Een laat zonnetje WEEKEINDJE LUXE HOTEL Gratis kamer AEMMAAIL «Jl VRAAG DE MAAND- AGENDA Te paard Waar de aarde eens scheurde LOPEND Korting voor vaste klanten Op de fiets Op de fototoer MET DE KLIPPER Lijst van VVV's EXTRA Er zijn hotels die, om in de winter toch gasten te hebben, het volgende hebben bedacht je dineert er, en je betaalt je ontbijt, maar de hotelkamer krijg je gratis. Dat doet o.a. waterherberg „De Oude Schouw" in Ak- krum (Fr.). Van 1 oktober tot 30 april, minimaal voor 25 gul den p.p. dineren, ontbijt 6.50. En ook Hotel Bellevue in Eg- mond aan Zee doet het, van eind oktober tot eind maart. Daar moet je voor minimaal 17.50 p.p.dineren, en het ont bijt kost er 7.50. Vermoedelijk zijn zij niet de enigen. r Een herfstige dag rond Vaals In Doorn organiseert de VW paardrij-weekends. u logeert, in een pension en krijgt les van de manége. Voor 125 gulden per weekend hebt u twee overnachtingen, twee ontbij ten en vier rijlessen. Lunches kunt u er bij kopen voor 3.50 en diners voor 7.50. Geoefende ruiters kunnen ook paarden huren. Voor hen is er trouwens een speciaal ar rangement in Bergen (NH). Dat heet „Paard plus bed", en het behelst twee dagen half pension én twee ritten te paard van ongeveer twee en een half uur door de Schoorlse bossen, en consumptie. De prijs is 112.50. Op maandagen is de manége gesloten. Ook al wil u miet naar die musea en pottenbakkerstentoonstellingen, vraag toch de maandagenda eens aan bij de WV van de streek waar u naar toe gaat. Vooral met het onzekere weer is het fijn om er eentje te hebben. Er staan vaak net die dingen in waarvan je anders niet zou hebben gehoord dat ze er waren. En aangezien het meeste in deze tijd van het jaar in zalen en andere overdekte ruimten gebeurt, kan zo'n agenda u mooi uit de nood helpen als het ineens regent. De Streek VW Hart van Brabant, bijvoorbeeld, heeft wat dit betrett een aparte service voor de herfstvakantie. Die heeft een lijst opgesteld met tips over allerlei mogelijkheden voor ouders met kinderen. Dit is een jaar waarin aardbevingen aan de orde van de dag zijn. Ze ver oorzaken rampen en schrik. Ver van ons vandaan. We hebben er geen idee van hoe het er uit ziet als de aarde scheurt en verzakt. Toch ging de natuur ook ooit ruwer tekeer met de grond waarop wij le ven. In het Imstenraderbos bij Heerlen, dat een dal-kom heeft van 170 meter diep, waarin de Geleen- beek ontspringt, daar loopt een gemene breuk in de aardkorst. Hij heet „de scheur van Benzenrade". Aan de ene kant van die breuk zijn de prehistorische aardlagen vroe ger naar boven geschoven, en aan de andere kant zijn ze juist diep weggezakt. Wie bij Heerlen in de buurt komt, moet daar eens naar gaan kijken, 't Is trouwens een prachtig herfstbos, met oude beuken. In Gelderland en Overijssel kun je er tot 1 november nog met de rugzak op uit. Bijvoor beeld vier dagen over de Ve- luwe stappen, langs opgege ven routes. Je loopt per dag 15 a 20 kilometer, en vindt in het plaatsje waar je 's middags aankomt een gereserveerde hotelkamer met een warme maaltijd en een ontbijt, 's Morgens als je weer verder gaat, krijg je een lunchpakket Vier dagen Veluwe kost 152 gulden, de rugzak kun je hu ren voor een tientje. .O.fl.O.P.BPBO.aOTOCBPPBflCflfl Dat is niet zo verschrikkelijk in drukwekkend. Als de tijd van de campings en de vrolijke