Mercasol L. laat zege ontglippen Fides Pacta dieper in zorgen Texaco Havoline. Olie bijvullen zonderknoeien. Bax Foreholte start Jeugdschaker Piket: tijd is geen probleem Oemoenemoe kansloos tegen soepel LSRG met zege in de zaal MAANDAG 19 OKTOBER 1976 SPORT SPORT LEIDEN - Terwijl in de hoofdklasse de spanning aan de top toenam door de nederlaag van PKC (nota bene tegen hek- kesluiter Archipel) en Luto, lijkt er in de overgangsklasse wat meer tekening in de strijd te komen. In de onderste helft verkeren de twee Leidse teams in een benarde situa tie. De Danaïden speelde niet, Fides Pacta verloor in Drie bergen met twee goals verschil van nieuwkomer Dalto. In de promotieklasse raakte ook Zuiderkwartier verzeild in de onderste regionen, door een onnodige nederlaag tegen VEO in de laatste seconden. Betere berichten van de eer steklassers, want zowel De Algemene (in IA) als Pernix (IC) verbeterden hun kopposities door misstappen van de con currentie. TOP redde nog net een gelijkspel bij Tjoba. Dalto-Fides Pacta 11-9 (6-4) - Een minuut voor tijd velde arbiter Treuren het vonnis over Fides Pacta door thuisclub Dalto een strafworp toe te kennen. In plaats van een gelijk spel, werd het nu een nederlaag met 2 punten verschil en dat had de ploeg van trainer Van Nunspeet voor een deel aan zichzelf te wijten. Nadat Fides vrijwel de gehele wed strijd tegen een achterstand van 2 a 3 punten had móeten aankijken, kroop men in de laatste fase zo dichtbij dat een gelijkspel tot de reële mogelijkheden ging behoren. Toen Hen Brakel de achterstand tot één punt terugvoerde, waren er nog precies tien minuten te spelen. Het lukte Brakel c.s. niet om in dat tijdsbestek de gelijkmaker te forceren. Het was een vrij harde wedstrijd, (Treuren trad te weinig op tegen de soms forse duels), die echter niet onaardig was om aan te zien. Beide ploegen kregen voldoende kansen om te scoren, maar Dalto maakte er het beste gebruik van. Al in de openingsfase was de opmerkelijke debutant iets door tastender (2-0), waarna mede door strafworpen de voor sprong tot 4-1 vergroot werd Hoewel Fides Pacta daarna goed terugkwam (5-4 en 7-6 in de tweede helft) is het eigen lijk de slechte start niet meer te boven gekomen. In de wat rommelige tweede helft lag het zwaartepunt op de straf worpen van Dalto. Twee bij 7-6 en de al eerder vermelde worp in de laatste minuut. Dik Onderwater, José Serdijn, Hen Brakei (3), Nandy v. Helden (2) en Jan Heinrichs (2) Een fraai plaatje uit de wedstrijd scoorden. GRONINGEN. De basketballers van Mercasol Leiden hebben dit seizoen één groot manco: het vermogen om een zeker lijkende overwinning ook in de laatste minuut van de wedstrijd vast te houden. Het uitstekend spelende Leiden kwam zaterdag in Groningen, net als eerder dit jaar tegen Buitoni, één zuchtje adem tekort om Nationale Nederlanden Donar het hoofd te kunnen bieden: 78-76. t Pete Miller strakke lijn loslaten. Zuiderkwartier-VEO 4-5 (3-1) - "Als je zoveel kansen laat liggen verdien je eenvoudig niet te win nen", luidde het simpele commen taar van Zuiderkwartier-trainer Frank Berendes na de wat triest verloren strijd tegen VEO. Triest omdat de nederlaag in de allerlaat ste seconden gestalte kreeg. Voor de rest heeft het schotloze Zuider kwartier de nederlaag aan zichzelf te wijten. Zuiderkwartier had VEO vrij gemakkelijk op ruime afstand kunnen zetten. Bijvoorbeeld bij 3-2, toen o.a. Eric v. Lunteren (verkozen boven Dirk Derksen) na een slim genomen vrije worp van Joke Zie- rikzee knullig miste. Trouwens ook afstandsschoten hadden tegen het veel ruimte biedende VEO niet het gewenste resultaat omdat er te krampachtig geschoten werd. Zuiderkwartier moest er voor boe ten, want zonder dat VEO tot betere