Smith wil alles in één dag regelen Redelijke naleving van bestand in Libanon Bij aankomst in Genève voor Rhodesië-conferentie Sjah: „Gaddafi is echt gek Moskou wil meer kans voor jonge kunstenaar NIEUWE UITGAVEN T s j echo-Slo wakij e rustig ter stembus VRIJDAG 22 OKTOBER 1976 MOSKOU (UPI) - De Russische au toriteiten hebben hun veroordeling uitgesproken over „ernstige gebre ken" in de behandeling van crea tieve jonge mensen. Ze hebben op dracht gegeven deze mensen meer armslag te geven en meer moge- lijkgeden voor het tentoonstellen van hun werk. Westerse deskundi gen ménen dat de in een decreet gegoten opdracht een „vage libera le" geest ademt. Zij geloven dat het regime zich bewust is een „pro bleem" te hebben met de jonge in- tellegentsia. GENEVE (Reuter/UPI) - De Rhodesische pre mier Ian Smith heeft gisteren na aankomst in Genève gezegd te vrezen dat nieuwe eisen van de Afrikaanse nationalisten de Geneefse conferentie over Rhodesië's toekomst zullen ondermijnen. „Ik en mijn delegatieleden zullen uiterst redelijk en geduldig zijn. We zullen onze uiterste best doen om van de conferentie een succes te ma ken." Smith's delegatie bestaat uit 30 le- Vliegtuigen den en veiligheidsfunctionarissen. Afrikaanse guerrillastrijders heb- De conferentie dient volgens hem ben gemeld dat vijf Rhodesische ter bevestiging van de overeen- vliegtuigen boven Rhodesisch komst, die de Amerikaanse minis- grondgebied zijn neergeschoten, zo ter van Buitenlandse Zaken Henry heeft radio Mozambique gisteren Kissinger, heeft uitgewerkt tijdens bericht. Volgens de radio gaat het diens pendeldiplomatie in zuidelijk Gm een vliegtuig en vier helikop- Afrika. „Dat zou heel eenvoudig ters, welke op 50 kilometer van de moeten zijn. We zouden morgen weer naar huis kunnen gaan. Maar sommige mensen proberen deze overeenkomst te veranderen", al dus de Rhodesische premier. Het decreet, van het centrale partij-comité in Moskou, bevat im pliciet kritiek op de Russische mi nister van Cultuur Pjotr Demits- jew. De betrokken bewindsman werd tien dagen geleden al door de Prawda gekritiseerd wegens zijn onvoldoende beheer van musea en in Moskou gaan sindsdien geruch ten dat Demitsjew mogelijk zijn ministersportefeuille zal kwijtra ken of zelfs zijn belangrijke funktie als kandidaat-lid van het politburo. Volgens het decreet, dat uitvoerig door de Prawda werd weergege ven, zijn er „nog steeds ernstige ge breken in de behandeling van jonge schrijvers, filmregisseurs, schil ders, componisten en acteurs. De culturele organen leggen niet de noodzakelijke zorg aan de dag voor de verbetering van kunstenaars- scholen, voor de toename van be roepskunstenaars en voor de bege leiding van afgestudeerden". „Het is noodzakelijk de banden met de jonge artistieke intelligentsia te versterken, de sociale activiteiten van de jeugd te ontwikkelen en jonge mensen aan te moedigen als strijders voor communistische idealen". Volgens Rusland-deskundigen opent het decreet niet de deur naar liberalisering van de kunst maar is het blijkbaar bedoeld om enigszins tegemoet te komen aan de eisen van jonge intellectuelen. Kunste naars hebben altijd een prominent deel gevormd van de dissidente beweging in de Sowjet-Unie. AMERIKAANSE GEHEIME „TOMCAT" OPOGESPOORD WASHINGTON (Reuter) - De Amerikanen hebben en F-14 Tom- tieke toekomst cat jachtvliegtuig en zijn geheime Phoenix raket opgespoord die vo rige maand bij de Schotse kust van een vliegdekschip is gevallen. De nationalisten staan afwijzend tegenover delen van het plan- Kissinger, met name tegenover de instelling van een staatsraad, die tijdens de overgangsfase volgens Smith het hoogste gezag zou zijn, en tegenover de samenstelling van de interim-regering. Smith zegt met Kissinger te zijn overeenge komen dat de departementen van defensie en openbare orde in de overgangsperiode in blanke han den blijven. Daartegen verzetten de nationalisten zich, omdat de feite lijke machtsuitoefening dan in blanke handen blijft. De Britse conferentievoorzitter, Ivor Richard, arriveerde gistera vond in Genève. De nationalisti sche delegaties zullen