"Actie van LCC is kortzichtig en dom" Industrieb ond-N VY Leiden zegt "nee Banken 36 woningen in vroeger Sijthoff complex Bestuur PvdA afdeling Leiden: Voorste gedeelte wordt afgebroken WOENSDAG 6 OKTOBER 1976 LEIDEN Oude Rijn 10 - Telefoon (071) 13 41 58 LEIDEN - „Wij zien de actie van het Leids City Centrum, waarin het Leidse stadscentrum ook in de landelijke pers als onherbergzaam wordt afgeschilderd, als kortzichtig en dom. Op die manier jaag je klanten juist weg. Het is ook volkomen in strijd met hetgeen de Stichting Leidse Binnenstad, waarin dezelfde midden stand ruim vertegenwoordigd is, onder de leuze „Leiden een lust" voorgaf te willen pro pageren". Dat schrijft de voorzitter van de afdeling Lei den van de PvdA, René Eikerbout, in een brief aan het LCC-bestuur naar aanleiding van de actie met de „te koop"-affiches in de Leidse binnenstad. In de brief die namens het voltallig PvdA-bestuur is verstuurd gaat Eikerbout na der in op de uitlating van LCC-voorzitter Van Egmond in deze krant waarin hij beweert dat het college een „zuivere partijpolitiek" voert, die uitsluitend gericht zou zijn op het weren van de auto's uit de stad. De PvdA-voorzitter wijst erop dat de Leidse raad al in 1971 - toen de politieke verhoudingen in de stad geheel anders lagen - al het principe-besluit hebben genomen om de Breestraat voor het doorgaande autoverkeer te sluiten. „Wij kunnen uw campagne, in de eerste plaats gericht tegen onze partij genoteh Van Aken en Waal, dan ook moeilijk anders zien dan als een politieke actie tegen het huidige college en de partijen waar het op steunt", al dus Eikerbout. Hij constateert dat de binnenstad door geldge brek en gebrek aan bestuurskracht jarenlang schandelijk is verwaarloosd. „Door pogingen de binnenstad aan het sterk toegenomen en nog steeds groeiende autoverkeer aan te pas sen is het karakter op sommige plaatsen ernstig aangetast. Mede door deze omstandigheden zijn duizenden binnenstadbewonders wegge trokken. Het is een grote verdienste van het huidige college dat het aan de heilloze ontwik keling een halt wil toeroepen". Deze aanpak zal volgens het PvdA-bestuur on getwijfeld het nodige ongerief veroorzaken. „Men kan geen riolering aanleggen zonder een straat open te breken, geen kademuur ver nieuwen zonder het verkeer om te Leiden en geen nieuwe binnenstadwoningen bouwen zonder lawaai voor de omwonenden. Ondanks de inspanningen om deze overlast zo klein mo gelijk te houden, zal dit maar in beperkte mate mogelijk zijn". PvdA-voorzitter Eikerbout schrijft geen enkele waardering te hebben voor de kortzichtige po gingen om politieke munt te slaan uit het hier uit voortkomende onbehagen, zoals in de ge meenteraad werd ondernomen door CDA- fractieleider Andriessen (bedoeld wordt Dries- sen - red.). „Voor de kleine middenstand in de binnenstad is het van levensbelang, dat een eind wordt gemaakt aan het wegtrekken van steeds meer binnenstadbewoners. Zeer verontrust zegt het PvdA-bestuur te zijn over de berichten dat het hier eigenlijk een ac tie van de landelijke raad voor het Grootwin kelbedrijf betreft. „Deze raad zou een Haags reclamebureau hebben ingehuurd om in Lei den uit te testen hoever men met politieke ac ties tegen (linkse) gemeentebesturen kan gaan. Het grootwinkelbedrijf loopt daarbij weinig ri sico. Ais de actie inderdaad het effect heeft dat wij vrezen en een deel van het koperspubliek afschrikt om zich in het Leidse centrum te wa gen, komen zij heus wel bij de grootwinkelves- tigingen in de omgeving terecht. De kleine middenstander en de Leidse werknemers in deze sector zijn de dupe". De PvdA twijfelt overigens aan de oprechtheid van de grootwinkelbedrijven. Als voorbeeld wordt C en A