LES UIT HET VOLTA-PROJECT Aflossing schulden duurt veel langer dan verwacht ZATERDAG 16 OKTOBER 1976 EXTRA Wetenschap en techniek, die in wezen verantwoordelijk zyn voor de kloof tussen arm en rijk in de wereld, tussen de ontwikkelde en ontwikkelings landen, vormen uiteindelijk - mèèr dan financiële middelen - de werktui gen waarmee deze kloof zo snel mogelijk gedicht of overbrugd moet wor den. Veel van de technische projecten die met dit oogmerk zijn uitgevoerd leveren nog te korte tijd hun bijdrage aan wel vaart en ontplooiing om op hun waarde geschat te worden. Veelal zal dat pas na generaties kunnen. Heel enkele objec ten hebben echter al voldoende hun stempel op ontwikkelings samenlevingen gedrukt om voorzichtig te peilen of zij aan de oorspronkelijk gestelde verwachtingen voldoen. Eén van die projecten was de schepping van het Voltameer in de Afrikaanse kuststaat Ghana en de bouw van een waterkrachtcentrale in Akosombo, die onlangs tien jaar in bedrijf was. Een in vele opzichten uitermate merkwaardig project, dat van Ghana een land maakte dat over een teveel aan energie be schikt, een vrijwel unieke positie in de wereld van vandaag. Wat is er van de hooggestemde verwachtingen van tien jaar geleden uitgekomen? Een kwalijke zaak is, dat vele overheden in de ontwikkelingslanden door de rest van de wereld beschikbaar gestelde of zelf bijeengeraapte geldelijke midde len en de westerse technieken gebrui ken voor het verwezenlijken van kost bare prestigeprojecten, die ogenschijn lijk de welstand van een land verhogen maar in werkelijkheid niet meer zijn dan tè zwaar vergulde visitekaartjes en facades, waarachter een blijvende ach terstand en armoede verborgen moeten worden. Het Volta-project in Ghana wordt tegen woordig ook wel eens als zodanig be stempeld, hoewel het in oorsprong zeer weloverwogen en reëel was opgezet. Het was in elk geval een project dat getuigde van durf en visie, zoals uit on- derstaande omschrijving kan blijken. De dam door de Volta en de aangrenzende krachtcentrale bij Akosombo: een goed project dat nog niet de vruchten afwerpt waarop men had gehoopt. Voor Ghana betekende het besluit van president Nkroema tot aanleg van het Volta-meer indertijd een re latief grotere onderneming, dan het ontwerp en de bouw van het kapitalen verslin dende supersonische vlieg tuig Concorde voor Enge land en Frankrijk. De bouw van een dam door de be nedenloop van de rivier Volta by Akosombo en de bouw van een hydro-elektrische centrale zou ongeveer een miljard gulden moeten gaan kosten. Waarbij in- begrepen de bijkomende kosten, zoals de volksverhuizing die no dig zou zijn bij het onstaan van het Volta meer. Binnenzee Het ging namelijk niet om een klein meertje dat het yater voor de krachtcentrale moest leveren, maar om de grootste binnenzee ter wereld, die ooit door mensen handen tot stand was gekomen. Over vrywel de gehele lengte van de Volta die zich met zijrivieren door het oosten van Ghana slin gerde, zou het waterpeil zodanig stijgen, dat de oevers over een behoorlijke breedte werdén overstroomd. Het aanleg van de dam betekende, dat vijf procent van het gehele Ghanese gebied onder water werd gezet. De totale oppervlakte van de binnenzee bedroeg 8480 vierkante kilometer, dat is onge veer een kwart van de opper vlakte van Nederland. Door het grillige verloop van de oevers ontstond een kustlijn van de bin nenzee die ruim zesduizend ki lometer lang is. Dat is, om een in druk te geven, ongeveer de kust lijn van Umuiden naar Gibral tar. Evacuatie Er moesten ruim 80.000 mensen uit de ondergelopen gebieden wor den geëvacueerd om elders on dergebracht te worden. De baten van het gigantische pro ject moesten groot zijn. Ghana bezit belangrijke mineralen waarvan de verwerking echter veel energie kost. Ook in andere opzichten zou goedkope energie van groot belang voor de ontwik keling van het land kunnen zijn. Maar de betrekkelijk geringe energieproduktie vergde inder tijd een grote import van brand stoffen, waarover het land niet beschikte. Met deze ene klap van het