Volgende week kan Leiden op de schaats "KIJK. DIE MENEER GAAT NET WEG" "Betere tijden voor voetganger-fietser' Het MINISTERIE VAN VOLKSGEZONDHEID heeft in zijn mededeling van 29 september 1976 gepubliceerd dat Peter Stuyvesant Extra Mild de allerlaagste in teergehalte is van de 1-52 onderzochte sigarettenmerken. Parkeren en winkelen met wethouder Waal: VRIJDAG 15 OKTOBER 1976 LEIOEN LEIDEN - Ruim vijf maanden nadat wereldkampioen hardrijden op de schaats Piet Kleine de eerste paal aan de Vondellaan de grond injoeg zal de Ton Menken Ijsbaan worden geopend. Op vrijdag 22 oktober zal het pu bliek voor de eerste maal een baantje kunnen trekken in de immens grote schaatshal en een week later zal de officiële opening worden verricht. Gisteren heeft de koelinstallatie voor de eerste maal proefgedraaid en maandag zal worden begonnen met het ijsmaken. Initiatiefnemer Ton Menken: "Ik moet achteraf zeggen, dat ik wel een beetje geblufd heb, toen ik in februari beweerde, dat er in okto ber in de hal geschaatst zou kunnen worden. Maar het is toch gelukt. Ie dereen heeft hier kei- en keihard gewerkt. We hadden nog een stille hoop, dat we in de herfstvakantie zouden kunnen draaien, maar dat is net niet gelukt." Een wandeling over het bouwter- Door Bram van Leeuwen rein aan de Vondellaan leert, dat de komende week nog veel zal moeten gebeuren. Maar Ton Menken heeft er alle vertrouwen in, dat over een week alles kant en klaar is. Buiten was men gistermiddag bezig met de aanleg van het parkeerterrein voor de hal, en binnen was men onder meer bezig met het ophangen van de netten, die tussen de ijshockey en de schaatsbaan komen te han gen. "Want je kunt natuurlijk niet verkopen, dat iemand die rustig aan het schaatsen is, plotseling een puck tegen z'n hoofd krijgt," zegt een enthousiaste Ton Menken. Baan: 220 meter De ijsvloer in de hal wordt opge deeld in een ijshockeyveld, dat vol doet aan de internationaal vereiste afmetingen. Buiten de afscheiding ligt een baan voor de hardrijders. Een ring met een totale lengte van 220 meter. Met een oppervlakte van ruim 3600 vierkante meter is het de grootste overkapte ijsvloer, die Ne derland kent. Begonnen wordt met een toeschouwersaccommodatie van 6 a 700, in de toekomst uit te breiden tot 3500. De bedoeling is dat de ijsbaan geopend zal zijn tot half mei. Na een sluiting van drie maanden zal half aMgustus opnieuw worden gestart met de schaatssport. Wat er in die drie zomermaanden met de hal gaat gebeuren staat nog niet vast, maar Ton Menken denkt aan een aantal bijzondere evenementen, en activi teiten speciaal bestemd voor de jeugd. Al direct na de opening van de ijs hal zullen er allerlei staatsactivi teiten beginnen. Zo zal de uit Ca nada afkomstige en in Noordwij- kerhout woonachtige Brian Ran- dell starten met een ijshockey- school. Brian Randell - een ervaren trainer - coachte vorig jaar onder meer de ploeg van Duijvestein in Den Haag en heeft nu de Neder landse junioren onder zijn hoede. Bovendien werd gisteren bekend, dat hij hulp zal krijgen van de coach van het Nederlandse ijshoekey- team Hal Laycoe. Hij trainde in Amerika de bekendste ijshockey- LEIDEN - De Kerngroep Lei den en omgeving van de Ver eniging Milieudefensie be schouwt de gemeentelijke nota "Doelstellingen en uitgangs punten verkeerscirculatieplan 1976" als een beslissend keer punt in de meningsvorm om trent de verkeersproblematiek in Leiden. "De in de loop der jaren steeds sterker belaagde fietser en voetganger kan hopen op betere tijden", aldus de kerngroep in een reactie op deze nota. De kerngroep noemt het "ronduit schandalig dat wij, die allemaal "blij zijn dat we rij den" verantwoordelijk zijn voor twaalfduizend interne autover plaatsingen korter dan twee ki lometer gedurende de avond- spits", zoals in de nota wordt aangevoerd. Zij vindt dat de huidige opzèt van de blauwe zóne niet voldoet en dat een stringenter controle beleid in samenhang met een ruimere toepassing van par- keermeters de parkeeroverlast zal verminderen. De kerngroep constateert dat de nota over het