9 Volendam 11 6 3 2 15 15-12 PEC/Zw. 10 4 5 1 13 15- 6 Fort./SC 11 5 3 3 13 19-13 WageningeniO 4 4 2 12 16-13 Willem n 10 5 2 3 12 18-15 Groningen 10 4 4 2 12 10- 8 Veendam 10 4 3 3 11 17-15 Hee ren veen 10 5 1 4 11 8- 9 Den Bosch li 3 5 3 11 20-16 Vlaardingen 11 3 4 4 10 15-17 Excelsior 11 2 5 4 9 13-17 Amersfoort io 4 0 6 8 9-'8 Dordrecht 10 2 2 6 6 8-14 SW 10 2 2 6 6 7-15 Cambuur 10 2 2 6 6 7-17 Helmond 111 1 3 7 5 6-19 Heracles 11 1 2 8 4 7-27 1. Ruud Geels (Ajax11 2. Kees Kist (AZ'67) en Nico Jansen (Feyenoord)10 4. Willy van der Kuylen (PSV)8 KlachtTwente: "Beek is een thuisfluiter" BREDA - Voorzitter Masman van FC Twente verklaarde na afloop van het duel NAC-FC Twente (3-1), dat hij bij de KNVB een klacht zal indienen over de leiding van scheids rechter Beek. Masman wil in zijn klacht ook het duel FC Utrecht-PSV, waarbij Beek nogal in opspraak kwam, be trekken. Masman: "Die man is een echte thuisfluiter. Het wordt tijd dat er eens een eind komt aan dergelijke praktij ken". EREDIVISIE FC VW-Eindhoven 0-0 NAC-FC Twente 3-1 Ajax-FC Utrecht 7-0 Spart a-Telstar 3-1 FC Den Haag-G A Eagles 8-2 PSV-Feyenoord 2-3 Haarlem-FC Amsterdam 3-1 AZ'67-Roda JC 2-1 De Graafschap-NEC 3-0 Feyenoord 11 9 1 1 19 33- 9 Ajax 11 9 0 2 18 22- 9 Roda/JC 11 7 3 1 17 19- 5 Haarlem 11 6 2 3 14 16-13 AZ'67 11 5 3 3 13 25-15 Sparta 11 5 3 3 13 17-15 PSV 11 5 2 4 12 25-15 NAC 11 5 2 4 12 18-19 Utrecht 11 5 2 4 12 14-20 G/A/Eagles 11 3 4 4 10 14-24 Den Haag 11 3 3 5 9 18-17 Eindhoven 11 2 5 4 9 12-18 FC/WV 11 3 3 5 9 10-17 NEC 11 2 3 6 7 19-20 GraafschaDll 3 1 7 7 11-21 Telstar 11 2 2 7 6 13-25 Amsterdam 11 14 6 R 15-28 Twente 11 1 3 7 8-19 EERSTE DIVISIE Vlaardingen-Willem II 1-3 Cambuur-Volendam 0-1 SW-Amersfoort 1-0 MW-Heeren veen 5-0 Heracles-Groningen 0-1 PEC Zwolle-Fortuna 2-0 Vitesse-Den Bosch 5-3 Excelsior-Helmond Sp 6-0 DordrechUWageningen 2-2 EINDHOVEN - Zelden heeft de laatste jaren het ..hand in hand kameraden" zó overtuigend door een stadion geschald als gisteren, na de prachtige triomf op PSV, door het Philips Sportpark. Want het uitbundige Rotterdamse legioen besefte het: Feyenoord is er weer, heeft na een kwakkelende start eindelijk de grote vorm te pakken. Het taktische PSV-plannetje, Ed- ström niet in de spits, had Boskov verwacht. Edström is nog niet he lemaal de oude, kan er nog niet echt ingaan. Normaal sta ik op hem, maar nu hebben we hem ge woon laten lopen. Althans, degene die het dichts bij hem liep, zou hem afdekken. PSV wilde daar naast mij natuurlijk uit het cen trum lokken om zodoende één tegen éen duels tussen Van de Korput en Van der Kerkhof uit te lokken. Daar zijn we niet inge trapt al zorgden een paar foutjes ervoor, dat dit een enkele keer toch gebeurde. Toen móést Michel René van de Kerkhof wel beet pakken. Maar aan die strafschop kon hij echt niets doen. Hij tikte per ongeluk de enkels van Postma aan. Voor het overige draaide het erg goed bij ons, want echte kan sen heeft PSV toch niet gehad. Het was gek, eerst dachten we, dat we er al waren met die 2-1, want alles liep gesmeerd. Daarna maakten zij gelijk en namen wij genoegen met een alleszins redelijk gelijk spel. Om uiteindelijk toch nog met de volle buit van het veld te gaan. Het was me het middagje wel WIM RIJSBERGEN Nico Jansen is los van zijn bewaker Krijgh (l.). Wat dat betekent onder vond Jan van Beveren: 1-2. Door Rob