Volta- project zou het land voor een zeer verre toekomst ruimschoots in de goedkope energie komen te zit ten en zou kostbare brandstof- import overbodig worden. Technisch eh wetenschappelijk zag het project er gezond en veelbe lovend uit Dat lang niet alle ver wachtingen nu, tien jaar later, in vervulling zijn gegaan ligt niet aan de technische aspecten maar wel aan de wetenschapsbeoefe naren (ondermeer de economen) die de plannen van indertijd heb ben begeleid, benevens aan een tekort aan inzicht en aan sociaal-, economische oorzaken. Studieobject Het Volta-project is daardoor tien jaar na het in werking komen een studieobject geworden voor al len, die geïnteresseerd zijn in ontwikkelingsprojecten zoals die in dc- komende decennia onget wijfeld in vele landen ter hand zullen worden.genomen. Het is overigens niet allemaal nega tief, wat uit het Voltaproject tot dusverre is voortgebloeid. Voor de eiwitvoorziening in het voed selpakket van de Ghanezen was de visvangst vooral in de Atlanti sche Oceaan langs de paar hon derd kilometer kust van groot be lang. De schrale gronden van het land zijn niet geschikt voor een omvangrijke veeteelt. Meevaller Het Volta-meer heeft in het laatste decennium op ongedacht grote schaal bijgedragen tot de voed selvoorziening. Bij het opstellen* van de plannen rekende men op een jaarlijkse visvangst van 20.000 ton uit de nieuwe binnen zee. Maar die vangsten bleken op te lopen tot 60.000 ton per jaar, voorwaar een meevaller die de economie van het land zeer ten goede is gekomen. Een blijvende meevaller zal dat waarschijnlijk niet zijn. De bo dem van de nieuwe binnenzee bestaat nu nog uit rottende resten van de vroegere land-vegetatie, waardoor de visstand zich veel sterker heeft ontwikkeld dan in een natuurlijke gang van zaken. Niettemin verwachten de weten schappelijke onderzoekers dat de vangsten zich mettertijd zullen stabiliseren op zo ongeveer 40.000 ton per jaar, het dubbele van hetgeen waarop was ge hoopt. Deze meevaller zou het Ghana mogelijk maken, voor de. voorziening aan eiwitten geheel op eigen wieken te kunnen draaien. Oogst Wanneer men het gehele pakket re sultaten van het grandioos opge zette Volta-project overziet, kan men zelfs na tien jaar nog niet zeggen dat het bevredigende vruchten afwerpt voor een ont wikkelingsgebied dat op meer uit was dan het verwezenlijken van een prestige-project. Op den duur, zo verwachten weten schappelijke onderzoekers en technici, zal de oogst van de inge zaaide miljarden zeer rijk zijn, maar Ghana heeft geleerd, dat ontwikkelingsprojecten gecom pliceerder zijn dan men heeeft verwacht en dat de resultaten pas op veel langere termijn zullen blijken dan aanvakelijk was aan genomen. Handelspolitiek Het Volta-project leert voorts dat sociaal-economische en handel spolitieke overwegingen een veel groter rol in dergelijke projecten horen te spelen dan voorheen werd aangenomen. Ook in dit opzicht blijkt de samen leving te lijden onder een achter stand van de maatschappij wetenschappen ten opzichte van de natuurwetenschappen en de techniek. Het is te hopen, dat men niet alleen in de geïndustria liseerde wereld maar minstens evenzeer in de ontwikkelings landen deze les ter harte neemt. T060 "Grote sprong" Die leningen zijn ook met andere buitenlandse instanties en inter nationale organisties gesloten. Ook dat betekent een rem op de "grote sprong voorwaarts" die Ghana voor de welvaart van het land had verwacht als gevolg van het Volta-project. Waaruit in elk geval voor de deskundigen de les mag worden getrokken, dat de kostbare ontwikkelingsfase voor een gigantisch project zich over veel langere tijd uitstrekt dan al leen de materiële constructie van bijvoorbeeld een stuwdam. Maar ondanks onmiskenbare baten van het project zijn er ook tegen vallers, die niet waren voorzien. In de eerste plaats verliep de huis vesting en integratie van de be volking in hun nieuwe omgeving voor de 80.000 Ghanezen, die voor het water van het Volta- meer moesten wijken, niet geheel zoals verwacht. Er werden 52 nieuwe nederzettingen