8 Akkoord over vredesplan voor Libanon Joego-Slavië "flirt" met de EG Spaarrentetot Ook Oslo verklaart Noord- koreanen tot ongewenste personen Systeem-Sparen OPTIMISTISCHE STEMMING IN RIAD LEKKER Sithole toch naar conferentie Ierland treedt op tegen PEETVADER BEGRAVEN UIT VREES VOOR OPTREDEN SOWJET-UNIE SSn Nobel-prijs scheikunde ook naar Amerikaan DINSDAG 19 OKTOBER 1976 BUITENLAND ADVERTENTIE RIAD/BEIROET(UPI/Reuter/AFP) - Na drie da gen van intensieve onderhandelingen hebben zes Arabische leiders een vredesplan opgesteld voor Libanon. Het plan voorziet onder meer in terug trekking van alle strijdende partijen, inclusief de Syriërs, en versterking van de gezamenlijke Ara bische vredesmacht met manschappen en mate rieel. Dit is vernomen in kringen rond de bijeen komst van de Arabische leiders in de Saoedische hoofdstad Riad. De zes leiders kwamen gister middag om vijf uur (onze tijd) voor de laatste keer bijeen om het plan officieel te bekrachtigen. voorstelde een uitgebreide topcon ferentie van alle 21 lidstaten van de Arabische Liga te doen plaatsvii gevechten deden zich ook i het zuiden van Libanon, vijf de grens met Israël. Chris- den in de Libanese hoofdstad Bei- telijke militie-eenheden -volgens OSLO (AFP) - De Noorse regering heeft gisteren alle diplomaten van de Noord-Koreaanse ambas sade in Oslo tot persona non grata verklaard. De politie in Oslo had bewijzen in handen gekregen dat de diplomaten op grote schaal verwikkeld zijn in zwarte handel in tabak en sigaretten. Het gaat om de ambassadeur, een zaakgelastigde, twee secretares sen en een attaché. Ze moeten binnen zes dagen het land verla ten hebben. De in Noorwegen en Zweden geaccrediteerde Noord-Koreaanse ambassadeur woont overigens in Stockholm. De zaakgelastigde heeft later in een radio-interview de beschul diging ongegrond genoemd. Zijn regering heeft de Noren gevraagd het uitwijzingsbesluit te herzien, aldus de Noord-Koreaanse di plomaat De Noorse politie onderzocht te vens of de Noordkoreanen iets te maken hebben meteen handel in verdovende middelen naar Oslo. In verband hiermee werden in de loop van het weekeinde acht No ren aangehouden. Drie van hen zijn inmiddels weer in vrijheid gesteld. Vier dagen geleden besloot de Deense regering alle Noordko- reaanse diplomaten het land uit te wijzen. De autoriteiten in Ko penhagen beschuldigden de di plomaten eveneens van handel in verdovende middelen. - Ook de Zweedse politie heeft drie Zweden gearresteerd die betrok ken waren bij een grootscheepse illegale handel in door Noordko- reaanse diplomaten in Stock holm geleverde alcoholische dranken en sigaretten. Zij was achter deze zaak gekomen door dat de Koreanen op grote schaal belastingvrije artikelen kochten. „Het is een zaak die minstens zo groot is als die in Oslo en Kopen hagen", verklaarde een politie woordvoerder. - Omdat de Deense regering het voltallige Noordkoreaanse am bassadepersoneel wegens drug- en dranksmokkel heeft aange zegd het land te verlaten, zou Pjongjang de diplomatieke be trekkingen met Kopenhagen wil len verbreken. Dat schreef giste ren het Deense dagblad Extra- bladet. De minister van Buitenlandse Za ken wilde geen commentaar ge ven op het bericht. De bewinds man bevestigde wel, dat Pjong jang hem na het uitwijzingsbes luit een nota heeft gestuurd maar wilde niets zeggen over de in houd daarvan. Ambassadeur Kim Hong Tsoel en zijn drie man sterke diplomatieke staf moeten Denemarken don derdag hebt>en verlaten. roet. Deze topconferentie had vankelijk gisteren in Cairo moeten beginnen maar de „kleine" top in Riad doorkruiste dit voornemen. „Ik zou willen dat ze in Beiroet kan worden gehouden", zie Sadat. De Saoedische minister van buiten landse zaken Saoed al Faisal zei voor de laatste bijeenkomst van de zes leiders dat morgen in Cairo een conferentie wordt gehouden van alle Arabische ministers van bui tenlandse zaken. Men zal dan de re sultaten bezien van de conferentie langisten. in Riad en tevens zal een datum worden vastgesteld voor de uitge breide Arabische topconferentie. Mengeling Volgens de kringen rond de top is het vredesplan