LEIDSCH DAGBLAD Anna-Kliniek met sluiting bedreigd Koffie 339 Gala vandaag Huur afstemmen op kwaliteit huis Raadhuis uitbreiden en bijna zeven miljoen voor De Kom OOK IN PEKING DEMONSTRATIES TEGEN RADICALEN Voor 1 december oplossing voor personeelstekort LEIDSCH ij DAGBLAD Wetsontwerp huurprijzen vandaag indienen ra rr/jrPzóéó'n iidee^ DONDERDAG 21 OKTOBER 1976 OPGERICHT 1 MAART 1860 35068 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Eisen alarm installaties in taxi's DEN HAAG (ANP) - Minister Westerterp van Verkeer erj Waterstaat heeft de eisen vastgesteld, waaraan thans verplichte alarminstallaties voor taxi's moeten voldoen. Wanneer geen ontheffing is verleend, moet een taxi zijn voorzien van een mobilofoon én van een zogenaamde „optisch-akoestische" instal latie. De mobilofoon moet worden uitgerust met een stil- alarmin'stallatie. De „optisch-akoetische" in stallatie moet zo worden inge richt dat bij het inschakelen ervan de volgende signalen worden gegeven, het groot- of dimlicht, de achterlichten en - indien aanwezig - de waar- schuwingslichten moeten gaan knipperen. Als er een taxi-dakembleem is, moet ook dit gaan knipperen. De hoorn moet een steeds onderbroken geluidssignaal geven. Wanneer er een mobilofoon in de taxi is, moet ook deze ge lijktijdig worden ingescha keld, zodat de mobilofooncen trale wordt gewaarschuwd. Galerie Gabriels Najaarsexpositie Schilderijen uit romantiek en Haagsche School Weer dode in Zuidafrikaanse gevangenis JOHANNESBURG (AP) - Het zwarte Zuidafrikaanse dagblad The World heeft vanmorgen gezegd dat opnieuw een zwarte is overleden terwijl hij door de politie gevangen werd gehouden. In totaal zijn dit jaar nu al acht zwarten in de gevan genis overleden. Het nieuwste slachtoffer werd op 1 oktober gevangen gezet. Hij over leed op 19 oktober in de Modder bee-gevangenis ten oosten van Jo hannesburg. De vrouw van de overledene zei in een vraaggesprek met The World op 3 oktober haar man in de gevan genis gezien te hebben. Hij was zo erg geslagen dat hij volgens haar niet meer kon spreken. Een woordvoerder van het Zuidaf rikaanse departement voor gevan genissen zei dat een onderzoek naar het overlijdensbericht wordt inge steld. LEIDEN - De Anna-Kliniek voor Orthopaedie in Leiden zal waarschijnlijk gesloten moeten wor den als er niet vöör 1 december a.s. een oplossing wordt gevonden voor het personeelstekort in deze kliniek, zo heeft de direktie van de kliniek bevestigd. (nfD<§#[r lhiü)iui(p§yMdlS© LEIDEN - Het huurderskomité Merenwijk heeft gisteren 1100' handtekeningen aangeboden aan de voorzitter van de vaste kamer commissie voor Ruimtelijke Orde ning, de heer Aantjes. De handte keningen werden verzameld in het kader van een actie tegen verdere aantasting van de huursubsidie, een verdere verhoging van de woonkosten en voor een vdlledige compensatie van de gestegen hu ren in de lonen. Bij de handteke ningen was een aantal berekenin- B en W Alphen: Plaatselijk regen Eerst plaatselijk regen. Morgen opkla ringen en mogelijk een bal. Matige tot krachtige zuidelijke wind, later rui mend naar zuidwest en afnemend. Mi nimumtemperaturen rond 10 graden, maxima omstreeks 15 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) 22 oktober Zon op: 7.17 uur; onder: 17.31 uur, maan op: 6.08 uur; onder: 17.04 uur. Hoogwater te Katwijk om 1.55 en 14.17 uur, laagwater om 10.13 en 22.32 uur. ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense gemeenteraad zal vol gende week donderdag principe-uitspraken moeten doen over de uitbreiding van het raadhuis en de stichting van het cultureel centrum "De Kom". B en W stellen de raad voor om een ton uit te trekken om de uitbrei ding van het gemeentehuis ver der uit te kunnen werken. In het voorstel, zo zegt het college, te kiezen voor uitbreiding van het huidige raadhuis met zo'n twaalfhonderd vierkante meter kantoorruimte en onder n gen gevoegd, waaruit blijkt dat de lagere inkomensgroepen er door de aantasting van de huursubsidie op achteruit gaan, hoewel dit door staatssecretaris Van Dam ontkent wordt. Aantjes merkte op dat de ac tie vooral een zaak is voor de staats secretaris en zegde toe haar onder diens aandacht te zullen brengen. Hij beloofde de zaak ook in de vaste kamercommissie aan de orde te stellen en de berekeningen van het huurderscomité aan de commissie leden voor te leggen. Vervolgens hebben de leden van het huurderscomité een onderhoud gehad met de PvdA-kamerleden Kombrink en Salomons. Zonder te zeggen dat ze een actie zouden on dersteunen hebben deze kamerle den wel adviezen verstrekt en om meer gegevens gevraagd. Ook had het comité een onderhoud met het tweede-kamerlid Dragstra van de CPN, die namens de fractie steun kon geven aan de door de Meren- wijkers ingenomen standpunten. Zowel de PvdA-leden als Dragstra wezen erop dat het belangrijk is om de kwestie van de huursubsidie ook binnen de vakbeweging aan de orde stellen. Dit in verband met de nieuwe raadszaal, boven onder brengen van secretarie- afdelingen in te huren kantoren in Alphen. Dat laatste zou te duur onderhandelingen die de vakbe- uitvallen en bovendien wordt de weging voert met regering en on- scheiding tussen administratie dernemers over prijscompensatie, Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs O Ik word abonnee per 4 november 1976 en ontvang de krant vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor halt geld en noteer mij aansluitend als abonnee naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, in open enveloppe (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. bestuur niet wenselijk geacht. Het college stelt de raad verder voor om honderdtienduizend gulden uit te trekken voor het la ten maken van een definitief ontwerp voor "De Kom". B en W denken voorshands dat de ge meentelijke investeringen in de stichtingskosten ten hoogste vijf miljoen gulden zullen belopen, aangevuld met een bijdrage van f 1,7 miljoen uit het fonds stede lijke voorzieningen. Bedragen, die niet voldoende zullen zijn om "De Kom" te verwezenlijken, zo dat "krachtige pogingen zullen worden aangewend bij andere overheden om in de nog ontbre kende financieringsmiddelen te Het college zegt erop te vertrou wen, dat met de bouw niet later dan in de loop van 1979 een begin zal worden gemaakt. zij het beheer van de kliniek na 1 januari wel willen voortzetten maar dat het ziekenhuis dan wel per 1 december extra mankracht be schikbaar moet stellen. Als de nieuwe afdeling dan klaar zou zijn, zou het Academisch Ziekenhuis het beheer kunnen Mr. J. H. J. Zwaart, economisch di recteur, spreekt inmiddels van een noodsituatie; "Als u nagaat dat de directrice hier moet komen slapen omdat ziekenverzorgenden in plaats van verpleegkundigen hier de nachtdienst moeten doen, dan is dat inderdaad een noodsituatie". Het grote personeelsgebrek in de Anna-Kliniek heeft er al toe geleid Onzekerheid dat er één afdeling gesloten moest worden. Hierdoor is het aantal bed den teruggebracht van 80 naar 50 en is de al bestaande wachtlijst van patiënten flink gegroeid. Volgens de directie bedraagt het aantal pa- tiénten dat nu op de wachtlijst staat i geholpen te worden, ongeveer ^""r'd "heèfTMdaU>ekend Het personeelstekort in de Anna- Kliniek is enerzijds het gevolg van de slechte behuizing en aan de an dere kant van de grote onzekerheid het personeel lange tijd ver- ge- 270. De Anna-Kliniek zou uiterlijk 1 ja nuari a.s. moeten worden overge heveld naar een nieuwe orthope dische afdeling met 48 bedden in het Academisch Ziekenhuis Lei- -,„n,,T.T1_v. den. De kliniek aan de Mezenstraat weigerde die, ondanks uitdrukke- worden dat de Anna-Kliniek het Academisch Ziekenhuis