gebouwd in dorpsvorm, maar door een reeks oorzaken bevredigden die nederzettingen niet ten volle. De nieuwe nederzettingen, veelal gefinancierd uit westerse bron nen als uitvloeisel van het gehele Volta-project, hielden te weinig rekening met de traditionele woon- en werkgewoontes van de inwoners, terwijl voorts gere kend werd met een welvaartver meerdering die tot uitbreiding van woningen en erven zou kun nen leiden, terwijl die stijgende welvaart vooralsnog uitbleef. Zo ligt Ghana aan de westkust van Afrika aan de Atlantische Oceaan die hier Golf van Guinea heet, omzoomd door Ivoorkust, Boven-Volta en Togo. De grenzen zijn waar zij niet samenvallen met rivieren (dikke zwarte kronkellijnen) aangegeven als stippellijnen. In zwart aangegeven het gigantische Volta-Meer, dat ontstaan is door de stuwdam in de samenstroom van Volta-rivieren en de Oti. Deze dam bevindt zich bij Akosombo dicht bij de uitmonding van de Volta in de Atlantische Oceaan. Het oppervlakte omvat ongeveer vijf procent van de totale oppervlakte van het land, dat zeven maal zo groot is als Nederland. Ghana heeft omstreeks negen miljoen inwoners. Tot dusver heeft de bevolking van Ghana slechts matig geprofiteerd van de goedkope energie, die via de krachtcentrales in de Akosombo- dan wordt opgewekt. Dit is mede een gevolg van het feit, dat de infrastructuur nog onvoldoende is ingesteld op industrialisatie als gevolg waarvan ook slechts een bescheiden hoogspanningsnet is aan gelegd (op de tekening doorlopende rechte lijnen met puntjes) waar van alleen het zuiden van het land kan profiteren. De ontwikkeling van de omgevende landen is nog te weinig voortgeschreden om de export van de goedkope energie rendabel te maken. Ghana heette vroeger Goudkust naar aanleiding van de zeer intensieve handel die de Portugezen sinds 1471 dreven met de inheemsen die over de opbrengst van rijke goudaders beschikten. Later rond het midden van de zeventiende eeuw, werden de Portugezen verdreven door de Hollanders, die op hun beurt weer plaats moesten maken voor vooral de Engelsen maar ook Fransen. Pas in maart 1957 werd Ghana onaf hankelijk, al was het eerst nog maar een republiek binnen het Britse Gemenebest. De huidige president Nkroema heeft sinds de onafhanke lijkheid een grote rol gespeelde Ghana. Een van de oppositieleiders dr. A. Busia, heeft een grote rol gespeeld als premier maar werd na een staatsgreep niettemin in ballingschap gedreven, in welke tijd hij on dermeer hoogleraar in Leiden is geweest voor niet-westerse sociolo gie. Peter Goodwin, een medewerker van het Engelse wetenschappe lijke tijdschrift "New Scientist", heeft in dit blad van 16 september j.l. een overzicht over de ervarin gen met het Volta-project gege ven, waaraan wij ondermeer het volgende ontlenen. Het grootste deel van de 310 mega watt, die de elektrische generato ren in Akosombo leveren (slechts een deel van de capaciteit van meer dan 550 megawatt) komt ten goede aan de aluminium- fabrieken in Tema, die in handen zijn van de Amerikaanse indus trie Kaiser Aluminium Company, die de industrie drijft. Maar die VALCO heeft leningen van Kai ser ontvangen om de industrie op te bouwen. En pas wanneer deze leningen zijn terugbetaald (uit de opbrengsten van de goedkope elektriciteit) kan het land financiële voor waarden tot levering van die elektriciteit stellen, waarmee dan uiteindelijk het geld in het laadje moet komen om de welvaart van het land te verhogen. De aluminium-ertsen komen thans voornamelijk uit het Westindis- che gebied, maar de bauxiet die voor de verwerking noodzakelijk is, komt in Ghana zelf in grote hoeveelheden voor. Op den duur kan deze industrie daardoor voor Ghana, vooral in combinatie met een goedkope en onuitputtelijke energiebron een zegen zijn, maar het land moet dan eerst uit de schulden zijn, waarin het zich Oorzaak van dat laatste ook alweer, dat de vruchten van een in wezen gezond ontwikkelingsproject mede door de sociaal- economische structuren en pro cessen pas veel later geplukt kunnen worden dan aanvanke lijk Een tweede