Aantal te hard rijdende auto's in Leiden stijgt ..We blijven iets aparts maken AMERICAN GYPSY/ ALQUIN „Geen dreigende sluiting van Anna-Kliniek P arkeercon troleurs deelden vorig jaar 17.783 bonnen uit Hoge Rijndijk in '75: 123 ongelukken 10.- +T> te VRIJDAG 22 OKTOBER 1976 LEIDEN I 1 1 Pieterswijk: meeste overtreding en LEIDEN - De Leidse parkeers- controleurs hebben het afge lopen jaar 17.783 formulieren achter de ruitenwissers van verkeerd geparkeerde auto's gedaan. Auto's, die op verbo den plaatsen stonden of waar van de toegestane parkeertijd was overschreden. In bijna de helft van de gevallen maakte de eigenaar van de auto ge bruik van de mogelijkheid om een transactie aan te gaan om op die manier een proces verbaal en eventuele strafver volging te ontlopen. In totaal ontving de Leidse politie ten behoeve van de rijkskas op die manier een bedrag van 126.030. Blijkens een overzicht in het zojuist verschenen jaarverslag van de Leidse politie werden door de acht parkeercontro- leurs in Leiden de meeste over tredingen geconstateerd in de wijk rondom de Pieterskerk, namelijk 5226. "Goede twee de" was de Haarlemmerstraat en naaste omgeving met 4731 parkeerbonnen. Aan de Rijns- burgerweg en het Houtkwar tier werden 2080 verkeerd ge parkeerde auto's genoteerd en op de Hooigracht en omgeving w aren het er ook ruim 2000. Aanmerkelijk minder bonnen vielen er in de Rapenburg en omgeving (713) en het Leven daal en omgeving (1301). De po litie concludeert daaruit dat vooral in de Pietersw ijk en in de omgeving van de Haarlem merstraat onzorgvuldig ge parkeerd wordt. Als verkla ring daarvoor geeft de politie het feit dat het aantal parkeer plaatsen beperkt is en deïe wijken het dichts bij het cen trum gelegen zijn. In het jaarverslag wordt een pleidooi gehouden voor de vervanging van de zoge naamde "blauwe" zone waar binnen met parkeerschijven moet worden, gewerkt, voor een groter aantal perkeerme- ters. Dat laatste is volgens de politie veel effectiever omdat het verdraaien van de par- Parkeermeter: 2781 maal defect keerschijven, wanneer de par keertijd is verlopen nu een maal een moeilijk te constate ren feit is. Geconstateerd wordt ook dat een volledige bestrijding van de parkeerexessen in Leiden alleen zou kunnen wanneer de afdeling parkeercontrole aan zienlijk zou worden uitge breid. Voorzover mogelijk was werd door de parkeercontro- leurs in de zeven wijken, waar de meeste parkeerproblemen bestaan tenminste eenmaal per dag gecontroleerd. Tijdens de controles werden behalve bekeuringen uitgedeeld ook een aantal vermiste auto's op gespoord. Een groot euvel blijkt nog al tijd de vernieling en het defect raken van parkeermeters te zijn. In 1975 moest er in Leiden in 2781 gevallen een repara teur op pad om een parkeerme- ter weer goed te laten functio- LEIDEN - De Hoge Rijndijk en de Willem de Zwijgerlaan zijn - gemeten naar het aantal ongevallen dat er vorig jaar plaats vond - de gevaarlijkste wegen van Leiden. Op de Hoge Rijndijk deden zich in 1975 niet minder dan 123 ongelukken voor. POPCONCERT IN DE STADSGEHOORZAAL zaterdag 23 oktober aanvang 20 uur De voornaamste oorzaak was dat er onvoldoende afstand werd gehou den door de automobilisten. Bij die ongevallen vielen 2 doden, werden 3 personen zwaar gewond. Het aan tal gewonden en licht gewonden bedroeg respectievelijk 45 en 14. Op de Willem de Zwijgerlaan ge beurden het vorig jaar 116 ongeval len. Voornamelijk omdat er geen voorrang werd verleend. Er vielen in dat jaar geen doden, maar wel 3 zwaar gewonden, 13 gewonden en 11 licht gewonden. Rijksweg 4 blijkt ook een weg waarveel onge vallen voorkomen. In 1975 waren dat er 50 voornamelijk als gevolg van verkeerd invoegen. Daarbij vie len 