"Oegstgeest heeft 1100 huizen nodig" Munten verdwenen VIOS houdt fancy-fair Mej. Yan der Linden veertig jaar in het clubhuiswerk Weidse agenda^ h14h .1 j 11:1 i .m Inbraak in Oegstgeest Wassenaar denkt aan belasting Vrijdag Cataloguswaarde f 20.000 LEIDEN - Een 37-jarige bewoner van de Stationsweg heeft bij de po litie aangifte gedaan van vermis sing van een verzameling munten met een cataloguswaarde van 20.000,-. Het betreft een collectie Hollandse 'en Engelse munten, die de eigenaar Ier uit liefhebberij op nahield. De munten moeten gisteravond zijn zoek geraakt. De Leidenaar had een aantal tassen met munten in zijn woonkamer staan, toen hij zich voor een ogenblik buitenshuis be gaf. Bij terugkomst zou hij één tas te zoeken. Uiteindelijk werd het clubhuis in tweeën gesplitst en werden de groepen verdeeld. Dat was natuurlijk ergens on zin, om ze bewust uit elkaar te houden, maar aan de andere karit zeiden de mensen die al ja ren bij ons kwamen, dat zé de sfeer niet door die druktema kers wilden laten bederven. Vijf jaar geleden hebben ze de Spreeuwpot gesloten. Achteraf geloof ik dat dat niet nodig is geweest". Na de sluiting ging juffrouw Van der Linden naar de Ark. Eerst was er geen werk. "Ik heb toen mijn oude naaiclub weer gedeeltelijk bij elkaar gekregen en ben daar mee verder ge gaan". Een schaduw werd geworpen op haar loopbaan door haar ziekte. Daarna heeft ze hét een stuk rustiger aan moeten doen en de laatste tijd geeft ze alleen nog eens per week naailessen. Voor de receptie van morgen heeft de leiding van de Ark zo veel mogelijk geprobeerd oude clubbezoekers aan te schrijven. Niet altijd is dat gelukt, maar in elk geval is iedereen tussen vijf en half zeven welkom. leeg hebben aangetroffen. Een an dere tas, gevuld met munten, bleek verdwenen te zijn. De politie heeft geen sporen van braak aangetrof fen. De mogelijkheid is niet uitge sloten dat de dader gebruik heeft gemaakt van een openstaand bo venlicht. Gewonden in het verkeer LEIDEN - Een 29-jarige Leidenaar brak zijn been, toen hij gisteravond vlak voor een naderende bromfiets de Hooseveltstraat overstak. De bromfietser, een 59-jarige inwoner van deze stad, heeft nog getracht een aanrijding te voorkomen door uit te wijken, echter tevergeefs. Op de Doezastraat opende giste rochtend een automobiliste het portier van haar geparkeerde wa gen, op het moment dat een 45- jarige inwoonster van Leiden aan kwam fietsen. De fietser botste tegen het autoportier als gevolg waarvan ze kwam te vallen. Ze kreeg een hoofdwond en verwon dingen aan haar arm. In beide gevallen zorgde de EHD voor vervoer naar het Academisch Ziekenhuis. ZOETERWOUDE - De drumband VIOS uit Zoeterwoude gaat in de komende dagen proberen de kas- positie wat op te vijzelen door het organiseren van een fancy-fair. Over de noodzaak daarvan zegt voorzitters. Blijleven: "Natuurlijk innen we contributies van de leden en krygen we een behoorlijke sub sidie van het gemeentebestuur, maar het kost allemaal erg veel." Dat geldt met name voor de uit breiding van "VJIOS met het majo- rettenkorps en vernieuwing en uit breiding van instrumentarium en uniformen. Bovendien zijn er nu drie instructeurs in dienst die voor begeleiding en opvang van het doorgaans jonge ledenbestand zor gen. De grootste trekpleister van de fancy-fair wordt ongetwijfeld het lichtnamenspel dat gesponsord wordt door een aantal Zoeter- woudse zaken. Zaterdagavond om half acht zal burgemeester Detmers de officiële opening verrichten waarna men tot 11 uur in de gele genheid is om de diverse stands te bezoeken. Zondag zijn de