een mengeling van de ideeën die Labanon, Egypte, SaoediArabië en Koeweit hebben aangedragen. Het plan zou voor- een onmiddellijk bestand en to tale beëindiging van de vijande lijkheden. terugtrekking van alle geregelde en ongeregelde troepen in Libanon tot de posities die zij innamen voordat de oorlog vorig jaar april uitbrak, het versterken van de Arabische vredesmacht met manschappen en materieel, het verplichten van de Palestij- nen aan het akkoord van Cairo (1969) met de Libanese regering, dat de aanwezigheid van de Pales- tijnen beperkt tot hun vluchtelin genkampen en tot het Arkoub- district in het zuidoosten van Liba non, het organiseren van een ronde tafel-conferentie ter regeling van het geschil tussen de rechtse en de linkse krachten in Libanon en het oprichten van een Arabische fonds voor de wederopbouw van Libanon. de linkse krachten met steun Israël - vielen de stad Marj^joen aan en stormden legerbarakken binnen waar ze gevechten van man tegen man voerden met linkse troepen. Een woordvoerder van de rechtse falangistische partij meldde dat de barakken tegen de avond waren in genomen. Linkse en Palestijnse woordvoerders bevestigden de ge vechten maar zeiden dat ze gevoerd werden tegen Israëlische com mando's die vermomd waren als fa- President Sadat van Egypte, president Assad t Jasser Arafat (vlnr) poseerden gisteren in Riad vc n Syrië, koning Chaled van Saoedi-Arabië r de fotografen alvorens tot zaken te komen. Syrië NEW YORK (DPA) - Er waren bijna meer politiemannen dan belangstellenden bij de uit vaartdienst voor de baas va n de Amerikaanse Mafia, Carlo Gambino, gisteren in een kerkje in Brooklyn. Gambino was vrijdag, 74 jaar oud, vredig in bed overleden, .een zeldzaamheid voor Mafia- leiders. De uitvaartdienst in het kerkje veschilde zo op het oog in niets van die voor een gegoede za kenman, uitgezonderd de aan wezigheid van "onopvallende" rechercheurs in burger, die in geparkeerde auto's en achter een dakraam foto's namen van ieder die aankwam. Ambtenaren van de afdeling georganiseerde misdaad bij de politie van New York zeiden la ter dat zij zeker zes bendeleden van de Mafia-familie Gambino gezien hadden, maar geen en kele vertegenwoordiger van de ongeveer 20 andere Mafiage- zinnen in de VS. DUBLIN (UPI) - De Ierse regering blijkt niet langer bereid onder scheid te maken tussen de IRA en zijn politieke vleugel, de Sinn Fein. De Ierse minister van posterijen. Conor Cruise Obrien, heeft gisteren de staatsomroep opdracht gegeven de Sinn Fein niet langer te vermel- PLO-leider den en geen vraaggesprekken met IRA-woordvoerders uit te zenden. Deze maatregel betekent een snelle toepassing van de nieuwe, strenge wetten op het terrorisme, die tegen de IRA bedoeld zijn. De straf op het lidmaatschap van de IRA wordt erin van twee tot zeven jaar verhoogd, de politie heeft de bevoegdheid gekregen verdachten zonder aanklacht zeven in plaats van twee dagen vast te houden. De nieuwe richtlijn var. Obrien vervangt de vorige waarin het uit zenden van materiaal is verboden dat het doel en de belangen bevor dert van organisaties die hun doe leinden met geweld willen berei ken. Hoewel de Sinn Fein in de Ierse re publiek geen geregistreerde poli tieke partij is, werd zij niet als ille gaal beschouwd, in tegenstelling tot de militaire afdeling. Als politieke partij wordt de maat regel van Obrien niet aangetast. De Sinn Fein staat onder leiding van Rory Obradaigh en heeft bij het centrum van Dublin een kantoor. Bij de jongste gemeenteraadsver kiezingen waren 26 leden van de Sinn Fein in de gemeenteraden ge kozen. De maatregel van Obrien is ook van toepassing op de UVF, de Ulster vrijwilligersmacht, de Ulster vrij heidsstrijders UFF en de comman do's van de Rode Hand, alle drie protestantse extremisten in Ulster De genoemde kringen benadruk ten dat Syrië zich weliswaar op grond van het plan uit Libanon moet terugtrekken maar dat Dama scus in het land militair aanwezig blijft binnen het kader van de Ara bische vredesmacht. De Arabische Liga heeft nu 2300 man in Libanon - van Saoedi-Arabië, Soedan, Syrië en Libië maar het