Westerterp wil meer mensen in minder auto's I Verdriet is niet in geld uit te drukken Situatie is ernstig "Van Agt geen slechte keuze" Van Agt voor gezin "VAD wordt afgezwakt" In het weekend koken maakt nog geen moeder van ur meneer. 11 11 Post en telefoon duurder 11 11 Oude boeken gooi je niet zomaar weg. DINSDAG 19 OKTOBER 1976 Directeur schadefonds geweldmisdrijven, mr. Dijk: DEN HAAG - „We zitten hier niet voor Sinterklaas te spelen", zegt mr. H. S. Dijk, directeur van het schadefonds geweldsmisdrijven dat op 1 januari dit jaar werd opge richt. Uit dit fonds kunnen slach toffers van geweldsmisdrijven in sommige gevallen een uitkering krijgen. Minister Van Agt heeft voorlopig ruim èèn miljoen gulden beschikbaar gesteld Niet iedereen kan dus een beroep doen op dit fonds. „Alleeen de meest schrij nende gevallen krijgen een uitke ring", stelt mr. Dijk, die een spe ciale commissie adviseert over uit keringen. Mr. Dijk vindt dat er bij het publiek nogal wat misverstanden bestaan over het fonds. „Iemand schreef me een brief met vermelding van zijn gironummer, waarin hij aanspraak maakte op een uitkering. Vijf dagen later belde hij verontwaardigd en vroeg waar zijn geld bleef. De men sen hebben er geen idee van hoveel tijd er in ons werk gaat zitten". „Het uitzoeken van allerlei gege vens is tijdrovender dan we hadden gedacht. Daar wordt veel over ge kankerd. Maar men moet niet ver geten dat we nog maar pas zijn be gonnen en dat het voor ons ook nieuw is. Bovendien zijn we afhan kelijk van anderen. De gegevens van de aanvragers moeten allemaal worden nagetrokken bij gemeen ten, politie, ziekenhuizen, proces stukken etcetera", zegt mr. Dijk. „Ook de aanvragers zijn soms lang zaam met het sturen van hun gege vens. Ze zijn bezig alles te vergeten en dan moeten ze zich alle ellende weer voor de geest halen. Maar de eerste dossiers zijn nu klaar, zodat we begin november de eerste uitbe talingen kunnen doen". Opzet Met een klein team gaat mr. Dijk na of de aanvragers (tot nu toe zijn het er 670) voldoen aan de voorwaar den, die de wet aan uitbetaling stelt. Allereerst moet het misdrijf opzet telijk zijn gepleegd. Iemand die is getroffen door een bloempot die de bovenbuurvrouw per ongeluk uit haar handen heeft laten vallen, krijgt van het fonds geen cent. Ten tweede moet er sprake zijn van zwaar lichamelijk letsel als gevolg van het misdrijf. „Een strikt onder scheid is niet te maken", vertelt mr. Dijk. „Daar ontbreken richtlijnen voor. Iemand die een paar dagen het bed heeft moeten houden, heeft geen zwaar letsel opgelopen. Dat Van de 670 aanvragen die nu in be- geldt wél voor iemand met een ge- handeling zijn, heeft meer dan 30 broken rug of een uitgestoken procent betrekking op misdrijven oog". op straat, zoals diefstallen met ge weld, molestaties, overvallen en aanrandingen. Andere veel voor komende gevallen zijn echtelijke ruzies, familievetes en burenruzies. „Er zijn brieven waarbij de tranen je in de ogen schieten. Er is zoveel verdriet bij mensen die volkomen onschuldig in elkaar zijn geramd", weet mr. Dijk. „De gevoelsmatige eenzaamheid van het slachtoffer is erg groot. Ze voelen zich dikwijls in hun rechtsgevoel aangetast. Ze zien dat de dader een menselijke be handeling krijgt, terwijl niemand naar hen omkijkt. Ze voelen zich in de steek gelaten. Als je hen opbelt en je vraagt hoe is hethoor je al tijd: rot". „We hebben hier een geval van een gepensioneerde man van 68 jaar. Werkte als portier om wat bij te verdienen. Op een avond betrapte