Y an Agt wellicht lijsttrekker CDA bij verkiezingen Vele arrestaties bij sloop in woonoord Molukkers De Fiat 127 zetalz'n klassegenoten op afstand. In prestaties en prijs! zouGerD. ten onrechte vastbonden 9150,- Ook na aanschaf zéér voordelig! VRIJDAG 15 OKTOBER 1976 VAASSEN (SP) - Het omstre den deel van het wrakke Mo lukse woonoord in het Geld erse Vaassen is dan toch met de grond gelijk gemaakt. Dat ging ten koste van een zwaar gewonde Zuidmolukker, vier door stenen gewonde poli tiemannen en een mare chaussee, een aantal neerge schoten honden, 39 arresta ties, een uitgebrand huis, een in brand gestoken busje van de marechaussee en een brok onrust onder de 33.000 Zuid- molukkers in Nederland. Van de arrestanten zi'~ er 15 in verzekerde bewarin,. gesteld, een van hen wegens poging tot doodslag op een politie man, een ander stond gesig naleerd wegens diverse in braken en de rest voor het be zit van automatische vuur wapens. Ir. J. Manusama, die zich in de loop van de dag inderhaast met de trein vanuit Rotter dam naar Vaassen had bege ven, zei daar dat hij het be treurde dat er met zo'n grote politiemacht was opgetreden. Hij vertelde: "Die overmacht heeft volgens mij juist agres sie uitgelokt. Er moet onder de bewoners van het barak kenkamp plotseling een ge voel van solidariteit zijn op gekomen, dat heeft geleid tot deze betreurenswaardige ge beurtenissen". Ir. Manusama liet wel weten dat hij het niet eens was met de houding van het gezin Patti- mukay- man, vrouw, dochter en zes zoons - dat zich ver zette tegen de ontruiming van hun woning. Manusama; "Zij hadden zich bij de rechter lijke beslissing moeten neer leggen". Volgens ir. Manusama was het woonoord Vaassen steevast een bolwerk van generaal Tamaela. Sinds enkele maan den zou het merendeel de beweging van Manusama aanhangen. Om het gezin Pattimukay draaiden alle problemen. De gezinsleden vinden dat zij nog KNIL-militairen zijn en slechts tijdelijk in Nederland zijn ondergebracht. De sloop van hun tijdelijke huisvesting met de daaruit voort vloeiende verhuizing naar een gloednieuwe woonwijk zien zij als een teken dat hun verblijf in Nederland niet langer tijdelijk maar blijvend is. In hun strijd kregen ze hulp van 100 tot 200, voor het merendeel jonge Zuidmo- lukkers, van wie er 20 tot 30 de harde kern vormden. De burgemeester van Epe, waaronder Vaassen valt, de heer J. H. Bergh, vond het politieoptreden zeer zeker gerechtvaardigd. Hij vertel de: "Na zeer lang aarzelen heb ik besloten tot dit optreden. In de toestemming die de mi nisters van Binnenlandse Za ken, Justitie en Defensie hebben gegeven zie ik een rechtvaardiging. We hebben alles gedaan om moeilijkhe den te voorkomen. Tot en met woensdagavond laat hebben we gepraat. Alle redelijk over leg sorteerde geen effect. Uit allerlei informatie die we hadden, over de hardnekkig heid van de betrokken Mo lukkers en over het wapenbe zit, bleek dat we grote risico's liepen. Om ongelukken te voorkomen heb ik toen beslo ten tot een dergelijke groot scheepse actie. Met deze overmacht hoopten we de lust tot verzet weg te nemen". Pas 's middags konden de slo pers, onder bescherming van een compleet leger met kara bijnen en schilden gewa pende politiemensen hun gang gaan. Dat was nadat de zich verzettende Zuidmoluk- kers hun ongelijke en hope loze strijd met bijna 500 poli tiemannen en marechaus sees, ondersteund door 12 pantservoertuigen en een hondenbrigade, hadden op gegeven. De hele morgen hadden zij met pistolen, ka rabijnen en, volgens de poli tie, ook automatische wapens gevuurd. Uiteindelijk is er na de politie actie boven water gekomen een pistool, een karabijn en een kist met explosieven (zware donderslagen), als mede sabels, andere steek wapens en boksbeugels. Poli- tievoorlichter K. Huiskamp: "We weten dat er met automa tische wapens is geschoten. Hoe dat zit, daar hebben we zo onze gedachten over. Daarom ook dat er 13 arrestanten