LEIDSCH DAGBLAD Roofoverval in Leiden Syrië akkoord met vredesplan van Egypte Personeel Kota Radja vastgebonden EIGENAAR BREEKT BEEN BU VLUCHT OVER MUUR Vrij koud 'PRUZEN NIET VEEL OMHOOG DOOR REVALUATIE' ORKAAN ÜS GIS/MT vandaag Nobelprijs natuurkunde LEIDSCHÜI DAGBLAD Bezwaren in PvdA tegen regeerakkoord Kosigin weer in het openbaar Acht maanden voor Maria H. MAANDAG 18 OKTOBER 1976 OPGERICHT 1 MAART 1860 3506~ DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Via deze muur achter het restaurant probeerde de eigenaar van Kota Radja te vluchten. Hij viel en brak zijn been. LEIDEN - Vier zwaargewa pende Chinezen hebben gis teravond omstreeks kwart over tien het Chinese res taurant "Kota Radja" aan de Stationsweg in Leiden overvallen. Het nog aanwezige personeel werd met touwen aan handen en voe ten gebonden en de overvallers maakten zich uit de voeten met een flink bedrag aan geld, horlo ges en sieraden. De eigenaar van het restaurant wist te ontsnap pen, maar brak een been toen hij over een muur wilde klimmen en viel. Vuurwapens De overvallers hebben die avond naar aller waarschijnlijkheid in het restaurant gedineerd. Twee zyn even voor sluitingstijd ver trokken, maar later weer terug gekomen. Plotseling haalde het viertal een aantal vuurwapens (revolvers of pistolen) en messen tevoorschijn en bedreigde daar mee het personeel, dat juist bezig was om de zaak op te ruimen. De drie vrouwelijke en vijf manne lijke personeelsleden werden naar de keuken van het restau rant gedreven en daar vastge bonden met touwen, die door de overvallers waren meegenomen. Het personeel kreeg opdracht al het geld en waardevolle voor werpen, die ze bij zich hadden, af te geven. Vervolgens werden ze gebonden naar een van de slaap kamers op de eerste verdieping gebracht en daar neergelegd. Kassa Uit de kassa en uit de portefeuilles van het personeel haalden ze in totaal 4500 gulden en enkele dui- DEN HAAG (ANP) - Binnen de PvdA zijn bezwaren gerezen tegen de vorige week gepubliceerde ontwerp-resolutie van de besturen van PvdA en PPR over het deelne men aan de regering na de Tweede-Kamerverkiezingen van volgend ja^r. Het PvdA-bestuur kreeg reeds het verzoek het ont werp in te slikken. Het partijbestuur van de PvdA komt vanavond, bijeen in een ver gadering, welke reeds enige tijd ge leden werd uitgeschreven. De agenda vermeldt het toetsen van het ontworpen verkiezingspro gramma aan de financiële conse quenties. Met het oog daarop zegde premier Den Uyl, lijstaanvoerder In het algemeen veel bewolking en plaatselijk regen of motregen. Meest matige zuidoostelijke wind. Minimum temperaturen omstreeks 5 graden, maxima ongeveer 9 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur). 19 OKTOBER Zon op: 7.11 uur, onder: 17.37 uur. Maan op: 2.09 uur; onder: 15.39 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.51 uur, laagwater te 7.28 en 19.46 uur. zenden guldens aan vreemde va luta. Verder namen ze horloges en sieraden van het personeel mee. De eigenaar van het restau rant "Kota Radja", de 63-jarige Ching Fang-yang bevond zich op het ogenblik van de overval waarschijnlijk in de keuken. Zich realiserend wat er gebeurde, vluchtte hij weg via een deur aan de achterzijde. Om het parkeerterrein achter de flats aan het Stationsplein te be reiken moest hij via een binnen plaats een ongeveer 2 meter hoge van de PvdA bij de verkiezingen, toe aanwezig te zullen zijn. Volgens de woordvoerder van de PvdA zullen evenwel zeker de reac ties op het ontwerp van de resolutie over regeringsdeelname (alleen deelnemen als de progressieven de meerderheid behalen) aan de orde worden gesteld. Partijvoorzitter mevrouw Van den Heuvel keerde, met het oog op deze besprekingen, eerder terug van een reis naar Israël dan in de bedoeling lag. "Bij het partijbestuur bestaat geen behoefte het ontwerp te herzien", aldus de woordvoerder. Een extra-vergadering van de partijraad wordt evenwel uitgeschreven, als eenderde deel van de partijraadsle den daarom verzoekt. De bezwaren tegen de ontwerp resolutie zijn afkomstig van be stuursleden van negen PvdA- afdelingen. Eén van de bezwaren is dat volgens het ontwerp de vast stelling dat het deelnemen aan een regering alleen mogelijk is indien PvdA