TFMFI1L Gedisciplineerde en zuivere zang in reli-musical KREBBERS EN DECHENNE EEN GELUKKIGE KEUZE Ere-expositie Piet Herfst (Ditc/ Qli T~ DE GELE SPIN VARIA MAANDAG OKTOBER 1976 Je wordt bedrogen waar je bij zit, van hoog tot laag. In ,JSil, de strandjutter" spreken de kin deren met de later ingedubde hoorspelstemmetjes van half volwassen acteurs, en in The Observer van vorige week ver telde Buzz Aldrin, de tweede man die na Neil Armstrongde maan betrad, dat de alom geci teerde grappen die zij tijdens hun vlucht maakten tevoren op zogenaamde „cue cards" wa ren gezet, van die spiekbrieven die Wim Kan ook altijd ge bruikt. Zij werden zorgvuldig buiten beeld en geheim gehou den evenals het feit dat Aldrin onmiddellijk na de landing een gebed uitsprak dat hij eveneens volgens plan van een spiekbrief oplas. Ik weet niet of ik nu blij moet zijn met deze onthulling of niet, want ik heb er kort na die maanlanding al voor gepleit dat de astronauten voortaan de beschikking kregen over goede tekstschrijversbijvoorbeeld de man of acht die Bop Hope tot zijn beschikking heeft, zodat de kranten niet genoodzaakt wa ren elke onnozele opmerking of flauwe grap omstandig te cite ren als zijnde de laatste wijs heid uit de wijde ruimte. Het enig bruikbare was toen Neil Armstrongs opmerking, direct nadat hij voet aan maan had gezet, dat dit voor hem welis waar een kleine stap, maar voor de mensheid een grote stap betekende. Ik dacht toen nog: heel goed, Neil,dat heb je prima bedacht thuis voordat je in je Apollo stapte, en het pleit ook voor je dat jet het op het „mo ment supreme" niet vergeten hebt even te zeggen, niet we tend dus dat deze meest geci teerde zin door een professional voor hem bedacht was, en dat hij er via cue cards of op een andere manier wel even aan herinnerd zal zijn voordat hij uitstapte (pas over enige tien tallen jaren zal blijken dat alle teksten voor Neil en Buzz al voor de landing door de pro- duktieafdeling van NASA op de maan waren uitgespreid, zoals ze bij Wim Kan ook altijd voor zijn voeten op de vloer lig gen). Het feit dat mijn advies dus al was opgevolgd voordat ik het had gegeven, zou mij voldoe ning moeten geven, maar het maakt me eerder verdrietig, omdat ik alleen maar op dat idee gekomen was omdat al die wise-cracks zo abominabel wa ren, en zo luchtledig. Ik begrijp wel dat het moeilijk is om de hoofdrolspelers van MASH. met een volledig script als eer sten naar Mars te sturen, maar is het echt te veel gevraagd om een beete betere tekstschrijvers in te huren, als te zijner tijd Venus wordt overmand? Strijk-alfie Amsterdammertjes, briketten- bout, comfoorboutdassenpers- jeeikenhouten broekenplooier, F rans kachelboutje, glans boutje, houtskoolboot, isoleer- treef, jugenstilstreef, kleerma kersbout, lilsteen, mangel, nik kelen mutsen-blokboutje, op staande treef, puntboutje, rondstrijdijzerslofbout, turf- bout, uitneembaar meta- boutje, verivarmingsijzers, wisselboutje, ijzeren schortenbanden-strijker, za delbout. Plus 24, min 2. Bovenstaande alfie is gecompo neerd aan de hand van de cata logus van de kunstveilingen So- thebylMak van Waay b.v., die op dinsdag 26 oktober, om 1030 uur, 14.00 uur en 1930 uur de „verzameling op het gebied van de wasverzorging en het strij ken" van mevrouw JR. Bleeker-Schouten zullen veilen. Mevrouw Bleekerzag geen kans haar collectie van tegen de 2000 stuks in een strijd- en wasmu- seum onder te brengen, en laat nu alles veilen bij SothebylMak van Waay, een van de negen buitenlandse vestigingen van 's werelds grootste veilinghuis, dat er in een advertentie in de Engelse zondagsbladen op wees dat in de elf veilinglokalen van Sotheby het afgelopen seizoen voor meer dan 98 miljoen pond, dus