Nieuw plan voor huisvesting AZL De voortdurende tweedracht bij De Eendracht Het verkeer eist z'n tol In beslotenheid gelanceerd A. de Jong directeur van Groenoordhallen Deel 1: waarin het acticomité van de BHW aan de macht komt DINSDAG 19 OKTOBER 1976 LEIDEN - In de discussie over de toekomstige huisvesting van het Academisch Zieken huis Leiden is in alle beslotenheid een nieuw plan ter tafel gekomen. Dat plan houdt in dat er slechts gedeeltelijk nieuwbouw komt op het terrein nabij Piet Paaltjenspad (in de buurt van het station) en dat de bestaande gebouwen van het ziekenhuis, voor zover mogelijk, worden opgeknapt. In tegenstelling tot de tot nu toe be- sproken nieuwbouwplannen, aan geduid als de varianten A, B en C, is het nieuwe plan, dat variant D zou moeten heten, niet nader uitge werkt. Er wordt slechts gekozen voor een terrein zonder dat nog be kend is hoe de indeling van de toe komstige bebouwing eruit gaat zien. Aangenomen mag worden dat het nieuwe plan een belangrijke rol zal kunnen gaan spelen bij de defi nitieve keuze door de ministerraad in de komende weken. Het plan zou namelijk voor een niet onbelang rijk deel tegemoet komen aan de wensen van het (links) college van B en W, die - zoals bekend- hebben gekozen voor nieuwbouw op het bestaande terrein en op het sport terrein bij het Piet Paaltjenspad Maredorp eist herbestrating Vollers gracht LEIDEN - Hoewel de plannen voor de herbestrating van de Vollers- gracht al enige maanden rond zijn, is het werk nog steeds niet uit- gvoerd. In een brief aan B en W be klaagt de buurtvereniging Mare dorp zich hierover, en wijst erop dat het beschikbare krediet voor 1 ja nuari 1977 besteed moet worden. Gewezen wordt op het ongeduld van de bewoners dat wel eens zou kunnen resulteren in acties waarbij zij "hun eigen plekje van de straat zullen hernemen". (plan B). Daarnaast - en dat zou we ieens de belangrijkste overweging kunnen zijn - zou de uitvoering van het nieuwe plan de eerstkomende jaren niet al te zwaar op de rijksbe groting drukken. De Leidse universiteitsraad wijdde gistermiddag een ruim drie kwar tier durende vertrouwelijke verga dering aan de nieuwbouwplannen van het academisch ziekenhuis. Waarschijnlijk is er in die vergader ing over het nieuwe plan gespro ken, ofschoon niet erg duidelijk is in hoeverre de nieuwe variant een rol heeft gespeeld in de discussies in de raad. Later, in openbare vergadering, koos de universiteitsraad zonder al te veel bezwaren voor plan C en kwam daarmee tegmoet aan de wensen van het college van bestuur van de universiteit en het acade misch ziekenhuis. Het plan C houdt in dat er naast en gedeeltelijk aan sluitend op het bestaande zieken huisterrein aan de Wassenaarseweg een nieuw ziekenhuis komt. Opmerkelijk was wel dat tijdens het summiere debat aan plan B (dus nieuwbouw op het bestaande ter rein) vrijwel geen aandacht werd besteed. De overwegingen, op grond waarvan dit plan door het college van bestuur werd ontraden, werden op verzoek van het raadslid Koornstra zelfs in het voorstel van het college geschrapt. Koornstra kon echter niet zeggen waarom dat moest gebeuren, omdat dat recht streeks verband hield met wat er even tevoren in de vertrouwelijke vergadering was besproken. Overigens waren diverse raadsle den zeer verbolgen over de ge heimhouding die bij de behande ling van bepaalde stukken door het college van bestuur in acht werd ADVERTENTIE Verwacht: L1DO theater genomen. Vermoedelijk betrof dat ook het eerdergenoemde, nieuwe plan. Met name de raadsleden Van Gunsteren en Koornstra lieten we ten dat de door het rijk opgelegde geheimhouding de besluitvorming in de universiteitsraad erg bemoei lijkt. Op verzoek van de raad zal het college van bestuur nu een brief schrijven aan de verantwoordelijke functionarissen in Den Haag om hun mee te delen dat men in Leiden in de toekomst niet meer aan een dergelijke, vertrouwelijke proce dure wenst mee te werken. Autogordels zijn erg onprak tisch, dan kun je niet bij het as bakje. Maar tien minuten na deze wijsheid van een automo bilist die onwillig was om de gordel