TM: MEER DAN 'N DUTJE HOUVAST KERKDIENSTEN ZATERDAG 16 OKTOBER 1976 LEIDEN - Baat het niet, dan schaadt het niet, dacht Koos Janson, student Nederlandse taal en letterkunde, toen hij vier jaar geleden inging op een aankondiging in het universiteitsblad Acta et Agenda van een lezing over "transcendente me ditatie". Zonder vermoeden en zonder ver wachting ging hij erheen. Het is zijn eerste stap geworden op een weg die - ik citeer hem nu - op een eenvoudige maar doeltreffende manier leidt tot volledige zel fontplooiing. Janson, die nog wel zijn studie aan de universiteit voltooide, is nu zelfs een van de 130 full-time lera ren van de organisatie Transcen dente Meditatie (ofwel TM) in ons land, die al zo'n 25.000 "volgelin gen" telt Allemaal mensen, die elke dag tweemaal in zittende houding "mediteren", 's morgens en 's avonds, telkens ongeveer 20 minuten. Voor een beter lichame lijk en geestelijk welzijn, een harmonieuzer gedrag en (dus) een vreedzamer samenleving. Hun getal groeit gestaag. In Lei den en omgeving zijn nu een dikke 800 "mediterenden". In Nederland nu 25.000, in Leiden e.o. 800 mediterenden TM zit bij ons duidelijk in de lift De wereld-richtlijn is: 1 centrum, waar TM wordt onderwezen en geoefend, op een miljoen inwoners. Nederland, met zijn ruim 13 miljoen mensen, heeft al 20 centra, terwijl op 50 plaatsen regelmatig lezingen worden gehouden. Het begon in 1970 heel be scheiden met drie leraren. De 130 van nu hebben de handen meer dan vol. "Het is maar goed dat we medite ren, anders zouden we er overstuur van raken", zegt de 27-jarige Koos met een mengeling van ernst en humor. Hij wist vrijwel zijn hele familie - en dat zijn er tientallen - voor de TM-ideeën te winnen. Om elke ge dachte aan zieltjeswinnerij te neutraliseren, plaatst hij bij dit succes de kanttekening dat TM slechts een techniek is. "Geen re ligie, geen filosofie, geen leven swijze. Al heeft het er wel een beetje mee te maken". Elke maand, op een avond, is er een kennismaking met belangstellen den in het museum van volken kunde. TM adverteert daarmee in een paar bladen. Na dat eerste con tact volgt een tweede lezing in het eigen centrum, ter voorbereiding op het leren van de techniek. Dat gebeurde eerst in een flat aan de Mozartstraat, maar sinds een maand beschikt TM over een groot huis aan de Hoge Rijndijk, waarvan de bewoner in het buitenland zit. Beneden is een zaaltje met stoelen en video-apparatuur en boven zijn de vertrekken voor de leraren en het persoonlijke onderricht. Over een jaar wil men een eigen pand hebben. Cursus Wie na de twee lezingen doorzet, moet een persoonlijke afspraak met de leraar maken. Die les duurt anderhalf uur en is bijna altijd op zaterdag. De korte cursus bestaat verder nog uit drie achtereenvol gende avonden van twee uur, ter wijl de langere, die de deelnemers de achtergronden van de techniek onthult "de wetenschap van de creatieve intelligentie", twee lessen per week gedurende vier maanden bevat. Zo "eenvoudig" is het dus ook weer niet... De uitgebreide cursus kan zelfs het begin zijn van een leraarsopleiding. Op het ogenblik is het aantal deel- deze cursus 28. Negen Leiden bereiden zich r op dat leraarschap. Honderd in heel Nederland. Hun opleiding behelst een binnenlands deel van acht maanden, een praktijksta dium en ten slotte nog een interna tionaal deel in Zwitserland (Seelis- berg, aan het Vierwoudsteden- meer), waar