LE1DSCH DAGBLAD Woonoord ontruimd: zes gewonden Duisenberg tegen plan "reservepot neem toch gerust dat extra kopje koffie want mag! Molukkers wilden hun barakken niet verlaten nur die Mini Panty Vliegramp in Bolivia: mogelijk 100 doden r>r> KOFFIE HUG Vrachtwagens in botsing DONDERDAG 14 OKTOBER 1976 OPGERICHT 1 MAART 1860 35062 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Vierhonderdenzeventig zwaarbewapende leden van de politie en mare chaussee rukten vanmorgen om halfzeven het woonoord van Zuidmoluk- kers in het Gelderse Vaassen binnen. VAASSEN (ANP/SP) - Zes personen zijn van morgen gewond geraakt bij een grote actie van 470 zwaar bewapende leden van de politie en marechaussee om een Moluks woonkamp in het Gelderse Vaassen te ontruimen. SANTA CRUZ (UPI) - Een op een Amerikaanse basis thuishorend vrachtvliegtuig met driekoppige Amerikaanse bemanning is gis teravond bij vertrek van het vliegveld van Santa Cruz in Boli via neergestort. Het raakte daar bij een schoolgebouw, een zie kenhuis en een woonwijk, alvo rens zich te boren in een rij men sen die op hun beurt wachtten om petroleum te kopen. De Boliviaanse radio deelde mee dat naar schatting 100 mensen om het leven kwamen toen het toestel zonder vracht met alleen de bemanning aan boord op on geveer 200 meter van hei einde van de startbaan neerstortte. De directeur van het vliegveld heeft meegedeeld dat de drie beman ningsleden onder de doden zijn. De Boliviaanse rijksluchtdienst vertelde dat het toestel uit Miami in Florida een vracht en dat het net luchthaven Trompillo was opge stegen voor de terugreis naar Miami, toen het verongelukte. Volgens ooggetuigen sloeg het vol ledig vernielde vliegtuig, Boeing-707, door 300 meter ningen en raakte een schoolge bouw en een ziekenhuis. De brandstoftanks explodeerden en de inhoud stichtte een reeks branden. Telefoonpalen en lichtmasten werden over grote afstand tegen de grond geslagen. Onder de doden zijn minstens twaalf schoolkinderen en enkele sportlieden die in een naburig stadion aan het oefenen waren. Een Zuidmolukker heeft daarbij een schot in de hals opgelopen. De andere gewonden zijn politie- en marechausseemensen, die geraakt werden door stenen die Molukkers naar hen gooiden. Even na half ze ven vielen politie en marechaussee het woonkamp binnen, waar het heftig verzet pas rond kwart voor elf was gebroken. De politie maakte bij de actie gebruik van traangas, dat door Molukkers met Molotow- cocktails werd beantwoord. Een huis bij de ingang van het kamp dat door Molukkers in brand was ge stoken, werd volledig in as gelegd. De ontruiming was noodzakelijk omdat een deel van de barakken plaats moet maken voor nieuw bouw voor de Zuidmolukkers in het woonoord. De ontruimings actie is al enige keren uitgesteld. Eerder deze week heeft burge meester Bergh van Epe, waaronder het dorp Vaassen valt, verklaard dat een kleine minderheid van 350 mensen zich tegen de ontruiming verzetten. Hij schatte hun aantal op veertig tot vijftig. Zij hebben de af gelopen weken laten blijken dat zij "agressief' verzet zullen bieden tegen de ontruiming. Symbool Een anonieme jonge woordvoerder van de Zuidmolukkers heeft van morgen vToeg verklaard dat de Mo lukkers die verzet bieden tegen de aangekomen met ontruiming, de barakken zien als symbool van de Molukse zaak. Netwerk van handelaren NOBELPRIJS - De Ameri- i kaanse professor Milton Friedman QTltl'UlOtlCd is vandaag aangewezen als 'van de Nobelprijs vi sche wetenschappen. opgerold Tijdelijk regen Veel bewolking met nu en dan regen. Harde tot stormachtige zuidoostelijke wind, later afnemend en draaiend naar zuidelijke richtingen. Minimumtempe raturen omstreeks 10 graden, maxima rond 14 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur). 15 OKTOBER Zon op: 7.05 uur; onder: 17.46 uur. Maan op: 22.40 uur; onder: 13.32 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.09 en 19.25 uur, laagwater te 2.50 en 15.08 uur. rr in 2 kleuren Misty en Saskia 195473 Als een symbool ook van de Neder landse regering die "ons steeds aan het lijntje heeft gehouden". Na een oproep het kamp te verlaten volgde om kwart voor acht een charge, waarbij twee marechaus sees aan het gezicht gewond raak ten door stenen die van Molukse zijde naar politie en marechaussee werden gegooid. De politie en marechaussee maak ten gebruik van twaalf pantser voertuigen en UZI- pistoolmitrailleurs. Bij de actie van vandaag heeft de politie tot nu toe één karabijn