HOOGE BURCH VRIJWEL KLAAR IJsclub wil met bungalow uit de rode cijfers Warmonders schonken veel schilderijen PAGINA 4 STREEK DONDERDAG 21 OKTOBER 1976 ZWAMMERDAM - Gisteren werd de laatste fase van de bouw van het chistelijk centrum voor geestelijk gehandicapten Hooge Burch in Zwammerdam met het in gebruik nemen van het laatste gehucht min of meer afgerond. Alleen de afwerking van het centraal liggende dorpsplein zal nog moeten geschieden. Eind november zal naar verwach ting van directeur mr. N. J. Ge- leijnse het centrum volledig bezet zijn door in totaal 570 geestelijk ge handicapten. De officiële opening van Hooge Burch zal voorlopig ech ter nog op zich laten wachten, die zal naar alle waarschijnlijkheid in juni van het volgend jaar pas plaatsvinden. Feestelijk Met opzet pas dan. Mr. Geleijnse: "Dan is er een redelijke kans, dat het weer zo is, dat we buiten veel activiteiten kunnen ontplooien. De officiële opening moet namelijk in de eerste plaats een grote manifes tatie voor de huisgenoten zijn. Het is voor hen een feestelijke zaak. Hooge Burch is niet een dorp van wie dan ook, het is het dorp van hen die als gevolg van hun gehandicapt zijn hier nu eenmaal moeten wo nen". Dat laatste kan worden be schouwd als het grond-principe van het vijfhonderd man tellende personeelsbestand van Hooge Burch. Geleijnse- "Hooge Burch is het dorp van onze huisgenoten. Dat is de noemer waaraan je een heleboel moet willen ophangen. Dat bete kent, dat je je telkens opnieuw weer moet afvragen of je bij alles wat je doet waarmaakt wat je zegt. Door dit te stellen maak je jezelf erg kwetsbaar, stel je je nadrukkelijk bloot aan kritiek en moet je jezelf voordurend toetsen. In dat uit gangspunt speelt de christelijke opstelling mee. We willen ernst maken met het volstrekt dienstbaar zijn aan onze huisgenoten, er kan geen plaats zijn voor ook maar enige superioriteitswaan. Als je dit uitgangspunt als toets wilt hante ren in je onderlinge verkeer, als toets voor je eigen functioneren, ghebben, slagen, al thans zover herkenbaar kunt zijn, dat je niet bij voorbaat ongeloof waardig klinkt". Filosofie Die filosofie speelt ook mee bij het opnamebeleid van Hooge Burch. Vanuit het ministerie van volksge zondheid is heel nadrukkelijk vooropgesteld, dat te stichten voor zieningen voor geestelijk gehandi capten zorgen voor de begeleiding en opvang van de geestelijk gehan dicapten waarvan de ouders of naaste familieleden zo dicht moge lijk in de buurt wonen. In doprsnee is het dan voor de ouders gemakke lijker om contact te blijven houden met hun kind na opname in een in richting, zo redeneert men bij het ministerie. Een redenering, die men in Hooge Burch onderschrijft Dat betekent voor het opname beleid zoals dat in Hooge Burch wordt gehanteerd, dat men afgaat op de behoefte (de nood) in het veld. Geleijnse onmiddellijk ver klarend: "Dat wil zeggen, niet onze voorkeur met betrekking tot de ca tegorie geestelijk gehandicapten die wij in beginsel het liefst zouden hebben domineert, dominant is: waar is de nood het hoogste". Een stelling, die door meer instellingen als Hooge Burch wordt onder schreven, zo haast Geleijnse zich te zeggen, maar waarmee naar zijn in druk toch niet alle instellingen een even grote emst maken. Bij Hooge Burch zal het daarom niet gemak kelijk voorkomen, dat iemand wordt geweigerd, alleen maar om dat hij of zij mogelijk moeilijk in een groep te plaatsen is. Dorpsplein Die geestelijk gehandicapte die te recht komt in Hooge Burch treft daar een instituut aan, opgezet als een soort dorpskern. Binnen de in stelling wordt ook gesproken van het dorp, dat bestaat uit vier ge huchten, rondom een centraal ge legen dorpsplein met daaraan als markant middelpunt het dorps huis, dat dienst doet als kerkge bouw en recreatiegebouw. Aange vuld verder met een groot aantal voorzieningen. De gehuchten. Wes teinde, Noordeinde, Zuideinde en Oosteinde, zijn blokken van drie of twee paviljoens. Elk