Haarlem: dapper Rentree van Edström injectie PSY "De Kromme" Gans-geel Scorebord mj li Af! kamikaze-ploeg i twLï4-23 >0 3 6 5 7-i6 Afgang bil reyenoord: 7-0 EERSTE DIVISIE Veendam - Cambuur 2-0 I Helm. - Dordrecht2-0 Wagenin. - Vlaard1-1 M B Willem O - MVV1-1 Heerenveen - Heracles 3-0 MW 10 7 2 1 16 21- 7 I -L I -L Vitesse 9 6 2 1 14 26- 6 M-M 9 1 M A Fort SC 10 5 3 2 13 19-11 W I I I 10 1 Volendam 10 5 3 2- VJ■- V/X 13 14-12 PEC Zw. 9 3 5 1 11 13- 6 Heerenv. 95 13 11 8-4 Wageningen 9 4 3 2 11 14-11 TB a Den Bosch 10 3 5 2 11 17-11 w 9 10 14-14 1 Amersf. 9 4 0 5 8 9-17 -M- Suuï *9 2 2 5 6 Als ROTTERDAM - Mooi natuurlijk, die zevenklap Dordrecht 92165 6-12 per die Feyenoord ontstak tegen Haarlem. Lek- T)oor Helmond io i 3 6 5 6-i3 ker klantenbindend ook. Meen echter niet dat de Heracles io i 2 7 4 7-26 Rotterdammers daardoor nu opeens helemaal te- Paul de Tombe rug zijn; dat de Kuipploeg nu maar gelijk weer ouderwets draait en dat Nico Jansen met zijn vijf goals plotseling een spits van wereldformaat is geworden. Elk team en elke puntspeler van een beetje niveau hadden dit Haarlem om de oren geleld. De verdienste van Feyenoord was echter wèl dat het in korte tijd met zulke grote cijfers werd gedaan. Nico Jansen kopt op aangeven van Dick Schneider Feyenoords fraaie 4-0 in. Boersma is alweer kansloos. 1. Kees Kist (AZ'67), Nico Jansen (Feyenoord) 9 3. Willy van der Kuylen (PSV).8 4. Posthumus (NEC)7 Vernederend natuurlijk, die 7-0 van Haarlem bij Feyenoord. Meen echter niet dat de debutant nu maar meteen genadeloos is ontmaskerd als de ploeg die al die tijd ver boven de stand heeft geleefd. Dat de Hughes-boys ook voor de toekomst nu maar gelijk gedegradeerd zou den zijn tot zielige figuranten en dat de lange Piet Huyg tot de zwakste voorstopper uit eredivisieland verworden zou zijn. Als Haarlem een „normaal" systeem zou hebben gevolgd zou het waarschijnlijk nooit zo ver gekomen zijn. Feyenoord ging pas goed draaien na 3-0, toen een fors deel van de Haarlem ploeg in staking leek te zijn gegaan. En Nico Jansen kon zo fors uithalen omdat Huyg in het experimentele Haarlem-systeem veel te zwaar belast werd om zich ook nog eens om een directe tegen stander te bekommeren. Huyg moest niet alleen cipier spelen, maar ook opkomende mensen af stoppen en daarbij nog af en toe aanvallen, net zoals zijn twee mede-verdedigers trouwens. Als er dan toch iets door de mand viel dan was het de nieuwe Haarlemse tac tiek (en daarmee trainer Hughes en indirect natuurlijk ook de spelers), die gericht was op aanvallende ver rassing, maar zó uitgevoerd op den duur wel moest leiden tot zelfver nietiging. Boos Het kon natuurlijk dapper worden genoemd dat Hughes in de Kuip had gekozen voor een ploeg zonder ausputzer, teneinde Feyenoord op het middenveld te confronteren met een man-meer situatie. Boskov koos voor de benadering, compli menteerde de tegenstander- trainer daar naderhand ook voor en zei boos te zijn op zijn eigen ervaren spelers die daar te lang problemen mee hadden gehad. Het kon natuurlijk ook als een zelfmoordpoging worden betiteld dat Hughes het krachten vretende experiment wenste uit te voeren zonder daarvoor over de juiste spe lers te beschikken. De emotionele Brit koos zelf voor die benadering, nam de „volle verantwoordelijk heid" voor de debacle op zich maar met beperkingen. „Want als na 3-0 vijf man het zo la ten afweten, word je bij een ploeg als Feyenoord natuurlijk geslacht." Toch hadden zijn voetballers vooraf in zijn systeem geloofd, wist Hughes. En het was in de eerste pe riode ook zo goed gegaan dat „Bos kov ook niet wist. wat hij er mee aanmoest", triomfeerde Haarlemse Barry. Dat was echter een uitspraak die louter gebaseerd was op de nog rus tige pauze-stand van 1-0. Hughes immers moest in het eerste deel van het