het Europese centrum van TM staat. Tot vorig jaar was de opleiding alleen internationaal. Maharishi Maharishi Mahesch Yogi heeft TM uit India naar het Westen gebracht. Het eerste deel van zijn "haam bete kent groot ziener. Zijn leermeester was Guru Dev ("perfecte leermees ter"), die leefde van 1869 tot 1953. Dev leidde een teruggetrokken le ven, totdat hij omstreeks 1940, "op aandrang van velen", een leerstoel bezette in een van de vier kloosters in India, die in de achtste eeuw dooi Shankara zijn opgericht om de tra ditie van de juiste manier van medi teren zuiver te bewaren. Maharishi is jarenlang dO meest nabije leerling van Dev geweest Na diens dood trok ook hij zich in eenzaamheid terug, maar in 195' lanceerde hij op een bijeenkomst van fisosofen en geestelijke lei ders zijn "wereldbeweging". Volgens de Nederlander drs. M. Wijngaards, die dit jaar een boekje schreef over "wat iedereen moet weten over de TM-techniek en het TM-programma", is het enige doel van deze zeer sober levende man, die iedere stoffelijke bijdrage voor zichzelf weigert, om "iedereen in de wereld de techniek van de juiste jivijze van mediteren te laten ken-' "nen, zodat ieder voor zichzelf kar» ontdekken wat de juiste manier vari leven is en welke waarden het be langrijkst zijn". Voorjaar 1976 be droeg het aantal TM-aanhangers in de wereld ll'/j miljoen, verdeeld over 2500 centra in 140 landen. "De persoon van Maharishi", schrijft Wijngaards, "is er een van contrasten. Hij is monnik en we tenschapsman, leeft als kluizenaar temidden van de mensen, combi neert grote intelligentie met een warm menselijk gevoel en is altijd een aangepaste techniek ontwik keld, die ze voorbereidt op de tech niek voor de volwassenen". Een neerlandicus moet woorden kunnen vinden die een definitie doorzichtig maken. De poging van Janson daartoe is niet onverdien stelijk als hij TM zo omschrijft "Een eenvoudige techniek voor geestelijke en lichamelijke ont spanning. Geen vorm van concen tratie (gericht op een punt buiten jezelf). Ook niet van contemplatie (waarmee het innerlijk overwegen van waarheden wordt bedoeld). Maar een systematische, georgani seerde manier om de geest tot een toenemende mate van rust te bren gen via een daarvoor geschikte klank ("mantra" geheten), die op een bepaalde wijze moet worden gebruikt". Het is de bedoeling, dat de medite rende het alledaagse overstijgt. Vandaar het woord "transcen dent", wat "overstijgend" bete kent. TM-mensen noemen dat een aparte toestand van zijn. Naast sla pen, dromen en waken. een leven met TM. „Sindsdien ben ik rustiger geworden en ver liep ook mijn studie harmoni scher Toen ben ik er ook met an deren over gaan praten. Met een vriend bijvoorbeeld die al zeven jaar voor gesprekstherapie bij een psychiater liep. Hij ging TM doen en dat gaf hem zoveel ver lichting dat hij na twee jaar van de psychiater het advies kreeg, de gesprekstherapie te beëindigen. De psychiater zelf beoefent geen TM, maar sommige patiënten wijst hij wel zachtjes in die rich ting. Geen betekenis Uit wetenschappelijke onderzoe kingen is gebleken, dat voor evenwichtige mensen TM van geen betekenis is, terwijl ze bij mensen met ernstige problemen leidt tot nog meer psychosoma tische ziekten. Janson daarover „TM is niets an ders dan een diepere rust dan serieus, maar ook kinderlijk blij". Als hij een toespraak houdt, zit hij meestal op een bank. Met