Keuringsdienst: strijd tegen onsm akelij kheid Campagnes in Sjanghai CDA wil commentaar "Rembrandt" weer sterk uitspraken van vakbondBS in school voetbal wedstrijd 'Minister Wetenschap handhaven' 'RW 11 geen stiefkindje' DINSDAG 19 OKTOBER 1976 VARIA PAGINA 17 LEIDEN - De schooljeugd heeft herfstvakantie. Een van de favoriete spelletjes is het spelen met afgevallen boombladeren. Onze fotograaf schoot dit plaatje bij de sportvelden aan de Boshuizerkade. Onderzoek naar belastingfraude van Dassault PARIJS (UPI) - Het Franse minis terie van financiën gaat een onder zoek instellen naar de beschuldi gingen dat de Franse miljonair en vliegtuigbouwer Marcel Dassault schuldig is aan belastingfraude van in totaal 1,5 miljard francs (onge veer 750 miljoen gulden). Dit is gis teren door het bureau van de open bare aanklager in de Franse hoofd stad bekendgemaakt. In een verklaring laat het bureau dat details van de aantijgingen, ge daan door de voormalig hoofd boekhouder van Dassoult, Hervé de Vathaire, zijn doorgezonden naar het ministerie van Financiën voor nader onderzoek. De beschul digingen werden vorige week ge publiceerd in het weekblad "Le Point". In de verklaring wordt gezegd dat Dassault overigens ook een proces zou kunnen aanspannen tegen De Vathaire. Deze zit momenteel in de gevangenis op verdenking van ver duistering van een cheaue van 8 miljoen franss van de persoonlijk bankrekening van Dassault. LEIDEN - De Keuringsdienst van Waren waarschuwt tegen het gebruik van oude wekkers met radioactieve verf als speel goed. Tot die waarschuwing is men gekomen nadat een parti culier had gemeld dat er op een Leidse kleuterschool kinderen waren, die oude wekkertjes, mochten slopen. Het bleek dat de wijzerplaten van verschillende wekkertjes waren voorzien van radioactieve verf. De straling die werd gemeten was welis waar gering, maar het ligt an ders wanneer zo'n wekker ge bruikt wordt als kinderspeel goed. In dat geval bestaat het gevaar dat kinderen in aanra king komen met de verf, die via de mond in het lichaam terecht kan komen. Omdat de hoeveel heid radium die aangetroffen werd vrij dicht bij de - voor volwassenen- vastgestelde maximaal toelaatbare waarde ligt,ontraadt de keuringsdienst het gebruik van oude wekkers als speelgoed. LEIDEN - Glasscherven in gepasteuriseerde melk, sigarettenpeuken in een appeltaart, ijs met ijzerdraad, sperciebonen met een denneappel, brood met een schroef, margarine met haren, een muis in de poffert jesmix, blikken postelein met grote hoeveelheden turfmolm en larven en kevertjes in zelfrijzend bak meel. Het zijn slechts enkele van de talloze onaange name verrassingen waarvoor consumenten soms worden geplaatst. Dat blijkt uit het zojuist ver schenen jaarverslag van de Keuringsdienst van Waren over 1975. Het keuringsgebied om vat 37 gemeenten waarvan on der meer Leiden, Ter Aar, Al kemade, Alphen aan den Rijn, Bodegraven, Boskoop, Ha- zerswoude, Hillegom, Katwijk, Koudekerk aan den Rijn, Lei derdorp, Leimuiden, Lisse, Nieuwkoop, Nieuwveen, Noord wijk, Noord wijkerhout, Oegstgeest, Rijnsaterwoude, Rijnsburg, Valkenburg, Voor hout, Voorschoten, Warmond, Woubrugge en Zoeterwoude deel uitmaken. De keuringsdienst onderzocht het afgelopen jaar in totaal 37.555 monsters. Daarvan bleek bijna tien procent (3623) niet aan de eisen te voldoen zoals die in de Warenwet worden gesteld. Omdat de proeven gericht wer den uitgevoerd betekent het niet, dat dit percentage voor het totale voedingsmicldelenpak- ket geldt. In 347 gevallen werd er na controle van monsters of inspectie bij de produktie of distributie proces-verbaal op gemaakt. De meest voorkomende over tredingen die werden geconsta teerd waren: micro-biologische afwijkingen in melk en melk- produkten, ondeugdelijk con sumptieijs en kokswaren (o.a. kroketten, loempia's, bamibal- len