Hans Parrel: nog wèl een extra prikkel Somer bokst fortuinlijk Jaap Schildthuyzen: Ik loop de boel niet te saboteren" ,We komen terug, de vraag is nu alleen nog wanneer Leidenaar moet ZIAN Vitesse door krachtproef loodsen LEIDEN - Eigenlijk kan Jaap Schildthuyzen helemaal niet voetballen. Niet dat hem de kwaliteiten daarvoor ontbre ken, integendeel. Lichamelijk kost het hem echter heel veel moeite om negentig minten "te gaan". Vorig jaar raakte hij ernstig geblesseerd aan zijn lies. Na tezijn langdurig be handeld zijn in AZL kreeg hij toestemming om weer voor zichtig te gaan voetballen. Jaap Schildthuyzen: "Voor ie dere wedstrijd moet ik me van boven tot onder helemaal in pakken, om maar enigszins te voorkomen dat ik me weer blesseer. En het gebeurt re gelmatig dat ik de volgende dag op mijn knieën bij wijze van spreken de post moet rond brengen", aldus de besteller. Uitspraken die doen vermoe den dat Schildthuyzen alles voor het voetbal over heeft. En dat is aan de ene kant ook zo, zij het dat zijn spel bij tijd en wijle wel eens om een andere conclusie vraagt. "Na mijn blessure wilde ik in het derde van Lugdunum spelen. Dat ge beurde ook. Tot het op een ge geven moment niet zo best met het eerste ging. Trainer Lenz vroeg mij of ik weer trek in het eerste had. Na lang aandringen van trainer en bestuur heb ik ja gezegd. Maar van mij hoefde dat niet zo nodig, vandaar mis schien mijn ongeïntresseerd- heid op het veld. Al moet ik wel zeggen, dat ik zo ben. Ik loop de boel niet te saboteren", aldus de explosieve aanvaller. Het is achtergrondinformatie die hij geeft voor hij over zijn grote ongenoegen begint. Ongenoegen over het, van weinig aanhankelijkheid ge tuigende relaas van de wed strijd Lugdunum-Verburch, waarin de instelling van Jaap Schildthuyzen op het voetbal veld aan de kaak werd gesteld. De wispelturige Lugdunum- aanvaller pleegt zich kuierend met de handen op de rug na een (door de tegenpartij onder schepte) aanval terug te bege ven. Het gevolg van deze trage actie van de snelle spitsspeler is dat hij bij de eerstvolgende Lugdunum-aanval buitenspel staat. Tegenover zijn medespe lers, die met hard werken aan die aanval bouwden geen faire zaak. "Vroeger liep ik ook zo", aldus een verklarende Schild thuyzen, "ik doe het dus echt niet om lullig tegenover mijn medespelers te doen". Al be kent hij wel dat hij graag in is Jaap Schildthuyzen voor een geintje, maar wat voor de één een geintje is, is voor de ander provocatie. "Ie dere zondag voor het verzame len kom ik in dekantine met een grote sigaar in mijn mond. Dat is mijn manier van men tale voorbereiding. Aan de trainer vraag ik dan tegen wie we moeten spelen; voor velen een geintje, sommigen echter staan met hun mond vol tan den". Desalniettemin bekent hij ook zelf dat hij een moei lijke en te eerlijke jongen is, die bij anderen wel eens ver keerd kan overkomen. Maar hij is bepaald geen "verrader". Het grote ongenoegen ontdoet zich dan ook langzamerhand van zijn ontkennend voor voegsel. Hij geeft echter toe dat de gehele situatie toch prikkelend op hem heeft ge werkt. "Ik zal er zondag tegen Teylingen wat aan gaan doen, want ik geef toe dat het voor het publiek en mijn medespe lers niet leuk is. In Sassenheim gaan we twee punten pakken. We hebben dat vorig jaar ge daan en we zullen dat ook dit jaar gaan doen, al zullen ze het bij Teylingen niet erg leuk