waarschijn lijk tijdens het weekeinde ren. Na enkele dagen van voorbe reidend overleg zal de Rhodesië- conferentie op donderdag 28 okto ber officieel geopend worden. Succes Richard arriveerde zes uur na de Rhodesische premier op de luch thaven van Genève. „Ik ben Genève gekomen om van deze ferentie een succes te maken. Ik verwacht niet dat het zal misluk ken," zo vertelde hij verslaggevers. Krottenstad De regering van Rhodesiè heeft be sloten een krottenstad op 15 km van Salisbury, waar 17.000 negers wonen, te laten ontruimen. Zij zegt dat er gevaar bestaat voor het uit breken van cholera. De overheid is van mening dat de krotten, die uit leem, stokken en riet zijn opgetrokken, daar illegaal staan. In regeringskringen wordt deze zaak uiterst delicaat genoemd daar zij ongeveer zal samenvallen met de Geneefse conferentie over de poli- Woensdag heeft de Mozambi- kaanse radio in een programma van het „Zimbabwe volksleger" (Zipa) een beroep gedaan op „alle Zim- babwische soldaten" in het Rhode sische leger tje deserteren. Anderzijds heeft het Rhodesische ministerie van defensie bekend gemaakt dat een Rhodesische luchtmacht-man gisteren is omge komen bij wat een communiqué „een vliegtuigongeluk op een nor male oefenvlucht" noemde. Naar de oorzaak van het ongeluk wordt een onderzoek ingesteld, aldus het communiqué. i de Rhodesische premier lan Smith (links) op het vliegveld v r Rhodesiè begint. i Rhodesiè De Amerikaanse marine deelt mee dat het vliegtuig op zijn rug ligt en datde raket nog op zijn plaats zit. Er worden voorbereidingen getroffen om de machine te bergen. Er waren Russische oorlogssche pen in de buurt toen het vliegtuig met zijn hoogst geheime elektroni sche apparatuur over boord viel en men achtte het niet onmogelijk dat de Russen zouden proberen de Tomcat op te sporen. Maar de Ame rikaanse minister van Marine Mid- dendorf zie dat de Russen geen po ging in die richting hebben gedaan en waarschijnlijk de uitrusting er- De gemeentelijke overheid, aldus een regeringsverklaring, zal met de meeste spoed zorgen voor tijdelijk onderdak voor een deel van de be woners van de krottenstad, terwijl de anderen, de werklozen, naar hun stam moeten terugkeren. Juist de afgelopen weken was er veel toeloop naar de krottenstad. Blanke omwonenden klagen over onveiligheid en waardeverlies van hun bezittingen. Eenzame vrouw, door Harold Robbins. Uitgeverij Elsevier, Am sterdam. 28.50. Het grote spel. De memoires van de chef van het Rode Orkest, door L. Trepper. Elsevier, 29.50. De Hongaarse opstand, door Noel Barber. Elsevier, 27.50. Nixons laatste dagen, door B. Woodward en C. Bernstein. Else vier. 35,-. .99 BEIROET (Reuter) - Libanons 55e bestand in 18 maanden burgeroor log heeft gisterep aarzelend stand gehouden - hoewel sluipschutters actief bleven en van tijd tot tijd gra naatexplosies weerklonken langs de confrontatielijn, die de hoofd stad Beiroet doorsnijdt. NEW YORK (UPI/DPA) - De sjah van Ifan gelooft dat de Libische leider, Moammar Gaddafi "gek" is, dat de Joodse lobby in de Ver enigde Staten te machtig is en dat de Palestijnen stuurloos zijn ge worden. In een gisteren vooraf ge publiceerd vraaggesprek met de Amerikaanse televisiemaatschap pij CBS, dat zondag wordt uitge zonden, verklaard de sjah boven dien dat "onze Palestijnse vrienden moeten weten dat zij de wereld niet eindeloos door terrorisme en afper sing kunnen tiranniseren". De sjah antwoordde bevestigend toen hij door CBS-ondervrager Mike Wallace werd gevraagd, of de Waarnemers in Beiroet meenden dat het slechte weer van gisteren een even grote bijdrage leverde tot het afzwakken van de gevechten in esterse de hoofdstad als het door de Arabi sche top in Riad overeengekomen staakt-het-vuren. verdediging niet helemaal begrijpt. Gevraagd om een oordeel over de joodse lobby in de Verenigde Sta ten, verklaarde hij dat deze te De Moerabitoen-militia machtig is en vaak Israël een afhankelijke Nasseritische partij - slechte dienst bewijst. De sjah trok verklaringen dat land wordt gemarteld, in twijfel. de de grootste strijdmacht zijn linkse zijde in het conflict, de