Jeugd zo snel mogelijk speellij p maken Nijssen: Leidse ijshockeyclub vanaf de grond gaan opbouwen André de Rooy: „Je komt er niet met competitiespel alleen Afgang Kinzo "Ik groeide uit m'n jasje." "Doordat de NMB meer deed dan alleen financieren, zit ik nu in een prima passend pand in het nieuwe centrum" Zaalvoetbal volwassen De NMB denkt met u mee. Probeer 't. VRIJDAG 22 OKTOBER 1976 SPORT PAGINA 19 LEIDEN - „Profs hier in Leiden welnee, ben je gek". En dan zachter: „We hebben leergeld be taald, weet je. Niet zo weinig ook. Bij Raak zijn we goed de mist ingegaan. Dal mag niet nog eens gebeuren. Nee, wij gaan met ijshockey in Leiden beginnen aan de basis. Met jon gens van 6 tot 16 jaar. Geen Ca nadezengeen prof s .maar jonge jongens. Betaald ijshockey in Nederland is voorlopig nog geen haalbare kaart". Theo Nijssen, bekend van de koeling en daarnaast van Raak/ijshockeyHolland Sport en nog wat onhaalbare projec ten op het gebied van sport heeft nu een ijzersterke troef in han den, een object, dat eenvoudig weg niet kan mislukkenTevre den blikt hij vanuit het hoger ge legen restaurant op de Ton Menken ijsbaan, want daar moet het gebeuren. Ijshockey, daaraan heeft hij zijn hart ver pand. Maar op een andere basis dan voorheen. Geen geldsmijte rij, geen pogingen bodemloze putten te dempen. Het najagen van fata morgana's is hij verge ten. „We beginnen met niets", een gezond uitganspunt. Hoe wel,ijs ligt er, dat is natuurlijk het belangrijkste.Ja.cn dan die club. Vanaf de grond opbou wen. Voorlopig wordt begonnen met een cursus voor jongens vanaf zes jaar. Dat gaat buiten de club otn. We hebben ons wel alvast ingeschreven bij de Ne derlandse Ijshockey Bond. maar gaan pas tot actie over. wanneer de school een succes blijkt te zijn. Dan treedt fase twee in werking, gaan we leden werven en schrijven we ons in voor de landelijke competitie voor junioren. Om vervolgens overeen paar jaar een senioren team in de eerste of tweede divi sie te hebben. Een gewone ver gadering, puur op amateuristi sche basis. Het lijkt we schitte rend om zoiets op te zetten", al dus Nijssen. Een naam voor zijn nieuwe troetelkind heeft hij nog niet bedacht. .Jk denk in de richting van Leiden Lions of zoiets. Veel aardiger dan Duy- vesteyn Sport of al die namen met JJC" ervoor. Dat is zo afge zaagd. De vaam moet iets „ei gen" hebben, iets typisch Leids. Passend bij deze unieke opzet". Brian Randell: André de Rooy. LEIDEN - Brian Randells' antwoord op de vraag wat hij in Leiden bij Ton Menken gaat doen, klinkt nogal cryptisch. "Ik kom om weg te gaan". Een nadere explicatie maakt meer duidelijk. Het is zijn idee over wat Canadese ijshockeyspelers en coaches überhaupt hierin Nederland moéten doen. Zo snel mogelijk een aanvaardbaar spelniveau creëren en dan wegwezen. "Wat moet het Nederlandse ijshoc key en publiek met een stelletje buitenlanders? De mensen hier zien toch veel liever echte Hollan ders tegenover elkaar of samen op de wereldkampioenschappen. Wat ik hier kom doen is dus dit de jeugd leren hockeyen en dan terug. En zo hoort het ook". IJshockey, een onbekende sport in Leiden. Vandaar dat de naam Ran dell niet erg familiair zal klinken. Toch een jongen met een behoor lijke reputatie, zowel hier als in Ca nada zijn land van herkomst en te vens de bakermat van het razends nelle spel met de puck. Randell speelde vroeger prof voor de Chi cago Black Hawks en St. Louis. La ter als amateur in het nationale team. Kwam vervolgens naar Ne derland om het Haagse Raak naar een hoger plan te tillen, speelde bij HIJS en was coach van Duyves- teyn. een andere eredivisionist uit Den Haag. Recentelijk werd hij be noemd tot assistent-cóach van Hal Laycoe, de trainer