Gekijf van een wijf is de pest voor het lijf ,/lls^rk leidse agenda KAMERLID STELT MINISTER VRAGEN Tarieven zwemles omstreden Landgoed Berbice door rijksweg 11 aangetast? OEGSTGEEST - "Oegstgeest heeft meer pro blemen met inbrekers dan de overige gemeenten in de Leidse regio", aldus adjudant V. H. J. Du- sink, groepscommandant van de Oegstgeester rijkspolitie in een commentaar op de vragen die het Eerste Kamerlid prof. dr. G. Zoutendijk (WD) aan minister Van Agt van justitie heeft gesteld. Zoutendijk wijst op een toenemende ongerustheid onder de Oegstgeester be volking, als gevolg van het toenemend aantal inbra ken. Bovendien is het poli tietoezicht naar zijn me- te verzorgen. Daarvoor is het aan tal mensen wat we hier hebben bij lange na niet toereikend. Het aantrekken van meer mensen be tekent verzwaring van de belas tingdruk. En dat wil ook nie mand. Wat bij de politie wel als een gemis wordt gezien is het feit dat WOENSDAG 6 OKTOBER 1976 w Volgens Kamerlid Zoutendijk zouden inbrekers zich voorna melijk interesseren voor de vil lawijk tussen de Pres. Kennedy- laan en de Lange Voort. Adju- ApotïieKGn dant Dusink van de politie be strijdt dat. Intussen hebben bewoners van die wijk meegedeeld niet gelukkig te zijn met de vragen. „Dat brengt ons meer en meer in de publiciteit en dat kan moge lijk de nieuwsgierigheid van andere inbrekers opwekken" aldus een van de bewoners. de avond-, nacht- en zondagdienst van de apotheken in de regio Lei den wordt waargenomen van 1 tot 8 oktober door Apotheek Leiden Zuid-West, Brahmslaan 20, tel. 763134 en apotheek Beker, Lijtweg 4, tel. 155482. Tevens zaterdag tot 1 uur Voorschotense apotheek, Leidseweg 66, tel. 2525. WOENSDAG Volkshuis, informatie en inschrijving kinderclubs, 2-3.30 uur nam. Ontmoetingscentrum, hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, 2.30 uur ning onvoldoende. Hij vraagt zich af of met name het politietoezicht 's nachts niet voor verbete ring vatbaar is. Aanleiding voor de vragen vormde een inbraak in een bungalow aan de Pres. Kennedylaan in Oegst geest vorige maand, waar een tweetal inbrekers door omwo nenden - waaronder de heer Zou tendijk - werd overmeesterd. "Het duurde meer dan een half uur voor de politie arriveerde", aldus het Eerste Kamerlid. "Als je moet wachten lijkt het altijd heel lang", meent adjudant Du sink, die vindt dat het politietoe zicht 's nachts ruim voldoende is. Oegstgeest, Rijnsburg, Hillegom, Lisse en Sassenheim vormen na 19 uur een kring waarbinnen voortdurend drie politiewagens surveilleren. Sassenheim fun geert daarbij als centraal punt. "Je moet dergelijke maatregelen wel nemen", aldus adjudant Du sink, "want Oegstgeest alleen is helemaal niet in staat om de be waking 's nachts helemaal alleen sen, die na 19 uur het bureau in Oegstgeest bellen nog niet direct automatisch doorverbonden worden met de centrale post in Sassenheim. Binnenkort komt daarvoor de benodigde appara tuur. Het is nog niet precies bekend hoe veel inbraken er de afgelopen Oorzaak: veel rijke inwoners twee jaar in Oegstgeest zijn ge pleegd. Vast staat in ieder geval dat het om enkele honderden gaat. Adjudant Dusink bestrijdt de mening van de heer Zouten dijk, dat met name de villa's tus sen de Pres. Kennedylaan, Hof- brouckerlaan en Lange Voort het doelwit zouden zijn. "Wij houden een kaart bij waarop het aantal inbraken en de plaat sen waar ingebroken wordt bij gehouden worden. Die toont aan dat de hele gemeente doelwit is". De oorzaken daarvan moeten naar zijn mening gezocht worden in het feit dat Oegstgeest vrij veel vermogende inwoners heeft. Volgens de groepscommandant is er geen sprake van georgani seerde bendes: "Daarvoor zijn de methoden te gevarieerd". Tips Dusink stelt zich op het standpunt dat inbraken moeilijk te voorko men zijn. Veiligheidsinstallaties kunnen helpen, "Maar ze kunnen altijd binnenkomen als ze wil len", aldus Dusink. In Oegstgeest zijn met name mensen die met vakantie zijn het slachtoffer. Nieuw ingezetenen krijgen van de politie een boekje thuis met pre ventieve tips. Ook wordt een lijst toegezonden waarop antiek en waardevolle voorwerpen geregi streerd kunnen worden. 