„In vijfde ronde mep ik Thoonen uit de partij Schandaal in racewereld Laten clubs ons maar wegstemmen Belgische bokser Coopman zit boordevol wraak Royale punten winst Stan v.d. Driessche DINSDAG 5 OKTOBER 1976 PAGINA 9 DEN HAAG - Vanavond buigt het bestuur van de Nederlandse Auto-rensport Vereniging zich over de vraag wat er moet ge beuren met de voorzitter Tom Meylink. Meylink, een enthou siast coureur werd enkele we ken geleden voor twee wed strijden geschorst omdat zijn wagen, een Renault Alpine lich ter zou zijn dan de reglementen toestaan. De NAV heeft begin dit seizoen gesteld dat elke vorm van fraude de kop moest worden ingedrukt en daarop zware sancties ingevoerd. Dit alles om de slechte naam die de racerij het vorige seizoen door alle knoeierijen kreeg de wereld uit te helpen. Vandaar dat de NAV grote interne problemen heeft nu de eigen voorzitter is betrapt. Meylink zegt dat het al lemaal niet klopt. Volgens de voorzitter was de wagen precies op het minimumgewicht. Hij bestrijdt de weging van de pro testcommissie die zou zijn ge schied op een weegbrug waar normaal vrachtwagens van en kele tonnen op worden gewo gen. Vindt dat er dus geen sprake is van een precieze me ting. De wagen van Meylink zou 9 kilo te licht zijn geweest. Hij had overigens ook een „voor deel" bij de weging omdat vol gens de voorschriften de wagen eerst moet wprden afgetankt. Men verzuimde dit en dat scheelde weer een aantal kilo's. Meylink; „Ik besef heel goed dat de zaak onze sport geen goed heeft gedaan. Een voorzit ter die ook meerijdt is duidelijk geen haalbare kaart. De NAV wist overigens toen ik gekozen werd dat ik zou blijven racen. Nu ziet er niets anders voor mij op dan dat ik vanavond mijn af treden bekend maak". Ton Zwikstra: 99 INGELMUNSTER - Een langgerekte sliert huizen doorklieft het verne velde Westvlaamse land. In deze straat moet hij wonen, de Leeuw van Vlaanderen, de Belgische zwaargewicht die eens dapper de rake klappen van Cassius Clay trotseerde en die op zaterdag 9 oktober in het sportpaleis te Antwerpen zijn gram hoopt te halen op de Nederlandse titelhouder Hennie Thoonen. Een partij in het teken van de re vanche. Omdat, de waard van het café op de hoek van de straat weet het zeker - hij was er toch zelf bij in Rotterdam vier maanden terug - Jean-Pierre Coopman "voor de ogen van duizenden Belgische supporters die de verplaatsing hadden gemaakt nadat hij di'en Ol- lander knock-out had gemept, ten onrechte werd uitgesloten van wege zogezegd enen lage stoot". Al snel rijst een misverstand. De bezoeker is zeker niet de sparring- partner die deze avond is aange trokken om de Leeuw van Vlaan deren wat te laten oefenen; een haastig verschafte opheldering, te recht, na snel zal blijken, gezien de wijze waarop Jean-Pierre Coop man enkele uren later tot lering en vermaak van ongenode gasten twee amateurboksers links en rechts om de oren ramt. Maar zover is het nog niet Hij doet namelijk nu zijn dagelijkse loopje, want het gevecht zaterdag gaat over tien ronden, wat extra uithou dingsvermogen is derhalve vereist, zo zullen de bezoekers zelf kunnen constateren; kaarten verkrijgbaar in café Dam te Izegem en in alle VW-kantoren in Nederland; een subtiel onderscheid in locatie dat het verschil in landsaard weer eens onderstreept. Onze held komt thuis, zwetend, hijgend. Laat zich uitvoerig masse ren in de loods achter zijn woning, waar ook een complete boksring is aangebracht Hij is de gemoede lijkheid zelve, goedlachs, praat graag. Wijst op zijn schilderijen, die links en rechts rond de ring opge steld staan; pijnlijk nauwkeurige nabootsingen van Hollandse mees