Massale hulde voor nieuwe Chinese leider Pessimisme over succes van Rhodesië-conferentie Contact tassen Amerika en Vietnam De Rat 127 zet al z"n klassegenoten op afstand. In prestaties en prijs! Thaise regering houdt zuivering Smeergeld aan leden Amerikaans Congres 9150,- Gemiddeld zo'n1000gulden goedkoper Brand in New York de beste wensen vergezeld van bloemen uw Fleurop-bloemist MAANDAG 25 OKTOBER 1976 BUITENLAND PAGINA 7 PARIJS (Reuter/AFP) - De ambassade van Vietnam ii> Parijs heeft gisteren meege deeld dat Hanoi een Ameri kaans voorstel heeft geaccep teerd voor een "uitwisseling van gezichtspunten" over normalisering van de weder zijdse betrekkingen. Een woordvoerder'zei dat de door de Verenigde Staten voorgestelde besprekingen betrekking zullen hebben op vraagstukken die voor beide landen van belang zijn. Hij deelde echter niet mee wan- 'neer zij beginnen. 'De Verenigde Staten streven al geruime tijd naar overleg met Vietnam over de kwestie van Amerikaanse militairen die sinds de Vietnamese oor log worden vermist. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Henry Kissinger, heeft gisteren be vestigd dat Vietnam is ak koord gegaan met een Ameri kaans voorstel besprekingen te beginnen gericht op een verbetering van de betrekkin gen tussen de twee landen. Kissinger, die zijn commen taar gaf na afloop van een tele visievraaggesprek, wilde geen bijzonderheden geven. PEKING (Reuter/UPI) - Op een bijeenkomst van meer dan een mil joen mensen heeft Hoea Koeo-feng gisteren in Peking zijn openbare debuut gemaakt als de nieuwe lei der van de Chinese communisti sche partij. Hoea, die ook benoemd werd tot hoofd van de militaire commissie en opperbevelhebber van de strijdkrachten is, was ge kleed in militair uniform. Glimlachend, wuivend en met de handen klappend wandelde Hoea, met andere leiders pratend, over het podium vanwaar hij neerzag op het Plein van de Hemelse Vrede, waar een zee van mensen met vlag- pooooeooooeooooc Bistro barbecue "Grillo" Ook voor uw zakenlunch. E. A. Borgerstraat 28A Katwijk aan Zee Tel. 16996. Kissinger waarschuwt Sowjet-Unie NEW YORK (DPA/Reuter/AFP) - In een voorzichtige en indirecte vjrm heeft de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Henry Kissinger, gisteren de Sowjet-Unie gewaarschuwd tegen een militair ingrijpen in Joego-Slavië of mili taire pressie tegen Peking. "Derge lijke Russische acties kunnen ern stige gevolgen hebben", aldus Kis singer. De minister kritiseerde de uit spraak van de Democratische pre sidentskandidaat Jimmy Carter, in het geval van een Russische inter ventie in Joegoslavië geen Ameri kaanse troepen te zullen sturen. Volgens Kissinger was het "onver standig", een land als Joego-Slavië eenvoudig buiten de Amerikaanse verdedigingssfeer te plaatsen. getjes, banieren en borden zwaaide. De burgemeester van Peking Woe Teh, was de belangrijkste woord voerder op de bijeenkomst die an derhalf uur duurde. Hij zei dat ieder binnen en buiten China zich, toen Mao Tse-toeng op 9 september stierf, zorgen maakte over het lot van het land. Die bezorgdheid was niet ongegrond, aldus Woe, die me vrouw Mao en haar radicale aan hangers beschuldigde van pogin gen zich wederrechtelijk meester te maken van staat en partij. Overwinning De burgemeester zei dat de periode na Mao's dood een tijd van ernstige moeilijkheden was en dat "een strijd op leven en dood" gevoerd werd door de communistische par tij. Maar het volk overwon. Woe zei dat voorzitter Mao op 30 april 1976 aan Hoea in zijn eigen handschrift meedeelde: "Met u aan de leiding is mijn geest gerust". De "resolute maatregelen" na Mao's dood "om de anti-partij-kliek te vernietigen" redde de revolutie en redde de partij, zo besloot Woe. Voorts spraken vertegenwoordi gers van de strijdkrachten, de arbeiders- en boerenorganisaties en rode wachten. Allen prezen het "wijze besluit" van het centraal comité van de partij om Hoea tot voorzitter te benoemen en de zui vering van radicale uit te voeren. Volgens het officiële Chinese per sagentschap zei burgemeester Woe nog: "Wij werden geconfronteerd met het werkelijke gevaar dat onze partij revisionistisch zou worden gemaakt en ons land van politieke kleur zou veranderen". "De anti-partijkliek aanbad dingen die buitenlands waren, flikflooide met buitenlanders en onderhield il legale buitenlandse betrekkingen. Zij hield zich bezig met flagrante activiteit van kapitulationisme en nationaal verraad. In deze strijd op leven en dood tussen de twee klas sen, twee wegen en twee lijnen zijn onze partij, het proletariaat en het volk triomferend tevoorschijn ge komen". Sowjet-Unie De Sowjet-Unie en Mongolië heb ben hun bereidwilligheid tot een normalisering van hun betrekkin gen met Peking bevestigd, aldus Gewonden bij demonstratie in N.