verrichtingen kwam bereikte het toch een voorsprong door twee strafworpen te benutten. Zo'n zelfde kans moest er aan te pas ko men om de Leidse gelijkmaker tot stand te brengen, waarna het steeds verder terugvallende VEO (door veel plaatsfouten vanuit de verde diging) rijp was voor de nederlaag. In het laatste kwartier werd Zuid erkwartiers beste man (Wil de Wit) echter te weinig in het spel betrok ken, al brak de jeugdige De Wit wel een keer goed door. Ook hy deelde echter in de malaise. Een foutief uitgewerkte bal zou Zuiderkwar tier zelfs nog het ene punt kosten. Rens Hensen (2), Wil de Wit en Joke Zierikzee scoorden. HSV-De Algemene 7-12 (5-6) - De Algemene is alleen aan de leiding gekomen, doordat concurrent Ex celsior het tweede gelijke spel moest toestaan. De Algemene heeft trouwens heel wat zweetdruppels moeten produceren om van de halve misstap van de concurrent te profiteren, want het Haagse HSV (pas één punt) was aanvankelijk be ter (en ook feller) dan de ranglijst- stand deed denken. De eerste helft was dan ook het spannendst, maar zoals zovele malen eerder in deze competitie kwam het spel van De Algemene het meest tot zijn recht in de tweede helft. De goede basi sconditie van de pupillen van Bram Zirkzee breekt veel tegenstanders na de pauze op en zo verloor ook hekkesluiter HSV direct na de pauze de aansluiting: 5-9. De Leidse zege is daarna niet meer in gevaar geweest. Ruud v. Vliet (3), Aad Rusman (3), Hen Rusman (2), Jan Sjardijn, Wim v. Iterson (2) en Wim v. Vliet scoorden. Pernix-VES 6-5 (5-2) - De misstap van leider SMS buitte Pernix opti maal uit door het lastige VES met miniem verschil te kloppen. Pernix won met 6-5 en is daardoor weer koploper geworden. Het beste spel liet de formatie van Roel Evenblij voor de rust zien. De vlot opge bouwde 3-0 voorsprong was een goede basis, want bij het omkeren was er nog steeds hetzelfde ver schil: 5-2. De tweede helft bracht de ommekeer. VES herstelde zich goed sterk (miste maar liefst 3 strafworpen), kwam weliswaar goed weg met enkele overtredin gen, die best strafworpen hadden kunnen zijn, maar verloor toch om dat Janco Breed veld zijn waarde bewees met zijn sterke afstands schot. Jacob Bakker (2), Jan v. Seg- gelen, Cees Brokaar en Ria Laman scoorden. Tjoba-TOP 6-6 (3-2) - TOP leek in Goes zaterdag tegen een nieuwe nederlaag op te lopen, toen bij het ingaan van de laatste 10 min. er een 6-3 achterstand stond genoteerd. Die was het gevolg van een vroege voorsprong van Tjoba, die een goede ruggesteun voor de thuis club betekende. TOP kwam moei lijk tot scoren, waardoor de 3-2 ruststand nog meeviel. Het werd echter 5-2 en 6-3, en toen leek de zaak bekeken. Tjoba speelde echter zo zwak op balbezit, dat het verbe ten strijdende TOP er toch een kostbaar gelijkspel uit wist te ha len. Ilse Westerbeek, Rob Meyer en Peter Ciggaar waren de makers van die goals. Daarvoor hadden Wilma Kuhn, Jan Simmelink en Ineke Westerbeek gescoord. Meervogels-Fiks 11-6 (4-3) - Het uitvallen van Reinette Anholts was bepalend voor de uitslag aangezien Fiks geen vervangster van de ge blesseerde speelster had. Moedig was het optreden tegen de koploper echter wel. Het gedupeerde "vak" maakte zelfs nog 4 doelpunten! De ongelijke race duurde echter te lang. Robert v.d. Kraan, Kees v.d. Mey (2), Marieke Vreeken. Rob Nonhebei en Agda Mulder scoor den. KOAG-Velocitas 12-8 (5-3) - Deze twee teams ruilden van de plaats op de ranglijst, omdat de thuisclub een betere start had dan Velocitas, dat in de tweede helft sterk terug kwam. De snel opgelopen 5-1 ach terstand kwam Velocitas niet meer te boven. Mariese Breedveld, Aad v. Poelgeest (2), Rien v. Poelgeest (4) en Ferd Vroon scoorden. GKV-KNS 9-5 (3-3) - Een slechte tweede