..Hier nog lang niet uitgekeken Katwijkse inspraakgroep vraagt reactie van GS, minister en mr. Vrolijk VIJFMAAL KUNST BIJ V.D. VLIST Steeds meer vreemdelingen naar Leiden De stemming zit erin... Wat doet Pa? „Nu die groep de oorlog er bij sleept, heb ik zelf reden voor een aanklacht' Bonnike tien jaar in Noordwijk STREEK VRIJDAG 22 OKTOBER 1976 NOORDWIJK - "Ik blijf voorlopig wel hier, waarom niet? Bedenk wel, wat heb je en wat is beter? En bovenal heb je hier goede verhoudingen. Ik ben een man van het compromis en de samenwerking, eri dat vind ik ruimschoots in Noordwijk". Tien jaar nu voert burgemeester Bonnike het bewindover Noordwijk, Een goede aanleiding, hem eens te vragen naar zijn eigen gedachten over enkele brandende kwesties in de badplaats. En: blijft hijals over twee jaar zijn tweede ambtesperiode is geëindigd? "Ik ben hier nog lang niet uitgeke ken" zegt Noordwijks eerste burger vol enthousiasme. "Als je over de vijftig bent, raak je bovendien die wilde ambities kwijt, je wordt wat beschou weiijker. Ondanks die herdnekkige geruchten als zou ik gesolliciteerd hebben naar Arn hem. Er was daar niet eens een va cature". Burgemeester Bonnike beweert zich helemaal in z'n ele ment te voelen in Noordwijk. "Kijk, wij kunnen hier nog over Noord wijk zélf praten, terwijl je in een stad als Leiden het meer over de landelijke politiek gaat hebben. Ik zie mezelf daar niet zitten. Over de bevolkingsaard van Noordwijk en het beleid dat doordoor bepaald wordt, zegt Bonnike: "Noordwijk is zo'n wisselende gemeente". "Neem de totale badplaatsver nieuwingen, het ruimtelijk be leid .en de problematiek van Noordwijk Binnen, die heel anders is dan Noordwijk aan Zee. Binnen is agrarisch, zee toeristisch, heeft daardoor een commerciëler be bouwing, kent bovendien nog iets van een oud vissersdorp. De be staansmiddelen verschillen. Vroe ger moet het verschil nog groter zijn geweest binnen was katholiek, Noordwijk zee protestantsge lukkig zijn we wat oecumenischer gaan denken". Komen we als vanzelf natuurlijk op het woordje "Dura", het bouwpro ject aan de boulevard. Het kort ge ding, een paar weken geleden door de stichting tot behoud van het ei gen gezicht Noordwijk aangespan nen, werd verloren. Dura mag - en is daar al mee bezig - bouwen. Hoe vindt de burgemeester het uitein delijke resultaat? "Dit is het best haalbare plan. Wij (B en W, de raad) hadden het alle maal best wel iets kleiner gewild, maar we zijn er nu vijf jaar aan bezig geweest en qua bouw- en grond- kosten, dus economisch gezien, kan dit echt niet meer kleiner. Het kost toch al zoveel, kijk eens naar die oude hotels die moesten wor den afgebroken? Vernieuwing kost nu eenmaal meer dan nieuwbouw. Er wordt de burgemeester wel eens verweten als zou hij te "grootscha lig" denken voor een plaats als Noordwijk. Hoe denkt hij daar zelf over? "Dat zou wel kunnen zijn .maar het is hier ook geen kleinschalig geheel. Ik heb veel gevoel voor de oude dorpskern, de Voorstraat, die bomen, dat oudste huisje hier, je kunt gerust stellen dat ik dat heb gered. Maar ik denk anders als we het over de boulevard hebben. Het dorpsstraatje dat smal is: daér moe ten geen hoge huizen komen. Maar een brede boulevard, waar alleen de zee tegenover staat, daar mag best naar verhouding worden ge bouwd. "Join-cultuur? Hebben altijd goed werk geleverd. Tsja, ze hebben nu hun kop in de wind gestoken. Be grijpelijk. Het is ook een hele klus, dergelijke evenementen te organi seren. En