Twee vragen jOokV erboom akkoord met Stevenshof- resolutie Déehet. Kermis terug in binnenstad: dan ook meer politie Lezers schrijven Mevrouw stel dat u er en meneer Opnamen "Soldaat van Oranje" nu in Leiden Denk aan al die risiko's. Ijsbaan trok al 5.500 bezoekers Intrede van ds. Meijers in Marekerk BIOSCOPEN GROTE PROTEST BIJEENKOMST 4 p<i te LEIDEN - De resolutie die de leden van PvdA, b'PPR en D'66 vrijdagnacht hebben aangenomen over de bebouwing van de Stevenshof is voor wethouder Verboom (Volkshuisvesting) „op zich 25niet onaanvaardbaar". tt resolutie, waann slaat dat plannen W3k J8 av,° aan" voor woningbouw in de Stevenshof van tevoren niet VOOr januari 1979 mogen wor- P rtijg overlegd over de den ingediend. Verder worden vele voorwaarden opgesomd waaraan de plannen zouden 'moeten vol- doen, en op welke wijze ze tot stand moeten komen. De bedoeling is dat het uitwerken van plannen voor de ten gaat van aan(*acht voor de binnenstad. Verboom, die altijd fel voorstander was van onmiddellijke bebouwing |l|S»i van de Stevenshof, vindt dat de re- -atril so^utie nog voldoende ruimte laat, maar plaatst daarbij twee voor- I moeten.c*e Pr°6ressieve partijen Hjj^& """mL |^i| te stellen Verder ziet Verboom een tegenstrijdigheid dat enerzijds de |HF| 'IffPyj aandacht geconcentreerd moet anderzijds voor het maken van plannen voor de Stevenshof geen ||p projectontwikkelaars ingescha keld mogen worden. ,,Als de amb- 'W&t a tenaren zich moeten concentreren jSw W. - op de binnenstad dan heb je ex- L.:._ 1%, teme mensen nodig voor de Ste venshof'. Wethouder Verboom zal nog met zijn collega Waal (stadsontwikke- r ling) overleg plegen over de te vol gen werkwijze. Wethouder Verboom als woningbouw niet i komt LEIDEN - Vanaf morgen tot en met zaterdag 30 oktober zullen er in de omgeving van het Rapenburg opnamen worden gemaakt voor de film "Soldaat van Oranje" In verband daarmee moeten enkele gedeelten van het Rapenburg op wisselende tijden worden afgesloten. Het betreft hier de westzijde van het Rapenburg vanaf de Academie tot aan de Kaiserstraat met inbegrip van de Nonnensteeg en de Kolfmakersteeg. Verder wordt de Kaiserstraat tot aan de Witte Singel op bepaalde momenten afgezet, terwijl ook aan de oostzijde van het Rapenburg tussen Houtstraat en de Vliet enige tijd zal worden vrijgemaakt. Tenslotte zal ook de Kloksteeg worden afgezet. De maatregelen houden tevens in, dat auto's gedurende een gedeelte van bovengenoemde periode moeten zijn verwijderd. Bewoners en bezoekers zullen tijdelijk een andere parkeerplaats moeten zoeken. De bewoners van het betrokken gebied zijn inmiddels per brief van deze maatregelen op de hoogte gesteld. Het door gaande verkeer zal tijdens de opnamen worden omgeleid. Als er niet gefilmd wordt zal het verkeer zo veel mogelijk worden doorgelaten. ADVERTENTIE niet meer zou zijn, is de verzorging van de kinderen dan verzekerd? groter geworden, uw inkomen een stuk hoger is uw levensverzekering nog wel op peil? Een map vol duidelijke informatie ligt voor u klaar bij uw verzekeringsadviseur. Of schrijf Bureau Voorlichting Levensver zekering, Antwoordnummer 89, Den Haag. LEIDEN - De nieuwe Ton MenkenIJsbaan aan de Von dellaan is al in het eerste wee keinde een grote trekpleister gebleken voor de schaatsen- thousiasten. Zaterdagmiddag half twee konden de eerste schaatsers de ijzers onderbin den. Bij de ingang had zich al ver voor het tijdstip een flinke rij gevormd. In totaal zijn er volgens Ton Meuken zaterdag en zondag zo'n 5.500 bezoekers geweest. Zaterdag waren dat er 2200 en zondag 3000 d 3500. Ton Menken: "We hebben de drukte goed kunnen verwer ken"Zoals bekend wordt dé Leidse ijsbaan vrijdag aan staande officieel geopend door burgemeester Vis. Foto boven: kinderen verdringen zich voor de kassa. Foto onder: de eerste schaatsers. LEIDEN - De ruilclub Konings- kerk, die haar naam nog draagt vanwege haar oude adres (de Ko- ningskerk aan de Willem de Zwij gerlaan), hield, in samenwerking met de Leidse Postzegelvreinden op zaterdag