helft leverde de nieuwe ne derlaag op van het aanvankelijk goed gestarte KNS. De duidelijke 9-5 nederlaag (na een goede eerste helft: 3-3) heeft KNS nu op de on derste plaats van IIB gebracht. Yvonne v. Dam, Liesbeth la Lau, Wim v.d. Linden, Lenneke Ver- straaten en Enno Oudshoorn scoorden. De als leeuwen vechtende Leidse ploeg leek in niets op het team dat vorige week woensdag werd afge droogd door Arke, integendeel: Leiden beheerste bijna de hele wedstrijd, maar moest door een te kort aan mankracht en overvoer- moeidheid drie seconden voor tijd captituleren voor het bijzonder for tuinlijke NND. Eén capitulatie waartegen Leiden overigens een kansrijk protest aantekende, om dat scheidsrechter Blom in de slot fase een beslissende spelregelfout maakte. Leiden kreeg toen wel bal winst maar verloor de strijd met de klok. Kluif Donar heette een zware kluif te zijn voor Leiden. De ploeg van Hennie Blom draaide de rollen in de goed bezette Evenementenhal volledig om. Zonder De Jong, Maassen en Kop toonde Leiden een ongedachte klasse en veerkracht, die Donar volkomen verraste. De Groningers, dit seizoen onder hun nieuwe Ame rikaanse coach Bob Kloppenburg, begonnen om volgens strak aange geven lijnen te spelen, wisten geen raad met de Leidse onverzettelijk heid. Alleen door de strakke lijnen los te laten heeft Donar zich uit de Leidse greep kunnen ontworstelen, pas toen keerde de spelvreugde bij de Groningers (het afgelopen sei zoen zo kenmerkend) terug. Zwiers was toen al gesneuveld. Er zat we liswaar vooruitgang in het Donar- patroon, maar alleen de individuele acties van Miller (20 pnt.) inspireer den de Noordelingen tot actie. Uit een fraaie break van Paulides' en Bell kwam na enkele minuten de eerste Leidse voorsprong op het scorebord: 4-8. Een voorsprong die Donar wakker schudde. De time out van Hennie Bom (bij 22-12) was bijtijds. Vic Bartolome (5 uit 6 in de eerste helft) ging zich nu nadrukke lijk ook met het scoren bezighou den en verdubbelde zijn rebound kracht. Hij speelde daardoor zon der meer zijn beste wedstrijd voor Leiden tot nu toe, met 22 punten (69%), 13 rebounds en 7 geblokte schoten. Hard Leiden sloeg hard terug. Donar, sloopte zichzelf door een falend af standschot (Zwiers, Timmer, Dijk stra). Onder de borden wilde het nog wel lukken, maar Bartolome, Berendsen en vooral Bell (16 reb., 31 pnt. tegen 76%: 7 op 8 en 6 op 9) kwamen steeds vaker winnend uit het reboundgevecht met Madkins en Zwiers. Bell schoot en speelde de sterren van de hemel. Ook Pau lides (18 pnt.) bleek een openba ring. Brutaal en agressief compen seerde hij zijn gebrekkige schot met gewaagde, maar succesvolle drives. Hij was het ook die Leiden langszij bracht 23-28. Bartolome zette zyn ploeg op een voorsprong (30-31), die Leiden tot en met het rustsignaal knap staande hield. De Leidse balans kende niet veel minpunten. Tegen over het slechte schot van Hoek- sema(l op 7 inde hele wedstrijd) en de simpele gemiste kansen (Ruij- senaars o.a.) stond het opzienba rende werk van Bell en Bartolome. Beiden waren niet te kloppen en zagen hun persoonlijke tegenstan ders Zwiers (8 pnt) en Madkins (20 pnt), in de tweede helft het veld met 5 fouten verlaten. Na de hervatting bleef Leiden, ondanks een kleine inzinking (46-43) met succes ver dedigen: 52-55. Het kostte Leiden minder moeite te scoren dan Donar (56-31 is 55% tegen 83-35 42%), maar Paulides en Ruysenaars moesten hun inspanningen wel be kopen met persoonlijke fouten. Paulides vergrootte de voorsprong tot 56-62, zijn laatste daad in deze wedstrijd, 'want daarna kreeg hij van de onbekwame arbiter Ros zijn vijfde fout. Bartolome ging even wel stug door. 60-68, vyf minuten voor tijd. Press Leiden kon toen niet