Vakbonden zijn bereid om looneisen fors te matigen Fractie PvdA komt tot een compromis Twee Chinezen vermoord Noord wij ker gered van 'Gabriella' SPAARGIRO Uw uitgaven zwart op wit. Hal vim! Fial Boompjes! Uit in de Randstad DONDERDAG 21 OKTOBER 1976 DEN HAAG (SP) - De Federatie Nederlandse Vakbeweging (NVV en NKV) is bereid gevolg te geven aan de wens van het kabinet-Den Uyl de looneisen voor 1977 fors te matigen. De FNV-top wil het offer brengen dat de regering vraagt om werkoosheid en inflatie te bestrijden en de gemeenschapsuitgaven op peil te houden. De leden van de aangesloten bon den wordt voorgesteld akkoord te gaan met een geringe verhoging van de bruto lonen op 1 januari vol gend jaar van 2 procent. Voor de meeste werknemers (gehuwd, twee kinderen, met een loon van 26.000 bruto per jaar) komt dit neer op een koopkrachtverbetering van een half procent. De werknemers die het geluk hebben om promotie te maken, kunnen op iets meer verbe tering van het vrij beschikbare in komen rekenen. Maar de absolute bovengrens is een vergroting van de koopkracht met anderhalf pro cent per jaar. Eisen Tegenover dit offer staan een aantal eisen aan regering en werkge vers:# De regering moet de vrijheid van de vakbeweging om met de ondernemers over lonen en andere arbeidsvoorwaarden te kunnen onderhandelen voor 1977 en de volgende jaren herstellen. Als er geen Centraal Akkoord komt. moet er in de afzonderlijke bedrijf stakken onderhandeld kunnen worden. De werking van de in de CAO's gebruikelijke vergoedingen voor gestegen kosten van levensonder houd (prijscompensaties) moet worden hersteld. Dat betekent voor de meeste CAO's die op 1 januari 1977 aflopen, dat er een vergoeding gegeven dient te worden voor de prijsstijgingen tussen april en ikto- ver 1976. De btw-verhoging van 1 oktober wordt niet meegerekend. De in juli - voor de rest van het jaar - door de regering opgelegde loontoeslag van 30 gulden bruto per maand moet in de loonschalen worden opgenomen. De inkomens tot 50.000 gulden bruto per jaar mogen procentueel (maximaal 2 procent op 1 januari) worden verhoogd. De inkomens daarboven krijgen minder procen tuele loonstijging. De regering moet voor de verkie zingen van mei volgend jaar voor stellen doen over het voeren van een algemeen - niet alleen op de loontrekkers van toepassing zijnd - inkomensbeleid. Onderhandelen De FNV wil dat de aangesloten bonden in de afzonderlijke bedrijf- AMSTERDAM - De Federatie Nederlandse Vakbeweging heeft gisteren in Amsterdam haar nota v beidsvoorwaardenbeleid in 1977 gepresenteerd. Op de foto vlnr: vice-voorzitter Spit, voorzitter Kok en de loondes- kundigen Drabbe en Bode. stakken de mogelijkheid hebben om met de werkgevers te onder handelen over verdeling van de be schikbare loonruimte van 2 procent op 1 januari. Een deel van dit be drag zou kunnen worden gebruikt om pensioenen te verbeteren, va kantie uit te breiden, werktijden te verkorten en leeftijd voor het mi nimumloon te verlagen. Voorts wil de FNV dat per bedrijf- i Thijn DEN HAAG (SP) - De crisis in de fractie van de Partij van de Arbeid is voorlopig bezworen. PvdA-fractievoorzitter Ed van Thijn stapt niet op. Gisteravond laat hebben de PvdA'ers - na een urenlang beraad achter gesloten deuren - een compromis weten te be reiken over de moeilijkheden die het regeerakkoord lussen PvdA en PPR veroorzaakte. De oplossing die bereikt is ziet er zo uit Alle fractieleden krijgen de vrijheid om in de verkiezings tijd te zeggen dat zij het niet eens zijn met de voorwaarden die PvdA en PPR aan de tot standkoming van een tweede kabinet-Den Uyl stellen. PvdA-fractieleider Van Thijn heeft het recht om de voorwaarden te verdedigen. De voorwaarden zijn: PvdA en PPR moeten na de verkiezin gen de grootste regenngs- combinatic - groter dan het CDA - worden, de progressie ven mogen in de verkiezingen geen kamerzetel van de hui dige vijftig verliezen en er moeten meer progressieven dan christen-democratische ministers in het tweede kabinet-Den Uyl komen. De PvdA'ers zijn het wel eens geworden over het beginsel dat het oordeel over "de vor ming, richting en grondslagen van een kabinet en een kabi netsbeleid" aan de kiezers is. "Als een meerderheid van de fractie het daarmee niet eens zou zijn geweest, was ik heen gegaan". zei Van Thijn giste ravond. Maandagavond heeft ook het partijbestuur van de PvdA al enige manoevreerruimte in de strakke voorwaarden ge bracht. Morgen komen de ge westelijke bestuurders van de PvdA bijeen om over de rege- ringsvoorwaarden te spreken. Net als in de fractie bestaat er grote weerstand onder de ach terban tegen het regeerak koord met de PPR. Vrijdag is deze affaire ook in het kabinet-Den Uyl ter spra ke. Minister Boersma (ARP) heeft al gedreigd te zullen af treden als premier Den Uyl geen bevredigende verklaring heeft PvdA-fractieleider Van Thijn daarover "Ik kan mij dat wel voorstellen. Onze plannen zijn een doorkruising van de be doelingen van het CDA. 't Is geen liefdesverklaring. Wij willen alleen met de christen-democraten verder regeren, als de kiezers daar mee instemmen". stak wordt bekeken of door arbeid stijdverkorting meer arbeidsplaat sen kan worden geschapen. De werkgevers moeten garanties geven, dat door de loonmatiging toegenomen winsten worden om gezet in arbeidsplaatsen. Ook wil de FNV dat die bedrijven, waar de produktie volgend jaar toeneemt met meer dan 4 procent, de prijzen verlagen. ROTTERDAM - De Nederlandse vrachtvaarder "Gabriella"die dinsdag ter hoogte van Newfound land tijdens een hevige storm zwaar slagzij makend door de be manning werd verlaten, stoomde gisteren op eigen kracht naar de dichtstbijzijnde Canadese haven. Toen gisteren het weer rustig was gewordenzette de kapitein van het te hulp geschoten containerschip Trans-American een kernbeman ning over op de "Gabriella"die de machines startte en koers zette naar Canada. Naar de firma Kahnalgemeen agent voor de "Gabriella", in Rot terdam meedeelt,hebben vermoede lijk maar twee van de vijftien op varende van de Gabriellahet drama overleefd. Het zijn de kapi tein, de 32-jange C. in 't Veld die in Spanje woonachtig is,en de tweede stuurman, de 26-jarige P. Senf uit Noord wijk Van twee bemanningsleden is zeker 'dat zij om het leven zijn gekomen. Het zijn de 34-jarige A van der Slikke uit Den Haag, die in slechte conditie werd gered en aan boord van de Trans-American overleed, en de 26-jarige hoofd machinist JW van Zandwijk uit Vlissingen, die levenloos uit het water werd ge haald. Drie schepen