OUD ORGEL ONTMANTELD De exotische wereld van Leimui- denaar Piet Twisk af naar lampen Leids raadslid zoekt aardbol "Gemeenten krijgen steeds minder in melk te brokkelen" PAGINA 4 STREEK DINSDAG 19 OKTOBER 1976 Van der Meer (CDA): "Criminaliteit wordt wel onrustbarend" ALKEMADE - Tydens de alge mene beschouwingen van Alke- ■nade heefl Van der Meer (CDA) ge zegd dat de criminaliteit in de ge meente "onrustbarende vormen" begint aan te nemen. Van der Meer vond het ergerlijk, te ervaren "hee in enkele jaren tijds alleen al het ontvreemden van andersmans goed is toegenomen, om over het vandalisme maar niet te spreken". In dit verband vroeg de CDA- fractievoorzitter zich af, hoe het met de bezetting van de politie in de gemeente Alkemade staat. Verder had Van der Meer "niets dan lof' voor het werk van B en W. Namens zijn fractie hamerde Van der Meer erop dat het college druk zou blijven uitoefenen voor overleg binnen de nieuwe concept-regeling gemeenschappelijk energiebedrijf. In dit verband werd Leiderdorp genoemd, welke gemeente partij koos voor de achttien andere ge meenten. De grootste zorg van Van Nugteren (CDA) was, de gemeente buiten ar tikel 12 te houden. "En dan zullen we tering naar de nering moeten zetten" zo meende het CDA-lid, die als reden van ongerustheid noemde de noodzaak van het rijk om te be zuinigen. "Voor volgend jaar bete kent de doorvoering van de be faamde één procent operatie door het rijk een vermindering van twaalf procent" aldus Van Nugte ren. Daarnaast is het niet-gedekte deel van de doeluitkeringen voor onderwijs en sociale zorg weer ge stegen". Gezien het grote tekort van de overheid vreesde Van Nug teren dat de "trend van beknibbe len" op de uitgaven aan de gemeen ten niet van incidentele aard zou zijn. Opvoering van de gemeente lijke belastingen vond Van Nugte ren in dit verband noodzakelijk. KRO-avond LlSSE - Op initiatief van de L.T.B. zal donderdagavond over de KRO worden gesproken in de Paulus- kerk in Lisse. De bijeenkomst, die om acht uur begint, is speciaal be doeld voor KRO-begunstigers en hun gezinsleden. Om acht uur be gint de bijeenkomst met een korte uiteenzetting van de heer F. de Zwaan, hoofd van de dienst externe contacten KRO, over het functio neren van deze omroep binnen het kader van de doelstelling ervan Hierna zal de heer E. Koot van de zelfde dienst de KRO bedrijfsfilm vertonen. De heer Pieterse, voorzit ter van de diocesane contactcom missie zal nader ingaan op de in spraakmogelijkheden van de be gunstigers in de KRO organisatie. Er zal gelegenheid zyn tot het stel len van vragen. Van Duij keren (VGA): ALKEMADE - VGA- fractievoorzitter Van Duijkeren heeft het gistearavond „zorgelijk" genoemd, dat gemeente besturen steeds minder te vertellen krijgen. Hij vroeg zich af of er toch niet iets van machtswellust uitgaat van het rijk. Gemeentebesturen mogen hoe langer hoe minder beslissingen nemen, merkte hy tijdens de alge mene beschouwingen op de begro ting op. Hoewel de verbouwing en uitbrei ding van het raadhuis in een rede lijke behoefte voorzien en tot „oo- gestrelende creaties" hebben ge leid, meende de VGA, dat van enige voltooiing der werkzaamheden nietkan worden gesproken zolang de bestemming van de conciërge woning niet is bepaald en het over nemen van de onderverdieping van het postkantoor geen feit is. De voorlichting in de zogenaamde „witte krant" noemde hij redelijk. Van Duijkeren vond echter wel, dat hierin ook de raadsagenda's moe ten worden opgenomen. Van Duij keren was het eens met de voor zichtigheid waarmee B en W de subsidieaanvraag van het juridisch adviesbureau in Leiden benaderen. Hij