verkeerscircu latieplan in tegenspraak is tot het volkshuisvestingsbeleid zoals dit tot uitdrukking komt in het bouwen van ver van het centrum gelegen nieuwbouw wijken (Merenwijk, straks Ste- venshofjespolder). Ook is ze het er niet mee eens dat in de nota aan de Ir. Driessenstraat- Oosterkerkstraat een belang rijke doorstroomfunctie wordt gegeven. De wijk die tussen Herengracht en Zijlsingel wordt gebouwd, is daarvoor te kleinschalig, zo vindt de kern groep. Verder betreurt de kern groep het dat het vrachtverkeer in de nota buiten beschouwing is gelaten en dat er met geen w oord gerept wordt over de mogelijkheden van de tram. TON MENKEN: K HEB WEL EEN BEETJE GEBLUFDMAAR HET IS ME GELUKT ADVERTENTIE In de ijshal aan de Vondel- laan wordt op het ogenblik nog met man en macht ge werkt om volgende week vrijdag klaar te zijn. IJshockey Om het voor de jeugd extra aan trekkelijk te maken, betaalt men beneden de 16 jaar voor 25 ijshoc- keylessen een bedrag van 100 gul den. Men hoeft dan zelf alleen te zorgen voor ïjshockeyschaatsen en een stick. De rest van de uitrusting krijgt men in bruikleen. Ton Men ken: "Zo'n uitrusting is een kost bare aangelegenheid en niet aüe ouders zuUen direct klaar staan om zoveel geld uit te geven. We weten hoe de jeugd is: het ene ogenblik wil men op een zwemvereniging omdat de vriendjes daar ook op zit ten, en het volgende ogenblik wil men leren ijshockeyen. Daarom hebben we gezegd: wij zorgen voor de kleding". Volwassenen kunnen ook leren ijs hockeyen en betalen 100,- voor 20 lessen. Via de school hoopt men op den duur ook te kunnen beschik ken over "eigen kweek" voor de ijshockeyclub, die in oprichting is. Dat er belangstelling bestaat, is wel gebleken. Nog voor er gestart is, hebben zich al 120 jongens aange meld. Dezelfde tarieven gelden ook voor de kunstrijschool onder lei ding van Wouter Toledo en Marijke van der Meer, terwijl schaatstrain- ing en speciale trimuren onder lei ding zullen staan van Ben ,v.d. Hoek. De baan zal elke dag van 7 tot 10. van 13.30 tot 17 en van 19 tot 22 uur geopend zijn. Die tussenlig gende perioden worden benut voor het opknappen van de baan geven i i de bovenvermelde les- Demonstraties Tijdens de officiële opening op vrijdag 29 oktober zullen in de hal onder meer schaatsdemonstraties worden gegeven en krijgt de Leidse jeugd tot 12 jaar de gelegenheid om gekostumeerd op de baan te rijden. Een jury bestaande uit Bromsnor (Lou Geels), Mamaloe (Marijke Bakker) en Pipo de Clown (Cor Witschge) reikt aan de fraaist uit- gedosten een prijsje uit. Bij de voorbereidingen voor de hal waren er nogal wat protesten van de omwonenden die vreesden voor een parkeerchaos. Voor cover nu valt te overzien, zuUen straks vele auto's een plaatsje kunnen vinden op het parkeerterrein. Bovendien wordt er met de gemeente gespro ken over het nog braakliggende ter rein achter de hal. Zou die grond beschikbaar komen, dan zullen op het terrein zo'n 300 tot 400 auto's een plaatsje kunnen vinden. "Bo vendien hebben we voor de avon duren de medewerking van de ga ragebedrijven in de buurt, die ook over parkeerruimte beschikken. Omdat we graag op goede voet staan met onze buren gaan we ze aliemaal uitnodigen om volgende week woensdag de ijshal te komen bezichtigen", aldus Ton Menken. "Inmiddels bestaan er al goede contacten met de wijkvereniging "De Muiderkring". Het ïjscomplex aan de Vondellaan beschikt over een entree met ver schillende kassa's. Via deze entree komt men in de ijshal, waarlangs twee wanden rond 1200 kleedha- ken hangen en banken staan waar men de schaatsen kan aantrekken. Er zijn ook nog aparte kleedruim ten voor de ijshockeyers en kun- strijd(st)ers. In de hal is ook een winkel waar men schaatsen en schaatskleren kan kopen, waar men .schaatsen kan huren en kan laten slijpen. Bovendien is er een snackbar, die vanuit de hal bereik baar is. Op de eerste verdieping be vindt zich een groot restaurant met twee bars, die een fraai uitzicht biedt op de schaatsbaan. Ton Menken: "Er zijn nu al een he leboel gemeenten die me hebben benaderd