paviljoen is weer in drieën gesplitst de wonin gen die liggen rondom een open pa tio. Elke woning is verder weer on derverdeeld in een woonruimte voor zes en een woonruimte voor twaalf mensen. De rondom een sa nitair blok gelegen slaapvertrek ken hebben als grootste capaciteit vier bedden. Gisteren werd het laatste van die vier gehuchten, het Oosteinde, be trokken. In dit uit twee paviljoens bestaand gehucht zullen kinderen worden opgenomen, die tot voor gisteren gehuisvest waren in het Zuideinde. Die voorlopige huisves ting aldaar wees uit, dat het onmo gelijk is om met kinderen die ern stige gedragsstoornissen verstoren te werken in groepen van twaalf. "Zelfs met een dubbele perso neelsbezetting, als dat al zou kun nen, is er nog sprake van een on aangepaste situatie", aldus Ge leijnse. Die in Hooge Burch opge dane ervaring werd de inspectie meegedeeld en de inspectie stemde erin toe, dat de maximale groeps grootte van de kinderen op 8 werd bepaald, zodat het gehucht Oos teinde bewoond zal gaan worden door 78 in plaats van 108 kinderen. Op het 45 hectare grote terrein, waarvan ongeveer 10 hectare be bouwd is, staat ook een paviljoen, de Kreek genaamd, waar zestig chronisch bedlegerige geestelijk gehandicapten worden verzorgd. Deze mensen zijn diep gehandi capt, niet alleen geestelijk, maar vaak ook lichamenlijk, zodat ze ge doemd zijn om in bed of in een box te verblijven. Ze kunnen zich hooguit schuifelend over de vloer Het zwembad in de pas betrokken sporthal. rijke gebouwen in gebruik geno- hulpmiddel een vlinderbad. men: de sporthal en de Speeldoos. Deze beide accommodaties spelen Je moet je telkens afvragen of je waar maakt wat je zegt een groep bewoners gewoon mee doen aan de speciaal voor hen ge geven zwemlessen in het zwembad van Bodegraven. De Speéldoos is een ontwikke lingscentrum. Hier worden met de jongste bewoners van de Hooge Burch allerlei activiteiten verricht die erop gericht zijn om uit de kin deren tot ontwikkeling te laten komen, wat daarin al latent aanwe zig is. Er kan worden gespeeld met elementair speelgoed; er is een luchtkussenruimte. Zandbak Een van de lokaaltjes is ëén grote zandbak, in een ander lokaaltje kunnen dia's worden vertoond, in weer een ander kan onder leiding van een muziek-therapeute aan muziek gedaan worden. Al die ak- tiviteiten worden door deskundige medewerkers begeleid, terwijl ook de groepsleiders en -leidsters erbij aanwezig zijn, zodat men over en weer van eikaars ervaringen zo op timaal mogelijk kan profiteren. Die Speeldoos kan min of meer vergeleken worden met de school, het op het terrein aanwezige dagac tiviteitencentrum voor de ouderen is ongeveer te vergelijken met "het werk". Vroeger werd gesproken van de arbeidstherapie. Maar ar beid is uitdrukkelijk niet het doel Zwembad en de productie staat niet voorop. Arbeid wordt in Hooge Burch ge zien als een van de vele middelen voor ontplooiing en ontwikkeling van de bewoners. Plantenkassen Bij overplaatsen, een vloer die daarom ook van onderaf wordt verwarmd. De Kreek is binnendoor verbonden met het hoofdgebouw, het raadhuis genaamd in Hooge Burch. In dat hoofdgebouw hebben de stafleden hun kamers, de doktoren hun be handelruimten. Die aanwezigheid van medische hulp kan van veel be lang zijn voor de mensen die in De Kreek zijn opgenomen. In het hoofdgebouw zijn voorts ook de ruimten voor directie en bestuur. Nog maar kort geleden werden een tweetal voor het dorp zeer belang- een belangrijke rol bij de opvang en begeleiding van de geestelijk ge handicapte. De sporthal biedt be halve een fijne sportzaal ook goed ge-outilleerde ruimtes voor fyso- therapie en bewegings-therapie. Ruimtes waarvan veelvuldig ge bruik gemaakt wordt, gezien het feit dat veel geestelijk gehandi capte bewoners van Hooge Burch ook lichamelijk gehandicapt zijn. In hetzelfde complex is ook een therapeutisch zwembad onderge bracht en een voor die .fysio therapie eveneens zeer belangrijk De