ters, zo ziet men hier, zelfs van een Ollander kan een Belg nog wat le ren, gegrijns: "Tenminste op kunstgebied, maar niet op boksge- bied, dat zal de nabije toekomst le ren, wanneer hij die Thoonen door alle hoeken mept". Wraak Hij geeft het eerlijk toe, hij zit boor devol wraak. Wraak-^jndat hij in dertijd in de Ahoy'-nal Thoonen volkomen reglementair knock-out sloeg. Coopman; "Ik had hem er één gegeven die er wezen mocht Een dreun. Hij zakte al naar bene den. Ik dacht, laat ik hem er voor alle zekerheid nog een geven. Een opstoot En wat zegt een van die idiote boardrechters: ik heb te laag geraakt Niemand anders had het gezien". Hij bewijst "Zelfs de Nederlandse journalisten, die zeiden Jean- Pierre, jij bent geflikt. Nou loopt die Thoonen overal te roepen dat het gevecht in Antwerpen vijf ron den gaat duren. Dat klopt. Want in die vijfde ronde mep ik hem uit de partij". Hij staat op, troont zijn bezoeker mee naar de schilderijen. Ver klaart "Het was mijn enige goeie cijfer op school. Tekenen. Ik kan iets met mijn handen. Daarom ben ik ook steenhouwer van beroep. Maar ik had een hele tijd niet gete kend. Nu ben ik onder contract Flandria, nu ben ik echt beroeps en heb ik weer tijd voor hobby's". Trots; "Ik kreeg hetzelfde als Freddy Maertens. Dat is toch niet Bijzaak Hij trekt een tekening tevoorschijn. Een historisch moment. Het ogen blik waarop Mohammed Ali hem in die vijfde ronde van het gevecht om de wereldtitel knock-out slaat, daar in het verre Portorico. Hij zegt dat hij binnenkort een expositie gaat houden. "Dat boksen was vroeger maar bijzaak. Hij ging altijd mee met Gilbert Monteyne, een be faamd plaatsgenoot. Trainde met Door Pim Stoel hem voor de lol. Pas toen hij 24 was, zij hielden een demonstratie voor weeshuiskindertjes, zei een kenner tegen hem, je moet zelf wedstrijden gaan boksen, Toen heeft hij dat ge daan en het ging gelijk aardig". Hij loopt naar de huiskamer, waar zijn manager inmiddels is gearri veerd, een vriendelijk baasje, dat in aanbidding opblikt naar onze Vlaamse reus. Hij heeft een in het Engels gestelde brief meegebracht, afkomstig uit Portorico, maar de inhoud blijft voor hem enigszins duister. Het blijkt een mededeling over ingehouden belastinggelden, 12.000 dollar van gage voor het we reldtitelgevecht. Opgeluchte blik ken van bokser en manager. Daar kunnen ze dan mee naar de Belgi sche belastingontvanger. De zwaargewicht vertelt zijn da gindeling. Vroeg uit de veren en dan eerst een uurtje of wat bomen kappen. Houthakken hier in West- Vlaanderen, waar de bomen slechts schaars het vlakke land larderen? Hij blijkt het elders te doen. In een bos van sponsor Flandria, waar hij de woudreuzen naar hartelust mag vellen en in mootjes hakken, alles moet geofferd aan de sport, niet waar! Dan een lichte lunch, een veldloop en wat gewichtentraining. Plus elke avond een oefenpartijtje. Hij heeft niet meer officieel gebokst sedert hij die match in Rotterdam onrechtmatig verloor. Jean-Pierre Coopman, een tikje nijdig: "Ja, ik kon tegen Evangelista in Madrid. Maar dan moest ik wel verliezen. ZozalHennie Thocmen er volgens Coopman zaterdag uitzien na de partij. De Belg: "Ik mep hem alle hoeken door". "Daar pas ik voor. Laat Rudi Lub bers die partij maar doen. Die kan het niet schelen dat-ie moet verlie zen. Ik wil winnen. Ik ben pas der tig, voel me sterker dan ooit tevo ren. Ik ben nog niet aan het eind van mijn. carrière. Ik wil de Euro pese titel halen. Het liefst tegen Bugner, als die hem weet te halen". Dus die kan hij wel aan. Coopman: "Ik kan iedereen aan. Ook Clay". Hij buigt zich vertrouwelijk voor over. "Weet je, in die partij