e.d.), brood met een te iaag gewicht, verboden kleurmidde- len in vlees en rauwe vleeswa ren, grote hoeveelheden water in de melk, sherry die geen sherry is en cognac die geen cognac is. Geconstateerde over tredingen waren onder meer de verkoop van rauwe melk aan particulieren en het verkopen van onverpakt brood in een zelfbedieningszaak. Een aantal klachten leidde zelfs tot straf vervolgingen, zoals een tweetal klachten over voedselvergifti ging. Waarschuwingen werden er door de keuringsdienst ook legio uitgedeeld. Zo werd vorig jaar in 531 gevallen aanmerkin gen gemaakt op de hygiëne in plaatsen waar voedingsmidde len werden bereid. Naar aanlei ding van controle van monsters werd niet minder dan 2175 monderlinge en schriftelijke waarschuwingen uitgedeeld. Vele waarschuwingen hadden betrekking op ontbrekende of onjuiste aanduidingen en op te lage inhouden. Forse partijen consumptie artikelen werden vorig jaar af gekeurd. Dat gold met name voor aangevoerde verse zeevis in IJmuiden. In totaal werd 123.929 kilo verse zeevis voor de consumptie ongeschikt geacht. Uit de lange lijst van andere af gekeurde waren haalden we: 1796 potten pindakaas, ruim 1000 kg pindarotsjes, 2997 fles sen cognac, 500 blikjes toma tenpuree, 2300 kilo bedorven paling, 62 partijen bestrij dingsmiddelen en 1 liter kwark. Van particuliere zijde ontving de Keuringsdienst van Waren dit jaar 360 klachten, die in ruim 200 gevallen vergezeld gingen van een monster. Bij onderzoek bleek dat de helft van de inge diende gevallen gegrond waren. Daarmee is niet gezegd dat de overige klachten ten onrechte zijn ingediend. Bij voedselver giftigingen is vaak geen conclu sie te trekken, 'omdat van het oorspronkelijke voedsel niets meer te achterhalen valt. In twee gevallen van voedselver giftiging kon worden vastges teld dat het te wijten was aan nasi die in een restaurant genut tigd was. Tegen de restauran thouders werd proces-verbaal opgemaakt. Een andere ge gronde klacht betrof een vrouw, die bij een drogist soda dacht te kopen, maar - naar later bleek - het sterk bijtende natriumhy- doxide (zuiver loog) in handen was gestopt. Tenslotte bleek een broodje tartaar zowel sul- fiet, benzoëzuur als syntheti sche kleurstof te bevatten. Een "interessante klacht" noemt de keuringsdienst de melding van een grote bal ge hakt, op aluminiumfolie, waar doorheen een ijzeren grillpen gestoken was. "Door de contac ten tussen het ijzer en het alu minium ontstond een kortges loten galvanische cel, wat tot gevolg had dat het aluminium in de gehaktbal ging oplossen. Uiteraard gaf dit een onapetijte- lijk uiterlijk", aldus de keu ringsdienst. Opvallend was het grote aantal klachten over ex ploderende flessen. Uit een na der onderzoek van flessen bij de keuringsdienst in Dordrecht - die daarin gespecialiseerd is - bleek dat spontane explosies slechts weinig voorkomen. Meestal blijkt dat de fles een stoot heeft gekregen. De ge melde gevallen betroffen fles sen met vruchtenlimonade, up-drank, sodawater, tonic, mi neraalwater en cola. PEKING (Reuter/UPI) - Op muur kranten in Shanghai is gisteren een campagne begonnen tegen de se cretaris van de communistische partij in Sjanghai, Ma Tien-Shoei. Hij wordt beschuldigd van pogin gen een militie van een miljoen mensen te organiseren, waarmee hij met geweld de macht zou willen overnemen in Sjanghai. Ma stond in nauw contact met de zoge naamde „Sjhai-Kongsi", de vier linkse leiders die zijn gearresteerd. Volgens een muurkrant had Ma een „hot-line" met vicevoorzitter Wang Hoeng-wen, de hoogste in rang van de vier arrestanten. Een andere muurkrant verlangt dat Ma uitlegt waarom hij een particulier radios tation tot zijn beschikking had. Ma zou volgens de muurkranten een complot beraamd hebben om zeg genschap over de haven van Sjang hai te krijgen. In een andere muur- krant wordt