jl. een grote ruilbeurs (foto rechts). De ruilclub, veertien jaar geleden begonnen met jeugdwerk, die tegenwoordig in Rehoboth huist houdt tweemaal per jaar zo'n beurs. Er worden onder meer munten, si garenbandjes, ansichtkaarten en kleine beeldjes geruild en verkocht. Er hangt een gezellige marktsfeer. Naast deze "ruil en verkoop van al les" van de ruilclub Koningskerk, houden de Leidse Postzegelvrien den zich bezig met het verstrekken van informatie, verkoop van cata logi en andere benodigdheden (al bums, vergrootglas, pincetten, etc.), voor de postzegelverzamelaarDeze postzegelvereniging houdt evenals de ruilclub, ruil-kontaktavonden. Op deze avonden kan iedereen zon der enige verplichting binnenstap pen en een kijkje komen nemen. De volgende grote ruilbeurs wordt op 26 maart 1977 gehouden. Weer in het St. Antoniusclubhuis. Caféhouder Vischer: LEIDEN - Gebroken spiegelruiten, vernield glaswerk, een mishandelde kastelein, een mishandelde kasteleinsvrouw, een beschadigde gevel, een gasfles door een auto, een vechtpartij, waarbij een groot deel van de inventaris van een café verloren is gegaan. Kortom: de kermis en het hele feestgebeuren was terug in de binnenstad. Bovenstaande balans is voornamelijk opgemaakt op 2 en 3 oktober. Op 4 oktober (dit maal de grote feestdag) werd, voor zover be kend, op de reeks gewelddadigheden geen toevoegingen meer gemaakt. Als caféhouders heb je het dan wel weer gezien en gooi je je etablis sement op dergelijke "feestelijke dagen" dicht. Zo denk je dan als klant. Maar zo denkt niet de café houder, althans niet W. F. Vi scher, die een kro^g drijft op de Nieuwe Beestenmarkt en verder voorzitter is van de afdeling Lei den van Horeca Nederland. Hij viel zelf, zoals hij het zegt dit jaar "op gebied van pech in de hoofd prijzen". "Vooral zaterdagavond. Tot een uur of twaalf was het hoogmis, waarin niets voorviel. Na twaal ven stond alles rood, rood, rood van alarm. Als de kraampjes dicht zijn, komt er een bepaalde sfeer, de lichten op straat gaan uit, er is dan niets meer. Dat schijnt ook stimulerend te wer ken voor bepaalde lui om zich te gaan uitleven". "Er is altijd een groepering doel bewust uit op rotzooi. Als ze dan gesterkt worden door de weten schap dat er geen politie in de buurt is, dan wordt de kans op agressie groter". Vischer erkent de problemen, waarin de politie die zaterdagavond kwam te ver keren, omdat er ook elders in de stad (Cruquiuslaan) vechtpar tijen ontstonden. "Maar de taptoe was dit jaar op za terdag. Dat is al een uitgaansa vond, dat betekende in dit geval een dubbele belasting. Dat is zo wel de zijde van de politie als door ons onderschat. Met je vaste klanten of bekenden heb je dan nooit narigheid. Het zijn juist groepen van onbekenden uit de omgeving, die moielijkheden veroorzaken". Vischer erkent ook dat de politie, na alarmering steeds snel ter plaatse was. Maar hij pleit ervoor om ten tijde van kermisavonden een constante politie-patrouille te hebben op de Nieuwe Beestenmarkt e.o. Wat deze caféhouder betreft, komt de kermis volgend jaar terug in het centrum. De stijging van zijn omzet (niets menselijks is ook de horecahouder vreemd) met zo'n dertig procent zal daar ook mee te maken hebben: "Je zit vol en blijft de hele dag vol zitten". Maar vooral ook de gezelligheid. Be woners van de Nieuwe Beesten markt zul je niet gauw horen kla gen over geluidsoverlast. Ze zijn er jarenlang de veemarkt in de vroege uren gewend geweest. Vi scher zal zijn café openhouden. "Er zijn al veel café's op 3 oktober dicht. Dat is natuurlijk idioot". LEIDEN - In een goed bezette Ma rekerk, waar hij 's morgens door zijn vriend dr. W. Balke uit Den Ham was bevestigd, heeft ds. S. Meijers gisteravond zijn intrede gedaan in de hervormde gemeente, waar hij ds. G. C. Post is opgevolgd. De tekst voor zijn intree-preek was Openbaring 3 vers 8: "Zie, Ik heb een geopende deur voor uw aange zicht gegeven en niemand kan die sluiten". Het thema van de preek was: "Een geopende deur". Ds. Meijers liet daarin