jachtha vens voorbij is, heeft Nederland niet zoveel meer te bieden. Wij hebben nu eenmaal geen Parijs en evenmin een aprés-ski om de kou dere maanden mee te versieren. Talrijke attracties gaan bij ons op 1 november dicht en vele zijn al eer der gesloten of opgebroken. Het kan Maar tóch. Als je er nog even wil uitbreken in eigen land. dan kan dat. Je moetje er alleen op instellen dat hetgeen nu nog te krijgen is, hoofdzakelijk wordt aangeprezen als „stilte en rust". Dat zijn dingen die het best goed kunnen doen. De attracties die zich nog voordoen zijn in hoofdzaak de bijpassende accessoires van de stilte en de rust. Behalve wandelen kun je in Gelder land en Overijssel op de speciale VW-arrangementen ook een aantal dagen lang van hotel naar hotel fietsen. Die mogelijkheid bestaat nog tot 1 november. Het goedkoopste arrangement kost 84 gulden voor een driedaagse fietstour over de Zuid-Veluwe, ,met overnachtingen in pensions. Het duurste is 326 gulden voor een achtdaagse tour door de twee provinciën, met overnachtingen in hotels. De tochten zijn per dag 40 a 45 ki lometer, zodat je onderweg van alles kunt gaan bekijken. Fiets huren kost 4.50 per dag, tandem 15 gulden. Overal kun je in deze tijd van het jaar voordelig vakantiebungalows huren. Je kunt daar best hogere ei sen aan stellen - centrale verwar ming, eventueel televisie en zwem bad - want er zijn genoeg luxe vakantie-parken die ze aan te bie den hebben. Nog iets anders over fietsen: Het kan in het najaar guur zijn en regenachtig. Maar er kan ook een laat zonnetje schijnen. Een zonnetje dat de overge bleven bladeren aan de bomen goud kleurt, en dat maakt dat het in de lucht nog naar nazomer ruikt inplaats van naar de herfst. Drente maakt het nóg aantrekke lijker. Je kunt een bungalow huren voor een weekeind en dat heet dan „Drents Weekend". Het bijzondere van zo'n Drents weekeind zit in de „gastenkaart" die je krijgt, als je voor de eertse keer komt. Bezit je die kaart, dan betaal je de tweede keer 10 procent minder, en de vol gende keren is de korting zelfs 15 procent. Je hoeft niet altijd in het zelfde bungalowpark te gaan. Bent u een enthousiast amateur- fotograaf? Dan kunt u een hele dag plezier beleven aan een fotoroute. Er zijn er voor het hele land, alle maal bij de VW's te verkrijgen. Een leuke, waar u niet ver voor hoeft, is de fotoroute "Tussen de ri vieren" van Gelderland, Zuid- Holland en Utrecht. Een fotoroute geeft precies aan hoe u moet rijden om langs allerlei fo togenieke plekjes te komen. Veel van die dure hotels hebben buiten het hoogseizoen speciale ar rangementen, die een stuk betaal baarder zijn dan hun gewone prij- Een weekeind-overnachting in een Utrechts hotel met bad, douche, airconditioning, televisie en binnen-zwembad kost 65 gulden per volwassene. Met inbegrip van koffie met gebak, weekeind-menu, ontbijt, en ook nog een vrijkaartje voor een plaatselijke attractie. Voor 100 gulden logeert u twee nachten in een fraai Amsterdams hotel, inclusief de ontbijten, een diner, uw eigen bad of douche, en een automatische broeken- pers. Nog luxere Amsterdamse ho tels vragen 140 of 180 gulden per persoon voor zo'n lang weekeind. Maar dan heeft u er ook dingen bij zoals: kleuren-tv met eigen keuze uit speelfilms, een rondvaart door de grachten, twee diners, een wel komstdrankje en