PLO wil spoedig resultaat van minitop Riad rij, Zuid-Afrika doet water bij wijn MacMillan waarschuwt Belangrijke wijziging in leiding China Vrees voor samenwerking Israël en 5rechts in Libanon Mogelijk 80 doden bij aanvaring op de Mississippi REACTIES VAN BLANK EN ZWART NOGAL NEGATIEF V. INBRAAK Het MINISTERIE VAN VOLKSGEZONDHEID heeft in zijn mededeling van 29 september 1976 gepubliceerd dat Peter Stuyvesant Extra Mild de allerlaagste in teergehalte is van de 152 onderzochte sigarettenmerken. DONDERDAG 21 OKTOBER 1976 ADVERTENTIE Morgen laatste tv-duel Ford-Carter WASHTINGTON (SP) -1 n de aula van het College of William and Mary in Virginia's historische stadje Williamsburg treffen Gerald Ford en Jimmy Carter elkaar genavond voor hun derde en laatste televisie-debat. Hierin is hei bied, waarover de twee presidents kandidaten door het journalisten panel worden ondervraagd gehee vrijgelaten. In het eerste debat, da over binnenlandse aangelegenhe den en economie ging, overscha duwde president Ford de nerveuze Carter een beetje. In het tweede duel pakte Carter zijn tegenstandei fel aan op defensiebeleid en buiten landse politiek, waarbij Ford zijn onvergeeflijke blunder over de vryheid van Polen maakte. Het debat wordt geleid door Bar bara Walters, de presentatrice van het nieuws van de televisiemaat schappij ABC. De ondervragers zijn Robert C. Maynard van The Wasington Post, Jack Nelson van de Los Angeles Times en Joseph Kraft, een gezaghebbende freelance-journalist. Tot nu toe waren de leidende pre sentatoren in de nieuwsprogram ma's van de televisie uitsluitend Zij hebben fel gereageerd op de komst van Barbara Walters in wie zij al leen maar een poesmooie show juffrouw zien, die het serieuze vak naar beneden zal halen. Het laatste debat tussen Ford en Carter wordt zondagmiddag door de NOS uitgezonden van half zes tot half zeven. Nederland II. CAIRO (UPI/AFP/Reuter) - De Pa lestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) die melding maakt van nauwe samenwerking tussen Israël en de rechtse groeperingen in Li banon, heeft gisteren de Arabische ministers van Buitenlandse Zaken, in Cairo bijeen, dringend verzocht snel te handelen om daardoor de pogingen te verijdelen van de rechtse Libanezen om de uitvoer ing van het vredesplan van de Ara bische mini-top in Riad onmogelijk te maken. In verband met wat hij noemde de nauwe samenwerking tussen Israël en de rechtse Libanezen wees een woordvoerder van de PLO erop dat de Israëli's al het Zuidlibanese dorp Jaroun dat op een paar kilometer van de Israëlische grens ligt, heb ben bezet en dat de Israëlische in fanterie, gesteund door zware artil lerie en tanks, gisteren het dorp Merjajoun aangevallen. Van Israë lische zijde was eerder meegedeeld dat het bericht over de verovering van Jaroun door Israëlische troe pen, volkomen ongegrond is. De ministers van Buitenlandse Za ken van de Arabische landen heb ben inmiddels hun overleg in Cairo beëindigd. In hun slotresolutie be tuigen zij hun instemming met de op. de topconferentie in Riad be haalde resultaten en spreken zij zich uit voor bijeenroeping van een „volledige topconferentie van alle Arabische leiders" die maandag in Cairo zou moeten beginnen. De bisschop verklaarde een „ver zoek om hulp" te hebben gericht tot Kurt Waldheim, secretaris generaal van de Verenigde Naties, en tot de internationale publieke opinie, „opdat er een eind wordt gemaakt aan de moordpartijHij zei dat het dorp 1500 inwoners had. Ook de conservatieve militaire raad maakte melding van het bloedver gieten. Na de val van het dorp „heeft een slachting plaatsgevon den. Tientallen vrouwen, kinderen en grijsaards zijn gedood èn alle huizen van het dorp zijn verwoest", aldus de militaire raad. Aan