Geen uitspraak over een strafvervolging Weinreb Weinreb een verloren i KRITIEK OP msiBSK 'ST-BAVO "Prijzenchaos voorkomen bij de geneesmiddelen" 'Justitie moet zich met die vraag bezighouden Een schoolvoorbeeld van hoe vlotte, sterke meisjes-en jongensjassen eruit moeten zien,vindt u bij de Bonneterie. College Coat Koningin Juliana: "Ik denk niet aan aftreden Aages boek in brandkast vuiiir nci jaarlijkse dagje-uil!/ Zzss&sr, ^Z^rd!>'ïZ"'s hei WOENSDAG 6 OKTOBER 1976 LEIDEN - Ruim dertig jaarna de bevrijding lijkt dan eindelijk het doek te vallen over de beruchte kwestie-Weinrebde zaak van de gewezen Scheveningse econoom, die volgens eigen zeggen met een niet-bestaande generaal en een bizar lijstenspel (z.g. "Sperre") joden uit de klauwen van de Duitsers poogde te houdenmaar die in een gisteren door het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie gepubliceerd rapport als een leugenaar, bedrieger en zwendelaar aan de kaak wordt gesteld. In de voorgaande zin staan de woor den "het doek lijkt te vallen", want met Weinreb weet je het nooit helemaal zeker. Keer op keer is zijn zaak na de oorlog in het nieuws geweest na zijn veroordeling tot zes jaar in 1948, na zijn rehabilitatie door prof. Presser in 1965 en vooral na zijn opzienbarende memoires in 1969en steeds weer kwamen er na duidelijke uitspraken woeste discussies die smoorden in verbijstering en verwarring. Maar ditmaal zal Weinreb met wel heel sterke argumenten op de prop pen moeten komen om het vernietigende oordeel van Oorlogsdo cumentatie over hem om te buigen. De oorzaak van Weinrebs ontmaskering zijn z'n eigen memoires ("Collaboratie en Verzet") geweest. Dr. L. de Jong onderstreepte dat gisteren op een persconferentie in Den Haag nog eens: zonder de memoires van Weinreb, waarin hij over nogal wat mensen uitpakte, was er nooit een onderzoek naar zijn gedragingen in oorlogstijd van dit formaat gekomen. Het is goed er aan te herinneren dat die memoires van Weinreb destijds over het algemeen goed zijn ontvangen in de publiciteit- sorganèn. Waarom? Dat heeft ongetwijfeld te maken gehad met het gunstige oordeel dat prof. Presser over Weinreb had uitge bracht 1965in zijn aangrijpende werk over de vernietiging van het Nederlandse jodendom ("Ondergang"), een studie waaraan hij 15 jaar had gewerkt en die evenals het huidige Weinreb- rapport als monografie van het Rijksinstituut voor Oorlogsdo cumentatie verscheen. Daar kwam nog iets bij. Weinreb was er in zijn boek als maar weinig anderen in geslaagd de sfeer van beklemming in de oorlogsjaren op te roepen. Een erkende verzets strijder als Pieter 't Hoen ervoer het als zeer authentiek. Tot degenen die meenden dat Weinreb onschuldig was,of liever: dat hij ten onrechte was veroordeeld, heb ook ik behoord. In een drie tal artikelen in 1969 heb ik geprobeerd aan te tonen waarom. Ik ging er daarbij van uit dat Weinreb zijn spel met die nep- g ene raai en die uit zijn duim gezogen Sperre te goeder trouw was begonnen ,d.wx.om in de knel geraakte geloofsgenoten te redden In de rechtszaken van 1947 en 1948 lèas daaromtrent ook geen twijfel gerezen. Eenmaal in de handen beland van die verschrikkelijke Sicherheit- spolizei heeft Weinreb - zo dacht ik in 1969 - wellicht ernstige fouten gemaakt, meer dan hij wilde toegeven, maar ik vond dat men hem daarover maar niet al te hard moest vallen. Hoeveel verzetsstrijders zijn er niet die in gevangenschap de kluts zijn kwijtgeraakt? Hier hadden we dan toch maar een man, die iets had probe ren te doen, terwijl miljoenen anderen rustig op hun achter ste zaten en toekeken. Datfiele beeld van hem is nh. echter omver gehaaldomdat de onder zoekers van Oorlogsdocumentatie hebben aangetoond dat we die goede trouw van Weinreb wel kunnen vergeten omdat