zou overgaan. Die onzekerheid betrof aanvankelijk vooral het uitblijven van garanties voor de werkgele genheid. Staatssecretaris Klein 28 PAGINA'S Over twee zaken zijn de Franse ochtendbladen het roerend eens: St. Etienne speelde zijn beste wedstrijd van het seizoen en met de zege van 1-0 op PSV zijn "les vertes" karig beloond. Op de foto scoort Piazza het enige doelpunt. Ook op deze pagina de sanering van het betaald voetbal in Nederland PAGINA 13 De schaatsen kunnen za terdagmiddag al onder, want om half twee wordt de ijs baan aan de Vondellaan geopend PAGINA 15 Sexmusical voor kinderen PAGINA 5 FNV is bereid looneisen voor 1977 fors te matigen PAGINA 7 dan gesloten worden en ortho pedische verrichtingen zouden in het Academisch Ziekenhuis wor den voortgezet. De in aanbouw zijnde, nieuwe orthopedische afde ling is echter voorlopig nog niet klaar. Verwacht wordt dat dat me dio maart zal worden. De directie en het bestuur van de hele"personeel' op de" Anna-Kliniek hebben inmiddels aan het bestuur van het Acade misch Ziekenhuis laten weten dat lijk verzoek van directie en bestuur van de kliniek, te geven. Hij wilde de personeelssituatie eerst uitge zocht zien en zou dan pas beslissen. Inmiddels heeft de staatssecretaris in totaal 90 personeelsplaatsen voor de nieuwe afdeling beschikbaar ge steld. Hierdoor kan vrijwel het ge hele personeel op de nieuwe afde ling gaan werken. inkomen en prijsindexering, Foto: vertegenwoordigers van het Huurderskomitee Merenwijk bie den de handtekening aan het ARP-kamerlid Aantjes aan. Verzoek Harm Dost verworpen KARLSRUHE (ANP) - Het bonds- gerechtshof in Karlsruhe heeft het revisieverzoek van Harm Dost verworpen. Deze 28-jarige maat schappelijk werker uit Arnhem werd vorig jaar september door de rechtbank van Kleef tot driejaar en negen maanden gevangenisstraf veroordeeld. Hij zou, in Nederland, jonge Duitsers soft drugs hebben verkocht om hen van het gebruik van hard drugs af te helpen. Inbraak in 14 Leidse boten LEIDEN - Inbrekers zijn gis teren actief geweest in de om geving van de Slaaghsloot bij de Merenwijk. Tenminste veertien daar afgemeerde schepen kregen ongewenst bezoek. Op diverse schepen werden vernielingen aange richt én kostbare voorwerpen ontvreemd. De inbraken wer den gisteren tegen de avond ontdekt door een van de eige- De inbrekers moeten tussen dinsdagavond 9 uur en woensdagavond 6 uur hun slag hebben geslagen. Zij ver schaften zich toegang tot de boten door het openbreken van deuren en ramen. Ook binnen werd in sommige ge vallen schade aangericht. Gisteravond waren er al twee eigenaars die aangifte hadden gedaan bij de politie. Bij de een was een draagbare tv ter waarde van 400 gulden weg gehaald en bij de ander een .elektrische koperen klok, een barometer en een verrekijker. Een bestuurslid van de water^ sportvereniging Leiden, de heer Bloem, zelf een van de gedupeerden, was vanoch tend bezig een inventarisatie te maken van de aangerichte schade en de verdwenen voorwerpen. Zo is onder meer ook verdwenen een stuurwiel, gereedschap, nog een televi sietoestel en koperen voor werpen. De indruk is dat de inbraken zijn gepleegd door jeugdige dieven. In een van de boten lieten zij aangebroken bierflesjes staan. De onlangs opgerichte patiënten vereniging van de Anna-Kliniek heeft intussen een actie op touw ge zet om te bereiken dat de proble men bij de Anna-Kliniek zo snel mogelijk worden opgelost Ook voor de toekomstige orthopedische capaciteit in de Leidse regio wil de vereniging zich gaan inzetten. Zij zet bijvoorbeeld al levensgrote vraagtekens bij de capaciteit van de nieuwe orthopedische afdeling in het AZL (48 bedden), omdat dit een duidelijke verslechtering zou bete kenen voor de orthopedie. BESTAND IN LIBANON AARZELEND IN WERKING BEIROET (AFP/Reuter/UPI) - In Libanon is vanochtend het bestand van