'Brievenbus op tafel bij Wereldraad' Machinist kan zich niets herinneren Russen lanceren bemande Sojoez Treinongeluk in Schiedam Occasionshow goed begonnen DDR kiest zondag "parlement" VRIJDAG 15 OKTOBER 1976 LEIDERDORP - "De Wereldraad van Kerken staat soms in een kwade reuk. Wie zegt, dat de Wereldraad "rood" is, liegt. Wie zegt, dat hij zich soms met te veel dingen bemoeit, heeft gelijk. Maar, waar ligt de grens?" Daarover sprak deze week de gere formeerde predikant mevrouw M. J. van der Veen-Schenkeveld uit Krimpen aan de I Jssel, die lid is van het Centraal Comité van de Wereld raad, op een provinciale dag van de Geref. Vrouwenbond Zuid- Holland-Noord in de Scheppings- kerk te Leiderdorp. Flitsen Mevrouw Van der Veen was de enige gereformeerde vrouw in de afvaardiging van deze kerken naar de algemene vergadering van de Wereldraad in Nairobi (Kenia) eind vorig jaar. Zij doorspekte haar boeiende verhaal met anekdotische flitsen, maar tekende daar door heen toch duidelijk de grote lijnen waarlangs dit brandpunt van pro testants en orthodox christendom zijn beleid effectueert nen benaderd met het verzoek een bemiddelende rol te spelen. De We reldraad heeft de naam, onbevoor oordeeld te zijn. Potter pluist echt niet elke morgen de kranten na om te zien of er ergens nog een stukje onrecht is opgedoken waartegen hij tekeer kan gaan. Het zijn de leden-kerken zelf die het onrecht bij de Wereldraad ter sprake bren gen: Klein stukje "Als de Wereldraad politieke uit spraken doet, is dat maar een klein stukje van het hele pakket waar mee hij van dag tot dag bezig is". Mevrouw Van der Veen onder scheidde drie hoofdafdelingen in het Wereldraad-gebeuren: geloof en getuigenis (theologie, zending en dialoog met anderen), gerech tigheid en dienst (zoals ontwikke lingswerk en vluchtelingenhulp) en vernieuwing en opvoeding (hoe komt de plaatselijke gemeente tot nieuw leven en hoe zal zij haar ver antwoordelijkheid voor de naaste dichtbij en veraf vorm en inhoud geven?). Ondergronds Er gebeurt binnen de Wereldraad veel meer ondergronds dan men denkt Meermalen wordt Genève in crisissituaties door politieke orga- "Wie zegt dat de Wereldraad rood is, die liegt Je weet nooit van tevoren of uit spraken helpen. Maar als mensen verdrukt worden, is er in elk geval een adres in de wereld, waar ze er iets van kunnen zeggen. Op de tafel van de Wereldraad staat nu een brievenbus waarin mensen klach ten kunnen deponeren over schen ding van mensenrechten. Rusland Over Rusland verklaarde me vrouw Van der Veen dat de rege ring daar bezorgd is over de herle ving van het geloof met name on der jonge mensen. Het is met de opoes blijkbaar niet uitgestorven. Terwijl de staat toch officieel atheïstisch is. "Wij moeten tegenover commu nisme comunisme wel waakzaam zijn, maar dat betekent nog niet, dat wij elke Rus met angstogen moeten bekijken" Ds. Van der Veen had niet de in druk, dat de Russische regering ongevoelig is voor de publieke opinie. "Sinds Nairobi lijkt het alsof deze regering ten opzichte van de kerk de handschoenen heeft aangetrokken. In ieder geval is de zone van stilte doorbroken". In de Russische kerk zelf leeft wel de vraag, of de vrijheid die haar dan nog wordt gelaten wel goed wordt gebruikt. "Wat we mogen doen, doen we niet goed genoeg", merkte een afgevaardigde op. Mevrouw Van der Veen: "We kun nen nu wel mooie verhalen ophan gen over godsdienstvrijheid, maar tot ons allen komt de vraag of wij dan wèl die vrijheid gebruiken om onze jeugd te trainen en in de sa menleving gestalte te geven aan Gods bedoelingen met deze wereld. Wij houden