het centraal comité van de communistische partij verzocht het (overwegend links-radicale) re volutionair comité van Sjanghai (het stadsbestuur) te reorganiseren. Tsjiang Tsjing, de weduwe van Mao, is gisteren op een muurkrant regelrecht van moord op haar echt genoot beschuldigd. Nadat eerder al muurkranten hadden gemeld dat Tsjiang Tsjing de dood van Mao had bespoedigd door hem op zijn sterfbed „lastig te vallen", ver scheen gisteren in Peking een muurkrant waarin werd gezegd dat zij haar echtgenoot had verontacht- zaamd toen zijn ziekte in een crisis- tadium kwam. Volgens de muurkrant, geschreven door medische studenten van de universiteit van Peking, trachtte Tsjiang Tsjing persoonlijk Mao op zijn doodsbed om het leven te brengen en brak er na de dood van de partijvoorzitter ruzie uit over wat er met zijn stoffelijk overschot imoest gebeuren. DEN HAAG (ANP) - Minister Trip van Wetenschapsbeleid vindt dat er ook in een volgend kabinet een be windsman moet zitten voor het we tenschapsbeleid. Of dat een minis ter is, of een staatssecretaris vindt Trip een minder belangrijke vraag, al vindt hij veel voor een minister pleiten, zo bleek gisteren tijdens de openbare vergadering van de tweede-kamercommissie voor we tenschapbeleid, die met de minis ter het wetenschapsbudget 1977 besprak. Het wetenschapsbeleid als afzonderlijke factor is in het to tale overheidsbeleid niet meer weg te denken, aldus Trip. De behoefte aan een wetenschapsbeleid wordt steeds meer door alle departemen ten heen gevoeld De coördinerende functie is niet genoeg. Vooral moet juist ook de uitkijkfunctie, het vroegtijdig onderkennen van ont wikkelingen in de wetenschap die voor het regeringsbeleid van be lang kunnen zijn, worden benad rukt. Minister Trip zegde de ka mercommissie toe een soort testa ment te zullen nalaten, waarin hij de positie van de minister van We tenschapsbeleid uiteenzet. De bewindsman wees de kritiek van mevr. De Boois (PvdA) dat hij te weinig greep zou hebben op de industriële research van de hand. "We hebben wel degelijk een voet tussen de deur. Dat blijkt onder meer uit de nota selectieve groei van minister Lubbers, waarin geld wordt uitgetrokken voor onder zoek en ontwikkeling door de in dustrie. Tot nu toe is men in ons land altijd terughoudend geweest met het steunen van industriële ontwikkeling en onderzoek. Met de nota selectieve groei is daar een einde aan gekomen", aldus Trip. Hij benadrukte de noodzaak van wetenschappelijk onderzoek vooraf bij het werkgelegenheidsbe leid en het facetten beleid (de ver houding tot milieu, ruimtelijke or dening, energie etc.). Anton Geesink vocht gisteravond een catch-duel uit met t bijgenaamd De Gorilla. Natuurlijk zette Geesink in Carré in zijn tegenstander goed voor aap. "Niets aan de hand bij FC Amsterdam" AMSTERDAM - Dingeman (de) Stoop, de voorzitter van FC Am sterdam, heeft gisteravond de ge ruchten ontzenuwd dat trainer Pim van der Meent bij zijn club op de wip zou zitten. Dit na de grote ne derlaag op eigen veld tegen AZ '67 (2-6). Stoop: „Er is helemaal niets aan de hand bij FC Amsterdam. Er is geen sprake van dat onze trainer wordt ontslagen. Waarom zouden we ei genlijk? Zondag verloren we van AZ, maar veertien dagen geleden wonnen we bij de Graafschap met 5-1". Na de nederlaag tegen AZ zouden de spelers Van der Merkt, Otto, Koopman en Husers nogal felle kri tiek op het technische beleid van hun trainer hebben gehad. Dit vier tal is door voorzitter Stoop op het matje geroepen. Tijdens dat onder houd ontkenden de spelers. Stoop: „Het verhaal over het op handen zijnde ontslag van Pim van der Meent berust daarom op huis- tuin-en-keukenpraat van iemand die de koeien niet meer van de schapen kan onderscheiden. Nog maals, we gaan gewoon door onder het motto: kampioen worden we tpch niet en de rest is meegeno- Fred