2 zwaar gewonden en 18 minder ernstig gewonden. Tot de categorie gevaarlijke wegen mogen zeker ook de Haagweg en de Hooigracht worden gerekend. Het aantal ongevallen op de Haagweg was het vorig jaar niet uitzonderlijk groot (39), maar de gevolgen waren zeer ernstig: 2 doden, 2 Hoogste punt clubgebouw in Zijl wijk LEIDEN- De bouw van het wijkgebouwtje van de stichting voor buurt-en clubhuiswerk „De Zijlwijk" zal a.s. zaterdag het hoogste punt bereiken. Bij een dergelijke heuglijke ge beurtenis hoort het traditionele „pannebier". Met dat vocht zul len de werkers die al heel wat zaterdagen in touw zijn geweest en in de volgende weken nog moeten zijn zich zaterdagmor gen om half twaalf kunnen la- Verkeersplan LEIDEN - Het „overleg Biinen- stadswijken" is van plan om een verkeersplan samen te stellen, waaraan alle wijkverenigingen in de binnenstad hun aandeel kunnen leveren. De voorberei ding daarvan erd gisteravond besproken in het Volkshuis. Het plan zal ter zijner tijd aan de verkeerscommissie worden aangeboden. wonden, 5 gewonden en 3 lichtge wonden. De Hooigracht telde in [1975 53 ongevallen. In vele gevallen waren de gevolgen ernstig: 2 do den, 3 zwaargewonden, 16 gewon den en 15 lichtgewonden. Dode lijke ongevallen vonden ook plaats op de Kanaalweg, de Oegstgees- terweg, het Stationsplein en de Sumatrastraat. Dat er door de automobilisten op vele plaatsen in Leiden nog veel te hard wordt gereden bewijzen de cijfers van de radarfotocontrole Het blijkt zelfs dat een stijging valt waar te nemen. Bleek bij de radar controles in 1974 dat 4.27c van de automobilisten de snelheidslimiet overtrad in 1975 was dat 4.67c. In totaal werden er met behulp van radar 130.829 voertuigen gecontro leerd. Daarvan reden er 6161 te snel. De Plesmanlaan haalde in dit op zicht een trieste eerste plaats. Ze ven op de 100 automobilisten ble ken bij controle te hard te rijden. ADVERTENTIE Peppi en Kokki Op de Hoge Rijndijk was dat per centage 5.8 en op de Oegstgeester- weg 5.4 Boven het "Leidse gemid delde" liggen ook de Vondellaan (6.3), de Willem de Zwijgerlaan (4.8) en de Lamnjenschansweg (4.7). Op de Rijksweg 4 werden met behulp van de zogenaamde "gluurpaal" 349 automobilisten wegens te snel rijden bekeurd. Daarbij was een snelheidskampioen die 186 kilome ter per uur reed. Behalve te snel werd er vorig jaar ook te vaak door een rood verkeers licht gereden. Met twee roodlicht- camera's werden in totaal 2568 overtredingen geregistreerd, dat waren er bijna 200 meer dan in het jaar daarvoor. Kenpiaten leverden aanvankeliik enige moeilijkheden op bij het fo tograferen van de nummerborden. Dat euvel werd echter opgelost door gebruik te maken van blauw- filters. entree zijn morgenochtend op het Superstar Festival van Het Motorhuis! Aankomst station Leiden: 9.30 uur en vertrek van daar naar de Vondellaan met muziek van jeugdkorps van Concordia. Zie grote advertentie op pagina 30 [jji]Het Motorhuis Vondellaan/hoek Plesman laan, Leiden, tel. 071-769313. CPN-vragen LEIDEN - Het CPN-raadslid Hoeven vindt dat het gemeen tebestuur stappen moet onder nemen om een dreigende slui ting van de Anna-kliniek te voorkomen. Het gemeentebes tuur zou zich daartoe moeten wenden tot de betreffende staatssecretarissen en tevens aandringen op uitbreiding van het voorgenomen beddenbes tand binnen de nieuwe ortho pedische afdeling van het aca demisch ziekenhuis. Het CPN- raadslid stelt dit in een brief aan B. en W. waarin hij de op de Anna-Kliniek door de groeiende onzekerheid onder het personeel en het daarmee gepaard gaande verloop „on houdbaar" noemt. Hoeven wijst erop dat al een deel van de kliniek is gesloten, terwijl er voor patiënten bij de vroegere capaciteit van 75 be dden