niet meer van de din gen, omdat de liefde tot God en de naaste verdwenen is. Dat Jezus Christus bevrijdt en ver enigt, moet weer als een innerlijke zaak worden ervaren, maar daar houdt het niet mee op. Na de reis terug naar meditatie en gebed, moeten we weer naar onze maat schappelijke en politieke verant woordelijkheid". Grote mond Hoewel mevrouw Van der Veen de bestemming van het anti- racisme-fonds van de Wereldraad buiten de militaire sfeer wil hou den, vindt zij dat wij niet zo'n grote mond moeten hebben als bevrijd willen worden. Ds. Van der Veen: "De leden-kerken brengen het onrecht zelf ter sprake". "Als zij verdrukt worden, mogen zij naar bevrijding uitzien en als wij in vrijheid leven, moeten wij dat waar mogelijk steunen. De behoefte van de mens aan bevrijding kan niet onderdrukt worden. Ze is volstrekt legitiem en christelijk. Het heeft de naam van de Wereldraad en de kerk goed gedaan dat zij gekozen heb ben voor de zwarten. Niet ten koste van de blanken, maar om onder drukten te bemoedigen en bij te staan". Overigens deelde mevrouw Van der Veen mee, dat de meeste be vrijdingsorganisaties verslag uit brengen van de geldbestedingen. De zin van boycot van Zuid-Afrika trok zij in twijfel. "De toekomst van dat land is al zo zwart, dat er rede nen te over zijn om daarover be-, zorgd te zijn. Ze hebben daar dé handen al meer dan vol. En het is alleen maar te hopen, dat de ver schillende bevolkingsgroepen el kaar om de tafel nog ontmoeten". EO en ICCC voortdurende kritiek van de Evangelische Omroep op de We reldraad, antwoordde zij dat je elk dingetje van de Wereldraad nét zo kunt omdraaien dat het lelijk wordt. "En daar is de EO nu een maal op uit". De tegenstelling tussen de Wereld raad en zijn tegenhanger, de Inter nationale Raad van Christelijke Kerken (International Council of Christian Churches), beoordeelde zij meer sociologisch dan theolo gisch. "De ICCC moet zijn reputatie om de Wereldraad te bestrijden waarmaken". Zij ontwaarde er "verschrikkelijke tendenzen" in. Onmogelijk Dat de Rooms-Katholieke Kerk nog steeds niet tot de Wereldraad is toegetreden, betreurde de Neder landse in het Centraal Comité op recht. Wel zou deze toetreding een groot probleem meebrengen, want de Wereldraad wordt dan meer dan verdubbeld. "En hij is nü al een onmogelijk lichaam". S. J. DE GROOT Eerst drie aankondigingen. Dinsdag 19 oktober om 8 uur dis cussiëren dr. H.van den Heuvel, dr. P. van Hoof, F. Keesen en drs. H. van Breukelen in het gebouw van de studentenvereniging SSR, Ho- gewoerd 108, Leiden ondermeer over de vraag of de tradionele kerk,met het accent op de zondag morgen, nog voldoet. Donderdag 31 oktober houdt de Nederlandse afdeling van de stich ting "De Ondergrondse Kerk" een informatiebijeenkomst in de Op- standingskerk te Leiden, Steen- schuur 9, om 8 uur. Spreker is ds. J.C. Maris uit De Bilt, secretaris van de Internationale Raad van Christe lijke Kerken (ICCC). „De onder grondse Kerk" houdt zich bezig met het geven van inlichtingen over de positie van christenen on der communistische regimes en hulpverpening aan slachtoffers van christenvervolgingen. Zondag 24 oktober (dus aan staande zondag over een week) om 5 uur voert de chr. oraroriumver- eniging Exultate Deo uit Voorscho ten met begeleiding door leden van het Residentie-orkest, Psalm 110 J. Chr. Bach uit, tijdens de eerste can tatedienst in dit seizoen in de Zuid- erkerk aan de Lammenschansweg in Leiden. Vier vocale solisten wer ken mee, alsmede Joop Brons orgel-clavecimbel. Voorganger is dr. A. J. Lamping. startsubsidie. De stichting Oude Hollandse