op de achtergrond steevast een schilderij van Dev, want hij wil de eer die men hem zou willen bewijzen graag aan zijn leermeester doorgeven. Bloe men bij Maharishi's baardige beel tenis in alle TM-centra moet men dan ook niet zien als persoonsver heerlijking, maar als een "gebaar van beleefdheid voor een gezag hebbend leraar van meditatie". Geest tot rust Over TM bestaat al heel wat lite ratuur. Door reeksen vreemde woorden en wetenschappelijke begrippen, ingewikkelde formu leringen en moeilijke grafieken over lichamelijke en geestelijke veranderingen bij de beoefenaars tijdens het meditatieproces, zijn deze geschriften voor velen min der en zelfs ontoegankelijk. Janson vindt dat er een nog een voudiger inleiding tot het geheim van TM moet komen dan Wijn gaards in zijn boekje al geeft. In zijn persoonlijke gesprekken met geïn teresseerden probeert hij zo duide lijk mogelijk te zijn. "TM is be stemd voor alle lagen van de bevol king en voor alle leeftijden. We hebben er van 7 en van 70 jaar. Voor de kinderen van 6 tot 10 is er zelfs Voldoening Volgens Wijngaards geeft TM de beoefenaar een ritme van afwisse lend rust en activiteit. De twee be nen waarmee de mens telkens een stap vooruit doet op de weg naar volle ontplooiing. Janson ziet als resultaat op korte termijn een betere geestelijke en lichamelijke gezondheid, die vooral moet worden toegeschre ven aan het „door wetenschappe lijk onderzoek bevestigde feit" dat de rusttoestand van TM die per gaat dan de slaap. „Op lan gere termijn geeft TM het leven meer voldoening, omdat alle in de mens aanwezige capaciteiten hun kans krijgen. De effecten worden ook sterker naarmate je langer mediteert. Spanningen worden opgelost en de zelfont plooiing gaat ongehinderd door". Logisch Omdat Koos Janson zich „gewoon prettig" voelde tijdens het medi teren, is hij er indertijd mee door gegaan. Achtergrond en techniek vond hij redelijk en logisch. Wat hem ook aansprak, was dat ieder een het kan leren en dat TM se rieus onderzoek niet uit de weg gaat. Pas toen hij een tiendaagse cursus volgde, met meer dan twee medi taties per dag, voltrok zich bij hem de eigenlijke doorbraak naar Janson: „De techniek zelf is niet re ligieus. TM kan wel een gunstig effect hebben op de religiositeit van de beoefenaar. Wat veel men sen ervaren is: meer openheid voor religieuze waarden. Maar dan moet je al religieus zijn. Ik vermoed, dat men het verband met religie legt door de korte ce remonie waarmee de eerste per soonlijke les begint. Daar komen bloemen, vruchten en een witte zakdoek aan te pas. Men moet dit ceremoniele begin alleen zien tegen de achtergornd van de tra ditie". Waarschuwingen Van reformatorische kant komen al duidelijk waarschuwingen. Door de nadruk bij TM op de mer.s valt ook sterke nadruk op eigen reli gieuze ervaring. De mens dringt door het ritme van de mantra - dat steeds herhaalde geheimzinnige woord - al dieper in de lagen van zijn bewustzijn door, tot aan de bronnen van zijn gedachten. Lijn recht hiertegenover staat de ge loofsbeleving in de bijbel. Janson: „De techniek is zo neu traal, dat een overtuigd hindoe, een vurig katholiek en een volbloed atheist eraan kunnen meedoen. Ie der wordt vrijgelaten in wat hij bui ten TM doet. Hij krijgt geen pakket verboden en geboden mee naar huis. En als er al een bedoeling ach ter zit, dan kan dat alleen maar zijn de ontplooiing van de eigen cultuur