Het profiel van "de" bisschop Missiekalender is weer uit Dineren in de oude watertoren JOKE (11) EN LESLIE (8) HIELDEN EEN BAZAR Botulisme Duizenden jongeren gaan morgen (zaterdag) in Utrecht bidden voor regering en volk van Nederland. Voor de vijfde keer houdt evangelist Ben Hoekendijk (38) een One Way Day. Vorig jaar trok die mani festatie 12.000 bezoekers. De organisatoren verwachten deze keer een groot aantal, op grond van de belangstelling die overal in het land bij jeugdgroepen van uiteenlo pende kerken blijkt te be staan. Afglijden De lustrum-One Way Day in de Margriethal van het Jaar- beurscomplex staat in het te ken van gebed voor de natie, die volgens de Puttense evan gelist steeds meer afglijdt naar immoraliteit, godslastering, en materialistisch-socialisme. Naar de mening van Hoeken dijk is er nog maar weinig christelijks aan Nederland. „Ons land is een wereldcen trum van drugshandel. Trekt tienduizenden die niet voor de mooie grachten komen, maar voor bordelen en sexholen waarmee de steden zijn vergif tigd. Ik schaam mij voor de VPRO, de godslasteringen, op radio en tv, de VARA die de verjaardag van Zuid-Vietnam vierde". One Way Day met bidden voor de natie Hoekendijk hoopt dat One Way Day een bijdrage zal leveren om Nederland „terug naar God" te brengen. Er is een koor van 650 jonge ren gevormd, dat speciaal voor deze dag gecomponeerde geestelijke liederen ten ge hore gaat brengen, 's Middags zullen jongeren twee aan twee bijbelstudie doen (aan de hand van een vragenlijst in het programmaboekje) en samen bidden. Ben Hoekendijk: „De bijbel vertelt ons dat kleine minder heden door gebed en radica lisme hele naties konden te rugbrengen tot God. We de monstreren tegen de verdere afbraak van geestelijke waar den in ons land." Een grote staf pastorale wer kers staat de hele dag klaar om met jongeren in een speciale nazorgruimte te praten en te bidden, als zij daar behoefte aan hebben. PAGINA 25 Uit Engeland komt vocalist Len Magee over, die na een nogal stormachtig leven in de internationale pop-scene christen werd. Behalve zingen zal hij ('s avonds om 7 uur) ook spreken. Andere muzikale medewerkers zijn; Carel Heinsius, Dolf Vorsterman- Van Oyen en Allette Falkema-Everaars Tijdens One Way Day worden opna men gemaakt voor een gram mofoonplaat, die twee weken later zal uitkomen. Wonder De manifestatie kost naar schatting f 100.000,-. Zo^ls elk jaar moet dat geld door vrijwil lige bijdragen van de bezoe kers worden bijeengebracht. „Elk jaar is het een wonder dat we het geld bij elkaar krijgen." zegt Hoekendijk. „We hebben totnogtoe zelfs geld overge houden, dat we aan de zending konden geven." Een belangrijk onderdeel van de manifestatie is de „evange lische beurs", waar om streeks 80 zendings- en an dere christelijke organisaties met informatieve stands zijn vertegenwoordigd. Het programma begint 's morgens om 10 uur. Er zijn om 11.00, 14.00 en 19.00 uur sa menkomsten. Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. VRIJDAG 22 OKTOBER 1976 Wetenschappelijke opstellen over kerkambt De watertoren in Boskoop, die destijds door het waterleidings bedrijf van de Rijnstreek voor het symbolische bedrag van één gulden aan de gemeente werd "verkocht" (de toren was overbo dig geworden) krijgt waarschijnlijk een andere bestemming. Ik hoorde dat er plannen zijn om in de dertig meter hoge stenen kolos twee restaurants te gaan bouwen. Eén op de begane grond en één boven in de kop. Het initiatief gaat uit van de kersverse Exploitatie B.V. Boskoopse Toren, die het gebouw dan in huur krijgt. Dat vertelde mij de Boskoopse exporteur van boomkwekerij- produkten Van Eek. Hij zit in bet bestuur van de vereniging "Vrienden van de Watertoren", een groep Boskopers die kost wat kost de toren in stand wil houden. "Voor de meesten van ons is dit niet zo maar