Nuttige "minitop" Libanon Conferentie Rhodesië uitgesteld Debat op tw plan Massabetoging in Sjanghai tegen vier radicalen Marcos krijgt zijn zin met Filippijns referendum ASSAD GELAST STAAKT-HET-VUREN dat werkt. Dassault weer in opspraak 071-12.57.41 MAANDAG 18 OKTOBER 1976 Walter Mondale HOUSTON, TEXAS (UPI) - Voor het eerst in de geschiedenis van het Amerikaanse vice- presidentschap hebben de twee kandidaten voor dat ambt, Ro bert Dole van de Republikeinen en Walter Mondale van de demo craten, vrijdag op de televisie de degens met elkaar gekruist. Het debat had plaats in het Alley- theater van Houston in Texas en naar schatting 85 miljoen Ameri kanen konden ernaar kijken. Beide kandidaten vonden het ont moedigend dat als de voorspel lingen juist zijn, in november maar de helft van het aantal kies gerechtigde amerikanen aan de presidentsverkiezingen deelne men. Dole erkende met Mondale dat de niet-stemmende Amerikanen waren afgeschrikt door het Wa- tergateschandaal. Maar hij gaf de Democraten ook een snier door eraan toe te voegen dat ze ook niet tot stemmen waren aange moedigd door de drank- en sex- verhalen uit Washington die Mondales partijgenoten Wilbur Mills en Wayne Hays uit het Kapi- tool verdreven. Aan beide kandidaten werd ge vraagd wat voor taak zij zouden krijgen als zijn vice-president zouden worden. Dole antwoordde dat president Ford had laten doorschemeren dat hij belast zou worden met de vergroting van de export van landbouwprodukten en het los peuteren van nieuws over de Amerikanen die nog steeds in In dochina vermist worden. Mon dale zei dat Carter als president hem verantwoordelijkheid zou geven bij de reorganisatie van de regering - die hij zoals zij nu is omschreef als een „troep" - het behandelen van problemen als de werkloosheid en de inflatie en de misdaadbestrijding Dole omschreef president Ford als een „bewogen man" en Mondale als, inderdaad, een „liberale" se nator. „Hij wil meer geld voor alles en nog wat behalve defensie", zei Dole. Mondale verklaarde dat de Repu blikeinen hiet in staat zijn geble ken de inflatie te beteugelen en na acht jaar in het Witte Huis „druk doende zijn het verleden goed te praten". Mondale zei dat Amerika dringend nieuwe leiding nodig had en hij pleitte voor een buitenlandse po litiek „die geloof en waarden van het Amerikaanse volk weerspie gelt". Carter en hij, aldus Mondale, zou den in het Witte Huis drie dingen doen waar het gaat om Oost- Europa: elk land daar individueel benaderen zonder de Sowjet- Unie in te kennen en met erken ning van de hang naar onafhan kelijkheid, aandringen op meer contact en communicatie van mens tot mens in de geest van de verklaring van Helsinki en het eren van mensen uit Oost-Europa die opstaan als symbloen van on afhankelijkheid. Mondale zie dat hij nooit had be grepen waarom Ford Alexander Solzjenitsin nooit heeft willen ontvangen. „Bang de Sowjet- Unie te kwetsen, zeker", veron derstelde hij. Dole gaf toe dat Ford een vergissing had begaan toen hij zei dat landen t Robert Dole in Oost-Europa niet door de Sowjet-Unie werden overheerst. „Maar de harten en de geest van het volk in Oost-Europa zijn nooit gedomineerd", zei hij. Hij riep in herinnering dat er een democra tische regering aan het bewind was toen in het begin van de jaren zestig de Berlijnse m RIAD (UPI) - President Hafez Al-Assad van Syrië heeft zijn troepen in Libanon opdracht gegeven het vuren te staken. Dit is bekend geworden toen hij zaterdag in de Saoedi-Arabische hoofdstad Riad aankwam voor een kleine Arabische top conferentie over de situatie in Libanon. De minister van Buitenlandse Za ken van Saoedi-Arabië, Saoed al- Faisal, deelde mee dat president Assad gehoor had gegeven aan de oproep van koning Chaled van Saoedi-Arabië en zijn strijdkrach ten in Libanon bevel had gegeven het vuren te stak.en. Aan de mini-topconferentie nemen behalve Assad en gastheer koning Chaled ook de Egyptische presi dent, Anwar Sadat, diens Libanese collega, Elias Sarkis, de leider van Koeweit, Sjeik Sabah al-Salem al- Sabah, en het hoofd van de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie (PLO), Jasser Arafat, deel. Beschieting Nuttig Na een eerste zitting van drie uur heeft de Saoedi-Arabische kroon prins Fahd de Arabische mini-top over Libanon in Riad gekenschetst