zeg maar 500 miljoen gul den, is geveild, tweemaal zo veel als bij welke andere veiling dan ook. Daarbij werden 70 nieuwe we reldrecords gevestigd, en het zou mij niet verbazen als er straks een nieuw wereldrecord bijkomt voor nummer 284 (een stift om venvarmingspijpen uit mutsenplooimachine te halen), of anders wel voor nummer 40 met de houten pettenmal voor Duitse politiepet. Een wereld record is snel gevestigd, zeg ik dan altijd maar, want er zal heus wel hoger worden geboden op het slof-kantboutje met lus handvat dan er op een vorige veiling voor een zelfde slot- kantboutje met lus-handvat werd geboden. Dat deze wereldrecords zo meteen in Amsterdam zullen vallen en niet in de andere buitenlandse veilingzalen in New York, Los Angeles, Toronto, Florence, Zu rich, MONACO, Johannesburg of Hongkong, is niet zo verwon derlijk, want SothebylMak van Waay in Amsterdam stond met een veilingbedrag van 7.600.000 pond op de derde plaats, achter New York (39300.000 ponden Londen Bondstreet zelf (33.000.000 pond), maar ruim voor Los An geles (4.800.000 pond) en alle andere nederzettingen van So theby. We tellen dus nog mee in de wereld. NICO SCHEEPMAKER LEIDEN - In de Zuiderkerk luis terden zaterdagavond velen, vooral jongeren, naar de uitvoering van de geestelijke musical: "Kom teza men", door een groep van ongeveer vijftig geselekteerde musicerende en zingende jongelui. Het is een nog pril ensemble, dat heel ijverig in Harderwijk een half jaar lang weke lijks repeteerde. De leden komen namelijk overal vandaan en men moest dus een centraal, min of meer gemakkelijk bereikbaar punt kiezen. Ze zijn enthousiast en heb ben er graag wat voor over de bij belse boodschap op deze recht streeks aansprekende manier over te brengen. Ze zien er in hun zwart-groene kledij keurig en orde lijk uit. Wat ze uiterlijk beloven, maken ze in hun gedisciplineerd optreden hun zuivere, levendige zang en prettig klinkend spel, waar. De geestelijke leider, Andries van der Wal, vertaalde een negentiende- lige tekst van zijn Amerikaanse leeftijdsgenoot (32) Jimmy Owens, die tevens voor de muziek zorgde. Onder de titel "Kom tezamen" ver enigde hij deze stukken. De jongelui komen uit allerlei ker ken en het is hun bedoeling, inter- (of wil men:) boven-kerkelijk de bijbelse boodschap suggestief spe lend, zingend, handenklappend en heffend uit-en over te dragen. Niets nieuws dus op zichzelf: de opwek kingsbewegingen zijn in onze tijd van onvrede met de geïnstitueerde offïcièle kerk, talrijk. Ze komen en gaan, zoals de westenwind. Want de geest is altijd angelsaksisch. Niet iedereen wordt er door aangespro ken: er zijn nog vele andere lofzan gen dan deze. Gelukkig maar. Ik moet zeggen, dat Owens' stuk- LEIDERDORP - Kamermuzikaal K&O Leiderdorp had een allergeluk kigste seizoensopening, zowel op het stuk van kerkbezetting als van keuze van uitvoerders: Danielle Dechenne, piano en Herman Krebbers, viool. Zij beperkten zich tot Beethoven: Sonates in D, F en A. Die in D is opgedragen aan zijn „leraar" Solieri, de jaloerse potentaat die, schijn baar, bevestigd door een éénakter van Poesjkin, die dat zo stelde, de gifmoordenaar van Mozart zou zijn. De Sonate in F, de schattig speelse bijgenaamde „Frühling", is toebedacht aan de huisconcerten organise rende bankier graaf Tries en die in A aan de Franse vioolvirtioos Ro- dolphe Kreutzer. De stoere D dur, met voor de Dorpskerk wat te bruuske sforzando-stoten is gauw vergeten na de verfijnder F dur en deze wijkt voor de vorstelijk briljante „Kreutzer", een miraculeus staal van violistisch denken, dat alleen een in staat van extase gebrachte schepper zo kan voortbrengen. En nu deze schepping te horen in de ideaal gericht