om te doen, komt een ander die bij een ongeluk met zijn hoofd door de voorruit is gevlogen, en hij moest consta teren: "Als ik in de gordel had gezeten was dat niet gebeurd". Er is veel kommer en kwel in het wegverkeer, dat bleek giste ren weer in het kantongerecht. En de meesten lijken te beroerd om er iets van te leren. Het ver keer eist slachtoffers, velen leg gen zich daarbij neer als geldt het een natuurwet. Waar rook is, daar is vuur. Het verkeer eist z'n tol. De vijftienjarige scholiere S. uit Voorschoten kan er van meep raten. Onderweg naar school werd zij nabij het kruispunt Schoolstraat/J ulianastraat door een auto geschept toen zij met de fiets aan de hand overstak. Met een shock kwam ze er nog behoorlijk vanaf. Het verweer van de automobiliste H. dat de scholiere niet goed had uitge keken, had weinig succes. Het bleek namelijk dat mevr. H. met tamelijk hoge snelheid door rood licht was gereden om nog net voor het optrekkende ver keer het kruispunt te kunnen oversteken. De scholiere had in het donker wel twee koplam pen gezien, maar dacht dat die auto achter het stoplicht stil stond. Enige seconden later volgde de klap. Dit is een voorbeeld van een al ledaags ongeluk, het mag eigen lijk geen naam hebben. En het zal nog vaker gebeuren, zolang de meerderheid van het publiek zich er bij voorbaat bij neerlegt. En wat kan de rechter doen? "U had altijd moeten zorgen dat u kon stoppen". "Teveel wegge bruikers geven gas bij oranje licht, in plaats van dat ze rem men". En tot slot: 125 gulden boete waarvan 25 voorwaarde lijk, en vier maanden ontzeg ging van de rijbevoegdheid voorwaardelijk, met een proef tijd van een jaar. Door onoplettendheid, slordig heid en traagheid gaat er regel matig het een en ander mis op LEIDSE KANTONRECHTER "onze" wegen, maar er zijn ook nog de nodige aggressieve of domme blije rijders die bij voorbeeld met 110 km per uur op drie of vier meter achter de voorganger gaan rijden. Rech ter Van Dijke, die bijzonder fel gebrand is op die overtreding, kon gisteren weer eens flink uithalen. Hij sprak het onaan vaardbaar uit en legde een domme (of agressieve) automo bilist een boete op van 250 gul den met vier maanden ontzeg ging voorwaardelijk. Verder heb je dan ook nog de sufferds die denken dat ze slim zijn. Of je autogordels wil dra gen moetje zelf uitmaken, dat is een kwestie van eigen verant woordelijkheid. En een familie lid van me was betrokken bij een kettingbotsing en heeft het er levend vanaf gebracht dank zij het feit dat hij geen gordel droeg, zegt zo'n automobilist. Hij is verzekeringsadviseur, wil geen autogordel omdat hij bij de asbak in de auto moet kun nen en denkt dat zonder gordel rijden ook veilig, of zelfs veili ger is. De rechter wast 'm even goed de oren. De SWOV, de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid, heeft uitgebreide proefnemin gen verricht waaruit blijkt dat in het overgrote deel van het aantal ongevallen een gordel de schade beperkt houdt. "Daar weegt dat ene ongeval dat zon der gordel dan misschien beter is afgelopen bij lange na niet tegen op". En kennelijk doe lend op de eigen verantwoorde lijkheid: "De ziekenhuizen zyn dan ook bij het gebruik van gordels niet zo vol". Als levend bewijs kwam tien minuten later een automobilist verklaren dat hij er zonder gordel beter vanaf was gekomen. Zijn auto was van een oud bouwjaar, hij hoefde nog geen gordels te hebben, maar betreurt dat nu wel, nu hij door de voorruit ge vlogen is. Zo is er nog wel meer te zeggen over auto's en automobilisten. Het merendeel van de dag in het kantongerecht wordt dan ook besteed aan het wel en wee van die categorie. Daarbij nog en kele bromfietsers zonder helm en/of verzekering, ook heel dom en kortzichtig. Gisteren een fietser die in een verboden rich ting reed en een valse naam had opgegeven. Geen foute voet gangers. Wel een gebruiker van het openbaar vervoer die fout was: zonder kaartje in de trein. TOM MAAS iïi.tf wars Ir i f.