tegen Clay heb ik geen ogenblik het idee gehad dat ik zou verliezen. Ik dacht aldoor. Jean-Pierre, je redt het. Ik viel aan. Ik was niet zoals Rudi Lubbers toen tegen Clay. Twaalf rondjes lang weghollen. Ik bokste zo, dat Clay moest laten zien hoe goed hij is". Kritiek Mokkkend: "Kritiek hebben we gehad. Ik mocht niet tegen Clay, het was zelfmoord, hij zou me tot gort slaan. Dat komt, ze zijn tegen boksen in België, de radio, de tv, de kranten. Weetje hoe het was in 1921 in Frankrijk, toen Carpentier tegen Dempsey bokste. Vier rondjes duurde het. Toen lag hij. En wat werd hij? Een nationale held. En ik heb het vijf ronden uitgehouden". Maar toen lag hij ook; Coopman, fronsend: "Maar niet omdat hij zo hard sloeg. Ik kwam de ring in en ik dacht, nou dat is 'm nou. Dat valt tegen. Op tv leek hij altijd zo groot. Maar hij is niet langer dan ik. En dat slaan viel best mee. Ik heb in mijn carrière twee keer in het donker ge staan. Dat was in een gevecht vóór Clay tegen Daniels en in een ge vecht né Clay tegen Sounkalo. Die gaven me allebei een lel, zoals ik niet wist dat ze bestonden. Maar die klappen van Clay waren niet best van kwaliteit". Maar toch ging hij neer. Coopman: "Kunst. Hij raakte me op mijn ach terhoofd. Ik was niet knock-out. Ik weet alles nog precies. Hoe Clay ronddanste. De flitslampen. Ik kon alleen niet overeind komen". Hij zwijgt. Hervat "Ik heb de film van het gevecht hier. Die draai ik eens in de week af. Dan beleef ik het helemaal weer. Het gejuich van het publiek. De chaos in de ring van tevoren. Of ik hem geraakt heb? Natuurlijk. Alleen, net niet hard genoeg. Niet zo hard als ik Thoonen ga raken". Bluf ala Cassius Clay? Coopman: "Dat is allemaal maar spel. Ik moest ook anders doen. Niet zoveel la chen, zei die organisator daar tegen me. Het moest allemaal ernstig lij ken. Maar ik kon dat niet. Buiten de ring ben ik gewoon mezelf. En in de ring is er maar één mogelijkheid, hij eruit, of ik eruit". Hij gaat zich klaarmaken voor de oefenpartijtjes. Zijn vrouw, spich tig, lief, bladert door het glorieuze verleden: een keurig geplakt foto- BREDA - „Als de meerderheid van de betaalde clubs vindt dat het sec- tiebestuur betaald voetbal zijn werk niet goed doet, dan moeten de vertegenwoordigers van die clubs ons maar wegstemmen. Daar heb ben we weinig moeite mee". Dit zei sectiebestuurslid Ton Zwikstra naar aanleiding van de door Ajax-voorzitter Jaap van Praag aangekondigde actie tegen het sec- tiebestuur. Zwikstra is erg benieuwd of Van Praag tijdens de FBO-vergadering in Utrecht aanstaande zaterdag zijn standpunt kan hard maken. „Het sectiebestuur is van mening dat het zijn werk zo goed mogelijk doet. De fouten die eventueel worden ge maakt, zijn echter niet zo groot, dat er maar door iedereen op ieder ogenblik met acties tegen ons ge dreigd moet worden De Telstar-bestuurder, die ooit als financieel deskundige binnen het sectiebestuur werd gehaald, is er wel van overtuigd dat er een grotere openheid moet komen rond het be taald voetbal. „Dat er zoveel ondui delijkheid bestaat is voor een deel de schuld van de KNVB, maar ook van de pers. Er wordt over het al gemeen te veel aandacht besteed aan de hoofdlijnen, terwijl vaak juist de details zo belangrijk zijn. Maar ik ben er zeker van dat er in de toekomst nog meer details naar buiten komen". Zwikstra zei een en ander na afloop van een discussie-bijeenkomst die de jubilerende Nederlandse Cen trale van Hoger Personeel afgelo pen weekeinde had georganiseerd over „Betaalde (voetbal) sport ver oorlooft zich in sociaal en econo misch opzicht meer dan de onder neming". Zwikstra bleek het niet eens