Vente Inderdaad, het was klasse wat Feyenoord gisteren in het kolkende PSV-stadion liet zien. Zelfs twee strafschoppen tégen - beide ver oorzaakt door Van der Korput, beide terecht toegekend en beide hard verzilverd door Edström - hielden het mentaal ijzersterke Feyenoord niet van de volle buit af. Toen het electronisch scorebord uitschitterde dat er in de tweede helft 44 minuten en 53 seconden waren afgewerkt, sloeg Theo de Jong definitief toe. De blonde mid denvelder, die in de eerste twee Rotterdamse treffers eveneens een groot aandeel had, punterde toen de overwinningspremie in de por temonnee van de Boskov-elf. Ver diend. Zeer zeker. Een stralende Vujadin Boskov na de 3-2 victorie: „In ons elftal zit een mooie toekomst. En wat voor dit Feyenoord ook erg positief is: van daag zijn we een concurrent voor de titel kwijtgeraakt. Want dat PSV de zeven punten, die het nu op ons is achtergeraakt, nog kan inlopen, nee, dat wil er bij mij niet in". De Joegoslavische trainer over het verrukkelijke spektakelstuk dat in Eindhoven was opgevoerd: „We hebben het verdiend gewonnen. We waren immers meer in balbezit en creëerden meer kansen dan PSV". Daar stonden we zelf toch wel even van te kijken, 2-3 bij PSV. Niet dat we van een nederlaag of een gelijkspel uitgegaan waren - Van der Kuylen, hun sterke man van dit moment deed niet mee dus we gaven onszelf een goede kans - maar toen zij vlak voor tijd op 2-2 waren gekomen wees toch alles op een gelqkspel. Zij waren tevre den, wij ook. Trapt die Theo de Jong er een fractie voor het laatste fluitsignaal nog eentje in. Er hoefde niet eens meer afgetrapt te worden. Dat meevallertje staken we natuurlijk dankbaar in onze zak. Een verdiende overwinning dacht ik toch wel. Voolal in de tweede helft speelden wij de bal knap rond. Hadden wij dertig van de vijfenveertig minuten balbezit. Een duidelijke aanwijzing weer, dat Feyenoord op de weg terug is. Voor de nederlaag kan PSV-trainer Kees Rijvers één reèel excuus aan voeren: hij moest het stellen zonder schutter Willy van der Kuylen, die voor de tweekamp de strijd tegen een dijbeen-blessure verloor. Kees Rijvers: „Was Van der Kuylen er bij geweest, dan had ik bovendien René van de Kerkhof op links kun nen zetten. Tegen Dick Schneider dus. Vorig seizoen sprintte René immers Schneider er uit. Maar nu kon ik deze tactische zet niet uitha len. Ik moest namelijk voor Van der Kuylen wel Dahlqvist nemen, maar die kan helaas alleen op links spe len. Dus René dit maal gewoon op de rechtervleugel. Jammer". Toen Razende René na negen mi nuten overigens eens een keertje naar links afdwaalde, was het me teen raak ook al kon Dick Schnei der, die tussen haakjes uitstekend draaide, daar totaal niets aan doen. Martien Vreijssen verspeelde de bal aan Ralf Edström, die meteen René van de Kerkhof lanceerde. De broer van Willy draafde het strafschopgebied binnen. Michel van der Korput legde hem daarop neer. Arbiter Weerink had geen an dere keus. Penalty. Vanaf elf meter joeg Edström daarop de bal hard in het nylon: 1-0. Middenveld Het zelfbewuste Feyenoord raakte van de tegenslag niet van de kook. Integendeel. Dankzij goed werk van Willy Kreuz, Wim Jansen en Theo de Jong veroverde de Boskov-brigade het middenveld en ondernam vanaf dat zo belangrijke grondgebied acties in de richting van Jan van Beveren. Kees Rijvers: „Dat we het op