Kerken (postbus 165 Leiden), die voor het silhouet van stad en dorp zo kernmerkende monumentale kerkgebouwen voor verval wil behoeden, heeft een startsubsidie gekregen van het Prins Bernhardfonds. Zij werd en kelejaren geleden opgericht, mede op aandrang van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappe lijk werk en van de rijksdienst voor de monumentenzorg, en heeft de beide Hollanden als werkterrein, bestaat samenwerking met zuste rinstellingen in Groningen, Fries land, Gelderland, en Zeeland. De stichting heeft al honderdsn dona teurs geworven en hun aantal groeit nog steeds. Op het ogenblik pleegt het stich tingsbestuur overleg met een vijf tiental besturen van verschillende kerken inzake overneming van kerkgebouwen, waarvan de meeste door gebrék aan middelen in zorg wekkende staat verkeren zorg van de stichting strekt zich ook uit tot de exploitatie van het overgeno men kerkgebouw.Als het woor voor eredienst niet meer nodig is, zoekt men een andere passende be stemming. Zulke gevallen komen niet zozeer in Zuid- als wel in Noord-Holland voor. UTRECHT (SP) - "Ik weet, dat ik bij het ongeluk betrokken ben geraakt. Ik heb dat in kranten ge lezen en het is me verteldMaar ik herinner me alleen, dat ik 's och tends mijn auto bij het Centraal Station heb geparkeerd. Vanaf dat moment weet ik niets meer". Die korte verklaring geeft de 50- jarige H. M. Kophoff, de machi nist van de trein, die op 4 mei van dit jaar in Schiedam met een snelheid van bijna 90 km per uur frontaal tegen een internationale D-trein uit de andere richting botste. In de ramptrein, een zo genaamde Sprinter, vielen 24 do den en raakten vijf personen zwaar gewond. Gisteren behandelde Spoorwe gongevallenraad de treinramp. De verklaringen van diverse bij het ongeluk betrokken personen en van deskundigen bevestigden de al eerder bekend geworden conclusie: Een technisch man kement is uitgesloten, er moet een menselijke fout zijn gemaakt. Machinist Kophoff raakte zelf het meest ernstig gewond. Ter plaatse moest zijn onderbeen worden geamputeerd en pas kortgeleden is hij uit het zieken huis ontslagen. Omdat hij nog niet in staat was naar de zitting van de raad in Utrecht te komen werd zijn door politie en spoor wegrecherche opgenomen ver klaring voorgelezen. De machinist weet zich niets meer te herinneren hoe de seinen voor hem stonden. Zeker is wel, dat hij van zijn hoofdconducteur het vertreksein heeft gekregen-. Die mag dat alleen doen, als op het perron een witte "V" gaat bran den. De conducteur weet echter niet meer of dat inderdaad het geval was. Een passagiere zegt van wel, maar haar getuigenis wordt wat twijfelachtig, omdat ze heeft be weerd, dat de "V" ook wel eens rood heeft gebrand en dat is on mogelijk. De treindienstgelei ders, die in Rotterdam de seinen en wissels bedienen of de auto matische geleiding inschakelen, zeggen dat het vertreklichtje niet kan hebben gebrand, omdat het de machinist op rood Het hele seinstelsel is in de nacht na de ramp uitgebreid gecontro leerd. Later zijn alle schema's op mepselijke fouten onderzocht. Alles bleek in orde. Op het zuid elijke spoor stond een stoptrein uit Hoek van Holland voor het rode sein. De D-trein zou over het andere spoor passeren en even verderop via een wissel naar het zelfde spoor gaan. De Sprinter moet op het Schiedamse station voor rood hebben gestaan. "Op een gegeven moment ging een zogenaamd bezet-spoor-lampje branden op de plaats van de Sprinter. Zo'n lampje geeft' aan, dat er een trein rijdt", vertelt assistent-treinleider A. Heijne. Kort daarna zag hij op zijn contro lepaneel