-Ierland LONDEN (DPA, AFP) - By botsin gen tussen voor vrede demonstre rende vrouwen en leden van de po litieke vleugel van het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) zijn zaterdag in de Noordierse hoofdstad Belfast zestien mensen, van wie 12 vrouwen gewond. De aan deze laatste betoging deelne mende personen gooiden stenen en flessen naar de vrouwen. Ook één van de oprichters van de beweging "vrouwen voor de vre de", Betty Williams, raakte ge wond. Ondanks de ongeregeldheden was de vredesmars ook ditmaal weer een succes. Twaalfduizend mensen betoogden voor vrede in Ulster terwijl het aantal deelnemers aan de tegenbetoging op 3.000 werd ge- sdhat Bij Crossmaglen, enkele kilome ters van de grens met Ierland wer den zaterdagavond vijf Britse sol daten gewond toen hun patrouille- voertuig met een machinepistool werd beschoten. In het centrum van Londonderry veroorzaakte een bomaanslag op een chemische fabriek een enorme brand. Er vielen geen slachtoffers. Als 2-deurs v a. Imp. Leonard Lang, Daniël Goedkoopstraat, Industriegebied/ Amstel, Amsterdam. Tel. (020) 924888. Prijzen af Bom, inkl. BTW. WASHINGTON (DPA) - De "Was hington Post" heeft gisteren ge meld dat eerdere geruchten over het aannemen van geschenken en geld van Zuid-Korea door leden en functionarissen van het Ameri kaanse Congres in het verleden nu door kringen van de geheime dienst en onderzoekingsautoritei ten zijn bevestigd. Volgens de "Washington Post" zouden minstens twintig huidige en vroegere leden van het congres bij het schandaal zijn betrokken. De Zuidkoreaanse regering had met genoemde gelden geprobeerd afgevaardigden bij belangrijke de batten over Korea ten gunste van het regime van president Park- Tsjoeng-hee te beïnvloeden. Een persoonlijke zaakgelastigde van de Koreaanse president, een in Was hington wonende Koreaanse za kenman, had volgens het blad jaar lijks tot een miljoen dollar aan geld en geschenken gegeven ten be hoeve van de verkiezingsfondsen van congresleden. De "Washington Post" noemt in dit verband vier politici met name. Eén van hen is de huidige gouverneur van Louisiana, Edwin Edwards. De "Washington Post" noemde verder de (voormalige) congresleden Gal lagher, Hanna en Broomfleld. De affaire speelde in de jaren ze ventig. Het ministerie van Justitie stelt momenteel een onderzoek in. GENEVE - Het ziet er niet naar uit dat de Geneefse conferentie over Rhodesië, die donderdag begint, voorspoedig zal verlopen. De Britse voorzitter Ivor Richard en de Rho- desische premier Ian Smith heb ben elkaar tot nu toe twee maal ontmoet bij de voorbereidende be sprekingen. Beiden zyn het erover eens dat er nauwelijks vooruitgang ic geboekt. „Er is wel uitzicht op een akkoord, maar er zal hard onderhandeld moeten worden", aldus Richard. „Er liggen grote problemen in het verschiet", was het pessimistische commentaar van Ian Smith. Bij zijn ontmoetingen met Smith heeft Richard het Rhodesische staatshoofd ervan proberen te over tuigen dat er over Kissingers Rhodesië-plan valt te onderhande len. Smith beschouwt Kissingers voorstellen echter als een eenheid, die aanvaard of verworpen kan worden. ADVERTENTIE Kijk. Vergelijk. Wij dagen u uit om een klassegenoot van de Fiat 127 te vinden, die ook maar in de büürt komt van zijn lage prijs! Her is echter waarschijnlijk dat Smith in zijn gesprekken met de voorzitter in Genève wat minder onbuigzaam is geweest. Anders valt Richards uitspraak „Er is kans op een akkoord" niet te verklaren. De moeilijkheden beginnen pas goed als de leiders van de nationa listen in Genève bij elkaar zijn. Niet alleen brengen ze harde voorwaar den mee, maar ook hun onderlinge rivaliteit. Ivor Richard gaat zo snel mogelijk de afzonderlijke zwarte leiders inlichten over zijn gesprek ken met Smith. Twee zwarte bewegingen zyn het in ieder geval eens: de Zanu van Ro bert Moegabe en de Zapu van Jos hua Nkomo. Beide leiders hebben een patriottisch front gevormd. Ze zullen zeker de Zanu-afsplitsing van dominee Sithole in het nauw proberen te brengen. Terwijl de Af rikaanse Nationale Raad (ANC) van bisschop Moezorewa weer andere eisen heeft dan de drie „concurre rende" bewegingen. De nationalis tische vertegenwoordiging in Ge nève valt dus in drie fracties uiteen die hun ruzies gedeeltelijk in hel openbaar zullen uitvechten. Observer-dienst Zes doden door dronkemansrit BRUSSEL (DPA) - Een dronken