moeilijkheid bleek te bestaan uit het wegvallen van vele verkeersverbindingen over het land als gevolg van het ont staan van het Volta-meer. Ver vanging door waterverbindingen over het nieuwe meer bleek vaak onmogelijk met de primitieve ter beschikking staande middelen. De overstroomde gebieden kwamen met een te geringe diep gang onder water water te staan, om veilige verbindigen van oever tot otver mogelijk te maken. De aanleg van haven-faciliteiten bleek niet afdoende bekostigd te kunnen worden. En die uitgaven werden op papier zeer groot doordat het waterpeil van het nieuwe meer sterk afhankelijk was van de jaarlijkse regenval en de verschillen in regenval voor de verschillende seizoenen. De onverwachte en merkwaardige afwijkingen in regenval in het laatste decennium hebben niet weinig bijgedragen tot deze pro blemen. Bilharzia Problemen, die zich ook voordeden bij het in cultuur nemen van de nieuwe oevergebieden door de teelt van bijvoorbeeld mais, to maten en aardappelen ten dien ste varw de voedselvoorziening. De aanvankelijke verwachtingen werden de bodem ingeslagen door de klimatologische veran deringen, die niemand had voor speld. Bovendien gold ook hier weer, dat de welstand van oe oe- volking niet voldoende steeg om de investeringen in nieuwe cultu res rendabel te maken, laat staan uit te lokken. In de moerasachtige oeverwateren van het Volta-meer heeft zich op enorme schaal de ziekte bilharzia (infectie met in bloedvaten le vende zuigwormen) verspreid. In sommige (nieuwe) dorpen langs de oevers is honderd procent van de kinderen er door aangetast. Dr. David Scott van de Wereld Gezondheidsorganisatie van de Ver. Naties, die het probleem probeert aan te pakken, stelt vast dat de grote moeilijkheid ligt in de verzotheid van de bevolking? op water. zondheid kunnen vormen zijn al evenzeer door mensen in het le ven geroepen: de schepping van het Volta-meer. Dr. Scott is van mening dat de beste bestrijding van bilharzia te vin den is in de verandering van de leefgewoontes van de bevolking en het beschikbaar maken van waterleidingen, riolen etc. De kinderen moeten leren, niet langs de oevers van stroompjes en meer te urinerenMaar dergelijke maatregelen zijn alleen te verwe-- zenlijken door een enorme kapi taalsinvestering die nu nog niet mogelijk is, doordat de revenuen van een in wezen goed ontwikke lingsplan nog niet geïnd kunnen worden. VOLTA CbOlF VAN GUINEA heeft moeten steken om het Volta-project te verwezenlijken. Eén van de talloze rijke vruchten dragende cacaobomen in Ghana, dat 's werelds grootste producent van cacao is. Deze vruchten vormen nog steeds het grootste export-artikel van het landOndanks een grote rijkdom aan delfstoffen en een overschot aan goedekope energie, die een sterke industriële ontwikkeling hadden doen vermoeden. Het is natuurlijk de vraag, of het juist is mensen van zeer natuur lijke instellingen en gewoontes te beroven "omdat het beter zou zijn". Vooral wanneer die ge woontes eigenlijk alleen schade lijk kunnen worden door ingre pen in het leefmilieu. Ontwikkelaars zijn op het ogenblik bezig met herbiciden de wate ronkruiden te bestrijden in het oevergebied van Volta-meer. Maar die onkruiden zijn mede door mensen geïntrodu- ceerd.zoals de waterhyacinth (over welks nuttige aspecten wij onlangs schreven) en de omstan digheden waaronder zij floreren en een bedreiging voor de ge- Een eigenlijk aanvankelijk voor spelbare tegenvaller was, dat de industrialisatie van het gehele land algezien van de aluminium- industrie nog niet of nauwelijks op gang is gekomen. Gevolg daarvan is, dat er ook nog maar een matig begin is gemaakt met de aanleg van hoogspanningsnet ten door het land teneinde de be schikbare goedkope energie dienstbaar te maken aan de ont wikkeling. Ook in dit opzicht geldt weer, dat de investerings middelen ontbreken.De kost gaat ook hier voor de baat uit, en de middelen ontbreken nu eenmaal om dit spreekwoord in praktijk te brengen. WETENSCHAP en TECHNOLOGIE door P. Bok

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 19