en religie. De houding van TM is heel tolerant". Sommigen zien in TM niet meer dan een duur woord voor „dutje". Janson: „Het verschil met de slaap is dat TM geestelijke helderhied geeft. Je bent erbij en daarom kun je ervan genieten". Vraag slaap. Het is ontspanning. Dat kan toch niet nadelig zijn. Meer onderzoek kan ik alleen maar toe juichen; dan komt de waarde van de techniek vanzelf aan het licht. Eén van de slechtste dingen van TM is dat je er zoveel goede din gen van kunt zeggen, heeft ie mand eens gezegd. Wij hebben ook een eigen instituut voor her senonderzoek, dat met de beste apparatuur is toegerust". Er is ook godsdienstige kritiek op TM. Zoals het verwijt dat ze on der valse vlag vaart en onder wetenschappelijke termen hin doeïstische principes probeert in te voeren. Hoe het ook zij, wetenschappelijke en godsdienstige bestrijders zal TM voorlopig nog wel op haar weg vinden. Maar de vraag of de opmars van TM soms te maken kan hebben met een verwaar loosde meditatiebehoefte binnen de bestaande religie, laat zich niet zomaar wegdringen. Janson kent zelfs een kerkelijke ambtsdrager onder zijn meditrenden Al dient TM zich aan als niet-religieus - wat nog staat te bezien - dan wil dat nog niet zeggen, dat ze onge schikt is om op haar eigenaardige manier een godsdienstige leemte op te vullen. S. J. DE GROOT Een Leidse groep, verzonken in „transcedente meditatie"De leeftijden variëren van 22 tot 70 jaar. De derde van links is de TM-lerares Annelies Beijer (26), de vijfde van links haar collega Caren Glansdorp (27). Zekerheid is iets wat we allemaal willen, maar waarmee we vaak de grootste moeite hebben. Het le ven de wereldde toekomst, het is allemaal hoogst onzeker. Onzekerheid Onzekerheid is zelfs een karakteris tieke trek van onze tijd. We weten niet waaraan we ons te houden hebben en welke beslissingen we moeten nemen. Waar we gisteren op meenden te kunnen vertrou wen, blijkt vandaag geen stand te kunnen houden. Zoveel is twijfe lachtig en onbetrouwbaar. We weten niet, waar we aan toe zijn en waar we heengaan. Toch kunnen we met die onzeker heid niet leven. We willen van onze onzekerheid af. We willen weten waarop we kunnen reke nen, waarop we onder alle om-' standigheden staat kunnen ma ken. Beveiliging Nu biedt een heel stuk van onze maatschappij ons daarbij zijn diensten aan. Er is voor alle mo gelijke risico's een heel netwerk van beveiliging gebouwd We kunnen ons verzekeren tegen brand tegen ongevallen, tegen ziekte, tegen werkloosheid en tegen nog veel meer. We kunnen ons verzekeren van onze geboorte tot en met onze begrafenis. Maar al kunnen we het risico wat verkleinen, helemaal wegnemen kunnen we het niet. Er blijft altijd een stuk risico over. Er blijven al tijd factoren die niet zijn te bere kenen. De bijbel vertelt ons van een man die midden in deze wereld van onzekerheid zich verzekerd weet. Het is PauliLS Verzekerd Ik ben verzekerd, zegt hij, dat niets ons zal kunnen scheiden van de liefde van God. En dat zegt Paulus niet terwijl nij in zijn leven zo rustig en voor spoedig toegaat. Dat zegt hij ter wijl hij zich van alle kanten door vijandige machten omgeven weet. Hij weet wat het is vervolgd te worden en honger te lijden, be lasterd te worden en onrecht te verduren gevangen te zitten en de dood vlakbij te zien. Hoe kan hij zo sprekenIs dat bra- vour? Is dat een onderschatten van de gevaren? Geheim Nee. Als