Pales- niet meegerekend Elseviers groot Sprookjesboek. Sprookjes van Grimm, Perrault en Andersen bewerkt door Jane Car- ruth. Met kleurillustraties. Else vier. 19.50. Barbapapa's school, door A. Tison Palestijnen stuurloos en T. Tavlor. Elsevier, 9.50. worden. Op een vraag over de steun aan de Palestijnen van Libies Alles in de wind. Een verzameling staatshoofd Gaddafi stelde de Sjah: liedjes en versjes. Geïllustreerd "j-ijj gek Zonder twijfel, de man door Ivo de Weerd. Muzikale be- js absoluut onverantwoordelijk en werking Herman Broekhuizen. gek" Uitgeverij Holkema Waren- De CBS-man zei dat de sjah in de dorf/Unieboek, Bussum. 14.90. Amerikaanse presidentsverkiezin- Hier woon ik. geschilderd en ge- gen "duidelijk op de hand is van schreven door Jaap ter Haar. Hol- (president) Ford, hoewel hij dat niet kema Warendorf/Unieboek. in het openbaar wil zeggen". Het 12.50. Iraanse staatshoofd zei dat Fords familie voorkomt, noemde hij het bestand mogelijk opnieuw 2 Foot tweede voor Labour LONDEN (UPI)- De Labourfractie in het Britse Lagerhuis heeft de linkse woordvoerder Michael foot tegen linkse bestandsschendingen. moeten bezien. Zij motiveerde die verklaring met de beschuldiging dat rechts het staakt-het-vuren, dat gistermorgen om zes uur inging, had geschonden door beschietin gen van woonwijken van Beiroet. Het radiostation van de rechts fa- langistische partij meldde daaren- gekozen tot plaatsvervangend lei der van de Labour-partij. Dit is gis teren bekendgemaakt. Eerder deze maand werd Foot lei der van het Lagerhuis. Als plaats vervangend leider van de Labour- partij volgt hij Ed wart Short op. die zich uit het Lagerhuis heeft terug getrokken. Het falangistische radiostation - spreekbuis van de grootste christe lijke strijdgroep - meldde dat er woensdag in het uiterst zuidelijke dorp Maijajoen een "volksverga dering" heeft plaatsgevonden waarbij is besloten tot de vorming van een "Zuidlibanees defcnsiele- ger". De taak van het "defensieleger", aldus het station, is "de zuivering van het zuiden van alle misdadige vreemdelingen", waarmee de Pa lestijnen worden bedoeld. Maijajoen ligt zeven kilometer van de Israëlische grens, midden in "Fatahland" van waaruit Pales tijnse guerillastrijder voor het uit breken van de burgeroorlog hun terreuraanvallen op Israël richtten. "Het defensieleger verwerpt alle akkoorden die erop zijn gericht de Palestijnen in het zuiden van Liba non te handhaven", aldus de falan gistische radio. "Laten de Arabie ren die zo dol zijn op de Palestijnen ze maar op hun eigen grondgebied huisvesten. Wij zijn hier heer en meester en we zullen niemand toe staan over dit land te beschikken zonder ruggespraak met ons", al dus de strijdlustige boodschap. "Wij zullen de wapens niet neerleg gen voo'r het zuiden is verlost van de allerlaatste Palestijnse huurling. Wij zullen de duivel zelf om hulp vragen om dit doel te verwezenlij ken". Volgens de fhlangisten zijn de Pa- lestijnen uit geheel Maijajoen ver dreven. De Palestijnen betwisten dat en zeggen dat er in het dorp nog steeds hevig wordt gevochten, van huis tot huis en van man tot man. Uit niet-officièle Israëlische bron nen is gisteren vernomen, dat Israël de christenen in Libanon van alles heeft geleverd, Sherman tanks toe Genoemde kringen menen, dat de Israëlische aanvoerlijn n^ar de christenen in Libanon begon, en kele maanden na het begin van de burgeroorlog in Libanon, toen linksen en mohammedaanse strijdkrachten de overhand sche nen te krijgen. Wayne Hays en zijn "secreta- WAYNE HAYS WAARSCHIJNLIJK WASHINGTON (SP) - Het zeer onwaarschijnlijk dat de Amerikaanse justitie strafvervolging zal instellen tegen het vroegere lid van Huis van Afgevaardigden Wayne Hays op de verden king dat deze overheidsgel den zou hebben misbruikt voor het versieren van bed vriend in. In mei kwam de 65-jarige Hays, die 28 jaar voor de Democrati sche partij in het Congres heeft gezeten en als voorzitter van de commissie voor admi nistratieve zaken een haast onbegrensde macht had, opspraak toen bekend werd dat hij een intieme relatie on derhield met een van zijn se