de andere kant maakte een woordvoerder van het Arabisch Libanese leger (het progressieve ALA) bekend dat „troepen van het ALA" gistermorgen Ajsjiveh zijn binnengetrokken en „met behulp van Palestijns-progressieve krach ten het dorp hebben gezuiverd van alle isolationisten (rechtse) en ge wapende huurlingen, zonder de ongewapende bewoners te kren- HONGKÜNG (Reuter) - Het Chinees-talige Hongkongse blad Nam Wan Man-pao meldt uit be trouwbare kringen te hebben ver nomen dat in Peking een belang rijke wijziging in de leiding heeft plaatsgehad waarbij vice-premier Li Hsïen-nien tot premier is be noemd onder de nieuwe partijvoor zitter Hoea Koeo-feng. Volgens het blad is Li ook vice- partijvoorzitter, tezamen met vice-premier Tsjen Hsi-lien en mi nister van Defensie Jeh Tsjien-jing. De drie worden beschouwd als zijnde gematigd. Tsjen, die commandant van het garnizoen van Peking is, volgt Jeh op als minister van defensie. Jeh is tegen de tachtig. Het Hongkongse blad meldt voorts dat de vier radi cale leden van het Politburo, die on langs zijn gearresteerd, van al hun functies zijn ontheven en ook hun partijlidmaatschap is hen ontno- Het dorpje Aisjiveh in Zuid-Libancm i bevolking een bloedbad zijn aangericht gespaard zou zijn gebleven. In elk geval zijn er slachtoffers gevallen, zoals de foto laat Er zou op het ogenblik ook een be langrijke bijeenkomst plaatsheb ben van het centrale partij-comitë. Hierop zou de benoeming van Hoea Koeo-feng moeten worden geratifi ceerd. Tot de nieuwe benoemingen zouden behoren die van Jeh Tsjien-jing als voorzitter van de commissie voor militaire zaken, welke instelling de uiteindelijke controle over de strijdkrachten uit oefent. Deze benoeming is echter in tegenspraak tot recente muurkran ten in Peking waarop werd gemeld dat Hoea deze functie zelf be kleedde evenals Mao dat in het ver- 5 leden deed. v De krant geeft voorts de namen van s gisteren van rechtse elementen gezuiverd. Berichten als zou onder de 21 personen die zouden zijn be- worden tegengesproken door andere, volgens welke de bevolking zelf noemdtotlid van het Politburo. Tot hen behoren Li, Tsjen en minister van Buitenlandse Zaken Tsjiao Koean-hoea. Instemming De twee belangrijkste rechtse Li banese leiders, Pierre Gemayel en Camille Chamoen, hebben gisteren ingestemd met het akkoord van Riad „mits dit naar de letter wordt uitgevoerd". Pierre Gamayel, de leider van de nationale liberale par tij, spraken gisteren langdurig met president Elias Sarkis van Libanon die hun een uiteenzetting gaf van de overeenkomst van Riad. Wat het bestand betreft dat vanmorgen vroeg moet ingaan, zei Gemayel dat hij en zijn volgelingen besloten hebben dit te eerbiedigen. De Libische radio meldde gisteren dat Libië niet zal deelnemen aan de Arabische topconferentie die maandag wordt gehouden. Het ra diostation liet weten dat Libië niet overtuigd is van de noodzaak van deze topconferentie daar de punten die op de agenda van deze confe rentie voorkomen en die betrek king hebben op de regeling van het conflict in Libanon, al grondig in Riad bestudeerd zyn. Bloedbad In Beiroet is van progressieve, Pa lestijnse en conservatieve zijde vernomen dat het christelijke dorp Ajsjiveh in Zuid-Libanon, gisteren is genomen door Palestijnse- progressieve troepen. Volgens de Maronitisch bisschop van Tvr, mgr. Joessef al-Choeri, is in het dorp een bloedbad aangericht, waarbij zo'n 300 mensen het leven hebben gela ten. VOETBAL - Voor de Engelse lea gue werden gisteravond drie wed strijden gespeeld. Arsenal verloor zijn partij van Aston Villa met 5-1, terwijl Tottenham Hotspur het be zoekende Birmingham City met 1-0 versloeg. WASHINGTON (APA) - Bij een aanvaring tussen een volbezette veerboot en een Noors