** rig&iSSftSsi Voorstel van B en W aan raad: plan bebouwd zo i worden. Het bestaande AKTIE VLUCHTELING 1976 LEIDEN - In de week van 25 tot 30 oktober wordt in ons land de Aktie Vluchtelingen 1976 gehouden. De opbrengst is bestemd voor 30.000 vluch telingen in Azië, Afrika en Latijns-Amerika, en zal ondersteund worden door radio en tv. De uitvoering berust bij de plaatselijke comités, die op hun beurt een beroep doen op een groot aantal vrijwilligers voor het afgeven en ophalen van envelopppen. Die worden op woensdag 27 okto ber huis aan huis bezorgd en twee dagen later opgehaald. In Leiden zijn voor deze aktie ongeveer 700 vrijwilligers nodig. Om deze medewerkers zo volledig mogelijk van het doei van de aktie op de hoogte te stellen organiseert het Leidse comité Vluchtelingenhulp 1976 op woensdag 20 oktober een bijeenkomst in de Burgerzaal van het stadhuis. Tijdens deze bijeenkomst wordt tweemaal een film vertoond over de in 1966 gehouden aktie ten bate van de Tibetaanse vluchtelingen, en wel van 19.30 tot 20.30 en van 20.30 tot 21.30 uur. ADVERTENTIE Gouden en Zilveren Ringen, Armbanden, Colliers en Sieraden, Briljant Een uitgelezen collectie. Altijd voordelig Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181. Eigen ateliers voor het repare ren en ontwerpen van Uw sie raden. LEIDEN - In de eerstvolgende ver gadering van de Leidse gemeente raad - volgende week maandag - zal en beslissing worden genomen over de vervulling van de vacature van directeur van de Leidse Groe noordhallen. Als enige kandidaat wordt door het college voorgesteld de heer A.(André) a. A. F. M. Jong, die op het ogenblik al de functie van waarnemend directeur vervult. Inmiddels hebben de gemeente lijke commissies voor algemene en bestuurlijke aangelegenheden en interne organisatie en beheer als mede de sub-commissie perso neelszaken al tijdens besloten ver gaderingen hun fiat gegeven aan de benoeming van de heer De Jong. In het voorstel aan de raad zeggen B en W dat de heer De Jong de afgelo pen jaren onder bepaald niet ge makkelijke omstandigheden heeft getoond over ruim voldoende kwa liteiten te beschikken om de vaca ture te vervullen. Omdat de heer De Jong zich in middels bereid heeft verklaard om de directeursfunctie te aanvaarden, vindt het college dat een wervings procedure met meerdere kandida ten achterwege kon blijven. De heer De Jong is reeds in de Groe- noordhal werkzaam sinds de ope ning De functie van directeur werd aanvankelijk vervuld door de heer Daey Ouwens. Op 5 januari 1974 werd hij echter geschorst omdat hij naar het oordeel van B en W onge schikt was om de functie nog langer te vervullen. Een van de argumen ten was dat hij onvoldoende ver trouwen zou genieten van de veeh andel. Een belangrijk feit, omdat omstreeks die tijd de beslissing zou vallen of de handelaars van de op geheven Rotterdamse veemarkt zouden kiezen voor de Leidse of de Utrechtse veemarkt. De heer De Jong werd op de schorsingsdatum aangewezen tot waarnemend direc teur. Inmiddels heeft de Leidse gemeenteraad besloten om de heer Daey Ouwens als directeur te onts laan. Hoewel deze kwestie nog be handeld zal moeten worden voor de ambtenarenrechter ontstond de vacature, waarin nu per 1 novem ber zal worden voorzien. In de afge lopenjaren zijn de werkzaamheden voor de directie van de Gi oenoord- hal aanzienlijk uitgebreid onder meer door het gereedkomen van een nieuwe runderhal, een maand geleden. leiden- de voorzitter van uK>ning- bouwvereniging De Eendracht wordt op 6 maart 1972 pijnlijk ge troffen. Er wordt een inotie van wantrouwen tegen hem ingediend, waaruit hij zelf de conclusie trekt dat de ondertekenaars hem wel als een „vloekbeest, een soort eigen wijze dictator een man zonder be- stuurscapaciteiten" moeten be schouwen. De ondertekenaars zijn de zes overige bestuursleden van De Eendracht. De voorzitter wordt verweten de politiek - hij is raads lid i>oor de PvdA - niet van de wo ningbouwvereniging te kunnen scheidenonbehoorlijk op te treden tegen leden „geconstateerd is dat een bewoner letterlijk door boven genoemde voorzitter het bestuurs- huis uitgevloekt werd") en zich ten onrechte te bemoeien met het toe wijzen van woningen, omdat daar een