toegangskaartjes voor allerlei attracties waaronder een nachtclub en een diamantslij perij. Heel comfortabel - zeker vergele ken bij een hoop oudere hotels - zit u ook al voor 42.50 per overnach ting in hotels in Groningen of Maas tricht, waar u uw eigen apparte ment hebt met bad, douche, toilet, radio en telefoon. Inbegrepen: overnachting, uitgebreid ontbijt, koffie en koek, een borrel, en een diner bij kaarslicht. Hebt u zin in iets in deze catego rieën, dan moet u vooral bij de VW, of bij het Nationaal Bureau voor Toerisme, (Bezuidenhoutse- weg 2, Den Haag), de brochure „Er op uit in eigen land" vragen. Daar vindt u talrijke mogelijkheden in. Tot in november-zolang het met het weer en de klandizie nog gaat- kun je in Friesland mee op een klipper- zeilweekeindDe klipper heeft een voudige hutten voor zijn passa giers, maar ook een bar. Koffie en lunches zijn aan boorden de diners in restaurants in Grouw en Sloten. De klippertocht duurt van vrijdag tot zondagsmiddags en kost 96.50. Inlichtingen bij de VW Fries land-Leeuwarden, Stationsplein 1, tel. 05100-32224, en bij de ANWB. Koeken van een dorpsbakker, huifkarren om een paar dagen mee langs de wegen te gaan, de ge huurde rugzak om het bruin bebla- derde bospad te kiezen, buiten seizoen voordeel in luxe hotels, en eventjes-met-de-jas-aan-de-auto-ui1 bij een terloopse bezienswaardig heid. Vraag ernaar Wij verzamelden daarvan een pa gina vol voorbeelden. Let wel: voorbeelden. De VW's van vrijwel alle streken in ons land hebben soortgelijke dingen te bieden. Hebt u zin om nog even in eigen land er op uit te gaan, vraag er dan naar. Ze hebben vaak goed foldermateriaal, waaruit u een goed overzicht krijgt van de mogelijkheden en van de kosten. We geven u daarom ook een lijst met adressen en telefoonnummers van een dertigtal belangrijke VW's. Met een ding moet u nog wel reke ning houden. Namelijk dat be paalde voordelige tarieven vaak niet in de herfstvakantie gelden. En trouwens, later in de winter ook niet met kerstmis en oudjaar. Maar ook daarover kunt u via de VW's precies worden ingelicht. In Nederland zijn 450 VW- kantoren. Grote en kleine. De kleine zijn handig om inlichtingen te vragen in een plaats als u daar eenmaal bent. De grotere hebben meestal ook nog een streek-functie. Dat is makkelijk als u van thuis uit iets over een provincie of een land streek wil weten. Hier is een lijst met de adressen en telefoonnum mers van de grote VW-kantoren. Prov. Groninger VW, Grote Markt, Groningen, telefoon 050- 121541. VW-Friesland Leeuwarden, Sta tionsplein 1, Leeuwarden, telefoon 05100-3224. Prov. VW Drente, Brink 42, Assen, telefoon 06920-14324. Prov. VW Overijssel en VW- Twente, De Werf 1, Almelo, tele foon 05490-10266. VW Overijsselse Heuvelrug en Salland, Marktstraat 19, Raalte, telefoon 05720-2343. VW West-Overijssel, Bethle- hemskerkplein 35, Zwolle, telefoon 05200-13900. Prov. VW Gelderland en VW Arnhem en Zuid-Veluwe, Statio nsplein 45, Arnhem, telefoon 085- 452921. VW Achterhoek, Markt, Zutphen, telefoon 05750-19355. VW Noord en Midden Veluwe, Stationsplein 13a, Apeldoorn, tele foon 055-212249. VW Rijk van Nijmegen, Keizer Karelplein 33, Nijmegen, telefoon 080-225440. VW Gelders Rivierengebied, Sta tionstraat 37, Tiel, telefoon 03440- 6441. VW Eemland, Stationsplein 8a, Amersfoort, telefoon 033-12147. VW Utrechtse