we goed luisteren, ontdek ken we wat het geheim is van zijn verzekerdheid. Hij is niet zeker van zichzelf, van zijn eigen lot en van zijn eigen kracht, maar hij is zeker van de liefde van GodZoals die in Christus Jezus openbaar is geworden. Die liefde blijft, bij al les wat er gebeurt en bij alles wat hem overkomt, zijn onwankel baar houvast. De liefde waarmee God ons lief heeft, mag onder alle omstandig heden de dragende en stuwende kracht van ons leven zijn. W. H. WALVAART Leiderdorp LEIDEN - Herv. Gem. Hooglandse Kerk 10 ds. Van Everdingen te Leiderdorp, 11.45 oec. studentendienst, Marekerk 10 ds. Sierat te Oegstgeest, 5 ds. Van der Sluys Amsterdam, Maranathakerk 10 ds. Wagenvoorde, Koningskerk 10 ds. De Jong (sluiting van de kerk), Bethlehem- kerk 10 ds. Pannekoek, Bevrijdingskerk 9 ds. v.d. Vlies Nijverdal, Vredeskerk 10 prof. dr. De Graaf Utrecht, Waalse kerk 10 ds. Ribs, Acad. Ziekenhuis 10 ds. Bakker, Diac. huis 10.30 ds. Van Niel Rijnsburg, jeugdkapel Vredeskerk 10 mej. Lagerwerf Leiderdorp, jeugdkapel G. Herder Oude Vest 10.30 mevr. Rob bers, Merenwijk 10 ds. Langenbach, Ge- ref. Kerk Zuiderkerk 10 ds. Van Drie Delft, 5 ds. Hortensius. Petrakerk 10 ds. Hortensius, 5 ds. Vrolijk Katwyk, Oude Vest 10 ds. Koolstra, 5 ds. Sytsma, Mar. kerk 10 ds. Wagenvoorde, 5 ds. Rooze Valkenburg, Bevrijdingskerk 10.30 ds. Sytsma, 5 ds. Koolstra, Groenhoven 10 ds. Vrolijk, De Mirt 10 hr. Kromhout, Mierennest 10 hr. Wielinga, Dolerende Noodgem. Groot Leiden (Herengr. 70): 8.30 en 7 hr. Maaskant, Ens., Geref. Kerk Vryg 10 en 5 ds. Gootjes, Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. Carlier, Geref. Gem. 10 en 4.30 ds. Boogaard, N. Ryn, Geref. Gem. in Ned. 11.30 en 5.30, Koningskerk, Evang. Luth. Gem. 10.15 ds. Steenstra, Herv., Rem. Doopsgez. Gem. 10.15 dr. Meijering, Baptistengem. 10 ds. v. Ma meren, Evang. Chr. Gem. (Middelstegr. 3) 10 hr. Dikkes, Zendigswerk Midder- nachtsroep Middernachteroep (Zoe- terw. singel 21)5 uur hr. v. Duuren, Drie bergen, Evang. centrum Zylsingel 2, 10 dienst, Pinkstergem. (O. Ryn 3) 3 hr. Kluin, Nw. Apost. Kerk (H. Rijnd. 24) 9.30 en 4, woe. 8, Leger des Heils (Hooigr.) 10 en 7.30, Christian Science (Steenschuur 6) 10.30, Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der Laatste Dagen (Steen- schuur 6) 10.15, Oud Kath. Kerk 10 h. dienst, Vry Kath. Kerk 10.30 h. mis (Vreewijkstr. 19), RK Kerken Haagweg zat. 7zo. 9,10.45,12 en 6.30, Steenschuur zat 7, zo. 10, 11.30, 6 en 7, Lammen schans zat. 7, zo. 9, 10.30. 12 en 6, Haar- lemmerstr. zat. 7, zo. 9.30, 10.45, 12 en 6.30, Rijndijk 281, zat. 7, zo. 9.30 en 11.30, Boshuizerlaan zat. 7, zo. 9.30,11 en 12.15, Herensingel zat. 7, zo. 8.30, 9.30 en 11. ABBENES - Herv. Gem. 9.30 ds. Den AARLANDERVEEN - Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus, 7 ds. Lalleman, O. Wete ring, Geref. Kerk 10 ds. Vree, Alphen, 6.30 hr. Tenyenhuis, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 kand. Kok Bennekom, RK Kerk zat. 7, zo. 7.30 en 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. Hanemaayer, 5 ds. Fokkema, Kruiskerk 10 ds. Bogers, Opst. kerk 10 ds. Bogers, 6.30 ds. Fok kema, Nabij 10 jeugdkapel, G. Herder kerk 9 dr. v. Santen, De Bron 10.30 dr. v. Santen, 5 oec. doopdienst, dr. v. Santen, Driehoorne 7, Oudshoornseweg 10 ds. Oort, Sionskerk 9.30 ds. Rynsburger Amersfoort, 6.30 ds. Kommers Neer- langbroek, Geref. Kerk Mar. kerk 10 hr. TenyenhuiSj 6.30 ds. Swierts Koude kerk, Salv. kerk 10 ds. Swierts, 6.30 ds. Vree, G. Herderkerk 10.30 en 6.30 ds. De Ruiter, De Bron 9 ds. De e Ruiter, 9.30 ds. Van der Ree, 6.30 ds. Van der Ree, Geref. Kerk Vryg. 8 45 dienst, 5 ds. Hordijk, in kapel M.