treffen toch ook hebben gezien dat zijn opdrachten al snel verwar ring hadden opgeroepen binnen Haarlem. Enerzijds omdat Cees de Vries in de driemans-verdediging veel snelheid tekort kwam. waar door Vrysen kon spelen zoals hij dit seizoen nog niet gespeeld had, an derzijds omdat op het middenveld de „verkeerde" man „overbleef'. Rol gevolgd werd door Wim Jamsen, viel de vrijheid in de praktijk ten deel aan de onervaren Melgers. Een speler die daarvan nauwelijks kon profiteren en die dan ook rond de 40ste minuut het veld moest rui men voor Neijssel. Verder leidde Haarlems aanvallende gerichtheid ook' wel tot een paar kansjes (bui tenspelgoal Abe v. d. Ban, kopbal net naast van De Winkel), maar dat geringe aantal stond eigenlijk in geen verhouding tot het genomen risico. 'Alleen omdat Feyenoord in het eer ste deel zo plichtmatig speelde, werd de zwakte van de tactiek ver doezeld door de pauzecijfers 1-0. Een goal van Nico Jansen die rond de zestiende minuut onderstreepte welk gevaar het aanvallende Haarlem-risico inhield als de avon- turierende verdedigers niet op tijd terug waren en niemand kon „overnemen". Wildbret die dat ook inzag en in de vacature van de laat ste man wilde gaan voorzien, werd echter ijlings weggewezen door Hughes, wat in de tweede helft de totale chaos tot gevolg zou krijgen. Fouten Hughes kon er dan nog op wijzen dat de goals twee (Nico Jansen na een vrije trap van Wim Jansen) en drie (Dick Schneider, penalty nadat Vos onderuit was gehaald door De Winkel) resultaat waren van fouten, daarna heerste totale, bijna syste matisch wanorde. Vooral in de hand gewerkt door de derde treffer, omdat scheidsrechter Wellinga even daarvoor de schreeuw om een Haarlem-strafschop had wegge wuifd toen de sterke Rijsbergen de opgekomen Huyg bruusk had afge stopt en aan Feyenoord de penalty later wèl toekende. Het demonstratieve toneelstukje dat Hughes toen opvoerde, werd massaal beantwoord.Door een ge deelte van de ploeg van Haarlem met een soort langzaamaan-actie en door heel Feyenoord met een voet ballesje voor elf heren. Nico Jansen (66, 80 en 84) en Dick Scheider (78) scoorden nog vier goals variërend van schitterend tot uiterst simpel Hughes dan nog: „Geen excuses, want we hebben tenslotte met 7-0 op ons bek gekre gen. Maar als ik nog eens een keer naar de Kuip moet komen, ga ik precies hetzelfde spelen." Is dat dapperheid of is dat vragen AMSTERDAM - Willem van Hanegem, de aanvoerder van AZ'67 in de ontmoeting tegen FC Amsterdam, had een opmerkelijke goede dag. Niet alleen speelde hij een sterke wedstrijd, en had hij boven dien met twee doelpunten een belangrijk aandeel in de 6-2 score, maar hij inspireerde zijn ploeg bovendien op bijzondere wijze. Scheidrechter Gans, die deze wedstrijd die bepaald niet moeilijk was, niet overtuigend leidde, was over het gedrag van de Alk- maarse captain dermate verheugd blijkbaar dat hij hem na afloop toch een gele kaart waarop een Gans getekend was, uitreikte. "Om dat Willem zo sportief had gespeeld", aldus een glunderende coach Hans Kraay. Zes minuten voor het einde van de competitiewedstrijd Utrecht-Sparta (1-0) keurde scheidsrechter Henk van Dijken Spar ta's gelijkmaker door Weerdenburg op advies van zijn grensrechter Henny Matena af. Weerdenburg zou bij het veroveren van de bal hands hebben gemaakt. Scheidsrechter Van Dijken kon dat zelf niet beoordelen, keek naar zijn grensrechter, zag deze vlaggen en keurde Sparta's doelpunt af. Na deze en keurde scheidsrechter en grensrechter bestormd door alle Spartanen, alsmede trainer Cor Brom. Tijdens de discussie zou Brom Matena beledigende woor den hebben toegeroepen. Voor Matena aanleiding om dit bij de KNVB te gaan rapporteren. Matena: "Brom heeft mij op het veld beledigd en zijn woorden na afloop bij het verlaten van het veld