van het Neder lands ijshockeyteam. Hij heeft als zodanig vooral bemoeienis met het nationale jeugdteam. En voor de jeugd is deze "Master of sports" door Ton Menken geëngageerd. Om in de splinternieuwe ijshal aan de Vondellaan het ijshockey in Leiden van de grond te helpen brengen. Door Ad van Kaam doeling de jongens zo snel mogelijk speelrijp te maken. Binnen twee jaar moet in Leiden de boel op po ten staan. Naar zeggen is deze regio bijzonder "schaatsminded" en hoe beter hockey hoe meer publiek. Deze hal is uitermate geschikt, ik voorzie een grote toekomst voor het Leidse ijshockey. Het is te hopen, dat ik straks kan zeggen, dat ik nier r later, als ik terug ben" Begin november start Brian Ran dell met een ijshockeyschool in de hal van Menken. Voor jongens vanaf zes jaar, want dat is de ge schikte leeftijd om te beginnen. Randell: "In Canada is dit ver schijnsel van specifieke ijshockey- scholen volkomen normaal, hier in Nederland bestaat het niet. De tijd lijkt me rijp om er mee te beginnen, zeker nu over een dergelijke fraaie accommodatie beschikt kan wor den. Het clubhockey en het nationaal team zijn inmiddels op een redelijk niveau gekomen, de interesse nog niet groeit, nu is het de beurt aan de jeugd. Want anders kom je geen steek verder. Om even terug te ko- i men top wat ik eerder zei: het ijs- wal goeds opgebouwd heb. Leuk hockey in Nederland is nog té af- hankelijk van buitenlanders. De invloed van zogenaamde Canadese-Nederlanders in het na tionaal team is nog steeds van door slaggevende aard. En daar moet verandering in komen. Wat nu is, moet je vergeten; de jeugd is de toekomst. Volgens mij heeft die jeugd ook een grote toekomst. Nederland is een schaatsland bij uitstek. Het is alleen jammer, dat het hoc key hier zo lang onbekend geble ven is. Maar er is onmiskenbaar een verandering op komst. Ik merk het aan Jong Oranje, dat uiteraard uit pure Hollandse jongens bestaat. Enorm enthousiast en al met een hele eigen speelstijl. Dat biedt per spectief. We moeten het aanpakken zoals in Zweden. Een vijfjarenplan. Leren van de buitenlanders en ze dan wegspelen. Nu zijn een aantal Zweden prof in Canada. Naar die situatie moeten we ook in Neder land toe", aldus een enthousiaste Randell. Dat er in Nederland interesse is ijshockey onderstreept hij WENEN - Na de uiterst pijnlijke nederlaag van afgelopen week tegen de Belgische kampioen Ra cing Mechelen, is Kinzo gistera vond in de Oostenrijkse hoofdstad op een niet mis te verstane manier onderuit gegaan. Tegen het opper machtige UBSC werd een alleszeg- èende 102-83 nederlaag geleden, maar in die uitslag is niet te zien dat de Nederlandse kampioen er een bokswedstrijd van maakte. Het chauvinistische Weense pu bliek eiste de hoofden van de Kinzo-spelers. Er werd in die eis te gemoet gekomen. Achtereenvol gens verdwenen Pluim, Fopma en Wells naar de bank met vijf per soonlijke fouten, gevolgd doorVan der Ree, die voor een grove charge het veld uit werd gestuurd. Dat, samen met de veelheid aan on vriendelijkheden en halve vecht partijen, was het resultaat van de onmacht die zich bij Kinzo opkrop te. De Oostenrijkers hadden ge leerd van de eerste wedstrijd van Kinzo dat de Nederlandse kam pioen stuntelde tegen de zone- verdediging die Racing Mechelen in Amstelveen op het veld zette. De niet perfecte, maar onmiddellijke zone van de Oostenrijkers ontra felde de Kinzo-aanval totaal en vanaf het begin van de wedstrijd waren de Amstelveners kansloos. Zelfs de zo luid bejubelde Ameri kanen Wells en Wallace kwamen tekort in de aanval en alleen de Ne derlandse Amerikaan Faber haalde een dikke voldoende. UBSC was een klasse beter en toonde dat via de ruststand 46-36, in de eindstand 