ope ningstijden in het Centrum van 11-19 uur. Zwemmen in Wassenaar, in clubverband, wordt duur der als gevolg van de geste gen kostprijs. WASSENAAR - Hoewel de Wassenaarse begroting sluitend is, zullen de riool- en reinigingsrechten dit jaar verhoogd worden. In de aanbiedings briefbij de begroting 1977 zegt het Wassenaarse college dat een dergelijke •verhoging onontkoombaar is. Overigens staat de Wassenaarders ook op belastingtechnisch gebied het één en ander te wachten. Zo zal de hondenbelasting per 1 januari 1977 met vijftig procent worden verhoogd en denkt Wassenaar verder aan de invoer ing van toeristenbelasting, ter compensatie van de vermakelijkheidsbe lasting, die in 1979 niet meer geheven mag worden. Op sportgebied krijgen de veldsportverenigingen het, in financieel op zicht, wat gemakkelijker omdat de huur van de velden komt te vervallen. Dat is met opzet gedaan om de sportverenigingen uit het nauwe financiële keurslijf te helpen. De zaalsportverenigingen krijgen, ter compensatie van de hoge zaalhuur, voortaan tien in plaats van zes gulden subsidie per jeugdlid. De zwem- en poloverenigingen krijgen het moeilijker, omdat de kostprijs van het sportfondsenbad - de verenigingen huren tegen kostprijs - dras tisch gestegen is. Het college heeft in de aanbiedingsbrief nog geen voor stellen gedaan ter compensatie van die stijging. Wassenaar kampt met een stijgende criminaliteit. Het aantal gepleegde misdrijven steeg van 1 juli 1975 tot 1 juli van dit jaar tot 740, een stijging van 100 gevallen ten opzichte van dezelfde periode in '74-'75. Het aantal geval len van geweldpleging, vernieling, joyriding en oplichting/verduistering verdubbelde en er werd meer gestolen. Het aantal inbraken nam af. Opval lend is ook dat het aantal gevallen van baldadigheid toenam. In Wassenaar hadden ruim 800 aanrijdingen plaats, waarbij 4 doden te betreuren vielen en 32 zwaar gewonden. De meeste aanrijdingen vonden plaats op de Rijks straatweg (238). CASA MATERNA Zaterdagavond wordt in Ons Huis in Zoeterwoude een speciale avond gewijd aan de gebeurtenissen rond het Italiaanse kindertehuis Casa Materna in Napels, waar jaarlijks een groep Zoeterwoudse jongeren naartoe gaat. Op die avond wordt ondermeer een film vertoont over het werkkamp, dat daar afgelopen zomer werd gehouden.Het doel van de bijeenkomst, die om 20.15 uur begint, is informatie verstrekken over het project Volleybelg Belgen zijn goed in volleybal, ten minste, als het Belgische politie mensen zijn. Dat bleek gisteren tij dens het internationaal politie vol leybaltoernooi, dat werd gehouden in de Vijf Meihal in Leiden. Na de opening door commissaris H. W. van Voorden werd de finale, na spannende voorronden, een zaak van de gendarmerie uit Sint Ni klaas en de Belgische Rijkswacht. De gendarmerie won uiteindelijk. Antwerpen bezette de derde plaats, nadat men Nederlands kampioen Amsterdam had verslagen. BINDING Om de binding tussen kind en auto, het spanningsveld tussen vervoer en spel, wat te verruimen, wat hech ter te maken,komen Peppien Kokki naar de Opel- en Vauxhall-show van het Motorhuis. Dat gebeurt op 23 oktober, zowel in Voorschoten, als in Leiden, als in KatwijkVan 930 tot 11.00 uur zijn de beide clowns in Leiden. VOLKSDANS Zaterdag is er in het Leidse Vrijet ijdscentrum opnieuw een volks- dansinstuif. De entree voor dit ge beuren bedraagt twee guldens en het begint allemaal om 20.00 uur. VAKANTIE Dan is er in de herfstvakantie bij SJJO in Oegstgeest van alles te doenAchtereenvolgens zijn dat de film Spanky en zijn vrienden (18 oktober) de film De Geheimzinnige