een gebouw. Maar meer een monument waaraan we gehecht zijn geraakt. De toren hoort net zo bij Boskoop als de bomen". Als de vereniging er niet zou zijn geweest zou de toren waar schijnlijk al tegen de vlakte zijn gegaan. Want het zgn. cadeautje van het waterleidingbedrijf Rijnstreek bleek bij inspectie toch niet zo gaaf te zijn als bij de overdracht werd verondersteld. Er zou zeker voor een paar ton aan gesleuteld moeten worden om er weer een veilige toren van te maken en dat had de gemeente er niet voor over. Nu zijn de "Vrienden van de Watertoren" met man en macht bezig leden te werven. Zodra er duizend zijn genoteerd is de gemeente bereid garant te staan voor een geldlening waar mee de toren gerestaureerd kan worden. Dat moet eerst gebeuren en pas daarna kunnen de twee torenres taurants er in gebouwd worden. De voorlopige ontwerpen zijn al klaar. Ze werden getekend door de Boskoper Jan Looren de Jong. "Dat was niet eenvoudig", vertelde hij mij, "maar het was wel een uitdaging voor me. Met zulke grillige gebouwen werk je niet fagelijks. Er komen heel andere berekeningen aan te pas". DRIE LAGEN Het restaurant boven zal bestaan uit drie lagen. Op de onderste laag de toiletten en de keuken, daarboven het restaurantgedeelte en tenslotte een buitenterras, waar een borreltje kan worden gedronken. Vanaf dat terras, on geveer 28 meter boven de begane grond, zal men een blik kunnen werpen op Boskoop en erg wijde omgeving. Ook in het restaurant zal gezorgd worden voor een panoramisch uitzicht door het rondom installeren van grote ramen. Beneden in de voet van de toren, komt een wat kleinere eetgele genheid, waar men voor een haastige hap terecht kan, een soort snelbuffet. De twee restaurants zullen met elkaar in verbinding staan door een lift. Op papier ziet het er allemaal heel aardig uit maar er moeten eerst nog wat problemen overwonnen worden. De grootste kop zorg is voorlopig hoe men het enorme stalen waterreservoir in de kop van de toren moet slopen. Jan Looren de Jong: "Dat vat zorgt voor een bepaalde stevigheid van de toren. Sloop je dat ding dan moet er een andere constructie worden bedacht om de toren nieuwe steun te geven. Daar zijn we nog niet uit". "Niet iedereen zal blij zijn met restaurants in de toren", vertelde Van Eek. "Toch is dit de beste oplossing. We zijn wel verplicht het commercieel aan te pakken. Anders haal je er de kosten van de restauratié niet uit. Van de toren kan natuurlijk ook een soort toeristische uitkijkpost worden gemaakt, waarin men voor een kwartje naar boven mag. Maar dat zet geen zoden aan de dijk. Dat moeten we maar vergeten". DEN HAAG (ANP) - Volgens mi nister Vorrink (Volksgezondheid) kan het aantal door botulisme ge dode watervogels geschat worden op 40.000, een aantal dat overigens "slechts bij benadering" kan wor den aangegeven. Zij heeft de Tweede Kamer, in ant woord op schriftelijke vragen van fractievoorzitter Terlouw (D'66), meegedeeld dat het opruimen van kadavers thans de belangrijkste maatregel is ter vermindering van de kans op besmetting. Nagegaan wordt op welke wijze de doelma tigheid van de opruimingsacties kan worden vergroot. De kennis over de factoren die van invloed zijn op het ontstaan en de versprei ding van botulisme is nog onvol doende voor het nemen van ver dergaande bestrijdingsmaatrege len, aldus de minister. ADVERTENTIE verkrijgbaar bij o a Focke Meltzer Den Haag/Rijswijk Kunsthandel Au Bon Gout Winkelgalerij Gangetje 8 Leiden De algemene Missiekalender en de kalender van de Nederlandse Zen dingsraad voor 1977 zijn verschenen. Het is wederom een coproduktie, al verschijnen ze onder eigen naam en bevat de rk. uitgave de vermel ding van enkele heiligenfeesten. Verder zijn beeld en woord gelijk. Bijbelteksten De kalender, minder thematisch dan vorige jaren, bevat kleurenfoto's uit het leven