in Rotterdam het vol gende lampje aangaan en er be gon een wissellichtje te knippe ren, dat er iets mis was. "Ik dacht eerst nog aan een storing, maar toen er weer een bezet spoor- lampje aanging en het eerste doofde begonnen we het ergste te vermoeden". eerst aan een storing hadden ge dacht, hadden we niets meer kunnen doen", zegt treindienst leider J. A. Spekenbrink. "We zetten het sein voor de D-trein op rood en hoopten, dat de machi nisten het gevaar op tijd zouden ontdekken". Omdat de stoptrein in een bocht stilstond was dat niet het geval. Machinist G. Timmers van de D-trein zag" nog wel het sein op rood staan. "Ik reed 20 a 30 kilo meter per uur. Ik begon te rem men en zag plotseling de Sprinter achter de stoptrein vandaan ko men. Ik remde nog harder en sprong uit mijn cabine. Ik rolde van de spoordijk, deed mijn han den voor mijn hoofd en hoorde klap en veel gekraak. dood- Enkele inzittenden van de Sprinter zeggen dat ook machinist Kop hoff heeft geremd. Anderen be weren echter dat dat absoluut niet het geval is. De meeste pas sagiers vonden het wel gek, dat de Sprinter van het station ver trok voor de D-trein was gepas seerd. Een van hen had zelfs nog overwogen om aan de noodrem te trekken. ROTTERDAM - Prinses Beatrix heeft gistermorgen in Rotterdam de officiële opening verricht van het Sint Franciscus Gasthuis. Met veel plezier zette zij haar handte kening op het gips van mevrouw De Vos die in het ziekenhuis ligt met niet alleen een gebroken been, maar bovendien aan een kunst nier ligt. MOSKOU (AFP) - De Sowjet-Unie heeft gisteren twee kosmonauten aan boord van de Sojoez-23 in een baan om de aarde gebracht. De lan cering werd bekendgemaakt door het persbureau Tass. De capsule staat onder commando van de 34-jarige lt. kolonel Wjades- law Zoedow. Tweede man is IN LEIDSE GROENOORDHAL LEIDEN - De occasionshow van de Bovag in de Leidse Groenoordhal draaide op de eerste avond boven verwach ting goed. Er was gisteren me teen al een flinke belangstel ling en er werd stevig'ver kocht. Aan het einde van de avond waren 42 auto's aan de man gebracht. Dat was een hogere score dan bij de vorige najaarsshow. En dat terwijl de verwachtingen wat lager waren gesteld, omdat op an dere plaatsen in het land de verkopen op soortgelijke shows overal wat lager waren gebleven dan vorig jaar. In totaal hadden de exposanten een 260 auto's in de hal bij eengebracht, stuk voor stuk voorzien van een kaart, waarop duidelijk leeftijd, ki lometerstand en prijs waren' te lezen. Zo hadden de kopers volop gelegenheid de aange boden wagens met elkaar te vergelijken, al is een Merce des 280 S van bijna vijftig mille wel een eenzame aan bieding. Evenals trouwens de van een klassieke opbouw voorziene VW-Buggy. Beide zeldzame exemplaren hadden aan het einde van de avond nog geen koper gevon den. Ze staan dus ook nog vandaag op de show. De ruim veertig verkochte wagens zijn inmiddels vervangen door andere. Ook na vanavond zal er wel weer een aantal wagens moeten worden omgeruild. Voorzitter Kamsteeg van het organiserend comité ver wacht, dat vanavond de hon derdste auto zal worden ver kocht. Evenals andere jaren is er ook nu weër gelegenheid om eventuele inruilwagens door onpartijdige personen te la ten taxeren. Voorts kan men ook voor financiering en ver zekering op de show terecht. boordwerktuigkundige Waleri Rozjdestiwenski, 37 jaar oud. De nieuwe Sojoez-missie zal het wetenschappelijke werk in samen hang met het ruimtestation Saljoet-5 gaan voortzetten, aldus Tass. Vorige maand keerde een Sojoez- bemanning na een langdurig ver blijf in het