Koffer (18 oktober) en handenar beid (22 oktober). Dat alles speelt zich af in het ge meentecentrum aan de Lijtweg en de Stichting Jeugd- en Jongeren werk Oegstgeest (telefoon 154773) weet er alles van. MUZIEK Vanavond start in het creatief cen trum in Voorschoten de cursus „Verkenning in muziek", onder lei ding van Cantius Geysel. Alle ele menten, die samen „muziek" vor men, komen aan de orde; verder wordt gesproken over instrumen ten, stemmen, muziékopbouw en compositie. De cursus is, aldus het creatief centrum, bepaalt niet al leen voor ,Jcenners" bedoeld. EXCURSIE Het Instituut voor Natuurbescher- mingseducatie (IVN) organiseert zondag een excursie naar De Vliet- landen. Vertrek, op de fiets,om 830 uur vanaf café Cronestein aan de Vlietweg. De deelname is geheel gratis, voor niets. Hooglandse Kerkgracht 28, open- soosavond. Ten Katestraat (speeltuingebouw), bejaardensociëteit Humanitas, 2-4.30 uur nam. Fred. Hendrikplantsoen 25, Lei derdorp, informatieavond Baha'i gemeenschap, 8.15 uur nam. Nieuwe Rijn 19, club voor alleen staanden, weduwen en weduw- Steenstraat lb, Wereldwinkel, 9.30 Geversstraat 65, Oegstgeest, socië teit voor kamerbewoners en alleen staanden, 9-1 uur nam. 't Breehuys, Breestraat 19, vegeta- ries eethuis, 6-7.30 uur nam.,* Mirakel-soos, 8-12 uur nam. Troef, Noordeinde 2a Neder lands/Engels, 2-4 uur nam.; Sport (sportzaal Lammenschanspark), 6.30-8 uur nam.; open-soosavond, 8-2 uur nam. W. de Zwijgerlaan, Koningskerk, ruilavond, 7.30-10 uur nam. Micro theater, Vestestraat 40, to neelgroep Imperium met "De goede mens van Sezuan", van Be- rtolt Brecht (try-out), 8.30 uur nam. Jazz Zolder Hot House, Rapenburg 24, optreden van Theo Loevendie Kwintet, 10 uur nam. Zaterdag Pieterskerk, Antiekmarkt, 9.30 uur Steenstraat lb, Wereldwinkel, 's morgens geopend. Leidse Vrijetijdscentrum, Brees traat 66, volksdansinstuif, 8 uur Microtheater, Vestestraat 40.' to neelgroep Imperium met "De goede mens van Sezuan", van Be- rtolt Brecht (première), 8.30 uur Zondag Antonius Clubhuis, dansen, 8-11 Geversstraat 65, Oegstgeest, socië teit voor kamerbewoners en alleen staanden, 9-1 uur nam. 't Breehuys, Breestraat 19, ge spreksgroep Gideon, 11.30 uur vm.-1.30 uur nam.; koffiebar, 8-11 Nieuwe Rijn 20a, trefcentrum Leidse werkgroep homofilie/COC, 8-11 uur nam. Leidse Schouwburg, musical "Wie betaalt het gelach", 8.15 uur nam. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57.055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-130500'. In dien in gesprek 071-134539. Kwartaalabonnement 37,85 Per post 48,25 Jaarabonnement 139,90 Jaarabonnement p. post 181,50 Losse nummers 0,55 Abonnementsgelden by voor uitbetaling té voldoen. Bij automatische ovwschrij ving geen administratie- en in cassokosten. LEIDEN - "Vroeger was het al lemaal liefdewerk van de Fran- siscanen en de Kruisheren. We hadden bijvoorbeeld een schaapjesactie. Dan kochten wij lammetjes voor een paar kwartjes en die brachten we bij een boer. En dan maar hopen dat hij die beesten goed te eten gaf en flink vetmestte. Zodra ze weer werden verkocht, kregen wij het geld. Dat kan tegen woordig natuurlijk niet meer". Juffrouw Van der Linden ("Ik heet Tiny, maar ik wordt in het werk altijd juffrouw genoemd en ik vind dat ook goed, want daar hou je toch een beetje af stand mee") viert morgen tij dens een receptie en een groot feest in de Vrolijke Ark haar veertig jarig jubileum in het clubhuiswerk. De laatste vijf jaar heeft ze daar gewerkt, voor die tijd echter leidde zij ver schillende groepen in het nu opgeheven clubhuis De Spreeuwpot aan