vrachtschip op de Mississippi zijn, naar de autoriteiten in Louisiana vrezen, 80 mensen omgekomen. Duikers hadden gisteravond 25 lijken uit de gezonken veerboot „George Prince" gehaald. Voor zover toen bekend was, hadden slechts 18 passagiers van de veerboot het ongeluk overleefd. Ooggetuigen zeggen dat de Noor „FYost" van 22.000 ton de veerboot 's morgens midscheeps ramde, nadat hij verscheidene waarschu wingssignalen had gegeven. De vrachtboot drukte de „George Prince" onder water. Het aantal mensen aan boord van de veerboot wordt op 75 tot 100 geschat. Iemand van de kustwacht zei dat er vermoedelijk in het gezonken schip en in de circa 35 auto's die aan boord waren, nog talrijke doden zijn. De aanvaring gebeurde zo onverwacht, dat vnjwel geen van de passagiers tijd hadden een reddingboei te pakken. Velen van hen sliepen in hun auto. Er was veel personeel bij van een petrochemische fabriek dat op weg was naar het werk. Helpers zoeken naar overlevenden van de ramp op de Mississippi JOHANNESBURG (DPA/AFP) - De Zuidafrikaanse regering heeft gisteren voor de eerste maal grotere concessies aan de miljoenen in de steden en industriegebieden le vende zwarten aangekondigd. Mi nister voor Bantoezaken Michiel Botha maakte in Pretoria bekend dat gemeenteraden zullen worden gekozen in de door zwarte arbei ders bewoonde vestigingen, welke een zekere autonomie op gemeen telijk gebied krijgen. In deze woon gebieden zijn deze zomer rassenon- lusten losgebarsten, die vele men sen het leven hebben gekost. De door vele zwarten afgewezen en gehate blanke bestuurslichamen LONDEN (Reuter) - De Britse oud-premier Harold MacMillan heeft zich gisteren na een jaren lange stilte weer in het openbaai geuit, en wel om het Britse volk te waarschuwen dat het in verband met de ernstige toestand van zij economie een soort oorlogskabinel van nationale eenheid nodig heeft. In een televisie-vraaggesprek met de Britse staatsomroep BBC drong de 82 jaar oude staatsman aan op een regering van centrumfiguren uit de belangrijkste partijen. MacMillans oproep valt samen met geruchten over een mogelijke al gemene verkiezing of coalitie met het doel publieke steun te krijgen voor weinig populaire maatregelen om de economie te stabiliseren en het et buitenlandse vertrouwen in het pond te herstellen. De Labour- regering heeft er echter nog niet op gezinspeeld dat zij het opgeeft. MacMillan meende dat Groot- Brittannie de keus had tussen neergang, een communistische re volutie of een inspanning zoals we in het verleden hebben gemaakt". Hij herinnerde aan eerdere coalitie-regeringen, die gevormd waren om de twee wereldoorlogen en de crisis van de jaren dertig aan te pakken. De vroegere conservatieve voor man zei dat er ten minste drie harde jaren in het verschiet lagen als Groot-Brittannië zijn moeilijkhe den wilde overwinnen. Het zal op de oorlog lijken. Tobroek zal er zijn. De val van Singapore zal er zijn", zo zei hij, doelend op twee Britse tegenslagen in de Tweede Werel doorlog. Er zullen mislukkingen zijn. Er zal leed zijn, waarschijnlijk meer werkloosheid, tijdelijk". Vol gens MacMillan zou een regering, die kon rekenen op ruime steun van het volk, makkelijker door drie harde jaren komen dan enig partij-kabinet. MacMillan, premier van 1957 tot 1963, verklaarde dat hij zich 13 jaar buiten de politiek had gehouden, maar zich nu gedwongen voelde „een bijdrage te leveren". Hij be sloot met de woorden: „We hebben eén doel en eén plicht, ons moreel en onze materiele kracht te herstel len, niet alleen voor onszelf maar zullen van taken worden ontheven, welke dan door de zwarte gemeen teraden worden overgenomen. De voorgenomen uitbreiding van de zwarte autonomie betekent echter geen breuk met de apartheidspoli