van de Canadese ma rine, twee hefschroefvliegtuigen en een patrouille-vliegtuig van de ma rine zochten dinsdag nog naar de elf vermisten, van wie werd aange nomen dat zij eveneens het leven hadden verloren. "ADVERTENTIE- De vlotste manier van modem betalen. Huur. gas. licht en abonnementen.]QiSASSAl Natuurlijk automatisch En elke maand een vast uw spaarrekening. Orde op geldzaken: Salaris en pensioen via de LEIDSE SPAARBANK als u dat wenst, bedrag naar ADVERTENTIE Zo besloot onze Meesterlikeur- stoker honderden jaren geleden zijn recepturen Nog steeds vormen deze recepten de basis voor onze met persoonlijke zorg vervaardigde dranken En juist daarom kunnen wij. bij alles wat wij maken, deze oude meester vol overtuiging nazeggen "Ik ben en Blijve van die gedagten. dat hetzelve Volkoomen Van uw Reuk en Smaak zal zijn (of. in hedendaags Nederlands: Boompjes.U vindt het vast lekkerJ AMSTERDAM Concertgebouw: 22 okt., 20.15 uur, Rott. Philh. Orkest; 23 okt., 15.00 Radio Philh. Orkest; 23 okt., 20.15 uur, Ned. Kamerorkest; 23 okt.. 14.15 uur en 27 en 28 okt., 20.15 uur, Concertgebouworkest; 24 okt., Concertdi rectie dr. G. de Koos en Co; 26 okt., 20.15 uur, Misha Dichter, piano. Stadsschouwburg: 22 en 28 okt., 20.15 uur, "De Kaukasische Krijtkring": 23 okt., 20.15 uur. "De opgaande zon"; 24 okt., uur., Ned. Operastichting met "IlTrovatore"; 25 okt., 20.15 uur. Haagse Comedie met "De Bosgeest" okt., 20.15 uur, Ned. Dans Theater. i 25 okt.), 20.15 uur, One-Man-Show Paul Nieuwe de la Mar: 22 t/m 28 okt. (beh. 25 okt.) 20.15 uur, "Een doos vol kruimels". Blijspel van Neil Simon; 25 okt., 20.15 uur, Fiesta Gitana. Centrum Bellevue: 22 en 24 okt., 20.30 uur, "De lamp hangt scheef; 27 en 28 okt., 20.30 uur. Toneelgroep Centrum met "Spiegels"; 25 en 26 okt., 20.30 uur Ned. Operastichting met "El Cimarron". Frascati: 22 t/m 28 okt., (beh. 24 en 25 okt.), 20.15 uur. "Als jij de bloemen vertrapt, zal ik jou vertrappen" van Lodewijk de Boer. Tingel Tangel: 22 t/m 28 okt., 20.30 uur, (beh. 25 okt.), Cabaret Marijke en Sieto Hoving. ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg: 22 en 23 okt., 19.00 uur, "Einstein on Beach" opera; 24 okt., 14.00 uur, Scapino Ballet; 26 okt., 20.00 uur, I Operastichting met "II Trovatore". De Doelen: Grote zaal: 22 okt., 20.15 uur, Concertgebouworkest; 23 e okt., 20.15 uur. Rott Philh. Orkest; 24 okt., 14.30 uur, Ned. Kamerorkest; 26 okt., 20.15 uur, „Gagaku", musici en dansers van de Japanse keizerlijke hofkapel; 27 okt., 12.45 uur, koffieconcert; 27 okt., 14.30 uur, Ned. Mario nettentheater met "Aladdin en de wonderlamp. Kleine zaal: 22 okt., 20.15 uur, Elisabeth Harwood, sopraan en John Streets, vleugel; 25 okt., 13.45 uur, concert door leerlingen van het Rott. Conservatorium; 26 okt., 20.15 uur, Brahms-programma voor de Kamermuziekvereniging; 27 okt., 20.15 uur, Gustav Leonhardt, klavecimbel. Luxor Theater:22 en 28 okt., 20.15 uur, Wim Kan: 24, 25 en 26 okt., 20.15 uur. Operettekoor Irene met "Die Czardasfürstin". Hofpleintheater: 22, 23, 26, 27 en 28 okt., 20.15 uur, Seth Gaaikema met "Grepen uit het leven van de familie Willkeur". Picolo Theater: 22 en 23 okt., 20.30 uur, Liselore Gerritsen met "Een klein concert 2: Heb je ons gezien?"; 24okt., 13.00 uur,en 15.15uur. Kinderthea ter Wiedus met "Niet alle vogels vliegen", jeugdmusical; 28 okt., 20.30 uur de Nieuwe Komedie met "'n Kostwinner, wat is dat, Pa?" DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 22, 23. 