de Nieuwe Rijn. "Klein maar fijn" haalt ze onder het koffie drinken in haar huisje aan de Cosijnstraat her inneringen op aan die tijd. Ze woonde op de Breestraat met haar familie en had regelmatig contact door Pater Peerdeman, die haar vroeg om in de Spreeuwpot te komen helpen. Met enige aarzeling ging ze op dat verzoek in, zonder spijt ach teraf. "Toen ik er een paar uur was geweest, was alles al bekend en had ik het idee dat ik dat werk al jaren deed. Ik had mijn diploma coupeuse en naailerares en leidde naaiclubs en kinder groepen. Het v/as een enorme leuke tijd. Met de moederclubs gingen we op excursie naar Droste en de Gruyter en op vierdaagse. Niet de wandel tocht, maar gewoon vier dagen er uit. Op maandagmorgen na de was gingen we weg en op vrijdag kwamen we weer thuis. Dat is nu allemaal veel moeilij ker. Veel vrouwen werken en kunnen niet zomaar een paar dagen weg". In de oorlog lag het clubhuis- werk voor een groot deel stil. "Pater Peerdeman was bang vpor de Duitsers, dus moesten we alles opbergen op zolder. Toen werd hij overgeplaatst en kwam pater Duynstee. Hij kwam binnen en zei: wat doen jullie hier. Toen zei ik: nou het is 'hier een clubhuis, we biljarten en zo. Waar is dat biljart dan, zei hij. Toen hebben we alles weer van de zolder teruggehaald en als we dan een inval kregen, verstopten we ons op zolder. Eén keer is er een jongen opge pakt en weggevoerd. Toen is pa ter Duynstee meegegaan. Na de oorlog zijn ze allebei terugge komen". Met twee katholieke clubhui zen in de Binnenstad, de Ark en de Spreeuwpot, werd een ver deling gemaakt. Bewoners van het gedeelte aan de Stadhuis kant van de Rijn moesten naar de Ark, de andere kant ging naar de Spreeuwpot. Dit laatste clubhuis werd echter vyf jaar geleden toch gesloten. "De Leiding was niet goed en we kregen er een groep jonge ren, bij. Veel kwamen er alleen om te drinken en moeilijkheden het merendeel niet de werkkring heeft binnen de gemeente". We thouder dr. O. C. van Belle, forum lid, wees erop dat over het alge meen verwacht mag worden dat de bewoners een werkkring hebben binnen een straal van vijf kilome ter, waardoor het woon werkverkeer veelal met een ander vervoermiddel zal plaatshebben. Hierop volgde een lange discussie waarna men toch van mening was dat de verkeersproblematiek niet juist is afgewogen. Vele andere on derwerpen met betrekking tot het plan passeerden daarna nog de re vue. Onderwerpen die veelal in de komende maanden nog uitgebreid stof tot discussie zullen vormen. André Rennen op info-avond Haaswijck OEGSTGEEST - "De bouw van 1200 woningen in het plan Haaswijck is vanuit regionaal oogpunt bezien beslist noodzakelijk", aldus André Ren nen tijdens de gisteren door de PvdA en PPR georganiseerde discussieavond over het be stemmingsplan. "Hoewel te verwachten valt dat de meente Leiden in de Stevenhofjes- bevolkingsgroei in 1985 zich zal polder". Hij achtte aantasting van stabiliseren, zal toch de woningbe- de Stevenshofjespolder om milieu- hoefte in het westelijk deel van technische overwegingen schade- Zuid-Holland toenemen. Dit is te lijker dan het laten verdwijnen van wijten aan het feit dat de gemid- de Haaswijckerpolder. delde woningbezetting zal afne- Dat de bouw van Haaswijck nood- men". Op basis hiervan toonde zakelijk is werd onderschreven Rennen aan dat rond 1990 de ge- door de meerderheid van de forum- meente Oegstgeest, alleen al voor leden. Alleen de milieugroep de eigen ingezetenen, ruim 1100 Oegstgeest toonde zich, bij monde woningen beschikbaar moet heb- van mevrouw van der Grinten, een ben. tegenstander. Zij