hij een paar inbrekers. Ze hebben hem zo afschuwelijk toegetakeld dat hij voor de rest van zijn leven een wrak is. Een uitkering van het fonds maakt hem natuurlijk niet gelukkig, maar het is iets wat we voor hem kunnen doen". Afwegen keert het fonds maximaal 10 000 gulden per persoon uit. Mr. Dijk is zich ervan bewust dat het verdriet van de één niet hoger in geld kan worden aangeslagen dan het leed van de ander. Een moeilijke afwe ging. Dijk: „Verdriet is niet in geld uit te drukken. Individueel is het allemaal even erg. Je kunt het wel in gradaties naast elkaar zetten. Als buitenstaander kan ik me voorstel len dat iemand van 30 die voor z'n leven ongelukkig is geslagen, meer krijgt dan iemand van 80 die het zelfde is overkomen". „In sommige gevallen is het erg moeilijk een beslissing te nemen. Neem nou een jongen die begon nen is met vechten en wiens oog is uitgestoken. Je kunt zeggen, hij krijgt geen uitkering want hij heeft met een mes gevochten, of: hij krijgt niets want hij had zich moe ten beheersen. De een beoordeelt dat anders dan de ander.Dat is geen kwestie van gelijk of ongelijk. Ik zou zelf zeggen: als stelt met geweld begint, ben je fout. Maar daarover beslist uiteindelijk de commissie zoals in alle andere gevallen", slet mr. Dijk met nadruk. Op de vraag of hij al nadelen heeft bespeurd in de voorlopige regeling, antwoordt hij voorzichtig: „Mis schien moeten we meer reclame voor het fonds maken, maar dan ge richt. Ik bedoel ziekenhuizen en po litiekorpsen instrueren dat ze slachtoffers attent moeten maken op het bestaan van het fonds. Ik 'oen bang dat de mensen ons aan het vergeten zijn. Het aantal verzoeken, zeker van de slachtoffers zelf, loopt terug". „De mensen denken misschien dat het alleen ging om misdrijven van de afgelopen drie jaar. Als iemand vandaag slachtoffer wordt, kan hij ook een uitkering krijgen. Dan moet hij binnen zes maanden een briefje sturen. Die termijn is mis schien te kort. Het gebeurt wel eens dat iemand pas na acht maanden lichamelijke klachten krijgt. Zo iemand moet ook de kans krijgen". „Ik vraag me af of we in de toe komst niet alle lichamelijke letsels moeten opnemen, in plaats van al léén de zware. Dat de regeling al leen geldt voor geweldsmisdaden en niet ook voor oplichting en der gelijke kan ik me goed voorstellen. Per slot van rekening is het lichaam het intiemste dat een mens heeft". Ü19151SU DEN HAAG (ANP/SP) - Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat heeft gisteren gepleit voor een hogere bezettingsgraad bij het gebruik van de auto's. "Vooral bij het woon-werkverkeer is die graad momenteel erg laag", aldus de bewindsman tijdens de openbare vergadering van de Tweede Kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat, waarin de begroting-1977 van het rijkswegenfonds besproken werd. ar W UWPNWJMJI li I «li DEN HAAG (SP) - Op 1 ja nuari gaan een aantal tele foontarieven omhoog. Het en treegeld voor een telefoon aansluiting wordt tien gulden duurder en het abonnements geld gaat twee gulden per maand meer kosten. Staatssecretaris Van Huiten (Verkeer en Waterstaat) heeft dat gisteren in de Tweede Kamer gezegd tijdens een commissievergadering. Ook de posttarieven zullen volgend jaar waarschijnlijk omhoog gaan. Een brief ver sturen wordt, zo verwacht Van Huiten, vijf cent duurder. De verhoging van de telefoon tarieven zal de schatkist 95 miljoen gulden opleveren. De verhogingen bij de post zullen 120 mihoen gulden moeten opbrengen De briefport ver hoging levert dat echter