-stichting, Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 Oud Geref. Gem. 9.30 en 4. Baptistengem. 10 zend. v.d. Berg, 6.30 ds. Koekoek, Noord (Sportlaan) 10 hr. Visser, Leger des Heils 10 en 6.30, Volle Evang gem. (geb. Kindervreugd) 10 hr. Bulthuis, Rem. Kring 10 ds. Hooykaas, Moluks Evang. Kerk 11 ds. Sitanala, Mo luks Prot. Kerk 9.30 ds. Tomasoa Woer den. RK Kerken Bonifaciuskerk zat. 7, zo. 8 30.10 en 11.30. Piuskerk zat 7. zo. 9. 10.30 en 11.45, De Bron zat. 6.30, zo. 9 en 11. BENTHUIZEN - Herv. Gem. 10 ds. v. Roest Ederveen, 6 ds. Vroegindewey, Katwijk a. Zee. BODEGRAVEN - Herv. Gem. Dorps kerk 10 en 6.30 ds. Droogers HA, Bethle- hemkerk 10 en 6.30, ds. De Vreugd HA, Salv. kerk 10 dr. v. Leeuwen Ermelo, 6.30 ds. Kaastra Amerongen, Geref. Kerk 10 en 6.30 ds. Buitenhuis. BOSKOOP - Herv. Gem. 9.30 en 6.30, Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Dijkstra, De Stek 9.30 ds. Heymans, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 kand. v.d. Heijden, Putten, Geref. Gem. 9.30 en 6 dienst, Opwek- kingsgem. (geb. Concordia) 9.30 dienst, Vergadering van Gelovigen (Nieuwstr.) 9.30 en 5, RK Kerk zat. 7, zo. 8.45, 10 en 11.30, Ontmoeting zat. 5.30, zo. 10.30. HAZERSWOUDE - Herv. Gem. 9.30 ds. Kooien IJsselstein, 6.30 ds. Stelwagen Boskoop, jeugdd., Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Huisman Rijnsburg, RK Kerken Mi chael zat. 7, zo. 9, Bemadus zat. 7, zo. 10.30, Ridderhof 10.30, dorp zat. 7, zo. 8, 10 en 11.30. HILLEGOM - Herv. Gem. 10 ds. Van Bruggen en rk pastor (kanselruil), 7 ds. Boonstra, Parkwijk 3 ds. Boonstra, Ge ref. Kerk 10 en 5ds. Pouwels.Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. v.d. Kamp. RK Kerk Martinus zat. 7, zo. 8.30,10,11.30 en 12.45, Jozefkerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. HOOGMADE - Herv. Gem. 10 drs. Blonk. RK Kerk zat. 7, zo. 8 en 10.30. DE KAAG - Herv. Gem. 10 ds. Keuning, Noordwijk, RK Kerk zat. 7. zo. 8,10 en 7. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Teygeler, 6 ds. Bouman Katwyk, Ontmoetingskerk 10 ds. Gebraad, 6.30 ds. Teygeler, Geref. Kerk 9.30 ds. Derkley Melbourne, 5 ds. De Vries. RK Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE - Herv. Gem. N. Kerk lOds. Boer,6ds. Hovius.O. Kerk 10 ds. Hovius, 6 ds. De Vos, Ichtuskerk 10 ds. Vroegindewey, 4.45 zang. ds. Vink jeugdd., Pnièlkerk, 9.30 ds. Kool, 6 ds. Van Rossum Huizen, Groen van Pr. school 10 ds. Catsburg, Hoeksteen 10 dovendienst, Overduin 2 ds. Baas, Geref. Kerk Vredeskerk 10 ds. Zwaan, 5 ds. Derkley,Triumfatorkerk lOds. De Vries, 5 ds. De Wit Lisse, Geref. Kerk Vryg. 10.15 leesdienst, 3.30 ds. Hoff, Geref. Kerk Vryg. Buiten Verband 8.45 ds. Roukema, 7 ds. v.d. Kwast, Chr. Geref. Kerk 101eesd.,5ds. v.d. Ent, Geref. Gem. iO en 5 leesd., 20 okt, 7.30 stud. Katten- berg, Volle Evang. gem (Voorstraat 100) 9.45, Soefie-beweging 4 nam. dienst. Koudekerk aan den Rijn - herv. Gem. 10 hr. W. Stroo, 7 ds. v.d. Linden, in Geref. Kerk, Geref. Kerk 10 drs. Verschoor Leiderdorp, 7 ds. v.d. Linden, ge- meensch. dienst. LEIDERDORP - Herv. gem. en Geref. Kerk Dorpskerk 10 ds. Knorth, Hoofd- straatkerk 10 mevr. Sysling, 6.30 mevr. Sysling en drs. Davids, Scheppingskerk 9 en 10.30 ds. Van Loenen, 5 ds. Knorth HA, Baptistengem. 