wees tijdens een uitvoerig betoog het plan van de Alfprnntipf >hand' voornamelijk omdat men Aixernaiiei vindt dat Haaswijck voor recreatie Tijdens zijn inleiding sprak hij zich gereserveerd moet blijven en om- tevens uit voor uitbreiding van de dat Haaswijck extra verkeer aan bouw onder meer in het overbbj- trekt. Naadat de standpunten van vende gedeelte van de Morsebel- de diverse forumleden bekend wa- polder. "Het bouwen van woningen ren volgde er een levendige discus- in deze polder, een gedeelte van de sie met de vele aanwezigen. Kamperhuizerpolder en woningen in de Leidse binnenstad zouden als Vork-oor c\rorl r\r\r% alternatief kunnen dienen voor de V VtJ1 AUUp voorgenomen bouw van de ge- Een der aanwezigen vroeg zich af of 'er wel terdege rekening gehouden was met verkeerstechnische aange legenheden. "1200 huizen betekent ook 1200 auto's die voor het Oegst- geester verkeersverloop grote ge volgen kunnen hebben aangezien LEIDERDORP - Gisteravond werd in het Leiderdorpse verpleeg tehuis „Leythenrode" een bazar gehouden, ten bate van het recrea- OEGSTGEEST - Vannacht is in tieprogramma voor de patiënten. Oegstgeest ingebroken in een Jaarlijks wordt een groot deel van woonhuis aan de Prins Bemhard- dat program bekostigd uit de bazar, laan in Oegstgeest De daders, die waar voornamelijk handwerken, via een raam aan de achterzijde gemaakt door de patiënten, ver- binnenkwamen, gingen er met een kocht werden. Dit jaar waren er een aantal juwelen vandoor. De bewo- aantal kermisachtige attracties als ners waren op dat moment niet grabbelton en rad van avontuur, thuis. Het is niet bekend wat de Voor de baz^r bestond, ook van waarde van de vermiste sieraden is. buiten het verpleegtehuis, veel be- langstelling. Artsen Lelden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 24 uur, waargenomen door de volgende artsen: Wijk I (Morswegkwar- tier binnenstad tot Cityring en Groe- noord): H. C. Jasperse jr., Witte Singel 72, tel. 124961; Wijk II (Kooi en Meren- wijk): H. A. M. M. Meyer, Stokroos 1, tel. 122113; Wijk III (Waard, Professoren- wijk en Tuinstadwijk): J. de Bruyne, Kemstraat 11, tel. 141225; Wijk IV (Zuid-West en Haagwegkwartier): C. J. M. Schrama, Zocherstraat 1, tel. 766123. Leiderdorp - Van Beek en Van Leeu wen, Hoofdstraat 8, tel. 122208 (zaterdag en zondag spreekuurtje van 12.30-13 uur). Oegstgeest - J. W. de Haan, Duiven voordestraat 3, tel. 154294. Voorschoten - A. Tromp, Lohmar.plant- soen 33, tel. 071-762159 (zaterdag); C. Meijer, Chopinlaan 16, tel. 2493 (zondag). Voor de praktijk van S. M. Platteel-De Jongh: zaterdag en zondag telefonische -afspraken 01717-5417, van 8.30-9.30 uur. Voor de informatie-avond, die de PvdA/PPR Oegstgeest organiseerde over het Oegstgeester uitbreidingsplan Warmond - A. W. Bots, Prof. Aalberse- Haaswijck, bestond erg veel belangstelling. laan 2, Voorhout, tel. 02522-11393. Apotheken De avond-, nacht- en zondagdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt van 15 tot 22 okt. waargenomen door Apo theek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 12050?; Apotheek Beker, Lijt weg 4, Oegstgeest, tel. 155482. Tevens op zaterdag tot 1 uur nam.: Apotheek Voor schoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 2525. tOPTl ctPlI - Wijkverpleging ItJ l-V/ JLJ. Lelden - Interkruis, Midd< Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v. d. Waalslaan, tel. 4641; Alg. Hulpverle ning, tel. 2141, tst. 35 (dag en nacht). Warmond - Zr. M. den Haan, Hortuslaan 25a, Sassenheim, tel. 02522-12485.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2