als nuttig en constructief. Er heerst een oprechte geest van Arabische broederschap. Besloten is dat de ministers van Buitenlandse Zaken van de deel nemende partijen een werk document zullen opstellen, dat vervolgens aan de topconferentie wordt voorgelegd. Welslagen van de conferentie zou nieuwe hoop geven op een spoe dige beëindiging van de oorlog in Libanon, maar een mislukking zal zeker een escalatie van het conflict, en een crisis in de onderlinge Ara bische betrekkingen tot gevolg hebben. In Riad zitten Assad en Arafat voor het eerst sinds zeven maanden aan één tafel. Het is te vens de eerste ontmoeting tussen president Sadat en zijn Syrische collega Assad sinds september 1975, toen Egypte tot groot misnoe gen van Syrië een eenzijdig troe penscheidingsakkoord met Israël en de Simaïtekende. In aanwezig heid van koning Chaled omhelsden Assad en Sadat elkaar gisteren, Regering Italië overweegt loonstop van half Toen president Assad zaterdag zijn troepen in Libanon opdracht gaf een bestand in acht te nemen waren de verwachtingen omtrent het suc ces van de minitop hooggespan nen. Maar de vertegenwoordiger van El Fatah in Riad, verklaarde la ter dat de Syrische troepen zater dagavond de beschieting van het Palestijnse bolwerk Aley hadden hervat. Kroonprins Fahd zei desgevraagd dat een volledige Arabische top conferentie van alle 21 leden van de Arabische Liga waarschijnlijk op een later tijdstip toch gehouden zal worden. Deze top, die voor vandaag in Cairo was belegd, is uitgesteld om het resultaat van het beraad in Riad af te wachten. "Het is zeker nodig dat alle leiders van de Arabi sche natie bijeenkomen", aldus Fahd. Over het verloop van de be sprekingen wilde hij geen bijzon derheden geven voordat de tweede zitting achter de rug is. i Syrië en koning Chaled PEKING (DPA) - Honderddui zenden mensen zijn zaterdag door de straten van Sjanghai ge trokken. Oorverdovend klon ken de spreekkoren: "Weg met de verraders". Er waren grote karikaturen te zien van Mao's weduwe, Tsjiang Tsjing als een kwijlende heks bij een galg. Volgens ooggetuigen is Sjang hai m de nacht van vrijdag op zaterdag met muurkranten be zaaid, waarin Tsjiang Tsjing, Tsjang Tsjoen-tsjiao, Wang Hoeng-wen en Jao Wen-joean als verraders worden gebrand merkt. De namen van de vier uitgeschakelde topfunctiona rissen waren op spandoeken en muurkranten achterstevoren geschreven met een rode streep door het midden van elk schrift teken. Dat betekent sinds oudsher in China een symbo lisch doodvonnis, dat evenwel nog geenszins voltrekking er van hoeft te beduiden. De vier betrokken stammen uit Sjanghai en zijn in de eerste plaats ervoor verantwoordelijk, dat de miljoenenstad aan de Gele Zee als centrum van het links-radicalisme beschouwd wordt. Tsjiang Tsjing, Mao's in ongenade gevallen linkse we duwe, heeft de dood van haar echtgenoot verhaast door hem op zijn ziekbed regelmatig "las tig te vallen". Dat staat op de muurkranten in Sjanghai. In Peking is er tot gisteren nog geen sprake geweest van mani festaties of muurkranten. De ar restatie en eventuele vervolging van Tsjiang Tsjing en de drie anderen moet overigens nog steeds officieel worden beves tigd. Het garnizoen Peking van het Chinese volksbevrijdingsleger heeft plechtig beloofd het cen trale partijcomité onder de nieuwe voorzitter Hoea Koeo- feng te beschermen, zo meldde gisteren radio-Peking. Volgens de radio hebben kader en manschappen van het garni zoen "hun waakzaamheid ver scherpt" en zijn ze "vastbeslo ten, nieuwe bijdragen te leveren tot bescherming van het cen trale comité van de partij onder leiding van kameraad Hoe Koeo-feng en van de hoofdstad van ons socialistisch vader land De radio meldde dat LOESAKA (Reuter) - Engeland heeft de conferentie over Rhodesië in Genève verschoven van 25 naar 28 oktober, zo heeft de Rhodesische nationalistische leider Josjoea Nkomo zaterdag bekendgemaakt. Nkomo vertelde journalisten op het pering, die van de Afrikaanse na- vliegveld van Loesaka, vóór zijn tionale raad (ANC), onder bisschop r Boelawayo in Rhode- Abel Moezorewa had eerder laten over de Zanu wordt Sithole betwist door de guerrillaleider Robert Moegabe, die wel een invitatie heeft gekregen. Een andere nationalistische groe- jaar sië, dat informele besprekingen, die aanvankelijk op 21 