„Gestraft voor verbetering in medische zorg" Lezers schrijven De Flat 127 zet al z'n klassegenoten op afstand. In prestaties en prijs! Trap'm op zijn staart 9150,- Directeur St. Elisabeth Ziekenhuis: GSD allang in Witte Poort maar nu mag het Stevenshof VRIJDAG 22 OKTOBER 1976 LEIDERDORP - "Terwijl wij ons best doen om de medis che verzorging steeds meer te verbeteren, worden we daar eigenlijk tegelijkertijd voor gestraft", aldus mr. J. G. Be- rgmeijer, algemeen directeur van het St. Elisabeth Zieken huis, gisteren bij de presentatie van het jaarverslag van het ziekenhuis over 1975. Uit dat jaarverslag blijkt dat de door het Centraal Orgaan Zieken huistarieven (COZ) toegestane ta rieven in het St. Elisabeth Zieken huis de kosten lang niet dekken. Zo worden de kosten die gemaakt worden bij verrichtingen die niets met de verpleging te maken heb ben, gemiddeld voor slechts 40 procent door de tarieven gedekt. Voor de polikliniekruimte in het ziekenhuis is die dekking slechts 15 procent. Het gevolg is dat de kosten die niet op de tarieven kunnen worden verhaald, worden doorbe rekend in het verpleegtarief en dat betekent dat de verpleegprijs wordt verhoogd. Zouden de over ige tarieven kostendekkend zijn, zo redeneert de directie van het St. Elisabeth Ziekenhuis, dan zou het verpleegtarief met een derde ver laagd kunnen worden. "Onze kos ten", zegt het hoofd van de economisch-administratieve dienst, A. J. J. de Bont, "staan in geen verhouding tot de tarieven. En kennelijk is het COZ niet bij machte dat te wijzigen". Uit het jaarverslag van het zieken huis blijkt dat de tariefsproblemen duidelijk doorklinken in de finan ciële paragraaf. Het verslagjaar werd afgesloten met een nadelig saldo van f 903.209. Een potentieel verlies, aldus de directie, dat ook in 1976 wel z'n invloed zal hebben. Een belangrijke kostenverhoging in 1975 ontstond door een uitbrei ding van het personeel met 40 me dewerkers. Het aantal opnamen steeg ten opzichte van 1974 van LEIDEN - De raadscommissie voor sociale zorg is gisteravond min of meer onder protest akkoord ge gaan met het voorstel van B. en W. om voor de Gemeentelijke Sociale Dienst ruimte beschikbaar te stel len in de Witte Poort-kazerne. De commissie vond het niet juist dat er nu pas een voorstel van het college op tafel komt, terwijl de sociale dienst al sinds 1 september j.l. van die ruimte gebruik blijkt te maken. Andere instellingen, die eveneens met ruimtegebrek te kampen heb ben, moeten wachten totdat hun aanvraag alle mogelijke kanalen is gepasseerd, zo betoogden enkele commissieleden. "Gelijke monni ken, gelijke kappen", verwoordde Höppener (PvdA) het oordeel van de De sociale dienst maakt van de ruimte in de voormalige kazerne overigens maar eén keer in de week Höppener (PvdA). gebruik en wel op vrijdagochtend. Er worden dan inkomstenbrieQes ingenomen van werklozen. Eerst gebeurde dat in het St. Antonius- clubhuis, maar die ruimte bleek uiteindelijk niet zo geschikt. Voor de ruimte in de Witte Poort-kazerne moet een krediet' van 7500 op tafel komen voor een verbouwing. 9.448 naar 9.721 en het aantal ver- pleegdagen van 129.783 naar 132.405. Overigens is het aantal op namen over de afgelopen vier jaar in het St. Elisabeth Ziekenhuis sterker gestegen (met 14 procent) dan het aantal verpleegdagen (met 12 procent), waaruit blijkt dat zowel de medische behandeling als de verpleging intensiever is gewor den. Een en ander maakt dat de kosten per verpleegdag hoger wor den. Opvallend is de toename van de zg. poliklinische verrichtingen in het St. Elisabeth Ziekenhuis. Zo steeg het aantal poliklinische bevallin gen in de afgelopen vier jaar met 196 procent, de poliklinische rönt- genverrichtingen met 76 procent en de poliklinische