tiek van de regering: de nieuwe ra den zullen politiek samenwerken met de zwarte thuislanden. De eerste reacties van zwarte poli tici en leden van de blanke opposi tie" w'Jrën -negatief- Qe. .plaatsver vangend voorzitter van de zwarte progressieve partij in het woonge bied Soweto, L. Mosala, meende dat de aangekondigde maatregelen slechts een bevestiging waren van de onverzoenlijke houding van de ZuidafYIkaanse regering ten op zichte van de eisen inzake politieke vertegenwoordiging van de zwar ten. de in Zuid-Afrika aan burgers ver kochte wapens afkomstig is uit de Sowjet-Unie en Tsjecho-Slowakije. Het bericht valt samen met acties in de Vernigde Naties over een wape nembargo tegen Zuid-Afrika. In 1964 had de algemene vergadering van de VN al het stopzetten van de wapenverkoop aan het land aanbe- conferentie, bisschop Abel Moezo- volen. rewa, uitte dit standpunt gisteren. Volgens het in Johannesburg uit- A,s de Britse regering geen deel wil komende blad gaan de wapenle- hebben aan een vreedzame macht- veranties uit de communistische soverdracht, moet ze de conferentie landen via de vrijhaven Hamburg, maar afgelasten, aldus Moezorewa. in West-Duitsland, Brazilië, Frank- Een soortgelijk standpunt rijk, West-Duitsland, Italië, Spanje en Finland leveren ook wapens aan Zuid-Afrika, terwijk Groot- Brittannië en Hongkong als transito-centra dienen. tolkte Robert Moegabe, gezien als woordvoerder van de Zanu- guerrillamacht, tegenover het dag blad "Times of Zambia". "Wy zijn best in staat onszelf gewapender- Het onderzoek van de "Rand Daily ^and te, bevrijden als Engeland r gekende omvang heeft bereikt niaanse president Nyerere al een sinds het begin van de rassenonlus- beroep gedaan op Engeland haar ten in het land, in juni. Volgens het verantwoordelijkheid waar te ma- blad zijn de blanken in de Kaap- ken. Omdat de eenzijdige onafhan- wapenarsena- kelijkheidsverklaring van 1965 van het regime-Smith internationaal nooit erkend is houden de Afrika- Rhodesië nen Engeland, als koloniale mo- gendheid, verantwoordelijk voor Als Engeland zichzelf niet in staat het gebeuren in Rhodesië. Londen, acht zijn verantwoordelijkheid als dat met kennelijke tegenzin de Ge- koloniaal gezag waar te maken, neefse conferentie heeft belegd, en moet het de Geneefse conferentie een voorzitter (VN-ambassadeur maar afgelasten. Dan kan de guer- Richard) levert, heeft duidelijk la- rilla doorgaan tot premier Ian ten blijken niet bereid te zijn enige Smith zich overgeeft. Een van de bestuurlijke verantwoordelijkheid nationalitische delegatieleiders op zich te nemen. De Tanzaniaanse naar de Geneefse Rhodisië- suggesties om bijvoorbeeld een gouverneur-generaal te benoemen, en Engeland in verantwoordelijk heid voor de defensie te laten her nemen, vinden in Londen geen weerklank. Deze voorstellen zou den de huidige impasse rond de po sitie van de voorgestelde staatsraad en de ministerschappen van defen sie en openbare orde kunnen door breken. Engeland heeft ook afwij zend gereageerd op het Tanza- voorstel om een status van r te geven aan vertegen woordigers van enkele onafhanke lijke Afrikaanse landen. Wel wil Londen de vertegenwoordigers als "contact-persoon" erkennen. JOHANNESBURG (Reuter)- In het huis van de onlangs gearresteerde Winnie Man dela in Soweto bij Johannes burg is ingebroken en een grote ravage aangericht. Winnie Mandela is de vrouw van Nelson Mandela, de ANC-leider die op Robben eiland een levenslange gevan genisstraf uitzit. ADVERTENTIE r Ex-premier MacMillan ook voor het Gemenebest voor Europa, zodat we samen de ge- lijdelijke infiltratie kunnen weer staan van wat ik Sowjet- imperialisme noem, dat onze vrijheid zal wegnemen".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9