't Breehuys, Breestraat 19. open-huis, 2-5 uur nam., vegetaries eethuis, 8-7.30 uur nam., gespreksgroep, creatieve wer- kavond, 8-10 uur nam., koffiebar 8-11 Clubhuis De Klinker, Berlagestraat 2, info-avond, 7.30-10 uur nam. Gemeentehuis Oegstgeest, commissie maatschappelijke aangelegenheden, 8 "Dat is het enige wat we op dit ogenblik kunnen doen. Het helpt niets of je meer mensen aantrekt, intensiever surveilleert of wat dan ook", aldus d^ groepscom mandant. Wethouder dr. O. C. van Belle van Oegstgeest heeft zich intussen in een eerste commentaar afge vraagd of een en ander in de Eer ste Kamer behandeld moet wor den: "Kan dat niet gewoon in de raad", aldus de wethouder. HANS MEIJER. Deze villawijk zou met name het doelwit zijn van inbrekers. GEKIJF VAN EEN WIJF IS DE PEST VOOR HET LIJF. BEWONDERDE MAN DIE DAT OVERLEVEN KAN. Zo dicht Leiderdorper Jan van der Kooij in zijn pas uitgegeven dichtbundeltje Werkelijkheid. In het boekje staan nog 22 andere gedichtjes die hy geschreven heeft in de afgelopen vijfjaar. Naast zijn werk als assistent van de Veterinaire Hoofdinspectie van de Volksgezondheid in Den Haag waarin zijn voornaamste taak bestaat uit het organiseren van de opleiding tot keurmees ter van Vee em Vlees, bewijst Jan van der Kooij in zijn hobby's allesbehalve zijn woonplaats als „slaapgemeente" te zien. Hy bezit een volk stuintje, zingt in het gemengd mannenkoor en is jaren lid van de gereformeerde diakonie ge weest. Zijn vrouw klaagt wel eens dat hij zo vaak van huis is. „Oma Snoepjes" In 1965 is Jan van der Kooij (in 1933 in Hoog- eveen geboren) met dichten begonnen met een sinterklaasgedicht maken voor „Oma Snoepjes" in Voorschoten. Oma kreeg deze naam van de twee zoons die daar regelmatig op snoep getrac- teerd werden. Hij vond dat het gedicht er aardig uit zag. „Ik kreeg de smaak opeens te pakken". Van der Kooij kreeg toen hét idee een gedicht over nieuwjaar te maken en allengs breidde de on derwerpen zich uit. Hij bemerkte toen ook dat hy de Nederlandse taal niet voldoende machtig was om verder te gaan en gaf zich op by de L.O. een cursus Nederlandse Letterkunde te gaan studeren. Hij volgde eveneens een cursus Publiciteit, om dat hij ook aspiraties kreeg echte verhalen te gaan schrijven. Dat laatste lukte niet zo best: „Gedichten liggen mij beter", aldus Jan van der Kooij, die regelmatig werkjes van hem opgeno men zag in plaatselijke kranten in Voorschoten en nu ook in Leiderdorp. Hij haalt zijn inspiratie uit de werkelijkheid van het leven, waaronder kennelijk ook de Sterre clame behoort: „Kinderen drinken de tweed rank die voortvloeit uit een hecht huwelijk. De smaak is raak!" Zijn gedichten moeten niet moeilijk en ingewik keld zijn, zegt Jan van der Kooij. Puntig, en voor iedereen begrijpelijk. Trots Hij beleeft er veel plezier aan en was trots toen hij samen met uitgever Verhagen uit Rijnsburg het eerste exemplaar van zijn bundeltje „Werkelijk heid" aan de burgemeester van Leiderdorp mocht aanbieden. Het bundeltje is de moeite waard. Op mooi kunstdrukpapier en verluchtigd met penteke ningen van de Leiderdorpse onderwijzeres Lidy Huizinga. Over de titel van zyn bundeltje dicht hij: ALS DE SCHIJN IS AFGEDAAN NEEMT DE WERKELIJKHEID EEN VERFRISSEND BAD. OEGSTGEEST - De verhoging van de tarieven voor sportaccommoda ties leverde gisteravond zowel bij de commissie financién als de commissie openbare werken en sport stof tot lange discussies. Vooral de voorgestelde verhoging van zwemlessen met fl. 1.25 voor vijf lesen tot fl. 19.75 nam een cen trale plaats in. "Gratis" In de diverse fracties heerst grote verdeeldheid over deze verhoging. De commissie financiën was van mening dat de verhoging niet door