met die stelling, vindt dat het betaald voetbal een erg modern bedrijf is, waarin alle binnenkomende gelden ten goede komen aan de werkne mers. De andere inleider, drs. Mar tin Snoeck, de voorzitter van de WCS, de vereninging van contract-spelers, onderschreef de stelling, maar hoopte, dat deze stel ling binnen de kortst mogelijke tijd onjuist zal blijken. Beide inleiders vonden het vol strekt normaal dat het betaald voetbal als produkt in de passieve recreatie steun van de overheid (minister Boersma was er in het Turfschip in Breda ook bij) krijgt. 99 TON ZWIKSTRA. Patrese winnaar Jean Pierre Coopman toont zijn spierballen. De grootte daarvan ver leidde zijn buren tot een gedicht. „Alle buren moeten hun deuren niet meer sluitenwij hebben geen vrees meer voor dieven en kornuiten want met zulk een meppen op de hoek, krijgen ze allemaal zeker op hun broek". boek van de heldentocht Coopman in de ring tegen de wereldkam pioen, eerst ongehavend, maar naarmate de bladzijden worden omgeslagen meer en meer gete kend. Ze bekent "Ik zit altijd on deraan de ring. Dat kan ik aan. Dan ben ik niet nerveus. Dat komt een dag later, dan moet ik vaak' overge ven. De dokter zegt, dat zijn opge kropte spanningen, daar bestaan geen pillen voor". Aarzelend: "Toch is het goed afge lopen, dat gevecht met Clay. Toen hij eraan begon dacht ik, hoe moet dat nou gaan, die man is toch on verslaanbaar, als hij Jean-Pierre maar niet stuk slaat Toch ben ik op Portorico naar een waarzegster ge gaan. Er was er nog maar één. Een echte heks, hadden ze me gezegd. En die wist gelijk dat Jean-Pierre's grootmoeder, waar hij veel van hield, net was overleden. Dat kon ze toch niet weten. Dus ze was echt. En die zei dat Jean-Pierre beladen met roem uit de strijd zou komen". Vragend: Dat klopt toch? Hij heeft zich toch geweldig geweerd. Nog pas kwam hier een pater uit Zuid- Amerika. Die was even in Brussel en die kwam helemaal hierheen om Jean-Pierre een hand te geven, om dat hij tegen Mohammed Ali had durven boksen". Zeven op rij In de ring, achterin de loods, trekt onze held zijn handschoenen aan. Zegt dat hij bijna nooit blessures heeft. Een keer kreeg hij een duim in zijn oog. Van Bend August. Grij zend: "Zag ik de hele partij zeven boksers op een rij staan. Ik kon ge woon niet misslaan". De amateurs arriveren, een kleine Algerijn en een slungelachtige Vlaming. Ze mogen om beurten drie minuten tegen de maestro op tomen. Coopman laat ze alle hoe ken zien. Is flitsend snel, ondanks zijn 91 kilo. De klappen dreunen dof na, terwijl zijn twee dochtertjes even verderop in de loods met hun poppen spelen, zonder het geweld ook maar een blik te gunnen. In stemmend geknik van bewonder end toekijkende plaatsgenoten. Ge ziet het, onze Jean-Pierre die weet van wanten. Een vleugje tederheid plotseling, wanneer de kleinste bokser de laat ste tikken in ontvangst heeft mo gen nemen; zich dankbaar tegen de borst van de Vlaamse Leeuw drukt en hem vluchtig op de bezwete schouders zoent. En Jean-Pierre Coopman zich nog een handvol minuten uitleeft op de boksbal, doucht en even later, alweer geheel gepacificeerd, twee kleine katjes knuffelt. Hij heeft ze gisteren tij dens zijn dagelijkse hakpartij in het Flandria-bos gevonden, ze zijn ge heel verwilderd, maar met de win ter voor de deur kon hij ze toch niet achterlaten. Hij had er zelf al een, maar twee erbij kan makkelijk. En het geeft veel vreugd. Waarna hij beleefd handen schudt, een bief stuk met sla gaat eten en klokslag negen uur het bed in duikt. En ook de buren rustig gaan slapen, gezien het gedicht dat zij hem bij terug keer van Portorico aanboden en waarvan