Filipo en Henk v. Goozen in Oranje-teams LEIDEN - Henk van Goozen van MMO en Fred Filippo van UVS zyn gekozen voor vertegenwoordi gende elftallen. Van Goozen is ge selecteerd voor het Nederlands jeugd team van veertien en vijftien jarigen, dat in Duitsland en Enge land gaat spelen; Filippo is uitver koren voor het Oranje-elftal van 17 en 18-jarigen dat 23 november tegen Zwitserland spéélt op het ter rein van Fortuna SC en dat laer Spanje ontmoet. W. Bleijie LEIDEN - De CDA-raadsleden W. Bleijie en J. van Zijp hebben het college van B. en W. schriftelijke vragen gesteld naar aanleiding van de uitspraken die de districtsbes tuurders van de Industriebond NW, de heren Van den Haak en Ter Wisscha vorige week donder dag deden in deze krant. Verwijzend naar het interview in formeren de vragenstellers of het college de mening van de beide vakbondsbestuurders deelt waar het gaat onder de ondernemers- LEZERS SCHRIJVEN De Eendracht Ik ben erg tegen ingezonden stuk ken, maar nu mijn naam belast is met onjuistheden, ben ik genood zaakt te reageren. 1) Mij is persoonlijk door het be stuur of welke instantie dan ook geen verwijt gemaakt over het niet ..ontvangen van de rijkssubsidie voor de "E"-objecten, al is dit wel eens door een enkeling gezegd. Maar ik beschik over voldoende bewijzen, dat die schuld niet aan mij is, dat aanvragen is een taak van de secretaris. 2) Door die strop moesten er ingrij- mentaliteit in Leiden. De districts bestuurders zeiden dat de gemeen telijke overheid de monopolie positie van de Leidsche Vereniging van Industrieëlen moet doorbre ken omdat de LVI een behoudend gezelschap is, dat zich alleen maar inspant om de bestaande situatie te handhaven. Als het college het met deze consta teringen eens is, welke maatregelen hebben B en W dan genomen om de situatie te veranderen of te verbete ren, zo willen de CDA-raadsleden pende bezuinigingen worden doorgevoerd. Voor die maatregelen kreeg ik wel de schuld van een "en keling" en ook voor nog meer in terne zaken, maar dit alles was al leen maar om weg te kruipen achter de penningmeester en zelf de me deschuld te ontlopen. 3) Ik was niet met vakantie, maar ziek. Op de bewuste ledenraads vergadering heb ik als enige be stuurder voor uitstel gestemd. Ik heb als bestuurder bedankt wegens die interne moeilijkheden en be sluiten waar ik niet achter kan staan. H. BEIJ ex-penningmeester De Eendracht Willem de Zwijgerlaan 391 Leiden. weten. In het geval dat het college het niet eens is met de uitspraken, worden B en W gevraagd naar een oordeel over deze uitspraken. Ver der willen de heren Bleijie en Van Zijp weten of het college de tot standkoming van een gewest Den Haag een noodzakelijke voor waarde vindt om tot een verbete ring van de sociaal-economische structuur van de Leidse regio te komen. Gevraagd wordt het college ook naar zijn mening over de opvattin gen van de beide vakbondsbes tuurders dat burgemeester Vis in Leiden een aktieve rol zou spelen op het gebied van de economische politiek van de gemeente. Tenslotte informeren de CDA- leden hoe het collége denkt over de kritiek die door de vakbondsbes tuurders is geuit op het gevoerde beleid op het terrein van onderzoek en acquisitie van de gemeente Lei den in het kader van de bevorder ing van de werkgelegenheid. LEIDEN - Meest opmerkelijke de tail op de openingsdag van de strijd om de Leidse schoolvoetbalkam- pioenschappen: bijna alle deelne mende teams van de Rembrandt Scholengemeenschap plaatsen zich voor.de halve finales. Het niet deelnemen van de Pedagogische Academie zal daar ook wel debet aan zijn. De Academie, van oudsher één der sterkste deelnemers, stuurde de inschrijving te laat in en zag zodoende zijn naam niet op het programma verschijnen. Gespeeld werd gisteren in drie categorieën: de A-junioren (16 jaar en ouder), de B-junioren (14-15 