24 en 28 okt., 20.15 uur, Haagse Comedie met"De bosgeest" van Tsjechow; 24 okt., 14.00 Haagse Comedie met "Butley" van Simon Gray 25,26 en 27 okt., 20.151 "Een lied in de schemering" van Noël Coward. HOT-Theater 22 en 23 okt., 20.30 uur, Ned. Dans Theater; 24 okt., 14.00 uur, Kindertheater Pssstt met "Piccolo en de Ultiemanieman"; 26 e okt., 20.30 uur, Haagse Comedie met "Rosencrantz en Guildenstem zijn dood" van Tom Stoppard; 28 okt., 20.30 uur. Ned. Operastichting met "El Cimarron". Diligentia: 22 en 23 okt., 20.15 uur. Vrouwencabaret o.l.v. Natascha Ema- nuels met "Een vrouw is ook een mens"; 24 okt., 11.30 uur. Vera Beths, viool en Stanley Hoogland, piano: 24 okt., 14.30 uur, Guarneri Trio; 26 okt., 20.15 uur. Alban Berg kwartet; 27 okt., 12.45 uur, Lunch-programma; 28 okt., 20.15 uur, cabaret Tekstpierement met "Wacht u voor de hond" Fiesta Gitana; 23, 27 en 28 okt., 20.30 Circustheater: 22 okt., 20.00 uur, Henk Elsink met "Totenmetnu". t., 20.30 uur, Toneelgroep De Appel met Theater in de Steeg: 22 en 23 okt., 20.30 uur. Nationaal Hekelkabaret met "Het hemd van het lijf'; 24 okt., 20.30 uur, Folk-bluesavond; 25 okt., 20.30 uur, Herman Hahnel, bariton en Inge Kochan, piano. Theater Pepijn: 22, 23 en 24 okt., 20.30 uur optreden van de Vlaam zangeres/cabaretière Leen Persijn; 27 okt., 20.15 uur, Evert van Tright. hobo en Jan Sprij, piano. LEIDEN Leidse Schouwburg: 22 okt., 20.15 uur, musical "Wie betaalt het gelach? van Watze Tiesema; 25 okt., 20.15 uur, "Allemaal mensen" Caro van Eyck vertelt over iedereen die met theater te maken heeft; 26 en 27 okt., 20.1 uur,Hoofdstad Operette met "Der Vogelhandler"; 28 okt., 20.15 uur. kaba retrevue "Scherts, satire, songs en ander snoepgoed", met Jenny Arean Robert Long, Jéróme Reehuis, Dimitri Frenkel Frank en het kombo Henk de Jonge. Stadsgehoorzaal: 23 okt.,20.00 uur, popconcert door Alquin met ii voorprogramma American Gypsy; 26 okt., 20.00 uur, uitvoering van Con Amore o.l.v. Bert Lassing met o.a. "Ein Deutsches Requim" van Brahms. Marekerk: 23 okt., 20.00 uur, uitvoering van het Keulse koor Pro Musica. Microtheater: Vestestraat 40: 22 en 23 okt., 20.30 uur. Toneelgroep Impe rium met "De goede mens van Sezuan" van Bertolt Brecht. Nederlanders zijn de 24-jarige eerste stuurman D A. A Sluimer uit Den Haag, de 23-jange assistent-machinist H. Plug, even eens uit Den Haag en de 26-jarige echtgenote van de hoofdmachinist mevrouw Van Zandwijk. De overige vermisten zijn twee Por tugezen, een Indonesiër en vijf Kaapverdianen Zoals gemeld werd de ruim 1200 ton metende "Gabriella" van de J umbo-scheepva artmaa tscha pp ij in Willemstad op Curaqao maan dag door de bemanning verlaten toen het schip tijdens een zware storm slagzij maakte. De "Gabriella" was leeg onderweg van Algiers naar Montreal: Op de foto het Nederlandse vrachtschip ADVERTENTIE" Aanmeldingen voor AAW UTRECHT (ANP) - Tot dusver hebben zich ruim 144.000 mensen aangemeld voor de algemene ar beidsongeschiktheidswet (AAW), die op 1 oktober j.l. in werking is getreden. Dit heeft