genoemd. „Dit bedrijf hangt een „Te Koop-affiche" op zijn vestigingen in de Breestraat, terwijl het bedrijf op hetzelfde moment haar nieuwe plannen voor een miljoe neninvestering in diezelfde Breestraat aan kondigt". Voorzitter Eikerbout: *„Wij betreuren het bij zonder, dat men deze actie bewust de moge lijkheden tot volwassen overleg en inspraak eenzijdig zijn afgesneden. Het LCC heeft met zijn actie sterk de indruk gewekt de voorkeur te geven aan kreten boven argumenten, aan plak katen boven gesprekken. Wij menen dat het LCC zijn achterban in de Leidse binnenstad hiermee een zeer slechte dienst heeft bewe- De brief aan het LCC-bestuur wordt besloten met een dringend beroep om de tegen de eigen belangen gerichte actie te beëindigen en op een behoorlijk niveau mee te denken en mee te pra ten over de manier waarop we het hart van Leiden zo sterk en mmoi mogelijk kunnen houden". STEENGOED VOOR UW OVEN Wellicht kunt U uit Uw oven meerhalendanU nu doet. Begin dan met het aanschaffen van goede ovenvaste schalen. We hebben ze te kust en te keur uit vele landen. Om er een paar te inoemen: uit Frankrijk het fraaie witte ovenvaste porselein van Lou- rioux en Pillivuijt en het gezel lige bruine provencaalse aar dewerk van St.-Clement. Uit Duitsland het beroemde terrakleurige Backbraun. Uit Engeland het "oven - to - table - ware" van T. G. Green in bruin en groen. De prijzen zullen u beslist mee vallen, ze variëren van 9.75 tot 32.95. En: onze winkel is klein genoeg om U goed te kunnen adviseren! ANTIEKMARKT NU IN DE PIETERSKERK LEIDEN - De kooplieden in cu riosa en antiek, die tijdens de zater dagse warenmarkt hun koopwaar aan de man brachten in de zalen van De Burcht, hebben een nieuw onderkomen gevonden. Nadat men als gevolg van de brand in De Burcht dakloos was geworden, is men nu uitgeweken naar de Pie terskerk. Daar zullen vanaf zater dag elke week de voorwerpen wor den tentoongesteld. De wekelijkse antiekmarkt begint zaterdagsoch tends om 9 uur en eindigt 's mid dags om 5 uur. De entree bedraagt 50 cent per persoon. Feest diensten centrum De Kooi LEIDEN - Het dienstencentrum in De Kooi gaat zijn eerste lustrum vieren. Voor de oudere (maar ook geïnteresseerde) wijkbewoners worden er twee feestavonden ge houden in de zaal van de speeltuin vereniging Oosterkwartier. Op maandag 11 oktober is er een demonstratie-avond van de ver schillende clubs en een week later is er een ontspanningsavond met muziek, spel en sketches. De entree is vrij (voor personen vanaf onge veer 50 jaar) en beide avonden be ginnen om half acht 's avonds. gen geprotesteerd, omdat Leiden hen te weinig mogelijkheden geeft om te fietsen. Met name de toe- Leerlingen van de scholenge- gangswegen tot de stad zijn voor meenschap Bonaventura- fietsers onvoldoende. Aan de actie Kijckenborg hebben gistermor- deden vijfhonderd leerlingen mee. Er werden handtekeningen ver zameld, die zullen worden aange boden aan het gemeentebestuur. Op de foto steken de leerlingen per boot de Rijn over tussen de Utrechtse Jaagpad en Rijnkad LEIDEN - Een ruime meerderheid van de ledenvergadering van de Industriebond-NVV afdeling Lei den heeft gisteravond „nee" gezegd tegen het voorstel van de bondslei- ding om eventueel een deel van de prijscompensatie te gebruiken voor het bekostigen van arbeid stijdverkorting. Deze verkorting van de arbeidstijd zou naar de me ning van het bondsbestuur mede kunnen leiden tot herstel van de werkgelegenheid Een belangrijk deel van de aanwe zigen kon zich in principe wel met deze gedachte verenigen, maar wilde zich niet vastleggen op een principe-besluit, op een moment dat er in het geheel nog geen garan ties zijn dat de verkorting van de arbeidstijd