niet op. De minister was onlangs in San Francisco. Hij deelde de kamer commissie mee, dat daar maatrege len genomen zijn om het "poolen" (het met elkaar meerijden in de au to) te bevorderen. Auto's met drie en meer inzittenden behoeven op de Golden Gate-brug geen tol te be talen en zij mogen gebruik maken van de vrije busbanen. "Ons beleid is niet gericht op het autootje pesten. Terwille van de au tomobilist zelf zal gestreefd moeten worden naar een zuinig gebruik van het autopark", zei minister Westerterp. "Het autogebruik moet beperkt worden op de tijdstippen, waarop de ene automobilist de an dere hindert. Waar het beter is zal gebruik gemaakt moeten worden van andere vormen van vervoer, als de fiets, de bromfiets en het open baar vervoer". Tegen de WD-er De Beer en de SGP-er Van Rossum, die zich afzet ten tegen de verlaging van de uit gaven voor wegenaanleg en- on derhoud, zei de bewindsman van Verkeer en Waterstaat dat zijn be leid afgewogen is. "Er wordt nog heel wat gedaan. Als gezegd wordt blij dat ik rij, dan voeg ik er aan toe: dank zij mij. De automobilist be hoeft niet al te "onblij" in zijn auto te zitten. Er zijn nu eenmaal gren zen, want anders wordt het ik stik in blik. Melkkoe De minister beloofde de Tweede Kamer nog deze week een over zicht te geven van de totale inkom sten en uitgaven voor het wegver keer. "Daaruit zal blijken dat de auto geen melkkoe is. De totale kosten van de overheid voor de wegvervoersvoorzieningen zijn in evenwicht met de inkomsten uit het wegverkeer De Beer diende tijdens de openbare commissievergadering een motie in, waarin de regering verzocht wordt, om als er een nieuwe werk- gelegenheidspot wordt gemaakt, van de gelden uit die pot f 60 mil joen te bestemmen voor wegenaan leg en nieuwe oeververbindingen. Minister Westerterp verwacht weinig heil van versmalling van de rijstroken op rijkswegen. Hij heeft dat gisteren in de Tweede Kamer gezegd. De minister ging daarmee in op een suggestie van het Tweede- Kamerlid J. van der Doef (PvdA), die had gewezen op Duitse plannen om uit financieel oogpunt de rij stroken te versmallen. De minister meende echter dat in ons land een versmalling van de stroken ten koste zou gaan van de veiligheid op de rijkswegen. In Los Angeles is sinds maart één rijstrook gereserveerd voor bussen e auto's met minstens drie passagiers. Minister Westerterp voelt er voc zoiets ook in Nederland in te voereii. Hannie van Leeuwen: LEIDEN - Het Tweede- Kamerlid voor de ARP, Hannie van Leeuwen is niet ongelukkig met minister Van Agt als lijst trekker van het CDA bij de ver kiezingen in het komend jaar. Van de overgebleven kandida ten was de minister van Justitie nog de enige die aanvaardbaar is voor de drie christen democratische partijen. Het feit dat de bewindsman niet erg thuis is in de problemen in de sociaal-economische sector achtte mevrouw Van Leeuwen geen onoverkomenlijk be zwaar. „De verkiezingen zijn pas over acht maanden. In die tijd kan Van Agt zich wat be kwamen in die materie en bo vendien waren christen democratische premiers als Biesheuvel en De Jong ook geen grote deskundigen op dat gebied", aldus het AR- Kamerlid gisteravond in de Zuiderkerk in Leiden. Verve lend vond zij het wel dat minis ter Van Agt bij veel mensen als de grote tegenstander van het abortus-wetsontwerp van WD en PvdA, geldt. „De minister wist hoe de zaken er voor lagen toen hij zijn ambt aanvaardde. Hij kon op zijrrvingers natellen dat de liberalen ert de socialis ten elkaar op het gebied van de