wilde weten hoeveel inwoners van Alkemade van deze rechtswin kel gebruik maken. De VGA- fractieleider vroeg ook om de on derbezetting van de politie in de ga ten te houden. „Mij is uit het hart gegrepen om sportaccommodaties onder te brengen in een sportbedrijf," merkte hij op. „Ik zie grote voorde len in een coördinatie. Bovendien zie ik mogelijkheden voor een doelmatiger en wellicht goedkoper beheer. De gemeente Alkemade zal hiermee bijzonder gebaat zijn." Het instellen van een functionele com missie zal, volgens Van Duijkeren, een logisch gevolg zijn van deze stap. Hierin zullen de zwembad commissie en de bouwcommissie van de sporthal kunnen opgaan. Kret en Van Nugteren (beiden Ge meentebelangen) vroegen B en W of de rekeningen van het afgelopen jaar niet wat eerder aan de raad kunnen worden toegespeeld. „Het is niet ondenkbaar, dat er voor 1977 over een reserve wordt beschikt, die er helemaal niet is...." De VGA-raadsleden stelden dat de begroting de indruk geeft, dat de belastingen voor de inwoners slechts met zeven procent omhoog gaan. Bij nadere bestudering is hun echter gebleken, dat de inwoners gemiddeld 24,5 procent meer aan belasting gaan betalen. Dit hoge percentage wordt veroorzaakt door de invoering van de onroerend goed-belasting. Alphense directeur kon goed tegen drank DEN HAAG/ALPHEN - "U schijnt goed tegen drank te kunnen" merkte de Haagse politierechter tegen een 36-jarige directeur uit Alphen op. Want de politie had hem 's nachts op de Willem de Zwijger- laan, tijdens een controle, aange houden, hoewel op zichzelf daartoe geen aanleiding bestond. Maar de bloedproef gaf later een al- coholpromilage aan van 1,94 en dat was aan de hoge kant. Zelfs de arts kon bij controle weinig afwijkingen bij de Alphenaar constateren. "Niettemin was hij een gevaar op de weg", constateerde de officier van justitie, die 2 weken gevange nisstraf en 9 maanden intrekking van het rijbewijs vorderde, waar van 4 maanden voorwaardelijk met proeftijd van 2 jaar. Het pleidooi van de verdediger bracht geen wij ziging in de straf. NIEUW-VENNEP - De vogelver eniging De Meervogels, opgericht in 1968 en 65 leden tellende, zal van 25 november tot 27 november een tentoonstelling houden in het Ontmoetingscentrum. De leden trachten broedresultaten te krijgen die jaarlijks tijdens een expositie aan het publiek worden getoond. De leden kweken o.a. kleurkana- ries, kleine soorten tropische vo gels en parkieten. LEIMUIDEN - Piet Twisk (24 jaar) is een ondernemende Leimuidense zakenman. Hij begon zyn loopbaan na de schoolbanken met het restaure ren van antiek. Maardat is verleden tijd. Zijn hobby is al tijd het houden van vissen ge weest en daar heeft hij nu zijn beroep van gemaakt. Aan het Noordeinde in Leimuiden heeft hij zijn bedrijf gevestigd. Een groothandel in "levende vis". Toch zal men bij Piet tevergeefs zoeken naar een goudvisje, een zwaarddrager, of een Japanse neon. Piet handelt in zeevissen en bij hem vindt men een groot aantal bakken met zout zeewa ter, waarin de fraaiste exempla ren rondzwemmen. "Ik krijg mijn klanten uit heel Nederland, want er zijn slechts weinig handelaren die in zout- watervis hun brood verdienen. Piet Twisk: ze komen uit heel Nederland naar me toe. Toch wordt het een liefhebberij die steeds meer in de belang stelling komt" aldus Piet Twisk. De prachtigste kleuren ziet men in zijn aquaria rondzwemmen. De jonge Leimuidenaar weet alle (moeilijke) namen van de vissen uit zijn hoofd. Niet ajleen vissen zwemmen er rond. Zee anemonen, levend steen, giftige zeeslangen, olifantsoortjes, po liepenstenen, koker-anemonen, octopus, Chinese