en PPR samen zetelwinst behalen. "Daarmee wordt moge lijke zetelwinst van de PvdA on dergeschikt gemaakt aan de resul taten die de PPR by de Kamerver kiezingen zal behalen", aldus de bestuursleden. muur over klimmen. Hij deed dat zo haastig, dat hij van de muur viel en een gecompliceerde beenbreuk opliep. Zijn vlucht moet voor de overval lers onopgemerkt zijn gebleven, want anders valt moeilijk te ver klaren, dat men alle tijd heeft ge nomen om de acht personeelsle den vast te binden. Volgens de verklaring van de eige naar heeft hij liggend bij de muur geprobeerd de aandacht te trek ken van passerende mensen. Twee voorbijgangers zou hij ge- Barry Hughes stuntte weer. De trainer van eredivisie- debutant Haarlem zorgde gis teren voor zo ongeveer de grootste sensatie van 22 jaar betaald voetbal door zijn ploeg zonder laatste man de Feyenoord-kuip in te sturen. Een zelfmoordpoging die vol ledig slaagde, want de teller registreerde tenslotte 7-0 voor de Rotterdammers. Een aar dige meevaller voor Feye- noord, dat de "vrijgelaten" Nico Jansen liefst vijfmaal zag scoren, aan de vooravond van het UEFA Cuptreffen met Kai- serslautern. Trainer Boskov was dan ook vol goede moed. "We staan er beter voor dan Kaiserlautern Zij hebben nogal wat geblesseerden. Wij niet. Woensdag spelen we zon der twijfel in dezelfde opstel ling als tegen Haarlem". Zelfvertrouwen deed ook PSV op, nu Ralf Edström terug DUISENBERG: DEN HAAG (SP) - De Duitse mark is gisteren ten opzichte van de gul den twee procent meer waard ge worden. Minister Duisenberg van Financiën zei vanmorgen niet te ge loven, dat door deze operatie de prijzen in ons land veel zullen stij gen. "Een eventuele prijsstijging", al dus de bewindsman, "zal niet meer dan een half procent bedragen". Hij noemde het effect, dat pas volgend jaar is te verwachten, "verwaar loosbaar klein". Minister Duisenberg verklaarde er rekening mee te houden, dat de ex port naar Duitsland gemakkelijker De Sowjet-stad Chaba- rowsk in het Verre Oosten is door een orkaan getroffen. Het blad Sowjetskaja Rossija meldt vandaag, dat "de strijd tegen de ge volgen" van de storm georgani seerd is, hetgeen zou kunnen dui den op niet onaanzienlijke schade. De orkaan, die windstoten bevatte van meer dan 40 meter per seconde, kwam overigens niet onverwacht. De meteorologen hadden ervoor gewaarschuwd, aldus Sowjetskaja Rossija. Vraagd hebben de politie te waar schuwen, maar dat hebben zij - naar achteraf is gebleken - niet gedaan. De eigenaar is daarop kruipend en zich voortslepend het parkeerter rein overgestoken en heeft tens lotte de achteringang van het res taurant "Azië" aan het Stations plein bereikt. Daar werd on middellijk alarm geslagen. In middels waren er 35 minuten ver streken en waren de daders er al lang vandoor. Boeien De restaurant-eigenaar werd per EHD naar het Academisch Zie kenhuis overeebracht. Omdat hii erg veel pijn had kon hij slechts korte tijd door de politie worden gehoord. Gezien de ernst van de breuk zal de man vandaag op nieuw een operatie moeten on dergaan. Toen de politie bij elven in het res taurant "Kota Radja" arriveerde, was het personeel druk bezig om zich van de boeien te bevrijden. Verhoor van de meesten was bij zonder moeilijk omdat er geen tolken beschikbaar waren om de uit Singapore afkomstige Chine zen te horen. Slechts de dochter van de eigenaar spreekt een beetje Nederlands en de zoon ge brekkig Engels. Uit de eerste verhoren valt af te lei den, dat de overvallers niet ver momd waren, lange haren had den en met blote handen werk ten. De politie heeft daarom het interieur op de aanwezigheid van vingerafdrukken onderzocht. Verhoren Het is niet bekend met welk ver voermiddel de overvallers zijn vertrokken. Wel zou door de Leidse recherche vandaag een 22 PAGINA'S was in het team onder de ogen van de verbijsterde St. Etienne-trainer Herbin werd Go Ahead zaterdagavond 2-5 vermojzeld. Het gaf Kees Rijvers zoveel moed dat hij voorspelde: "Etienne zal woensdag met twee goals ver schil moeten winnen, maar zo ver zal het niet komen. We heb ben precies op tijd het ritme weer te pakken". AZ'67 zorgde voor de derde opmerkelijk hoge score door met 6-2 te winnen bij Amster dam, een wedstrijd waarin vooral