abortus zouden vinden. Hij had het maken van wetsontwerpen ook niet moeten doorspelen naar het parlement. Als de Eer ste Kamer het wetsvoorstel van PvdA en WD aanneemt is Van Agt genoodzaakt dat te be krachtigen." Mevrouw van Leeuwen vond overigens niet dat het CDA de abortus-zaak tot inzet van ver kiezingen moet maken. „De Tweede Kamer heeft gekozen voor het andere wetsontwerp en daar moeten wij ons bij neer leggen. Bovendien staan er op het terrein van de niet-materiele kwesties nog zeer belangrijke zaken als de euthanasie op het programma, waar we ons nu mee gaan bezighouden." Over de keuze van regerings partners na de verkiezingen van volgend jaar wilde het AR- Kamerlid zich niet verder uitla ten. Eerst moet worden beke ken in hoeverre de verkiezings programma's met elkaar in overeenstemming zijn. Ze is in ieder geval niet bijster enthou siast over het programma van de WD. Over het regeer akkoord van de PvdA is het kamerlid dat ook niet. Maar mevrouw van Leeuwen vond dat de christen-democraten daar maar buiten moesten blij ven en afwachten hoe de zaak zich verder binnen de Fvd A zou ontwikkelen. Prof. Nagel over Duitse beroepsverboden: Rijksweg Minister Westerterp zal zich tot het uiterste verzetten tegen pogingen van de Tweede Kamer om Rijks weg 19, de weg door Midden Delf land (Z.H.). in de ijskast te zetten. De minister voert daarbij twee ar gumenten aan: de weg ligt er praktisch al, terwijl er een bedrag van 45 miljoen gul den aan besteed is. de weg is dringend noodzakelijk. LEIDEN - Op een informatie/dis- Duitsland en over de rol cussieavond besteedde de PSP af- verdediger bij de gevoerde proces deling Leiden gisteravond op- sen tegen politieke gevangenen nieuw aandacht aan de zoge- (zoals bijv. tegen de leden van de naamde "Berufsverbote" in West- "Rote Armee Fraktion"). R. Boon Duitsland. In een vol Antonius tenslotte stelde o.m. de vraag, of Clubhuis voerden vier sprekers het deze situatie een "typisch Duits" woord: Prof. W. Nagel, Teun van verschijnsel is. Hierover werd na de Dijk (lid van het comité tegen de medisch-juridisch comité politieke Fimctionaris ministerie stelt Amerika gerust gevangenen) en R. Boon. Het pauze nog met de Forumleden gedachten gewisseld. Van een echte discussie in deze kon nauwe lijks sprake zijn, omdat Forumle den en aanwezigen het principieel eens waren. Aan het eind van de avond werd onder applaus een slo- tresolutie aangenomen. men opnieuw er bij de Leidse ge meenteraad op aandringt, "van de gemeente Krefeld te eisen, dat het beroepsverbod tegen Klaus Stein, woonachtig in Krefeld, wordt inge trokken, en andere beroepsverbo den worden voorkomen tweede-kamerlid de PSP, ELST (SP) - Het gezin moet voor de wet niet worden gelijkgeschakeld met andere vormen van samenwo nen. Het verbergen van weggelo pen mindeijarige kinderen moet strafbaar blijven. Dit heeft minister Van Agt te ver staan gegeven tijdens de eerste toe spraak die hij hield als toekomstig lijsttrekker van het Christen- Dcmocratisch Appèl, het CDA Van Agt verzette zich ook tegen plannen om de pornografie geheel vry te geven en een wettelijke rege ling van abortus zoals PvdA en WD die hebben voorgesteld. De adspirant-lijsttrekker van het CDA bestreed de opvatting van de vice-voorzitter van de PvdA, Van der Doef, dat het bij het komende verkiezingen zou gaan om een keuze tussen een. Den Uyl- en een Wiegel-beleid. "Wie de zaken zo voorstelt", zei Van Agt, "is of bijziend of dom of hij negeert welbewust de christen democraten". Na deze