uitkomen, dat God ervoor zorgt, dat Zijn werk zijn loon in deze wereld behoudt. Geloven is: open ogen hebben, die door de dingen heenkijken. Chris tus is het leven. Door Hem alleen gaat het welbehagen door. Daar is geen alternatief bij. "Mijn opdracht is", aldus ds. Meijers, "u te zeggen dat de deur open is. Laten wij zien op Hem die in de ruimte stelt en ruimte maakt op de weg". LEIDEN - Dr. L. Meinsma, bekend tegenstander van het roken, heeft de Leidse gemeenteraad voor de tweede maal dit jaar schriftelijk verzocht een rookverbod in te stel len voor alle schoolgebouwen, werkruimten van ambtenaren en alle raads- en commissievergade ringen". Zij brief wordt vanavond in de raadsvergadering ter kennis gebracht van de gemeenteraad. Dr. Meinsma, die op zijn eerste brief aan de raad nog geen ant woord heeft gekregen, motiveert zijn verzoek met name door te wij zen op het ontbreken bij volwasse nen van hét plichtgevoel om te voorkomen dat ook jongeren gaan roken. In dat kader wijst hij op de grote bezwaren van het roken door docenten in leslokalen. Als elke provincieplaats heeft Lei den een uiterst middelmatig bio scooprepertoire. En wat de zeld zame goede films betreft: uitge zonderd wanneer ze in het in het land tegelijk worden uitgebracht worden Max Havelaar) lopen de Leidse cinema's maanden of zelfs jaren achter bij de grote steden. Filmliefhebbers weten dat al lang en bezoeken premières in Den Haag of Amsterdam. Er schijnt niets aan te doen te zijn: de biosco pen zijn nu eenmaal onderdeel van de filmconcerns die het voor het zeggen hebben. wat wij echter niet begrijpen is waarom de kwaliteit van de film vertoningen in de Leidse biosco pen meestal zo beroerd is. On scherpe beelden, willekeurige af snijdingen, veel te hard geluid, het weglaten van de aftiteling: dat alles is de laatste jaren doodgewoon ge worden. Anders dan bij het reper toire zijn deze nalatigheden niet te wijten aan overmacht, maar aan laksheid van bioscoopexploitanten en -technici. Bijzonder bar maakt de bioscoop Luxor het bij de vertoning van wat toch een hoogte punt in de moderne filmkunst is: Stanley Kubrick's Barry Lyndon. De subtiele klassieke achtergrond staat te hard aan. De regisseur heeft de film in twee evenwichtige stuk ken verdeeld, maar Luxor plaatst de pauze midden in een hoogtepunt van de film, vijf minuten voor de afloop van het eerste deel. Elke bio scoopexploitant met een beetje liefde voor het vak zou passende pauzemuziek hebben uitgezocht: In Luxor wordt Schubert zonder overgang om zeep gebracht door (slechte) Amerikaanse jazz. Van de TEGEN DE MILIEUBELASTING Plaats: Bovenzaal 't Parlement, Nieuwe Rijn 52. Tijd: dinsdag 26 oktober 's avonds 8 uur. Spreker: Remy Poppe, voorzitter van het MILIEU AKTIECENTRUM NEDERLAND (Tel. 071-144600) aftiteling (rolverdeling en opgaven van de muziek) krijgt het publiek alleen de eerste namen te zien, door het al gesloten voorgordijn heen. W. Hogendoorn, L. L. Van Maris, Boshuizerkade 13, LEIDEN. OOOQgGOOOOOOOOOeXMeOflOQOQOOOOOOOieX»OOOOQOOQOÖftOO& Zakennieuws LEIDEN - De slijterij-wijnhandel Montilla aan het Diamantplein in de Mors heeft een verbouwing ach ter de rug. Ter gelegenheid van deze verbouwing wordt er op woensdag 27 oktober van 7 tot 9 uur een receptie gehouden. De winkel van de luxe brood- en banketbakkerij "De Sleutels" aan de Lange Mare 96 is ingrijpend ge moderniseerd. Op donderdag 28 oktober wordt van 20 tot 21 uur een receptie gehouden om dit feit te Ook het modehuis Sloos aan de Stille Rijn 11 is verbouwd. Vrijdag 29 oktober wordt er receptie ge houden van 5 tot 7 uur. Hoogste punt van gebouwtje LEIDEN - Het gebouwtje, dat de stichting voor buurt- en clubhuis werk "De Zijlwijk" van de Alge mene Bank Nederland heeft gekre gen, en dat door vrijwilligers aan de Zwartemeerlaan wordt omge bouwd, begint al aardig vorm te krijgen. Afgelopen zaterdag werd het hoogste punt bereikt, zodat de harde werkers werden beloond met het traditionele "pannebier".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3