Wim van Hanegem po sitief opviel. Op regionaal voetbalniveau Duisenberg ...nauwelijks effect... zal worden en zal aantrekken". Dat op zich al zal een gunstige invloed hebben op het binnenlandse peil van de prijzen. Groei van de export zal voordelige gevolgen hebben voor de werkgelegenheid", aldus de minister. Hij noemde het van groot belang, dat de opwaardering van de Duitse mark de Westduitse regering in staat stelt haar fïnancieelbeleid zo uit te voeren, dat onrust wordt voorkomen. Alles is eraan gelegen om in West-Duitsland een bijdrage aan het herstel van de conjunctuur te leveren, volgens de minister. De positie van de gulden is sterk en blijft de eerste jaren als gevolg van het aardgas sterk, zei de minister verder onder meer. Hij zei de com mentatoren, die "zwakte" van de gulden zien, niet te kunnen begrij pen. De deviezen, die in de eerste helft van dit jaar zijn gebruikt om de gulden te steunen, zijn inmid dels allemaal weer teruggekocht. Financiële kringen in Nederland hebben vanochtend met een lichte verbazing maar voorzichtig opti mistisch gereageerd op de revalua tie van de Duitse mark met 2 pet. In geldmarktkringen sprak men van een 'goed beleid dat mogelijk heden opent om het nog eens een keer te doen'. Zie verder pag. 5. melding worden nagetrokken van iemand die een aantal Chine zen op een andere plaats in de stad heeft gesignaleerd. Zodra er tolken beschikbaar zijn, zullen de verhoren worden voortgezet. Volgens de politie staat het restau rant niet bekend als gokhuis en is er op dit moment evenmin enige aanwijzing dat er verband zou bestaan met de onlangs opge spoorde heroine-handel in Lei den. DEN BOSCH (SP) - Het gerechts hof in Den Bosch heeft vanmorgen de 68-jarige Maria H. uit Kerkrade wegens poging tot moord veroor deeld tot acht maanden gevange nisstraf en ter beschikking stelling van de regering. Bewezen werd geacht dat Maria H., de moeder van de van 9 insuline- moorden verdachte hoofdverple ger Frans, verscheidene keren had geprobeerd haar tweede echtge noot te vergiftigen. Het hof vonniste overeenkomstig de eis van de procureur-generaal. Bovendien bevestigde het hof het vonnis van de rechtbank in Maas tricht, met als motivering dat dit vonnis de beste oplossing voor Ma ria zelf was. Maria was in hoger beroep gegaan omdat ze zich wel met de gevange nisstraf kon verenigen, maar het niet eens was met de ter beschik king stelling van de regering. Opmerkelijk is wel, dat medio 1972 het restaurant "Kota Radja" ook werd overvallen, en wel op een bijna identieke wijze. Ook toen werd personeel geboeid. De da ders van deze overval zijn gepakt op het ogenblik, dat men via As sen naar de grens wilde reizen om het land te verlaten. De arrestan ten bekenden bij hun arrestatie ook enkele overvallen op andere Chinese restaurants. STOCKHOLM (AP) - De Nobel prijs voor natuurkunde 1976 is toe gekend aan de Amerikaanse pro fessoren Burton Richter en Samuel C. C. Ting. De koninklijke Zweedse academie van wetenschappen heeft vandaag in Stockholm bekend gemaakt, dat de Nobelprijs aan de twee onder zoekers is toegekend voor ontdek kingen in de verkenning van de kleinste deeltjes materie, kleiner dan atomen en hun kernen. De twee Nobelprijswinnaars heb ben onafhankelijk van elkaar ge werkt bij twee van 's werelds groot ste deeltjesversnellers. De Duitse mark is gisteren dan toch eindelijk gerevalueerd. Dat is goed nieuws voor Nederland, want onze export naar de Bonds republiek wordt daardoor goed koper. Die export kan daarvan profiteren en dat betekent wel licht meer werkgelegenheid. De mark is zeer hard. De inflatie blijft ver achter bij de nabuur- landende bedrijvigheid leeft er de laatste maanden sterk op, of schoon daarvan nog niet zoveel merkbaar is in verlaging van werkloosheidscijfers. Het is de vraag of met die beschei den twee procent opwaardering van de mark weer een redelijk evenwicht tussen de Westeuropese munten wordt bereikt. Waar schijnlijk niet. De mark zal ster ker beoordeeld worden, dan de monetaire correctie van gisteren doet voorkomen. Dat betekent dan nieuwe speculatie in marken, een nieuwe aanslag op de deviezenpositie van de zwakkere .slang"-landen en nieuwe steunoperaties. Neder land hoeft daar niet zo bang