worden vastgehouden we gens bezit van automatische wapens. De recherche is bezig met het onderzoek". Aanvankelijk stond de be scherming van de deurwaar der en de slopers primair. Op de eerste plaats kwam nu ech ter de handhaving van de openbare orde en het opspo ren van misdrijven (wapen bezit, gewelddelicten). De ac tie werd opgeschort tot gis termorgen om even over half zeven namen de 12 pantser voertuigen van de mare chaussee strategische posi ties in en om het kamp in. Bijna onmiddellijk werden ze onder vuur genomen. Na het uitvoeren van enkele charges door personeel van de mo biele eenheden en het afvuren van traangasgranaten konden de goedwillende gezinnen uit het kamp worden gehaald. Zij werden elders opgevangen. Alleen het gezin Pattimukay bleef zich verzetten. Van di verse plaatsen namen sluip schutters de politie onder vuur. Hun taktiek: vuren en meteen weer wegwezen. Daardoor duurde het even voordat de politie een einde kon maken aan het verzet. Zij zegt geen enkele keer bewust op mensen te hebben terug geschoten. Wel zijn een aantal honden, dat door hun Mo lukse bazen tegen de bezet ters van het kamp werd opge hitst, aangeschoten. Ook wierp de marechaussee twee aanvalsgranaten, zonder scherfwerking en enkele donderslagen. Toch kwam het verzet ook voor is Beeld van de afbraakwerkzaamheden in de barakken van de Zuidmo politiemacht het kamp gistermorgen had ontruimd. een deel uit de aangrenzende nieuwbouwwijk, waar Zuid- molukkers uit het woonoord zijn ondergebracht. Jongelui bekogelde de politie met ste nen en probeerde hen te prik ken met lange stokken waarop puntige ijzers waren bevestigd. Ook werd er door de Zuidmolukkers met molotow-cocktails gegooid. De zwaargewonde Molukker is de 23-jarige R. Pelamonia. Hij kreeg een ketsende kogel in zijn hals. Na een operatie was hij gisteravond buiten le vensgevaar. Van de heer Pattimukay zijn twee zonen begin dit jaar be trokken geweest bij de moord op een Apeldoornse taxi chauffeur. Een van hen was al vrij, de ander zit nog vast. Ook toen is hun huis doorzocht op wapens. Er kwam alleen het moordwapen boven water. Onmiddellijk na de inval zette de politie ook posten op de toevoerwegen naar Vaassen en bij de Zuidmolukse woonwijken elders in het land. Men hield er rekening mee dat er hulp zou komen. Zowel het politiebureau in Vaassen als het gemeentehuis in Epe werden ook vannacht nog zwaar bewaakt. Vaassen was, na het kamp Lunetten in Vught, het laatste oorspron kelijk Molukse woonoord in Nederland. Het werd in 1957 gesticht. In 1970 werd beslo ten het barakkenkamp op te heffen en de bewoners over te brengen naar een nieuwe vijk met comfortabele kkers in Vaassen, nadat e eengezinswoningen. De bouw van de 277 benodigde woningen zou geschieden in drie fasen, de eerste fase is reeds voltooid en 55 gezinnen hebben hun nieuwe huis be trokken. De tweede fase be trof de bouw van 120 huizen. Ze moesten komen op het ter rein van het barakkenkamp. De sloop ging nu om de 18 ba rakken die hier toen dienden te worden afgebroken. Het overgrote deel van de Zuid molukkers had hun huizen vrijwillig ontruimd. De politie heeft zich gisteren tegen de avond teruggetrok ken om de rust zo mogelijk te herstellen. Vandaag is zij met de slopers teruggekeerd om ook de nog resterende barak ken te slopen. JERUZALEM (SP) - De sterke in druk bestaat dat de Israëlische politie in de zaak tegen het gear resteerde Nijmeegse lid van het Palestina Comité geen been heeft om op te staan. De door het Pales tina Comité aangezochte advo caat voor de Nijmegenaar die een week geleden als enige van de 28 passagiers van een Cypriotische boot door de Israëlische veilig heidsdienst van boord werd ge haald zou vandaar Ger D. bezoe ken. Advocaat Ali Rafah heeft de laatse twee dagen tevergeefs toestem ming verzocht de Nederlander te spreken. Als de advocaat van daag meer succes heeft wil hij onmiddellijk na zijn gesprek met de Nederlandse