vinden dat ik mee doe. Vorig jaar heb ik per ongeluk een Teylingen-speler het veld uit geschopt", aldus een enthou siaste Jaap Schildthuyzen, die de pijn in zijn lies tijdens de wedstrijd met zijn ijver hoopt te onderdrukken. WALTER OOMEN Aad Neuteboom (LFC): LEI DSN - In ieder geval ken nen de KNVB-trainers Arie de Vroet en Ron Groenewoud de Leidse schutter en LFC-speler Aad Neuteboom nu. Dat is het enige wat Neuteboom resteert na zijn seleftie voor het Neder lands amateurteam voor spelers tot 21 jaar. Noodgedwongen moest hij de KNVB laten weten dat hij voor de wedstrijd tegen Luxemburg de komende week geen tijd heeft. Aan zijn oplei ding tot verpleger wil hij de no dige tijd besteden tegenover de hoofdzuster, die toch al zoveel medewerking verleent om hem iedere zondag te laten voetbal len, kon hij het gewoon niet ma ken,om voor het voetballen weer een aantal dagen vrij te vragen. Bovendien wil hij zijn examens halen. Het een en ander begon te spe len, toen hij werd geselecteerd voor het districtselftal van West II. Ongeveer vier weken geleden speelde dat team voor de ogen van een aantal KNVB-officials een wedstrijd tegen West I. Aad Neuteboom scoorde en speelde zich in de kijker. "Tja, en toen werd ik bij de selectie van 26 ge kozen. Vorige week", gaat Neu teboom verder; "heb ik in Zeist de laatste schrifting meege maakt. Verdeeld over twee elf tallen moesten we tegen elkaar spelen. De Vroet en Groene woud, die langs de lijnen zaten, hebben op die manier de laatste zestien eruit gehaald. Ondanks het feit dat ik niet scoorde en mijn elftal met 6-3 verloor, werd ik toch gekozen bij de laatste en definitieve zestien spelers". Vo rige week echter heeft Aad Neu teboom de KNVB opgebeld en zich voorde wedstrijd tegen Luxemburg afgemeld.Hij vindt het enerzijds jammer, maar ziet aan de andere kant toch wel wat nadelen van het harde voetbal aan de amateurtop. "Ik studeer nog en werk daarnaast en wan neer het enigszins mogelijk was had ik voor de wedstrijd tegen Luxemburg vrij gevraagd. Dat zou me in ieder geval drie dagen V ■k Aad Neuteboom hebben gekostDaarnaast moest je 6 weken lang iedere week in Zeist voor een centrale training bijeenkomen. Nou, dan doe je daar ijverig aan mee en op een gegeven moment als het alle maal niet zo best meer draait, krijg je een trap onder je ach terwerk en sta je op straat. Maar ik ben in ieder geval blij dat ik erbij ben en verder zie ik wel hoever ik kom", aldus Aad Neuteboom. Frappant is dat LFC-spits tot nu toe 6 doelpun ten wist te scoren in even zo vele wedstrijden tegen 4 in de gehele competitie vorig jaar. "Het draait bij ons allemaal wat be ter dan vorig jaar. Er zijn een aantal goede spelers terugge komen en verder hebben we een uitstekende trainer. Het gevolg is dan ook dat we nu twee klas sen beter spelen dan vorig jaar, maar dan wel een klasse lager. Maar we komen terugDe vraag is alleen: WALTER OOMEN AMSTERDAM - Van 15 tot 25 november zal in het Leeuwar der Burmaniahhuis een schaaktweekamp worden ge houden tussen de grootmees ters Victor Kortsjnoi en Jan Timman. Kortsjnoi, winnaar van het IBM-toernooi in 1976, woont sedert juli van dit jaar in Amsterdam. Hij i volledig deel te Nederlandse schaakleven. Jan Timman, sedert enkele jaren onbetwist kampioen van Ne derland, zegevierde een maand geleden in het internationale toernooi in Reykjavik. Men moet tot 1955 teruggaan