voor te zijn. De aanval op de gulden is destijds behendig door het koppel Duisenberg/Zijlstra afgeslagen en dat kon mede door onze sterke betalingsbalans. Maar de inflatie in ons land is nog altijd hoog en dat betekent dat de positie van de gulden nerveus blijft, zeker nu van de duurdere inix)er uit Duits land een nieuwe inflatie-impuls kan uitgaan. e Gelukkig voor Nederland is die gulden de mark niet gevolgd. Het overschot op onze betalingsba lans is goeddeels te danken aan onze aardgasverkopen. Trekt men die van het overschot af, dan is er op de lopende rekening goe deren, diensten) zelfs een tekort. Een duurdere munt zou voor onze open economie - meer dan 50 pro cent van ons nationale inkomen betreft export - schadelijk zijn geweest. Tegenover de Scandina vische landen zijn we inderdaad wel duurder geworden, maar dat wordt vanzelfsprekend vele ma len goedgemaakt door de gunsti ger exportverhoudingen met West-Duitsland. De ,flang", waarin Bondsrepu bliek, Benelux en de drie Scandi navische landen, hun munten binnen een schommelmarge heb ben gekoppeld, is even gered. Als echter niet op zeer korte termijn het economische patroon van die landen grotere onderlinge gelij kenis gaat vertonenvooral op het stuk van inflatie en conjunctuur verloop, dan is het dier ten dode opgeschreven. DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN IS ER VOOR U Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs I 1 Ik-word abonnee per 1 november 1976 en ontvang de krant vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, in open enveloppe (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, .antwoordnummer 214, Leiden. Van 9 afdelingen kreeg amateur-hoofdklasser UVS de eerste nederlaag te slikken bij Hermes DVS 1 -0) en versloeg eersteklasser Rooden- burg het Wassenaarse Blauw Zwart met 2-0. Zaterdag-eersteklasser RCL liep tegen een nieuwe neder laag op en lijkt zo zoetjesaan het graf ingeprezen te worden. De basketballers van Merca- sol lieten in Groningen in de laatste minuut een zekere zege glippen en werden door NN Donar nog verslagen 78-76. Mercasol verloor trouwens ook de basketbalkledij van alle spe lers aan grijpgrage Groningse handen. PAGINA 11-17 De vrijgelaten Ger Dassen (Palestina Komité): "Missie toch geslaagd". PAGINA 5 Massa-betogingen in Sjang hai tegen de vier radicalen. PAGINA 7 MOSKOU (UPI) - Premier Alexei Kosigin van de Sowjet-Unie is van daag, na een afwezigheid van drie maanden, weer in het openbaar ge zien. Gedurende zijn afwezigheid was er hardnekkig gespeculeerd over een ziekte van de 72-jarige premier. Kosigin zou gedurende de zomermaanden tijdens het zwem men een hartaanval of een beroerte hebben gehad. Maar vandaag was hij, ogenschijn lijk in goede gezondheid, op de luchthaven van Moskou aanwezig om een Mongoolse partijdelegatie te verwelkomen. RLAD - Syrië is op de Arabischd mini-top in Riad akkoord gegaan met de Egyptische voorstellen tot het beëindigen van de oorlog in Li banon. Dit is vanochtend in dé Saoedi-Arabische hoofdstad mee-' gedeeld door Syrische bronnen. President Elias Sarkis en Palestij nenleider Jasser Arafat hebben de afgelopen nacht en de vroege och tenduren besteed aan het opstellen van een discussiestuk dat op de Egyptische voorstellen is geba seerd. Dat stuk zou in de loop van vandaag bij de conferentie ter sprake ka men, zo verluidde in de wandel gangen. Specifieke punten uit het discus siestuk zijn nog niet naar buiten gekomen. Het werd vanmorgen be sproken door de ministers van bui tenlandse zaken van Saoedi-Ara- bië, Egypte, Syrië en Koeweit. Daarna werd het voorgelegd aan de staatshoofden die rond het midda guur bijeen kwamen. Uit conferentiekringen is verno men dat het stuk in grote trekken gelijk is aan het 13 punten-voorstel dat gisteren door president Anwer Sadat van Egypte werd ontvouwd. Voornaamste punten uit het plan-Sadat zijn garanties voor Li banon en de Palestijnse bevrij dingsorganisatie (PLO), en een zo danige versterking van de Arabi sche vredesmacht dat die het nale ven van een regeling metterdaad kan afdwingen. Volgens Syrische zegslieden is pre sident Hafez Assad bereid in te' gieten in Libanon. (Zie ook pagina

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1