kracht geworden dat het afge lopen weekeinde bij de Arabische „mini-top" van Riad was uitgedok terd. Vijf uur na het ingangstijdstip 06.00 uur - bleek het in Beiroet vrij redelijk te worden nageleefd. Over de situatie in de rest van Libanon waren er nog geen berichten die houvast bieden voor een beoorde ling. Waarnemers achten het zeer te be twijfelen of dit bestand, welgeteld het 55ste sinds het uitbreken van de burgeroorlog, veel effect zal sorte ren in het uiterste zuiden. De Pales- tijnen bieden daar wanhopig weer stand tegen rechts-christelijke mi litiestrijders. (Zie ook pagina 9) TOKIO (AP) - Enkele miljoenen Chinezen hebben vandaag in Pe king gedemonstreerd tegen de vier onlangs gearresteerde radicale Chinese leiders onder wie de we duwe van voorzitter Mao Tse- toeng, Tsjiang Tsjing. Aan de demonstratie werd deelge- door soldaten, studenten. vergezeld werden door knallend vuurwerk en muziek. Groepen demonstranten die vanuit de hele stad kwamen trokken alle op naar het grote Tien An Men plein. Volgens schattingen telt Pe king 7.5 miljoen inwoners. De vier radicale leiders zouden gearresteerd zijn wegens samen- droegen spandoeken mee waarop Tsjiang Tsjing, vice-voorzitter Wang Hoeng-wen, vice-premier Tsjang Tsjoen-tsjiao en het politbu- rolid Jao Wen-joean bekritiseerd werden. Ook waren er spandoeken waarop döördeZwêëdse^cadërJüev Nobelprijs „de benoeming van kameraad Hoea Koeo-feng tot voorzitter van de (Chinese communistische) par tij" werd verwelkomd. Het Japanse persbureau Kiodo zei dat de demonstraties die gehouden werden in de binnenstad van Pe king, ordelijk verliepen en soms tenschappen toegekend Amerikaanse auteur Saul Bellow. Bellows uitverkiezing zet de kroon op een exclusief Amerikaans nobel-jaar. De prijzen voor econo mie, natuurkunde, geneeskunde en scheikunde werden eerder toege kend aan Amerikaanse geleerden. DEN HAAG (ANP. SP) - Er zal voor geheel Ne derland één algemeen geldend huurregiem ko men waarbij de huurprijs zoveel mogelijk zal worden afgestemd op de kwaliteit van het huis. De rechten en plichten van huurders en ver huurders zullen evenwichtig worden verdeeld. Het percentage, waarmee de huur zal worden verhoogd, zal gelijke tred houden met de ont wikkelingen. Redelijke huuraanpassingen moe ten zonder al te veel omslag tot stand komen. Voor het oplossen van huurprijsgeschillen zal een duidelijke en doelmatige procedure komen. Het burgerlijk wetboek zal worden gewijzigd, opdat geschillen over de hoogte van de huurprijs kunnen worden opgelost, zonder dat de huur wordt opgezegd. De aanvangshuur van nieuwe gesubsidieerde woningen en die van met subsidie verbeterde woningen zal door de minister worden vastges teld. Deze huren zullen gedurende vijf achte reenvolgende jaren worden verhoogd met het trendmatige huurstijgingspercentage. Geschil len over redelijkheid van de huur zullen worden beoordeeld aan de hand van kwaliteitsnormen. Dit zijn de belangrijkste punten van het vandaag bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp op de huurprijzen van woonruimte, dat beoogt de regelingen aangaande de huurprijzen aan de maatschappelijke ontwikkeling aan te passen en de gehele huurwetgeving te moderniseren. Daarnaast is het ontwerp van wet op de huur- commissie ingediend, dat de instelling, taak, samenstelling en werkwijze regelt van de huur- commissies, die in de plaats komen van de thans bestaande huuradviescommissies. In de nieuwe Huurprijzenwet stapt de staatsse cretaris Van Dam af van de weg, die voorgaande regeringen waren ingeslagen. Zijn voorgangers waren ervan overtuigd, dat - naarmate de wo ningnood zich oploste - er een evenwicht kwam tussen vraag en aanbod naar woonruimte, waar door de huurprijsvorming vrij kon zijn. van Niemeyer. pak 250 gram 385 vT^

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1