plan is dit aantal tot 6000 te verhogen. Er gingen ge ruchten dat Egypte zou hebben in gestemd met het leveren van man schappen voor de vredesmacht, maar hiervoor was geen officiële bevestiging te krijgen. Sadat heeft in het verleden gezegd bereid te zijn wapens en materieel te leveren, maar geen militairen. In Libanon zelf overigens is gistem de ene oorlog in de plaats gekomen van de andere. Terwijl geen belang rijke incidenten werden gemeld tussen Syriërs en Palestijnen be stookten linkse en rechtse krachten in de Libanese hoofdstad elkaar onophoudelijk met mortieren en raketten. Bemiddelaars van de Arabische Liga zeiden dat ze met de twee partijen een akkoord hadden bereikt dat het beschieten van woonwijken om 12,30 uur zou op houden, maar geen van de partijen LUXEMBURG (ANP) - Joego- Slavië wil zijn banden met de Eu ropese Gemeenschap duidelijk nauwer maken. Dat land is er, aldus insiders in de Europese politiek, op dat deskundigen uit om een band met het Westen te Commissie, het scheppen, voor het staatshoofd luit uitgelegd worden dat de Euro pese ministers van Buitenlandse Zaken gisteren in Luxemburg hebben genomen. Besloten werd in de Europese 'dagelijks be stuur" van de EG, naar Belgrado De moeilijkheid waarmee de EG zit is dat ze wil voorkomen dat het streven van bepaalde Oosteuropese landen naar meer autonomie en grotere onafhankelijkheid van Moskou, ondermijnd wordt door een EG-Comecon-overeenkomst. Joego-Slavië, de ver in de 80 zijnde zullen reizen om daar met Joegos- De EG wil zich op het standpunt blijven stellen dat de Comecon niet bevoegd is om, namens de Comecon-lidstaten over handel saangelegenheden te onderhande len. De negen EG-landen willen zich in feite beperken tot uitwisse ling van informatie, statistieken e.d. en dan liefst nog op een niet al Luxemburg, de ministers verga- te uitgebreid terrein. Verder be- derden, hebben vrij lang geduld maarschalk Tito, overlijdt. Diens dood zou voor het oostblok aanlei ding kunnen zijn meer greep te krijgen op Joego-Slavië en de vrees voor een actief optreden van de Sowjet-Unie heeft de Europese Gemeenschap er gisteren toe doen besluiten zich welwillend op te stel len ten aanzien van de toenadering die Joego-Slavië ten opzichte van de EG zoekt. In dat kader, moet, volgens Euro pese deskundigen, het principebes- ADVF.RTENTIE. EL De rente die wij vergoeden op spaar gelden loopt van 41/4% tot 91/2%. Vraag bij een van onze kantoren ook eens naar ons spaarpapier aan toonder dat, afhankelijk van de gekozen vormen, een rente-geeft van 7% tot 9%. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK lavische bewindslieden te spreken. Op dat besluit ligt slechts nog een reserve, die van de Franse delegatie in de raad. Joego-Slavië wenst onder meer van de Europese Gemeenschap een le ning tot een bedrag van 180 miljoen gulden te ontvangen voor de aanleg van nieuwe wegen in dat land. Op zichzelf is dat eerder een "optisch belangrijke zaak dan die reële waarde heeft. Maar in het licht van de duidelijke Joe goslavische wensen, achtte men het in EG-kringen in Luxemburg toch duidelijk van belang dat de ministers van de negen EG-landen er in principe mee akkoord gingen dat de Europese landen een lening van de Europese investeringsbank voor dit krediet wilden garanderen. In principe is gisteren in Luxem burg, in de Eüropese ministerraad, nu ook besloten om de Comecon, de economische samenwerkings organisatie van het Oostblok, ant woord te geven op het voorstel van de Comecon om tot een kaderover eenkomst tussen de EG en de Co- ike Joe- A staan er dan nog deze praktische problemen, zoals: wie moet een eventuele overeenkomst tussen de EG en de Comecon ondertekenen, de Comecon zelf of de lidstaten van die organisatie? De ministers van Buitenlandse Za ken hebben gisteren in Luxemburg ook nog nagekaart over wat er met Turkije dient te gebeuren, nadat de zogeheten associatieraad, gepland voor 16 oktober, is afgesprongen. Het algemeen gevoelen in de raad was dat de EG geen verdere con cessies aan Turkije dient te doen. Zoals bekend is een van de voor naamste problemen in de verhou