Resolutie voor nieuwbouw AZL naar regering r Botulisme toch nog meegevallen Lezers schrijven WEINIG DISCUSSIE OP FORUMAVOND Frankrijk zendt geen troepen naar Libanon Prijzen slagzin wedstrijd WOENSDAG 6 OKTOBER 1976 LEIDEN - Tijdens een demonstratieve forumbijeenkomst in het Academisch Ziekenhuis Leiden hebben gisteravond zo'n tachtig vertegenwoordigers van diverse groeperingen in en buiten het ziekenhuis een resolutie aangenomen waarin de regering met klem gevraagd wordt "op de kortst mogelijke termijn" een positieve beslissing te nemen over integrale nieuwbouw voor het ziekenhuis. Deze resolutie zal met bijna 5.000 handtekeningen binnen afzienbare tijd worden aange boden aan de ministerraad, die zich vermoedelijk in november over de nieuwbouwplan- nen zal uitspreken. In juli van dit jaar besloot de minis terraad een beslissing aan te hou den tot het najaar. Er werd toen al leen besloten dat de nieuwbouw voor het academisch ziekenhuis in Amsterdam mocht doorgaan. In middels was er in de hoofdstad al flink actie voor de nieuwbouw ge voerd, waarbij ongeveer dezelfde argumenten werden gebruikt als nu in Leiden. Funest In de resolutie wordt gesteld dat als een positief besluit van de minis terraad uitblijft, dit funeste gevol gen zal hebben voor de arbeidsom standigheden van het personeel en de zorg voor de patiënten in het AZL. Daarbij wordt er o.m. op ge wezen dat de patiënten in het zie kenhuis door de bestaande, ver spreid staande bebouwing veel on gerief ondervinden, dat een deel van de verpleegafdelingen niet meer voldoet aan de eisen, dat de uitoefening van de moderne ge neeskunde - gemeten naar natio nale en internationale maatstaven - zeer ernstig belemmerd wordt en soms geheel verhinderd, en dat ook de kwaliteit van de verschillende opleidingen en het wetenschappe lijk onderzoek in het AZL wordt bedreigd. Tijdens de forumavond, die geor ganiseerd werd door het Initiatief comité Nieuwbouw AZL onder auspiciën van de personeelsraad en in samenwerking met de leerlin- genraad, het stafconvent AZL en de centrales van overheidspersoneel, werd er overigens nauwelijks ge discussieerd. Vorm Iedereen was het er wel over eens dat de nieuwbouw er moet komen, zij het dat de gezamenlijke ambte- narenorganisaties, op de ABVA na, zich onthielden van een keuze voor een bepaalde vorm van vernieu wing. De inleidingen van de forumleden bevatten trouwens ook onvol doende nieuwe argumenten om een discussie op gang te brengen. Sinds er ongeveer twee jaar gele den ook buiten het academisch zie kenhuis over de nieuwbouw een discussie op gang kwam, zijn de ar gumenten genoegzaam bekend. Zo zette de forumleider, prof. dr. P. Muntendam, oud-hoogleraar so ciale geneeskunde aan de Leidse universiteit, nog eens uiteen dat de dringende noodzaak van nieuw bouw wel erkend wordt. Hij zei verder dat slechts gepraat moest worden over "de belangen van de zieke mens die recht heeft op een goede behandeling", in overeen stemming met wetenschap en sa menleving". Prof. Muntendam: "Het gaat om een principiële be slissing nu". De demonstratieve forumavond, gisteren in het AZL werd, zo luidde het algemene oordeel, matig bezocht Groninger door wurging om het leven gekomen GRONINGEN (ANP) - Sectie heeft uitgewezen dat de 49-jarige T. Cal- lenbacht, wiens stoffelijk over schot maandagmorgen in het tuintje van zijn woning in Gronin gen werd gevonden, door wurging om het leven is gebracht. De dader, de 18-jarige H. van der S. uit Groningen, verklaarde