"PSV heeft toch veel meer kans dan de vorige keer" SCOREBORD Commissie wil vijftien profclubs wegsaneren Geschiedenis herhaalt zich in St. Etienne (1-0), maar: Brugge verrast WILLEM SUURBIER TEKENT CONTRACT VOOR TWEE JAAR )ONDERDAG 21 OKTOBER 1976 PAGINA 13 voor mij." Het meningsverschil met Ajax, dat gisteren door het tekenen van het contract op het kantoor van Inter Football (zie foto), waar overigens geen vertegenwoordiger van Ajax aanwezig was, werd beëindigd, heeft Suurbier ook twee interlandwedstrijden gekost. Voor de eerste wed strijd die Nederland in de voorronden voor het wereldkampioenschap 1978 tegen IJsland speelde, behoorde hij nog tot de selectie. Interim- bondscoach Jan Zwartkruis liet hem vallen, toen bleek dat hij geen competitiewedstrijden voor zijn club speelde. Suurbier meent overigens dat hij door de afwezigheid sinds begin augus tus conditioneel geen onoverkomelijke achterstand heeft opgelopen. Suurbier. „Bij De Lange heb ik zeer nauwgezet krachttraining gedaan en bij Haarlem heb ik steeds met de groep meegetraind. Dus vier maal per week baloefeningen en natuurlijk ook wedstrijdjes. De spieren zijn dus niet verslapt, de balvaardigheid en alles wat daarbij hoort, zal er ook nog zijn". Houdt dat in dat Suurbier er op rekent al weer snel met Ajax mee te doen? „Dat weet ik niet. Spelen is geen zaak van mij in de eerste plaats, maar van de trainer. Die bepaalt wie hij wel en niet opstelt. Ik geloof zelfs dat hij nu nog niet weet dat ik mijn contract heb getekend en dat hij weer over mij kan beschikken, maar ik zie wel hoe dat verder gaat." LANDSKAMPIOENEN Real Madrid (Spa}-FC Brugge (Bel) 0-0, Trabzonspor (Tur)-FC Liver pool (Eng) 1-0, AS Saint Etienne (Fra)-PSV (Ned) 1-0, Ferencvaros (Hon}-Dynamo Dresden (Odl) 1-0, Banik Ostrava (Tsj)-Bayern Mün- chen (Wdl) 2-1, AC Torino (Ita>-Bo- russia Monchengladbach (Wdl) 1-2, Dinamo Kiev (Sov}-Paok Saloniki (Gn) 4-0, FC Zurich (Zwi}-Tps Turku (Fin) 2-0. BEKERWINNAARS Carrick Rangers (N-Ierl>-FC Sou thampton (Eng) 2-5, Atletico Mad rid (Spa)-H^jduk Split (Joe) 1-0. Dynamo Tiflis (Sov>-MTK Boeda pest (Hon) 1-4, Boavista Porto (Por)-Levski Spartak Sofia (Bul) 3-1, Anderlecht Bel)-Galatasaray (Tur) 5-1, Hamburger SV (Wdl)-Heart of Midlothian (Sch) 4-2, Slask Wrocklaw (Pol)-Bohe- mians Dublin (Ier) 3-0, Apoel Nico sia (Cyp}-SC Napoli (Ita) 1-1. Tsjachtor Donetzk (Sov)-Honved Boedapest (Hon) 3-0, 1. FC Köln (Wdl)-Grasshoppers (Zwi) 2-0, Wisla Krakau (Pol)-RWD Molen beek (Bel) 1—1, Hibernian (Sch)-Oesters Vaexjo (Zwe) 2-0, 1. FC Kaiserslautern (Wdl)-Feye- noord (Ned) 2-2, Akademik Sofia (Bul)-AC Milan (Ita) 4-3, Slovan Bratislava (Tsj)-Queens Park Ran gers (Eng) 3-3, FC Basel (Zwi)-Ath- letic de Bilbao (Spa) 1—1, 1. FC Magdeburg (Odl>--Dinamo Zagreb (Joe) 2-0, AEK Athene (Gri)-Derby County (Eng) 2-0, Eintracht Braunschweig (Wdl>-Espanol (Spa) 2-1, Wacker Innsbruck (Oos)-Vi- deoton Szekesfehervar (Hon) 1-1, Austria Salzburg (Oos)-Rode Ster Belgrado (Joe) 2-1, FC Barcelona (Spa)-Lokeren (Bel) 2-0, Manches ter United (Eng)-Juventus (Ita) 1-0, Sportul Boekarest (Roe)-FC Schalke'04 (Wdl) 0-1. Willy v. d. Kuijlen. - met op schot ST. ETIENNE - Lang, heel lang na het verstrijken van het eindsignaal hurkte Ralf Edström nog somber in een hoekje van de kleedkamer. Hij kon niet vergeten dat hij in die vijftiende minuut van de tweede helft zijn opponent Piazza had moeten laten gaan. Toen, terwijl Deacy zijn totaal uit gespeelde collega zou gaan vervangen en op de lijn naar de wissel stond te hunkeren, sneed de een-twee-combinatie Piazza-Bathenay-Piazza door de PSV-defensie en kwamen de Fransen toch wel onverwacht op 1-0. hoven indertijd voor grote ontred dering zorgde in de PSV- verdediging. En ook Kees Rijvers moest het toe geven dat in wezen in deze uitwed strijd dezelfde fout was gemaakt als in de vorige. Toen bleef PSV tevre den met de 1-0 achterstand hangen. Ook nu hebben de Eindhovenaren niet alles gegeven om het