ruimtestation naar de aarde terug. Volgens Tass functio neren alle boordsystemen van Sojoez-23 normaal en voelt de be manning zich goed. Amerika CAPE CANAVERAL Florida - Vanaf de Amerikaanse ruimtebasis Cape Canaveral is gisteravond „Marisat III" gelanceerd. Het is de laatste schakel in een keten van sa tellieten die 100 miljoen dollar heeft gekost en de scheepvaartcommu nicatie verbetert. De 657 kilo wegende Marisat kwam in een baan boven de Indische Oceaan, om zich aan te sluiten bij soortgelijke satellieten die al boven de Atlantische en Stille Oceaan in bedrijf zijn. De keten van satellieten maakt het de scheepvaart, vooral de Ameri kaanse militaire, mogelijk vrijwel onafgebroken contact te hebben. Theo Loevendie in 'Hot House' Het Theo Loevendie kwartet speelt vanavond op jazzzolder Hot House aan het Rapenburg. Theo Loevendie, de leider van het kwartet, is een van de toonaange vende musici in Nederland. In het dagelijks leven is hy hoofd docent aan het Rotterdams Con servatorium, daarnaast ontplooit hij een enorme activiteit op het gebied van de jazzbeoefening. Hij maakte vooral naam als jazzmu sicus met eigen formaties bij voorbeeld het Theo Loevendie Consort, dat door zijn vaste kern met een flexibele periferie tel kens weer kon verrassen door zijn totaal andere sound. Loevendie is ook bekend als de muzikale leider van Boy's Big Band, enkele jaren geleden. Nog maar enkele jaren terug was hij de grote animator van de zoge naamde Stam p-kon serten. Het kwartet bestaat verder uit Hand Dulfer (tenorsax), Aijen Gorter (bas) en Martin van Duyn- hoven (drums). OOST-BERLIJN (DPA/UPI) Twee weken na de verkiezinger in West-Duitsland zullen ook dt burgers van de DDR naar dt stembus gaan. Zondag worder de afgevaardigden aangewezer voor de "Volkskammer" (het par lement) en de 14 provinciale sta ten. Het ziet er naar uit dat in de huidige zetelverdeling weinig verander ing zal komen. De Oostduitse communistische partij, SED, be zet ongeveer 99 procent van de 500 zetels in het parlement (434 parlementsleden worden geko zen, de andere 66 worden aange wezen door de gemeenteraad van Oost-Berlijn). In 1971 behaalden de vier "blokpartijen" en de vier massa-organisaties ongeveer 1 procent van de stemmen. De rest ging naar de SED. Formeel heeft de kiezer het recht namen op het stembiljet door te strepen. Een kandidaat wordt echter pas dan niet gekozen, als meer dan de helft van de stem men tegen hem worden uitge bracht. Dit is tot op heden nog niet voorgekomen. Dagelijks worden de Oostduitsers via de massamedia opgeroepen op de communistische partij te stemmen. De stemmen die niet worden uitgebracht (blanco of niet opgekomen) worden geacht een ondersteuning te zijn van de SED. Toch wordt er rekening mee gehouden dat ditmaal iets meer mensep de namen van de communistische afgevaardigden op het stembiljet zullen door strepen. De "Volkskammer" is niet te verge lijken met een parlement naar Westerse begrippen. Het parle ment stemt al 28 jaar unaniem in met de wetten die door de rege ring zijn voorgesteld. Edith Evans overleden LONDEN - Dame Edith Evans, oud-koningin van het Britse to neel, is op 88-jarige leeftijd na een korte ziekte overleden. In 1922 boekte Edith Evans haar eerste grote succes als Cleopatra in Drydens "All for love". Hierop volgden successen in stukken van Shaw, Sheridan, Coward en talrijke Shakespeare- vertolkingen. Waarschijnlijk het meest bekend was haar rol als Oscar Wildes heerszuchtige Lady Bracknell in een filmversie van "The importance of being ear nest".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 23