de poli tie aanvankelijk dat hij de man met een mes zou hebben gedood. Hij zou dat hebben gedaan, omdat het slachtoffer hem met een mes dwong tot homosexueel contact. De politie kreeg al snel het vermoe den dat deze voorstelling van zaken niet juist was, omdat het mes van C. nooit is teruggevonden. Bovendien wezen andere sporen ook in de richting van wurging. Sectie beves tigde gistermiddag die veronder stelling. Wel staat vast dat Van der S. het slachtoffer ook met twee mesjes heeft bewerkt. De steek wonden waren echter niet de dood soorzaak. De politie van Groningen is ge neigd ook in ander opzicht steeds meer vraagtekens achter de verkla ringen van de dader te zetten. Zo is nog onduidelijk wie van de twee mannen het initiatief tot het sexuele contact heeft genomen. Volgens het onderzoek tot nu toe lijkt zeker dat van van S. niet uit zelfverdediging, maar in drift heeft gehandeld. Verloop In Hilversum is op 83-jarige leef tijd prof. dr. ir. H. G. van Beuse- kom overleden. Hij is vele jaren voorzitter geweest van de Vereni ging van kerkvoogdijen in de Her vormde Kerk en voorzitter van de Bouw- en Restauratiecommissie in deze kerk. Na de oorlog was hij hoofd van de afdeling stedebouw en sociaal-economisch onderzoek bij het ministerie van Wederop bouw en Volkshuisvesting. O De synode van de Geref. Kerken is gisteren niet tot een besluit ge komen inzake eventuele deelne ming van kinderen en jongeren die nog geen belijdenis hebben gedaan aan het avondmaal. De meningen waren stug verdeeld. Men moest zich uitspreken over een drietal voorstellen: vrijheid voor de plaat selijke kerken om te handelen zoals zij zelf goed vinden, handhaving van de bestaande praktijken uitstel van beslissing met hervatting van studie en bezinning. Waarnemers verwachten, dat het laatste de meeste kans maakt. Prof. dr. J. van den Berg, die hoogleraar wordt in de kerkge schiedenis aan de theologische fa culteit van de Leidse universiteit, zal als predikant aan de Geref. Kerk van Leiden worden verbonden. Het bestuur van de gereformeerde sy node en de plaatselijke kerkeraad hebben daartoe besloten. De ker korde geeft deze mogelijkheid als in zulke gevallen de hoofdtaak een geestelijk karakter draagt. Prof. Van den Berg krijgt geen officiële functie binnen de plaatselijke kerk, maar mag nu wel in kerkdiensten voorgaan. Zijn inauguratie in Lei den is volgende maand. Hervormde Kerk: beroepen te Apeldoorn J. A. Labrie Havelte, te 's Gravenzande K. Ooms Arnhem, te Sneek B. Jager Roden, te Veen- endaal en te IJsselmuiden M. Ver duin Brakel, te Nijkerk C. den Boer Wageningen, te Stellendam H. Veldhuizen Wapenveld; aangeno men naar Eindhoven J. C. Nennie Zaandam, naar Losser L. de Ru Amsterdam, naar De Bilt G. H. Duyvendak Eist (Geld.), naar Doorn F. van der Sluis Nieuw- Beyerland. Geref. Kerken Vrijge maakt: aangenomen naar Den Helder E. Woud Vrouwenpolder (Zeel.). De hervormde en gereformeerde kerken zullen zondag 17 oktober voor de tweede keer dit jaar spe ciale aandacht besteden aan het Werelddiakonaat. Het voor dit jaar begrote bedrag van f 4 miljoen is nog lang niet bereikt. O De Zwitserse kerken hebben f200.000 beschikbaar gesteld voor de oprichting van een hulpcentrum voor mensen wier mensenrechten gevaar lopen of geschonden wor den. Het centrum gaat zowel juri dische als materiële hulp verschaf fen, en de publieke opinie informe ren over schendingen van de men senrechten. De hoofdverpleegkundige S. Vil- bach verklaarde