voor een vergelijkbaar treffen in de schaakhistorie van de KNSB. Toen versloeg Max Euwe de Tweekamp van Kortsjnoi en Timman coming-man Jan Aein Donner. De tweekamp die nu al in binnen- en buitenland grote be langstelling geniet heeft tot uit gangspunt "training voor Kortsjnoi". De voormalige Russische grootmeester, tweede op de we reldranglijst, moet namelijk volgend jaar aantreden voor een kandidatenmatch om het we reldkampioenschap. In West- Europa behoort Jan Timman tot de weinige cracks, die hem partij kunnen geven. Velen, on der wie de meerderheid van de Nederlandse meesters, slaan de tweekamp echter rechtstreeks als een krachtmeting aan, waarin beiden gelijke kansen zouden hebben. Het gaat om acht partijen, waarbij de winnaar 5.000 gul den verwerft en de verliezer 3.000 gulden rijker wordt. Matchdirecteur van deze AGO- tweekamp is het KNSB- bestuurslid Waling Dijkstra. De opening, de loting en de eerste partij hebben op 15 november plaats. Leiden - De Europa Cupwedstrijd waterpolo is voor ZIAN Vitesse nu al een waardevolle on derbreking van de verwachte competitiesleur. Waar het duel om de nationale titel opnieuw een onderonsje wordt van die Haagse club - de Rob ben en nu ook AZC Alphen; daar kan het weekend-treffen op het hoogste Europese club niveau als een vroege injectie dienen. Zo althans, ziet Hans Parrel het vanavond startende poule- treffen in het Haagse zwembad De Morgenstond. De Leidse aanvoerder/spelverdeler van ZIAN zegt „Die EC-strijd komt precies op het goede moment. Daardoor is er sprake van een dui delijke opleving in de gemoti veerdheid en de trainingsinzetten binnen ons team. Dat was nodig ook, want die werd minder. Ge- hebben meegemaakt. Die daardoor een klein beetje blasé zijn gewor den en die waterpolo verder be paald niet als het belangrijkste in hun leven beschouwen. Ze hebben ook andere interessen en geven daarvan duidelijk blijk. Anders dan bijvoorbeeld bij HZC de Robben waar wèl altijd met concentratie gewerkt wordt, konden wij die nog maar bij vlagen opbrengen. Nu is die extra-prikkel er wèl. Voor Jan Evert Veer om te bewijzen dat Mon treal geen Oranje uitschieten is ge weest - voor de anderen om te ont dekken wat de ploeg nou eigenlijk waard is. We zijn tenslotte inge deeld in de sterkste poule." Uitdaging Juist die krachtproef maakt het treffen op Europees bekemiveau zo interessant voor Parrel. Het is niet de enige uitdaging waarvoor het door Voorschotenaar Hans v. d. Molen gecoachte ZIAN zich ge plaatst ziet. Ook de organisatie van het van vrijdag tot en met zondag, lopende evenement kon als zoda nig worden beschouwd. De in Alp hen wonende ex-voorzitter David Schaddenhorst werd daarvoor zelfs teruggeroepen om zijn organisato rische ervaring. Een zaak, die vol gens Parrel „zwaarder" overkomt dan hij in werkelijkheid is. „Want Schaddenhorst is pas in het begin van dit jaar vertrokken als voorzit ter omdat hij ging verhuizen en de aanloop naar het evenement was toen al bezig. Dus zo bijzonder is het niet dat zijn hulp is ingeroe pen". Evenmin opzienbarend was het rhidweekse pak slaag van de Zian Vitesse combinatie voor LZ'86, dat zich zo vlak voor het Europa Cup- weekeinde een gewillig sparring- partner toonde. Ondanks de kans loze 8-1 kan Parrel toch waardering opbrengen voor de Leidse debu tant, de club die o.m. is voortgeko- Door Paul de Tombe men uit LZC waarvoor hij ooit zelf speelde („Totdat ik sportief gezien in Leiden niets meer te zoeken had"). „Ik vind s?