en veel munitie in beslag genomen. Volgens de politie hebben de Zuidmolukse bewoners verster king gekregen van buitenaf. In het kamp waren vanmorgen meer Zuidmolukkers dan de 350 die er nog i Vier met stokken en ijzeren sta ven bewapende Zuidmolukkers proberen de politiemacht te verhin deren het woonoord binnen te ko- TER AAR - Met de aanhouding van een 49-jarige inwoner van Bode graven heeft de rijkspolitie van Ter Aar een netwerk van handelaren in anti-biotica kunnen aanhouden. Bij zijn aanhouding had de Bode graver zijn bestelauto vol met die- rengeneesmiddelen, bestemd voor boeren in de omgeving van Ter Aar waar hij een groot afzetgebied had opgebouwd. De politie hield de man bij toeval aan omdat hij slinge rend over de weg reed. Bii een huiszoeking werd een half politiebusje vol anti-biotica gevon den. Verder zijn nog enige inwo ners van Zevenhoven aangehou den die ook van deze verboden handel worden verdacht. DEN HAAG (SP) - Minister Dui senberg van Financiën voelt er niets voor een miljard van de ge plande rijksuitgaven voor vol gend jaar in de ijskast te zetten. Hij heeft dit vanmorgen in de Tweede Kamer een "oneigenlijk middel" genoemd om iets te doen aan de moeilijke economische si tuatie in ons land. Met zijn voorzichtige afwijzing probeerde Duisenberg een harde botsing te voorkomen met de christen-democratische rege ringsfracties. Maar de financiële deskundigen van vooral de KVP-fractie, drs. Notenboom, leek vanmorgen niet bereid het ijskastplan te laten vallen. De christen-democraten hebben elk jaar tijdens de regeerperiode van het kabinet-Den Uyl gewaar schuwd voor de risico's van een grote groei van de rijksuitgaven. Dit jaar heeft Notenboom het ka binet voorgehouden, dat de risi co's "te groot" zijn. Vandaar zijn voorstel een miljard te blokke ren. Pas als meer zicht is op de werkelijke economische ontwik keling zal eventueel alsnog tot het uitgeven van dit miljard kun nen worden besloten. Minister Duisenberg erkende, dat het kabinet risico's neemt om de werkloosheid te bestrijden. Hij vond echter dat deze risico's zo goed mogelijk zijn berekend en in de gegeven situatie maar ge nomen moeten worden. De minister wees suggesties van vooral de oppositie, dat het tus sen hem en de president van de r Duisenberg. Nederlandsche Bank, prof. dr. Jelle Zijlstra, niet botert, van de hand. Volgens Duisenberg be staat er tussen Zijlstra en hem geen wezenlijk verschil van me ning over de hoogte van het fi nancieringstekort van de over heid. Duisenberg deelde mee, dat het aantal personen betrokken bij een werktijdverkorting aanzien lijk is gedaald. Bedroeg dit aantal november vorig jaar nog 91.500 personen, per juli jongstleden was dit aantal teruggelopen tot 11.400. Er was sprake van een da ling van bijna 88 procent, zo hield de minister de kamer voor. Vol gens hem kan "binnen afzienbare tijd" aan het korter werken in de bedrijven een einde gekomen zijn. Sprekende over de economische ontwikkeling zei de minister, dat de resultaten van de wereldhan del belangrijk gunstiger zijn dan de ramingen van vorig jaar. Hij bestreed de opvatting als zou ons land - in vergelijking tot het bui tenland - achterlopen in de eco nomische opleving. Die bewe ring, aldus de bewindsman, wordt niet door de feiten beves tigd. De bewindsman hield vast aan het voornemen tot invoering per 1 april aanstaande van de nieuwe regeling voor de bedrijfsinveste ringen. Hij ontkende de bewering al zou het midden- en kleinbe- drijf niet onder deze regeling val- len. coffeinevrije CDA-voorzitter Steenkamp zei ronduit verbijsterd te zijn door de voorwaarden, die Par tij van de Arbeid en PPR op tafel willen leggen om na de verkiezingen weer aan de re gering deel te nemen. Niet al leen zou Den Uyl dan weer premier moeten worden, de twee partijen zouden tezamen ook het grootste blok in de Nederlandse politiek moeten vormen. Steenkamp was niet de enige, die'zich kritisch opstelde. Pagina 7 Kleine meesters in tel op de Delftse antiekbeurs. Pagina 5 Thailand wil in vier fasen naar een democratie. Pagina 9 Wat is de "C" van het CDA? Pagina 13 Oranje begint en eindigt met de fensieve blunders. Pagina 17 Er wordt weer gepraat over de reconstructie van de Brees- traat in Leiden. Pagina23 PvdA-ccmgressen plachten in het verleden open discussiepodia te zijn, waar de radicale achterban een stuk idealisme en emotie in bracht dat ook de partijtop in bestuur en fractie vaak met nieuwe ideeën inspireerde. Na tuurlijk