oktober weten dat Sithole in haar afvaardi ging een plaats kon krijgen. Ds. Si- i vastgesteld, thans op 25 okto- thole verklaarde echter dat hij ROME (ANP) - Het systeem van koppeling van de lonen aan het prijsindexcijfer dat in Italië wordt toegepast zal mogelijk voor zes maanden buiten werking worden gesteld, zo is in regeringskringen in Rome vernomen. Het Italiaanse kabinet overweegt een voorstel van dien aard van minister van buiten landse handel Rinaldo Ossola, die van mening is dat de loonsverho gingen die automatisch op prijs stijgingen volgen de inflatie aan wakkeren. De regering in Rome had al beslo ten dat loonsverhogingen als ge volg van de inflatie die een bepaald bedrag overschrijden moeten wor den besteed voor de aankoop van speciale spaarobligaties. Dat wordt nu echter niet meer voldoende geacht en daarom zal mogelijk worden overgegaan tot een loon stop van zes maanden. In die pe riode kan het koppelingsmecha nisme zo worden gewijzigd dat het de inflatie niet meer bevordert, al dus de zegslieden. Het Italiaanse kabinet heeft ook besloten tot een beperking van de kredietverlening om de lire tegen een verdere koersdaling te be schermen. Minister van financiën Gaetano Stammati heeft meege deeld dat de groei van de krediet verlening voortaan niet meer dan twintig procent per jaar mag be dragen. ber zullen aanvangen. "De eigenlijke conferentie zal nu op die mogelijkheid geen gebruik zal maken. Waarnemers in de hoofdstad van 28 oktober'beginnenaldus Nki Tanzania verwachtten dat de Britse regering alsnog zal besluiten Si- Mevrouw Marcos brengt haar stem uit. Van officiële zijde in Londen werd later bevestigd, dat Engeland er mee akkoord is gegaan, dat de con ferentie naar 28 oktober wordt ver schoven. De Britse regering schijnt er echter nog niet mee te hebben ingestemd, dat de komende conferentie wordt voorgezeten door een Britse minis ter in plaats van door de Britse ver tegenwoordiger bij de Verenigde Naties, Ivor Richard. Minister van buitenlandse zaken Anthony Crosland liet in een com muniqué weten, dat de opening van de conferentie naar 28 oktober is verschoven, omdat "enkele deel nemers" moeilijkheden hadden om bijtijds met hun delegatie in Ge nève te zijn. De deelnemers zijn echter ^vel uitgenodigd om zoals oorspronkelijk was afgesproken op 21 oktober het voorbereidend over leg in Genève te beginnen. De Rhodesische nationalistische leider ds. Ndabaningi Sithole heeft zaterdag in Dar es Salaam laten we ten, dat hij de delegatie van de "Af rikaanse nationale unie van Zim babwe" (Zanu) zal leiden naar de conferentie over Rhodesië. Tot dusver heeft Engeland hem niet uitgenodigd. Het leiderschap thole een uitnodiging te sturen. President Julius Nyerere van Tan zania heeft hierom verzocht. - ADVERTENTIE - .bel bas BAS StudentenWerkbureau Leiden Kort Rapenburg 14 MANILLA (DPA/Reuter) - Met zeer ruime meerderheid heeft de Fi lippijnse bevolking het afgelopen weekeinde ingestemd met het ver lengen van de uitzonderingstoe stand met nog eens vier jaar. vier jaar. Weliswaar wordt daarna Aan dit appèl i een terugkeer naar het parlemen- door ongeveer 3 taire systeem beoogd, maar de pre sident kan de volksvertegenwoor diging dankzij de gewijzigde grondwet ontbinden op elk mo ment dat hem zulks goeddunkt. het garnizoen, waartoe vetera nen behoren die nog hebben deelgenomen aan de fameuze lange mars onder leiding van wijlen Mao Tse-toeng en aan veldslagen in een tijdsbestek van verscheidene decennia, "de geschiedenis van strijd tussen twee lijnen" in de partij had be studeerd. De conclusie was dat "wie tracht de partij uiteen te doen vallen, tot mislukken ge doemd is". De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken dr. Henry Kissinger heeft in Boston ge zegd dat er geen verandering zal komen in de Amerikaans- Chinese betrekkingen naar aan leiding van de politieke span ningen die op het ogenblik in de Volksrepubliek heersen. "Ik verwacht geen fundamen tele wijziging in onze verhou ding", zei Kissinger op een persconferentie. Hij zei dat de gemeenschappe lijke belangen die de Verenigde Staten en China indertijd naar elkaar toe dreven, nog steeds bestonden. Dr. Kissinger werd gevraagd of de Verenigde Staten ooit wa pens aan China zouden leveren. Hij antwoordde dat dit nooit ter sprake gekomen