het middenveld moeilijk hadden, kwam vooral door Willy van de Kerkhof. Die was ziek. Hij kon geen lucht krijgen en daardoor niet wer ken. Hij wilde er zelfs uit. Maar in de rust heeft de dokter hem opge lapt En wel zó goed dat hij in de tweede helft weer als vanouds was. Toen patiënt W.v.d.K. in de'theep- auze werd behandeld, was PSV overigens zijn voorsprong al weer een tijdje kwijt. Want in de 27ste minuut was Feyenoord langszij ge komen. Een door Harry Vos (zeer sterk) genomen vrije trap werd toen door Theo de Jong doorgekopt naar Willy Kreuz. De Oostenrijker ko gelde daarna magnifiek raak: 1-1. In het tweede bedrijf kregen René van de Kerkhof - na een van de schoonheidsfoutjes van Van der Korput - en Nico Jansen mogelijk heden op een treffer, maar beiden bereikten hun doel niet. Daardoor bleef het 1-1. Tot de 31ste minuut. Toen sloeg Feyenoord via een magnifieke counter weer toe. Theo de Jong was ook van dit doelpunt de grondlegger. Hij lanceerde Mar tien Vreijssen, die een uitstekende voorzet losliet. Met een prima kop bal promoveerde nuttige Nico Jan sen daarop de voorzet tot doelpunt. Nico Jansen, later „Zag je dat ik na die goal even m'n hand opstak naar het Eindhovense publiek? Zo in de trant van: hebben jullie 't gezien? Ze hadden namelijk „moordenaar" naar me geroepen. Nou, dit was m'n wraak. Mooi hè". Het laatste kwartier. Feyenoord was oppermachtig, Kees Rijvers wisselde nerveus twee spelers: Deacy voor Dahlqvist en Francois voor de falend? Lubse. Het zette geen zoden aan de dijk. Maar toen ineens, als een donderslag bij hel dere hemel, wéér een strafschop voor PSV. Van de Korput raakte de hiel van Deacy, die daarop een bui klanding in het gras maakte. Via de vuist van Treytel schoot Ed ström opnieuw vanaf elf meter raak: 2-2, zes minuten voor tijd. Maar wie had er weer het laatste woord? Feyenoord! In de allerlaat ste minuut maakte Van Deinsen zich op rechts vrij en bereikte Kreuz, die de bal naar De Jong doorschoof. Die zorgde toen met een „j?ore punter" - zoals hij het zelf later uitdrukte - voor een eerlijke eindstand: 3-2 voor Feyenoord. Alleen één man vond de Rotter damse zege niet verdiend. En dat was natuurlijk Kees Rijvers. „Een gelijkspel was de juiste uitslag", meesmuilde hij. De druiven waren Daar gaat hij dan: Theo de Jongs gouden treffer. Tussen drie PSV-ers in scoort De Jong 2-3 AMSTERDAM - De rentree van Willem Suurbier had niet glorieu zer kunnen zijn. Weliswaar had de 31 -jarige rechter vleugelverdediger geen aandeel in eén van de zeven doelpunten, die Ajax de* monster zege van 7-0 op FC Utrecht bezorg den, maar hij speelde en gave partij in de Amsterdamse defensie. Ruud geels was met vijf treffers de held van de dag. Ajax vond in de beginfase geen openingen in de Utrechtse verde diging. Dat veravderde toen na een kwartier Joop van Maurik blun derde. Hans Erkens, die een glans- 1 rol vervulde, zette voor en Geels kopte ongehinderd in (1-0). Binnen zeven minuten voerde Geels de stand op tot 3-0. Eerst gleed hij een voorzet van Erkens in het doel en even daarna ronde hij een voorzet van Hulshoff, alweer koppend, j doeltreffend af. 1Geels bereidde ook de vierde tref fer voor. Hij legde de bal na een vloeiende aanval klaar voor Er kens, die meteen uithaalde (4-0). Vlak daarop leek Geels toe aan zijn vierde doelpunt, maar de bal be- landde op de lat. Utrecht-trainer