het laatste couplet luidt "Alle buren moeten hun deuren niet meer sluiten, wij hebben geen vrees meer van dieven en kornui ten, want met zulk een mepper op de hoek, krijgen ze allemaal zeker op hun broek". VALLELUNGA - De 22-jarige Ita liaanse autocoureur Ricardo Pa trese is gisteren op het circuit van Vallelunga (Ita) Europees kam pioen in de formule-3 klasse ge worden. De laatste race, die mee telde voor de titel, werd afgebroken wegens de slechte weersomstan digheden. Patrese eindigde met Chevron-Toyota in de gistermid dag overgereden wedstrijd als tweede achter zijn landgenoot Gianfranco Brancatelli. Eindstand Europees kampioen schap: 1. Patrese (Ita) 56 punten, 2. Andersson (Zwe) 54 pnt., 3. Branca telli (Ita) 36 pnt. Noord Ierland bereidt zich voor op Oranje LONDEN - Noord-Ierland is al begonnen met de voorbe reiding op de voetbalwed strijd tegen Nederland vol gende week woensdag in het Olympisch stadion in de voor ronde van het toernooi om het wereldkampioenschap. Deze week traint de selectie van bondscoach Danny Blanch- flower in Coventry, waar ge bruik wordt gemaakt van de faciliteiten van de eerste divi sieclub. Coventry City zal ook een keer fungeren als spar ringpartner voor de Noordie ren. De club behoeft zaterdag niet in actie te komen in de Engelse league. De Noordie ren spelen tegen Nederland hun eerste wedstrijd in groep 4. De koploper uit de Engelse eerste divisie, Manchester United, is er gisteravond in de overgespeelde wedstrijd uit de derde ronde van de league cup niet in geslaagd te winnen van Sunderland, dat onderaan de eerste divisie staat Het duel eindigde in 2-2 na ver lenging. De winnaar komt in de vierde ronde uit tegen Newcastle. Derby County plaatste zich voor de vierde ronde door Notts County met 2-1 te vers laan. ROTTERDAM - Stan van de Dries sche heeft gisteravond in het totaal vernieuwde Odeon in Rotterdam een royale overwinning op punten behaald op de Franse zwaarwelter- gewicht Michel Chapier. De Rot terdamse boksprof slaagde er al leen niet in de achtste en laatste ronde op zijn naam te brengen. De rechts voorstaande Van de Dries sche bokste veel gevarieerder dan zijn Franse tegenstander, die alleen in het slot van de partij, toen Van de Driessche conditioneel in proble men kwam, voor enig gevaar kon zorgen. Chapier, die in de derde ronde een blessure aan cle linker wenkbrauw opliep maar van de ringarts mocht doorgaan, had de grootste moeite met zijn „ver keerd" staande opponent. Vooral de rechtse stopstoten teisterden het gezicht van Chapier, die na afloop dan ook zwaar getekend in de ring stond, voortdurend. Wanneer de dertigjarige Van de Driessche dit seizoen inderdaad met succes om de vacante nationale titel in het zwaarweltergewicht wil boksen - hij zal in die partij dan tegenover Fighting Mack komen te staan - moet de Rotterdammer nog het een en ander aan zijn conditie doen. In de zesde ronde begon Van de Driessche, die zijn veertiende partij als prof bokste, al tekenen van vermoeidheid te vertonen. Op dat moment stond hij ruim op pun ten voor. De drie juryleden scoor den respectievelijk: 79-72,89-69 en 80-74 in het voordeel van de Neder lander. Rudi Lubbers bokst tegen Evangelista DEN HAAG - Rudi Lubbers, de oud-Nederlands kampioen in het zwaargewicht, bokst vrijdag in het sportpaleis in Madrid tegen Alfredo Evangelista. (Uruguay). Het gevecht in het zwaargewicht gaat over acht ronden. In de hoofdpartij van het pro gramma verdedigt Jose Duma (Spa) zijn wereldkampioen schap in het zwaarwelterge wicht (WBA-versie) tegen de Argentijn Miguel Angel Castel- lini.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9