doordrukken, waardoor het wanhoopsoffensief van Donar, ingezet met een press, het verwachte succes kende: Miller ging zijn team voor naar de gelijk maker 70-70. Het werd door Van Aalderen: 76-72. Bell kreeg drie vrije worpen en miste, maar Van Aalderen liep te vroeg in de bucket. Arbiter Blom blunderde door de vrije worp niet te laten overnemen, maar gaf Leiden de bal aan de zij kant. Hiertegen protesteerde Lei den terecht. Het werd 76-76 door Bartolome en er waren nog drie se conden te spelen toen Dijkstra de finitief het doek voor Leiden liet vallen: 78-76. "De beste kan niet al tijd winnen" verzuchtte een niet temin tevreden Hennie Blom. Min der tevreden was hij over de dief stal uit de kleedkamer van de com plete outfit van zijn ploeg, waarvan Leiden bij de Groninger politie aangifte heeft gedaan. HANS JACOBS ADVERTENTIE MIDDELBURG. De Leidse studenten rugbyers hebben gisteren hun duel met debutant Oemoemenie in Middelburg afgesloten met een monsterze ge: 0-68. Een score die door Leiden met de regelmaat van de klok werd opgebouwd. Oemoemenu, Zeeuws voor „hoe moeten we nu" had op het uitstekende technische spel van LSRG geen enkel antwoord. Het Leidse pack en de driekwartier ontmoetten dan ook geen tegenstand van formaat. Anders verging het DIOK, dat in Rotterdam veel van de tegen KCT en HRC opgedane winst prijs gaf door van de Rotterdamse studenten te verliezen: 12-9. gebrek aan inzet en ongeïnteresseerd spel van de Leide- naars bezorgde het weinig overtuigende RSRC de overwinning. Bij rust leidde DIOK nog met 6-9, een stand bereikt door goals van Bob del Prado en Kees Koemans. In de tweede helft kregen de blauw-gelen maar liefst drie penalty-kicks tegen, opgelegd omdat de Leidenaars te veel kletsten. Kees de Mol verzilverde er twee voor de thuisploeg, die daarmee de on verwachte winst veilig stelde: 12-9. Lastig Athene bedwongen: 4-7 LEIDEN - In de landelijke compe titie voor jeugd-schaakvijftallen heeft LSG, in de categorie tot 20 jaar, dit weekeinde weinig succes geboekt. Tegen Dordrecht kwamen de Leidenaars niet verder dan een gelykspel, terwijl tegen Sas van Gent zelfs verloren werd, 2-3. In de categorie tot 16 jaar is Leiderdorp de vertegenwoordiger van de LSB. Dit team werkte al vier wedstrijden Delta Lloyd te sterk voor Avanti af met wisselend succes. Tegen Vlissingen en Spijkenisse werd gewonnen, met Amersfoort kwam Leiderdorp remise overeen en van Roosendaal werd verloren. Door dit resultaat staat Leiderdorp op de vijfde plaats. In de klasse tot 13 jaar doet Leiderdorp het uitstekend, want het jeugdige vijftal bezet ach ter Krimpen een fraaie tweede plaats. In de vierde ronde werd met 4 1/2-1/2 van Hilversum gewonnen. Hoe sterk Leiderdorp is bewees de 7-jarige Jeroen Piket. Hij arri veerde te laat in Utrecht en had nog vijf minuten bedenktijd over. Geen probleem: zijn opponent werd zon- het bord gespeeld. Tijdig olie bijvullen en verversen is het behoud van uw motor. Nauwkeurig werk, dat u voortaan probleemloos zélf kunt doen met Texaco Havoline. Texaco Havoline zit niet in blik maar in een plastic flacon. Die is afsluitbaar en doorschijnend. Door de vorm ervan kunt u makkelijker schenken, zonder trechter. Probeer't eens, zo'n flacon Texaco Havoline. AMSTERDAM -De dames van Avanti hebben in de hoofdklasse tafeltennis voor het eerst een neder laag te slikken gekregen. Met 7-3 verloor het Hazerswoudse team van Delta Lloyd uit Amsterdam. Verrassend was de eerste nederlaag van Bettine Vrieskoop, die door Judy Williams in drie sets werd be dwongen. Annemiek Smits en Bri gitte Kooter bleven op nul staan al won Brigitte Kooter samen met Be ttine Vrieskoop wél het dubbelspel. De heren van Scylla 2 verloren met 6-4 van SKF. Hein Crispyn won