speciale commissie voor is ge steld. De motie meldt o.a. „Ook de opmerking van bovengenoemde voorzitter „met bureau huisvesting heb ik niets te maken, ik verhuur aan wie ik wil", getuigt niet van een juiste instelling" De voorzitter wordt nog pijnlijker getroffen als het bestuursconflict in een vergadering van de ledenraad wordt besproken, het hoogste or gaan van de vereniging. Het blijkt dat negentien van de 31 aanwezige ledenraadsleden zich tegen hem keren. Negen leden blijven achter hun dan al afgetreden voorzitter staan, twee blanco stemmen, éen stem is ongeldig. De voorzitter keert niet meer terug in het be stuur. In zijn verweer stelde hij o.m.: "Ik heb dikwijls met de ge dachte gelopen het voorzitterschap van de bouwclub er aan te geven, daar de politiek my bijzonder aan trekt, maar dan dacht ik, er is nog zoveel te doen in die bouwclub en je kunt ook vaak door de contacten Bij de woningbouwvereniging De Eendracht is het voort durend hommeles. Wat een trieste zaak is, omdat een wo ningbouwvereniging met miljoenen omgaat, ten dele ge meenschapsgeld. De Eendracht bestaat uit een bestuur, waarvan de vergaderingen niet voor ledenraadsleden toe gankelijk zijn, een ledenraad, waarvan de vergaderingen niet voor leden toegankelijk zijn en gewone leden, wier ledenvergaderingen niet voor niet-leden toegankelijk zijn. Daarnaast is er nog een raad van commissarissen, die toe zicht moet houden op het bestuur. met de gemeente veel doen". Hij heeft woord gehouden en is de poli tiek trouw gebleven. Zyn naam is A. Verboom, thans wethouder van volkshuisvesting in Leiden. In welke functie hij bij latere conflic ten weer nadrukkelijk met de Eendracht te maken heeft gekre gen Turbulent Het bovengeschetste voorval is een eerste incident in het turbulente bestaan dat woningbouwvereni ging De Eendracht in de jaren ze ventig leidt. Bestuurswisselingen, veranderingen in de samenstelling van de Raad van Commissarissen, elkaar rechtszaken aanspannende leden, schorsingen, royementen en een voortdurende sfeer van wan trouwen en roddel. Dat is het beeld dat de Eendracht de laatste jaren heeft opgeroepen. Een triest beeld, voor wie bedenkt dat een woning bouwvereniging nog iets anders is dan een klaverjasvereniging of ko nijnenfokkersvereniging. In een woningbouwvereniging gaan mil joenen om. Ingrijpende zaken als woningbouw, huisvesting, renova tie hangen voor een belangrijk deel af van de werklust en bekwaam heid van de bestuurders van deze verenigingen. Het is een taak, die vele uren opoffering van de vrije tijd vergt. Door John Kroon In de viereneenhalf jaar die we ach ter ons hebben is De Eendracht nu aan zijn vierde voorzitter bezig: Mittelmeijer, wiens beleid evenmin aller instemming ontmoet. Van een luidruchtige actie-voerder, als zo danig een representant van de BHW, is hij een bestuurder gewor den, wiens houding door verschil lende leden als „autoritair" wordt ervaren. Een recente poging om met zijn gezin van vier personen in een zeskamerwoning te trekken, heeft de voorzitter er niet populair der op gemaakt. Naar 1972 We gaan terug naar 1972. Verboom is afgetreden en opgevolgd door B. Oudshoorn, eerste ondertekenaar van de motie van wantrouwen en sinds 1966 bestuurslid. Denk niet dat Oudshoorn lang de voorzitters hamer zal hanteren. Een jaar later trekt hij zich, met het voltallige be stuur en de Raad van Commissaris sen, terug. Toen hij op zijn zetel plaatsnam, was daar al een tijdbom onder gelegd door Berend-Jan Udink, de toenmalige minister van volkshuisvesting. In de vorm van de wet op de huurharmonisatie, die eenvoidig vertaald op o.m. flinke huurverhogingen voor vooroor logse woningen neerkwam. Juist in die periode is er een organisatie, die zich krachtig manifesteert de Bond van Huurders en Woning zoekenden (BHW), een mantelor- ganiatie van de ultra linkse Socia listische Partij, al wordt dat er dan zijn dat zij zeer vaak een pamflet van deze organisatie in hun brie venbus zullen vinden, waarin voortdurend allerlei eisen worden gesteld. De BHW blinkt meer uit door hardnekkige strijdlust dan door gevoel van