moest de partijtop nogal eens op de rem gaan staan, omdat in de politiek van Nederland de wijn niet zonder water kan. Dit rollenspel van partij-elite en achterban moet volledig worden omgedraaid, indien de PvdA tenminste na mei volgend jaar wil blijven regeren. De ontwerp resolutie van het PvdA-bestuur en de broeders van de PPR om alleen maar verder te regeren, indien aan een aantal bijna on mogelijke eisen wordt voldaan, manoeuvreert de socialisten naar de kleedkamer, nog voor de wed strijd begonnen is. Het partijcon gres van de PvdA zou straks in januari die ontwerpresolutie moeten afzwakken. Maar dat laatste kan men wel vergeten. Natuurlijk is het een politiek zui vere en duidelijke zaakwanneer men het kabinet-Den Uyl tot inzet van de verkiezingen maakt. En ook kan men er vrede mee hebben dat de socialisten het een onver biddelijke voorwaarde vinden dat Den Uyl de club blijft aanvoe ren in een tweede ronde. Maar de conditie dat de PvdA en PPR sa men groter moeten worden dan bij de voorgaande verkiezingen, is onwerkelijk. Een bescheiden te ruggang, niet ongebruikelijk voor partijen die vier jaar gere geerd hebben, heeft toch niets te maken met het verspelen van ver trouwen of zoiets? De ontwerp-resolutie koppelt dan ook nog aan de andere absurde eisen dat het CDA niet groter mag blijken te zijn dan PvdA-PPR. Hoe nu? Geeft de PvdA hiermee zelf niet aan dat de regeringspar tijen CVP en AR binnen hei CDA. zich rustig van het kabinet-Den Uyl kunnen distanciëren? Het is onbegrijpelijk dat de grootste partij in dit land zich zo vroeg al zo strak aan de ketting heeft ge legd; een ketting bovendien waarbij een onevenredig groot aantal schakels van PPR-makelij zijn. De VVD mag zich gelukkig prijzen met zo'n vroeg sint- nicolaasgeschenk van len van den Heuvel. Binnen de Tweede-Kamerfractie van de PvdA schijnt nogal wat wrevel te heersen over het stuk van het partijbestuur. Dat is tenminste iets. Maar fractieleider Ed van Thijn heeft zich xxilmon- dig achter de resolutie gesteld. Daarmee heeft ook hij zich vrij willig een stuk bewegingsvrijheid tegenover het kabinet-Den Uyl ontnomen. Daartegenover levert de PvdA- PPR-resolutie een bijdrage aan de politieke ongrijpbaarheid die men confessionele partijen te recht verwijt. Immers, alle opties kunnen openblijven tol woens dagavond 25 mei '77, vijf over ze ven, wanneer de computer heeft berekend, wat de PvdA moet doen. Blijven zitten, of opstap pen. Tenslotte. De PvdA zwengelt de con frontatie met het CDA, de enige club met wie ze straks kan regeren op basis van een kamermeerder heid, nodeloos aan. Zelfs al zou den de "haviken" van het CDA zich heel duidelijk van dit kabi net afwenden dan nog blijft de PvdA met de zwarte Piet zitten. De socialisten hebben immers de verantwoordelijkheid voor het kabinet gemonopoliseerd. Met de lusten en de vele lasten. Corruptie bij Scotland Yard? LONDEN (AFP) - De anti- diefstalbrigade van Scotland Yard die beschouwd wordt als een elite korps wordt van corruptie ver dacht. Er is een "diepgaand onder zoek" ingesteld, zo berichtte van-, morgen de Guardian ip Londen. Minstens acht leden vèji de brigade zouden zich hebben schuldig ge maakt aan geldafpersing, chantage en het afleggen van vals getuigenis, aldus het Lopdense ochtendblad. Het blad schrijfFzelf de bal aan het rollen te hebben gebracht na van een zware jongen verhalen te heb ben gehoord over het betalen van "smeergelden" aan agenten van de anti-diefstalbrigade. i Deze uit Rijnsburg afkomstige vrachtwagendie i peen, werd bij de kettingbotsing in België zwaar BRUSSEL (ANP) - Tijdens een zeh. Een 54-jarige Belgische vrouw snel opkomende dichte mist zijn' uit Deinze, vond de dood. zes Nederlandse vrachtwagens, De Chaos op de weg ontstond toen vanochtend vroeg, betrokken ge- een vrachtwagen van de firma Rut- raakt bij een massale kettingbot- gers uit Gouda (aldus opgave van sing die zich voordeed op de weg de politie) een vrachtwagen van de Antwerpen-Gent. Drie Belgische firma Wetham uit Werkendam aan geleiden met was- personenauto's werden verpletterd reed. Die laatste wagen was gela- chadigd. tussen de zes Nederlandse wegreu- den met enige duizenden liters verfprodukten die op de rijbaan te- Op de twee vrachtwagens* botste toen weer een tankwagen van de firma In 't Veen uit Gouda. De chaos werd nog groter toen op deze' kluwen van vernielde wagens nog drie Nederlandse vrachtwagens in reden.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1