verrichtingen van fysiotherapie met maar liefst 540 procent. Het ziekenhuis werd in 1975 uitge breid met een afdeling mondheel- kunde en kaakchirurgie. Met de medische faculteit van de Leidse universiteit wordt gewerkt aan een uitbreiding van die afdeling. Samenwerking met de medische faculteit is er ook op het gebied van onderwijs. Het ziekenhuis heeft specialistenopleidingen voor in wendige geneeskunde en algemene heelkunde, terwijl er ook aanko mende artsen worden opgeleid. De afdeling orthopedie wordt volgend jaar januari met één orthopeed en tien bedden uitgebreid. Ford blij met Nobelprijzen WASHINGTON - President Ford heeft de Verenigde Staten gisteren opgehemeld vanwege het feit dat ditmaal alle Nobelprijzen aan Ame rikanen zijn toegevallen. Het Nobelprijzenevenement verge lijkend met een kunstolympiade merkte Ford op dat wat de Ver enigde Staten nu gepresteerd heb ben nog niet eerder door enig ander land is vertoond. De president merkte op dat "alleen in een vrije gemeenschap de talen ten die God de mens heeft ge schonken volkomen kunnen ont luiken". De Nobelprijzen gingen dit jaar naar de volgende Amerikanen: Saul Bellow (letterkunde), Milton Friedman (economie), Baruch Blumberg en Carlton Gajdusek (geneeskunde en fysiologie), Bur- i Samuel Ting (na- William Lipscomb Opnemen van brieven in deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de inhoud eens is. De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wel in te korten. ton Richter tuurkunde) er (scheikunde). Wij zijn verheugd, dat een lid van de werkgroep Stadsontwikkeling van de PvdA op zo'n serieuze en uit voerige wijze (zie LD van 14 okto ber) is ingegaan op de problematiek rond de Stevenshofjespolder. Om dat hij niet'tot dezelfde conclusies komt als wij gaan we op enkele van zijn belangrijkste argumenten na der in. Gesteld wordt dat wij "enkele vol strekt irreële mogelijkheden" heb ben genoemd als plaatsen voor wo ningbouw "met name de wat gro tere projekten". Wij hebben een lijst gepubliceerd met bouwmoge lijkheden; geen uitputtende lijst maar een lijst met voorbeelden. Als gesteld wordt dat onder de grote projekten volstrekt irreële zijn, dan moeten ze wel genoemd worden. Dat maakt de discussie vóór ieder een (ook voor ons) controleerbaar. W(j hebben de Leeuwenhoek (tus sen Plesmanlaan en Wassenaarse- weg) niet erg meegerekend. Kiest de regering binnenkort voor nieuwbouw van het Academisch Ziekenhuis op en rond het huidige terrein (een zgn. B-variant), dan kan er nog zo'n 25 hectare voor woning bouw overblijven,, goed voor 1250 a 1500 woningen. Niet gering op de 3050 die B en W in de Stevenshof gepland hebben. Terecht wordt ge steld, dat er grenzen zijn aan het dichter op elkaar bouwen. Wel wordt ten onrechte een beetje de indruk gewekt, dat we geen onder scheid gemaakt hebben tussen netto (zonder wegen, plantsoenen enz.) en bruto aantalleji woningen per hectare. We hebben een sterk pleidooi gehouden voor meer wo ningen per hectare. Niet alleen om ruimte te sparen. Ook juist terwille van de leefbaarheid: allerlei voor zieningen (winkels, scholen e.d.) zijn dichter bij huis, het openbaar vervoer functioneert beter (meer passagiers geeft hogere frequen ties), maar ook meer kinderen in de wijk. Dichter bouwen hoeft geen hoogbouw te betekenen: voorbeel den zijn Nieuw Waldeck in Den Haag, Beverwaard in Rotterdam en Spaarndam-Oost bij Haarlem. Daar hebben wij ons op gebaseerd. Gezegd wordt verder dat de Ste venshof qua bebouwing aansluit bij de bebouwde kom van Leiden. Dat is juist, maar de aansluiting via de Vink en de Haagweg is niet erg uitnodigend. Een nieuwe brug over de Rijn zal dat niet veel verbeteren. Een woonwijk in de Stevenshof zal mede daardoor en door zijn ligging ten