watertemperatuur van het zwembad is hoog: 28 graden Cel sius. Die temperatuur draagt bij tot ontspanning van de spieren, zodat bepaalde oefeningen kunnen wor den verricht. Het zwembad kan verder ook de meer gebruikelijke zwembadfuncties vervullen: als de watergewenning en het leren zwemmen. Het eerste deel van het bad heeft daarom een geleidelijk af lopende bodem; het daarvan goed gescheiden achterste deel van het bassin heeft een diepte van twee meter. Ongeacht dit zwembad blijft dit dagactiviteitencentrum, dagelijks ongeveer tweehon- dervijftig bewoners bezig zijn, zijn ook de plantenkassen van de eigen plantsoenendienst, waarin vijftien bewoners meewerken. Beide acti viteiten zijn bewust een eindje bui ten het dorp geplaatst, omdat ook in het normale bestaan "Het werk" immers doorgaans wat verder bui ten de deur ligt. Het uitgestrekte terrein wordt ge completeerd met een recreatiege bied met daarin een kinderboerde rij in het westen; een riitje wonin gen voor de groepsleiders en groepsleidsters die intern zijn en wat eensgezinswoningen voor een aantal gehuwde personeelsleden waarvan het gewenst is dat ze dicht bij Hooge Burch wonen, in het oos ten; en een boerderij met bijbeho rend terrein, die in de toekomst zul- t De bestuursleden Van Moorsel.Van Tongeren en De Vetten tussen De inzameling onder de Warmondse bevolking en bij bedrijven uit de omgeving heeft de Warmondse muziekvereniging St. Matthias een vrachtwagen vol „handel" opgeleverd. De bijna 300 artikelen kon men met moeite kwijt in de grote kelder aan het Van Duyven- voordeplein waar de spullen tot morgen opgeslagen staan. Morge navond worden ze om acht uur bij opbod geveild in 't Trefpunt. Vandaag in mijn rubriek een "koud" onderwerp waar ook nog een warm zomers tintje aan zit. Het gaat over de Leimui- dense ijsclub "Nut en Ver maak". Voorzitter Nico Beuk bedacht een paar maanden ge leden een aardig plannetje om uit de rode cijfers te komen. Hij stelde zijn mede-bestuursleden voor het clubgebouw gedu rende de zomermaanden te gaan verhuren als vakantie bungalow. "Met het geld dat dan binnenkomt kunnen we dan de 2700 gulden terreinhuur betalen en hoeven we niet meer bij de gemeente onze hand op te houden. We zijn dan van nie mand afhankelijk en hoeven dus ook geen verantwoording af te leggen voor ons beleid". Een aardig plan dat echter wel de goedkeuring van het ge meentebestuur moet hebben. Immers, het clubgebouw staat in een bestemmingsplan waar een dergelijke vorm van recrea tie niet is toegestaan. En inder daad, om die reden gaat het stoute plan van Nico Beuk waarschijnlijk ook niet door. Burgemeester en wethouders willen niet toestaan dat de ijs- club op zo'n manier een paan centjes bijverdiend. Alleen de raad kan nu nog anders beslis sen. Dan zou er een wijziging van het bestemmingsplan moe ten worden aangevraagd en goedgekeurd. Nico Beuk hoopt dat dat ook gebeurt. Hij zegt: "Het gaat ons er echt niet om met de verhuur veel geld op te strijken. Als we die 2700 gulden binnen hebben mogen er wat ons betreft een paar mensen intrekken die slecht bij kas zitten en geen cent kunnen betalen. Maar we doen het vooral ook voor het behoud van het clubgebouw. Met die kwakkelwinters van tegen woordig staat 'ie soms het hele jaar leeg. Voordat je het weet DEN HAAG/ALKEMADE - De of ficier van justitie bij de Haagse poli tierechter stelde, dat het allemaal nog best was afgelopen met de schietpartij, waaraan een 19-jarige scholier uit Alkemade zich had schuldig gemaakt. Met een lucht buks schoot hij op een man, die daardoor in diens linker dijbeen werd getroffen. Weliswaar viel de verwonding wel mee. maar de ge volgen hadden heel wat ernstiger kunnen zijn, constateerde de offi- Mede gezien de jeugd, wilde de of ficier nog geen gevangenisstraf op leggen. De scholier werd veroor deeld tot f 100,- boete. Van de Warmondse zolders kwamen ook veel oude schilderijen. „Er zitten er een paar bij die ik zelf dolgraag zou willen