hij met zijn lijst al bezig was nog voor er joden voor tewerkstelling werden opgeroepen. Vermoedelijk is geld zijn drijfveer geweest in het begin, zekerheid daarover is er niet. De ontmaskering van Weinreb betekent meer dan alleen maar de ontluistering van een individu. Het is het verloren gaan van een illusie. De illusie dat er in 1940-45, in de jaren van geestelijke duisternis, althans één man was, een extreme Tijl Uilenspiegel, een grimmige kapitein van Köpenick.die niet met wapens maar met het eenvoudigste aller middeltjes het nazi-werk (even) ontre gelde. Weinreb, een leugenaar, een bedrieger, een zwendelaar. Door zijn verraad en doorslaan verloren 70 mensen in de oorlog het leven,zo schrijven de onderzoekers. Een niet te becijferen aantal ver trouwde ten onrechte op zijn lijst, werd gepakt en verloor ook het leven. Aan de andere kant van de streep staat dat tussen 20 en 40 mensen aan die duivelse Weinreb met zijn op niets rustende lijst toch hun leven te danken hebben. En dat hij vele duizenden uitgaf om onderduikers te helpen. Ook dat staat in het rapport. Maar het negatieve oordeel over hem overheerst. Abel Herzberg karakteriseerde Weinreb al weer lang geleden aldus: "Weinreb was niet de verzetsman die bedrog pleegde, maar de bedrieger die in het verzet ging". Het rapport stelt hem op frap pante wijze in het gelijk. RUUD PAAUW DEN HAAG (ANP) - De justitiële autoriteiten moeten een antwoord geven op de vraag of het wenselijk en mogelijk is, een strafvervolging te beginnen tegen drs. Driedrich Wein reb wegens oorlogsmisdaden. Wij hebben opdracht gekre gen een historisch onderzoek in te stellen, hebben bepaalde conclusies getrokken, maar wij behoeven de vraag van eventuele vervolging niet te beantwoorden, aldus mr. D. Giltay Veth, een van de twee opstellers van "het Weinreb rapport" dat het rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie gisteren heeft uitgebracht. SCHIPHOL - De nieuwe Amerikaanse ambassadeur in ons land Robert McCloskey is gisteren met zijn vrouw *n kinderen op Schiphol aangekomenMc Closkey volgt ambassadeur Kingdon Gould op die na drie jaar naar Washington is teruggekeerd. ROTTERDAM (ANP) - "Als de uit spraak van het Europese hof van justitie in Luxemburg tot gevolg heeft dat alle prijzen van de ge neesmiddelen zullen dalen, kan dit alleen maar worden toegejuicht, mits deze prijsdaling niet gepaard gaat met een prijzenchaos". Aldus drs. J. L. M.'Nieuwenhuis voorzit ter van de Koninklijke Neder landse Maatschappij ter bevorder ing der Pharmacie vandaag in Rot terdam bij de opening van de 121e algemene vergadering van de K.N.M.P Hij zei dit naar aanleiding van de recente uitspraak van het Europese Hof over parallel-import aange spannen door de Engelse genees middelenfirma Sterling tegen de Rotterdamse firma Centrapharm. Parallel-import is de invoer van merkgeneesmiddelen uit landen waar de prijzen lager liggen dan de prijzen die de fabrikant voor Neder land heeft vastgesteld. Door de uitspraken van het hof is het volgens Nieuwenhuis te ver wachten dat parallel-importen toe nemen en dat de prijzen van de ge neesmiddelen daardoor dalen. Hij waarschuwde echter voor een prij zenchaos. "Want én de patiënten én de ziekenfondsen en de apothekers ADVERTENTIE Biivoorbeeld de originele Exclusief voor de Bonneterie. marineblauwe College Coats, gevoerd met Schotse ruit,vanaf f190,- Losse capuchon f 19,75. Kalverstraat/Rokin Amsterdam Gravenstraat/Buitenhof Den Haag en de geneesmiddelenhandel en industrie zijn alleen gebaat met een geneesmiddelenverkeer dat zich ordelijk, zonder misbruik van mo- nópoliposities ontwikkelt", aldus de KNMP-voorzitter. Hij hief ook een waarschuwende vinger voor een te groot optimisme met betrekking tot deze prijsda ling. Het gaat