zuiden van Leiden erg op Den Haag georiënteerd zijn. En nu kan je in Leiden wel afspreken, dat er geen Leidse Baan mag komen of een Rijksweg 11, maar daar heeft Leiden bitter weinig over te zeggen. De Leidse Baan staat nog steeds op het provinciale wegenplan en het is niet Leiden, maar een plaats als Wassenaar, die de extra stroom fo- rensert, die in de Stevenshof wonen en in Den Haag werken, door zijn bebouwde kom krijgt. Bebouwing van de stevenshof zal de druk op de aanleg van de Leidse Baan doen toenemen, hetzelfde geldt voor Rijksweg 11. Het voorstel om te proberen in de Stevenshof voor 100 procent te bouwen voor mensen die in Leiden werken zou bijvoorbeeld even goed voor Roomburg kunnen gelden. We zijn in onze berekeningen bepaald niet optimistisch geweest over het succes dat de gemeente daarmee zal hebben. We hebben met 50 pro cent gerekend en dan nog is be bouwing van de Stevenshof ons in ziens niet nodig. Tenslotte de kernvraag: is het rechtvaardig te gokken op het vol bouwen van de gaten met het risico, dat er in de tachtiger jaren (nog steeds) mensen zonder huis zitten? Bouwen in de gaten levert proble men op, meer dan in een fris opge spoten polder, maar het is onjuist om te zeggen, dat het in de gaten bouwen za lang duurt door ontei- geingsprocedures en bestem mingsplanwijzigingen. Hetzelfde geldt voor de Stevenshof. Ook daar is nog niet alle grond in handen van de gemeente Leiden en er is nog geen bestemmingsplan. We vinden het wel reëel, dat de ge meente alternatieven achter - de hand houdt voor het geval er tegen vallers zijn en onvoorziene ontwik kelingen. Stel nu dat de Stevenshof toch bebouwd moet worden (pro cedures duren te lang, er komt te weinig subsidie, de grond is nodig voor werkgelegenheid e.d.), dan mag het niet zo zijn,. dat de ge meente slecht voorbereid is en de wijk als het ware op het allerlaatste moment uit de grond moet stam pen, met alle kwalijke gevolgen van dien. Maar voor het ontwikkelen van een goed plan voor het geval de Stevenshof toch bebouwd moet worden, is toch wel een oplossing te vinden. Laat het gemeentelijke ap paraat zich eerst vooral storten op de mogelijkheden die de stad zelf biedt. Juist ook ter wille van de stad zelf. Gezien het feit, dat in het artikel noch wat de gaten vullen betreft noch wat het dichter bouwen be treft wordt aangegeven wat wel of niet acceptabel en reèel is, zijn we er nog niet van overtuigd, dat be bouwing van de StevenshoQespol- der echt nodig is. (Van redactiewege bekort). Werkgroep Milieubeheer E. Meelis, Kaiserstraat 63, Leiden. Kennismaking Weduwnaar 46 jaar l 1 75 m slank. met eengezinswoning z s k m nette eerlijke huiselijke vrouw Br ond nr 82480 bur v d blad Vnenden en vriendinnen vindt u in alle leeftijden bij Pen-Club Onda Larga. Box 328 Heerlen Gratis Fo tobrochure i n bla nco gesloten enve- Nette goed uitziende man 45 jaar afkomstig uit Drente sinds kort ge vestigd omg Leiden beschikt over Let op grote ruildag op zaterdag 23 oktober in Antonius Clubhuis. Mare 43. alle verzamelaars hartelijk welkom De ruilclub Konmgskerk en de postzegelvnenden. ri partijen gen. beurzen en verenigingen Rest. Boerhaave Manenpoelstr 69a Lei den telefoon 071-151685 ruime parkeergelegenheid B Kredietbureau Ton Postelmans persoonlijke leningen, financierin gen tot f25 000.- aflossing 1 tot 5 jaar. Snelle afwikkeling Beuken rode 26. Leiden telefoon 131932. Ontvettings en vermagerings thee 2 maal daags een kopje en u slankt af. 100 gr f 3.45 Drogisten) Boerhaave. Haarlemmerstraat 68 I Speciale aanbieding, zangkana- r 30.- garantie op zang Alleen vnjdag en zaterdag Kleur kananes, div. soor ten parkieten, papagaaien Agopa- mden. tropische vogels enz enz. Verkade BV Raadhuisstr 106. Alp- Rijn Tel. Diversen Mu-To-Ca's Toneelavond met bal na. zaterdagavond 23 oktober in het Anthonius Clubhuis Lange Mare Leiden aanvang 8 uur kaarten aan de ingang verkrijgbaar f 3.