pijlstaarten, kortom zeevis in alle soorten en maten. Piet is pas weer teruggekeerd uit Singapore. Regelmatig gaat hij daar heen om zelf vis te van gen, de bodemflora en fauna te bestuderen. Samen met een compagnon heefl hij in Singa pore aquaria. "Ik experimenteer ook nogal veel. Ondermeer met het filte ren. Zo heb ik een aquarium waar geen fllterapparatuur in is te vinden. De zee filtert zelf. Stenen spelen daarbij een grote rol. Dat probeer ik nu ook voor elkaar te krijgen". Zeldzame vissen heefl de Lei muidenaar in zijn aquaria, on dermeer afkomstig van de westkust van Amerika. De duurste vis die Piet Twisk mo menteel in zijn bezit heefl is er één van f 125. Maar binnenkort komen er weer binnen van f 300 en f400. Gevaarlijke vissen zit ten er ook tussen. Wij noemden al de giftige zeeslang. Maar ook als je door een koraalduivel wordt gebeten, is het allerminst plezierig. De konings- en kei- zersvis zwemmen statig rond in Leimuiden. Ook zij komen een heel eind weg. Is het duur een zee-aquarium te beginnen? Piet Twisk: "Je moet rekenen op f3000. Helemaal compleet bak, planten, filters, stenen en vissen. Natuurlijk kan het goedkoper en het kan duurder. Het ligt er aan welke eisen je stelt. Het zoute water maken we tegenwoordig zelf. 't Zelf naar zee gaan en water halen, is ver leden tijd. Dat zeewater is niet meer te vertrouwen. Te vies. Het zoutgehalte in het water speelt uiteraard een belangrijke rol". De vissen die hij uit Singa pore laat aanrukken komen in speciale containers. In Singa pore staan overigens 200 aqua- De vis die Piet Twisk verzendt gaan in speciaal daarvoor be stemde plastic zakken, waar ze 72 uur in kunnen doorbrengen. Een paar keer per jaar gaat hij met een biologische fotograaf de zeebodem in Singapore ver kennen en telkens vindt hij wel weer wat nieuws. Uitzonder lijke exemplaren, Blauwe vis sen, witte vissen, zwarte vissen, kortom alle kleuren, en in vele combinaties trekken aan het oog voorbij. Vissen met stompe snuiten, scherpe bekken, krommen en rechte bekken. Er zijn merkwaardige schepsels daar op de zeebodem en in de aquaria van Piet Twisk te vin den. In Leimuiden zeifis geen droog brood te verdienen. "Hier heb ik twee klanten", aldus Piet. Maar overal uit het land komen ze naar Leimuiden. Zelfs uit Weert. Minimaal vijftig ver schillende soorten heefl hij in zijn Leimuidense bakken en dat betekent dat er minstens dui zend vissen zwemmen in het zoute zeewater aan het Noord einde. In zijn fraaie woning in de Me ren wijk heeft het Leidse CDA-gemeenteraadslid Jan van Zijp een aardige collectie fietslampen staan die hij in de afgelopen jaren links en rechts op deze aardbol op de kop heeft getikt. Merkwaardigerwijs zijn het hoofdzakelijk buiten landse koplampen. Hij heeft er in zijn verzameling maar weinig uit eigen land, terwijl de fiets toch typisch Hollands is, althans naast molens, grachten, kaas, bloembollen en klompen, hier hoog staat genoteerd als toeristische smaakmaker. Schaars "Toch zijn deze koplampen in Nederland erg schaars", ver telde mij Van Zijp, "er is nau welijks aan te komen. Dus ben ik wel verplicht in het buiten land op onderzoek uit te gaan. En als je geduld hebt loop je daar echt wel wat tegen het lijf. Toen ik een paar weekjes in Frankrijk was heb ik er bij voorbeeld een te pakken ge kregen op een rommelmarkt in Parijs. Op zo'n manier verza melen geeft het meeste plezier. Niet als je er fanatiek achter aan jaagt met veel geld op zak. Dan is het geen kunst om in twee maanden tijd zo'n zelfde collectie in huis te hebben. Maar dat is geen sport". Van Zijp, van huis uit fietsen- hersteller, heeft zijn koplam