bij parallel-import immers om een beperkt aantal ge neesmiddelen, waarbij ernstig kan worden betwijfeld of door deze in voer de gehele Nederlandse ge neesmiddelenmarkt kan worden voorzien, zo zei drs. Nieuwenhuis. Bovendien, zo merkte hij op, zal voor de apotheker - ook bij de parallel-import - de kwaliteitsga rantie de doorslag geven en dit be tekent dat de apothekers zich nooit zullen laten dwingen, relaties aan te knopen met firma's waarin zij geen vertrouwen hebben. Zowel voor de arts als voor de pa tiënt is het belangrijk dat de apo theker in*zijn apotheek niet alleen aanwezig is, maar ook bereikbaar en aanspreekbaar. Hij hoeft niet meteen een spreekuur te organise ren, zoals wel eens wordt geopperd, maar de mogelijkheid en de be reidheid een patiënt te ontvangen moet toch aanwezig zijn, zo zei drs. Nieuwenhuis over de relatie apo- theker-patient. "De menselijke en sociale facetten van onze beroep suitoefening zijn wellicht wel eens te weinig onderkend. Door ons wat meer kenbaar te maken in onze ei gen apotheek, zullen wij onze pa- tienten en de artsen een goede dienst bewijzen", zo merkte de KNMP-voorzitter op. De conclusie van dit rapport is dat Weinreb "zich veel ernstiger heeft misdragen dan de rechterlijke in stanties in 1947 en 1948 hebben kunnen vaststellen". Als gevolg van zijn doorslaan tijdens verhoren en verraad zijn ten minste 118 per sonen in Duitse gevangenschap ge raakt, van wie er zeventig zijn om gekomen, aldus het rapport. De directeur van het instituut, dr. Lou de Jong, verklaarde dat de on derzoekers, Giltay Veth en A. J. van der Leeuw, niet is gevraagd vast te stellen of Weinreb oorlogsmisda den heeft begaan. Volledig beeld Doel van het onderzoek was een volledig beeld te geven van Weir.- reb's activiteiten gedurende de oor log. Maar de betekenis van het rap port, aldus dr. De Jong, gaat veel verder. Als het ware onder een mis- croscoop, tot in details zoals niet eerder is gebeurd, is een bepaalde episode van de jodenvervolging in Nederland tijdens de oorlog onder zocht. Het rapport zou niet zijn geschre ven, indien Weinreb niet zijn "col laboratie en verzet" had gepubli ceerd. Indien deze verschijning Weinreb leed bezorgd, heeft hij dit zelf aangehaald, aldus dr. De Jong. Weinreb is, aldus mr. Giltay Veth, "het volle pond" gegeven. Zijn voorstelling van zaken is integraal weergegeven, hij heeft geen zake lijk argument naar voren gebracht dat niet in het rapport is vermeld. Weinreb heeft gisteravond in een uitzending van de actualiteitenru briek van de AVRO-televisie het rapport "een verzameling" ge noemd. Het rijksinstituut voor oorlogsdo cumentatie zal bij de raad voor de journalistiek een klacht indienen tegen "De Telegraaf' wegens schending van het embargo op "het Weinreb rapport". "Wij zijn diep verontwaardigd over deze eenzijdige schending van een afspraak", aldus dr. De Jong. Het rapport (van bijna 1700 bladzijden) was de publiciteitsmedia geruime tijd van te voren toegezonden, met het verzoek hierover niets te publi ceren voor dinsdag 5 oktober 18.00 uur. "De Telegraaf' publiceerde gisterochtend een bericht over dit rapport. Aantasting Weinreb stelde in het televisiepro gramma dat het rapport een aantas ting van de rechtstaat was,. Hij voelde zich opnieuw veroordeeld. "In een rechtstaat is het toch ge bruikelijk dat men niet voor één feit tweemaal terecht kan staan. Van verschillende feiten die in het rap port genoemd worden ben ik in de eind veertiger jaren al vrij gespro ken. Voor andere ben ik veroor deeld, een veroordeling die over igens volgens mij onterecht was. Nu sta ik voor de tweede maal te recht", aldus Weinreb die in het Zwitserse Zurich woont. Hij trok verder de betrouwbaarheid van het rapport in twijfel omdat men tot be lastende