*ceniet slecht. Ze spelen alleen teveel op Van Mil. Een uitzonderlijk talent, dat wel. Maar zoals hij nu bezig is, sloopt hij zichzelf. Hij zou niet de stilliggende middenvoor moeten zijn; hij zou nuttiger gebruikt moeten worden. De tijd van het passieve kracht waterpolo is voorbij, de toekomst is aan de beweeglijke ploegen die „totaal-waterpolo" spelen naar ana logie van het voetbal. Die met zes man aanvallen en met zes man ver dedigen, met spelers die op elke hen opgedrongen plek uit de weg kunnen. Dat is de toekomst. Mon treal heeft het bewezen." Jammer? De naam is gevallen. Jammer dal hij niet in Montreal was? Tenslotte werd daar de waterpolo-plak ver diend die hij in Mexico en München misliep. Jammer dus? Parrel (32, leraar lichamelijke op1 „Nee, niet in die zin. Ik heb destiji bewust gekozen voor de planning in mijn gezin, boven het spelen van internationaal waterpolo. Daar heb ik nu geen spijt van. Misschien al leen een beetje omdat ik nu de enorme vakkennis en didactiek van Trumbic gemist heb en omdat wij in die tijd nooit zover gekomen zijn, hoewel daar toch ook mogelijkhe den voor waren. Alleen d at vind ik jammer, niet dat ik niet in Mon treal was. Ik heb de hoogtepunten in het waterpolo gehad, die tijd is voorbij. Daar kijk ik niet met wee moed, maar tnet plezier op terug." Plezier dar weer daar is nu ZIAN VC (voor deze gelegenheid wel bij gestaan door bondscoach Trumbic) voor de eerste maal uitkomt in het toernooi voor landskampioenen. Parrel mag volgens eigen zeggen dan „niet meer wakker liggen van een titel of een Europa Cup wedstrijd" ok hem spreken de aan staande confrontaties met SKK Stockholm, Etnicos Athene, Rapid Boekarest en CSK Moskou meer aan dan welk competitieduel ook. „Door de andere voorbereiding ontkom je toch niet aan de sfeer en ik verwacht ook zeker een goed re sultaat. hoewel het een sterke poule is. Fysiek zullen de Russen wel de zwaarste tegenstander zijn; die Roemenen zijn vrij technisch. Be weeglijk, snel en goed op elkaar in gespeeld, zoals alle ploegen uit Oost-Europa. Toch kan Zian bij de eerste twee komen. Dat ik erop re ken is te zwaar uitgedrukt, maar ik zie toch zeker mogelijkheden om in de halve en zelfs in de finale-poule te komen". I&S Smal Het zouden andermaal waardevolle onderbrekingen zijn van de sleur van de competitie, waarin niet meer dan drie ploegen „echt" kunnen hopen op een kampioenschap. Ja wel, ook AZC. Parrel: „Een ploeg die zeer belangrijk versterkt is en bovendien nog altijd dat onrede lijke voordeel van dat bad heeft Dat is veel te smal. Als je daaraan gewend bent, heb je veel meer voordeel dan er aan nadeel is bij de overgang naar een groter bad. Dus heeft AZC 12 keer voordeel. Dat is geen verwijt aan AZC, maar aan de bond, al besef ik natuurlijk best dat er meer kanten aan zijn. Ik weet al leen niet of AZC de thuiswedstrij den even gemakkelijk zou winnen in een gewoon 25-meter dat hoe wel Wij hebben op een héél groot veld ook met 3-3 tegen ze ge lijk gespeeld „Dat is trouwens precies het nare van de competitie. De enige vraag is: wat ZIAN, HZC en AZC gaan doen. Als het een beetje moeilijk is ingedeeld krijg je achter elkaar elf zwakke tegenstanders en dan opeens twee sterken. Als er zwem water beschikbaar zou zijn, zou het me voor iedereen interessanter lij ken