gevoerd moet worden en dat het huidige bedrag van fl. 18.50 ge handhaafd moet worden. Men was de overtuiging toegedaan dat zwemmen behoort tot de primaire behoeften en dat het eigenlyk ge heel gratis zou moeten geschieden. De commissie openbare werken en sport evenwel deelde deze mening niet. Zij acht het niet onredelijk om ook van de ouders een bijdrage te vragen in het zwemonderricht. Uit eindelijk-werd besloten, in beide commissies, pas het definitieve standpunt te bepalen na fractiebe- raad. Dat dit agendapunt ook het college bezighoudt blijkt uit het feit dat ook dat niet eensgezind met een voorstel is gekomen. De meningen zijn verdeeld, waarbij nog aange merkt dient te worden dat een zelfde verdeeldheid bestaat over de verhoging van de tarieven voor het schoolzwemmen. Onjuist Kohlbeck (PvdA) vond het princi pieel onjuist dat het tarief hiervan verhoogd zou worden met vijf cent tot een bedrag van tachtig cent per uur. Hij wilde zich in de commissie financiën dan ook niet uitspreken over dit punt en ook hierover nog nader fractieberaad laten volgen. Mevrouw Zoutendijk (WD) vond het onjuist dat leden van de zwem vereniging Poelmeer nog een extra reductie genieten bij de voorver koop van gezinsabonnementen. Zij drong erop aan deze regeling vol gend jaar te wijzigen. Bergsport De Nederlandse Bergsportver eniging zal om principiële redenen geen 70 gulden subsidie krijgen. Dit was de mening van leden van de commissie financiën. Men vond dat het niet paste een vereniging die niet direct verbonden is met de ge meente Oegstgeest een dergelijk bedrag te verstrekken. De commis sie openbare werken echter zag geen redenen aanwezig dit bedrag te weigeren. Tenslotte ging de commissie fi nancien akkoord met de voorge stelde verhoging van de reinigings rechten. Voor 1977 zal dit een be drag van 81 gulden bedragen. DONDERDAG v.d. Valkboumanweg 236, Leiderdorp, Bijbelstudie en gesprekskring Baptis tengemeente, 8 uur nam. Steenstraat lb, Wereldwinkel, 9.30 uur 't Breehuys, Breestraat 19, Repelsteel, 7.30-10 uur nam., keramiekkursus, ge spreksgroep Praxi, theaterwerkgroep, 8-10 uur nam., koffiebar 8-11 uur nam. Troef, Noordeinde 2a, groepen: recht/onrecht, kamerbewoners, hande narbeid, film, toneel, 8-10 uur nam. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilie, open café, 9-12 uur nam. Stadhuis, commissie ruimtelijke orde ning en commissie onderwijs, recreatie, samenlevingsopbouw en sport, 8 uur Gemeentehuis Warmond, Slot Misschien waren het vandalen, an ders waren het wel onverlaten. Wie zal het zeggen? Maar in elk geval is het slot van de toegangs poort tot de Coninckshof aan de Oude Vest in Leiden gestolen. Op 4 oktober, toen iedereen in Leiden net deed alsof het 3 oktober was. De poort is nu voorzien van een noodslot, met zo'n lip, maar de dieven wordt verzocht om het zwaar antieken slot, dat eigenlijk in de poort thuishoort, terug te be zorgen. Het mag ook niet geheeld worden. Vrouwen Marianne meldt dat morgen in de Leidse wijk De Kooi wordt be gonnen met een zogenaamde VOS-cursiLS. De cursus is bedoeld voor vrouwen die over allerlei za ken iets meer zouden willen we ten. En welke vrouwen zouden dat niet willen? Zij kunnen zich op twaalf donder dagochtenden van half tien tot half twaalf terecht in Honk 1 aan de Suriname straat. Voor kinder opvang wordt gezorgd. Gewicht Wij hadden weer eens een teleurges teld en verdrietig lid van het LCC (Leids City Centrumaan de lijn. Het is genoegzaam bekend.dat de middenstand altijd al opzij ge schoven wordt en inmiddels veel vaker de dupe is dan de kleine man van vroeger. Goed, het is 3 oktober, of eigenlijk 4 oktober, en dan gaan de leden van het LCC ook een keer daad werkelijk touwtrekken met de le den van het gemeentebestuur. In de Breestraat. Uitslag: 2-1 voor het gemeentebes tuur, stond er in de krant. Deze nog wel. Het zit de heren van het LCC niet mee, werd er aan toege voegd. Maar wat was het