voorzitter A. Niemants- verdriet van de federatie van be drijfsverenigingen meegedeeld op de algemene vergadering van de federatie in Utrecht. Hoeveel van die ruim 144.U00 mensen ook in derdaad recht hebben op een uitke ring, wist de heer Niemantsverdriet niet te zeggen. Wel is volgens hem al gebleken, dat een niet te verwaar lozen aantal geen aanspraak heeft op uitkering. WONSERADEEL (SP) - Aan de hand van hun vingerafdrukken probeert de politie er achter te ko men wie de twee jonge Chinezen zijn die gisternacht aan de Friese kant van de Afsluitdijk zijn geëxe cuteerd. Hun geboeide lijken werden gis termorgen, met een tussenpoos van enkele uren, gevonden in een verla ten werkhaventje bij Breezanddijk. Zij hadden geen papieren bij zich waaruit hun identiteit kon blijken. Waarschijnlijk gaat het om een af rekening binnen de herolnewereld. Een vrachtwagenchauffeur uit het Noord-Hollandse Middenmeer ontdekte gistermorgen omstreeks acht uur het lijk van een naar schat ting 20-jarig Chinees meisje Het lag half tegen het talud van de Afsluit dijk, en half in het water. Tijdens het onderzoek ontdekte de politie op een afstand van ongeveer 50 me ter een bloedplas op het talud. In en bij die bloedplas vonden de recher cheurs een kogel, drie hulzen, en een damesschoen. Wat verder lagen nog een damesschoen, twee heren schoenen en een ceintuur. Dat alles maakte duidelijk dat de executie op die plek heeft plaatsgevonden. De politie begreep toen dat zij kenne lijk te maken had met een dubbele moord. Het tweede lijk, dat van een ongeveer evenoude jongeman, werd pas tegen het middaguur ge vonden, bij afnemend tij. Van beide lijken waren de handen op de rug gebonden. Er was ge bruik gemaakt van handboeien die ook de politie heeft. Dr rijkspolitie van de groep Wonseradeel, die ver sterkt is met de districtsrecherche uit Leeuwarden, neemt aan dat de moorden gisternacht zijn gepleegd omdat de lijken nog vers waren en de bloedplas nog niet door de regen was weggespoeld. Bij de sectie werd duidelijk dat het inderdaad om executies ging. De moordenaars hebben hun wapens tegen de zijkant van de hoofden hun slachtoffers gezet en gescho ten. Beide slachtoffers hebben bo vendien nog een genadeschot ge kregen. De recherche gaat ervan uit dat ze te maken heeft met meer dan een dader. Er zijn verschillende vuurwapens gebruikt. Na het vin den van de lijken namen de Friese rechercheurs onmiddellijk contact op met collega's in ondermeer Am sterdam, Rotterdam en Den Haag Dat heeft tot nog toe, voor zover bekend, niets opgeleverd dat snel duidelijk zou kunnen maken wie de slachtoffers zijn, wie de daders, en waarom het precies gaat. Wat dat laatste betreft gaat de politie er overigens van uit dat het om een vete gaat tussen heroïnesmokke- laars. Er zijn dit jaar in ons land tenslotte al zes van dergelijke exe cuties binnen de wereld van Chi nese heroinesmokkelaars bekend geworden. Via Interpol wordt be keken, aan de hand van de vinge rafdrukken, of de slachtoffers el ders in de wereld bekend zijn. Met name richt zich de aandacht op het Verre Oosten. Het meisje is ongeveer 1.54 m lang, de jongeman 1.65 m. VENDPRINT De sneldrukkerij waar alles kan. Van Vroom Dreesmann.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7