jaar) en de C-junioren (12 en 13 jaar). Ook de lagere scholen kwamen gisteren al in actie. Vanwege de enorme deel name (meer dan vijftig scholen) moet er een kwartfinale gespeeld worden. Dat gebeurt vandaag op sportcomplex De Vliet. Woensdag worden de finales afgewerkt. A-JUNIOREN Gespeeld werd in negen poules waaruit de volgende winnaars te voorschijn -kwamen: MEAO 1; Christelijke MTS; Rembrandt Sg 2; Detailhandelsschool; Instrument- makersschool; Alexander Mavo; Rembrandt Sg 1; Christelijke Sg 2 en MTS MSG. De halve finales werden in drie poules afgewerkt. De uitslagen. Poule 1 MEAO - MTS 0-0; MTS - Rem brandt 2 0-1; Rembrandt 2 - MEAO 0-2. MEAO plaatst zich voor de fina le. Poule 2 Detailhandelsschool - Instru mentmakers 0-0; Instrumentma kers - Alexander Mavo 0-1; Alexan der Mavo - Detailhandelsschool 0-3. Detailhandelsschool plaatst zich voor de finale. Poule 3 Rembrandt Sg - Christelijke Sg 2-0; Christelijke Sg - MTS 0-6; MTS - Rembrandt Sg 0-1. Rembrandt Sg plaatst zich voor de finale. B-JUNIOREN Gespeeld werd in zeven poules waaruit de volgende winnaars te voorschijn kwamen: Paulus Mavo; Stedelijk Gymnasium; LTS Haag- weg; Rembrandt Sg; Christelijke Mavo Leiderdorp; Don Bosco; Ivo en Louise de Coligny Sg. De halve finales werden in drie poules ver speeld. De uitslagen: Poule 1 Paulus - Stedelijk Gym. 1-0; LTS - Paulus 3-0; Stedelijk Gym. - LTS 0-2. LTS plaatst zich voor de finale. Poule 2 Rembrandt Sg - Ivo 3-0; Ivo - Mavo Leiderdorp 0-1; Rembrandt Sg - Mavo Leiderdorp 0-0. Rembrandt Sg plaatst zich voor de finale. Poule 3 Don Bosco - Noordeinde 0-0; Louise de Coligny - Noordeinde 0-0; Don Bosco - Louise de Coligny 1-0. Don Bosco plaatst zich voor de finale. C-JUNIOREN Gespeeld werd in tien poules waar uit de volgende winnaars tevoor schijn kwamen: Don Bosco; Noordeinde 2; Agnes 1Rembrandt Sg 1; Ivo 1; Christelijke LTS; Ivo 2 en Louise de Coligny Sg. De halve finales werden in drie poules ver speeld. De uitslagen: Don Bosco - Noordeinde 1-0; Agnes - Don Bosco 3-0; Noordeinde - Agnes 0-10. Ag nes Sg plaatst zich voor de finale. Poule 2 Rembrandt - Ivo 1-0; LTS - Rem brandt 0-4; Ivo - LTS 0-1. Rem brandt plaatst zich voor de finale. Poule 3 Christelijke Sg 3 - Christelijke Sg 2 0-0; Louise de Coligny - Christelijke Sg 3 1-1; Christelijke Sg 2 - Louise de Coligny 0-2. Louise de Coligny plaatst zich voor de finale. Bij de lagere scholen plaatsten zestien teams zich voor de kwartfinales. Het zijn: Telderskade; St. Jozef school; St. Janschool; Willem de Zwijgerschool; De Valkenier; Stadhouderslaan; Hartebrug; Ka- rel Doormanschool; De Wegwijzer; Sjaloomschool; Julianaschool; Ariënsschool; Aloysiusschool; H. Hartschool; Wilhelminaschool en Kristaforusschool. LEIDEN/DEN HAAG - In de openbare vergadering van de vaste commis sie voor Verkeer en Waterstaat, is gisteren de Rijksweg 11 (verbinding tussen Leiden en Bodegraven) ook even onder de loupe genomen. De Beer 2e Kamerlid van de V.V.D., had zijn twijfels over dit "stiefkindje" van Rijkswaterstaat. Hij sommeerde de gevaarlijke situatie en het onmogelijk worden van het verkeer op de Hoge Rijndijk. "Ik vraag me af waarom dit nergens vermeld staat, het gaat om een ontlasting van Rijksweg 12 en van het industriegebied Hazerswoude en tevens een betere ontsluiting van Alphen". Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat zei dat stiefkind niet ongunstig bedoeld wordt. Verder vermeldde hij dat deze weg wel degelijk in de meerjarenplan voor personenvervoer voorkomt en nog wel als een weg met hoge prioriteit. Op de vraag wanneer dit probleem opgelost zou worden antwoordde de minister "Ik hoop binnen een redelijke termijn een beslissing te nemen. Deze zal binnen het kader van de financiële middelen die in de toekomst beschikbaar zijn vallen".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17