-- Wie wil er voor mij enig verstel werk doen? Telefoon 071 -134756. Horecapapieren Wie wil mijn ho- recapapieren handelskennis en vakbekwaamheid voor hotel. café. café-restaurant, bar enz gebruiken of samen met mij zaken doen? Mag ook Sunnamer. Chinees, Italiaan, Indonesiër enz. zijn! Br. ond. nr. 5167 bur. v. d. blad Verhuisd Bijbelhuis de Schatka mer voor. bijbels, po schr lectuur, kaarten, wandborden, kalenders, gr platen, zondagsschoolmatenaal Herengracht 29. Leiden foon 142990. Voor gezellige n foon 01751-77203. 't Ringenhuis de kleine zaak met de grote keus J. D. Hoogervorst juwelier-horloger. Mórsstraat 9 Lei den telefoon 124920. Gediplomeerd pedicure Coby Jonker. Beukenrode 26. Merenwijk Leiden telefoon 071 - 2l0937Behandebng na afspraak Avon depositair Goedkope geldlening nodig??? Financienngsbureau S G U geeft op haar (normale) geldleninglarie- ven een contante rentekorting van 1.5 pet Bel nu. 01717-2849 Geldleningen snel en discreet binnen 24 uur Alg Ass Kantoor J S. Lips Westeinde 12. Noordwijk -telefoon 01719-15300. Samen naar Fnts en Sjaak voor minder dan een knaak Grote Am- stelpils II.- Likeur-citroen sherry v a 11.- "Jack's Bar" Decimastraat 34, Leiden. Gratis uw huisraad halen wij be langeloos op (bankstellen, stoelen etc). Telefoon 071-126506 Lugdunummers opgelet' Vrijdag a s kaarten en sjoelen in ons club huis om 20.00 uur. 't Kabinet". Mana Gijzensteeg 1 Voor bruiloften, feestavonden enz Inlichtingen Nieuwe Rijn 52. telefoon 124766 Voor betere verlichting Lumière Classique Steenstraat 10 Leiden Fa Huijboom, voorheen Lagendijk telefoon 122904 6 kleuren Porno-films voor f 87.50. Dat kan alleen eSPé. Lei den: Lammermarkt 19 Voor een geslaagde bruiloft, feestpartij, Tno de Blue Stars tele foon 070-633685. Zwart dak, Leiden in- en verkoop gebr goederen Langebrug 37. donderdag, vnjdag en zaterdag open 11 00 uur. Heeft u snel geld nodig Bel dan Bemiddelings Bureau W Ju voor financienngen, verbouwingen, hy potheken, vèrzekenngen. Stro- bloem 1. Leiden telefoon 144820 Disco-dancing Het Witte Huis. Oegstgeest Wilhelminapark Ben je geschikt voor disc-jockey? Test en wedstnjd op zat 30 okt 8 uur opg en ml zaterdag "s avonds t/m 23 oct Neem je fan-club mee Huisdieren Weggelopen grijze Cyperse ka- omg Haven. Terug te bezorgen Kalvermarkt 1telefoon 071-144975 Aangeboden Dobermann pin cher reu. 7 mnd rondom gecou peerd Vader Ned en internationaal kampioen. Jurgeri van Hagenstern. Prijs 500- Telefoon 01711-11023. Te koop aangeboden Duitse Herder, met stamboom, 1 jaar oud, lief voor kinderen. Telefoon 071-210104. Weggelopen 17 okt. van cam ping Duinrell Duitse Herder, reu, zijn erg gedupeerd Tegen hoge be loning terug te bezorgen Fam. v.d Laan Handelstraat 8 Leiden, tele foon 144233 Zoekt u een leuke papagaai Lor- ne. kakatoe of andere vogel7 Kom dan eens gezellig naar Fauna. Rijnsburgerweg 136 Rijnsburger- weg 136. Rijnsburg. Telefoon 01718-21046 Unique! Jonge roodkoppapa gaaien vanaf 175-, Fauna. Rijnsburgerweg 136. Rijnsburg. Telefoon 01718-21046 Zoekt u en leuke hond? Kom dan een naar Fauna, Rijnsburgerweg 136. Ri|nsburg, telefoon 01718-21046 Baal kattebakvulling f 12.95 Groot voordeel bij Vlieland. Nieuwe Rijn 50. Leiden Vis te koop van amateur kweker, vanaf 50 CENT R Wassenaar. Rietschans 62, Leiderdorp. Te koop aangeboden Bosch compressor luchtpomp, buitenvo- lière met halsbandparkieten, com pleet zee-aquarium. Te bevr. Van 't Hoffstr 45. Leiden. Te koop aangeb. nest jonge hondjes, worden niet aan kinderen meegegeven Morsweg 326, Lei den Telefoon 760812 Na 6 uur. 01720-94919. Te koop vele