van volkeren in Afrika. Azië en Latijns-Amerika, waar missio narissen en zendingsarbeiders werkzaam zijn. De foto's zijn ondertiteld met bijbelteksten. Op de ommezijde zijn gegevens van het betrokken land opgenomen en tevens een bondig bij belrooster. Uitverkocht Vorig jaar werd de gezamenlijke oplage van beide kalenders, ruim 300.000 exemplaren, totaal uitverkocht. De baten zijn bestemd voor missie en zending. ,De AMK is verkrijgbaar bij het Centraal Missiecommissariaat, Van Alke- madelaan 1, Den Haag en de NZR-kalender bij de Nederlandse Zen dingsraad, Prins Hendriklaan 37, Amsterdam. Eén van de platen uit de missie-kalender 1977. Op de bazaar in de woning van de familie v dHeide in de Java- straat in Ocgstgeest kocht ik gisteren 2 kleine schilderijen. Een met daarop de beeltenis van Pippi Langkous en een fnet een paar broodjes smerende beren. Ze werden me vakkundig aan gesmeerd door de 8-jarige zoon des huizes, Leslie, drie Lurven hoog en samen met zijn drie jaar oudere vriendinnetje Joke Filippo, organisator van deze buurtbazar. „We zaten ons toch maar te ver velen in de herfstvakantiever telden ze. "Toen kwanien we opeens op het idee om geld te gaan verdienen voor de dieren bescherming We zijn hier in de buurt alle mensen afgeweest of ze nog spullen voor onze bazar hadden. En bijna iederen heeft wat gegeven Ze vonden het een hardstikke leuk idee van ons. Maar er waren er ook die zo maar de deur voor onze neus dichtgooiden Daar schrokken we wel een beetje van". De bazar van Leslie en Joke werd gisteren door buurtbewo ners druk brzocht. Men kon er van alles 'kopen. Kleding, kin derspeelgoed boekenparaplu 's een kamer een keuken en een achterplaatsje vol. Om de ko pers een beetje gunstig te stem men werd door Joke kwistig borstplaat rondgedeeld, die oma een dag tevoren voor haar 'had gebakken. Er werd ook soep geserveerd. De moeder van Les lie had een grote pan klaar ge maakt. Voor de vriendinnetjes en vriendjes uit de buurt had den Leslie en Joke een grabbel ton neergezel en een loterij georganiseerd. In de grote spaarpot een oude koektrommel, werden gisteren heel wat kwartjes en dubbeltjes gedeponeerd. Klein geld voor kleine kinderen ..Morgen gaan we het geld tellen", zeiden de twee. ,JÜisschien halen we de dertig gulden wel. Daar gaan we dan iets mee doen voor de honden. Die zijn net als mensen, vinden we, en hebben dus ook een huisje nodig. Maar veel honden hebben geen huisje want het hout is duur. Dus kopen wij het maar. Dan moet er nog ge timmerd worden. En dan zitten de honden droog. Dan is het niet koud meer buiten. En dan is onze herfstvakantie voorbij." „Als bisschoppen zijn ze naar Trente gegaan, als pastoors zijn ze teruggekomen", zo zou koning Philips II al van de „vaders" na het concilie van Trente hebben beweerd. In reactie op de Reformatie werd de positie van de bisschop op dit concilie nog eens duidelijk bepaald; de wijdende, vermanende en toezichthoudende „presbyteris superior". Krachtens zijn toewijding bezat hij het recht om gelovigen te vormen |en priesters te wijden. De bisschop [was dus een priester met hogere, idoor de paus verleende volmach ten. Na het Eerste Vaticaans Conci- (lie zou men bijna kunnen zeggen, dat de bisschoppen „als kapelaans zijn teruggekomen". Dit concilie stond helemaal in het teken van het I primaatschap van de paus en zijn 'onfeilbaarheid. De bisschoppen kwamen er nauwelijks aan te pas. |Het Tweede Vaticaans Concilie |heeft het ambt van bisschop in ere (hersteld. Beklemtoond werd toen ÉnL, dat het ambt ontleend moet 'worden aan de benoeming door de jpaus, uitfnondend in enerzijds de (Canonieke zending, d.w.z. het idoorgeven van de oorspronkelijke. Sending van de apostelen, en an derzijds de wijding met als kern de handoplegging door drie bis schoppen. Het bisschopsambt mocht dus niet langer gezien