was. Maar als China door een vreemd land zou worden bedreigd zou Ame rika een eventueel verzoek "zeer ernstig opvatten". President Ferdinand Marcos, die krachtens die toestand praktisch dictatoriale bevoegdheden heeft, had die vraag tot inzet gemaakt van een referendum. De definitieve uit slag zal pas over 14 dagen bekend worden, maar uit de eerste gege- vprrs blijkt dat rond de 90 procent By het referendum van dit wee- de stemmers Marcos' speciale keinde moesten alle Filippino's bo- Marcos voerde de uitzonderings toestand in 1972 in, met als excuus de' staat van rebellie die op be paalde eilanden van de archipel zou heersen. gehoor gegeven liljoen van de 26 mihoen kiezers. Volgens waarne mers ligt het percentage wegblij vers echter toch op een kwart wan neer men incalculeert dat ongeveer vijf miljoen kiezers zich niet heb ben laten registreren. PARIJS (DPA) - Het financiële schandaal rond de 84-jarige vlieg tuigbouwer Marcel Dassault, on dermeer schepper van de "Mirage" jachtbommenwerper, blijft Frank rijk bezighouden. In zijn jongste nummer publiceert het weekblad "Le Point" nieuwe onthullingen van Dassaults hoofdboekhouder Hervé de Vathaire. Deze verdween drie maanden geleden met acht miljoen uit de bedrijfskas. Tegen De Vathaire, die korte tijd later weer opdook, loopt een gerechte lijk vooronderzoek. Le Point publiceert uittreksels uit een handgeschreven en 17 pagina's omvattend document waarin De Vathaire beweert dat Dassault de fiscus voor ongeveer anderhalf mil jard francs heeft opgelicht. In een voorlopige reactie ver klaarde de grijze Dassault, hoofd van een ondoorzichtig zakenimpe- rium, dat de fiscus zelf al heeft vastgesteld dat "veel" beschuldi gingen van De Vathaire, zijn vroe gere vertrouweling, onwaar zijn. Volgens het door Le Point gepubli ceerde stuk - waarbij het blad over igens ook zelf hier en daar vraagte kens zet - staat onder meer dat Das sault elk jaar "bedrijfsonkosten" tot een bedrag van 300 miljoen francs heeft afgetrokken, zonder dat hij die posten kan wettigen. Een voorbeeld daarvan is volgens De Vathaire het kasteel dat Dassault liet bouwen voor 50 miljoen francs. Bij de belasting motiveerde hij de volledig afgetrokken bouwkosten als representatie, omdat het kasteel als gastenverblijf voor relaties zou gaan dienen, maar volgens De Va thaire nam Dassault er zelf zyn in trek. De Vathaire, wiens beschuldigen, waar of onwaar, in Frankrijk grote opschudding hebben veroorzaakt, zegt verder dat Dassault aan zijn ondernemingen jarenlang grote kapitalen heeft onttrokken om de fiscaal belastbare winst te drukken. Een van de zwaarste aanklachten van De Vathaire luidt dat zijn vroe gere baas voor miljoenen francs aan staatssubsidies niet, zoals was overeengekomen, in militaire ont wikkelingsprojecten heeft geïnves teerd, maar in zijn zuiver particu liere ondernemingen. Uit De Vathaires verklaring in "Le Point" zou tenslotte moeten blijken dat Dassault zijn vermeende fiscale knoeierijen alleen heeft kunnen uitvoeren met medeplichtigheid van twee hoge belastingambtena- Verkiezingen DDR niet verrassend mandaat hebben verlengd. Tegelijk daarmee stemden de Fi lippino's ook vóór negen amende menten op de grondwet welke Marcos' macht bijna absoluut ma ken, ook na afloop van de komende stemplicht massaal te boycotten. de 15 jaar verplicht stembus, op straffe van maximaal een half jaar gevangenis. De opkomst was volgens officiële zegslieden in Manilla zeer hoog. De oppositie had de bevolking opge roepen het referendum ondanks de OOST-BERLIJN (Reuter/DPA) - De verkiezingen voor de Volks- kammer, hetOostduitse parlement, hebben de verwachte uitslag opge leverd. Volgens de voorlopige uit slag is 99,86 procent van de geldig uitgebrachte stemmen gegaan naar de kandidaten van de SED (Socia listische Eenheidspartij) en de daarmee verbonden partijen en groeperingen. Dat is 0,01 procent meer dan by de verkiezingen van najaar 1971. Het aantal tegenstem men was 0,14 procent (tegen 0,15 procent in 1971), en het aantal on geldige stemmen 0,02 (tegen 0,03). De opkomst was 98,58 procent (in 1971 98,48). Ook is gisteren het stadsparlement van Oost-Berlijn gekozen, dat nog 66 vertegenwoor digers zal zenden naar de Volks- kammer, die in totaal 500 zetels telt

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9