automobilist heeft tijdens het wee keinde in Sint Kwintenshalennik, 10 km ten westen van Brussel, de dood van, zes mensen veroorzaakt na te zijn ingereden op een groep nieuwsgierigen die samengedron gen waren na een ander ongeluk. Drie mensen waren op slag dood. Van de 16 gewonden zijn drie later overleden. De automobilist, die ondanks waarschuwingssignalen van de po litie niet zijn snelheid minderde, botste eerst tegen een ziekenauto, reed vervolgens in op de vele nieuwsgierigen, raakte een brand weerauto en kwam toen tot stil stand na frontaal tegen een gepar keerde personenauto te zijn ge botst. Hij kon onmiddellijk worden gearresteerd. BANGKOK (Reuter) - De nieuwe, door het leger gesteunde regering van Thailand heeft gisteren een Zuivering onder hoge regerings ambtenaren aangekondigd. Onder de hoofden die vallen is dat van de man die mede-verantwoordelijk was voor de onderhandelingen over sluiting van de Amerikaanse militaire bases in Thailand. Behalve onderminister van Buiten landse Zaken en voormalig ambas sadeur in Washington en by de Verenigde Naties Anand Paryara- choen, zijn ook van hun functie ontheven de directeur-generaal voor politieke zaken van het minis terie van Buitenlandse Zaken en zijn voormalige plaatsvervanger Kosol Sindshavanoen en Tsjaval Tsjavanit. Er is geen reden voor de ontslagen gegeven, maar het is bekend dat vooral op het ministerie van Bui tenlandse Zaken hoge ambtenaren zaten met wie het leger niet kon op schieten. Vier leden van de socialistische partij van Thailand, die op grond van de staat van beleg is verboden, hebben in een clandestiene radio uitzending gezegd dat zy zich ver bonden hebben met de eveneens verboden communistische partij. De vier politici verklaarden ook van plan te zijn geweld te gebrui ken tegen het door rechtse militai ren gesteunde bewind in Bangkok nu het parlementaire stelsel door de regering is afgeschaft. "Aangezien de vijand van het volk als eerste zijn toevlucht heeft ge nomen tot het gebruik van geweld om het volk te onderdrukken en te vervolgen heeft het volk het recht met geweld te reageren", zei in de radiouitzending Tsjaisaeng Soek- sai, voormalig parlementslid en plaatsvervangend leider van de so cialistische partij. Hij'legde zyn verklaring af voor de Stem van het Volk van Thailand, een clandes tiene zender van de communisti sche partij. NE~W YORK - Brandweerlieden tillen een kist met het stoffelijk overschot van een van de slach toffers van een brand in een club in New York uit het raam. Zeker 25 mensen kwamen bij de brand om het leven. Zestien mensen werden met ernstige brand wonden in een ziekenhuis opge nomen. De brandweer vermoedt dat de brand is aangestoken. Ooggetuigen vertelden dat een man iets naar de ingang van de club gooide. Daarop vatten de ingang en de trap onmiddellijk vlam. Verboden mis BONN (AP) - De Franse aartsbis schop Lefebvre geeft het niet op. Ondanks het feit dat het Vaticaan hem het uitoefenen van priester lijke functies heeft verboden gaat deze opstandige traditionalist hardnekkig voort met het celebre ren van missen. Gisteren trad hy voor het eerst op in de Bondsrepu bliek. Tienduizend mensen uit alle delen van West-Duitsland en om ringende landen kwamen met bus sen en auto's naar Friedrichshafen gereisd. Daar leidde Lefebvre een mis vol gens de oude rite, die sinds voorjaar 1976 door Rome officieel is afge schaft. Ruim tweeduizend Thailandse sol daten en politiemannen zetten in tussen hun offensief tegen bolwer ken van communistische guerrille- ros in het zuiden van het land voort Het offensief begon vrijdag en het zou al veel guerrilleros het leven hebben gekost. De troepen worden gesteund door helikopters met boordgeschut en door mortieren. ADVERTENTIE weet eralies van! De landeli|ke V.V.V.-geschenkbonnen zijn bij alle Fleurop-bloemisten inwisselbaar voor een fleurige surprise, j Een miljoen Chinezen hebben gisteren hulde gebracht aan de nieuwe Chinese leider Hoea Koeo-feng. gisteren een Russisch-Mongools communiqué aan het eind van een bezoek aan de Sowjet-Unie van Joemsjagiin Tsedenbal, Mongoliës staats- en partijleider. Dit heeft het Russische persbureau Tass mee gedeeld. De twee landen, zo geeft het com muniqué aan, hebben tijdens hun gesprekken onderstreept zich uit te spreken "voor het herstel van de samenwerking met China, op een voet van gelijkheid en volgens de beginselen van goed nabuur schap". Tsedenbal heeft in de Sowjet-Unie gesproken met partijleider Leonid Brezynjew, premier Alexei Kosigin en president Nikolai Podgomi.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7