102-83 die de afgang van Kinzo juist typeerde. In de groep van Kinzo en UBSC behaalde Maes Mechelen, de tweede overwinning. Maes won in Tours met 83-81 (rust 48-53) van Aspo Tours. LEIDEN - De sterkste badminton- speler van Leiden woont in Am stelveen. André de Rooy (22), afge lopen zondag tweede tijdens de dis trictskampioenschappen van Zuid-Holland, beseft echter erg goed welke waarde hij aan die kwa lificatie moet toekennen. De VEGLO-speler, die in de Haagse sporthal Overbosch opnieuw Jan van Rossum van het Wateringse VELO voorrang moest verlenen, gaf er al met zijn inschrijving blijk van zijn beperkingen te kennen. De Rooy immers, week uit naar de Zuidhollandse titelstrijd omdat hij zich in het Noordhollandse kam pioenschap al bij voorbaat kans loos wist. "Daar speelt ook de na tionale kampioen Rob Ridder. Die is een klasse beter dan wie ook in Nederland. Vorig jaar heb ik daar tegen hem gespeeld. Ik was geen partij voor hem, het werd tweemaal 15-2. De Nederlandse badminton- speler die meer dan vijf punten tegen hem maakt, is een bolle boos". Voor het overige is de tegenstand ii Nadat de zusters Bisschop van Vlietwijk het damesdubbel B voor zich hadden opgeëist en Int Lut- gendorff (VEGLO) het damesenkel C en met clubgenote Nolly Be- nnink ook het damesdubbel C had gewonnen, moest De Rooy dat on dervinden. Hij mocht dan de finale-schoonheidsprijs verdienen; de 27-jarige Van Rossum was voor hem vooral conditioneel te sterk (15-9. 12-15, 13-15), terwijl die VELO-speler op de bondslijst toch als A 2 speler vermeld staat. De Rooy: "Maar dat is een administra tieve fout, die zo spoedig mogelijk verbeterd dient te worden". Biljartstrijd LEIDEN - De eerste klasse van de competitie van de Leidse biljart bond is dit seizoen uitgebreid tot 12 ploegen; dit omdat er besloten is ook enkele tweede teams met hoge moyennes, toe te laten tot de hoog ste klasse. Opvallend is de afwezig heid van de nr. 2 van de vorige de regio Amsterdam Zwak, vindt competitie, het viertal van de Mor- De Rooy. Zwakker nog dan in de regio Leiden, omdat "het de bad- mintonspelers in Amsterdam aan voldoende speel- en trainings ruimte ontbreekt. En dat is belang rijk, zoals het voor jonge spelers ook belangrijk is om aan veel toer nooien deel te nemen. Je komt er niet met alleen competitiespel. Op toernooien kun je worden opge merkt, met een uitnodiging voor de districts- of centrale trainingen als spoort Rijnstreek 1 en Landzicht 1 gingen het best uit de startblokken met twee royale 6-2 overwinnin gen. De uitslagen: Vriendschap 1 - Vrienschap 2 3-5; Landzicht 1 - Landzicht 2 6-2; De Oude Herberg 1 - De Oude Herberg 2 6-2; UVS 1 - Rijnstreek 1 2-6; Carambole 1 - TOG 1 8-0; 't Zuid 1 - Zijlpoort 1 5-3; Landzicht 2 - Zijlpoort 1 5-3; Rijnstreek 1 - Carambole 1 6-2; De gevolg. Dan kun je wellicht berei- Oude Herberg2-UVS 1 4-4; Vrien schap 2 - De Oude Herberg 1 6-2' Landzicht 1 - Vriendschap 1 6-2. Daarvoor zou je op je negen- Tweede klasse: Carambole 2 - Rij- tiende Nederlands kampioen r ten zijn". Die tijd is voor de in Amsterdam studerende De Rooy voorbij, zoals afgelopen zondag andérmaal bleek. negom 1 6-2; Cleyn Duin 1 - Land zicht 3 6-2; De Waag 1 - TOP 1 4-4. Derde klasse: VOP 1 - Landzicht 4 4—4; 't Wachtje 2 - Carambole 3 2-6'. Rijnegom 2 - De Waag 2 4—4. LEZERS SCHRIJVEN 'Verrader g13Met verbijstering heb ik het verslag van de wedstrijd Lugdunum-Verburch gelezen. Ten eerste vraag ik mij af of uw verslaggever de wedstrijd wel heeft bij gewoond (ik vind een wedstrijdverslag nauwelijks terug) en ten tweede waarom is na afloop een interview afge nomen met een trainer van het kaliber Huub Lenz? Dat een trainer teleurges teld is kan ik begrijpen, maar