vervolgens dat er een groot verloop is onder het per soneel (circa 50 procent per jaar) en dat dat vermoedelijk voor een deel in de hand wordt gewerkt door de miserabele arbeidsomstandighe den. Prof. dr. A. E. van Voorthuis- en, hoogleraar radiologie, liet we ten dat er als gevolg van de ver spreid staande bebouwing dage lijks honderd patiënten moeten worden vervoerd van het ene naar het andere gebouw. "Dat bete kent", zei hij, "dat in acht dagen het hele ziekenhuis wordt geëvacueerd en dat dus drie keer per maand. Deze ramp gebeurt al veertig jaar en wij vinden het zelfs al gewoon. Maar het roept frustratie op bij de patiënten". ROTTERDAM (ANP) - Ondanks de sombere voorspellingen van de deskundigen heeft het botulisme geen massale sterfte veroorzaakt onder de trekvogels, die vanaf eind augustus Nederland passeerden. Dr. J. Haagsma van het centraal diergeneeskundig instituut in Rot terdam heeft dat gisteren meege deeld. De bacterioloog neemt aan dat de gunstige ontwikkeling te danken is aan het koele weer in sep tember. De bacterie "Clostridium botulinum", die het botulisme ver oorzaakt, is actief bij watertempe raturen boven twintig graden cel- cius. dige geneeskunde, wees op de v00r de vogeltrek heeft het botu- wrijving die dagelijks ontstaat tus- lisme erger dan ooit huisgehouden sen de klinici onderling door het jjj de Nederlandse binnenwateren, onvoldoende functionerende In juli en augustus stierven volgens transportsysteem van en naar labo- een voorlopige raming 50.000 wa- ratoria en afdelingen. 'Door het tervogels aan de ziekte. Het zwaarst Academisch Ziekenhuis in een getroffen is Zuid-Holland: daar monoliet onder te brengen (een kwamen meer dan 30.000 dieren groot gebouw met gecentraliseerde om. In de Biesbosch kwam het diensten, red.) worden de kwaliteit plaatselijk gezag begin augustus handen te kort bij het verzamelen Dr. J. J. Veltkamp, lector i snelheid van werken bevor derd", aldus dr. Veltkamp. Noodzaak vernietigen van besmette kada vers. De gemeente Dordrecht en het nationaal park "De Biesbosch" stuurden een brandbrief naar Den Overige forumleden, zoals dr. L. Haag, waarin om rijkssteun werd Kuenen, internist, A. Th. Schwei- gevraagd. De Zeeuwse bioloog drs. zer, directeur gezondheidszorg van h. Saijs waarschuwde, dat vanaf het AZL, en de architect ir. Wijn bergen, wezen ten slotte op het be- 11 1 lang van een nieuw onderwijl trum, een goede behuizing in band met de regionale king met overige ziekenhuizen en de noodzaak van een nieuwe struc tuur in de nieuwbouw van het AZL, waarbij centralisatie samenhangen met universiteit stad een belangrijke rol spelen. Ir. Wijnbergen liet zich daarbij nogal kritisch uit over het ontbreken van enig mandaat om bepaalde activi teiten uit te voeren. "Het recht om bouwactiviteiten tegen te gaan is verder dan het recht om bouwacti viteiten te ondernemen", zei hij. Overigens wisten de voorstanders van de nieuwbouw zich ook ge steund door det Tweede- Kamerleden Drent (PvdA) en De Leeuw (CPN), die erop aandrongen de Leidse actie voor de nieuwbouw zo mogelijk nog uit te breiden. Zij verwezen daarbij naar het succes van de actie die in Amsterdam is gevoerd. Tegen het eind van de bijeenkomst werd er nog gestemd over een even tuele toevoeging aan de resolutie, waarbij gewezen wordt op belang van de werkgelegenheid bij de nieuwbouw. Deze toevoeging werd evenwel met 36 tegen 24 stemmen verworpen. A.s. zaterdag zullen er in Leiden overigens voor de laatste maal