wor den als alleen maar een verlengstuk van het pausschap. Sterker nog: de paus werd weer (zoals Petrus) de macht inter pares oftewel de eerste onder zijns gelijken. De bisschop is autonoom hoofd van de plaatselijke kerk aan wie de priesters hun verkondigingsmacht ontlenen. De collectieve verant woordelijkheid van de bisschop penconferentie moet dan ook wor den gezien als zichzelf vrijwillig opgelegd. Onverlet blijft de eigen persoonlijke verantwoordelijk heid. De enige aan wie de bisschop verantwoording is verschuldigd is de paus die hem benoemt. Om de juiste positie van de verantwoorde lijke bisschop weer helemaal tot zijn recht te laten komen, zal het begrip „Nederlands episcopaat" minder vaak gebruikt gaan den, zo verluidt in Utrechtse krin gen. In de eerste eeuwen van het chris tendom gold het beginsel dat de paus de bisschoppen benoemt, slechts ten dele. Toen had de keuze de instemming nodig van de gees telijkheid en de gelovigen vur. het Bisdom. Het recht om bisschoppen te benoemen was ook vaak aan vor sten gegeven b.v. in Spanje en Por tugal. In Spanje heeft de regering overigens nog op basis van het con cordaat (verdrag) met het Vaticaan een soort vetorecht. "Rome" wil hiervan af om de laatste restanten van de niet-scheiding van kerk en staat op te ruimen. Voordracht Vrije bisschopsverkiezingen ko men slechts in wat Zwitserse bis dommen voor. In Nederland, zoals in Engeland en Ierland, maken de kapittels, een college van hoee geestelijken uit het bisdom, een voordracht. Elders bestaan nog an dere regelingen. Sinds enkele jaren- moet de bisschoppenvergadering zich jaarlijks beraden over ge schikte kandidaten en die lijst via de nuntius naar Rome sturen. De jongste bisschopsbenoemingen in ons land hebben ook buiten ka tholieke kring beroering gewekt- niet alleen de kandidaten (voor Utrecht overigens, nauwelijks), maar meer nog het zonder enig overleg afwijken van de (overigens op niets gebaseerde) inspraak in Rotterdam en van het in Roermond gemaakte profiel. De inspraak bleek een volslagen onhaalbare kaart. De profielschets in Roer mond klopte vrijwel in geen enkel opzicht met de kandidaat. In Utrecht heeft men dan ook van beide afgezien. "Rome" „Rome bleef nl. gewoon op zijn stuk staan. De paus benoemt een bisschop op basis van de in het ker kelijk recht aangegeven vereisten voor geschiktheid. Deze zijn: uit een wettig huwelijk geboren, min stens dertig jaar oud, minstens vijf jaar priester, van goede zeden zijn, godvruchtig, vol zielenijver, voor zichtig, en alle gaven die hem voor het bestuur van het bisdom ge schikt maken. En tenslotte docto raat theologie of kerkelijk recht of anders minstens goed onderlegd zijn in deze wetenschappen. Hoe belangrijk een bisschop ook moge zijn. het gekrakeel rond de Rotterdamse en Roermondse be noemingen wordt daardoor niet ge rechtvaardigd. Het studiesecretariaat van de Ne derlandse kerkprovincie heeft de problematiek van het bisschop sambt onderkend en eer een veel zijdige studie aan gewijd. In sa menwerking met het Thijmgenoot- schap heeft dit geleid tot een bun del wetenschappelijke opstellen, die onder de titel „Het bisschop sambt" bij de uitgeverij AMBO (f 24.50) zijn verschenen. „Communio" De rode draad die door al deze op stellen loopt is de eensgezindheid van alle auteurs ten aanzien van het profiel van de bisschop. Die moet kunnen luisteren, in dialoog kun nen treden met het heden en met de geschiedenis en hij moet „commu nio" kunnen stichten. Ooievaar (2) Er hebben mij nogal wat men sen gebeld die de ooievaar heb ben gesignaleerd waarover ik eergisteren schreef. Ze vonden ook dat het beest gevangen moet worden en snel onderdak moet krijgen voordat de winter toe slaat en het te laat is. Dus wie doet er wat aan? •k Exporteur Van Eek.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 25