dan ook nog kritiek .ik vind het heel begrijpelijk van Join dat ze daar niet tegen kunnen. Maar aan de andere kant heeft de ge meenteraad gelijk. Als je subsidie verleent mag je je oordeel geven over een bepaald programma. Ik kan niet tegen de raad zeggen dat ze hun kritiek tegen Join maar moe ten inslikken. Maar we hebben nog een gesprek met ze, ik hoop er het beste van". Mr. Bonnike, behalve burgemees ter van Noordwijk: voorzitter van Sole Mio en het Elisabeth zieken huis, bestuurslid van de ANWB en hoofdingeland van Rijnland, denkt er nog niet over om "het wat rusti ger aan" te gaan doen. "Dat kan niet. Dan ben je niet meer op de hoogte. Zonder als burgemeester overal een grote invloed op te heb ben moet je goed geïnformeerd zijr.: veel lezen, vergaderen, men sen spreken. Ik ben trouwens van mening datje beter een avond kunt vergaderen dan naar de tv kijken, daar verlies je zóveel tijd mee De burgemeester krijgt wekelijks zo'n tien Noordwijkers bij het ge meentehuis die hem willen spre ken. Ondanks de drukbekladde agenda geeft hij daar altijd gehoor aan. "Niet, omdat ik altijd tegemoet kan komen aan de wensen en ver langens van de meesten, want heeft de gemeente eenmaal nee gezegd kan het besluit niet meer worden veranderd, tenzij er nieuwe argu menten op tafel komen. Maar soms Op zaak-Bergman Uitstekend samenspel pianokwartet ALPHEN - In de Oudshoornse Kerk speelde het "Concertge bouw Pianokwartet". Het be roemde orkest zal wel in twintig kamermuziek-ensembles op te delen vallen. Klaas Boon is er al meer dan 30 jaar de solo-altviolist van. Veel jonger zijn de eerste violist Nobuyuki Shioda en de cellist Fred Pot. Zij hebben de pianiste Ina Overkamp aange trokken, een musicienne die haar toon (op een prachtig klinkende kamer-Steinwav) vootreffelijk en weldadig orkestreert. Vier ge rijpte spelers, van wie de altist de zangrijkste. Maar geen leidde ooit door individualiteit van de ver klankingen de aandacht van de componisten af. Eigenlijk wel even in Allegro en Rondo van Mozart's Kwartet in g, waar de drie strijkers kort merk baar iets uit de pas streken. Een waarlijke rondedans is dat Ron do, vast geïnspireerd door Pergo- lesi. Mozart heeft heus niet alles uit eigen duim gezogen. Dvorak's kwartet in Es zal meer aangesproken hebben dan het eerste van Martinu, twee Tsje chen. Door de stoere virtuositei ten, het temperament en wisse lend de weemoed, die dieper in de snaren deden grijpen en aldus veel kleur en warmte vrijmaak ten. Daar spreekt ook een volk in mee, dat gedrukt leefde onder een Habsburgs bewind. Martinu is vroegtijdig naar Ame rika geëmigreerd, het Boheemse zit bij hem overwegend in de aard van zijn vitale ritmiek ingekap seld. Hij klinkt behoorlijk mo dern, al blijft hij tonool; zijn in tervallen kunnen een gewaagde spreiding aannemen en zijn me- lodiek ontstaat broksgewijze: het sterk elegische, soms bijtende adagio, bijv., expressief geïn strumenteerd met onverwacht geniaal tableautje van pizzicati bij de strijkers en carillongetin- kel op het klavier. Meer vak- kunde dan vakkunst vertoont de finale, wier spanning ergens ver loopt, maar het eind is een gezel lig volksfeestje en hier is de Tsjech weer thuis. KEES VERHOEF ALPHEN AAN DEN RIJN - De LTV Aarlanderveen organiseert maandag in het Oude Rechthuis een politieke voorlichtingsavond. Spreekster is het tweede kamerlid voor de KVP mevrouw Gardeniers-Berends. Zij zal spre ken over de Nederlandse politiek in het algemeen en de