vergroeide herschep ping van het duo Krebbers is een ervaring, van welke men zeggen mag „daar gaat niets boven". Hier wordt uitweiden over interpretaties ijdel gepraat. In 1817 schreef Beethoven aan een pianiste Marie Pachler. „Ik heb nog niemand gevon den, die mijn sonates zo voordraagt, de grote pianisten niet uitgezon derd. Ze leveren niets dan een of mechanisch of geaffecteerd produkt. U bent de ware hoedster van mijn geesteskinderen". Dat is Beethoven's postulaat en gisteren ging het in vervulling. KEES VERHOEF. ken 'over de naam "musical" kun je van mening verschillen) van betere, in een paar gevallen zelfs van veel betere kwaliteit zijn dan wat men gewoonlijk uit die blijmoedige hoek hoort. De componist maakt zelfs nu en dan van een oude kerk toonsoort gebruik en de stemvoer ing is vrij rustig, en zeker nergens overspannen. Mede door de ver zorgde en homogene uitvoering kon men met genoegen naar deze doelgerichte muziek luisteren. Ik neem aan, dat ze bij dit publiek (anders-denkenden komen door gaans niet bij zo'n gelegenheid) ook wel doel tróf. De leider, op de kan sel, verbond de stukken met toe passelijke tussenteksten, treffend door het instrumentaal ensemble (gitaren, drums, een piano en zo) of door woordloze zang begeleid. Teksten verschenen (in een te kleine letter) op een scherm. Ieder een kon meezingen en, op voor beeld van het koor, ook meegeba- ren en -klappen. JOHAN VAN WOLFSWINKEL LEIDEN - De Leidenaar Piet Herfst is onlangs 65 jaar gewor den. De Vereniging van Belang stellenden in de Lakenhal wil dit feit accentueren door haar voor zitter een ere-tentoonstelling aan te bieden. De expositie wordt van 1 tot 14 november gehouden in het Ars-gebouw. Piet Herfst, die steeds een grote belangstelling heeft gehad voor de schilderkunst, heeft sinds zijn jeugd zelf steeds geschilderd. Als leerling van A. J. van Driesten schilderde hij in hoofdzaak stille vens, landschappen, portretten, en niet onverdienstelijk caricatu- De tentoonstelling geeft een over zicht van het veelzijdige beel dende werk dat hij naast zijn taak als industrieel geproduceerd heeft. Galerie van der Vlist, Botermarkt 3. Ten toonstelling Jan Nikkels - schilderijtjes, Wim Bettenhausen- grafiek. Maud Mul ler Massis, wandkleden, Pieter van Heerde en Marianne Wouerben, bron splastieken. Tot 6 nov. geopend, di. t/m zat van 10-17 uur, do. tot 21 uur. De Ruif, Janvossensteeg. Tentoonstel ling Jaap Jonkers en Gerard de Reus, Algemene Bank, Geverstraat 43. Oegst- geest. Tentoonstelling Jaap Volkers - aquarellen. Tot 12 nov. De lakenhal, Oude Singel 28-32. Ten toonstelling van de Stichting Openbaar Kunstgebit. Van 25 sept. t/m 7 nov., dag. geopend van 10-17 uur. zo. van 13-17 Atelier "De Scherf'. Nassaulaan 41, Oegstgeest, tel. 150220. Ans v. d. Hei- de-Kort exposeert eigen werk glasbui- gen, houtwerk, tegels en mozaïeken. Galerie JA, Sportfondsenbad, Wasse naar. Tentoonstelling Arnold Trippelaar - reisschetsen, Lva Schooneman- kera miek. Van 7 t/m 24 okt., geopend do. t/m i 10-17 i i 20-22 t Galerie-Bibliotheek, Luifelbaan 1, Was senaar. Tentoonstelling Reisschetsen en fantasietekeningen van Ben Moritz. tot 28 okt, openingstijden van de biblio theek. Rijksmuseum van Oudheden (Rapen burg 28) Werkd. 10 uur voorm.