ding tussen Turkije en de EG, dat de gemeenschap voorshands (ge zien het aantal werklozen in Euro pa) zich niet wil vastleggen op af spraken inzake de status van de Turkse gastarbeiders in Europa. Tweeëntwintig Ierse vissers, die gisterochtend vrij vroeg al demon streerden voor het gebouw waar, in moeten hebben. De ministers Buitenlandse Zaken van de negen bleken namelijk heel veel tijd nodig te hebben om allerlei andere zaken af te doen, voor ze zich zetten aan het bespreken van de visserijvoor- stellen die de Europese commissie bij de raad op tafel heeft gelegd. Die Ierse vissers trachtten de ministers, door middel van spandoeken, dui delijk te maken dat Ierland in de toekomst een zóne van 50 mijl vanaf zijn kust voor zichzelf wenst Zoals bekend heeft de Europese Commissie voorgesteld 200 mijlen als EG-visserijzone te claimen, waarvan dan 12 mijl bestemd zijn voor de EG-kuststaten zelf. Het protest van de Ierse vissers leek overigens duidelijk geënsceneerd. Op een gegeven moment ging de Ierse bewindsman, Fitzgerald, na melijk naar die mensen toe en hij bleek van iedereen de kennen. ADVERTENTIE STOCKHOLM (Reuter) - De No belprijs voor scheikunde 1976 is gisteren verleend aan de Ameri kaanse hoogleraar William N. Lips comb. tè 'komën^Een "dëfiniïiëf Nadat de Zweedse academie van wetenschappen de pnjs antwoord moet nóg verder door de permanente vertegenwoordigers van de EG-lidstaten bij de Ge meenschap in Brussel worden uit gewerkt. LONDEN (AP) - De Britse regering heeft besloten ook dominee Nda- baningi Sithole uit te nodigen voor de Geneefse conferentie over een vreedzame overdracht van de macht in Rhodesië, zo is gisteren bekendgemaakt door het Britse ministerie van buitenlandse zaken. Sithole is de grondlegger van de Af rikaanse nationale unie van Zim babwe, (Zanu). Eerder al waren Robert Moegabe, Josjoea Nkomo en bisschop Abel Moegabe wordt algemeen gezien' Moezorewa uitgenodigd Voor de als de Afrikaanse leider die de beste conferentie, waarvan de voorbe- betrekkingen onderhoudt met de sprekingen aanstaande donderdag zwarte guerrilleros van het vclWsle* tuurkunde eerder op de dag aan twee Amerikaanse geleerden toe kende, is het Nobel-gebeuren en de exacte wetenschappen een volledig Amerikaanse affaire geworden. Lipscomb, verbonden aan de Harvard-universiteit, werd de prijs verleend wegens zijn onderzoek "naar de structuur van boranen dat problemen inzake chemische ver bindingen verheldert". Boranen of boorhydriden zijn ver bindingen van boor en waterstof, thole heeft uitgenodigd nadat de "De kennis van dit terrein, de bora- en verwante chemische ver- b'eginnen. Moegabe heeft samen met Sithole de Zanu opgericht en hij zegt nu de enige leider te zijn van de unie. Si thole bestrijdt deze opvatting en zegt dat hij de gekozen voorzitter van de organisatie is. presidenten van Tanzania, Zambia, Botswana en Mozambique hierop bindigen, is derhalve hadden aangedrongen. rijkt", aldus het rapport van de ger van Zimbabwe (Zipa). Zweedse academie. In kringen van de Britse regering De thans 57-jarige Lipscomb be- Nkomo is de grondlegger van de werd benadrukt dat Engeland haalde zijn doctorsgraad in 1946 Afrikaanse volksunie van Zim- nooit tegenstander is geweest van aan het CIT (California Institute of babwe (Zanu) terwijl Moezorewa het uitnodigen van Sithole. Gezegd Technology). Hij was vervolgens de Afrikaanse nationale raad (ANS) werd dat de Britse regering slechts werkzaam aan de universiteit van vertegenwoordigt. gehandeld had overeenkomstig het linnesota en sinds 1959 aan Har- Het ministerie zei dat Engeland Si- advies van de zwarte presidenten. ird. Hoe u automatisch meer kunt sparen. en u vlugger iets moois bij elkaar heeft. Lijkt het u prettig om ongemerkt een mooi bedrag bij elkaar te sparen7 Vindt u het verstandig om automatisch meer rente geld te maken? Dan hebben wi teressant meuk.^ vooru. Systeem-^ Sparen Systeem-Sparen is één van de nieuw diensten van de spaarbank. Het maakt sparen 20 gemakkelijk, dat u er geen omkijken naar hi Loopt u eens LEIDSE SPAARBANK

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9