KVP in het bij zonder. De bijeenkomst begint om 20 uur. KATWIJK - Wethouder drs. J. Be rgman (CHU) - de man die zich de woede op de hals-haalde van de be geleidingscommissie Katwijk door weinig waarderende woorden te spreken over haar inspraakavond - neemt de volgende week vakantie om zich eens rustig over de hele zaak te bezinnen. „Het wordt nu al lemaal zo gewichtig, ik sta stom verbaasd over wat er op dit moment gebeurt. Ik ga de kwestie op m'n gemak bestuderen en zal dan later wel reageren. Nu ik dit allemaal hoor zeg ik: ik moet ook uitgekookt gaan bedenken hoe ik zal reage ren", aldus de heer Bergman. De wethouder laat weten geen commentaar nog te willen geven op het feit dat er wellicht een aan klacht komt of dat er mogelijk een kort geding tegen hem zal worden aangespannen zolang er nog niets offïceel is. Over het sturen van in formatiepakketten naar diverse mensen en instellingen zegt drs. Bergman: „Dat vind ik groots. Het wordt groots aangepakt. Maar ik lig er echt niet wakker van. Ik reageer er niet op. Wat heb ik daar voor een reden toe?! Als ik dat allemaal zo hoor dan zeg ik allleen: of ik nou werkelijk achter mijn woorden sta, is nooit beproefd. Ik heb me terug getrokken toen ik hoorde van dat ultimatum Onzindelijk De heer Bergman noemt het onzin delijk dat de commissie in haar reacties op deze kwestie een link heeft gelegd naar de Tweede We reldoorlog „Dat ze de oorlog er met de haren hebben bijgesleept, daar wil ik me fel tegen verzetten Ik hoef mijn oorlogsverhalen toch niet tegen iedereen te gaan vertellen. Nu die mensen dit hebben gedaan, zou ik zelf op een gegeven moment reden hebben om een aanklacht in te dienen Dewethouder legt nader uit „Waar ik het over heb gehad tijdens die inspraakavond is de tijd van vlak voor de oorlog. Ik ben angstig voor de manier van onzindelijk denken van die groep, voor dat hameren op het aambeeld dat ze doet. Ze laat d'r ideeën op die manier invreten in de hersens van de mensen. Het idee móet bij de mensen ontstaan dat de gemeente willekeurig handelt, dat er daar allemaal ondeskundige mensen rondlopen. Ik heb niets tegen die commissieleden, hoor. Maar ik probeer me te verplaatsen in inboren bij de gemeente die hard werken en die mag je niet de grond onboren door ze voortdurend maar woorden op korte termijn wilde te rugnemen. Dat stond op zaterdag 9 oktober in het Leidsch Dagblad en de maandag erop lag het bij B en W. Toen er de vrijdag daarop nog geen reactie was binnengekomen, heb ben we dat ultimatum gesteld: als de wethouder zijn woorden voor 21 oktober niet had teruggenomen, zouden we stappen tegen hem on dernemen. Anders hadden we wel tot Sint Juttemis kunnen wach ten". "Als er mensen zijn die licht den ken over dit soort opmerkingen van een wethouder, als er mensen zijn dieL onze reactie overtrokken vin den, dan trek ik daaruit de conclu sie dat die mensen inspraak ook af keuren. Die mensen moeten dan maar zorgen dat de tijd van '40-'45 terugkomt", aldus Tejo Janssens, die zegt zich gesteund te weten in de actie van zijn commissie door een groot aantal Katwijkers: "Al heel wat mensen hebben ons bena derd met het verzoek of we dit op treden van wethouder Bergman nu eens een keer niet naast ons wilden neerleggen...". LEIDEN - Leidse groenten en fruitvei ling, 22 oktober. Appels 51-70, Aardap pelen 73, Andijvie 20-64, Snijbonen 305-500. Kroten kg. 16-31, Kroten-gek 100, Boerenkool 25-59, Groenekool 16-37, Spitskool 37, Postelein 133-168, Prei 