10 br. De Vries, 5 br. Lourens, RK Kerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. LEIMUIDEN - Herv. Gem. 9.30 ds. De Vree HA, 7 hr. Goedhart Nieuwkoop, Geref. Kerk 10.30 ds. Goris Haarl.meer 7 ds. Rang N.-Vennep, RK Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE - Herv. Gem. Grote kerk 10 ds. v.d. Velden, Pauluskerk, 10 ds. Streef- land Noordwijkerhout, 7 hr. Hoffenaar Voorhout, Geref. Kerk 10 en 5 ds. De Wit, Geref. Kerk Vrijg. 10 dienst, 5 ds. Simpe laar, Geref. Kerk Vryg. Buiten Verband 10.45 ds. Schuurman, 7 kand. Muller, Chr. Geref Kerk 10 en 4.30 kand. Hil- bers, Zwolle, Geref. Gem. 10 en 4 ds. Hakkenberg. Oud Geref. Gem. 9.30 en 3 leesd., 20 okt., 7.30 ds. Du Marchie van Voorthuysen, Aktie Kruistochten ma. 8 ds. Gravendeel, Mariènburcht, RK Ker ken Agathakerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30, Poelhuys zat. 7. zo. 9 en 11.30, Ma- riakerk zat. 7. zo. 8.30, 10, 11.30 en 5.30, Engelbew. zat 7, zo. 7.30,9.30,11 en 5.45. NIEUWKOOP - Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Kooy, 6 30 ds. Lefeber, Alphen, Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Nooteboom, Chr. Geref. Kerk 9 30 en 2.15 ds. v.d. Ent Kat wyk HA. RK Kerk zat. 7. zo. 7.30,9,10.45 en 7. NIEUWVEEN - Herv. Gem. 9.30 ds. Van Hoegee Alphen, 6.30 ds. Kaai, Geref. Kerk 9.30 en 7 ds. Treurniet Woerden, RK Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP - Herv. Gem. 9.30 ds. Swagerman Leidschendam, 7 ds. Den Harder, Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Rang, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 3 ds. Oos terbroek Opperdoes, RK Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. NOORDEN - Herv. Gem. 9.30 dr. Bout Huizen HA, 7 ds. Schrijver Woerden, Ge ref. Keerl 10 hr. Goedhart Nieuwkoop 7 ds. Schaafsma Utrecht, RK Kerk zat. 7.30. zo. 7.30, 9 en 10.30. NOORDWIJK - Herv. Gem. Binnen 10 dr. Jansen, 7 ds. Keuning, Zee Hoofd straat 10 ds. Carstens De Kaag, ge- meensch. dienst met GK, Geref. Kerk Hoofdstr. 10 ds. Bosman, gemeensch. dienst het HG De Rank 5.30 dr. Jansen, 10 en 3.30 ds. Hovius Katwijk aan Zee, Geref. Kerk Hoofdstraatkerk 10 dr. Wes- sels Oegstgeest. 5 ds. Elgersma, Vinken- 7, zo. 10 en 12, Bonaventurakapel zat. 6.30, zo. 9 en 11. OUD-ADE - RK Kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. Gem. 9.30 hr. Drijver, Voorscho ten, Geref. Kerk 9.30 ds. Kornet Nyver- dal 6.30 hr. Schoenmaker, RK Kerk zat. 7. zo. 8, 9.30 en 11. ROELOF ARENDSVEEN - RK Kerken kerk St P. Banden zat. 7, zo. 8,9.30,11 en 12.15, M. Presentatie zat. 7, zo. 8, 9 30 en 11. RIJNSATERWOUDE - Herv. Gem. 9.30 ds. Lalleman, O. Wetering, 7 ds. Goverts Nieuw-Vennep, Chr. Geref Kerk 9.30 dienst, 2.15 ds. De Vries, Heerde. RIJNSBURG - Herv. Gem. Grote Kerk 9.30 ds. v.d. Bogerd, 5 ds. v. Niel, Bethel- kerk 9.30 ds. Hemmes Leiden, 5 ds. v.d. Bogerd, Geref. Kerk Petrakerk 9.30 dr. v. Oeveren, 5 ds. Baayen, Immanuelkerk 9.30 ds. Baayen, 5 ds. Damsma, Mar. kerk 9.30 ds. Damsma, 5 dr. v. Oeveren, Geref. Kerk Vryg. 10 en 5.15 leesdienst, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 dienst, Evang. Chr. gem (aula mavo) 10 dienst. RK Gem schap (aula tuinbouwschool) zat. 7, zo. 1030. RIJPWETERING - RK Kerk zat. 7, zo. 7.30. 