om ook daar zo'n ijsbaan te bouwen. Maar ik heb tot nu toe alles afgehouden. Ik wil eerst zor gen, dat de zaak in Leiden goed loopt. Dan zien we wel verder." Meer Leids nieuws op pagina 13 Film van en over Oude Morsch LEIDEN - ,,'t Is onze buurtof niet dan" is de titel van een vijftig minuten durende film over Leiden en de Oude Morsch, die volgende week dinsdag in première zal gaan in café LISC aan de le Binnenvest gracht 22. De film is door buurtbe woners gemaakt en handelt over hoe de Oude Morsch zich organi seerde om mee te praten over het plan van de binnenstad. Daarbij worden beelden getoond van sloop, verkrotting, wegenplannen, ver keersproblemen, acties van bewo ners en de oprichting van een buurtcomité. De filmvoorstelling begint om 20.15 uur en is gratis toe gankelijk. LEIDEN - "Steeds meer klanten blijven weg uit de binnenstad, omdat die onbereikbaar is en omdat men nergens kan parkeren". Een in Leidse midden- standskringen veel gehoorde opmerking. Maar heb ben degenen die dit zeggen gelijk? Wordt het de klan ten van de in de binnenstad gevestigde zaken inder daad onmogelijk gemaakt om in het Leidse centrum te winkelen? Winkelen in de binnenstad tijdens de wekelijkse koopavond. Om de proef of de som te nemen heb ik wethouder Waal (die ver antwoordelijk is voor het ver keer) gevraagd om op een zater dagmiddag met mij te gaan "winkelen" in de binnenstad. Met de auto. Waal ging akkoord en we besloten afgelopen zater dag, 9 oktober, samen de stad in te gaan: Postkantoor Komend uit de richting Voor schoten rijden we na de Lam- menschansweg en de Zoeter- woudsesingel gepasseerd te heb ben, naar het parkeerterrein bij het postkantoor aan de Gere- straat. Het terrein is vol. Alleen bij de parkeermeters is er nog plaats, maar daar geldt dan ook een maximale parkeertijd van een half uur. Te kort dus voor au tomobilisten, die hun vervoer middel daar achter zouden willen laten om verder te lopen. Via Levendaal, Korevaarstraat en Steenschuur zetten we koers naar de met pijlen aangegeven parkeerplaats °P de Garenmarkt. Op de Garenmarkt zelf staat een vrij groot aantal auto's gepar keerd op plaatsen waar dat ver boden is. Ze hebben geen pa piertje onder de ruitewisser. Het parkeerterrein (waar men kan staan voor een kwartje per uur, met een maximale parkeertijd van vier uur) is helemaal vol. Door het vrij grote verloop zou het echter niet al te lang duren, voordat we een parkeerplaats zouden kunnen bemachtigen. Door Joop Maat Van de Garenmarkt terug naar de Steenschuur, over het water link saf richting Langebrug. Alle plaatsen langs het water van de Steenschuur zijn bezet, op één na; een plaats gereserveerd voor invaliden. "Dat is keurig, dat die wordt vrijgehouden", zegt Waal. Politiebureau We verlaten de Steenschuur door rechtsaf de Langebrug op te rij den, en vervolgens slaan we link saf de Zonneveldstraat in. Zo dicht bij het politiebureau staat uiteraard geen enkele auto ver keerd geparkeerd. Een ordelijk gezicht, dat voor Leiden vrij zeld zaam is. Overigens is er geen plaatsje vrij. Via de Nieuwsteeg naar de Pie terskerkhof. Aan de Breestraat- zijde van de kerk wordt het par keerverbod door vier auto's straf feloos overtreden. Het parkeerterrein voor de kerk is vol. "Ook hier geldt, net als op de Garenmarkt, dat je vrij snel een plaats vindt als je even wacht", zegt de wethouder, en wijst "Kijk die meneer gaat net weg, daar zou je kunnen staan". Rechtsaf via de Kloksteeg naar het Rapenburg, weer rechtsaf in de richting van het Kort Rapen burg. Langs de kade van het Ra penburg zijn verscheidene plaat sen vrij. Vooral aan de overkant (in de omgeving van het Acade miegebouw) is nog plaats genoeg. "Eigenlijk meer dan ik had ver wacht", zegt Waal. Invaliden Rechtsaf de Breestraat in. Een enkele auto staat buiten het zg. "blauwe vlak", maar verderop is er één parkeerplaats onbezet. Na het stadhuis gaan we linksaf via de Koomburgsteeg naar de Vis markt. Ook in de Koomburg steeg wordt het parkeerverbod overtreden. Hetzelfde is het geval op het Stadhuisplein, waar alle