54-83, Spinazie 58-67, Spruiten A 83-95, Spruiten B 78-87, Spruiten C 70-71, Tomaten A 670-700, Tomaten B 770-820, Tomaten C 430-460, Tomaten CC 260-270, WiUof 305-315, Bloemkool 6st 112-116, Bloemkool 18 st. 68. Knol selderij 25-64, Komkom AA 106 A 91 Komkom B 72-79 C 62-69, Komkom D 58-59, E 47-52, Sla zwaar 37-35, Bleek selderij 41-55, Bospeen 50-83, Peterselie 12-48, Selderij 38, Paprika st 20-51 kg 45-46 als „zogenaamde deskundigen" te betitelen. Daar heb ik echt hele maal geen èèn goed woord voor over!" Benauwend Drs. Jaap Bergman gaat verder „Ik vind het zo benauwend in de rede nering van die groep, dat ze die oude angsten bij mij van vlak voor de oorlog weer oproepen. Wij heb- Legatum stolpianum LEIDEN - Voor zijn studie „Wet matigheid en Wonder" zal dr. Din- gemans op 9 november de Legatum Stolpianum ontvangen. Deze in 1753 door Jan Stolp ingestelde prijs wordt tegenwoordig om de vier jaar uitgereikt om werken te bekronen van wetenschappelijk gehalte die van belang zijn voor de discussie over godsdienst en ethiek. De in Driebergen wonende dr Dinge- mans zal de prijs van 2500 gulden in ontvangst nemen in het Academie gebouw, om half vijf. ben bepaalde dingen meegemaakt die dwars overal tegenin gingen en daar is de oorlog op gevolgd. Ik hoop niet dat we daar weer naartoe gaan, je moet niet polariseren. Al is het dan maar een oorlog met woor den. De Weimar-republiek, in de grond een goede republiek, is door soortgelijk gedrag naar de knoppen geholpen. Ik ben inderdaad als knaap al beroerd geweest van wat Hitier wel allemaal niet heeft ge daan. Die mensen moeten niet zo zwart-witdoen, net doen alsof erbij de gemeente van alles mis is." Om aan te tonen dat dit laatste best allemaal nog wel meevalt, zegt de wethouder tot slot: „Er is momen teel een bestemmingsplan voor Katwijk aan den Rijn in de maak. Er komt daarvoor een hele in spraakprocedure voor de bevol king. Iedereen kan straks een woordje meespreken. Er komen voorlichtingsavonden, wat er in kleine buurtjes moet gaan gebeu ren bespreken we apart met kleinere groepjes mensen. Over Schutterswei komt een voor- lchtingsavond. Echt hoor, de ge meente heeft inspraak nooit ge schuwd. Dat blijkt wel uit de di verse bijeenkomsten die we totnog toe al hebbenen georganiseerd." ALPHEN AAN DEN RIJN - De Communistische Partij van Neder land, afdeling Alphen aan den Rijn organiseert volgende week woens dag een openbare vergadering in hotel Centraal aan de Hooftstraat. Frans Aarts, lid van het partijbes tuur zal spreken over een progres sieve regeringspolitiek en het be houd van de koopkracht. Tijdens de pauze zal het zangkoor de Een heid optreden. De bijeenkomst be gint om 20 uur. KATWIJK - De begeleidingscom missie van de "Commissie tot Be houd en Wederopbouw van Kat wijk" heeft volgende week woens dag een gesprek met de advocaat die zij ten behoeve van de "zaak- Bergman" in de arm heeft geno men, mr. A. Wladimirov uit Den Haag. Dit is dezelfde advocaat die enige tijd terug een overwinning voor een Katwijkse actiegroep op het gemeentebestuur heeft geboekt in de kwestie "zondagsluiting zwembad". Woordvoerder Tejo Janssens van de commissie vertelt dat zowel mr. Wladimirov als de commissie mo gelijkheden zien om via een gerech telijke of civiele procedure we thouder Bergman zijn woorden - de heer Bergman noemde een in spraakavond van de commissie "fascistoïde, demagogisch en on democratisch" - publiekelijk terug te laten nemen. "We gaan dus pra ten over