handtekeningen worden ver zameld voor de nieuwbouw van het AZL. COLOMBO (ANP) - De Neder landse minister van ontwikke lingssamenwerking Jan Pronk is gisteren in Colombo aangekomen voor een officieel bezoek van zes ruimtelijke dagen aan Sri Lanka. Bij zijn i komst werd hij begroet door de interim-minister voor ontwikke ling en economische zaken van Sri Lanka, Ratne Deshapriya Sena- nayake. De komende dagen zal Pronk met verschillende ministers een onder houd hebben. Sri Lanka ontvangt dit jaar ruim 48 mifjoen gulden ontwikkelingshulp van Nederland. eind augustus tienduizenden trek vogels zouden sterven als de plaag niet voor die tijd afdoende bestre den zou zijn. Dr. Haagsma van het centraal diergeneeskundig insti tuut onderschreef destijds die me ning. De Rotterdamse bacterioloog con stateert nu dat de schade enorm is meegevallen. Dat komt volgens hem omdat er in september geen enkele zomerse dag is geweest, en de temperaturen iets beneden normaal waren. Er zijn nog wel wa tervogels omgekomen, maar hun aantal is naar zijn zeggen te ver waarlozen. Echtpaar dood aangetroffen in woning WINSCHOTEN (ANP) - Maan dagmiddag is het echtpaar N. in hun woning aan de Beverhof in Winschoten-noord dood aangetrof fen. Een zoontje van het echtpaar deed de trieste ontdekking toen hij uit school kwam. De man, die over spannen thuis was, heeft waar schijnlijk in een vlaag van ver standsverbijstering zijn vrouw vermoord en daarna zelfmoord ge pleegd. De Winschoter gemeente politie die de zaak iïi onderzoek heeft wilde echter over de toe dracht van het gebeurde geen na dere bijzonderheden geven. "De zaak is nog in onderzoek en tot op dit moment weten we nog niet wat er feitelijk gebeurd is", aldus korp schef hoofdinspecteur J. de Vries. De beide kinderen van het echtpaar zijn inmiddels bij familie onderge bracht. Van de man, de ongeveer 40-jarige H.N., is bekend dat hij en kele weken ziek thuis was. LEIDEN - In de kantine van het Leidsch Dagblad werden gisteren de prijzen uitgereikt in de slagzinwedstrijd van het Leidsch- en Alphens Dagblad. De hoofdprijswinnaars wer den mevr. J. v.d. Valk-Hoek, Narcissenstraat 1, Rijnsburg en mevrouw Schrama- Mertens, Wasstraat 68, Leiden. De prijzen, een reis voor twee personen naar Londen of Pa rijs, werden aan de winnaars uitgereikt door AD-LD- directeur de heer Koopman. De jury, bestaande uit Karin Kraaykamp, Philip Dullaart en René Willink, bekroonden daarmee de slagzinnen: "'t Leidsch Dagblad niet te gast maar vast" en "Het Leidsch Dagblad sleutel voor Leiden en omstreken". De andere prijswinnaars van de wed strijd waren: mevr. J. Marti- not, Alb. Verweijstraat 31, Hazerswoude-Rijndijk, Mevr. C. van Fulpen-Sanders, Vale- riusstraat 5, Hazerswoude- Rijndijk, mevr. J. H. Lub-De Lange, Saffierstraat 47, Alp hen aan den Rijn, M. J. van Egmond, Wikkestraat 15, Alphen aan den Rijn, A. Boom, Cruquiuslaan 73, Lei den, W. F. Brouwer, Johannes Poststraat 11, Leiden, J. Brouwer, Alb. Agnesstraat 18, Leiden, S. v.d. Kaay, Vivaldis- traat 23, Leiden, J. F. Demme- nie, J. A. de Gravenlaan 3, Zoeterwoude, A. W. Boodt, Menso Kamerlingh Onnes- laan 19, Oegstgeest, mej. M. C. Dijkman, Pauwenstraat 1, Voorschoten en mej. P. Ro vers, Varkevisserstraat 123, Katwijk aan Zee. Op de foto: v.l.n.r. de heren Dullaart en Koopman en me vrouw J. v.d. Valk-Hoek uit Rijnsburg. TEHERAN (DPA/AFP) - Een woordvoerder van president Gi- scard d'Estaing, die momenteel op staatsbezoek in Perzië is, heeft gis teren