arrestant een eis tot vrijlating indienen. Na vijf da gen van eenzame opsluiting heeft kanselier Van Wageningen van de Nederlandse ambassade in Je ruzalem Ger gisteren in het poli tiebureau van Petach Tikwah opgezocht. Het drie kwartier durende gesprek mocht in aanwezigheid van politie-inspecteur Savier, die ook het onderzoek tegen het Bredase meisje Ludwina J. leidt, alleen in het Engels worden gevoerd. De Nederlandse kanselier is niet he lemaal tevreden over de toestand van de Nederlander, die een on verzorgde indruk maakte. Via Buitenlandse Zaken kon Ger gisteren een mededeling aan zijn vrouw sturen. De Nederlander die optimistisch gestemd is over de goede afloop van de zaak heeft er geen idee van waarvan hij wordt beschuldigd. Voor zover bekend zijn er geen beschuldi gingen tegen hem geformuleerd. De Nijmegenaar heeft zelf het ge voel dat hij als een argeloos man midden op zee door de Israëli's is opgepakt en ten onrechte wordt vastgehouden. Hij hefft alleen toezicht gehouden op de verde ling van medicamenten aan Pa lestijnse oorlogsslachtoffers in Libanon en is zich van geen kwaad bewust. De 26-jarige Ger kent het Bredase meisje niet, dat al drie weken in Israël gevangen zit en heeft geen contact met de Rode Hulp gehad. De Nederlanders wordt volgens de noodwetten van 1945 uit de periode van het Britse mandaat over Palestina voorlopig voor 30 dagen in administratieve hechte nis gehouden. Hetgeen hem veel minder rechtsbescherming geeft DEN HAAG (SP/ANP) - De 45-jarige minister A. A. M. van Agt van Justitie wordt zo goed als zeker de enige lijsttrek- ker van het Christen-Democratisch Appel bij de parle- mentsverkiezingen in mei volgend jaar. MrVan Agt zelf wilde dit bericht gisteravond niet ontken nen, maar ook niet bevestigen. „Officieel is mij nog niets gevraagd", zei Van Agt. DEN HAAG - Enige tientallen in Nederland wonende Koerden hielden gisteren voor de ambassade van Irak t Den haag Haag protestbetoging. De Koerden beschuldigen de Iraakse regering van massale deportaties va Koerden uit Noord-lrak naar het Arabische zuiden. Verder protesteren zij tegen de onderdrukking van d Koerden in Iraaks Koerdistan. ADVERTENTIE Hij is zuinig. Hij vraagt weinig onderhoud. Zijn kosten voor verzekering en wegenbelasting zijn laag. Tja, de Fiat 127 'iecft een diep respekt voor uw portemonnee. dan onder strafwetgeving. „Dan ziet het er lelijk uit" luidde de eerste reactie van zijn advocaat, nadat hij gisteravond had ge hoord dat zijn Nijmeegse cliënt in administratieve hechtenis zit. Deze vorm laat de advocaat min der mogelijkheden. Als 2-deurs v.a. Imp. Leonard Lang, Daniël Goedkoopstraatjndustricgcbicd/Amstcl, Amsterdam.Tel. (020) 924888. Prijzen af Bom, inkl BTW. Wel maakte een andere kandidaat voor het lijsttrekker schap, mr. F. H. J. J. Andriessen, [fractieleider van de KVP in de Tweede Kamer, bekend dat hij zich terugtrekt uit de race. Andriessen zei voor de televisie dat hij als kan didaat valt nu hij geen steun krijgt van de ARP. Samen met KVP en CHU vormt de ARP het CDA. Deze drie partijen komen met éém kandidatenlijst uit. In 1971 werd Van Agt minister van Justitie in het kabinet-Biesheuvel, waarin de drie Christen- Democratische partijen samen werkten met de WD. Van Agt raakte spoedig in grote moeilijkhe den toen hij de „drie van Breda" gratie wilde verlenen. Uit die tijd dateerd ook zijn uitspraak dat hij eigenlijk liever met de PvdA dan met de VVD regeert. In het afgelopen jaar heeft Van Agt sterk de aandacht getrokken met zijn acties tegen vrije abortus In kringen van PvdA en WD zegt men dat met de keuze van Van Agt als lijsttrekker het CDA de abortus tot inzet van de verkiezingen maakt. Andriessen over Van Agt „Het CDA zal een hele goeie aan hem hebben. Daar ben ik zeker van". Maar Van Agt heeft van de sociaal- economische problemen geen kaas gegeten. Dat is geen bezwaar, vindt Andriessen. „Van Agt heeft inder daad niet veel belandstelling