soorten en kleuren kanaries uit buiten volière. Telefoon 071-143191. Te koop langharige herder, reu 1V* jaar. Lief v. kind. Eikenlaan 5. Alphen a/d Rijn 's avonds na 6 uur. Meubilair en antiek Voor oud en antiek, olielampon- derdelen. katoentjes, koperwerk en blauw aardewerk Van Dam. Hooi gracht 47 Leiden (ook inkoop) tele foon 140403 Of 131421. Antiek reparatie Draaiwerk, bij passende poten, knoppen Lijst werk Restauratie van kasten tafels stoelen enz. Voor al uw moeilijke houtproblemen: Het Houtpaleis. Herenstraat 20 Leiden telefoon 071-132648. Laat u uw dure antiek niet repare ren door ondeskundigen maar laat het repareren door een vakman, met ervanna met eigen stofteerdenj meubelmakenj en draaienj Ook voqr uw gewone reparatie staan wij voor u klaar Gijzenij Zn G M Meubelen. Oude Vest 87. Leiden telefoon 124521 Antieke boerenmeubelen. aller grootste keuze tierelantijnloze kas ten. dekenkisten, tafels, secretai res. enz. Veel eiken! Telefoontijden dagelijks 11,21 uur ook weekend telefoon 071-151757. Piano te koop merk Bernhardt Ruebleue 25 Parijs pnjs n.o.t.k. Telefoon 071-211220. Antieke Engelse staande klok te koop aangeboden in bloem maho nie met mooie beschilderde plaat 8 daags uurwerk telefoon 071- 155070. Te koop aangeboden wandkast Wengé keukentje elektrisch en eenpers opklapbed v. Velzen, v d Valk Bouwmanweg 42. Leiderdorp telefoon 890542 Antieke boerenmeubelen o a Eiken kasten, tafels, kisten, buro's. klokken etc. Ook blankgrenen meubelen. Scherpe pnjzen! Iedere 14 dagen nieuwe aanb Antiek Im port Rijksstraatweg 75 Sassen- heim Telefoon 02522-14682 Te koop Hollands eiken kabi netje. fraai Mechels kastje en staande klokken telefoon 01720- 75081. Te koop aangeboden schilde- njen o a- van Dnesten, telefoon 071-130061. Te koop salontafel wit met rookg- lasplaat diameter 100 cm. De Sitt er- laan 10. Leiden Telefoon 071- 133872. Te koop oud Hollands bankstel met Gobelin bekleding. Telefoon 071-146660 Henry II kasten en eethoeken Shippendale meubels, Lodewijk XV ledikanten div. klokken, olielampen en veel exclusief goed. Alles is goede kwaliteit Veerstr 8a Oude Wetenng telefoon 01713-3606. Geopend: iedere middag, vrijdaga vond en zaterdag. Woensdagmid dag gesloten. Te koop vier eiken fauteuils Windsor met losse kussens. Pnjs f 200 Tollenstraat 4 Leiden Te koop eiken 3 zitsbank Pull manmet lossekussensf 50v.Baer- lestr. 6 Leiden telefoon 766331 Aangeboden teak wandmeubel. ronde eettafel en stoelen, vierkante uitschuiftafel, staande houten kap stok. hanglampen. Houtlaan 44 Leiden telefoon 153927. Aangeboden Franse zonneklok. Engelse staande klok met datum en sec wijzer. Van Vollenhovenplein 73. Leiden. Te koop aangeboden 3-zits bank en matras gloednieuw totaal f 200 M. Staal, Nieuwe Beestenmarkt 17 Te koop aangeboden mooie klassieke Biedemeyer kast. Vraag prijs f 500 telefoon 071 -890530. Aangeboden stapelbed kan ook apart gebruikt worden (40 en 2 witte skai kuipstoelen op ver chroomde voet samen f 25.- ver chroomde tv poot op wieltjes f 25,- Butagaskachel met gasbus (25.- telefoon 071-761470. Te koop hoekbank, draion velour bekleding in zeer goede staat f 375,- telefoon 01719-15514. Het goedkoopste adres voor spieramen met zuiver linnen en voor een uitgebreid assortiment. Talens kunstschildermaterialen hoeft u niet te zoeken U kunt te recht bij lijstenmakerij Towi Mórs straat 22. Leiden. ADVERTENTIE Zijn flitsende acceleratie, zijn hoge top, zjjn korte remweg, zijn rotsvaste wegligging - daar kan geen ander uit z'n klasse tegenop. Tegen z'n prijs trouwens ook niet! Als 2-deurs v.a. Imp. Leonard Lang, Daniël Goedkoopstraat, Industriegebied/Amstel, Amsterdam.Tel '020; 9248S8. Prijzen af Bom, inkl BT\X'.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 23