Heuvelrug, Slot- laan 321, Zeist, telefoon 03404- 12174. Federatie van Utrechtse Streek VW's, Smakkelaarsveld 3, Utrecht, telefoon 930-314132. VW Amsterdam, Rokin 5, Am sterdam, telefoon 020-66444. VW het Gooi, Stationsplein 1-3, Hilversum, telefoon 02150-11651. Federatie van VW's Noord- Holland boven het Noordzeeka naal. Bierkade 7, Alkmaar, telefoon 072-19841.. VW Texel, Groeneplaats 9, Den Burg, telefoon 02220-2844. VW Kennemer-Amstelland, Sta tionsplein 1, Haarlem, telefoon 023-319059 VW Den Haag e.o., Postbus 1973, Den Haag, telefoon 070-546200. VW Rotterdam e.o., Stadhuisplein 19, Rotterdam, telefoon 010-136000. Prov. VW Zuid-Holiand, VW Delft e.o.. Markt 85, Delft, telefoon 015-126100. VW Dordrechte.o., Stationsweg 1, Dordrecht, telefoon 078-32800. VW Leiden e.o., Stationsplein 210, telefoon 071-146846. Prov. Zeeuwse VW, Postbus 23, Middelburg, telefoon 01180-28051. Prov. VW N.-Brabant en Streek VW W.-Brabant, Willemstraat 17, Breda, telefoon 076-132150. VW 's Hertogenbosch en de Meie rij. Markt 77, telefoon 073-12307. VW Hart van Brabant, Spoorlaan 440, Tilburg, telefoon 013-436131. VW Kempenland, Stationsplein 24, Eindhoven, telefoon 040-24300. VW Noord-Limburg, Keukse» poort, Venlo, telefoon 077-11241. Prov. VW in Limburg, Kasteel Den Halder, Valkenburg, telefoon 04406-13933. Als er zo'n zonnetje doorbreekt en het blijft een paar dagen, dan begint menigeen na te tellen hoeveel vrije dagen hij van dit jaar nog over heeft. En hoeveel geld om daar wat mee te doen Voor het geval zich in de komende vier of acht weken zoiets voordoet, hebben wij een groot aantal VW's gevraagd wat er dan voor iemand die de vrije dagen én het geld heeft, in ons land in het reeds gevorderde na-seizoen nog te beleven valt. In Gelderland, Overijssel en Drente heeft men (volgens dezelfde huurtarieven) een zogenaamd rent-a-bike systeem. Bij een he leboel adressen in die provincies kun je een fiets huren. Je gaat er op rijden, en je mag hem gaan in leveren op een adres in de plaats waar je afstapt. Dat lijkt ons o.a. erg fijn voor als je na een paar dagen fietsen denkt: 't Gaat mij te hard regenen, ik hou er mee op en ga met de trein naar huis". Dit rent-a-bike straat dus helemaal buiten de fietstour- arrangementen. Een bjst met verhuur-adressen krijgt u bij de VW's in de genoemde provin cies. Er zijn de afgelopen jaren in Neder land veel grote nieuwe luxe hotels gebouwd. Neergezet, meestal, door geheimzinnig opererende buiten landse investeerders. Van die ho tels waar pluche lopers over mar meren vloeren liggen, of op z'n minst over een betere soort parket. Waar brede glazen deuren vanzelf openglijden als je er bij in de buurt komt. Waar als een vanzelfspre kendheid airconditioning is, en telefoon, radio en kleurcn-tv op alle kamers. Die vaak ook nog een sola rium voor hun gasten hebben, en een sauna, en soms een zwembad. Wie gek is van oude geveltjes en hofjeshuizen, die kan op een droge dag veel plezier beleven aan de documentatie Hebt u een haast niet te bedwingen die de WVs van Leiden en Haarlem over hun hofjes kunnen verschaffen. Leiden, bijvoorbeeld, heeft een lijst zin in zo n luxe belevenis? Dan met vijfendertig historische hofjes, waarlangs drie verschillende wandelingen zijn uitgezet. Op de foto: Hofje i Haarlem.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7