pen in vier smaken. Elk verte genwoordigt een bepaald tijd- perkje. Het verst terug, onge veer tot vlak voor de eeuwwis seling, gaat de oliekoplamp met een brandmechanisme dat je ook tegenkomt in stallan taarns. Veel licht gaf 'ie niet maar met nauwelijks verkeer op de weg was dat ook niet zo'n vereiste. Een stapje verder; de koplamp met kaarsverlich- Jan van Zijp tussen zijn koplampen ting. Ook een zwakke stralen bundel maar in ieder geval zuinig in gebruik en dus uit stekend passend in de niet al te vette twintiger jaren. Fase drie; de carbid-koplamp. Gaf een stuk meer licht, mede ook dankzij het in de koplamp geplaatste vergrootglas. Er werd in "gestookt" met carbid, een delfstof die verbrandings gassen produceert zodra deze in aanraking komt met water. In de carbid-koplamp, Van Zijp heeft nog een gaaf Ameri kaans exemplaar, zat een apart waterreservoirtje. Resteert nog de elektrische koplamp, die ook nu nog in ge bruik is. Van Zijp heeft een van de eerste sets. De dynamo en de koplamp zijn nog erg lomp. Een fietser zal het in die dagen pittig zwaar hebben gehad met zo'n omvangrijke dynamo aan zijn voorwielvork. En vooral 's avonds als de draaiende dy- namokop nog extra druk uitoe fende op de velg. Koper Alle koplampen zijn van ko per. Van Zijp poetst ze regel matig mooi op. "Als je nu zoiets op je fiets zou hebben", zegt hij, "rij je er geen dag mee rond. Je bent 'm kwijt voordat je 't weet.'i*ypisch dat je er vroeger wel mee kon rondrijden zonder dat 'ie werd gestolen". Het orgel vanuit de kerk gezien. In de St. Michaëlkerk in Hazerswoude heb ik gisteren even een kijkje genomen bij het uit elkaar nemen van het uit 1891 daterende pijpenorgel. Een uiterst om zichtig karwei dat in totaal een week in beslag zal gaan nemen. Vaklieden van het Alkmaarse orgelmakersbedrijf Vermeulen en Zn. hebben er alvast een be gin mee gemaakt. Gisteren werden de ongeveer 1000 klankpijpen van zuiver orgel- metaal stuk voor stuk uit hun voetstuk (windlade) gelicht en voorlopig even opgeborgen. Veertien registers in totaal. Maar waar het de orgelbouwers vooral om ging was het demon teren van het orgelgedeelte waarmee de luchttoevoer naar de klankpijpen wordt geregeld. Dit zgn. orgelhart zal binnen kort door hen worden gerestau reerd. Een behandeling krijgt ook de prachtige metershoge eikenhouten kast, die rond het orgel is gebouwd en die erg gaaf is gebleven. „Hier en door zit er wat houtworm in", vertelde mij een van de orgelbouwers, „maar veel minder dan wé vreesden. Zo'n gave kast kom je nog maar weinig tegen. Het is een juweeltje". Boven op de massief eikenhou ten ombouw staan nog twee ei kenhouten engelen, ook hele maal gaaf. De restauratie maakt een on derdeel uit van de verplaatsing binnenkort van het fraaie orgel naar het nieuwe multifunctio nele centrum 't Anker. Zoals ik al eerder in deze rubriek ver meldde is de in slechte toestand verkerende Michaëlkerk ge kocht door een Leids fotograaf, die er waarschijnlijk zijn ateler in gaat onderbrengen. De paro chianen kunnen nu nog maar een paar maanden in de oude kerk terecht en gaan dan over naar 't Anker. Het orgel gaat in ieder geval mee. Bij de bouw van het multi functionele centrum is daar al rekening mee gehouden. Er is een hoek voor uitgespaard. Pas tor H. M. G. Wishaupt, die giste ren ook een kijkje nam bij het Voorzichtig worden de klankpijpen uit hun voet stuk gelicht. monteren van het orgel, ver telde mij: „We hebben ook al la ten onderzoeken of het orgel in 't Anker even goed zal klinken als in de oude kerk. Die verze kering heeft men ons gegeven".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4