-5 uur nam. zondag 1-5 uur nam. Pulchri Studio, Passage 10, Oegstgeest. Tentoonstelling Annie Borst Pauwels - pastels en tekeningen. Kees de Kruijff - beeldhouwwerk. Van 8 t/m 28 okt., dag. geopend van 10-16 uur (beh. zo.). Galerie 't Straatje, Nieuwstraat 23. Handgeknoopte wand- ^n vloerkleden. Tot 30 okt. ARS- Expositiecentrum, Pieterskerk gracht 9. Foto-expositie van Theodoor Niekus, Harry Cock, Koen de Keyzer, en Hans van der Meer Tot 24 okt. geopend ma. t/m do. van 13.30-16.30 en van 20-22 uur. vr van 13 30-16.30 uur, za. en zo. van 12-16 uur. Academiegebouw, Rapenburg 73. Ten toonstelling Haro van Panhuys. Van 6 okt: t/m 3 nov teuivA 18 oktober 1976 Honderd jaar geleden stond in de krant: - Eene merkwaardige veiling lokte Vrijdag tal van kunstlief hebbers naar het landgoed Ey- kensteyn bij Maartensdijk. Al daar werd verkocht eene kost bare collectie historische anti quiteiten, afkomstig uit het Ijouvre en het paleis Elysée, in dertijd door den Nederland- schen ambassadeur aan het hoj van Lodewijk XVI, baron Van Eyck van Zuylichem, in de da gen der revolutie verzameld. Verscheidene dier prijkten met de familiewapens der Bourbons en hebben blijkbaar ten ge- bruike van Lodewijk XVI en Marie Antoinette gediend. Er werden dan ook aanzienlijke prijzen betaald. Het merendeel der kostbaarste voorwerpen werd aangekocht voor rekening van het Musée Louis XV te Am sterdam en van den antiquaar Boasberg. Een paar schoor steenlustres o.a. bracht 1400 op, een paar bronzen minia- tuurruiterstandbeeldjes 1700, een gobelin-vuurschermpje werd, na op de veiling voor ruim 400 te zijn verkocht, later voor 700 van de hand gedaan. - In Engeland wordt met uit muntend succes een machine verkocht om kousen te stoppen. De machine gaat vlugwerkt met achttien naalden, stopt even gemakkelijk een groot als een klein gat en kost slechts 2 pond 10 shilling, of ongeveer 30. Naar men verneemt zal zij ook binnenkort hier te lande in den handel gebracht worden. Vijftig jaar geleden: - Het Fransche blad „Le Mati verneemt uit New-York dat daar een zekere Milton Sils, tooneelspeler van beroep, zes minuten nadat de scheiding tusschen hem en zijn vrouw was uitgesproken, weder in het hu welijk is getreden en wel met Doris Kenvon, een bekende filmster. -Een groot aantal rechercheurs en detectives is in Brooklyn op onderzoek uitgetrokken naar drie bandieten, die Zaterdaga vond Mrs Calder, de vrouw van een oud-senator, met haar vriendinnen toen zij per auto uit de schouburg terugkeerden, bestolen hebben voor een waarde van 15.000 dollar aan juweelen. De bandieten dwon gen den chauffeur met de vrou wen achter in de auto plaats te nemen, waarna een van hen de wagen door Prospect Park stuurde en de anderen de slach toffers van haar kostbaarheden beroof den. Tenslotte lieten zij de vrouwen midden in den nacht in een straat achter, zonder haar overigens eenig letsel te hebben aangedaan. PANDA EN DE GOUDDORST 50-134 „Goedmorgen, meneer Panda", sprak Jollipop die bezig was om de woonkamer schoon te maken. Hebt u krachtige maatregelen geno men? Wordt ons gazon onmiddellijk ontruimd? En krijgen wij schade vergoeding voor de vertrapte magnolia's?" ,£h n nee, niet hekemaalantwoordde Panda vaag. ,Jk kan al die goudgravers niet wegjagen, als ik niet kan bewijzen dat de tuin echt van ons is. En daa r heb ik de eigendoms-papieren voor nodigWeet jij ook waar die zijn?" De bediende kreeg geen gelegenheid om te antwoorden, want op dat moment trad er bezoek binnen. ,Jiebt u een afspraak met de heer Panda?" vroeg Jollipop vormelijk. „Of bent u een leverancier? In dat geval moet ik u vragen om van de achterdeur gebruik te maken." De kleinste van de twee wenkte naar de krachtfiguur die hem volgde. Regel even, Charlie." sprak hij. Snijd of hak 400 g cor- nedbeef in fijne snip pers. Fruit een gesnip perde ui in 50 g boter lichtgeel, boven laag vuur en voeg dan de corned beef toe. Laat het mengsel boven wat ho ger vuur even doorbak ken en voeg dan een eet lepel tomatenketchup eetl. versgehakte peterselie. Kook Aardappelen goed gaar, stamp ze met vrij veel melk tot puree en voeg zout en nootmus kaat naar smaak toe. Schep in een beboterde laag