een aanklacht of een kort geding. De advocaat beslist in deze. Als hij geen mogelijkheid voor suc ces ziet, dan heeft geen van beiden voor ons natuurlijk zin. Volgende week donderdag kunnen we daar meer over meedelen. Uit de juri sprudentie over dit soort zaken blijkt dat we een goede kans van slagen hebben. Er zijn al vaker mensen veroordeeld tot het terug nemen van hun woorden", aldus Janssens. Naast het ondernemen van gerech telijke stappen, gaat de begelei dingscommissie een informatie pakket samenstellen over deze in Katwijk zoveel opschudding ver wekkende kwestie. Dat pakket zal bestaan uit een visie van de groep op deze zaak en uit alle artikelen die erover in het Leidsch Dagblad zijn verschenen. Het zal naar de vol gende mensen en instellingen wor den gestuurd: de minister van Bin- Wethouder drsa. J. Bergman (CHU): nenlandse Zaken, het Ambtena rengerecht, Provinciale Staten, Gedeputeerde Staten, de Commis saris van de Koningin, mr. M. Vro lijk, alle grote landelijke dag- en opinieweekbladen, de VPRO en de VARA, de landelijke en Katwijkse afdeling van de CHU, CHU- fractieleider Kruisinga in de Tweede Kamer en naar zes sociaal-culturele magazins. In het informatiepakket stelt de commissie deze mensen en instel lingen de volgende vraag: "Is een wethouder die in dienst is van de inwoners, gerechtigd om initiatie ven van de bevolking op een derge lijke manier af te doen?". Janssens over het doel van deze postale activiteit: "Voor mijn ge voel gaat het nu nog veel verder dan alleen maar om het terugnemen van die woorden. Het is een princi piële zaak geworden. En de oorzaak daarvan ligt bij wethouder Be rgman zelf. Hij heeft namelijk op merkingen gemaakt - hij heeft onze activiteiten vergeleken met het fa scistoïde handelen van Nazi- Duitsland - die voldoende zijn ge weest om een dergelijke procedure op gang te brengen". Op onze vraag of de commissie deze kwestie met al deze op vergelding gerichte activiteit niet al te zeer op de spits drijft, niet een beetje aan het doordrammen slaat, antwoordt Janssens zelfverzekerd: "Nee, beslist niet. Wij zijn er in eer ste instantie vanuit gegaan dat we thouder Bergman zijn woorden niet helemaal heeft kunnen over zien. We hebben dan ook via bur gemeester Bos gevraagd of hij zyn uitspraken wilde rechtzetten. Toen dat niet het gewenste resultaat had, zijn we meteen zeer gematigd pers communiqué gekomen, waarin we vroegen of de heer Bergman zijn LEIDEN - Galerie Van der Vhst heeft zijn ruimten geheel opgevuld met het werk van vijf kunstenaars. Aan de winkelpand hangen wandkleden van Maud Muller Massis, in een aparte ruimte achterin de galerie hangen grafische werken van Wim Bettenhausen, in kleine vitrinetjes staan bron- splastiekjes van Pieter van Heerde en Marianne Souerbren de overgeble ven wandjes zijn bestrooid met piepkleine schilderijtjes van Jan Nikkels. Zeer terecht is de grootste ruimte besteed aan het werk van Wim Betten hausen. Zijn grafische werk bestaat voor het grootste deel uit afbeeldingen van vergeten stukken architectuur. Oude huizen in Scheveningen, een kale muur waar een reclametekst op staat, de bijna antiek watertoren in de duinen, al dit soort bouwwerken heeft Bettehausen op een suggestieve manier nieuw leven ingeblazen. Ze bezitten de sfeer van vroeger, ze zijn ook van een voorbije periode maar ze zullen zeker jaren blijven voortbe staan. Bettenhausen heeft deze Haagse en Scheveningse atmosfeer goed weten te vangen. Van de overige