nuance. Al zal straks blijken dat de heren en da mes van het actiecomité het uitein delijk ook grondig oneens worden. Fronten De BHW bestrijdt het bestuur van De Eendracht op verschillende fronten. Het kost het actiecomité weinig moeite om aan informatie te komen, want het is vertegenwoor digd in de ledenraad, een orgaan door en uit de leden gekozen, die voorstellen van het bestuur moet beoordelen of veroordelen. De he ren Hillebrand en Kooimans, leden van de ledenraad, maken deel uit van het actiecomité, waarin we o.a. ook de heer Mittelmeijer tegenko men. Maandenlang verspreidt de BHW pamfletten, al verschilt de ondertekening ervan nogal eens. Bestuurleden worden ervan be schuldigd in „kapitale villa's aan de Burggravenlaan en in Lisse te wo nen," de organisatie van een feest ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan van De Eendracht wordt bestreden, maar het grote actiepunt blijft de huurverhoging. Ook het bestuur reageert met pamfletten aan de bewoners, wie het langza merhand moet suizebollen als ze le zen: „Hillebrand gaf zelfs te kennen lid van de jubileumcommissie te willen worden". Vergoeding En: „Hillebrand wilde de vergoe ding van de secretaris hoger heb ben dan voorgesteld was. Toen dacht Hillebrand zelf nog secretaris te worden, de ledenraad heeft ech ter vrijwel unaniem tegen Hille brand gestemd". Opmerkelijk is een incident, waarbij „de leden raad" bewoners oproept om mas saal naar een vergadering te komen en belooft om „een rechtvaardiger bestuur te kiezen". Het pamflet is ondertekend door de ledenraad, maar het bestuur last de bewuste vergadering af. omdat de uitnodi ging niet werkelijk van de leden raad afkomstig was. Het actieco mité zal later ontkennen het ano nieme rondschrijven te hebben verspreid. Het desbetreffende pamflet is inderdaad niet van het bekende BHW-vignet Maar goed, de storm woedt nog maanden door. De BHW organi seert een actie om de huurverho ging te weigeren. De strijd wordt zo bitter, dat zelfs de immer waak zame BVD later van zijn belanstel- ling blijk zal geven. Maar in april '73 barstte de bom. Na een rumoerige ledenvergadering stelden het be stuur en de Raad van Commissaris sen hun zetels ter beschikking. De ledenvergadering, driftig bezocht door de BHW-actievoerders eiste een huurstop en afschaffing van de ledenraad: de ledenvergadering zou weer het hoogste orgaan moe ten worden. De die avond uitge breide ledenraad zou de statuten- wyziging binnen acht weken moe ten voorbereiden. Onder de nieuwe ledenraadsleden treffen we-diverse BHW'ers: o.a. Beekman (ook hij zal later nog een bijzondere rol gaan spelen), Mittelmeijer, Verkade, Wansink. Mittelmeijer en Hille brand behoren tot de samenstellers van een motie waarin het huidige bestuur, ofwel het nieuwe, ofwel de raad van commissarissen ervoor moeten zorgen dat er binnen acht weken inderdaad weer een leden vergadering wordt gehouden. Ook ondertekent Mittelmeijer een mo tie tot afschaffing van de ledenraad. Buurtkrant De ledenraad kiest een nieuw be stuur, waarin de BHW nadrukke lijk vertegenwoordigd is: Holverda wordt voorzitter, Hillebrand secre taris, Beekman penningmeester, Wansink, Verkade, Crama en Hoogenes zijn de overige bestuurs leden. De buurtkrant van de BHW doet triomfantelijk. Een gesprek met drie leden van het actiecomité, onder wie Mittelmeijer, die o.m. zegt ,.Wat wij bereikt hebben is na tuurlijk ook omdat wij lid zijn van de BHW. Voordat de BHW hier was liep je maar te kankeren tegen de huurverhogingen en de prijsstij gingen, maar er gebeurde niets of het liep steeds dood". En: „Daar voor moeten we verder gaan met de BHW en het adtiecomité. Wij moe ten het actiecomité versterken en uitbreiden". Het „wij" zal voor Mittelmeijer al spoeidg veranderen in „zij". Want het voorzitterschap van Holverda is van korte duur. In mei wordt nog aan de leden meegedeeld dat Hol verda door de ledenraad tot voorzit ter is gekozen, maar als in juni weer een ledenvergadering wordt ge houden, blijktsMittelmeijer de voorzittershamer te hanteren.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3