verklaard dat Frankrijk geen troepen naar Libanon zal sturen om de Arabische vredesmacht te steu- Frankrijk zal wel trachten een vre desconferentie voor Libanon tot stand te brengen, zei hij. De rechtse Libanese politici heb ben de laatste dagen een dergelijke conferentie steeds van de hand ge wezen. Ook de Arabische "mini- top" waar Egypte om gevraagd heeft komt er blijkbaar nog niet. Syrië zou blijven eisen dat aan deze conferentie Jordanië deelneemt. De linkse leider Kamal Joemblatt zei gisteren in Parijs geen bezwaar te hebben tegen deelneming van Frankrijk aan een rondetafelconfe rentie voor zijn land. Hij was zon dag in Parijs aangekomen voor be sprekingen met de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Louis de Guiringaud. Joemblatt zei dat het voornaamste is dat de Syrische troepen uit Liba non worden teruggetrokken. Die bezetten ongeveer 60 procent van het land. Hij heeft ook gesproken met com munistische en gaullistische lei ders. De gevechten in Libanon zijn in tussen geluwd, alleen uit Beiroet werden nog kleine gevechten ge meld. Sinds vier dagen is daar het verkeer tussen beide sectoren van de stad onmogelijk en de Arabische be middelaars hebben daarom ge dreigd het land te zullen verlaten wanneer dat niet vérandert. Opnieuw gratie gevraagd voor Arthur Pouw DEN HAAG (ANP) - De neder- landse ambassade in Algiers heeft in verband met de komende feest dag van Algerije op 1 november opnieuw om gratie verzocht voor de Nederlander Arthur Pouw. Pouw werd vorig jaar 22 november ter dood veroordeeld nadat hij schuldig was bevonden aan het smokkelen van zeshonderd kilo hasjies. In hoger beroep werd dit vonnis bevestigd. Van Algerijnse zijde is echter de verzekering gege ven, dat geen ongerustheid hoeft te buitenlandse zaken in Den Haag bekendgemaakt. RIJNSBURG - De officiële ope ning van de gecombineerde kleu ter/basisschool "De Wegwijzer" aan de Koningin Julianalaan in de wijk Frederiksoord is gepland op woensdag 13 oktober. Na een korte bijeenkomst in het raadhuis om drie uur zal men zich naar de school begeven alwaar de onthulling van een kunstwerk zal plaatsvinden en gelegenheid be staat, de school te bezichtigen. Zakennieuws LEIDEN - Aan de Hogewoerd 113 is in het kantoor van de Feder atie van Werkgeversorganisaties in de metaalnijverheid tevens C.V. Randstad, het houden van veilin gen op het gebied van kunst, antiek en machinerieën, gevestigd. 1 het stoffeerdersbedrijf M.W.F. de Bol ster gevestigd. Aan de Rijnsburgerweg 147 is in het pand van het annemersbedrijf Ba- kels en Ouwerkerk B.V. tevens Beo Vastgoed B.V., aannemersbedrijf verkrijgen, het laten doen bouwen, het beheer en de exploitatie en het ontwikkelen van bouwplannen ge vestigd. Aan de Breestraat 149 is "Mac en Maggie", kleinhandel in dames- en heren bovenkleding, gevestigd. Aan de Hogewoerd 46 is "De Voge laar" B.V. winkel in dierenbeno digdheden, opgeheven. Aan de Klikspaanweg 39 is Anti- noos, bureau voor archeologische opgravingstechnieken, gevestigd. Aan de Cruquiuslaan 112 is F.W.C. Boogaard ambulante handel met marktstandplaats in woningtextiel en kampeerartikelen gevestigd. Aan de Korevaarstraat 47a is in het pand van de Korevaargarage te vens Verberg's Money Service voor het bemiddelen bij het tot stand- komen van geldleningen en hypo theken, gevestigd. Aan de Molenstraat 8a is "School Snack Car", exploitatie van een rij dende snackbar met vaste stand plaats, gevestigd. Aan de Temminckstraat 4 is