parkeervakken (ook die voor in validen) bezet zijn. "Ik vraag me wel af of dat allemaal auto's van invaliden zijn", merkt Waal op. Op de Vismarkt en de Aalmarkt blijkt slechts één plaats vrij te zijn. We rijden over de Kippen- brug de Stille Rijn op. Langs het water mogen auto's alleen staan om te laden of te lossen. Dat be grip blijkt op grote schaal te ruim te worden opgevat. Via de Stille Mare rijden we naar de Lange Mare. Moeizaam door snijden we de voetgangers- stroom op de Haarlemmerstraat. De trottoirs van de Lange Mare worden bezet door auto's. Er is uiteraard geen plekje vrij. Janboel We maken even een rondje door de wijk Maredorp-oost, voor we gaan kijken op het parkeerterrein in de Camp. De Oude Vest staat helemaal vol, evenals de Vollers- gracht, de Van der Werfstraat, de Janvossensteeg en de Claren- steeg. Waal erkent dat het parke ren in die wijk voor een janboel zorgt. We steken de Lange Mare over en rijden de Vrouwenkerkchoor- steeg in. Het verkeer staat er stil. Tijdens het wachten vraagt we thouder Waal zich af "wat de mensen bezielt als ze in een auto kruipen. Want daar worden men sen echt anders door, geloof ik". Ongeveer zeven minuten later kunnen we doorrijden. Overal staan auto's. Er zijn geen strepen op de weg aangebracht, die par keervakken aangeven. Het resul taat biedt een erg rommelige aanblik. Het parkeerterrein aan de Caeciliastraat (waar men maximaal vier uur mag staan voor een kwartje per uur) maakt een ordelijker indruk. Een enkele plaats is er nog vrij. Invalshoek Dan proberen we een andere in valshoek. Via de Rijnsburgerweg rijden we onder het viaduct bij het station de stad in. Wè slaan direct rechtsaf, het Stationsplein op. Van enige drukte is er op het Stationsplein niets te merken. Het is op dat moment drie uur. Vanwege de reconstructie van het plein kunnen we niet direct de Stationsweg inrijden, maar moeten we even langs de rotonde bij het belastingkantoor en de Morssingel. Een flink aantal par keervakken op het Stationsplein is leeg. Ook het parkeerterrein tussen Morssingel en Statio nsplein is niet vol. Via Morssingel, Stationsweg en 2e Binnenvestgracht belanden we op het parkeerterrein op de Lammermarkt, aan de voet van molen "De Valk". Er is nog volop ruimte, en we zetten de auto neer. Te. voet begeven we ons via de Nieuwe Beestenmarkt, de Turf markt, de Prinsessekade en het Kort Rapenburg naar de Brees traat. Het begin van de Haarlem merstraat (het begin van het voetgangersgebied dus) bereiken we in drie minuten. Via de Brees traat staan we na ruim tien minu ten lopen op de hoek van de Breestraat en de Maarsmansteeg. Via de Hoogstraat, de Donker- steeg en de Haarlemmerstraat lo pen we terug naar de auto. Die wandeling kost ongeveer een kwartier, waarvan zoals gezegd slechts een paar minuten buiten het wandelgebied. Geliefd We stappen weer in en rijden via de Langegracht en Pelikaan straat naar het parkeerterrein op de Kaasmarkt. Het terrein is meer dan vol. Een aantal auto's staat verkeerd geparkeerd. De Kaas markt blijkt, waarschijnlijk door de ligging direct naast de groen temarkt op de Hooglandse Kerk- gracht, een geliefde parkeer plaats te zijn. Aan de overzijde van de Hooi gracht ligt het parkeerterrein aan de Ir. Driessenstraat. Daar blij ken nog een paar plaatsen vrij te zijn. "De Kaasmarkt heeft dus duidelijk de voorkeur boven de Ir. Driessenstraat", concludeert Waal. En met een bezoek aan dat laatste parkeerterrein maken we een eind aan het middagje "winke len". Misschien denken velen er an ders over, wanneer ze met de auto gaan winkelen in de Leidse bin nenstad, maar op zaterdag 9 ok tober jl was het stadscentrum zonder enige moeite te bereiken en kostte het vinden van een par keerplaats echt niet zoveel moei te, dat van "parkeernood" ge sproken kon worden. Die nood zou overigens beslist groter zijn geweest, wanneer de vele fout- parkeerders een legaal plekje zouden hebben gezocht. Ze zou- .den daar wat eerder toe geneigd zijn wanneer er wat strenger .werd bekeurd.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3