opmerking wees hij op de plannen om de por nografie geheel vrij te geven, de wens om het verbergen van wegge lopen minderjarige kinderen uit de gezin en de abortus-wetgeving, strafwetsfeer te halen, de gelijk- "Zaken die het produkt zijn vaneen schakeling voor de wet van andere verbond tussen socialisten en libe- n dan het ralen", zei Van Agt. ADVERTENTIE U wilt de bibliotheek van uw grootvader opruimen, of wat ruimte creeren in uw eigen boekenkast. Of't nu gaat om Statenbijbels of reisverhalen, boeken over dieren of occultisme, als een boek nog in goede staat verkeert is het de moeite waard om even bij de Slegte langs te gaan (bellen kan natuurlijk ook). Misschien krijgt u er nog meer geld dan u denkt. De Slegte is een goeie voor uw oude boeken. Boekhandel J. de Slegte B.V., Brcestraat 73, Leiden, Tel.: 071 - 12 20 07 Bram v.d. Lek, kon wegens ziekte niet aanwezig zijn. Prof. Nagel maakte van de gelegenheid gebruik om zijn persoonlijke zorgen en angst over de huidige ontwikkelin gen in West-Duitsland uit te spre ken. Het strenge optreden van de politie, het betitelen van bepaalde vormen van kritiek als anarchie of kommunisme; de trots, waarmee verhalen uit het oorlogsverleden worden verteld, vindt Prof. Nagel zeer bedenkelijke ontwikkelingen Hij vreest, dat men in Nederland niet goed beseft, hoe de situatie momenteel is. Teun van Dijk be handelde het ontstaan van de be roepsverboden (Radikalendecreet, 1972), de maatregelen op grond hiervan in de praktijk en de gevol gen. Naar zijn mening heeft de wille keur, waarmee op «dit moment in West-Duitsland mensen mogelij kerwijze een beroepsverbod kun nen krijgen, grote angst onder de bevolking en intimidatie van links-geïnteresseerden veroor zaakt. Van Dijk benadrukte, dat bij het uitvoeren van de zogeheten Ra dikalendecreet verschillende juri dische trucjes worden uitgehaald. Zo worden niet alleen mensen, die "verfassungswidrig" in strijd met de grondwet) zijn, met een be roepsverbod bedreigt, maar ook "verfassungsfeindliche" de grondwet vijandig gezinde) perso nen. Het gebruik van deze laatste term maakt volgens Van Dijk vele manipulaties mogelijk Ger Mols sprak over de behandeling van po litieke gevangenen in West- WASHINGTON (AP) - Een func tionaris van het Nederlandse mi nisterie van Economische Zaken heeft tijdens een rondreis door de Verenigde Staten getracht Ameri kaanse investeerders ervan te ver zekeren dat het voorstel voor vermogens-aanwasdeling nog slechts in het experimentele sta dium verkeert. Dit wordt gezegd in het nieuwste n het Amerikaanse weekblad U.S. news and world re port. Volgens het blad heeft het VAD- voorstel "bezorgdheid teweeg ge bracht bij vele investeerders". In een poging deze ongerustheid weg te nemen heeft een functiona ris van het Nederlandse ministerie van Ecomonische Zaken een rond- "De wetsvoorstellen zijn vaag en zullen ongetwijfeld herzien worden voor zij door het parlement worden aangenomen. In andere kringen is vernomen dat de verkiezingen van 1977 de aard van het huidige linkse kabinet in Den Haag mogelijk zul len wijzigen." ADVERTENTIE Moeder zijn betekent veel meer. Het is in feite een onbetaalbare baan.Ook financieel gezien. Dat blijkt maar al te zeer, als zij er niet meer zou zijn. Zorg daarom voor een goede verzekering'. k&M Praat met elkaar en met uw verzekeringsadviseur over de Hartetymuwpolis van de Utrecht, de speciale f verzekering voor de getrouwde vrouw. I OPRECHT J Daar staat AMEV" achter.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7