geval: de heerJ. Riethoven (die man van die honderdduizend gulden ge meentegarantie voor de start van de Tour de France, ook al zoiets waardoor de middenstand ern stig wordt gedupeerd) bemoeide zich met de zaak, zoals uit de foto in de krant van gisteren bleek. En dat legt een weliswaar omvang rijk, doch onregleinentair ge wicht in de schaal. Bij deze een gele kaart xjoorJoop Riethoven en alsnog de overwinningspremie (een gratis stuk in de krant dus) voor het LCC. Psychotronica Leken en elektronici, opgelet. Mis schien wist U het niet, maar u zoudt best eens panaromaal kun nen zijn. De immer noeste stafle den van het Leidse Vrijetijdscen trum (Breestraat) hebben nu een cursus psychotronica opgezet, met demonstraties en technische informatie over elektronische apparatuur, die paranormale verschijnselen ook voor normale mensen benaderbaar maken. In de periode oktober 1976 tot en met mei 1977 geeft Ted van der Veer, schrijver van het boek Psycho- trica" tekst en uitleg over van al- We noemen: aurofotografiebio feedback, ionisatie, stemfenome- nen, pendelen, elektroslaap, plantgevoeligheidsmeting enz. Telefoonnummer van het Vrijet ijdscentrum: 146449. Leidse Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775. Geopend: ma. en woe. van 11-13 uur, di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogen- dorpstraat 36: geopend ma. van 19-21 Koord-studio Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad. Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur. Noord, van Hogendorpstraat36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi, Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier. Buur thuis Morskwartier, Topaaslaan, tel. 761198, woensdag 10.00-13.00 uur. Tuin- stadwijk. Herengracht 45, vrijdag 10.30-11.30 uur Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisis gevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 132187. Dag en nacht bereikbaar. Adviesbureau Leiden en Omstreken van de Nederlandse Bond van Weduwen ('s avonds en in het weekeinde). Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening aan verongelukte hon den, katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht be reikbaar, tel. 134687. Onderwij swinkel Sophiastraat 36, tel. 126325 Geopend maandag t/m vrijdag 12.00-17.30 uur. Burgerraadsman Koren brugsteeg 7. Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do. 18.30-20.00. VOORSCHOTEN - De CDA-fractie in de Voorschotense gemeenteraad is verontrust over de plannen van de minister van verkeer en waterstaat en de rijkswaterstaat betreffende de tracé's van de rijksweg 11 en de secun daire weg 6 in Zuid-Holland. Mr. Th. Esselaar (fractievoorzitter) verzoekt het Voorschotense college van b. en w. een exemplaar van de adviesnota over de voorgenomen tracés aan te vragen, omdat waarschijnlijk het nieuwe tracé het landgoed „Berbi ce" gaat raken. Srijdig Mr. Esselaar weet dat een jaar geleden de rijkswaterstaat in een brief aan de werkgroep Milieuzorg Voorschoten heeft geschreven dat bij de aanleg van rijksweg 11 de buitenplaats „Berbice" „grotendeels" zal worden gesp aard. Deze uitspraak moet volgens Mr. Esselaar bekend zijn bij b. en w. en ook dat deze uitspraak van rijkswaterstaat strijdig is met de door de gemeenteraad van Voorschoten in 1966 unaniem aangenomen motie strekkende tot het integrale behoud van de buitenplaats „Berbice". De CDA-fractie wil dat de gemeenteraad volledig ingelicht wordt over alle bijzonderheden betreffende rijksweg 11 omdat deze weg dwars door Voorschoten komt te loDen. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor. Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941 Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-130500'. In dien in gesprek 071-134539. Kwartaalabonnement 37,85 Per post 4ffy25 Jaarabonnement 139,90 Jaarabonnement p. post 181,50 Losse nummers 0,55 Abonnementsgelden bij "voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2