inderdaad tot. herstel van de werkgelegenheid zal leiden. Districtsbestuurder Dick ter Wis- scha had er tevoren ai op gewezen, dat dit in bepaalde bedrijfstakken ook niet verwacht kan worden. Dit vanwege de leegloop, die bij som mige bedrijven vrij groot is. Dit vanwege de leegloop, die bij som mige bedrijven vrij groot is. In ge val van werktijdverkorting zou in die bedrijven slechts de leegloop verdwijnen, zonder dat er één ar beidsplaats bij zou komen. In an dere bedrijven zou het middel mis schien wel werken. Dat ook een flink aantal leden z'n twijfels had over het nut van ar beidstijdverkorting bleek uit de uitslag van de stemming: 22 leden waren tegen het eventueel inleve ren van een deel van de prijscom pensatie om de arbeidstijdverkor ting te financieren, negen waren ervoor,en twee onthielden zich van stemming. Deze uitspraak van de leden van de Industriebond NVV, afdeling Lei den, komt niet overeen met het be sluit van de ledenvergadering van de Industriebond NKV, afdeling Leiden, die zich vorige week don derdag wèl akkoord verklaarde met het voorstel. Echter onder de voor waarde, dat de vakbeweging harde garanties zal moeten krijgen dat de arbeidstijdverkorting ten goede komt aan de werkgelegenheid. Juist het ontbreken van die garan ties op dit moment deed de leden van de NW-bond besluiten, het voorstel af te wijzen. Wel ging de vergadering vrijwel akkoord met de stelling. Friese staart- en stoeltjes- klokken, Zaanse- en Schippertjesklokken. Div. stijlklokken, moderne schoorsteen- en wandklokken. Interessante collecties antieke klokken. Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 dat volledige en volwaardige werk gelegenheid de eerste eis van de vakbeweging moet worden. Daar mee onderschreef men het stand punt van het bondsbestuur, dat het vooruitzicht van 300.000 werklozen in 1980 onaanvaardbaar is. Ook ging men ermee akkoord, dat de bond in zijn beleid verkorting van de arbeidstijd een belangrijke rol mag laten spelen. Maar men voelde er niets voor om die verkorting mogelijk te maken door nog verder op de lonen te ma tigen. „Het is intussen toch wel duidelijk, dat loonmatiging niet leidt tot ver groting van de werkgelegenheid, maar alleen tot vergroting van de winsten", aldus één der aanwezi gen, „en over de bestemming van die winsten hebben we nog steeds niets te zeggen. Het zou beter zijn om eerst eens wat meer orde te scheppen in de concurrentieslag tussen de bedrijven". Dick ter Wisscha bracht daar tegen in, dat het nu eenmaal niet te ver wachten is, dat de ondernemings gewijze produktie op korte termijn zal worden opgeheven. „We moe ten het particuliere bedrijfsleven als een gegeven aanvaarden. En dat bedrijfsleven is op dit moment be slist ongezond". Dat blijkt volgens hem uit het steeds groter wordende aantal werklozen, waardoor niet alleen een steeds zwaardere druk komt te liggen op de schouders van dege nen, die nog wel werken, maar bo vendien de kracht van de arbeider sbeweging wordt aangetast. LEIDEN - Aan het voormalig gebouw van Sijthoff in de Doe- zastraat gaan zich ingrijpende veranderingen voltrekken. Het voorste gedeelte zal worden af gebroken en vervolgens her bouwd. Het is de bedoeling dat er een vestiging van de Neder landse Credietbank zal komen. De gevel aan de achterkant van het gebouw, aan de Vliet, blijft gehandhaafd Daarachter zullen 36 appartementen voor alleen staanden en twee personen ver rijzen. De onderhandelingen tussen de Nederlandse Credietbank en de eigenaars van het gebouw, de gebroeders De Bolster, zijn gis teren afgerond. De bank koopt het gedeelte aan de Doezastraat van het complex. In tegenstel ling tot eerdere plannen heeft de directie van de bank bepaald dat dit