reeds sprake was van een wachtlijst en van wachttijden van een half tot één jaar. Daarom wordt het aantal vanm 48 bedden in de nieuwe afdeling het AZL volstrekt onvol doende geacht, aldus Hoeven. ADVERTENTIE tritst of* iryy, te Ory-tTtrt, (Om. te, u Qtb&tti* <2* <W- /-ty/te.. Irplt. L/f. pC ]/Jy IrtuZk&tto, Li'tL Oude Rijn 10 - Telefoon (071) 13 41 50 Warme" slijter A. A. Bakker: LEIDEN - "Net zoals de warme bakker het doet, gaan ook wij ons voornamelijk richten op die produkten, die bij de grote bedrijven niet in de computer passen". Aldus de heer A. A. Bakker (42), directeur/eigenaar van Steffelaar BV, de aan de Nieuwstraat gevestigde wijnkoperij annex distil leerderij, die luistert naar de naam "Onder de Boompjes". "Citroenjenever bijvoorbeeld kun je op wel tien verschillende ma nieren maken", zo licht de heer Bakker toe. "De grote bedrijven maken het maar in één soort. En dat geldt ook voor andere soorten gedistilleerd. Daar willen wij niet aan meedoen. Wij willen iets aparts blijven maken". Gezeten achter zijn bureau in het kantoortje op de eerste verdie ping van de distilleerderij zet hij uiteen welke kant hij op wil met zijn ruim driehonderd jaar oude bedrijf. Het uitzicht op de Niéuw- straat wordt ten dele belemmerd door het nog aanwezige 'over van de boompjes voor he oand, waaraan de zaak zijn naam te danken heeft. Intussen is hij druk bezig kleine monsterflesjes wijn van hun ver pakking te ontdoen. Er is juist een postzak vol uit Frankrijk aangekomen. Binnen korte tijd staat het bureau vol met wijnfles jes. Ook elders in het kantoor staan een paar ontkurkte flessen. De heer Bakker proeft al de wijnmonsters, die hij toeges tuurd krijgt "Het is jammer, dat het daar eigenlijk alleen 's avonds van komt. Dan ben je vaak te moe om een wijn echt goed te proe ven", zegt hij. De wijnkoper en distillateur praat zo enthousiast over wijn en sterke drank, dat hij nauwelijks toekomt aan het verhaal over zijn bedrijf. Hij maakt echter wel dui delijk, dat Steffelaar BV het over een heel andere boeg gaat gooien. Tot voor kort leverde het bedrijf niet alleen gedistilleerd van eigen merk aan een aantal slijterijen in de omgeving van Leiden, maar ook andere merken. Met dat laat ste is de heer Bakker onlangs ge stopt. De "eenheidsworst" van de grote bedrijven heeft hij de deur uitgedaan, en in het vervolg le vert hij alleen nog eigen „Boompjes"-fabrikaat Natuur lijk ontbreken daarbij de jene vers en vieux niet, maar het ac cent ligt op de exclusieve drank jes als gestookte citroen, ge stookte brandewijn, pure bessen, boerenjongens, boerenmeisjes, kaneellikeur en rumpunch, om maar wat te noemen. En dat alles gemaakt in de enige distilleerde rij die er in Leiden nog te vinden is. Steffelaar verkoopt het zelfge maakte gedistilleerd overigens niet alleen aan de slijter. De heer Bakker wil (net als vroeger het geval was) ook rechtstreeks aan het publiek verkopen. De wet staat echter niet toe, dat de ver koop in de distilleerderij zélf plaatsvindt. Maar daarvoor kan men terecht in het pakhuis Behalve de vele bijzondere soorten gedistilleerd, die in het pakhuis te vinden zijn, treft de bezoeker er een groot aantal wijnsoorten. Die wijn kan men kopen en r huis nemen, net als bij de slijter het geval is. Maar het is ook mo gelijk om de gekochte wijn in het pakhuis te laten liggen, en de flessen pas na jaren van geduldig wachten ter lediging n huis te nemen. Voor dat doel zijn er op de eerste verdieping van het pakhuis 60 zg. "wijnkluisjes" aangebracht, voorzien van een deurtje met hangslot. Tegen betaling var gulden entreegeld kan men beschikking krijgen over "kluisje" waarin men een v< raadje wijn kan aanleggen. De bedoeling is uiteraard, dat men z'n