conclusies was gekomen op grond van getuigenverklaringen van oud-SD'ers. DEN HAAG (ANP) - Koningin Ju liana is niet van plan af te treden. Dit verklaarde zij gisteren op pa leis Soestdi jk tegenover een groep Zweedse journalisten die in Ne derland is in verband met het ko mende staatsbezoek aan Neder land van de Zweedse koning Gus- taf eind oktober. Koningin Juliana vroeg de journa listen nadrukkelijk dit in Zweden te laten weten, gezien de vele ge ruchten die in het buitenland de ronde doen over een mogelijk af treden. „Ik heb er nooit aan ge dacht en ik denk er nog niet over" aldus koningin Juliana. ADVERTENTIE Na rechtszaak VOORZITTERS, PENNINGMEESTERS, organisatoren DIREKTEUREN ÏKS? 99 DEN HAAG - Daar is hij weer: "ons nationale idool, volksheld nummer één", Aage Meinesz. Deze meester onder de brandkastenkrakers heeft tijdens een verblijf in de gevangenis zijn werkzaamheden op schrift gesteld. "Mijn nachten met de thermische lans" luidt de titel van dit meesterwerkje. En Aage Meinesz zou Aage M. niet zijn als hij dit boek niet op zijn geheel eigen wijze aan de pers had gepresenteerd. Met de thermische lans ging hij gisteren in Den Haag een brandkast te lijf en zjedaar de buit - Aage kijkt er zelf van op - "Mijn nachten met de thermische lans". ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) - De cliënten bond, waarin ex-psychiatrische pa tiënten zich hebben verenigd, heeft gisteren in een verklaring kritiek geuit op het beleid van de psychia trische inrichting „St. Bavo" in Noord wijkerhout. Volgens de cliëntenbond heeft „St. Bavo" een van haar eigen patiënten overgeleverd aan de justitie, hem bovendien daarbij „recht op straf', het „recht op een eerlijk proces" en een goede procesgang" onthouden. Deze 44-jarige patiënt, Hans de G., zelf lid van de cliëntenbond, is door de rechtbank in Den Haag terzake brandstichting veroordeeld tot vijf dagen voorwaardelijke gevange nisstraf en een geldboete van vijftig gulden. Volgens de cliëntenbond had St. Bavo" na de aangifte bij de politie haar patiént bij zijn gang naar de rechtbank enige uitleg en onder steuning moeten geven. Dit is vol gens de cliëntenbond totaal niet gebeurd. De bond richt zich in haar kritiek voorts op het rapport van de zenu warts dr. O. Mulder, die conclu deerde, dat de patiënt „sterk ver minderd toerekenbaar" was en hij adviseerde een korte celstraf. „Hiermee", zo schrijft de cliënten bond, „zet dr. Mulder de psychia trie honderd jaar terug en schept een uitermate gevaarlijk prece dent". Man die vriendin doodstak: 6 jaar MAASTRICHT (ANP) - Wegens doodslag heeft de rechtbank in Maastricht de 63-jarige J. H. uit Heerlen veroordeeld tot zes jaar ge vangenisstraf. De man heeft op 16 februari in zijn woning te Heerlen zijn 56-jarige vriendin Gerda die hem kwam zeggen, dat zij de relatie na negen jaar met hem wilde ver breken, vanaf korte afstand met een pistool beschoten. Een kogel trof haar in de borst, echter niet le vensgevaarlijk. Daarna greep hij uit de keukenla een knipmes en bracht haar hiermee negen steken toe, waarvan verscheidenè wel dodelijk waren. Van de ten laste gelegde moord die de officier van justitie bewezen achtte en waarvoor hij acht jaar gevangenisstraf had geeist, werd de man vrijgesproken. s"Per9eee|/, h ln °ns B°u>len i 'edereent sf"< "oor I 'Mcidcr™ e" °"zc m"g °«d!\ ""truktie g' de spe/c,;, °rsaniseer, aV bekutamc" "°k de n,, j Prijsje hn?u Ze. brhalen. dinerdansam fee%te''ïk rta,e" ons een de des9evvenst m taurant pesten. °ptre<Jende DE KOSTEN? Onze managers de heren Van 't Hoenderdaal (restaurant) en Van den Berg (bowling) rekenen het u graag voor. En u zult zien: dat valt best mee, want onze prijzen zijn beslist matig te noemen!

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7