9 en 10.30. VOORSCHOTEN - Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Meyering, 7 ds. v.d. Schoot, aula NH 9.30 ds. De Zeeuw HA, Hulp en Heil 10 ds. Verheule, Geref. Kerk 10 ds. Heule Den Haag, 5 ds. Swierts Koude kerk, Geref. K. Vrijgem. 10.15 en 4.30 ds. Boxman, RK Kerken M. Godskerk zat. 7, zo. 8, 10 en 11.30, Laurentius zat. 7, zo. 8.30,10.30 en 12, aula Noord-Hofland zo. WADDINXVEEN - Herv. Gem. Brug- kerk 9.30 ds. v.d. Heuvel, 6.30 kand. v. Harten, Hoeksteen 9.30 ds. Verboom, 6.30 ds. v.d. Heuvel, Bethelkerk 9.30 ds. van Eyk, 5 ds. Verboom, Immanuelkerk 10 ds. Zunnenberg, 5 ds. Flink, Geref. Kerk Kruiskerk 10 ds. Hoonstra 5 ds. Modderaar, ONTM. KERK 10 DS Mod deraar, 5 ds. Prins, Chr. Afgescheiden Gem. 9.30 en 5 ds. Verloop, Volle Evang. gem. (Lindengaarde 17a) 9.30, RK Kerk Viktorkerk 10, Ontm. kerk 8.30 en 11.45. WARMOND - Herv. Gem. 10 ds. Den Tonkelaar HA, RK Kerk zat. 7, zo. 8.30,10 en 11.30. WASSENAAR - Herv. Gem. Dorpskerk lOds. v. Zanten, 4.30 ds. De Jong Leiden, 7 ds. Wiersma, Kievietkerk 10 ds. Wiersma, Messiaskerk 10 dr. Frederikse, Dorpscentrum 9.30 ds. Wieman Vlaar- dingen, Geref. Kerk 10 ds. v.d. Meulen, 5 ds. Bech, Zuid 10 ds. Bech, 5 ds. v.d. Meulen, Ned. Prot. Bond 10.30 ds. Jon kers Den Haag. WOUBRUGGE - Herv. Gem. 9 30 ds Kaai Nieuwveen, 6.30 ds. Blenk, Geref. Kerk 9.30 ds. Speelman Mijdrecht, 6 30 ds. Versluys, Hazerswoude, RK Kerk zat. 7, zo. 10, Ned. Prot. Bond 7 nam. ds. Paardekooper, Doorn. ZEVENHOVEN - Herv Gem. 9.30 ds. Nicolai, Geref. Kerk 9.30 en 7 ds. Hart kamp Hillegom, RK Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE - Herv. Gem. 10 ds. Schoch, oogstdienst, RK Kerken Jans- kerk zat. 7.30, zo. 9.30, CHR. Dienaarkerk zat 7, zo. 10 en 11.30, Rijndijk Meerburg zat 7, zo. 10, 12 en 6. ZWAMMERDAM - Herv. Gem. 10 en 6.30 ds. Mostert, Geref. Kerk 10 en 6.30 ds. v.d. Heiden. laan 9.30 ds. Elgersma, 5 ds. Heemskerk Oegstgeest, stichtingskerk 11 ds. Bou- ma, Sole Mio 9 ds. Bouma, RK Kerken Binnen zat. 7, zo. 8,10 en 11.30, Zee zat. 7, zo. 9. 11 en 7. NOORDWIJKERHOUT-Herv. Gem. 10 dienst, RK Kerken Jozefkerk zat. 7, zo. 8, 10. 11.30 en 6, Viktorkerk zat. 7, zo. 8, 9.30, 11 en 6.' OEGSTGEEST - Herv. Gem. Groene Kerk 10.30 pastor Poelma en ds. Sasse, oec. dienst, Pauluskerk 10 dr. Barnouw Den Haag, Gem. centrum 10.30 ds. Ter Linden, 7 ds. Vegter, gem. centr. jeugd- kerk 10.30 ds. Heemskerk, Geref. Kerk 10 ds. Vegter, zie verder Herv. Gem., Ge ref. Kerk Vrijg. 9.30 en 3 ds. Simpelaar, Volle Evang. gem. 4 hr. v.d. Brugge Den Haag, in gem. centrum, Geref. Kerk Vrijg. Buiten Verband 8.45 hr. Moleveld, 4 br. Vonk, RK Kerk Willibrordkerk zat. SASSENHEIM - Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. Geertsema Hazerswoude, 7 evang. Bruyn Wassenaar, open-deur-dienst, Geref. Kerk 9.30 ds. Brokerhof Voor hout, 5 ds. v. Santen, Chr. Geref. Kerk 10 en 5 prof. dr. Velema Apeldoorn, Ned. Prot Bond 10.30 mevr. ds. v.d. Velden Utrecht, Jul. laan 17, RK Kerk zat. 7, zo. 8. 9.30 en 11. TER AAR - Herv. Gem. 9.30 ds. Linden- burg, 6.30 ds. Stehouwer Alphen, Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Bezemer, RK Kerk Langeraar zat 7, zo. 8. 9.30, 11 en 12.15, Ter Aar Dorp zo. 9 en 12 VALKENBURG - Herv. Gem. 10 en 6.30 ds. Overgaauw HA, Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Rooze, Geref. Kerk Vryg. 9.30 en 5.15 ds. HofT. VOORHOUT-Herv. Gem. 10ds.v. San ten Sassenheim, RK Kerk zat. 7, zo. 9, 10.30 en 11.45.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4