zo be langrijke doelpunt te scoren. Tel daarbij de paniek die na het doel punt van St. Etienne volgde, want die was toch een indicatie dat de ploeg nog steeds zeer snel mentaal aangeslagen is. Met name Willie van der Kuijlen liet het laatste half uur geen juiste pass meer van zijn schoenen vertrekken. Hij haalde na afloop hulpeloos de schouders op. De richting ontbrak, en waardoor dat nou helemaal kwam, hij wist het niet. St. Etienne was zoals verwacht overdonderend gestart. Gaf PSV vijften minuten lang geen schijn van kans het aanvallende karakter van de formatie te onderstrepen of zelfs maar over de middenlijn te komen. Integendeel. De schoten van de Fransen gingen vlak over of vlak naast. Jan van Beveren keerde een inzet zelfs heel per ongeluk met het hoofd toen hij op de grond lag, Willie van der Kerkhof moest red ding brengen op de doellijn en vooral Rocheteau liet op rechts zien hoe gevaarlijk hij wel was. Toch werd diezelfde Rocheteau al snel door Gerrie Deijkers redelijk in be dwang gehouden. En Deijkers durfde, nadat het Franse offensief wat was weggeebd nog mee in de aanval te gaan ook. Met snelle lange rushes dreigde hij het strafschopgebied van St. Etienne binnen te dringen, maar hij Rocheteau: bedwongen door Deijkers i de wedstrijdPiazza "Dat is geen n machine") schuift de bal langs de liggende werd tot drie keer toe meedogen loos onderuit gehaald. Door Piazza (tweemaal) en door Larios. Daarom was het zo sneu voor Deij kers dat hij door de streng leidende Eschweiler met het geel bestraft werd na een tackel tegen Roche teau. Kees Rijvers: "Wellicht iets te zwaar. Maar aan de andere kant: ik geef de voorkeur aan de leiding zoals die vanavond was. De aanval lende ploeg krijgt daardoor alle kansen. Het was ons snel duidelijk dat we het niet met hard spel moes ten doen. En dat komt de sport ten goéde. Ik kan alleen maar hopen dat we thuis een arbiter van het zelfde kaliber hebben St. Etienne - toch wel gehandicapt door het niet spelen van Largue - speelde zich in de eerste helft be wust niet helemaal leeg. Nam wat gas terug om ook de tweede 45 mi nuten aanvallend vol te kunnen maken. Schrok daarbij danig toen PSV - na het laatste half uur van de eerste helft goed te zijn doorgeko men - direkt na de hervatting het initiatief trots tot zich trok. Het werd akelig stil in het aanvankelijk hysterische stadion. Niet Van Be- veren had het druk in die periode maar Curkovic. PSV-speelde verr woed op balbezit, slaagde er in de bal goed in de ploeg te houden en miste een paar schitterende kan sen. En stortte toen helaas ineen toen Piazza verrassend scoorde. Edström: "Ik zag hem gaan, ik wilde nog mee, maar ik kon gewoon niet meer. Er zat lood in mijn be- En met de 1-0 verdwenen de rust en het ritme bi^PSV. In plaats daarvan doemde het spookbeeld van nog een treffer op. PSV ging weer pa niekerig verdedigen, de ploeg is daar niet op ingesteld, fouten sta pelden zich op en St. Etienne kreeg, voortgeschreeuwd door het nu weer enthousiaste publiek, vleu gels. In die periode was het jammer dat spelers als Van der Kuijlen en Postuma zo ver wegzakten. De Eindhovenaren bleven echter toch overeind. Dankzij vooral Van Be- veren - schitterend ingrijpend, Lubse en de gebroeders Van der Kerkhof waarvan met name Willie niet van opgeven wist. Met zijn gre tigheid daarbij toen hij Synaeghel tackelde ook nog tegen het geel van Eschweiler opliep, wat wel wat al te zwaar was gestraft omdat Van der Kerkhof duidelijk de bal trachtte te spelen. En hij lang kon namokken. Omdat volgens hem en vele ande ren dan ook Piazza wel een keer be straft had mogen worden. Kees Rijvers: "Maar nogmaals, niets ten nadele verder van Eschweiler. Die beschermt de voetbalsport. En het is toch ook maar zo dat al die aan vallen van St. Etienne eigenlijk maar bitter weinig opleverden. Daarom durf ik rustig te stellen dat PSV veel meer kans heeft dan de vorige keer om de volgende ronde te halen DEN HAAG - De Westduitse voet balliefhebbers kunnen met plezier terugkijken op de gisteren ge speelde eerste wedstrijden van de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskam pioenen. Bayern München en Bo- russia Monchengladbach bereikten in hun duels uit tegen respectieve lijk Banik Ostrava (2-1) en Torino (1-2) een gunstige uitgangsstelling. De Borussen waren de enigen, die de uitwedstrijd in een overwinning wisten om te zetten. C-lub Brugge kwam zover net niet, maar is zeker tevreden met het gelijke spel van 0-0 tegen Real Madrid, dat over igens de thuiswedstrijd in Malaga moest spelen. Slechts Dynamo Kiev kon voor eigen publiek een duidelijke voorsprong nemen tegen de Griekse kampioen Paok Saloniki: 4-0. In het toernooi voor bekerwinnaars (Europa cup II) kwam Anderlecht, de overwinnaar van Roda JC in de eerste ronde pas na een kwartier in de tweede helft los van de Turkse bekerhouder Galatasaray. Coeck had de Brusselaren na tien minuten op 1-0 gebracht. Even later zorgde Vercauteren voor 2-0, maar Gok- men bracht kort na rust de span ning terug (2-1). Twee doelpunten van Rob Rensenbrink zorgden voor een ruimere marge en Van der Eist bracht tien minuten voor tijd de eindstand op 5-1. Johan Cruijf: doelpunt In de tweede ronde van de strijd om de UEFA-beker behaalde Man chester United, dat eerder Ajax uit schakelde, op eigen veld een moei zame 1-0 zege (Gordon Hill) op Ju- ventus. Barcelona had het erg moeilijk tegen de Belgisce mid denmoter Lokeren. Pas tien minu ten voor tijd scoorde Johan Cruijff het eerste doelpunt, waarna Clares vlak voor het eindsignaal nog 2-0 liet aantekenen. Queen's Park Rangers behaalde uit by Slovan Bratislava een knappe remise: 3-3. Willem Suurbier vertelde gidteravond dat het tekenen van het contract dat hem voor zijn vijftiende en zestiende seizoen aan Ajax zal binden feite lijk een gedwongen stap is geweest. „Je zou kunnen zeggen", stelde Suurbier, „dat het noodgedwongen is. In mijn geval is toch weer duide lijk geworden dat de club veel meer macht heeft dan de speler en dat het transfersysteem in wezen een soort slavenhandel is. Ajax heeft voorko men dat ik mijn positie kon verbeteren, ik was geblokkeerd door een gevraagde transfersom van 900.000 gulden. Het zetten van mijn handtekening is dan ook eigenlijk geen felicitatie waard. Ik ben natuurlijk wel blij dat ik weer kan voetballen, dat is ten slotte mijn beroep. Ik kom niet juichend terug, maar ik geloof dat ik genoeg prof ben om in wedstrijden bepaalde gedachten van mij af te kunnen zetten. In de veertien jaar dat ik bij Ajax heb gespeeld, is er wel eens eerder wat geweest, maar ik geloof dat niemand dat ooit aan mijn spel heeft kunnen merken". Suurbier heeft, na bemiddeling van het bureau Inter Football en Freek van der Meyden, het contract van Ajax ondertekend. „De heren Coster en Van der Meyden", zei Suurbier, „hebben geweldig veel werk voor mij verzet. Ajax heeft na het toernooi Amsterdam-701 geen enkel initiatief genomen. Na dat toernooi ben ik er zelf uitgestapt. Ik wilde niet door gaan terwijl er helemaal geen contract was. Het heeft mij natuurlijk wel geld gekost. Er is geen enkele compensatie voor de premies van tien wedstrijden die ik heb gemist. Ik heb wat moeten toegeven op mijn eisen en verlangens, maar dat verschil is niet verontrustend, ten minste niet DEN HAAG - Overheidssteun aan het betaalde voetbal zou zijn te overwegen als het aantal betalende clubs met ingang van het seizoen 1978179 wordt terug gebracht van 37 tot 22, er een c.a.o. voor de spelers van deze 22 clubs komt, er een afvloeiin gsregeling wordt getroffen voor de spelers van de vijftien ver dwijnende verenigingener ook op woensdagen wedstrijden worden gespeeld en er een aparte competitie voor onaf- hankelijken komt. Dit zouden, zo meldde het NOS-joumaal gisteravond, de voornaamste aanbevelingen zijn van de ad viescommissie CRM aan minis ter Van Doorn. De bewindsman stelde de commissie