aardappelpuree, daarop het corned- beefmengsel en daarop weer aardappelpuree. Strooi er een mengsel over van beschuit- kruim, geraspte kaas en paprikapoeder Leg hier en daar een klontje bo ter en zet de schaal 10 min. bovenin een voor verwarmde. hete oven of even onder de oven grill. WINA BORN FRED BASSET fczir vocvoheh /ape e HET LEVE* ts PP rroEITE *i£t waaêd, ic A/AAr wat not iv pocaj? JE ipu Al EB* «Ei eind zmn als ■je ai AANSTEceLi/te lach ontwikkel! verdorie, die pillendraaier heefb me verkeerde pillen gegeven 9 15 u AL. CAMERA: „A Clockwork Orange", dag. 8.00 uur. 18 jaar. Nachtvoorstelling: „Everthing You always wanted to know about sex", vr. en za. 11.30 uur. 18 jaar Kindermatinee: „Sjors en Sjimmie en de toverring", za.. ma di. en woe. 2.30 uur, zo. 2.00 en 4.15 uur. AL. STUDIO: „Fantasia", dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4 45 uur AL. LIDO: „The Poseidon Adventure", dag. 2.30,7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur. 14 TRIANON „Max Havelaar", dag. 2 00en 8.00 uur. 14 jaar. Kindermatinee ..Peppi en Kokki", za., ma., di. en woe. 2.30 uur. AL. REX: „Matrassentango", dag. 7.00 en 9.15 uur. 18jaar. Kindermatinee: „Robin Hood", za. en woe. 2.30 uur. AL Nacht- voorstelling: „Meisjes die je om je vinger Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13 00 Uur tot woensdag 13.00 uur (Diacones- senhuis) en van vrijdag 13 00 uur tot za terdag 13 00 uur (Elisabeth-zie.kenhuis). Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: Middagbezoekuur 13.45-14 30 uur Avond bezoelrjur 1830-1930 uur. Kinderafdeling dage lijks van 14.00-19.00 uur alleen voor ou ders zondag 14 00-15 00 uur voor overige familieleden. Kinderen beneden 14 jaar hebben geen toegang op de kinderafde ling oint Eüzabeth-ziekenhuis volwassenen dagelijks van 14.00-14.45 uur en van 18.30 tot 19.30 uur; klasse-afdelingen ook 11.15 tot 12.00 uur. Kraamafdeling- dag. van 11.15 tot 12.00 uur (alleen voorgcht- gen.)v. 15.00 tot 16.00 uur en van 18 30 tot 19.30 uur. Laatste kwartier middag- en avondbezoek babyshow. Kinderafde ling dag. 15 00 tot 18 30 uur. CCU (hart- bewaking) dag. van 14.15tot 14.45 uur en van 19.00 tot 19.30. 18.30 tot 19.00 Sport-Medisch Adviescentrum Spreek uur. do. 1930-20.30 uur in het St. Elisabeth-Ziekenhuis. Endegeest: dinsdag en vrijdag 13-14 30 uur 's zondags 11-12 uur en 14-15 uur; eerste ktasse: de gehele dag Annakliniek. Klasse afdeling van 13.00-14.30 uur van 1*8.30 tot 20.00 uur Derde klasse bezoekuur Van 13.08-14.00 uur en 18 30-19.30 uur Kinderzaal- van 13.00-14.00 uur. Op woensdagavond (uitsluitend voor de ouders) van 18 30-19 30 uur ACADEMISCH ZIEKENHUIS Voor alle patiënten (behalve kinderen zijn de bezoekuren als volgt Elke dag- 14 15-1500 uur. 18 30-19 30 uur Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voot ou- Maandag Hm vrijdag 18 30-18 45 uur Zaterdag en zondag: 14.45- 1!H)0 uur. Bezoek aan ernstige patiënten: Wanneer voor ernstige patiënten door lopend bezoek wordt toegestaan kan de hoofdverpleegkundige hiervoor spe ciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinderkliniek: Dagelijks: 15 00-15.45 uur. 18 30-19.09 uur Bezoektijden kinderafdeling: Elke dag 14.15-15.00 uur. 18.30-19.00 uuc. Alphen aan den Rijn Rijnoord le en-2e klas 11-11.30; 13 30 14 15 en 18 30-19 30 uur; 3e klaé 13 30 14.15 en 18 30-19 30 uur^Kraamafdeling 13 30-14.15 uur alleen voor echtgenoten 19-20 uur; KinderaGdeling 15-15 30 uur alleen voor ouders 18-18 30'Our. Geluidshinder Schiphol' Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphol kunnen dag cn nacht worden'gemeld bij het in formatiecentrum Geluidshinder Schip hol (020-175000).

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 21