voor de sociaal-economische kant van de politiek. Maar met enige des kundige assistentie is dat wel te verhelpen", meent hij. „Er zijn ook goede minister-presidenten ge weest die wéinig verstand hebben van sociaal-economische politiek. Oud-premier Piet de Jong bijvoor beeld". De voorwaarden die PvdA en PPR aan hun regeerakkoord hebben ge koppeld, hebben de tot voor kort bestaande verwachting dat prpgressieven en christendemo craten elkaar zouden vinden in een nieuw kabinet na de verkiezingen aanzienlijk teruggeschroefd. Dit bleek gisteren in de Tweede Kamer tijdens de tweede ronde van de al gemene beschouwingen, waarbij de fractievoorzitters van alle gro tere partijen zich over de voor waarden uitspraken. Zowel de CDA-fracties, als die van WD en D'66 trokken fel van leer tegen de plannen van PvdA en PPR Ook binnen de fractie van de PvdA zelf rees gisteren op een vergader ing verzet. De partijbesturen van PPR maakten woensdag de voor waarden bekend die volgens hun aan regeringsdeelneming moeten worden gesteld. De belangrijkste. daarvan zijn dat de progressieven (lees PvdA en PPR) in ieder geval als de grootste combinatie uit de verkiezingen moeten komen en dat zij bovendien meer zetels moeten halen dan zij nu bezetten (50). Ook na de toelichting van Van Thijn hadden Andriessen (KVP), Aantjes (ARP), Kruisinga (CHU) en Ter- louw (D'66) geen goed woord voor de plannen over. Andriessen con cludeerde, dat de politieke per spectieven er niet beter op worden, tenzij de congressen van PvdA en PPR wijzere besluiten nemen. Kruisinga- „Dit lijkt op een resolu tie van het verwende jongetje, dat alleen wil meespelen,als het altijd zijn zijn krijgt. In zijn betoog reageerde Van Thijn met name op het verwijt van de christendemocratische fractie voorzitters, dat de PvdA-PPR- resolutie wordt beheerst door machtsdenken. De PvdA- fractievoorzitter ontkende niet dat er een zeker element van machts denken inzit, maar hij onder scheidde hierin twee soorten. Het ene machtsdenken is dat waarbij de centrumpartijen, de christende mocraten, altijd de sleutelpositie innemen en dus na de verkiezingen steeds weer kunnen bepalen of zij naar links of rechts zullen zwenken. Het andere machtsdenken is dat waarbij de kiezer uiteindelijk be paalt hoe de richting van het beleid moet worden. Het eerste wees Van Thijn sterk af. „Voor het tweede democratische machtsdenken wens ik mij sterk te maken", aldus de socialist. Het gaat erom dat wij bij een kabinetsformatie spelregels ADVERTENTIE P. VAN WEERLEE Julianalaan 62 volgen die door de kiezers worden aangegeven en niet de spelregels die ons door het politieke centrum worden opgelegd, zo zei Van thijn. Ook Terlouw, de fractievoorzitter van D'66 - nu nog partner in de re gering en de prgressieve combina tie - keerde zich fel tegen de PvdA-PPR-resolutie. Het recht streeks laten kiezen van de minister-president, zoals feitelijk wordt voorgesteld, lijkt democra tisch, maar het is het niet, aldus Ter- louw. Er is geen keus uit meerdere kandidaat-premiers. De kiezer wordt in een dwangpositie ge bracht: of PvdA-PPR, of een min derheidsregering. Premier Den Uyl heeft zich in vergaderingen van het partijbestuur inhoudelijk niet tegen de voorwaarden verzet. Wel heeft hij enige kanttekeningen ge plaatst bij het tijdstip, waarop de voorwaarden naar buiten zouden worden gebracht en heeft hij be zwaar gemaakt tegen de 12-7 ver houding, die de besluitvorming over het regeerakkoord regelt. KVP en CHU verliezen burgemeesters DEN HAAG (SP) - De KVP en vooral de CHU hebben een veer moeten laten bij burgemeestersbe noemingen. Sinds het optreden van het kabinet-Den Uyl in 1973 is de CHU 20 burgemeesterszetels kwijtge raakt. Er werden sindsdien 6 KVP-burgemeesters minder be noemd. Dit blijkt uit cijfers die minister De Gaay Fortman (Binnenlandse Za ken) gisteren naar de Tweede Ka mer ï.jeft gestuurd

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7