exposanten is vooral het werk van Jan Nikkels bijzonder aardig. Kleine doekjes die geheel gevuld zijn met dieren en huiselijk taferelen. „Vanuit mijn raam" is hier een mooi voorbeeld van. De bronsplastiekjes van Souerbren en van Heerde zijn klein, ze missen volume en komen dan ook wat prullerig over. De wandkleden van Maud Muller Massis hebben we al gezien. Voor liefhebbers is haar werk altijd goed. JURRIAAN VAN KRANENDONK (Papakt PARADE, de zachtere vieux) LEIDEN - Het aantal vreemdelin gen in Leiden stijgt van jaar tot jaar. Dat blijkt uit het overzicht dat het Bureau Vreemdelingen- en In lichtingendienst heeft gepubliceerd in het jaarverslag van de Leidse po litie. Op 1 januari van dit jaar wa ren er in Leiden 2446 buitenlanders gevestigd. Een jaar daarvoor wa ren dat er nog 2025 en in 1971 ston den er 1648 geregistreerd. De be langrijkste stijging deed zich het afgelopen jaar voor bij de Marok kanen en de TurkenIn één jaar tijd 'nam het aantal Leidse Marokkanen toe van 488 tot 602 en het aantal Turken van 331 tot 483. Van de groep Marokkanen woont ruim de helft in de zogenaamde vreemde lingenpensions. Het aantal Marok kanen dat in gezinsverband in Lei den woont is het vorig jaar belang rijk toegenomen, namelijk van 154 LEIDEN - De Zilveren De Jongh- penning zal 11 november om vier uur in het Academiegebouw uitge reikt worden aan dr. A. H. JScaf en dr. W. de Jong voor hun werk op het gebied van de farmacie. De pen ning wordt om de twee jaar uitge reikt aan een onderzoeker beneden de leeftijd van veertig jaar voor zijn werk, mits dat in hoofdzaak in Ne derland tot stand is gekomen. tot 234. Turken wonen veel minder in vreemdelingenpensions. Het aantal bedroeg eind '75 ruim 60. Ook hier heeft zich een grote stijging voorgedaan onder het aantal Tur ken dat in Leiden in gezinsverband woont: van 236 tot 377In verband met het toenemende aantal gezins herenigingen werd eind van het vo rig jaar door B en W de werkgroep gezinshereniging buitenlandse werknemers gevormd, waarin on der meer het bureau huisvestingde vreemdelingendienst, de welzijns- raad en de schooladviesdienst zijn vertegenwoordigd. De werkgroep houdt zich met de problemen die spelen bij de gezinshereniging bezig en adviseert en informeert op dit punt het Leids college van B en W. Tot het aantal "Leidse buitenlan ders" behoren naast de Turken en Marokkanen verder onder meer 93 Amerikanen, 171 Britten, 66 Chine zen, 175 Duitsers, 151 Indonesiërs, 194 Italianen en 30 Joegoslaven. In totaal omvat het aantal buitenlan ders ongeveer 2.6 procent van de Leidse bevolking. Het afgelopen jaar werd ook in twaalf gevallen een buitenlander die in Leiden verbleef de grens over gezet. Het waren: 1 Fransman, 1 Duitser, 3 Turken, 2 Portugezen, 2 Amerikanen, 1 Egyptenaar, 1 Griek en 1 Marokkaan. Burgemeester Bonnike: "Ik ben een man van het compromis en de sa menwerking". kan ik mensen met een uitleg alleen tevredener maken". "De situatie bij de VW? Die heeft het altijd al moeilijk gehad. Maar het is beslist niet zo dat de VW nu in een wankele positie verkeert nu de WHK zijn tijd heeft overleefd. De VW kan ook aan andere finan ciële middelen komen, onder an dere van de gemeente Noordwijk, die is al goed vopr zo'n ton per jaar. Maar we moeten die VW helpen. Wat dat ontslag van De Groot be treft ik geloof niet dat wij ons met personeelszaken moeten be moeien. Het is zuiver een VW- kwestie". MI EP DE GRAAFF

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4