een kampioenspoule in te stel len." LEIDEN - Waterpolohoofdklasser De Zijl/LGB speelt morgen in zwembad De Zijl de eerste thuis wedstrijd van dit seizoen. De rood-witten, die de competitoe openden met een 2-3 winst in de uitwedstrijd tegen VZC/Ritmees- ter. krijgen het bijzonder zwaar, want tegenstander is ditmaal HZC/De Robben. De ploeg uit Hil versum, die vorige week in Boeda pest de halve finale van het Europa-cup II toernooi bereikte via een knappe 4-3 overwinning op de Hongaarse bekerwinnaar Ujpest Dosza, is er dit jaar fel op gebrand om de landstitel op Zian/Vitesse te Zijl/LGB zal er daarom zaterdag geen aanvallende rol weggelegd zijn. Aanvang 19.30 uur. ADVERTENTIE Zaterdag a.s. 19.30 uur waterpolowedstrijd De Zijl/LGB-HZC De Robben Zwembad De Zijl. ROTTERDAM - Op de eerste dag van het zesde Hollandstoernooi boksen is de helft van de Neder landse vertegenwoordigers in actie geweest. Van het achttal bereikten zes boksers de kwartfinales. De be langstelling viel op de eerste wed strijddag, waarop voornamelijk Westeuropese boksers uitkwamen, niet mee. De middag- en avond ses sie in het Rotterdamse sportpaleis Ahoy werden door in totaal 1000 toeschouwers bijgewoond. Om rond te komen moeten de organisa toren in vier wedstrijddagen aan een totaal van ruim 10.000 kijkers komen. Tonie van Eek, de vijfvoudige Ne derlandse kampioen in het licht- weltergewicht, plaatste zich op vrij gemakkelijke wijze voor de kwart finales. De Amsterdammer werkte het fysieke nadeel dat hij tegen Bouchama had, weg door snel ont wijken. De rechtsvoorstaande Fransman, eerder dit jaar i van een toernooi in Oostenrijk, ver trouwde uitsluitend op zijn linkse. Hij bracht die echter zo opvallend, dat Van Eek er niet de minste moeite mee had. Bouchama kreeg een openbare waarschuwing wegens laag inko men met het hoofd waarmee hij de treffers van Van Eek trachtte te ontwijken. Op dat moment stond de overwinning op punten van de Nederlander echter al lang vast. Roy Somer bokste tegen de 18- jarige Sean Russel uit Ierland een uitstekende partij. Toch werd de Groninger met een puntenzege (3-2) ruim beloond. Russel, die het respectabele aantal van 150 partijen (140 overwinningen) in zijn start boekje heeft staan, had in die eerste en tweede ronde licht voordeel. Somer kwam in de slotronde en kele malen goed door en dat gaf voor drie van de vijf juryleden ken nelijk de doorslag. Het beste gevecht was dat tussen de Oosteuropese weiter Stankovic (Joegoslavië) en Okroskowicz (Po len). Stankovic ging steunend op een voortreffelijk voetenwerk als een wervelwind door de ring en verraste zijn tegenstander vlak voor het einde van de eerste ronde met een flitsende linkse hoek. Okroskowicz had geluk dat meteen na de achtste tel de gong ging. Ook in de tweede ronde was Stankovic superieur. Het gevecht kreeg een onbevredigend slot omdat de rin- garts de Pool in de laatste ronde verbood verder te boksen met een bloedende wenkbrauw. Resultaten overige Nederlanders: Lichtweltergewicht Steven Early (GBr) w.o.p. van Mattie Willems; Weltergewicht Claude Lancastre (Fra) w.o.p. van Wilbert Ortega; Middengewicht Rene Putten w.o.p. van Alfred Kohier (Zwi); Zwaargewicht Chris Westergaard w.o.p. van Robert Desnouck (Bel). rifBfipftCUP WATEgeOLO. 1®ZS sport Hans Parrel: "ZIAN kan r l de werkelijke kracht ontdekken".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17