nog eens herhaald. Dat kan ik niet over mijn kant laten gaan." Cor Brom Iwas zich van geen kwaad bewust. Hij was wel boos op scheidsrech ter en grensrechter. "Maar ik heb niemand beledigd", aldus Brom "Ben je gek". Welke woorden Brom gebruikt zou hebben, wilden zowel de Sparta-trainer als de beledigde jgrensrechter niet zeggen. Matena: "Het waren beledigingen. Wat hij zei, doet er nu niet toe. In elk geval werd ik niet uitgenodigd om vanavond een borreltje bij Sparta te komen drinken De KNVB heeft De Graafschap verzocht voor 15 december een nieuwe A-trainer te contracteren als opvolger van de vorige week ontslagen trainer Evert Teunissen. Zoals bekend werd Teunissen vorige week opgevolgd door zijn assistent Ben Pollak, maar deze is niet in het bezit van het B-diploma. Het bestuur van De Graafschap wil echter aan de KNVB dispensatie vragen, omdat men in Doetinchem van plan is Pollak tot het einde van dit seizoen aan te houden als hoofdtrainer. bliek nou eenmaal aanvallend spe len en dat heeft op de lange duur toch consequenties.dat heeft ieder een tenslotte kunnen zien. Daarom begrijp ik ook niet dat de Haarlem spelers het met die tactiek eens zijn geweest. Wij zouden dat in ieder ge val nooit gedaan hebben, want het is nogal wat om dat goed uit te voe DEVENTER - Een gedenkwaardige avond daar in Deven ter Voor het eerst sedert jaren een "vol huis", hetgeen on getwijfeld te danken is aan de vrijpostige wijze waarop de Coerver-elf gerenommeerde en minder gerenommeerde tegenstanders te lijf pleegt te gaan de laatste tijd. Voorts een boeiend scoreverloop met PSV tot twee keer toe op een achterstand. Met in de tweede helft tenslotte een PSV dat met de terugkeer van Edström en Krijgh weer lijkt over te borrelen van zelfvertrouwen. Paul Postuma scoort 4-2 voor PSV, doelman Endeman en Oude Wesselink zijn verslagen. Het kon, Kees Rijvers zou het vol mondig onderstrepen, niet beter voor PSV zo vlak voor de eerste wedstrijd in St. Etienne tegen de gelijknamige Europa Cup finalist van het vorige seizoen. Toch moet de aanwezigheid van Edström eer der een psychische injectie dan meer tastbare inbreng betekent hebben. Want de lange Zweed deed het gezien zijn hardnekkige bles sure van de laatste maanden vrij kalm aan. Wat hem overigens niet belette met listige passes rond te strooien waarmee hij zijn ontbre ken in het dichtste strijdgewoel re delijk compenseerde. PSV had na die 2-2 by Eindhoven op de eerste competitiedag niet meer uit gewonnen of zelfs maar uit gescoord. In al die wedstrijden ontbrak Edström of hinkte hij on opvallend mee. En gisteren speelde PSV onder het verbijsterde oog van trainer Herbin van St. Etienne na rust adembenemend. Toegegeven: De Eagles waren zoals Wiel Coerver opmerkte veel te aardig voor hun tegenstander. Het leek wel een klas kostschoolmeisjes", mokte Coer ver na afloop. En de strijdwijze na rust van zijn ploeg leek een regel rechte zelfmoord. Want PSV kon naar hartelust counteren en scoorde doelpunten van grote klas- De Eindhovenaren hadden, hoewel direct uitstekend op dreef een on gelukkige start. Al in de vijfde mi nuut klopte het niet in het centrum Van Kraay-Willy van de Kerkhof en kon Oudewesseling ongehin derd uithalen. De bal verdween on der de te laat vallende Van Beveren door in het doel. Precies vyf minu ten later volgde de gelijkmaker na een gruwelijke fout van de bewaker van Edström, Lodeweges die tel kens als de Zweed ook maar in de buurt kwam als een juffershondje liep te sidderen van angst. Hij ver speelde de bal knullig aan de PSV- spits, die gaf door aan René van de Kerkhof en het stond 1-1. Waarna een aantrekkelijke periode volgde die Go Ahead in de 31ste minuut afrondde met een doelpunt van Van Kooten die volledig vrijgelaten door Van de Kerkhof (Willy) mocht inkoppen. Na rust