Han Berger vond het toen welletjes. Hij verving Streuer, de directe tegenstander van Erkens, door Wiltschut. Ivic had aan de andere kant Notten, die met een spierblessure aan de wed strijd was begonnen, gewisseld voor Zuidema. De onrust van het Utrecht-publiek achter het doel van Istatov kwam tot uitbarsting toen Van Ettekoven een onschuldige overtreding van de pas in het veld gekomen Wil schut tegen Arnesen met een pe nalty bestrafte. Er moest een telefoontje vanaf het ziekbed van Ajax-voorzitter Van Praag aan te pas komen om de twee ploegen weer in h et veld te krijgen. Geels benutte de strafschop koel- bledig (5-0). De tweede helft was niet meer dan een formaliteit. Utrecht was in deze fase van de strijd nauwelijks min der dan Ajax, schiep zich vele kan sen maar kon Schrijvers niet passe- Tscheu la Ling, in de tweede helft Ruud Geels juicht na zijn Zo veelste wat minder overtuigend dan voor de rust, bediende tien minuten na rust de vrijstaande Geels op maat 6-0. Johnny Dusbaba scoorde met het hoofd de zevende treffer na een werkelijk formidabele aanval, waaraan vrijwel de gehele Ajax- ploeg deelnam. Kort na het zesde doelpunt mocht Simon Tahamata van het eredivi sievoetbal proeven. Hij verving de uitgebluste Arnesen. Met enkele wervelende acties gaf de 20-jange uit Ambon afkomstige Tahamata blijk een nieuwe kans te verdienen. De kleine voetballer werd direct de lieveling van het publiek. Ivic was opgetogen: "Ik ben ten eerste blij dat Suurbier weer terug is. Verder i<= het resultaat goed voor de hele ploeg maar vooral voor Ruud Geels. Tahamata mocht erin om met het grote voetbal kennis te maken, Arnesen moest plaats ma ken omdat hij te vermoeid was. En Ruud Geels: "Het hadden er best meer dan vijf kunnen zijn. Het weer meespelen van Suurbier was natuurlijk een oppepper. Op rechts konden we daardoor tot hetzelfde spelconcept komen als vroeger". AMSTERDAM - Weer waren het de supporters van FC Utrecht, die voor onrust zorg den. Al voor het duel tussen Ajax en Utrecht in De Meer hadden zij het aan de stok met suppoosten. Reservedoelman Heinz Stuy trad hoogstpersoon lijk tegen een met fietskettin- gen (zie foto) bewapende Utrecht-supporters op. De moeilijkheden ontstonden pas goed toen scheidsrechter van Ettekoven, bij een stand van 4-0 in het voordeel van Ajax, een overtreding van Wil schut op Arnesen bestrafte met een penalty. Dat nam het achter het doel van Istatov opgestelde Utrechtse legioen niet. Met stukken hardboard van een re- clamebord en blikjesbekogel- den zij arbiter Van Ettekoven, die weinig anders overbleef de strijd te staken. Van Ettekoven: "Ik heb er niet aan gedacht de wedstrijd voor goed te staken, maar een afkoe- leek me op dat het beste". Van Ette koven had daarop de politie ge vraagd zich in het vak te bege ven - iets, wat overigens pas in de tweede helft gebeurde. De scheidsrechter stelde als voor waarde om verder te spelen dat de gemoederen eerst gekal meerd moesten zijn. Hij zal van de gebeurtenissen rapport uit brengen aan de KNVB. Han Berger, de trainer van Utrecht, had nadat Van Etteko ven de wedstrijd had gestaakt zijn spelers gezegd zich te dou chen en om te kleden. Zijn op zet werd doorkruist door Van Ettekoven, die niets van om kleden wilde weten en alleen orde op zaken door de politie wilde laten stellen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9