hebben", vertelde mij Matthias-voorzitter Joop de Vetten. „Al was het alleen maar voor de lijst". De Warmondse schilderijen hebben bijna alle maal iets met het water te maken. Of er staat een enorm zeilschip op, dat moeizaam voortploetert over de woelige baren of je ziet wat kleine zeilbootjes op de rustige plas. Eigenlijk niet zo vreemd al die „waterige" schilderijen want Warmond ligt van oudsher ook aan het water. Tussen de schilderijen ontdekte ik er ook een paar van broeder Bavo, die aan de Oranje Nassaulaan in het broederhuis Geto woont en als hobby al talloze Warmondse woningen en monumenten schilderde. Hij vereeuwigde bijvoorbeeld twintig keer de oude to- Dieren-cursus Onder leiding van de Noord- wijkse dierenarts Verschueren (foto links) hebben in totaal 22 dierenliefhebbers deze week in het gemeenschapshuis De Kuip in Noordwijk de spits afgebeten van de cursus EHBO voor huis dieren. De cursisten worden in tien lessen van twee uur klaar gestoomd om eerste hulp te kun nen verlenen bij kleine ongeval len met onder meer katten, hon den,kavia's, geiten,konijnen en duiven. Ze krijgen onderricht in het aanbrengen van spalken, het stelpen van bloedingen en het aanleggen van verband. De cursus, georganiseerd door de Noordwijkse Dierenbescher ming,wordt afgesloten met twee examen-avonden, één praktijk en een theorie. staat er alleen nog maar wat wrakhout overeind". "Als mijn plannetje er toch door komt zijn we van plan er iets moois van te maken. We gaan het clubgebouw dan helemaal stofferen en er komen ook meubeltjes in. We zorgen ook voor een douche en gezellige verlichting en er is natuurlijk warm en koud stromend water aanwezig. En voldoende zit- en slaapruimte, bij elkaar wel zo'n 45 vierkante meter. En dat is nog niet alles. Want het ge bouwtje is niet alleen ruim; de ligging mag er ook zijn. Vlakbij een zwembad en een viswa- tertje en nauwelijks drukte om je heen. Ik zou er zelf ook wel op vakantie willen gaan ook al woon ik er maar een paar hon derd meter vandaan". "Nut en Vermaak"-voorzitter Beuk ziet het helemaal zitten met zijn clubgebouw. Het laat ste woord is nu aan de Leimui- dense raad. Op de foto Nico Beuk in zijn "vakantiebungalow". len gaan dienst doen als recreatie- gebouw en voetbalveld voor het personeel in het noorden. Door Jan Uitzetter Foto's Will Dijkman In de zuid-oosthoek van het terrein is dan ook nog het voor het dage lijks functioneren van het dorp zo belangrijke dienstencentrum te vinden. Hierin zijn ondergebracht de keuken, het centrale magazijn, de naaikamer, de linnenkamer, de chemische reiniging, de werkver- Dit is de overdekte patio van het gisteren in gebruik genomen kinder- "gehucht", zoals de leef eenheden van het Zwammer- damse complex worden genoemd. Thans rest alleen nog de afbouw van het dorpsplein. Volgende maand is de Hooge Burch naar verwachting volledig bewoond. Er verblijven dan in totaal 570 geestelijk gehandicapten. trekken van de diensthoofden en het personeelsrestaurant. In de kelder van dit gebouw klopt het hart van het mechanisch transport systeem, dat ondergronds alle ge bouwen met elkaar verbindt. Via dit transportsysteem gaat de dage lijkse voeding, bestek en servies goed en schone kleding naar de verschillende paviljoens. Vuile kleding, huisvuil en de vaat worden via hetzelfde transportsysteem weer teruggevoerd naar het dien stencentrum. Kruidenier Dit hele dorp, met straks in novem ber zijn bijna zeshonderd bewo ners, nadert langzamerhand zijn voltooiing. Alleen het dorpsplein moet nog worden aangekleed; de winkeltjes van een kruidenier en kapper moeten nog worden be trokken. Dan zal Hooge Burch, waarvan in augustus 1973 de eerste woningen werden betrokken, he lemaal compleet zijn: een dorp van de mensen die er nu eenmaal moe ten wonen, omdat ze zozeer gehan dicapt zijn, dat ze zijn aangewezen op verzorging door derden in het verband van een internaat.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4