cretaresses. Deze vrouw, Eli sabeth Ray, kreeg een salaris van 14.000 dollar per jaar, maar zij zegt dat zij niet kan typen, geen archief kan bij houden en zelfs niet weet hoe ze een telefoon moet beant woorden. Ze werd alleen be taald om met haar bejaarde baas naar bed te gaan. Hays ontkende het verhaal, dat werd gepubliceerd in The Washington Post aanvanke lijk, maar gaf later toe dat hij een verhouding met de juf frouw had. Kort daarop nam Hays vergissing" een te grote dosis slaappillen in. Hij werd op het nippertje van de dood gered. Zijn politieke carrière was echter voorgoed gebroken. Na een langdurige ziekte trok hij zich in september terug uit het Huis van Afgevaardigden. Het bureau van de procureur- generaal en de spéciale afde ling van het ministerie van Justitie, die begin van dit jaar is ingesteld om vergrijpen van overheidspersoneel te vervolgen, stelde een onder zoek in naar de bewering, dat Elisabeth Rav voor haar sala ris nooit het werk heeft ver richt waarvoor ze op de loon lijst stond, zodat er dus over heidsgelden zouden zijn mis bruikt. De zaak werd in handen gege ven van een jury van onder zoek. Een van de getuigen was Elisabeth Ray zelf, die i ruil voor haar getuigenis ee garantie van straffeloosheid kreeg. Dit is een gebruikelijke gang van zaken in de Ameri kaanse strafprocedure. De juristen van het ministerie van Justitie, die met de lei ding van dit onderzoek waren belast, hebben nu geadvi seerd om geen strafvervol ging tegen Hays in te stellen. Hun voornaamste motief i dat in een eventueel strafpro ces het bewijs bijna uitslui tend gebaseerd kan worden op getuigeverklaringen Elisabeth Ray. En een derge lijke getuigenis wordt hoogst onbetrouwbaar geacht, ge zien het verleden van deze stoeipoes en op grond van het feit, dat zij alles heeft gedaan om uit haar beruchte verhou- ding met Hays een slaatje te slaan. Zo heeft Elisabeth Ray onder meer een vreselijk vervelend boekje geschreven, waarin ze al haar bedavonturen met Washingtonse topfiguren, waaronder vele leden van het Congres uit de doeken doet. Het advies om Hays niet te ver volgen is uitgebracht aan on derminister van justitie Ri chard L. Thornburgh, die de afdeling strafzaken beheert. Deze moet het advies beoor delen, waarna minister van justitie Edward H. Levi het laatste woord heeft. Het wordt zeer waarschijnlijk geacht dat de minister de zaak-Hays dan zal laten sepo- PRAAG (Reuter) - De zekerheid onder de communistische partij en de regeringsleiders in Tsjecho- Slowakije dat zij alle oppositie het zwijgen hebben opgelegds heeft de aanloop naar de algemene verkie zingen, die vandaag en morgen worden gehouden, een ontspannen en bijna berustende aangelegen heid gemaakt. Er is dit jaar geen georganiseerde oppositie gevoerd tegen het beleid van de regering. Prominente personen van de Praagse lente van 1968, die bij de verkiezingen van 1971 pamfletten Verspreiden, zitten achter slot en,, grendel. HetTsjechoslowaakse kiessysteem is vrijwel gelijk aan dat van de an- uniformen tot dere Warschau-pact-landen. Er is een enkele lijst met daarop kandi- Het "hulpprogram" omvatteook de daten van de overkoepelende opleiding tankbemanningen communistische organisatie, „het 1 plaatselijke militiegroepen. nationale front". Het enige verschil met landen als Hongarije en Polen is dat de Tsjechoslowaakse kiezer slechts op een kandidaat voor éen zetel kan stemmen, terwijl de Hon garen en de Polen de keus hebben uit twee officiële kandidaten. Door te stemmen op de lijst van het na tionale front, ondersteunt de kiezer tevens de resoluties van het vijf tiende partijcongres, in april van dit jaar gehouden. Officieel is de stemming geheim. Wanneer een kiezer echter staat op die geheimhouding, moet hu spe ciaal naar een hokje lopen, dat meestal in een uithoek van het stemlokaal staat. Zo kan iedereen zien wie wellicht een naam, of meer namen, van de lijst gaat doorhalen. Alleen wanneer meer dan vijftig procent van de kiezers een be paalde naam heeft doorgestreept, zal deze kandidaat niet worden ge kozen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9