met Krijgh weer als voor stopper, en Willy weer op zijn ge liefkoosde plaats op het midden veld, met een voor het eerst sedert lang compleet PSV dus ontketende de Eindhovense formatie de kracht van een wervelstorm. Na een blunder in de Go Ahead- defensie scoorde Van der Kuylen 2-2. Postuma volgde meteen schit terend schot (2-3) en bewees daarna zijn alertheid op het maken van goals door ook nummer vier en nummer vijf te laten aantekenen. Dit alles terwijl de Eagles als ver suft over het veld dwaalden en zon der verstand aanvielen waardoor levensgrote gaten vielen en met name René van de Kerkhof zich in zijn element voelde. Kees Rijvers: "dat die er niet van het begin af aan in stond in Oranje tegen Ierland be grijp ik niet. Die speelt veel en veel beter dan vorig seizoen. Iedere wedstrijd al. Ik ben echt tevreden over hem" Arbiter Corver tens lotte floot zich uiterst subtiel in het schijnsel van de publiciteit door een schitterend doelpunt van Lubse een kogel hoog in de hoek niet toe te kennen. Terwijl de bal al van de schoen van de PSV-er ver trokken was blies hij voor het einde van de boeiende match. Tijd is tyd, aldus de lakonieke Corver maar veel eer leek het of hij medelijden had met de "geplukte" Eagles Amsterdam 10 14 5- Af* 7 "1~~T 7 ry i~\ Graafschap 10 2 1 7 5 8-21 J O O J ren. Je neemt niet alleen een dubbel risico door zelfs bij balverlies zon der laatste man door te gaan,maar je belast je verdedigers natuurlijk wel bijzonder zwaar. En dan, je moet er de spelers voor hebben. Normaal gesproken heeft Haarlem veel routine in de ploeg, die kwam er nu niet uitBovendien is zo'n sys teem erg krachtenvretend en ook dat bleek later. In de eerste helft kon Haarlem het conditioneel allemaal nog wel aan ,nade rust niet meer en na 3-0 lieten ze helemaal de kop hangen. Dan kan zelfs Feyenoord goals maken en een leuk schouwspel voor het publiek gaan verzorgen. Briljant waren we zeker nietmaar er waren in ieder geval weer een aantal goede momenten bij. Gebaat Feyenoord was er dan ook bijzon der bij gebaat dat Haarlem zo speelde. Wellicht noodgedwongen, omdat Haarlems vaste laatste man Oeys geblesseerd is, maar waar het alleen de uitvinding van het sys teem bet reft, vind ik dat Hughes in derdaad wel een compliment heeft verdiend. Zoiets moet alleen doel treffend worden uitgevoerd en daaraan schortte nog wel het één en ander WIM RIJSBERGEN. EREDIVISIE FC VW 8 NAC1-1 Twente - Ajax1-2 Utrecht - Sparta1-0 Telstar - Den Haag3-1 G. A. Eagles - PSV2-5 Feyenoord - Haarlem7-0 Amsterdam - AZ'672-6 Roda JC - Graafsch3-0 Eindhoven - NEC3-1 Feijenoord 10 8 Roda JC 10 7 Ajax 10 8 PSV 10 5 Utrecht 10 5 Haarlem 10 5 AZ'67 10 4 Sparta 10 4 NAC 10 4 G. A. Eagles 10 12-16 Eindhoven 10 2 FC VW 10 3 NEC 10 2 Toch mooi van Hughes dat hij Feyenoord zoveel gelegenheid heeft gegeven het zelfvertrouwen op te vijzelen, zo vlak voor de UEFA CupwedstrijdenWe wisten natuur lijk al, dat Haarlem zich in de Kuip niet zou ingraven voor eigen doel, maar dat hij maar gelijk met een nieuw systeem op de proppen zou komen hadden ook wij niet ver wacht. We stonden er in het begin ook gek tegen aan te kijken dat Haarlem maar helemaal zonder ausputzer speelde. We wisten niet wat we met die extra-middenvelder aanmoesten. Normaal moet je dat in tien minuten doorhebben, wor den er een paar omzettingen ge daan en vang je dat. op. Nu zagen we dat kennelijk niet, of geloofden we het niet. Want het is natuurlijk wel het gra ven van je eigen graf als je in de Kuip zonder laatste man gaat spe len. Feyenoord moet voor eigen pu Twee hoofdrolspelers in de Kuip. Nico Jansen en Rob Boersma. Jansen liet de Haarlem-doelman vijf keer naar het net gaanBoersma was sportief genoeg zijn tegenstander daarmee te feliciteren.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11