M. Wijnberge, aannemersbedrijf, ge vestigd. Aan de Mors weg 114 is in het ge bouw van de Protestante Christe lijke Kleuterschool "De Eerste Stap" tevens de jeugdsociëteit "de Zolder" gevestigd. Aan de Handelstraat 15 is "Boer- haave Press", voor het laten her drukken van oude boeken en plaatwerken en publiceren van nieuwe literatuur, gevestigd. Aan de Rooseveltstraat 61 is be halve de Motor en Lager Service (M.L.S.) B.V. tevens 'Tntros Inter nationale Reiniging en Onder- houdsystemen B.V.", handel aan grootverbruikers in reinigingsap- paratuur en schoonmaakmiddelen, gevestigd. Aan het Flanorpad 6d is "Aeolus Reizen", exploitatie van een reis bureau, gevestigd. Aan de Hooigracht 34 is "Lumières Cherqui", fabricage van, alsmede im- en export en kleinhandel in lampekappen, gevestigd. Aan de Sophiastraat 17 is de winkel in groente en fruit "Trio", opgehe- Aan de Opaalstraat 53 is "Fleurim- pex", im- en export, alsmede groot- en kleinhandel in bloemen en plan ten, opgeheven. Aan de Herenstraat 77 is "Het Kaas en Notenhuisje", eigenaar Fa. J.J. Lagerberg en Zoon, gevestigd. Opnemen van brieven in deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met-de inhoud eens is. De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wel in te korten. Verwarming Ingaande op het stukje van me vrouw Lakerveld, hebben wij ons in verbinding gesteld met de ver warmingsmonteur van de Fa. De Nie. De verwarming was n.l. op vrijdag niet aan. Wij verlangen 's avonds toch wel wat warmte. We hebben toen met verschillende be woners gesproken en toen de heer Laman thuis opgebeld en de situa tie uitgelegd. Nadat de heer Laman contact had opgenomen met de monteur van de Fa. De Nie, de heer Koolstra, zijn ze beiden naar de stand van zaken in het ketelhuis van de Havikshorst komen kijken. Hierna is de verwarming naar be horen gaan branden. Nu zijn wij, bewoners van de Havikshorst, wel terdege van mening dat hier in het ketelhuis aan de verwarming wordt geknoeid door de huismeester, de heer Leenders. Hij maakt de dienst uit door de klok lager te zetten. Wij, bewoners van de Havikshorst, vra gen aan het bestuur P.C.W. om aan de heer Leenders te verzoeken de stand der klok te laten staan op de stand zoals de heer Laman die vrij dagavond gezet heeft. Wij hopen dan ook dat de heren Laman, Kromhout, zich met de heer Leenders binding stellen. Mocht er zich Gezinsverzorging n r De situatie met betrekking tot de Stichting Gezinsverzorging Leiden is op het ogenblik ronduit erbarme lijk. i'n situatie voordoen (dat de heer Debezuinigingsmaatregelen door de staatssecretaris van het ministe- rie van CRM geven de Stichting niet langer de mogelijkheid de voor sommigen broodnodige hulp te verlenen. Op dit moment prijken er reeds 150 namen op de wachtlijst, Havikshorst' 164 'ang6 W ZU"en iatief van de groep Wei- red.) zijn we als bewoners verplicht verdere maatregelen met handtekeningen te treffen. MEVR. TISSEUR Leiden ^jnswerl^ar^^^ïgemen^Son^ van Ambtenaren is een komité op gericht dat de protesten tegen deze maatregel zal bundelen en verder leiden. Als we zien dat ontstane vakatures bij de Stichting niet kunnen wor den opgevuld en dat daardoor de werkgelegenheid ernstig in gevaar komt dan kan het niet anders dan dat voornoemd komité onze steun verdient en krijgt. Wij roepen de besturen van alle vakbonden te Leiden_pp.ook hun stpun televen. H. K. MATTERS secretaris Algemene Bond Ambtenaren, afd. Leiden.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17