stuk gesloopt moet wor den. De Enkhuizense architect Rietman, die voor de bank werkt, had al bij de gemeente verschillende plannen inge diend. De welstandscommissie - de gemeentelijke instantie, die plannen op hun esthetische kwaliteiten moet beoordelen - was vrijwel akkoord gegaan met het laatste plan dat de ar chitect had ingediend. Volgens dat ontwerp zou alleen de gevel gedeeltelijk worden gesloopt - de ramen zouden in hun hui dige vorm worden gehandhaafd - en in natuursteen worden herbouwd. Architect Rietman is er desondanks tevreden mee dat de directie van de bank nu toch voor algehele sloop van het voorste gedeelte heeft gekozen. "Het gebouw in de huidige vorm is in feite een storend element voor de omgeving", al dus de heer Rietman. Het is zijn bedoeling om - na overleg met gemeentelijke instanties - "een kleinschalig gebouw te ont werpen, dat in baksteen kan worden uitgevoerd". De Nederlandse Credietbank heeft al 116 vestigingen. Leiden ontbrak tot nu toe op dat lijstje. "Maar het is voor ons een inte ressante stad", aldus een woordvoerder van de bank. "De markt lijkt er voor ons aantrek kelijk". Achterzijde Andere plannen zijn er voor de achterzijde van het complex aan de Vliet, inclusief de pan den tot aan en in de Molensteeg, welk gedeelte eveneens in han den is van de gebroeders De Bolster. Hiervoor is een ont werp gemaakt door de Leidse architect Meindert Barkema. Er komen 36 woningen. De gevel van het gebouw aan de achter zijde, oorspronkelijk een kou- senfabriek uit de negentiende eeuw, blijft gehandhaafd. Dit in tegenstelling tot wat sommige geruchten zeggen. "Er wordt helemaal niets van gesloopt", aldus Meindert Barkema. Wel worden de ramen vernieuwd - maar in de huidige vorm ge handhaafd - en wordt de entree van het gebouw veranderd. De straat langs de Vliet wordt als het ware een stukje doorge trokken in het complex. Er ont staat een steegje. Op de begane grond van het gebouw komen vier ateliers met drie bijbeho rende woningen voor één of twee personen. De woning bij het vierde atelier zal een ver dieping hoger liggen. In totaal heeft het gebouw drie verdie pingen, te samen met de woon ruimte op de begane grond 36 appartementen. Luxere en goedkopere wooneenheden, "er is gestreefd naar een grote differentiatie", aldus Barkema. Sommige kamers hebben een eigen keuken; in andere geval len kan van een gemeenschap pelijke keuken worden gebruik gemaakt. Er komt cv in de wo ningen. "Je kunt er alleen wo nen, met zijn tweeën, een ge meenschappelijke keuken hebben of een eigen keuken, al naar gelang je draagkracht", zegt de architect. Het gebouw wordt uiteraard voorzien van een fietsenberging: parkeer ruimte voor auto's is er niet. Barkema wil nog proberen een Ping-pongzaaltje in het com plex te maken. In het midden van het gebouw komt er enige ''lucht", omdat het de bedoeling is dat de vroegere drukkerijhal zal worden afgebroken. De ap partementen kunnen daardoor aan de achterzijde een gemeen schappelijke binnentuin krij gen. Over de huren van de wo ningen is nog niets bekend. Eveneens in de plannen van De Bolster zit renovatie opgeno men van de zes woningen tus sen het grote Sijthoffcomplex en de Molensteeg. Deze zijn voor gezinnen bestemd. Ze zul len, evenals de appartementen, worden verhuurd. Verder wil de firma De Bolster in de Mo lensteeg zelf zes nieuwe koop woningen bouwen. Deze plattegrond geeft aan hoe het achterste gedeelte van het oude Sijthoffcomplex in de toekomst in gedeeld zal zijn: ateliers, apparte menten, een fietsenberging (rechts), twee entrees, ruimte voor een was serette, een ketelhuis, eventueel een pingpong-zaaltje en een binnen plaats.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3