wijnvoorraad op peil houdt. Het voordeel daarvan is dat men betrekkelijk goedkoop jonge wijn kan kopen, om die pas op te drinken wanneer hij na een paar jaar tot wasdom gekomen is. Het zelf tappen van wijn uit grote vaten zal bij Steffelaar niet moge lijk zijn. Daar ziet de heer Bakker niets in: "Die zelftapperij is een modeverschijnsel, dat ik weer snel zie verdwijnen". Wel heeft hij oog voor de wens van de ko per, om eerst te preoven voor hij koopt. Er zullen dan ook Reactie directie AZL: LEIDEN - De directie van het academisch ziekenhuis Leiden heeft giste ren met kracht tegengesproken dat de Anna-kliniek voor Orthopaedie met sluiting bedreigd zou worden. Zij is het dan ook volstrekt oneens met de uitlatingen die de directeur van de Annakliniek, mr. J. H. J. Zwaart, eerder tegenover onze krant heeft gedaan. Deze had gezegd dat de kliniek waarschijnlijk gesloten zou moeten worden als er vóór 1 december a.s. geen oplossing wordt gevonden voor het personeelstekort in de Anna-Kliniek. Uit een gesprek dat wij gisteren hadden met de voltallige directie van het AZL en de directeur van de Anna-Kliniek is inmiddels gebleken dat mr Zwaart met zijn uitlatingen ietwat voorbarig is geweest Volgens drs.verhey, algemeen directeur van het academisch ziekenhuis, wordt er op het ogenblik alles gedaan om voor de Anna-kliniek extra personeel aan te trekken; er zijn voor dat doel intussen advertenties geplaatst en ook intern in het academisch ziekenhuis wordt er bekeken of er mankracht worden gevonden om de Anna-kliniek uit de personeel sproblemen te helpen. Drs. Verhey: „Wij zullen met man en macht proberen een oplossing te vinden voor het personeelsprobleem van de Anna-kliniek. En wij kijken er niet pessimistisch tegenaan. Uiteindelijk hebben ook wij er belang bij dat er een oplossing gevonden wordt". De Anna-kliniek gaat, zoals bekend, begin volgend jaar over naar een nieuwe orthopedische afdeling in het et academisch ziekenhuis. De kliniek wordt dan gesloten en het personeel komt bij het academisch ziekenhuis in dienst. De bedoeling was dat dit per 1 januari a.s. zou gebeuren. Maar omdat de nieuwe afdeling tegen die tijd nog niet klaar zal zijn. wordt er op het ogenblik door de besturen van de Anna-Kliniek en het Academisch Ziekenhuis bekeken op welke manier het beheer van de kliniek na de exploitatie van de kliniek toch per 1 januari over, of de exploitatie wordt na 1 januari nog enkele maanden door de leiding van de Anna-kliniek voortgezet totdat de nieuwe afdeling in het AZL klaar NCBO Leiden dertig jaar LEIDEN - Ter gelegenheid van haar dertigjarig bestaan houdt de afdeling Leiden van de Neder landse Christelijke Bond van Overheidspersoneel een speciale ledenvergadering op woensdag 3 november. Bondsvoorzitter W Wieringa en de Leidse arts J. H. Pleiter houden causerieën over het onderwerp „De ethiek van de ar beid". De vergadering wordt ge houden in de zaal van de Rijnland flat aan de Churchilllaan, aanvang kwart voor acht. In dezelfde zaal wordt op vrijdag 5 november door de bond van vijf tot half zeven een teceptie gehouden. Geen schoolvoetbal LEIDEN - Ook vandaag is - in ver band met de gesteldheid van de ter reinen - het schoolvoetbal afgelast. De kwart-, halve- en finales zullen worden gespeeld op een nog nader te bepalen woensdagmiddag. Meer Leids nieuws, op pagina 23 ADVERTENTIE De beste voegloze 14 k. rin gen o.a. 1 paar met geslepen zijkant 1 /o.- Dlt model met briljant *4b.- Met 2 briljanten .-..320.- Gratis graveren. Blijvende service. Desgewenst handgraveren. Desiree Anjer A.S. De Koning der Verlovingsringen V. d. WATER UW JUWELIER HAARLEMMERSTRAAT 181 Wijnkoper/distillateur Bakker

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3