tweemaal. Rob van der Zeeuw en Bert van Schie kwamen ieder slechts éen keer tot winst. Dammen In de derde ronde van het persoon lijk damkampioenschap van Lei den en omstreken heeft de Katwy- ker Arend van Beelen zich gere vancheerd door te winnen van de Rijnsburger Ton Noort. Hij staat nu slechts één punt achter op de drie koplopers Schijff, Dorsman en Passchier. In groep A hebben Ri- nus Kromhout en Albert Huisman de leiding genomen. Huisman re miseerde tegen Van der Kwartel, die kansloos moet worden geacht voor een finaleplaats en won van Bas v. Rheyn. Kromhout klopte Hans de Groot. In groep B behaalde Joop Burgerhout op Kooistra zyn derde achtereenvolgende zege. De tweede kandidaat voor de finale is Jan Fase, die echter nog moet afre kenen met Jan Vrolijk. Voor meer informatie over Havoline motorolie of elk ander Texaco kwaliteitsprodukt bel 010 137800. Op verzoek sturen wij de gratis Havoline sticker. Texaco Olie Mij, b.v., Weena 170, Rotterdam 3002. LEIDEN - Bax-Foreholte is de zaalhandbalcompetitie gestart met een zege, 7-4 op het Haagse Athene in de sporthal aan de Gaslaan in Den Haag. Daar is Athene, terug van weggeweest in de regionale eerste klasse altijd een lastige tegenstander gebleken en niet al leen voor Bax-Foreholte. Daarom ook mocht de winst in het Voor- houtse kamp met voldoening wor den begroet. Daarbij moet echter wel worden bedacht dat het in aan vallend opzicht bij Athene niet zo liep als in de vorige competitie. De fensief was Athene evenals Bax- Foreholte sterk. De Voorhoutse aanval had echter wat meer schot uit de tweede lijn en dat gaf de doorslag, rust 3-2, eindstand via 4-2, 5-3 en 6-4, tenslotte 7-4. Voor de Voorhoutse produktie tekenden Mariette Langerveld (twee sprong- schoten), Annemiek de Bruyn (sprongschot). Jet Verdegaal (af stand), Hannie Boskamp (na schijnbeweging vrij aan de cirkel), Lenie van Beek (afstand) en Marjan Mens vanuit de linkerhoek. In de regionale tweede klasse B van de veldcompetitie moest Northa de wedstrijd tegen het Haagse Wings spelen, die door het niet opkomen van de arbiter twee weken geleden geen doorgang vond. Gisteren was de voor die wedstrijd aangewezen fluitist wederom niet aanwezig. Ge lukkig bleek de arbiter voor de wedstrijd Northa 2-Dios 1 bereid om Northa-Wings te leiden. Voor Northa werd het een nederlaag, rust 2-7, eindstand 6-12 voor de Haagse ploeg, die nog steeds onges lagen de ranglijst van de regionale tweede klasse B aanvoert Bij Nor tha werd Thea Terheide danig ge mist. Beste speelster bij de Noord- wykerhoutse formatie was Lydy Vink. De wedstrijd tussen HVS, leidster in de regionale tweede klasse B, en Jong-Ade, runner-up in die klasse, die twee weken terug ook al door het niet opkomen van de arbiter niet kon worden ge speeld, werd ook gisteren gespeeld. HVS handhaafde zich op de eerste plaats van de ranglijst, ondanks een gelykspel. Wel stond de ploeg uit Stomp wijk bij de rust met 4-2 voor, maar de tweede helft was voor Jong Ade, dat voor Helma van der feest en Lydia van der Poel de score ge lijktrok, 4-4. In de afdelings eerste klasse kon NIO tegen de reserves van Bax-Foreholte niet tot winst komen. Wel kwam NIO door Corrie Weenink op 1-0, maar Bax- Foreholte had die voorsprong snel tenietgedaan en bij de rust konden de beide formaties nog alles ver wachten, 2-2. Bax-Foreholte 2, dat met succes een 4-2 defensie speel de, leek met nog 10 minuten voor de boeg zeker van de zege (4-2), Nio kwam tot 4-4 maar Carla v. d. Zalm bezorgde Bax-Foreholte 2 toch de zege: 5-4. In de afdelings tweede klasse ging de wedstrijd tussen MMo en Kwiek Sport 2 niet door omdat de arbiter verstek liet gaan. Dat wordt een eentonig verhaal.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 16