in naar aanleiding van een rapport van het betaalde voetbal, waarbij werd gevraagtf om een subsidie in de grootte van 25 tot 30 mil joen gulden. De commissie-voorzitter prof. dr.J. H. Christiaanse wilde het NOS-bericht bevestigen, noch ontkennenWel vertelde hij des gevraagd, dat de commissie ge reed is met het concept van het rapport. "Het is in zoverre niet definitief, omdat we rekening houden met de inbreng van an deren", aldus Christiaanse, die hierbij doelde op de vergader ing van de commissie met het sectiebestuur betaald voetbal, zaterdag in Zeist. De definitieve versie van het rapport zal de minister op 1 no vember worden aangeboden. De pers zal er drie dagen later in zage in krijgen. Bij het verwerven van de nood zakelijke gegevens heeft de commissie de steun gehad van het onafhankelijke bureau Ne derlandse organisatie kring in Utrecht. Door Pim Stoel rijk een opgewekte trainer Rijvers. En nu weer, wonderlijk genoeg. Van tevoren had de coach al gezegd dat de Fransen dit keer met meer dan een doelpunt verschil zouden moeten winnen omdat het volgens hem eenvoudig onbestaanbaar is dat het voor een tweede keer 0-0 in Eindhoven gaat worden. Moeilijker Hij hield dat gisteren na de wed strijd staande, wees op de toch wel vrij gemakkelijke wijze waarop de PSV-defensie na de terugval die het gevolg was van het doelpunt van Piazza een hogere score belette Niet helemaal door eigen kracht maar meer door het falen van de Franse aanvallers. Rijvers: „St. Etienne heeft het duidelijk moeilij ker dan vorige keer. Dat heb je kunnen zien. En wij hebben nu toch het spel een hele tijd lang ge woon kunnen dicteren. Met een fitte Edström - ik laat hem zondag spelen tegen Feyenoord, maar geef hem rust de week daarop tegen FC Amsterdam - moeten we twee doelpunten kunnen maken en drie als zij onverhoopt ook zouden sco- Optimistische taal. Te optimis tisch? Vaststaat dat de Franse de fensie ijzersterk is. De minst gepas seerde van de Franse competitie. En vast staat ook dat St. Etienne alles gokt op de Europa Cup nu de achterstand in die competitie vrij groot is. En nog vers in de herinne ring liggen de counters die in Eind- AMSTERDAM - Wim Suurbier heeft gisteravond opnieuw een contract met Ajax getekend. De 31-jarige rechtsachter, die 47 keer voor het Ne derlands elftal speelde, verbond zich voor twee jaar aan de Amster damse club. Edström: "In de rust had ik het al gezegd. Ik kon het niet langer vol houden Piazza af te stoppen. Dat is geen mens, dat is een machine. Die blijft komen". Rijvers zag het gevaar in. Voelde goed aan dat Edström na zijn maandenlange gedwongen rustpe riode in ademnood moest komen. Gunde hem echter na rust nog een kwartiertje. En juist in dat kwar tiertje heerste PSV wonderlijk ge noeg in plaats van de onstuimig ge starte FYansen. Minutenlang kre gen de Eindhovenaren de grip op het spel die voor rust ontbroken had. Toen ook leek PSV gemakke lijk op een puntendeling af te gaan en wellicht nog naar een summiere winst ook. Als Willie van der Kuij len op schot was geweest in die pe riode. Want die kwam na een pass van de goed spelende Lubse vrij voor doelman Curkovic en schoot naast. Van Kraaij, na afloop nog vertwijfeld naar zijn hoofd grij pend: "Op de training schiet hij ze vanuit zo'n positie allemaal er in, twintig, dertig achter elkaar, tien centimeter langs de paal". Van der Kuijlen zelf: "Ik dacht dat ik midden voor de goal stond. Ik schoot en toen pas realiseerde ik me dat ik veel meer naar links op gesteld stond". PSV dus niet naar een voorsprong en luttele seconden later wel naar een achterstand. Een achterstand die bij de spelers ongetwijfeld her inneringen moet hebben opgeroe pen naar die 1-0 nederlaag een half jaar terug en de daarop volgende 0-0 in Eindhoven waardoor niet PSV maar St. Etienne de finale van het Europa-Cupgebeuren binnen- huppelde. Indertijd na de wedstrijd in Frank-

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13