waarom moet hij zich dan zo afreageren? Hij praat over één van zijn spelers (Jaap Schildthuyzen red.) als gold het een oor logsmisdadiger. Als men zo denigre rend over een speler denkt is de trainer „een vent" als hij hem niet opstelt. Lenz moet zich schamen voor zijn peters om zich zö over één van zijn mensen uit te laten. Het minieme, van „wi/ze" uitspra ken doorspekte, verslag heb ik trou wens ook niet kunnen begrijpen. Hoe kwam die 1-1 nu tot stand? Had Lugdu- num een off-day, hield Verburen Lug- dunum in een i/zeren greep of kwam het door het zaalvoetbal? Of was het nu het enfant-terrible Jaap Schidthuyzen? Of Huub Lenz? J. KOET Duinhof 43 Leiden 'ADVERTENTIE club ge had, er is nauwelijks ruchtbaarheid gegeven aan mijn school, maar in middels zijn er wel 125 aanmeldin gen voor de cursus binnen. De kos ten zijn niet hoog, f 100,- voor twin tig lessen. De jongens leren dan de eerste beginselen van het hockey. Spelregels, hantering van de puck, een beetje techniek en een beetje taktiek. Daarna kunnen ze lid wor den van de nieuwe club waarin de opleiding wordt voortgezet. Het exacte schema van de lessen kan ik geven. Vermoedelijk maandag na schooltijd en woens dag in de namiddag. Het is de be- LEIDEN - De kinderjaren van het zaalvoetbal zijn definitief voorbij. Op 11 december wordt in Zeist hoogstwaarschijnlijk positief beslist over de herstructurering van het amateurvoetbal, waarin het zaalvoetbal een vol wassen partner wordt binnen de KNVB. De halfjaarlijkse vergadering, die de Leidse zaalvoetbalgemeenschap gisteravond had belegd in de kantine van UVS stond dan ook geheel in het teken van die herstructurering. Op 1 januari 1977 wordt ook in de afdeling Leiden een begin gemaakt met de herstructurering. Dat betekent, dat drie vertegenwoordigers uit het Leidse zaalvoetbal voortaan een stem knjgen in de algemene vergadering van de afdeling (voorheen had het zaalvoetbal slechts één adviserende stem). Bovendien wordt er één vertegenwoordiger van het Leidse zaal voetbal afgevaardigd naar de algemene vergadering van het landelijke zaalvoetbal in Zeist. Slechts één kandidaat meldde zich gisteravond voor die functie: Zwaanvogels-secretaris Cees v. d. Steen, die tevens uit de handen van voorzitter Kroon de kampioenstrofee in ontvangst mocht nemen. Overigens staat vanaf 16 november de inschrijving van kandida ten voor de functie van voorzitter van de zaalvoetbalcommissie open. Voorheen werd de voorzitter aangewezen door het afdelingsbestuur. De Noordwijkse en Katwijkse verenigingen protesteerden nog tegen het feit dat zij geen uitstel krijgen van hun competitiewedstrijden in verband met de wedstrijden om de Northgocup. "Op 4 oktober kregen wij toch ook uitstel. Wat hebben wij met 4 oktober te maken?" werd er aangevoerd. "3 oktober is het feest van haring en wittebrood", antwoordde secretaris Slierings. "En de haring komt uit Katwijk. Vandaar". RON POL AN E In mijn pand kon ik geen kant meer uit. Het nieuwe centrum was mijn kans. Ik besprak dat met de man van de NMB die mijn branche goed bleek te kennen. Hij nam met mij de plannen door en maakte een financieringsopzet. Zo kreeg ik een krediet op maat. Bovendien stelde de NMB-man mij voor gebruik te maken van haar computerservice, om voortdurend een goed inzicht te krijgen in het bedrijfsverloop.Dat stelt me dan ook in staat m'n voorraadpositie beter te beheersen en met minder leverancierskrediet te werken. Nu zit ik in het nieuwe centrum. De NMB heeft me goed geholpen. Voor mij is het de bank die kreatieve oplossingen aandraagt voor de problemen van haar klanten. Praat ook nederlandsche eens met de NMB. middenstandsbank

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 19